€j Neo- Silvikrin Peek&Cloppenburg Massale protestmars in Londen tegen kernwapens WERELDNIEUWS Van dag tot dag Geen suggesties Peugeot noteerde de nummers van de meeste biljetten Ontvoering wellicht werk van bende Soustelle blijft zitten waar hij zit Protestants-katholiek protest tegen Oostduitse boer en jacht Sukarno in Wenen PYAMA'S Trafalgar Square te klein voor de finish, die een anti-climax werd Grondwetswijziging voor de Franse „Communauté" HILLMAN SUNBEAM - NUMBER luxaflex DINSDAG 19 APRIL 1960 3 Een officier van Justitie heeft onlangs tijdens een rechtzaak tegen een aantal jongelui, die vandalisme hadden gepleegd, een uitlating gedaan die de gemoederen nogal in beweging heeft gebracht. Ge moederen van verschillende pluimage, om zo maar eens te zeggen. De uitlating be trof een vergelijking tussen de oorlogsjaren en nu: indertijd lieten de jongelui zich opjutten om deel te nemen aan S.S.- en andere -actiegroeperingen, thans zouden zij zich kunnen laten verleiden om deel te nemen aan de actie van communisti sche knokploegen. Aldus was de tendens van deze uitlating, die in de pers werd weergegeven en aan de ene kant onge rustheid, aan de andere (communistisch) kant boosheid verwekte. De communistische boosheid zou ons koud kunnen laten, omdat in de praktijk van het communisme hier en daar op de wereld wel voorbeelden te vinden zijn van „straatterreur", gelijkend op de me thoden van nazi-fanatici. Doch het gaat erom, vast te stellen of het verantwoord is, de suggestie te wekken dat wij in Nederland omringd zijn door het gevaar van politieke knokploegen en verder dus, vast te stellen of een officier van Justitie daar méér van weet. De uitleg van de gewraakte uitlating heeft duidelijk gemaakt, dat hier slechts sprake is geweest van een „aanduiding van mogelijkheid" en niet van een „ont hulling". Dat is gelukkig gelukkig voor ons, niet-communistische Nedeidandse staatsburgers, die niets van terreur moe ten hebben en aan ons regerings- en justi tieel apparaat de eis stellen, daartegen een stevige bescherming op te roepen als het noodzakelijk zou blijken. Doch het is niet gelukkig, dat een amb tenaar in hoge justitiële positie dergelijke gevaren gaat signaleren als er geen re den voor is. De ongerustheid, die deze uitlating heeft gewekt, was overbodig. Wij hebben geen redenen om te veronderstel len dat de groeiende straatterreur van „teenagers" en „nozems" iets te maken heeft met een politieke inspiratie. Wan neer verkeerdelijk die indruk mocht be staan, is het zaak daartegen te proteste ren. Want anders scheppen wij koren op de molen van losgeslagen jongelui en op die van de communisten tevens. De jon gelui zouden op het idee kunnen komen een politieke dekmantel te gebruiken en de communisten zouden de verdrukte on schuld kunnen spelen. Vandaar, dat wij nu nog nadat de gemoederen weer bedaard zijn op de ze kwestie terugkomen. Hoofd koel en bei de voeten op de grond: dat is een goed advies, ook voor officieren van Justitie. Advertentie HIER HOORT HAAR! Begin direct met Herstel uw haargroei! Begin er terstond mee. Voedt uw haar via de wortels met Neo-Silvikrin, de enige biologische haarvoeding, die alle 18 opbouwstoffen voor het haar bevat in overeenstem ming met de leer van Sir Fred. Hopkins, Nobelprijswinnaar voor Chemie. Reeds miljoenen men sen over de gehele wereld her wonnen hun jeugdig 'uiterlijk, levensgeluk en zelfvertrouwen na een succesvolle kuur met Neo-Silvikrin. Kuurflacon f7,60. Kuurflacon f 7.60 Voor de dagelijkse haarverzorging 'is er Silvikrin- Lotion (met of zonder vet f 1.70 -f3.30 Noodtoestand in Malaya na 12 jaar opgeheven KOEALA LOEMPOER (UPI) Het nieuwe staatshoofd van de federatie van Malaya, de sultan van Selangor Sir Hisa- muddin Alam Shah, zal dinsdag bij de ope ning van het parlement mededelen, dat de noodtoestand wordt opgeheven. Deze werd in 1048 ingesteld in verband met de strijd tegen de communistische guerilleros. (Van onze correspondent in Parijs) Een week nadat Eric Peugeot, het in tussen hervonden vierjarig zoontje van de Franse automagnaat op het golfveld van St. Cloud bij Parijs door twee onbekende jongemannen werd ontvoerd, heeft de po litie nog geen enkele aanwijzing waar en hoe ze de hand op de daders zullen kun nen leggen. Hoofdinspecteur Pierangeli, wie de leiding van het onderzoek is opge dragen waaraan achtduizend agenten en andere politie-ambtenaren medewerken erkent volmondig, dat deze kinderroof door een superieur brein moet zijn uit gedacht, georganiseerd en uitgevoerd. De politie heeft redenen te geloven dat het plan is uitgevoerd door vier mannen en een vrouw. De leider van de bende, die het plan ontworpen heeft moet zijn inge licht over de gewoonten en gebruiken van de Peugeots door een tamelijk goede be kende van de familie, een huidige of vroe ger lid van het personeel ofwel een der „caddies" van de golfclub, waar Eric en zijn broertje iedere middag werden „uit gelaten". Signalement De politie heeft alle personeelsleden van de zeer exclusieve golfclub van St. Cloud aan de tand gevoeld zonder, naar het schijnt, ook maar iets verder te zijn ge komen. Naast een „informateur" moet het bendehoofd nog twee mannelijke en 'n vrouwelijke medeplichtige in zijn dienst hebben gehad. De twee mannen hebben de roof gepleegd en de vrouw, van wie een Parijse garagehouder een vrij nauw keurig signalement heeft opgegeven ,zou, volgens de hypothese van het ogenblik, Eric drie dagen later tot dicht bij zijn woning hebben teruggebracht. Zij zou. toen zij door de garagehouder werd aan gekeken, zijn gevlucht. De twee mannen hebben waarschijnlijk ook de vijftig mil joen franc geïncasseerd, die het geëiste en betaalde losgeld vormden dat de heer Roland Peugeot betaald heeft. Erics va der heeft dat aanzienlijke pakket bank biljetten persoonlijk overhandigd. In kringen uit de omgeving van de fa milie Peugeot is gezegd dat hij niet de man gezien heeft aan wie hij het losgeld betaalde. Een van de ontvoerders nam het geld weg van achter de heer Peugeot, die in een portiek in de drukke Avenue des Ternes, niet ver van de are de Triomphe stond. Het paswoord was „Gar- dez la chef". Volgens de instructies van de ontvoerders stond de vader donderdag met het gezicht naar de straat met een portefeuille met het losgeld in zijn linker hand op de borst. Hij hoorde zachte voet stappen achter hem en een stem die klonk als die van een jonge, beschaafde man, die zei: „Gardez la clef". Draai u niet om". Een hand greep het losgeld en de man vertrok met dezelfde zachte stap na de heer Peugeot nog eens gewaarschuwd te hebben zich niet om te draaien. Nummers gepubliceerd De politie hoopt niettemin aan de hand van de nummers der bankbiljetten de ban dieten toch nog op het spoor te kunnen ko men. De heer Peugeot heeft namelijk met behulp van een elektronische rekenmachi ne, bijna alle nummers van de omstreeks zesduizend biljetten van 5000 en 10.000 franc opgenomen. De lijst van die num mers is ter kennis gebracht van alle ban ken en wisselkantoren in Frankrijk, ter wijl verschillende kranten meer dan een hele pagina voor al die cijfers hebben ge reserveerd. Het publiek is uitgenodigd de komende dagen en weken van ieder bank biljet van 5000 en 10.000 franc het uitgifte- cijfer mqt die lijst te vergelijken en bij Noodtoestand bij decreet in Frankrijk Parijs (AFP) Volgens een oi'donnan- tie die maandag in de Franse staatscou rant werd gepubliceerd, kan de minister raad voortaan bij decreet de noodtoestand afkondigen. Volgens de wet van 3 april 1955 moest een dergelijk besluit, mits de noodtoestand voor langer dan twaald da gen werd afgekondigd, worden genomen door het parlement. De nieuwe ordonnatie is gebaseerd op een in februari aangenomen wet, die de regering machtigt zekere maatregelen te treffen voor het handhaven van de orde. de bescherming van de staat en voor de pacificatie en het bestuur in Algerije. de politie aangifte te doen zodra men een der opgegeven biljetten in handen zou heb ben gekregen. Geheel walerdicht schijnt deze strategie met de bankbiljetten toch niet te zijn. De gangstérs kunnen het geld, althans een groot deel al in Fran se spaarbonnen hebben omgezet op een postkantoor, waar men voor deze trans actie geen identiteitspapieren behoeft over te leggen. Inmiddels is de kans toch wel redelijk groot dat de politie via een der biljetten van het „bloedgeld" de kidnap pers nog op het spoor zal komen. Hij wil de UNR alleen gedwongen verlaten (Van onze correspondent in Parijs) Jacques Soustelle. de vroegere Franse minister die vanwege zijn extreem-rechtse denkbeelden onlangs door generaal De Gaulle van zijn post werd ontheven, is niet van plan vrijwillig ook nog de gaullistische partij, de U.N.R.. waarvan hij de oprich ter is, te verlaten. Na zijn terugkeer van een persoonlijke propagandareis door de Verenigde Staten en Canada heeft premier Michel Debré Soustelle vorige week voor de zesde maal een brief geschreven om hem te vertellen dat hij door zijn actie tegen de Algerijnse politiek van de rege ring zijn plaats in de U.N.R. heeft ver speeld. Soustelle heeft in een antwoord aan de minister-president die mededeling voor kennisgeving aangenomen, zonder er ech ter enige consequentie aan te willen ver binden. Hij verlangt dat het partijbestuur eerst zelf zijn inzichten inzake de toekomst van Algerije publiekelijk zal formuleren. Wanneer de verschillen van inzicht dan in derdaad onoverbrugbaar zouden blijken dan moet, aldus het standpunt van Sous telle, het partijbestuur hem maar officieel royeren. Voor zo'n officieel royement voelt de leiding van de U.N.R. evenwel bijzon der weinig. Ten eerste zet het partijbestuur de pun ten niet al te duidelijk op de Algerijnse i's, omdat de meningen daarover zelfs in de topleiding totdusver nog altijd maar vrij gebrekkig gecoördineerd konden wor den, en in de tweede plaats vreest men dat bij een spectaculaire breuk met Soustelle vele leden aan de basis diens partij zou den kiezen. Onder de vertegenwoordigers van de U.N.R. in het parlement zouden de verliezen, zo hoopt het partijbestuur, daar entegen minder ingrijpend kunnen blijven. Totdusver verwacht men dat niet meer dan een twintigtal kamerleden, ongeveer tien percent van de fractie, Soustelle en niet het partijbestuur bij een formele breuk trouw zou blijven. Jacques Soustelle Duizenden namen de wijk tijdens de Paasdrukte (Van onze correspondent in Bonn) Zowel de Berlijnse Evangelische als rooms-katholieke kerkleiders hebben op paaszondag geprotesteerd tegen de ge dwongen collectivisering van de Oostduit se boerenstand. Van de kansel af hebben geestelijken van de Evangelische kerk in Berlijn-Brandenburg de onderdrukte boe ren herdacht, ook in Oost-Berlijn. De aarts bisschop van Ber-lijn, kardinaal Doepfner, vei-klaarde dat het protest bedoeld is te gen de onmenselijke propagandametho den ten gunste van de socialisatie van de landbouwbedrijven, de beperkingen ten aanzien van de vrije beschikking over het particuliere bezit en het opleggen van een levensvorm aan de landbouwers die in druist tegen de elementaire rechten van de mens". De boeren zijn daarmee, aldus de bit tere spot in West-Berlijn „de Oostduitse paashazen voor Kroesjtsjev" geworden. Inmiddels nam het aantal Oostduitse vluchtelingen vlak voor en met de paasda gen op ontstellende wijze toe, vooral te West-Berlijn. Duizenden Oostduitse boeren en middenstanders profiteerden van de drukte en verlieten met hun gehele gezin, maar met achterlating van hun ganse heb ben en houwen het communistische „para dijs". Het aantal vluchtelingen uit Oost- Duitsland te West-Berlijn bedroeg alleen al tijdens het weekeinde bijna drieduizend en bereikte daarmee een hoogtepunt se dert 1957. Daar ook gisteren nog velen de grens tussen Oost- en West-Berlijn wisten te overschrijden, zal het aantal vluchtelin gen vr.n Goede Vrijdag tot en met tweede paasdag een record betekenen. Nog te meer daar in Oost-Duitsland thans de mid denstand voor de collectiviseringsterreur van de communisten staat: nog deze week zal de kleine middenstand eraan moeten geloven, voorzover deze niet reeds in zoge naamde HO-winkels (Handelsorganisatie, dat is staatsbedi-ijf) is veranderd. WENEN (Reuter-UPI) President Su karno is zondag voor een particulier be zoek van vijf dagen in Wenen aangeko men. Hij vloog, vergezeld van zijn minis ters van Buitenlandse Zaken en Industrie, van Boedapest naar de Oostenrijkse hoofd stad. Kort voor het vertrek van Sukarno werd in Boedapest een overeenkomst be- ireffende Hongaars-Indonesische culture le en economische samenwerking gete kend. Sukarno nam voorts een eredocto raat in de rechten in ontvangst. Hongarije heeft zich bereid verklaard Indonesië eco nomische hulp te verschaffen door ver scheping van kapitaalgoederen, en Indone sië steun toegezegd in zijn strijd voor in lijving van Nederlands Nieuw-Guinea. In Djakarta wonen nog 4359 Nederlanders DJAKARTA (AFP) Volgens een offi ciële satistiek zijn onder de 2.5 miljoen inwoners van Djakarta 127.128 niet-Indo- nesiërs. Bij deze laatste groep zijn 4.359 Nederlanders en 1.754 andere Europeanen. elke woensdag jongensmarkt prima poplin kleurecht royaal mod et geruite kraag en manchetten 5pecjaaj verlaagde j. M. prijs, 3 jaar 4. 45 (kleine stijging per maat) (Van onze correspondent in Londen) Ruim zestigduizend mensen stonden gis termiddag samengeperst op het Londense plein waar volgens de traditie de Brit pro testeert tegen alles wat hem niet bevalt Trafalgar Square, om te protesteren tegen de kernbom. Het was het hoogtepunt van de Alder- maston-Londen-paasmars van de kernonl- wapenaars, die in drie jaar tijd ook al een traditie is geworden. Het eerste jaar waren het een handjevol geestdriftige professionele „anti's", met baarden en excentrieke klederdrachten, die de ruim tachtig kilometer van het kernenergiecentrum Aldermaston in het graafschap Berkshire naar Londen liepen. Het tweede jaar waren het er al aanzien lijk meer en dit paasweekeinde overtrof alle verwachtingen van de organisatoren. Aldermaston werd verlaten door ruim tienduizend demonstranten met borden als „Ban de bom uit" en „Laat onze kinderen in vrede opgroeien". Kinderen droegen plakkaten om de hals met het opschrift „Ik wil van ouderdom sterven en niet door kern uitstraling". Toen de groep gisterochtend in de bui tenwijken van Londen aan de laatste etap pe naar Trafalgar Square begon waren de „veteranen" van Aldermaston aange groeid tot een onafzienbare stoet van veer tigduizend mensen, die zich vele mijlen lang uitstrekte en het door de paasdrukte toch al zo chaotische verkeer in het cen trum van de Britse hoofdstad volledig in de war stuurden. Zij trokken door Londens straten, opop- houdelijk schreeuwend dat de „Bom moest worden uitgebannen" en lieten het volgen door „Sluit u aan bij de mars". Kinderen sjokten doodvoermoeid voort, terwijl moe ders fanatiek naast de vaders voortliepen en hun opvattingen over de kernbom luid keels ten beste gaven. Indrukwekkend Wat de demonstratie dit jaar echter veel indrukwekkender maakte dan die van de twee voorgaande jaren waren de deelne mers. Nog steeds zag men de jongelieden met hun pathologische afkeer van de kap per. maar zij werden nu in aantal over troffen door meer respectabele burgers in behoorlijke kostuums, die liepen omdat zij geloven in het kwaad van de bom en de demonstratie daarmee een veel grotere na druk gaven. Er liepen predikanten mee, onderwijzers leraren, studenten, huisvrouwen, klerken uit de Londense City en arbeiders. Er w ren negers uit Afrika en Westindië com pleet met „steelband" studenten van de universiteit van Californië, vakbondsbe stuurders en parlementsleden, communis ten, socialisten, liberalen en conservatie ven. Voorop liep een twintigjarige Schot met een omfloerste trom waarop hij de N. en de D. van Nucleair Desarmement (kern ontwapening) sloeg in morsetekens. Aan het einde van de twee uur en vijftien mi nuten lange colonne van dicht opeen ge perste demonstranten reden ziekenauto's. In de kolonne hinkten sommigen op kouse voeten over het asfalt van de Londense straten. Op de trottoirs stonden de Londenaars te kijken en te klappen, verbluft door de vastbeslotenheid van de vele blikken die er uit de onafzienbare rijen op hen wer den afgevuurd. Velen mompelden dat zij ook tegen de kernbom waren, blijkbaar als excuus dat zij stonden te kijken en niet meeliepen. Zij dorstten naar Trafalgar Square als een woestijnreiziger naar water en voor velen van de wandelaars moet dat de anti climax zijn geworden. Het plein was dit maal te klein voor alle demonstranten en PARIJS (UPI) Het Franse kabinet heeft vorige week een grondwetswijzi ging goedgekeurd waardoor Afrikaanse staten, die onafhankelijk zijn toch lid kun nen blijven van de Franse gemeenschap, de „Communauté". Tot deze wijziging werd besloten met het oog op het feit dat de federatie van Mali en Madagascar spoedig onafhanke lijk zullen worden. Krachtens de oude grondwet verloren de Afrikaanse landen het recht op lidmaatschap van de gemeen schap, wanneer zij volledig onafhankelijk werden. De gemeenschap krijgt thans meer het karakter van het Britse gemenebest. Be halve de federatie van Mali en Madagas car streven ook de andere Afrikaanse sta ten van de gemeenschap naar volledige onaf hankeli j kheid. de verschillende redevoeringen misten het vuur en de overtuiging die de betogers van Aldermaston naar Londen hadden doen lopen en alle vermoeienissen van nachten op houten vloeren in scholen of tentzeilen hadden doen doorstaaan. En men hield hoorbaar de adem in van verbazing toen een van de sprekers, pro fessor A. .J. P. Taylor van de universiteit van Oxford naast de leeuwen op het voet stuk van Nelsons hoge standbeeld ver klaarde dat Labourleider Hugh Gaitskell een lid van zijn schaduwkabinet had ver boden deel te nemen aan de mars. „Ik kan zijn naam niet noemen, maar hij heeft het mij zelf gezegd." zo voegde hij er aan toe. Eerste protestmars tegen kernwapens in Duitsland Bergen-Hoehne, (U.P.I.) Meer dan achthonderd jonge Westduitsers hebben zich gisteren in Bergen-Hoehne verzameld uit protest tegen kernwapens op West duits grondgebied. Zij hadden een mars van vier dagen uit steden, in Noord-Duits- land achter de rug; De protestbijeenkomst werd gade geslagen door ongeveer vijfhon derd nieuwsgierigen. De initiatiefnemer van de demonstratie. Hans-Konrad Tempe een onderwijzer uit Hamburg, verklaarde dat er volgend jaar meer deelnemers zullen zijn. Op da raatótoel Thuis best Ik ben gisteren over de weg van Helm- stedt naar Berlijn gereden. Ik ben trou wens ook de weg van Rotterdam naar Helmstedt gereden en de weg van Londen naar Southend. Ik ben dus van Londen naar Berlijn ge reden en alles xvas makkelijk. Douane lie ten mij door zonder te zeuren, ik kwam op het vliegveld te Southend en werd met auto en al ingeladen zonder iets gereser veerd te hebben. Ik kwam zonder enig be- bezioaar om middernacht de grens van Nederland naar Duitsland over, niemand maakte het mij lastig. Maar dat strik van Helmstedt naar Ber lijn is griezelig. Tien jaar geleden was iedere grensovergang in Europa zo be waakt, met papieren en douane en devie zen-formulieren. Tegenwoordig is dat al leen nog het geval tussen Oost en West, met de toevoeging dal Oost en West elkaar over een paar honderd kilometer Sovjet Oost-Duitsland aanstaren. Ik haat het, in een rij geduldig wach tenden beleefd om een visum te vragen, dan óók nog eens tien gulden te betalen en door tweehonderd kilometer Oostduits gebied te mogen en nóg eens bijna vijf als bijdrage voor het wegennet. En de weg door de Sovjet-zone is in slechtere conditie dan de door toeristen niet-betaalde wegen in Nederland en W est-Duitsland. In en om Berlijn zie je de verdeling der wereld in Oost en West in het klein en in het plagerig lastige. Als je van de kapi talistische West-weg af gaat om je reis langs de evenzeer door Hitier gebouwde maar nu in communistische handen be heerde Oost-weg voort te zetten, worden je naam en pasnummer en het aantal pas sagiers moeizaam door een juffrouw van de volkspolitie in een groot kasboek in geschreven. En met formulieren gewapend, na wachten en gehannes, word je dan grootmoedig door een volkspolitieman onder het slaghek doorgelaten. Hier en daar staan politiemannen met machine geweren. Misschien is het allemaal niet zo erg als het lijkt, maar je blijft je bedreigd voelen tot je met evenveel burocratisch ceremo nieel een paar uur later weer van het „oostelijke" stuk weg afkomt, en aankomt in het westelijke Berlijn, dat goed in de verf, vol nieuwe auto's en nieuwe gebou wen en klaarblijkelijke welvaart is. Ook in West-Berlijn lopen er politie agenten over de straat. Maar naar het mij lijkt is er een verschil. In het Oosten zijn tv ij er voor de volkspolitie. In het Westexi is de politie er voor óns. In het Westen zijn wij de machthebbers, in het Oosten zij. Dat leerde ik op de weg van Helmstedt naar Berlijn, van West, naar Oost en Oost naar West. H. B. Fortuin Aulomobielbedr. J. J. Nijman LEIDSEVAART 342 - TELEFOON 39517 Solidariteit. Onbekenden hebben de syna goge van fort Wayne, in de Amerikaan se staal Indiana zaterdag met haken kruisen beklad. Uit de collectebus was een bedrag van 300 dollar gestolen, glazen deuren waren vernield en meu bels beschadigd. Omdat Rabbijn Say- mour Wilier en zijn gemeentenaren de schade niet herstellen (het was op de sabbath) nam een groep dominees het initiatief. Zij stroopte de mouwen op en was spoedig met hamers, dweilen en bezems bezig de synagoge in orde te brengen voor de dienst. Ongeremd. Voor de vijfde maal is een poging een capsule met instrumenten van een Ontdekker-satelliet behouden naar de aarde te laten terugkeren mis lukt. Men heeft uit radiosignalen opge maakt. dat het uitwerp-mechanisme naar behoren heeft gefunctioneerd Waarschijnlijk zijn de twee raketten in de capsule, die de snelheid zodanig moesten vertragen dat zij op aarde zou vallen, niet tot ontbranding gekomen. In dat geval beschrijft de capsule nog een baan om de aarde. Langer leven. De Russische republiek telt thans 9.500 personen boven de honderd jaar op een bevolking van ongeveer 117 miljoen, dat is 81 honderdjarigen op elk miljoen inwoners, vergeleken met 30 in de V.S. Deze cijfers zijn gebaseerd op de resultaten van de jongste volkstel ling. Voorts zouden er in de Russische republiek meer dan 100 personen zijn in de leeftijd tussen 120 en 156 jaar Stralingsziekte. In het ziekenhuis van Hi- rosjima is vrijdagavond het twaalfde slachtoffer van dit jaar van de atoom bom van 1945 overleden. Hel was me vrouw Mitsue Tsunoda, die bij een ont ploffing aan sterke straling blootstond Zij overleed aan een stralingsziekte, po- lymyeloma. Technicus. In Parma is een 26-jarige tech nicus gearresteerd, nadat hij gedreigd had de kerk op te blazen tenzij de bis schop van Parma hem vóór eerste paasdag 3.000.000 lire zou hebben be taald. De man, Arrigo Bottazzi. werd gearresteerd toen hij trachtte bezit te nemen van een koffertje, dat door een priester in een café was achtergelaten en dat „losgeld" zou bevatten. Jaloezieën De beste service bij v. DUIVENBODEN Ged. Oude Gracht 108-110 - Haarlem Telefoon 17165 Lekke band. Op 150 km. van Bombay is maandag een autobus tengevolge van het springen van een band tegen een boom gereden. Er kwamen 23 mensen om het leven en tien werden ernstig gewond. Botsing. Vier en zestig politiemannen wer den gewond toen ongeveer 1.500 leden van de politie in botsing kwamen met 2.000 stakende mijnwerkers in Omoeta in Zuid-Japan. Volgens de vakbond van mijnwerkers werden zestig mijnwer kers gewond. De botsing ontstond toen stakende mijnwerkers trachtten een kordon van politieauto's te doorbreken, die de mijnschacht beschermde nadat de politie tevoren 153 arbeiders die n:et staakten, door een zij-ingang naar de schacht had begeleid. Als alle andere. Tanger krijgt met ingang van dinsdag belastingen en douanerech ten. De stad, die sinds lang de naam had van het Mekka voor belastingont duikers, geldwisselaars, smokkelaars en spionnen, wordt dan gelijk aan de andere steden van Marokko. Bijna de helft van de 50 banken in Tanger is al gesloten. Grief. Een Engelse vrouw, die naar zij later tegenover de politie verklaarde, een grief tegen de regering had, heeft vrijdagavond een lege melkfles door een raam van het gebouw Downing straat 10. Londen, de officiële ambts woning van premier Macmillan, gewor pen. Vertegenwoordiger. Schout-bij-nacht M. J. Vos heeft maandag te Norfolk zijn functie als Nederlands vertegenwoordi ger bij het gealliëerde opperbevel in het gebied van de Atlantische Oceaan aanvaard, als opvolger van Schout-bij nacht A. H. L. van der Schatte Olivier. Schout-bij-nahct Vos is ook benoemd tot marine-attaché bij de Nederlandse am bassade te Washington. Ongehoorzaamheid. Tom Mboya. nationa listisch leider in Kenya, heeft voorge steld een campagne van burgerlijke on gehoorzaamheid te voeren, totdat Djo- mo Kenjatta, de voormalige leider van de Mau Mau, is vrijgelaten. In een te Monrovia (Liberia) uitgegeven verkla ring zei Mboya. dat de inheemse mi nisters in het kabinet van Kenya zou den moeten aftreden om de actie kracht bij te zetten. Ontwikkeling. De Fordstichting heeft dins dag bekendgemaakt, dat zij in totaal ruim zes miljoen dollar heeft geschon ken aan regeringen en onderwijs- en andere instellingen in Afrika. Azië, het Nabije Oosten, de V.S. en Europa. De grootste gift 500.000 dollar gaat naar de Amerikaanse universiteit in Beiroet. Egypte krijgt 455.000 dollar en wel 230.000 voor het instituut voor bestuurswetenschappen en 225.000 voor de oprichting van een instituut voor landaanwinning aan de universiteit van Alexandrië.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3