In 1980 meer kern-elektriciteit dan de huidige conventionele Hogere omzet en winst Papierfabriek Gelderland Weer goede resultaten Rommenhöller Bod op aandelen Ver. Nederl. Rubberfabrieken? Het Dafje in de V.S. Dillon wijst op gevaren van Russische expansie V.S. bezorgd over EEG- landbouwpolitiek Hoger exploitatiesaldo Ned. Gist en Spiritus AFSCHAFFEN VAN DE RAKETTEN KOMT LONDEN DUUR TE STAAN Frans-Brits akkoord over vliegtuigproduktie SCHEEPVAARTBERICHTEN De beurs DINSDAG 19 APRIL I960 11 JAARVERSLAG EU RAT OOM In de zes landen van Euratoom zullen in 1980 meer dan 250 kernenergiecentrales van gemiddeld 150 megawatt gebouwd moeten zün. Hun gezamenlijke produktie zal waarschijnlijk ,dc huidige totale elektriciteitsproduktie belangrijk overtreffen, aldus luidt de conclusie van een diepgaande Euratoom-studie van de energiebehoeften van de zes landen op lange termijn. De conclusie is vervat in het derde algemene verslag van de Euratoom-Commissie, dat dinsdag aan het Parlement van de Europese Ge meenschappen is toegezonden. De commissie verklaart hierin, dat zij haar activiteit op vier belangrijke punten concentreert, namelijk de spoedige oprichting van het gemeenschappelijke centrum voor kernonderzoek, het vaststellen van de na te streven kernenergicproduktie, de oprichting van een Europese Universiteit en de uitvoering van de overeenkomsten met de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Het wetenschappelijk onderzoek van de Gemeenschap zal voornamelijk betrek king hebben op straling, het gebruik van radio-isotopen in industrie, landbouw en biologie (met bijzondere nadruk op de be scherming van de gezondheid), beheerste kernfusie en de ontwikkeling van reactor typen. Op grond van voorstellen die de natio nale regeringen hebben gedaan, heeft de Euratoom Commissie besloten gemeen schappelijke onderzoekcentra in te richten te Ispra (Italië), Petten (Nederland), Karlsruhe (West-Duitsland) en Mol (Bel gië). De uitvoering van het program is echter belangrijk vertraagd door het feit, dat het Italiaanse parlement nog steeds niet de overeenkomst inzake Ispra heeft bekrachtigd, die in juli 1959 met de Ita liaanse regering is gesloten. De groepen Euratoom-deskundigen. die naar Ispra zullen gaan, moeten zich daardoor voor lopig beperken tot theoretisch werk in Brussel en studiereizen. Met verscheidene wetenschappelijke in stellingen in de zes landen zijn voorts con tracten gesloten waarbij Euratoom finan ciële steun of technici beschikbaar stelt. Dergelijke overeenkomsten zijn gesloten met de Nederlandse K.E.M.A., voor het bestuderen en ontwikkelen van een homo gene suspensiereactor, met de T.N.P. Hoewel het jaar 1959 voor de n.v. Pa pierfabriek „Gelderland" te Nijmegen door een gebrek aan orders verre van gunstig inzette, trad in maart een herstel in dat zich in de loop van het jaar voortzette, aldus wordt in het jaarverslag medege deeld. Niettegenstaande het feit dat door een gebrek aan arbeidskrachten eerst be gin augustus alle vijf machines in bedrijf konden worden gesteld, was de exploitatie winst over 1959 ad 3.853.764 wanneer in aanmerking genomen wordt dat ten laste van de exploitatiewinst 1958 222.000 incidentele kosten namelijk van statuten wijziging en van het vijftigjarig bestaan der vennootschap werden gebracht ruim zevenenveertig percent hoger dan die over 1958 2.401.279). Deelnemingen brachten I 348.750 232.000) op. De exploitatiekosten stegen niettegen staande de vijftien percent jhogere pro duktie met nog geen .vier percent. Na afschrijving van 1.540.529 1.461.214), toevoeging van 858.816 (f 223.055) aan de reserve voor diverse verplichtingen we gens een herziening van de pensioenrege lingen en reservering van 295.981 voor belasting (over 1958 kwam 122.647 uit de voorziening voor belastingen vrij), resteert als zuivere winst f 1.507.188 1.071.657). Voorgesteld wordt, zoals bekend, het divi dend te verhogen van twintig tot vijfen twintig percent. De omzet steeg met bijna vijftien per cent. Geïnvesteerd werd in totaal 548.000 292.000). De liquiditeit nam toe en mag zeer ruim worden genoemd. Ook bij een verder stijgende produktie en éventueel hogere grondstoffenprijzen zullen naar de directie aanneemt grondstoffen en debiteuden, alsmede investeringen in de naaste toekomst uit eigen midden kunnen worden gefinancieerd. De produktie in de eerste maanden van 1960 ligt aanmerkelijk hoger dan in het zelfde tijdvak van 1959. Hoewel nog weinig kan worden voorspeld, meent de directie, tenzij zich overwacht bijzondere omstan digheden zouden voordoen, 1960 met ver trouwen tegemoet te kunnen zien. De n.v. Maatschappij tot Exploitatie der C. G. Rommenhöllersche Koolzuur- en Zuurstofwerken te Rotterdam, heeft over 1959 blijkens het verslag wederom bevredigende resultaten behaald. De in komsten uit de ondernemingen stegen van f 1.750.333 tot 2.112.427. Diverse inkom sten bracht f 116.255 88.226) op. Alge mene kosten en belastingen vergden 689.748 608.512). Afgeschreven wordt in totaal 327.744 322.976). Aan de re serve voor diverse belangen wordt 214.743 (f 10.719) toegevoegd en aan de reserve voor vernieuwingen f 300.000 250.000). Als saldo winst resteert dan 696447 646.353), waaruit zoals reeds mede gedeeld een dividend van twintig (acht tien) percent wordt voorgesteld. De gang van zaken in 1960 is alleszins bevredigend. Wanneer geen onvoorziene tegenslagen optreden mag ook voor het thans lopende jaar op een gunstig resul taat worden gerekend. In de aandelen van de N. V. Vereenigde Nederlandsche Rubberfabrieken, geves tigd te Heveadorp bij Arnhem, kon ter beurze geen transactie lot stand worden gebracht omdat de vraag het aanbod te veel overheerste. Er werd tevergeefs 300 percent voor de aandelen geboden tegen als vorige gedane koers 280 percent. Deze „willige" stemming voor de aandelen werd veroorzaakt door ter beurze circule rende geruchten, dat de n. v. Rubberfa briek „Vredestein" in Den Haag een bod z.al doen op de aandelen Vereenigde Ne derlandsche Rubberfabrieken. Onderhan delingen omtrent een fusie Vredestein- Hevea, zouden in een vergevorderd sta dium verkeren, aldus de beurs. De direc te van de n. v. Rubberfabriek Vredestein 'eelde desgevraagd mede, dat van een bod op de aandelen van de n. v. Vereenig de Nederlandsche Rubberfabrieken thans absoluut geen sprake is. Op de vraag of een dergelijk bod in de toekomst voor Vredestein zal worden uitgebracht, kon de directie^ zich moeilijk uitlaten. voor de bestudering van de invloed van straling op levende organismen, met het Franse commissariaat voor kernenergie en het Westduitse Max-Planck-Instituut voor het onderzoek van beheerste kernfu sie. Voorts worden met de Nederlandse autoriteiten nog besprekingen gevoerd over deelneming van Euratoom aan ra dio-biologisch onderzoek op landbouwge bied te Wageningen. Voor deze projecten zal de Euratoom-Commissie in totaal 115 van de 215 miljoen dollar uitgeven, die tot 1963 beschikbaar zijn voor gemeenschap pelijk onderzoek. Bij het bepalen van de toekomstige elektriciteitsproduktie door middel van kernenergiecentrales moet rekening wor den gehouden met het feit dat er in de Gemeenschap een overvloed aan fossiele brandstoffen beslaat. Daarbij komt nog dat de kernenergie onder de huidige om standigheden duurder is dan de gewone. De nationale regeringen en de exploitan ten van kerncentrales zullen dus enige of fers moeten brengen, doch deze kunnen volgens de commissie gering zijn als men ze over de totale elektriciteitsproduktie verdeelt. De heer J. Soeten, directielid van de Eindhovense Daf fabrieken, heeft te New York, waar de Amerikaanse automobiel- show is geopend, verklaard dat de dealers organisatie in de V.S. thans gereed is, dat deze het gehele land bestrijkt en dat tegen het eind van dit jaar waarschijnlijk 800 Dafjes per maand naar de V.S. zul len worden geëxporteerd. Tot dusver zijn er 500 Dafjes in Amerika aangekomen. De Daf is de enige buitenlandse auto in de prijsklasse van 1500 dollar die een automatische versnelling heeft. „De in voer van buitenlandse auto's in de V.S. zal in de komende paar jaren kunnen da len tot 8 percent van de totale auto-ver koop in de V.S.", merkte de heer Soeten op. „Maar de „kleine" Amerikaanse auto's kunnen de Daf niet belagen". In België en Duitsland wordt de Eind hovense auto zeer goed verkocht, ver klaarde hij, en de afzet zal nog stijgen als de tarieven van de Euromarkt-landen verlaagd worden. De Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken, Douglas Dillon, heeft in een toespraak tot de Kamer van Koop handel van Virginia er de aandacht op gevestigd, dat de industriële produktie van de Sovjet-Unie bijna twee maal zo snel stijgt als die van de Verenigde Sta ten. De stijging bedraagt in de Sovjet- Unie ongeveer 8 percent per jaar en in de Verenigde Staten slechts ongeveer 4'It percent per jaar. Tegenover de in ontwikkeling zijnde lan den gebruikt de Sovjet-Unie voortdurend de verhouding tussen deze groeipercenta ges om haar eigen methoden als het idea le voorbeeld van economische vooruit gang te stellen, aldus Dillon. Hij verklaar de, dat Amerika het zich niet kan veroor loven zelfvoldaan te zijn, vooral wanneer wij er rekening mee houden, dat de Sov jets Amerika's militaire capaciteit kun nen evenaren, hoewel hun bruto nationaal produkt slechts 45 percent van het Ame rikaanse bedraagt. Dillon zei verder, dat de Verenigde Sta ten er bij de „zes" en de „zeven" in Europa op aan zullen blijven dringen een steeds liberalere politiek tegenover de rest van de wereld te volgen. Wall Street Journal: In „Wall Street Journal" wordt melding gemaakt van ernstige vrees binnen de Amerikaanse regering ten aanzien van de richting, welke de Europese gemeen schappelijke markt inslaat. In een hoofd artikel deelt het blad mede dat er op het ministerie van Landbouw een schrijven is opgesteld dat daar ter bespreking rond ging, en waarin wordt gezegd dat de plan nen van de E.E.G. met betrekking tot de beheersing der goederenmarkten het ein de zouden kunnen betekenen van een ex portmarkt voor Amerikaanse agrarische produkten. Volgens Wall Street Journal worden in het document de zes landen West-Duits land, Frankrijk, Italië, Nederland, België en Luxemburg ervan beschuldigd dat zij zich de eigen voorziening met land- bouwprodukten ten doel hebben gesteld en niet een vrijere handel. Naar Agence France Presse nog meldt, heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een memorandum ge zonden over de gevaren die de Europese Gemeenschappelijke Markt met zich kan meebrengen voor de Amerikaanse uitvoer van landbouwprodukten. Op het ministerie van Landbouw ontkent men evenwel formeel dat er op dit minis terie aanwijzingen van oppositie tegen de politiek zouden zijn geweest, welke door de onder-staatssecretaris Douglas Dillon ten aanzien van de gemeenschappelijke markt wordt gevolgd. Van officiële zijde verzekert men dat de berichtgeving dien aangaande in Wall Street Journal van alle grond is ontbloot. Daarentegen heeft een hoge functionaris van het ministerie van Landbouw ver klaard dat de heer Dillon met het minis terie van Landbouw wil samenwerken ten einde te verzekeren dat er geen enkele be perking wordt toegepast op de Amerikaan se uitvoer van landbouwprodukten. In politieke kringen in de V.S. wijst men erop, dat het memorandum van het minis terie van Landbouw met betrekking tot de gevaren, welke de E.E.G. voor de toekom stige uitvoer van Amerikaanse landbouw produkten met zich meebrengt, de aan dacht heeft getrokken van het Congres. Toen bekend werd, dat het memorandum bestond, hebben verscheidene leden van het congres zich tot het ministerie van Landbouw gewend met het verzoek hun het desbetreffende document te verstrek ken en nadere mededelingen te doen. In vrijwel alle afdelingen der fabrieken in Delft van de Koninklijke Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek n.v. in Delft en in verscheidene van de fabrieken in het bui tenland nam de kwantitatieve omzet toe. Dit leidde enerzijds tot lagere kostprijzen, maar daar anderzijds de verkoopprijzen daalden, leidde deze verhoogde activiteit tot een verhoogd, zij het niet evenredig verhoogd, exploitatiesaldo. Het saldo ex ploitatie heeft 7.240.407 6.048.402) be dragen. De interest bedroeg 472.117 475.148). Na afschrijvingen ad 4.773.696 2.974.907) bedraagt het saldo winst 3.002.020 2.701.193). Vorig jaar werd aan de reserve voor vernieuwingen 900.000 toegevoegd. Voorgesteld wordt, zoals be kend, een dividend van tien percent (negen percent). In de eerste maanden van het lopende boekjaar heeft de kwantitatieve afzet zich in alle afdelingen in Delft en ook in de buitenlandse'bedrijven op een hoog niveau gehandhaafd zij het in Duitsland tegen niet-remunera'tievë prijzen. De vraag naai de farmaceutische produkten van de ven nootschap laat zich, zoals reeds bij herha ling is gebleken, niet voorzien en het is daarom, aldus de directie, niet verant woord reeds thans voorspellingen over de gang van zaken in de verdere loop van het jaar te doen. Wel verwacht de directie dat de vernieuwingen de steeds verdergaande uitbouw van het bedrijf in Delft en de be langrijke verbouwingen van de verschil lende buitenlandse bedrijven grote eisen aan de liquiditeit zullen kunnen stellen. De liquiditeit is momenteel nog zeer ruim doch verwacht wordt, dat in de komende jaren de liquide middelen zullen dalen. Oppositie komt met moties van wantrouzven (Van onze correspondent in Londen) Langzaam begint het in Britse politieke kringen door te dringen, dat de afschrij ving van het geleide projectiel „Blue Streak", nog veel ernstiger gevolgen zal hebben dan men had vermoed. Niet al leen de „Blue Streak" verdwijnt, maar ook de „Black Knight", een proefraket voor de Blue Streak. En dat betekent,, zo vreest men. dat Groot-Brittannië voor goed uit de raketindustrie zal verdwijnen. Het betekent verder, dat de aanleg van de raketlanceerplaatsen in Groot-Brittan nië wordt stopgezet en dat een aantal ar beiders bij fabrieken als De Havillands. die met de produktie van de „Blue Streak" waren gemoeid, wordt ontslagen. Het is verder nog de vraag of de beslis sing geen moeilijkheden met Australië zal opleveren. De Australische regering had voor zeshonderd miljoen gulden deelgeno men in de bouw van Woomera, nadat Lon den de verzekering had gegeven, dat men in ieder geval zou doorgaan met de „Blue Streak" en dat in alles Australië in tech nisch en industrieel opzicht zou helpen. De dag, nadat minister Watkinson de afschrijving van de raket had geopen baard, kwamen er uit de Australische hoofdstad Canberra berichten dat Londen hierover geen overleg zou hebben ge pleegd met Australië. Premier Menzies zei in een korte verklaring dat het wel zou zijn gebeurd, maar Australische jour nalisten betwijfelen dit, omdat enkele da gen daarvoor toen de eerste geruchten over de „Blue Streak" in omloop kwa men de Australische regering deze ten stelligste had ontkend. Een vertegenwoordiger van De Havil- land heeft verklaard, dat het gebruik van de „Blue Streak" voor de ruimtevaart, voor het lanceren van satellieten nog in studie is. Het werk aan andere raketten, zoals de Black Knight, zou gewoon doorgaan. In regeringskringen in Londen acht men het mogelijk dat bilaterale besprekingen over het toekomstige Britse ruimtevaartpro gramma zouden worden gehouden tussen ministers van het Verenigd Koninkrijk en vertegenwoordigers van de afzonderlijke Gemenebestlanden. Ten slotte is er dan nog de kwestie van de Britse defensie. Het wordt nu duidelijk dat Groot-Brittannië, wanneer de bemande vliegtuigen, de V-bommenwerpers over vier jaar hun doeltreffendheid als kern vliegtuigen verliezen er niets voor in de plaats zal zijn. De Britten zullen dus wel kernbommen bezitten maar geen middelen om deze op vijandelijk gebied af te leveren, omdat de raket die de „Blue Streak" kan vervan gen nog een jaar of zeven op zich zal laten wachten. Minister Watkinson heeft verklaard, dat hij de „Blue Streak" wil vervangen door de Amerikaanse „Skybolt", een geleid projectiel dat in de lucht kan worden ge lanceerd. Amerikaanse experts hebben er echter PARIJS (UPI) Het Franse ministerie voor de Strijdkrachten heeft bekendbe- maakt dat met de Britse regering een overeenkomst is gesloten, die de nauwe samenwerking tussen de militaire en ci viele autoriteiten in Frankrijk en Groot- Brittannië regelt. In het bijzonder op het gebied van de vliegtuig- en raketproduk- tie, het onderzoekingswerk hiervoor, en voor gezamenlijke produktie van vliegtui gen en raketten, zijn in deze overeenkomst regelingen neergelegd. Onder andere is overeengekomen dat andere leden van de NAVO zich zullen kunnen aansluiten bij dé Frans-Britse sa menwerking en daarvan mede de vruch ten mogen plukken. In eerste instantie zal het gecoördineerd Frans-Brits streven on der andere zijn gericht op het bouwen van een supersonisch verkeersvliegtuig, en een toestel dat vertikaal kan opstijgen. Ook zal de beveiliging van de luchtvaart ter sprake komen. Onder andere als een Frans elektronisch systeem dat vliegtuig landingen geheel automatisch leidt, wordt beproefd in een Engels proef-centrum. reeds op gewezen, dat de kwestie van „het geleiden" van de „Skybolt" nog grote problemen oplevert. Misschien kan echter de Polaris-raket, die de Amerikanen gisteren met succes voor de eerste maal onder water afvuur den, nog uitkomst brengen. Naar verluidt zouden de Amerikanen grote hoeveelheden van deze raketten aan de NAVO beschik baar willen stellen en daarmee een raket cordon dwars door Europa willen aanleg gen. Groot-Brittannië zou van plan zijn zelf kernladingen voor de Polaris-projectielen te vervaardigen. Zonder miljarden uit te geven voor de ontwikkeling van een eigen intercontinentale raket zou de Britse de fensie op deze wijze toch over de vereiste „afschrikwekkende" wapens kunnen be schikken zonder geheel en al van de Ver enigde Staten afhankelijk te zijn. De Amerikaanse vice-admiraal J. T. Hay- ward heeft aan een Congrescommissie ver klaard dat hem 84 miljoen dollar geweigerd is om het bereik van de Polaris-raket te verhogen van 800 tot 2.000 mijl. De bekend making van het getuigenis van de vice- admiraal was een verrassing voor de mili taire commentators in Washington die on der de indruk waren van de steeds gaarne verleende steun voor de Polaris die be schouwd werd als één van de meest on kwetsbare wapens van Amerika. Op 27 april zullen Labour en liberalen moties van wantrouwen indienen en genoeg stof kunnen vinden om de regering onder vuur te nemen. Hun zwaarste ar gument zal ongetwijfeld het financiële aspect van deze kwestie zijn. Het wordt ook duidelijk, dat het cijfer van zeshon derd miljoen, die volgens Watkinson met de afschrijving van de „Blue Streak" wa ren gemoeid, veel te laag ligt. Men schat dat het Britse raketprogramma dat becij ferd werd op een goede zeseneenhalf miljard gulden, met de verdwijning van de „Blue Streak" zal moeten worden af geschreven. Be gin mei ontwerp voor Europa-universiteit BRUSSEL (ANP) Een speciale com missie, bestaande uit vertegenwoordigers van de zes Eurofoomlanden, de commis sies van Euratoom en de E.E.G. en de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S.. zal begin mei een ontwerp indienen voor de oprich ting van een Europese universiteit. Het is de bedoeling de universiteit in het najaar van 1961 te openen. De voorstellen, die thans worden uitge werkt, hebben betrekking op de oprich ting van een Europese universiteit met een mate van autonomie die in overeenstem ming is met de universitaire traditie en omzetting van de nationale gespecialiseer de instellingen tot Europese onderwijsin richtingen. die van de gemeenschap finan ciële steun krgen. Voorts wenst men te komen tot een intensievere uitwisseling van hoogleraren en studenten. ij CAO overdekte zweminrichtingen Tussen de vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties in de sector overdekte zweminrichtingen is overeenstemming bereikt over een wij ziging van de C.A.O. De functieionen voor de volwassen mannelijke werknemers worden voor de eerste gemeenteklasse verhoogd met 3,10 per week, ter verwer king van de huurcompensatie 1957. De als dan verkregen bedragen worden verhoogd met 5 percent met een minimum van 4.- per week. Voor de andere gemeenteklas sen liggen de lonen 1 resp. 2 gulden lager. De lonen voor de volwassen vrouwelijke werknemers worden gesteld op 85 per cent van de overeenkomstige mannenlo- nen. Deze wijzigingen zijn ter goedkeu ring voorgelegd aan het College van Rijks bemiddelaars. Nedap had gunstig eerste kwartaal In de gehouden jaarvergadering der ji.v. Ne derlandsche Apparatenfabriek Nedap te Groenlo. is cioor het bestuur medegedeeld dat het over de bedrijfsresultaten van 1960 tot nu toe niet onte vreden is. De cijfers over het eerste kwartaal zijn gunstiger dan die over dezelfde periode van 1959 Gezien deze resultaten hoopt de directie in 1960 een hogere omzet te behalen dan in 1959. Aagtekerk 18 270 m. z. Monrovia n. Kaapstad. Aardijk 18 te Havana. Al,bedijk 18 175 m. z.z.w. Kp. Race n. New York Abida 18 v. Bergen n. Kirkenes. Atmaea pas. 18 Kp. St. Vincent. Adonis 18 v. Paramaribo n. A'dam via Madeira. Aegis 18 v. Port Au Prince n. Punta Cardon. Agamemnon 17 te Rotterdam. Akkrumdljk 18 te San Francisco. Alchiba pass. 18 Kp. Villano n. Las PaJmas. Aldabi 18 teBuenos Aires verw. v. Rotterdam. Algorab 18 90 m. n.n.o. Finisterre n. Antwerpen. Alhena 19 te Hamburg. Alkes 18 150 m. n.w. Eniwetok n. Ilo Ilo. Alkmaar pass. 19 Kp. Bon n. Singapore. Almdijk 19 500 m. o.n.o. Azoren n. Houston. Alnati 17 v. Bahia n. Las Palmas. Alwaki 19 te Vizagapatnam. Ameland 19 570 m. z.w. Azoren n. Shellhaven. Amnion 19 te Kingston. Amstedmeer 17 te Canada. Area 18 540 in. z.w. Recife n. Trinidad. Arendskerk pass. 18 Kp. Guardafui n. Fremantle Artemis pas. 18 Azoren n. Amsterdam. Atys 18 v Freeport n. Algiers. Averdijk 17 v. Antwerpen te Rotterdam. Bah 18 175 m, w. Colombo n. Singapore Batjan 18 v. Bahrein n. Khorramshahr. Bswean pass. 18 Socotra n. Djibouti. Bengalen 18 v. Tabaco n. Los Angeles. Billiton 18 te San Francisco. Bintang 18 50 m. n. Muscat n. Penang. Blitar 18 395 m. o. Ceylon n. Aden. Eonita 17 5 m. z.z.o. Hollywood n. Lecciba. Eieda 15 1140 m. n.o. Curacao n. Willemstad. Bussum 18 110 m. w.n.w. Kp. San Antonio naar Texascity. Caltex Amsterdam 18 v. Suez n. Bahrein. Caltex Arnhem 18 135 m. o. Massawa n. Perz. G. Caltex Delft 18 250 m. o. Masira n. Singapore. Caltev Delfzijl 18 te Rotterdam. Calt. Eindhov, 18 200 m. n.n.w. Benghazi n. P. Said. Caltex Gorinchem 19 te Fredericia verwacht. Caltex Leiden 19 te Sundsvall. Caltex Nederland pass. 18 Muskat n. Aden. Caltex Rotterdam pass. 18 Bizerta n. Pernis. Calt. The Hague 18 40 m. z.w. Colombo n. Bahrein. Calt. Utrecht 18 115 m. n.w. Alexandr. n. Bahrein. Camerounkust 16 n. Hamburg v. Antwerpen. Camitia 19 te Curacao. Casamance 18 60 m. z. Las Palmas n. Dakar. Castor 18 v. Tripoli n. Alexandria. Ceres 18 te Mataram. Cinulia 17 1000 m. n.w. Kp. Verd. eil. n. Curacao. Clavella 18 v. Curacao n. Punta Cardon. Concepcion 15 80 m. n. Las Palmas n. Rotterdam Cradle of Lib. 18 45 m. z.z.o. St. Vine. n. Pt. Said. Crania 15 400 m. n.o. Guadeloupe n. Curacao. Dahomeykust 18 125 m. n.n.w. Lissab. n. Le Havre. Daphnis 16 te Gyana. De Eerens 18 v. Bahrein n. Ummsaid. Diemerdijk 18 te Los Angeles. Dlloma 17 v. Punta Cardon n. Stanlow. Diogenes 18 v. Talcahuano n. Caldera. Dongedijk 18 75 m. w. Ouessant n. Londen. Dordrecht 18 470 m. w. Miami n. New York. Drente 18 40 m. n.n.o. Finisterre n. Port Said. Duivendrecht 18 480 m. w. Azoren n. Port Arthui Esso Nederland pass. 18 Kp. St. Vincent n. Mena. Usso Rotterdam 18 90 m. o. Gibralt. n. Rastanura Forest Hill 18 te Finnart. Fravizo pass. 18 Kp. St. Vincent n. Gandia. Friesland KRL 19 v. Beira n. Dar Els Salaam. Geer je Buisman 17 te Lissabon. Geestland 16 terug v. proeftocht te Vlaardingen. GraVeland 18 te Salvador. Groote Beer 21 v. Sydney te Kaapstad verwacht. Haarlem 18 v. Belize n. Puerto Barrios. Heelsum 18 335 m. w. Finisterre n. Antwerpen. Helena 18 te Grenada. 1-Iersilia 18 te Puerto Ordaz. Hestia 18 v. Rotterdam. 19 op Weser n. Bremen. Hilversum 1G te Antwerpen. Hispania 18 GO m. z.w. Oporto n. Gent. Hoogkerk 18 te Bremen. Hydra pass. 18 Lizard head n. St. Thomas. Iberia pass. 18 te Casquets. fttersum 15 te Houston. Jacob Verolme 19 v. Delawareriv. n. Amuaybaai. Jagersfontein verm. 28 v. A'dam n. Lor. Marques. Japara 18 345 m. w. Gibraltar n. Las Palmas. Jason 18 v. Baltimore n. Philadelphia. Java 18 v. Port Said n. Genua. Joh. van Oldenbarhevelt 18 v. Genua n. Pt. Said. Kabylia 18 630 m. w. Finisterre n. Paulliac. Kara 16 v. Rotterdam. 17 le Hamburg. Karachi 19 te Bangkok. Karimata 19 v. Port Said n. Djibouti. Karsik 18 30 m. n.o. Belawan n. Mauritius. Kaslmbar 17 v. Timor n. Sorong. Katelysia 18 v. Punta Cardon n. Landsend. Kelletia 16 v. Rotterdam n. Hamburg. Kennemerland 19 te Natal. Kennis 19 v. Geelong n. Sydney. Korovina 18 40 m. n.o. Natal n. Buenos Aires. Kosicia 18 1170 m. o.n.o. Martinique n. Landsend. Kiebsia 18 v. Buenos Aires n. Rio Grande do Sul Krvptos 16 te Rotterdam. Kylix 18 100 m. z.w. Oporto n.Turku. Lnngkoeas 19 te Akaba. Lcrenberg 18 te Londen. I awak 18 70 m. o. Algiers n. Lissabon. Leersum 17 v. Freetown n. Takoradi. Leto 18 600 m.o.n.o. Singapore n. Singapore. Leuvekerk 17 v. Aden n. Karachi. Lindekerk 18 v. Bushire n. Khorramshahr. Maasdam 21 te New York verwacht. Maashaven 18 280 m. z. Dakar n. Amsterdam. Maaskerk 18 v. Suez n. Aden. Marnelloyd 18 ten anker Abadan. Maureen 20 te Pensacola venvacht. Meliskerk 17 et Rotterdam. Mentor 18 190 m. z.w. Scillys n. Londen. Merseylloyd 18 te Surabaja. Menvede 19 te Lagos. Minos pass. 17 Brunsbüttel n. Helsinki. Mississippillo.vd 18 te Balboa. Mitra 17 te Rotterdam. Modjokerto 18 ten anker rede Pt. Swcttcnham. Mohamed Reza Shah pass. 18 Ouess- n. Isle of Gi Montferland 18 40 m. z.z.w. F. Noronha n. A'dam. Moordrecht 18 te Punta Cardon. Munttoren 18 te Curacao. Mylady 18 80 m. n.w. Belenga n. Las Palmas. Naess Lion 18 v. Banias n. Sete. Neder-Elbe 18 v. New Orleans n. Savannah. Neder-Weser 13 te Aden. Nieuw Amsterdam 19 te Kingston n. Montegabay. Noordam 18 te Rotterdam. Noord wijk 18 365 m. n.n.o. L. Palmas n. L. Palmas Notos 18 lo m. o. Gibraltar n. Savona. Oberon 17 ter hoogte van Cuba n. La Guaira. Ooslkerk 18 300 m. n.n.w. Chagos eil. n. Aden. Ootmarsum 17 te Savannah. Oranje 22 te Amsterdam verwacht v. Sydney. Orsnjefontein 18 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Or. Nassau 15 1210 m. n.o. Martin, n. Bridgetown. Oranjestad verm. 18 v. Georgetown n. A dam. Osiris 19 v. Guanta n. Puerto Cabello. Ossendrecht pass. 18 Algiers n. Venetië. Ouwerkerk 18 te Hamburg. Overljsel 18 v. Genua n. Marseille. Palyphemus 18 te Rejangriver. Peperkust pass. 18 Kp. Palmas n. Lagos. Pericles 18 120 m. z.w. Ouesant n. Curacao. P. G. Thulin 18 te Callao. Philidora 18 v. Mena Al Ahmadi n. Gibraltar. Phlline pass. 18 Aden n. Mena Al Ahmadi. Pieter S 16 v. Rotterdam n. Swansea. Polydorus pass. 18 Socotra n. Aden. Pr. Fred. Hendr. 18 225 m. o. Ko. Race n. Quebec Pr. Willem v. Or. verm. 5/5 v. R'dam n. Montreal. Prinses Irene verm. 21 v. Rotterdam n. Montreal. Prins der Nederl. 24 te A dam verw. v. P. Limon Prins Will. George Fred. 17 v. Hambb. n. R'dam. Prins Willem III 18 200 m. z.w. Ouesant n. R'dam. Prins Willem IV 19 v. Rotterdam n. Antwerpen. Prov.singel 18 34 m. z.w. K. Sta. Maria n. Canada. Purmerend pass. 18 Aden n. Mukalla. Randfontein 26 te Las Palmas n. Amsterdam. Rempang 18 v. Antwerpen n. Amsterdam. Roepal 18 55 m. w.n.w. Algiers n. Tripoli. Rossum 18 v. Bordeaux n. Rotterdam. Rotterdam 18 v. New York. n. Southampton. Rijndam 20 te Rotterdam verwacht v. Quebec. Salatiga 19 te Khorramshahr. Saloum 18 te Rouaan. Sarpedon 18 160 m. w. Ouessant n. Barbados. Scheldelloyd 18 v. Antwerpen n. Londen. Scherpendrecht pass. 18 Istanbul n. Wismar. Schie 19 te Malta. Sell iel loyd 18 v. Cheribon n. Tandjong Priok. Silindoeng 18 te Sandakan. Skadi 18 ie Antwerpen n. Brussel. Slcterdijk 18 te Hamburg v. Rotterdam. Scestdijk 19 te New York. Solon 15 te La Guaira. Sommelsdijk 18 30 m. o.z.o. Startpt. n. N. York. Stad Amsterd. 18 400 m. n.o. St. Helena n. Dakar. Stad Arnhem 18 te Reggio. Stad Dordrecht 18 75 m. z.w. Ouess. n. P. Ferrol. Si ad Gouda 18 210 m. z.z.w. L. Palm, n IJmuiden. Stad Leiden 18 v. Rotterdam n. Genua. Stad Maassluis 18 60 m. n.n.w. Finist. n. L. Palm. Stad Rotterdam 19 te Melilla. Stad Schiedam 18 68 m. n.w. Bergen n. Narvik. Stad Utrecht 18 v. Vlaardingen n. Antwerpen. Stanvac Benakat 18 v. Tj. Uban n. Sungeigerong. Stanvac Djirak 18 v. Buatan n. Sungeigerong. Stanvac Lirik 17 v. Singapore n. Hongkong. Stanvac Malacca 18 v. Bangkok n. Buatan; Stanvac Talangakar 18 v. Belawan n. Buatan. Statendam 21 te Rotterdam verw. v. New York. Steen wijk 16 v. Rotterdam n. Bremen. Steven 18 120 m. n.o. Villano n. Plymouth. Straat Bali 15 310 m. z.w. Santos n. Vitorla. Straat Clement 19 te Port Elisabeth. Straat Johore 18 v. Balik Papan n. Brisbane. Straat Magelhaen 17 v. Singapore n. Manilla. Straat Singapore 18 v. Hobart n. Adelaide. Straat Torres 18 v. Abidjan n. Lagos. Str. Lombok 19 v. Melbourne. 21 te Sydney verw. Tabinta 18 v. Marseille n. Genua. Talisse 18 te Hamburg v. Amsterdam. Tamara 18 500 m. z.z.w. Bermuda n. Philadelhpia Tamo 18 v. Calabar n. Duala. Taria 18 450 m. w.z.w. Manilla n. Manilla. Themis 18 ten anker La Guaira. Tiba 18 te Rio de Janeiro. Tibia 18 120 m. n. Doha n. Karachi. Tjiluwah 18 180 m. n. Okinawa n. Hongkong. Tjipondok 18 80 m. n.o. Durban n. Durban. Tjiwangi 19 te Surabaja. Togokust 18 150 m. o. Madeira n. Amsterdam. Van Heemskerk 17 v. Kaapstad n. Matadi. Van Spilbergen 17 v. Lor. Marques n. Penang. Van Waerwijck 18 v. Hongkong n. Saigon. Vivipara 18 v. Mena A1 Ahmadi n. Montreal. Vlieland pass. 18 Gibraltar n. Eastham. Waibalong 17 v. Bangkok n. Hongkong. Waikelo 18 te Abadan. Waterman verm. 1.9 v. Rotterdam n. Sydney. Weltevreden 16 te Rotterdam. Westerdam 18 te New York verw. v. Rotterdam Westertoren 19 te Montevideo verwacht. Westland pass. 18 Ouessant n. Amsterdam. V/ieldrecht 18 v. Pt. La Cruz n. Guayaquilla. Willem Ruys 19 v. Wellington n. Balboa. Willemstad verm. 22 v. A'dam n. Georgetown. Woensdrecht 19 te Covenas. Woltersum 18 270 m. z.w. Bermuda n. Mobile. Wonogiri 19 te Serawak. Wonosobo 18 dw.-Daedalus n. Suez. Zaankerk 18 335 m. w. Minicoy n. Aden. KLEINE VAART Admiralengh 18 5 m. n.w. Monte d'Or n. Oporto. Ank T 18 rede Calais n. Antwerpen. Atlas 18 dw. Ouessant n. Amsterdam. Draco 15 20 m. n. Kp. St. Vincent n Tanger. Elsa 9 v. Duinkerken le Rotterdam. Joost 15 v. Rotterdam n. Vestervik. Knap Falga 14 v. IJstad n. Karlshamn. Kaap St. Vincent 8 v. Zaandam te Rotterdam. Looiersgracht 18 70 m. z.w. Hangö n. Helsinki. Lucas Bols 1 16 te Benchyhead n. Goole. Phidias 15 100 m. o. Palermo n. Palermo. Ponza 15 v. Antwerpen n. Delfzijl. Strabo 18 10 m. n.o. Ouessant n. Amsterdam. Tilly 18 50 m. w. IJmuiden n. Skoghai. Twee Gebroeders 18 100 m. n.o. Villano n. Tanger. Weslerdok 15 10 m. z.w. Smithknoll n. Rotterdam. Kroesjtsjes tactiek in Chinees blad aangevallen WASHINGTON (UPI) In „Rode Vlag", het wetenschappelijke tijdschrift van de Chinese communistische partij, is onlangs een artikel verschenen, waarin de tactiek van premier Kroesjtsjev vooral ten aanzien van de ontwapening, ronduit wordt aange vallen. Het artikel was ondertekend met „Yoe Tsjao-Li", kennelijk een schrijvers naam, die echter het afgelopen jaar her haaldelijk heeft gestaan onder artikelen geschreven in een zeer gezaghebbende toon. „Lenin leerde ons", aldus het arti kel, dat het imperialistisch systeem in een imperialistisch tijdperk de bron is voor oorlogVoor imperialisten is vrede slechts een interval tussen twee oorlogen. Zij zullen het slagersmes nooit uit de hand leggen". Naar aanleiding van Kroesjtsjevs theo rieën over vreedzame coëxistentie wordt gezegd: „De marxistisch-leninistische par tijen verwerpen vreedzame middelen om tot de socialistische revolutie te komen niet. Maar wanneer de uitbuitende klasse geweld gebruikt tegen het volk, dan moet de mogelijkheid van het gebruik van an dere middelen worden overwogen, name lijk die van de overgang naar het socia lisme langs niet-vreedzame wegen". „Het afzien en vergeten van burgeroor log zou kunnen betekenen, dat men ver zinkt in extreem opportunisme en de so cialistische revolutie verloochent", aldus het artikel. V erkiezingsuitslag in Kameroen YAOUNDE (AFP) De partij van de premier van Kameroen, Ahidjo, heeft bij de onlangs gehouden algemene verkiezin gen, de eerste sedert Kameroen onafhan kelijk werd, 69 van de 100 parlements zetels verworpen. De twee oppositiepar tijen hebben bij elkaar 25 zetels behaald. De overige zetels zijn gewonnen door on- afhankelijken. Commandowisseling bij de Russen in Oost-Duitsland Berlijn, (U.P.I.) Het Oostduitse pers bureau ADN heeft medegedeeld dat kolonel-generaal i.i. Jakoebovski maar schalk M. V. Zjacharov heeft vervangen als commandant van de Russische strijd krachten in Oost-Duitsland. Welke post Zjacharow zal krijgen is niet bekend ge maakt. Er werd alleen gezegd dat hij naar de Sovjet-Unie teruggeroepen is. De maar schalk was in januari 1958 over de 300,000 man die Rusland in Oost-Duitsland heeft gelegerd, aangesteld. VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U485 gb—487 gl 485 Kon. Olie151.40—151.80 151.40 Philips '934—937 gl 943 Unilever 832 gb837 841 Claims A.K.U. 124 gb—130 gl 127,— H'ovens (oude) 680683 681 Nieuwe H'ovens 658662 660 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Vrachtauto's uit Oost-Europa Volgens het Westberlijnse informatiebureau West zijn Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije voornemens hun uitvoer van vrachtauto's naar Nederland te verhogen. In Nederland zou voorts een gezamenlijk servicebedrijf worden ingericht. Oost-Duitsland zal trucks leveren met een ver mogen tot drie ton, Tsjechoslowakije zwaardere. Amsterd. Bank 339 Ned. Handel Mij. 265 Rotterd Bank.... 276 Twentsche Bank, 265 A.K.U 482 Albert Heijn Amstel Bier 412 Billiton Mij. II 354 523 Bührmann Papier 484 Deli-Mij 181.— Dordtsche Olie 721 396 528 Hoogenbosch Sch. 246 675 H.V.A 16654 439 45254 K.L.M 114.— Kon. Ned. Zout 699 54 Kon. Olie 154.— Muller Nat. Bezit 460 Nederl. Ford 41454 Ned. Gist- en Sp. 310 Ned. Kabelfabr. 489 Philips Gem. Bez. 902 Philips Pref 280 A'dam Rubber. 112'/ Sikken? Groep 620 Stokvis R S 228 Thomassen Dr 685 814 Van Berkei's Pat 304 Van Gelder Pap. 270 Van der Heem 225K Ver Maehinefabr. 217 Wessanen 267 Wilton Feijenoord 20854 Zwanenberg-Org. 600 Interlinie 193.— Robeco 215.— Unitas 499.— Ver Bezit v. 1894 118.— H.A.L 138/ K N SM 17754' N Scheepv Unie 146/ Ommeren v 247 Stoomv Mij. Ned 161 Anaconda 538/,„ Kennecott Copper 78'4 Aluminium Ltd 32% Bethlehem Steel.. 45/ U.S. Steel 81 Republic Steel 61/ American Motors 28% General Motors.. 45"/, Cities Service 43 Shell Oil 70 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York: aarzelend Aandelen waren onregelmatig in een ge matigde handel, die gisteren op de beurs van New York plaats vond. Een vroege poging tot herstel miste steun en een meerderheid van waarden viel terug van de hoogten. De blauwgerande industrie waarden. Elektronische, glas, auto's en een aantal andere waren aan de hoge kant. terwijl spoorwegen, olies, metalen, vlieg tuigen en enkele staalvvaarden daalden. Het gemengde patroon van handel ontmoe digde degenen die wachtten op het begin van het lang verwachte herstel van het voorjaar. De omzet was 3.200.000 aandelen. Van 1236 verhandelde fondsen waren 489 hoger en 515 lager. Het industriegemiddelde kwam van 630.12 op 630.77, dat van spoor wegen van 143.91 op 143.55 en dat van openbare nutsbedrijven van 89.36 op 89.72 (UPI).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11