epeda slapen Botersmokkelaars na hevig gevecht overmeesterd TmKMnCUideiP. Indonesische boycot is tweesnijdend zwaard Directeur „Trekair" blijft in arrest Bosbouw kan pijler worden van N.-Guinea's welvaart Moeder en kind bij bushalte aangereden I Voor 40 min. aan machines Opening door commissaris der Koningin Zeiler verdronken Kort en bondig Noordoostelijke wind DINSDAG 19 APRIL I960 2 Na een laugdurig gevecht, waarbij over en weer harde klappen werden uit gedeeld, zijn twee douaneambtenaren van de centrale velddienst in Budel (N. Bra bant) erin geslaagd, een Nederlander en een Belg, die met een gepantserde auto een partij boter over de grens wilden smokkelen, tot overgave te dwingen. De beide ambtenaren ontdekten in de omgeving van Budel op een zandweg de smokkelauto. Hun pogingen de wagen, een gepantserde zwarte Amerikaanse perso nenauto tot stilstand te brengen mislukten aanvankelijk. Toen echter een der ambte naren met een karabijn enige schoten los ten, kwam de wagen op enkele honderden meters van de Belgische grens tot stil stand. Bij het naderen van de ambtenaren probeerden de smokkelaars hun wagen te keren en toch nog te ontsnappen. Dit luk te hen evenwel niet. Het duurde nog even voordat de twee inzittenden gevolg gaven aan de sommatie om uit de auto te ko men. Plotseling alsof het afgesproken was, deden zij een aanval op de amb tenaren en trachtten zich meester te ma ken van de karabijn. Er ontstond een he vig gevecht. De smokkelaars waren zc driest, dat zij zelfs niet geïmponeerd werdén door enkele schoten in de lucht, die een der ambtenaren met zijn pistool afvuurde. Na een kwartier geven zij vol komen uitgeput de strijd op. Een van hen lag toen in een moddersloot langs de weg. Inmiddels was op het geluid van schoten een man, die in de buurt woonde, komen opdagen. Ofschoon aanvankelijk enigszins onwillig, haalde hij een dokter en waar schuwde hij de rijkspolitie. De laatste ar resteerde de beide smokkelaars en bracht hen over naar Eindhoven, waar zij wer den opgesloten in afwachting van hun voorgeleiding voor de officier van justitie in Den Bosch. In de smokkelauto, welke eveneens naar Eindhoven is vervoerd, werd 600 kilo bo ter aangetroffen, alsmede een emmer vol kraaiepoten. In België: 3700 kilo De Belgische douane heeft het afgelopen weekeinde 3700 kg. naar België gesmok kelde Nederlandse boter in beslag geno men. De grootste slag sloegen de doua niers ten zuiden van Hulst. De „vliegende brigade" slaagde er hier na een langduri ge achtervolging in, een smokkelauto met 1500 kilo boter te overmeesteren. Twee Nederlanders werden aangehouden. In de omgeving van Zelzate maakten de smokkelaars gebruik van een met pant serplaten beschermde auto. die bovendien was voorzien van speciale banden. De douane wist de wagen in de straten van Sas van Gent tot stilstand te brengen. De smokkelaars wisten te ontsnappen, de buit beliep 900 kilo boter. V Nu is er bét middel tegen afwashanden Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. Apothekers, Drogisten, Kappers en de Speciaalbranche Belgische persstem: BRUSSEL (ANP) Een tweesnijdend zwaard noemt het Belgische blad De Ga zet van Antwerpen het besluit van de In donesische regering om Nederlandse sche pen de toegang tot Indonesische havens te ontzeggen. „De Nederlandse rederijen zullen zeker de weerslag van de maatre gel voelen. Ongeveer de helft van het vrachtvervoer tussen Indonesië en de V.S. geschiedde bij voorbeeld nog met Neder landse schepen. De maatregel was echter al lang verwacht en de grote rederijen hebben de kans gehad hun bedrijvigheid naar andere landen te verplaatsen. Boven dien zou het de Indonesiërs wel eens moei lijk kunnen vallen de zeeschepen, die in Japan en Polen op stapel staan, met des kundig personeel te bemannen. In geen geval echter zal Nederland Nieuw-Guinea laten varen omwille van de actie der In donesische regering." Het blad besluit: „Zelden bereikt een boycot zijn doel. Doorgaans treft men zichzelf er ook mee. Het is in feite een ge vaarlijk wapen, dat niet te licht mag wor den gehanteerd. Het snijdt altijd aan twee zijden." DC-8 voltooide zijn eerste retourvlucht De Douglas DC8 „dr. Albert Plesman" van de K.L.M. die zaterdagavond van Schiphol voor de eerste officiële vlucht met passagiers naar New Yrok was ver trokken is, na aldaar te zijn geland, zon dag naar Schiphol teruggevlogen, zoals in de dienstregeling was voorzien. Het vlieg tuig landde op Schiphol na de afstand New York-Amsterdam te hebben afgelegd in ze ven uur. Aan boord van het vliegtuig be vonden zich honderdzes volwassen passa giers, zes kinderen en twee babies. Voorts vervoerde het toestel veertienhonderd kg vracht en post naar Nederland. Tweede DC 8 Het tweede Douglas DC 8 straalvliegtuig van de twaalf die door de K.L.M. zijn besteld, de PH-DCB, is van het fabrieks- vliegveld te Long Beach bij Los Angeles vertrokken voor de vlucht naar New York en vandaar naar Nederland. Achtste „Electra" Het achtste van de twaalf door de K.L.M. bestelde Lockheed „Electra" schroefturbinevliegtuigen, de PH-LLH, is van het fabrieksvliegveld Burbank in Cali- fornië naar New York vertrokken. Het toestel zal vandaar naar Schiphol door vliegen. Nabij Turnhout werd een smokkelauto zaterdagmiddag achtervolgd. De bestuur der raakte de macht over zijn stuur kwijt. Hij belandde met zijn auto en 700 kilo bo ter in een greppel, waar zowel hij als de lading werd ingerekend. De overige 600 kg. Nederlandse boter werd aan de vooravond van Pasen in be slag genomen ten Zuiden van Axel uit een personenauto. De twee uit Koewacht afkomstige inzittenden werden gearres teerd. Koninklijk gezin met vakantie in Zermatt Maandag is het koninklijk gezin van de vliegbasis Soesterberg voor een vakantie verblijf van tien dagen in Zermatt naar Zwitserland vertrokken. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de jongste twee Prin sessen reisden met de regeringsdakota, de Prinsessen Beatrix en Irene met een twee de vliegtuig. Een eeuw geleden kreeg Artis zijn eerste nijlpaarden De nijlpaardenfokkerij van Artis is we reldberoemd, zo staat in de laatste uitgave van „Artisnieuws" te lezen. Op 20 april a.s. is het honderd jaar geleden dat de eerste nijlpaarden hun intrede in de Amster damse dierentuin deden. De directie van artis kocht de dieren afgezien van de Romeinse tijd een der eerste paren op het vasteland van Europa voor de prijs van bijna dertienduizend gulden, een voor die tijd bijzonder hoog bedrag. Voor hetzelfde geld kan men ook nu, terwijl de gelds waarde zo aanzienlijk is verminderd, een paartje nijlpaarden kopen. Van dit eerste paar heeft Artis bijzonder veel plezier ge had. Het mannetje leefde vierentwintig jaar en zijn ega zesendertig jaar. Zij zorg den voor veertien nakomelingen. In 1898 kwam een ander stel nijlpaarden in Artis. Het vrouwtje Betsy heeft jarenlang het „wereldrecord" op haar naam gehad als het langst in gevangenschap levende nijl paard. Zij stierf in 1940, nadat zij in 1939 nog een baby ter wereld had gebracht. Ook de nijlpaarden die later Artis bevolkten kregen regelmatig nageslacht. In totaal zijn er tot nu toe vierentwintig jongen ge boren, die een plaats kregen in andere dierentuinen. De Maastrichtse rechtbank heeft het ver zoek van mr. L. Sasse van Ysselt tot op heffing der gevangenhouding van de heer M. S., van het luchtreclamebedrijf Trekair, afgewezen. Het verzoek tot invrijheidstel ling was door de raadsman gedaan naar aanleiding van verklaringen, die enkele Noorse zeelui vorige week op Schiphol heb ben afgelegd tegenover leden van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie en de rech ter commissaris te Amsterdam over de manoeuvres van een verongelukt reclame vliegtuig. Het doen verongelukken van dit vliegtuig op 22 januari in de Noordzee wordt aan verdachtes opzet toegeschreven. Fantasie-luitenant hield soldaten aan De politie te Nijmegen heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een 24 jarige jon geman. die zich in een gestolen luitenants uniform had gestoken en slodaten van de kazerne aan de Groesbeekseweg intimi deerde. Soldaten, die er slordig of onver schillig bij liepen, hield hij staande. Hij noteerde hun namen met de opmerking: „daar zit wat voor je op". Advertentie Wagemans Van Tuinen NV Fabrikante van Artifort meubelen en Epeda matrassen Wageningse hoogleraren constateren: Enorme rijkdom aan edelhoutsoorten Onlangs zijn professor dr. J. H. Becking, professor dr. ir. J. F. Kools en professor dr. ir. G. Hellinga, hoogleraren in de bos- bouwwetenschappen aan de landbouwho geschool te Wageningen, teruggekeerd van een oriëntatie- en werkbezoek aan Nieuw- Guinea. Gedurende zeven weken hebben de Wageningse hoogleraren vele objecten bezocht, verkenningsvluchten gemaakt en besprekingen gevoerd met verantwoorde lijke autoriteiten. Professor Kools had medio 1948 als hoofd van de afdeling bosplanologie van het hoofdkantoor van het boswezen in Djakarta reeds enige keren Nieuw-Gui- neau bezocht en professor Hellinga was van 1946 tot 1948 op Nieuw-Guinea werk zaam als opperhoutvester. Zij bespeurden een enorme vooruitgang en grote activiteit op verschillende gebieden: „De Papoea's zijn bezig een gehele cyclus over te slaan, zij stappen, mede door een betere condi tie door doelmatiger voeding, uit het ste-, nen tijdperk over in de moderne tijd". Tijdens een vraaggesprek zeiden de Wa geningse hoogleraren, ervan overtuigd te zijn, dat de bousbouw een der welvaart pijlers kan worden voor de bevolking van Nieuw-Guinea. Er zijn echter remmende factoren te overwinnen. Er is een overweldigende rijkdom aan houtsoorten van zeer uiteen lopende kwaliteit, waaruit het tropische regenwoud is opgebouwd. Vele houtsoorten van dit woud zijn bruikbaar, maar een economische exploitatie is niet mogelijk gezien de intensieve menging der sterk uit eenlopende houtsoorten. Het zal noodzakelijk zijn, te streven naar een meer uniforme samenstelling van het bos aan hoogwaardige houtsoorten om ten volle te kunnen profiteren van het Hierbij zal vooral aandacht moeten wor den geschonken aan de inheemse naald houtsoorten. Deze houtsoorten worden door de uitzonderlijke kwaliteit reeds thans hoog betaald en de buitenlandse be langstelling is op deze houtsoorten vooral gericht. Er is nog een belemmerende factor. De sterk versplinterde individuele grond- en zamelrechten van de autochtone bevolking op het bos bemoeilijken de vorming van voldoende grote bedrijfseenheden, die voor een economische duurzame bosexploitatie noodzakelijk zijn. Men zal deze individue le bezit- en zamelrechten moeten bunde len tot een groter gemeenschapsbelang. Voor de uitvoering van deze beide om- Twee Duitse jongens na aanrijding ingerekend Twee achttienjarige Duitse jongens, af komstig uit Gelsenkirchen-Horst, zijn in Den Haag aangehouden, omdat zij na een aanrijding waren doorgereden en onder in vloed van sterke drank in een gestolen auto reden. De jongens waren in de Molenstraat te gen een geparkeerde wagen gebotst en hoe wel de politie zich vlak in de omgeving be vond, teneinde de eigenaar van deze wa gen, die verkeerd was geparkeerd, op te sporen, wisten de jongens te ontkomen. Al spoedig had de politie hen echter te pakken, want in Scheveningen zijn ze met de wagen tegen een muur gereden. G. T.. die aan het stuur zat, kreeg een hersenschudding en werd opgenomen in het ziekenhuis. Zijn medepassagier K. C. kon meteen naar de politiecel worden overgebracht. Aangezien er geen papieren bij de auto waren en de jongens deze ook niet in hun bezit hadden, wordt vermoed, dat de wagen is gestolen. Lichte straf voor wegpiraat De Maastrichtse rechtbank heeft de 19- jarige slager P. J. G. F. uit Maastricht schuldig verklaard aan het hoogst roeke loos en onvoorzichtig autorijden op de pro vinciale weg Valkenburg-Maastricht. F. reed daarbij een moeder en haar drieja rig zoontje, die met anderen aan een bus halte stonden te wachten, aan. Beiden wer den zo zwaar gewond dat zij aan de gevol gen van dit ongeval overleden. F. werd veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf waarvan twee maanden voorwaar delijk, met twee jaar proeftijd. Zijn rijbe wijs werd voor drie jaar ingetrokken. vormingen is een centraal goed geoutil leerd en deskundig boswezen-apparaat, geschraagd door een goede en aan de bijzondere omstandigheden aangepaste boswetgeving, noodzakelijk. In dit opzicht zullen verdere voorzieningen niet mogen uitblijven. De Wageningse hoogleraren zijn ervan overtuigd, dat de werkzaamheden van het boswezen aan de noodzakelijke gemeen schapsvorming in Nieuw-Guinea meer in houd kunien geven en als zodanig belang rijk zullen bijdragen tot de vorming van een zelfbewuste volkshuishouding, die uit eindelijk op eigen benen kan staan. Ir. Kuiper wil Utrechts verkeersplan uitwerken Ir. J. A. Kuiper te Rotterdam heeft zich bereid verklaard een aanwijzing tot stede- bouwkundige van de gemeente Utrecht voor het uitwerken van het door prof. dr. ir. M. E. Feuchtinger ontworpen verkeers plan te aanvaarden. Het honorarium zal voor elke dag dié de heer Kuiper aan deze opdracht besteedt f 400,— bedragen. De reis- en verblijfkos ten zullen afzonderlijk in rekening wor den gebracht. De kosten van de eigen tekenkamer zullen eveneens afzonderlijk worden vergoed. Prof. Feuchtinger heeft bericht, dat hij niet kan meewerken aan het ontwerpen van een nieuw plan voor de Ringweg in Utrecht, aangezien zijn mening daarom trent reeds blijkt uit zijn rapport. De Duitse verkeersdeskundige zag als enige oplossing het dempen van de Singel grachten. De Utrechtse raad zal zich donderdag 21 april over het voorstel van B. en W., ir. Kuiper thans te benoemen, uitspreken. Het eerste krediet dat men vraagt bedraagt 30.000. Kassier Boerenleenbank ingesloten De 60-jarige kassier van de Coöperatieve Boerenleenbank in Tietjerk, de heer P. N. J., die de vorige week een bestuurs vergadering verzuimde waarin hij zich moest verantwoorden voor zijn beheer, en die zich daarna liet opnemen in de Sor- niakliniek in Leeuwarden is donderdag op last van de officier van Justitie over gebracht naar het Huis van Bewaring in Leeuwarden. Het onderzoek door enkele accountants bij de bank wordt inmiddels met kracht voortgezet. Er zijn valse handtekeningen en enkele andere malversaties ontdekt. Oud huis van De Geer wordt Ambassade in Stockholm STOCKHOLM (UPI) Nederlandse autoriteiten hebben het plan een oude fa briek en opslagplaats in Stockholm te ver bouwen tot ambassade. Het gebouw, dat zich in het zuidelijke stadsdeel bevindt, is gekozen om zijn Ne derlandse traditie. Aan het eind der jaren 1640, is het in Nederlandse barokstijl op getrokken door de Nederlander Louis de Geer, die wel de „vader van de Zweedse industrie" is genoemd. Nadat De Geer dit huis had verlaten, was het eigendom van Zweedge^ edellieden en ook. gedurende en- kelé jaren, van de Russische gezant 'in Stockhclrp. De twee laatste eeuwen, was het -in gebruik als fabriek eh opslagplaats. Architecten zeggen dat het gebouw zich nog in tamelijk goede conditie bevindt. De oorspronkelijke voorgevel en nog veel van het oorspronkelijke interieur zijn geheel intact. Het gemeentebestuur is verheigd over het Nederlandse initiatief. Het hoopt dat andere landen dit voorbeeld zullen volgen en zullen helpen oude gebouwen die his torische betekenis hebben te behouden in plaats van nieuwe ambassades aan de rand van de stad te bouwen, hetgeen de tendens van de laatste jaren was. Alleen Finland was van die tendens afgeweken door zijn ambassade te vestigen in een huis in de oude stad, vlak achter het Ko ninklijke kasteel. TIPvanBOOTZ pittig, opwekkend por heio, fles. f 6.15 EFFIC1ENC Y-BEU RS (Van onze Amsterdamse redacteur) Staande tussen honderden ingewikkelde apparaten, die de kantoormachine-industrie de laatste jaren heeft ontwikkeld, heeft de Commissaris der Koningin in Noord holland, dr. M. J. Prinsen, vanmorgen in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de Effi- ciency-Beurs 1960 geopend, die hier tot en met 27 april onder het motto „Van schrijf pen tot elektronica" wordt gehouden. Dr. Prinsen herinnerde aan de toestand op de kantoren en departementen, zoals deze enkele tientallen jaren geleden bestond. Hij concludeerde dat op de dag van vandaag een bedrijfsvoering niet meer kan berusten op de rekensnelheid van een boekhouder of het geheugen van een enkele ambtenaar, omdat het goede verloop van een administratie niet meer van een enkele schakel afhankelijk mag zijn. Deze tijd eist een efficiënte werkwijze. Enkele centen besparing zijn door de enorme vermenigvuldigingscijfers van de omzet op de winst soms van beslissende invloed. Men heeft gevreesd, aldus de Commis saris der Koningin, dat machines tot geest dodende arbeid en werkloosheid zouden leiden. De ervaring leert anders, waarbij men overigens bovendien voorzichtig zal moeten zijn met het verheerlijken van de arbeid van de schrijvers op daggeld, die uren aaneen eindeloos de pen moesten voe ren. Wat de werkloosheid betreft kan men zonder meer stellen dat de machines de mogelijkheid hebben geschapen voor onze hedendaagse, gigantische bedrijven. Slechts daardoor is het mogelijk zovele werkkrach ten in dienst te hebben. Trouwens, ook de overheid zou zijn taak niet kunnen ver vullen. De belastingadministratie zou hope loos spaak lopen De opening van de Efficiency-Beurs werd opgeluisterd door de aanwezigheid van de bloemendrieling uit de bollenstreek, die dr. Prinsen met bloemen verwelkomde. De heer J. C. J. Mührmann, voorzitter van de vereniging van importeurs en fabrikan ten van kantoormachines, wees in een korte toespraak op het feit, dat het kan toorwerk in Nederland relatief meer dan enig ander werk is toegenomen. In 1946 waren er in de Nederlandse industrie 5,5 arbeiders tegen 1 administratieve kracht, in 1959 was deze verhouding al 3,5 1. Telt men hierbij de zuiver administratieve in stellingen, dan komt die verhouding in de buurt van 1 1. Het R.A.I.-gebouw bevat thans de meest uiteenlopende hulpmiddelen voor kantoor, van vlakgom tot de ingewikkelde elektro nische machines. De stands tonen schrijf- en telmachines in velerlei soorten, adres seer- en frankeermachines, dictafoons en boekhoudsystemen, kopieerapparaten en factureermachines, totale waarde ruim veertig miljoen gulden. Een trekpleister op deze tentoonstelling is de demonstratie van telecommunicatie met een elektronische machine, die wordt gegeven door de Stichting Studiecentrum voor Administratieve Automatisering en de P.T.T. Men kan bijvoorbeeld vragen hoe groot het pensioen is voor een weduwe met kinderen, die zo-en-zo oud zijn of moeilijke vermenigvuldigingen opgeven. De vragen gaan via ponsband-telex de computer in en de antwoorden, die door de machine op zestig kilometer afstand zijn berekend, komen via de telex in getypte vorm terug. Toeristische mogelijkheden voor Aruba en Bonaire WILLEMSTAD, Curasao (ANP) Vice- premier H. A. Korthals, die thans een bezoek van drie weken aan Suriname en de Nederlandse Antillen brengt heeft maandag, voordat hij na een verblijf op Curasao en Aruba naar de Bovenwindse eilanden vertrok, op de Albert Plesman- luchthaven in Curasao de Antilliaanse pers ontvangen voor een gesprek over de indrukken, die hij opdeed tijdens het eer ste deel van zijn bezoek. Hij had de indruk gekregen, dat er koortsachtig wordt gewerkt aan een ver breding van de bestaansbronnen in de An tillen. Het bestuur in het algemeen en het ambtelijk apparaat zijn doordrongen van een goed begrip voor de bestaande pro blemen. De minister ziet voor Aruba en Bonaire grote mogelijkheden op toeristisch gebied. Zijns inziens zal, op lange termijn bezien, het Nederlandse particuliere initiatief wel degelijk op de Antillen industriële mo gelijkheden tot ontwikkeling kunnen bren gen. Na zijn bezoek aan de Bovenwinden keert minister Korthals a.s. vrijdag op Curasao terug. Zaterdag zal hij naar Ne derland vertrekken. Op het Paterswoldsemeer bij Groningen is een 19- jarige tekenaar bij het provin ciaal electriciteitsbedrijf, H. W. de Jong uit Groningen, verdronken. Hij kon niet zwemmen. De jongeman was met een vriend en twee meisjes aan het zeilen toen hij plotseling door een schok, veroorzaakt door het breken van de fokkeschoot, over boord sloeg. Zijn vriend draaide onmiddel lijk bij en sprong hem na, maar kon hem niet meer vinden. De politie is gisteravond urenlang aan het dreggen geweest, maar het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Premier van Nieuw- Zeeland op Schiphol De oudste minister-president van het Britse Gemenebest, de 78-jarige premier van Nieuw-Zeeland, Walter Nash, (op Adenauer na de oudste premier ter we reld) is op de middag van de tweede paasdag een uur in ons land geweest. Hij kwam met een zestal hoge functionaris sen van de Nieuwzeelandse regering met het lijntoestel van de B.E.A. uit Londen op Schiphol en stapte daar aan boord van een Tupolev-straalvliegtuig van de Russi sche luchtvaartmaatschappij Aeroflot om een bezoek van een week te brengen aan premier Kroesjtsjev, die hem daartoe heeft uitgenodigd. „Maar niet in Moskou", zo deelde hij een ANP-verslaggever me de. „doch in de Kaukasus, want Kroesjt sjev houdt daar op het ogenblik vakantie". Het onderwerp der besprekingen tussen de beide staatslieden zal op het politieke vlak liggen: ontwapening en vreedzame coëxistentie. Zondag keert Nash naar Londen terug en zal daar maandag 25 april de Anzac-her- denking bijwonen (een plechtigheid naar aanleiding van de landingen in 1915 van Australiërs en Nieuw-Zeelanders bij Gal- lipoli). Na de conferentie van Britse premiers staan nog bezoeken aan België; Neder land, Denemarkén en Duitsland (ontmoe ting met Adenauer) op zijn programma. De terugreis gaat via de Verenigde Sta ten. Kerkelijk Nieuws Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oudshoorn en te Opheusden L. Blok te Capelle a. d. IJsel - te Driebergen J. J. Moll te Schoonhoven - door de Provin ciale Kerkvergadering van Friesland voor de arbeid der geestelijke sanering met stand plaats Leeuwarden H. J. N. Zuidersma te Oostermeer. Aangenomen naar Nisse (Zld.) (toez.) J. G. Kooren, predikant voor buitengewone werk zaamheden (koopvaardijpredikant) te Rouen (Fr.). Gercf. Kerken Beroepen te Krommenie P. Hainje, laatste lijk koopvaardijpredikant, woonachtig te Bussum. Aangenomen de benoeming tot hulppredi ker te Breskens G. J. Grafe, laatstelijk predi kant te Epe. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Barendrecht M. Tanis te Middelharnis. Bedankt voor Leerdam E. Venema te Zwijndrecht. Babtisten Gemeenten Beroepen te Delfzijl J. Bosma te Arnhem. IJpont tc koop. Deze maand zal in Amsterdam een veiling worden gehouden van twee verouderde gemeente-IJ-ponten die in 1925 in de vaart zijn gekomen en tot een jaar of vijf geleden nog regelmatig dienst deden. De ponten zullen wel bij de sloper terechtkomen. Vijfendertig jaar ge leden hebben deze ponten elk 200.000, gekost. Op het ogenblik kost een veerpont twee miljoen gulden. Kykers en luisteraars. Op 1 april be droeg het aantal aangegeven televisie-toe stellen 648.802 tegen 630.800 op 1 maart (t/m 13 april 655.536). In hetzelfde tijdvak steeg het aantal geregistreerde radio-ont vangtoestellen van 2.620.714 tot 2.631.780. Op 1 april waren er 487.707 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 488.666 op 1 maart. Nieuwe burgemeesters. Benoemd zijn: tot burgemeester van Ferwerderadeel de heer W. van Mourik (A.R.) te Sneek, amb tenaar ter secretarie aldaar; tot burge meester van Kollummerland de heer H. Ottevanger, thans burgemeester van Ui- rum; tot burgemeester van Monster de heer A. J. Berends, thans burgemeester van Maasdriel en tot burgemeester van Noorbeek de heer F. J. A. van de Loo te Maastricht, ambtenaar ter provinciale grif fie aldaar. Bijna lllé miljoen Nederlanders. Het aantal huwelijken in Nederland bedroeg in de eerste twee maanden van dit jaar 9.803 tegen 9.855 in de eerste twee maanden van 1959. Het aantal levendgeborenen bedroeg 38.275 (v.j. 39.935) en het aantal overlede nen 16.576 (v.j. 16.144). Het aantal immi granten steeg van 4.996 in de eerste 2 maanden van 1959 tot 5.749 in de eerste 2 maanden van dit jaar, terwijl het aantal emigranten steeg van 7.677 tot 8.722. Het aantal inwoners van Nederland be droeg op 1 maart j.l. 11.435.852. Uitvaarverbod opgelegd voor V.R.O.N.-schip Op het laatste moment heeft de haven meester van Emden (did) zaterdagmiddag belet dat het schip van de V.R.O.N., waar op de Engelse sleepboot „Gardsman" reeds had vastgemaakt, naar zee zou wor den gesleept. De havenmeester kwam met de chef van de havenpolitie aan boord en deelde de heer H. Oswald, de directeur van de V.R.O.N., mede, dat het schip een „Auslaufverbot" was opgelegd „op last van de Nederlandse consul te Emden". Dit deelde de heer Oswald in een telefonisch onderhoud aan het A.N.P. mee. De haven meester zei in de veronderstelling te ver keren dat het V.R.O.N.-schip een Neder landse boot is. Toen hij echter hoorde, al dus de heer Oswald, dat het onder de vlag van een Zuidamerikaans land vaart (hoe wel het de vlag daarvan nog niet voert) en alle vereiste papieren daarvan bezit zei de havenmeester: Dat verandert de zaak. Hij deelde toen mede eerst overleg te moe ten plegen met een „Regierungsrat" te Aurich om het verbod ingetrokken te krij gen. Van deze „Regierungsrat" zou name lijk de opdracht tot het geven van het „Auslaufverbot" afkomstig zijn. Het schip, het vroegere Duitse lichtshcip „Borkum- riff", droeg aanvankelijk de naam V.R.O.N., doch is kortgeleden herdoopt tot „Vero nica". De heer Oswald deelde mede dat de con sul-generaal van het betreffende Zuidame- rikaanse land te Hamburg, die deze zaak zeer hoog opneemt, in contact zal treden met de Duitse autoriteiten om ten spoedig ste dit verbod ingetrokken te krijgen. De heer Oswald nam, als gevolmachtigde van de Zuidamerikaanse scheepseigenaar, ter stond contact op met de Nederlandse assi stent consul te Emden en vroeg deze naar de reden van dit verbod. De assistent con sul had, zo deelde de heer Oswald mee, gezegd: „Ik weet de reden niet, ik heb orders uit Den Haag'. De heer Oswald is, zo deelde deze voorts mede, generaal-agent van de te Liechten stein gevestigde „Anstalt Veronica", waar van de advocaat Peter Marxsen te Vaduz directeur is. Deze „Anstalt" kan als op volger beschouwd worden van de nu niet meer en officiël ook nooit bestaan hebben de V.R.O.N. Aan boord van de „Veronica" is nu een complete radiozender aanwezig, zo vertel de de heer Oswald. De heer Oswald ver wacht, dat op korte termijn het uitvaar verbod zal worden ingetrokken. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de paasdagen breidde een groot gebied met hoge barometerstanden zich van de Britse eilanden over Scandi navië tot diep in Rusland uit. Noordelijke tot noordoostelijke winden voerden daarbij tamelijk koude polaire lucht naar West-Europa, waarin vooral in de kustprovincies van ons land langduri ge perioden met zonneschijn voorkwamen. Naarmate het hogedrukgebied zich verder over midden-Rusland uitbreidde draaiden de winden in Polen en omgeving meer naar het oosten en begon warmere lucht uit Zuid-Rusland naar het westen te stro men. Dit ging gepaard met een zone met veel bewolking en plaatselijk regen, welke zich maandag van Duitsland tamelijk snel in westelijke richting uitbreidde en waarbij voornamelijk in het. zuidoosten van ons land enige regen viel. Het vliegveld Zuid- Limburg meldde in totaal zeven millime ter, elders waren de hoeveelheden gering. Verwacht mag worden, dat de toestand met noordoostelijke tot oostelijke winden in west- en midden-Europa zal aanhou den, waarbij ook in ons land de tempera turen hoger zullen worden behoudens langs de Waddenkust, waar de lucht over zee wordt aangevoerd De kans op regen is klein en er zullen zonnige perioden voorkomen. WEERRAPPORTEN Woensdag 20 april Zon op 5.33 uur, onder 19.46 uur. Maan op 3.18 uur, onder 13.40 uur. Maanstanden 25 april 22.45 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in I.Tmuiden Dinsdag 19 april Hoog water 9.39 en 22.27 uur. Laag water 4.45 en 17.34 uur. Woensdag 20 april Hoog water 11.09 en 23.57 uur. Laag water 6.06 en 19.14 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen bulten- en binnenland heden morgen 7 uur Neerslag: 3 ti G laatste 24 uur =3 2 15 Den Helder licht bew ono 10 0 Ypenburg half bew. no 12 2 Vlissingen half bew. nno 11 0,2 Eel de half bew. no 13 0 De Bilt licht bew. nno 12 0,4 Twente half bew. no 11 0,1 Eindhoven zwaar bew nno 12 3 Zd Limburg geheel bew nno 10 8 Helsinki onbewolkt windst. 11 0 Stockholm onbewolkt z 13 0 Oslo onbewolkt windst. 14 0 Kopenhagen onbewolkt no 11 0 Aberdeen zwaar bew z 13 0 Londen half bew. nno 13 0 Amsterdam licht bew. no 13 0,1 Brussel regen n 13 5 Luxemburg zwaar bew nno 8 2 Parijs geheel bew. n 14 1 Bordeaux zwaar bew. nnw 15 0 Grenoble geheel bew. nw 11 0 Nice zwaar bew. zzo 15 2 Berlijn zwaar bew. ono 17 0 Frankfort geheel bew no 14 2 München zwaar bew o 14 0 Zürich motregen nnw 10 0,1 Genève half bew. windst. 13 0 Locarno zwaar oew windst 18 2 Wenen zwaar bew ono 19 0 Innsbruck half bew. windst. 16 0 Athene licht bew windst. Rome half bew. no 13 3 Ajaccio licht bew. o 15 4 Madrid onbewolkt n 16 Mallorca licht bew. windst. 17 0 Lissabon onbewolkt nno 20 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2