Import van vismeel heeft rampzalige gevolgen EXPOSITIES IN HAARLEM Agenda voor IJmond en Haarlem Pasen in IJmond In de vishal en op zee Bejaard echtpaar door bromfietser omvergereden PTT-directeur v. d. Vlugt benoemd in Zaandam Politie gaat jacht maken op zeevis DINSDAG 19 APRIL 1960 y AL DRIE JAAR, blijkt het, bemerkten we niets meer van het zo plezierige tijd schrift „Zwart en Wit", dat ons jarenlang verheugde met reprodukties naar teke ningen, waarin lijn hoofdzaak was: pure tekeningen dus. Maar nu komt het dan weer, is het bij plaatsen van dit schrijven mogelijk al verkrijgbaar. Het, vertelde men mij, zal meer bevatten dan voorheen, maar nu twee keer per jaar verschijnen. Ter gelegen heid van dit herverschijnen worden déze maand in „In 't Goede Uur" op twee na alle originelen vertoond. Die andere twee zijn op de tentoonstelling „Contour '60" te Delft te zien. Het werk van Henk Broer, dat ons door „In 't Goede Uur" al vertrouwd kan zijn, zal het in reprodukties wel goed doen. Zijn pure tekenen maakte hem tot één der vaders van het tijdschrift. Zijn mensen zijn weer boeiend. Zijn vermoedelijk Spaanse reisschets bleef wat oppervlakkig en daar was ik nu juist zo nieuwsgierig naar. Noodgedwongen heeft Broer het altijd in zijn naaste omgeving moeten zoeken en het werd zijn kracht. Maar mij lijkt dat het verkeer onder de eenvoudige mens in Spanje hem ook goed moet liggen. Misschien zien we daar eens wel meer van. De tekeningen van Lex Metz zullen het zeker goed in reproductie doen. Hij im mers heeft zich altijd beziggehouden met wat het cliché kan doen. Zijn werk is van een uitzonderlijk speelse humor. We ont moeten een pietsje Klee en verwijten dat hem nooit. Niet ver van hem vandaan wat betreft vreemde vondsten staat Oey Tjeng Sit, die ik door het tijdschrift heb mogen leren kennen. Met puur zwart en wit geeft hij echter ook toon. Van Fied ler ontmoeten we pretentieloze impressies, levend en beminnelijk. Daar ik de tentoonstelling zag voor het verschijnen van „Zwart en Wit" ben ik wel benieuwd naar wat er overblijft van de tekeningen van Kees Andrea. De lijn is in zijn werk hier van groot belang maai er zit toonschakering in, die belangrijk is voor de sfeer. En daarmee is zijn werk voor mij het rijkste, dat ik hier zag. Hij voert ons meer mee dan de anderen, hij betrekt ons meer in zijn onderwerpen. Van een wonderlijke verbeelding zijn de tekeningen van Kristians Tonny. Men denkt even aan Jeroen Bosch, heel even aan Goya nog misschien als men al meer van Kristians Tonny zag. Vrij van zekere curieuse voorbeelden uit de geschiedenis is het hier geëxposeerde niet en daarmee komt een en ander me als wat bedacht voor. Het boeit toch. Meer bevrijdend is het knappe en schijnbaar zo gemakkelijk tekenen van Fr. Hollaardt. Kunst zij ons Doel „KUNST ZIJ ONS DOEL" maakte in het Huis van Looy een groepstentoonstel ling. Dat betekent dat we van enkele le den eens wat meer dan gewoonlijk .kun nen zien. Is er een figuur bij vertegen woordigd die ons bevalt, dan wordt zo'n tentoonstelling direct interessanter dan we gewend Zijn. Het begin komt mij niet kwaad voor. Jozef Santen heeft wel iets te vertellen en een zijner modellen (Laa- ne) hielp hem daar ook wel bij. Wat be kaaid komt Santen er zelf dan af met eigen beeldtenis. Een naaktje, op de rug Velsen-IJ muiden DINSDAG 19 APRIL Thalia, 20 uur: „Kop op kiezen op WOENSDAG 20 APRIL Thalia, 20 uur: „Kop op kiezen op elkaar". Rex, 20 uur: „Ferry to Hongkong" Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 1416.30 uur. Kinderboerderij in park Velserbeek, J4 17.30 uur. Beverwijk DINSDAG 19 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Inspecteur Hax-desty F.B.I.". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: Zij zochten het geluk". WOENSDAG 20 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Inspecteur Hardesty F.B.Ï.". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Zij zochten het geluk". Haarlem Concertgebouw: Vandaag 20 uur: Con cert Rooms-Katholiek Stedelijk gemengd koor. Stadsschouwburg Vandaag 20 uur: To neelgroep Theater met „De kleine vossen". Woensdag 20 uur: Het Amsterdams Ballet. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „The five pen nies", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De gebochelde", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „De hel van Birma", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „De zoon van de sheik". i4 i. Donderdag 14 en 20 uur: „De zevende sluier". Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: ..De vierkante rekruut" alle leeftijden. Donderdag 14.30 uur: „Pechvogels", alle leeftijden. Donderdag 20.15 uur: „Anna Karenina", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: ,En eeuwig zingen de bossen", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met non- derdag 14.30 uur: „Pas opval niet". alle leeftijden. Vandaag tot en met don derdag 19 en 21.15 uur: „Paniek in een wereldstad", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: Wir Wunderkinder". Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en woensdag 20 uur: „The nun's story", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 9 mei dagelijks van 1017 uur, zondags van 1317 uur: expositie van werken van hedendaagse grafische kunst. Tot en met 22 mei bijzon dere avondopenstelling met kaarslicht en oude muziek van 20.3022.30 uur. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland 1 rd.): Tot 23 april dagelijks van 917 u.: Expositie van werk van Jacques Benoit. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 mei dagelijks van 1022 uur: Expo sitie van tekeningen voor het tijdschrift „Zwart-Wit". „Het Huis Van Looy" (Kamperlaan): Tot 25 april dagelijks van 1012.30 en 13.30 17 uur, zondags 1417 uur: Groepsexpo- sitie van „Kunst Zij Ons Doel". (Verder raadplege men de rubriek Uit gaan in Haarlem" van donderdag 14 april) gezien (no. 85), is een plezierig schilderij tje. Bij andere naakten speelt de omlij ning een wel wat te sterke rol. Een pret tig schilderijtje is ook „Mansfiguur in grijs". Margaretha Verheus boeide mij direct met „Casa Rossa". Het ligt een beetje aan 'I. onderwerp, waarin cacteeën domineren, maar het werd toch aantrekke lijk gerealiseerd. Margaretha Verheus toont smaak voor groenen in „De Vallei". Het meisje „Tanja" hielp haar met een aantrekkelijk portret. Margaretha Ver heus wist dat meisje in ieder geval te zien. Cor W. Mandersloot is een van de ge- routineerdste schilders in dit gezelschap maar daarmee niet de meest ontroeren de. „Onze strijdbare Mets", die ook mij het wel eens moeilijk maakt, bleek voor Mandersloot een meer inspirerend onder werp. Een zwak heb ik altijd gehad voor het bescheiden werk van Julia Giesberts. Een schilderijtje van haar in huis kan een lief bezit zijn. Met een tekening van een rotswand met waterval wist zij mij te verrassen. Freek Souwer moest eens wat dieper met zijn tekenen op de dingen in gaan en Julia Giesberts tekening is iets om zich aan te toetsen. Souwer zegt meer met zijn toch wel zeer eigen, zij het niet altijd sterke schilderijen. Wat is trouwens sterk hier? Zeker niet de bruta liteit in de kleur van Doeser. J. J. Doe- ser deed goed eens naar werk van Bon- nard om te zien als hij in Frankrijk ver keert. Braaf en vervelend is het werk van Jos Hoogwout. Een 19e-eeuwse theemuts, in de vorm van een vrouwtje, hielp hem tot een werkstuk dat even als bijzonder opvalt. Blijkens een landschap in de avond zon weet B. J. Nel wel iets van aquarelle ren, maar ook deze figuur wordt gauw ver velend. Adam Potgieter kwam mij het beste voor in mals geschilderde kleine schilderijtjes. Nederlandse Grafiek TOT 9 MEI WORDT in het Frans Hals museum een tentoonstelling gehouden van hedendaagse Nederlandse grafiek. Deze expositie staat onder auspiciën van de Ne derlandse Kunststichting. Toch mogen we deze stichting niet meer geheel verant woordelijk stellen voor een collectie, die jaren geleden werd samengesteld uit Rijksbezit voor een in de lande reizende tentoonstelling. Deze expositie zou een di dactische kunnen zijn als wat meer ver teld werd van de verschillende technieken dan de enkele foto's dat nu doen. Onder leiding van' een deskundige kan men na tuurlijk hie»- wel wat leren. Maar dan doet, de expositie nog Tnaar zeer onvoldoende verslag van zaken omtrent de stand van de hedendaagse Nederlandse grafiek. Dat. blijkt wei als men verder op de zoldei- van het museum grafiek uit Haarlems bezit ontmoet. Alleen al het werk van Chailloux daar is meer aanvulling op onze ervaringen dan de hele expositie. Natuur lijk ontmoeten we op die expositie goede prenten, maar we kennen de meerderheid daarvan al zo goed en er ontbreekt dan bovendien nog zo veel. Bij de Nederland se Kunststichting acht men het Rijksbezit te beperkt. Bij gebrek aan een collectie van top-kwaliteit ware men toch meer ge diend met in ieder geval een actueler col lectie. De vereniging „De Grafische" zou die bij voorbeeld kunnen leveren. Met plezier zag ik dan toch nog een en ander terug. Bij voorbeeld een van de prenten, die Ab Sok bij de Hoogovens ver toonde. een prent van Mensinga, van wie we in Haarlem wel eens meer zullen zien, werk van Wiegers, van Esscher, van wiens werk in Bloemendaal nog niet zo lang ge leden een expositie werd gemaakt. Ik wijs graag op grafiek van de in onze contreien te weinig bekende Rotterdammer A. Scho tel, op werk van de impressionistisch wer kende graficus Löb, op de koolstronken van Arend Hendriks, op fraaie zaken van Basart en op een mooie ets van Hans van Dokkum. En mogelijk vindt de bezoeker meer naar zijn zin. Maar voor het Frans Halsmuseum had ik toch iets belangrij- kers verwacht. Expositie bij „De A rk TOT 23 APRIL wordt bij „De Ark" werk geëxposeerd van Jacques Benoit (Pater C. Bayer o.f.m.). Het werk werd geselecteerd en verzorgd door de schil der Poppe Damave. De opbrengst is voor de „Doe-open"-sleutelactie ten bate van de vluchtelingen. Het beschikbaar stellen van kunstwerken voor een goed doel door vaklieden blijft een wat moeilijke zaak. Wie van zijn werk goed kan leven geeft liever geld. Leeft men nog moeilijk van zijn werk dan is het pijnlijk te bemerken dat men plotseling, wel wat verkopen kan als het maar niet voor zichzelf is. Er zit voorts iets vreemds in de beloning op de liefdadigheid. De enige die een zaak als deze voor een goed doel kan ondernemen is de amateur Jacques Benoit moet ik ge zien zijn werk tot de aardige amateurs re kenen. Alles vertoont voldoende goede smaak en soms is ook van een zekere kunde spraken. Ik denk bij voorbeeld aan een tekening naar een jongen (no. 15), die door houding en frêle voorkomen doet herinneren aan figuren van Picasso in zijn blauwe periode. Bij enkele tekeningetjes werd te zeer gewed op een goede gooi en daartoe is de techniek van Benoit toch nog te weinig ontwikkeld. In het algemeen kan gezegd worden, dat een origineeltje van Benoit het aardig aan onze wanden kan doen. Bob Buys Tekening van Henk Broer Jongetje aangereden Op de Cornelis Matersweg in Beverwijk is op de avond van tweede paasdag om streeks half zes een zesjarig jongetje aan gereden door een auto. Het kind stak plotseling de rijweg over. Het knaapje liep verwondingen aan hoofd en beide benen op. Hij is naar het Rode-Kruisziekenhuis overgebracht. Artikel in „De Zee" Visserijvloot dient uit drukke route te blijven „Bij de jongste wijzigingen van het re glement ter voorkoming van aanvaringen op zee kwam het vissende vaartuig er zeer gunstig af," zo schrijft de kapitein ter zee K. Rijvordt in een artikel in het zeevaart kundig tijdschrift „De Zee". Het artikel is vooral belangwekkend door al hetgeen er te doen is geweest over de aanvaring door h.m. „Karei Doorman" van de Belgische kotter „Frans Elza". Kapitein ter zee Rijvordt belicht de thans bestaande toestand op zee en merkt op, dat alles en iedereen voor het vissende vaartuig op zee uit de weg moet. Boven dien wordt de scheepvaart door middel van publikaties en via de radio gewaar schuwd voor concentraties van drijfnetvis sers. Volgens de schrijver weet de vis serman dit heel goed, want hij kijkt niet meer op of om. „Zelfs voor de gekste ca priolen van vissers gaan we uit de weg. Geef ze de ruimte, want je hangt als je ze raakt." Daardoor worden ze steeds ont zien, aldus kolonel Rijvordt. Het vangen van vis mag een belangrijke zaak zijn, maar de handelsscheepvaart met zijn soms gevaarlijke ladingen is het ook, al dus vervolgt de schrijver. Nergens anders ter wereld treft men zo'n intensieve bevis sing en tevens zo'n druk handelsverkeer aan als juist op de Noordzee. Kolonel Rij vordt vraagt zich af of het niet in het le vensbelang van de vissers zou zijn, wan neer zij voortaan de druk bevaren kruis punten en routes in de Noordzee zouden mijden, zoals bij de Vlaamse landen in de E.T.J.E., P.I.T., P.E.-route en op de kruispunten bij het lichtschip Texel, in de Elbe-driehoek en bij de Pitsboei. Jammer vindt de schrijver het, dat de vis zich nu juist in deze smalle stroken in tensief bevaren water bevindt. Volgens kapitein ter zee Rijvordt moet het met de visserijwereld te regelen zijn, dat de vissers uit de scheepvaartroute blij ven, zoals de koopvaardij dit doet, waar het de drijfnetvissers betreft. Hoewel de hotels in de gemeente Velsen overstelpt werden door aanvragen, was het aan het IJmuider strand gedurende de paasdagen lang niet zo druk als in voor gaande jaren. Dat kwam niet alleen door het weinig aanlokkelijke weer, dat een verblijf aan de zeereep minder aantrekke lijk maakte, maar ook door de werkzaam heden aan de Zuiderpier, die het strand een rommelige aanblik gaven, zodat velen snel rechtsomkeert maakten. Doordat de pier voor onbepaalde tijd is afgesloten, bleven de hengelaars weg. Op het Marktplein was het druk toen daar op eerste paasdag de paasjubel werd gehouden. Tweehonderd leden van zang koren zongen daar paasliederen, begeleid door „Wilhelmina" uit IJmuiden-Z. De heer P. Verschoor las uit de bijbel, de heer M. de Kool belichtte de betekenis van het Hoe vol Velsen tijdens de paasdagen met buitenlanders zat, mag blijken uit het feit dat vijf Duitsers zich in de nacht van zaterdag op zondag aan het politiebureau van Santpoort vervoegden en om onder dak vroegenZij hadden overal naar logies gezocht, maar tevergeefs. De politie besloot de vijf Duitsers voor een nacht onderdak te verschaffen. In zijn vreugde rende een der Duitsers toen naar buiten om de anderen te halen. Hij liep toen ech ter tegen een verkeersbord op en werd aan het hoofd gewond, zodat het politiebureau voor een nacht ook nog ziekenhuis was. De paasdrukte is in Beverwijk en om geving van vrij grote omvang geweest. Het' secretariaat van V.V.V. heeft 350 per sonen onderdak verschaft. Dit aantal kon men ruimschoots onderbrengen, men heeft niet eens alle adressen nodig gehad. Wel spande het eerste paasdag even toen de Amsterdamse V.V.V. Beverwijk als uit- vvijkadres koos voor de vele buitenlanders die die nacht nog moesten worden onder gebracht. Maar het was ondoenlijk voor de Beverwijkse V.V.V. om na het midder nachtelijk uur nog aan te kloppen met slapers. De Beverwijkse bloemenveiling trok zoals altijd op de tweede paasdag vele kijkers, maar ook kopers. Velen waren in de vroege morgenuren van de eerste paasdag naar het plein van de kerk de Opgang gegaan voor de paas- jubeldienst, onder leiding van ds. Roskam met medewerking van het muziekkorps van het Leger des Ileils uit Ymuiden. Burgemeester J. G. S. Bruinsma vroeg zich af, hoe de wereld er uit zou zien als Christus niet uit de dood herrezen was. Het paasfeest is het samengaan van de Christenen, hier in Beverwijk legt men voor de eerste maal tesamen getuigenis af in het openbaar van Christus herrijzenis. Laten wij allen, zo besloot spreker, straks naar huis gaan met de gedachte dat wij het paasfeest zullen vieren zoals Christus ons voorging. Evenals voorgaande jaren is ook nu door de verschillende kerkgenootschappen te Castricum een openbare paasgetuigenis gehouden. Burgemeester C. F. Smeets opende deze bijeenkomst met het lezen van het paasevangelie, waarna een koor zong „Wees gegroet gij eersteling der dagen" Vervolgens hebben Ds. P. Salm en Pas toor W. G. Minnebo de betekenis van het paasgebeuren belicht. Vooral het doorgaand verkeer (naar Bakkum) was overstelpend druk. Er wa ren veel strandbezoekers, maar gezwom men werd er niet.... Aanvaring in Noordersluis Zaterdagavond omstreeks zes uur zijn in de IJmuidense Noordersluis de „Stentor", een schip van de KNSM, en de Engelse vrachtboot „Langlee Clyde" (17800 ton) met elkaar in aanvaring gekomen bij een meermanoeuvre. De Brit lag goed en wel gemeerd toen de „Stentor" vlak achter hem werd vastgemaakt. Aan boord van de „Stentor" zag men op een gegeven ogenblik dat er iets fout dreigde te gaan waarop van de brug af de machinekamer bevel kreeg achteruit te slaan. De motor van de „Stentor" weigerde echter met het gevolg dat de trossen braken en de KNSM-er de Brit ramde. Beide schepen werden hoog boven de waterlijn bescha digd maar konden na enige voorlopige voorzieningen hun reis voortzetten. Spakenburger vloot uitgevaren Op maandag, tweede paasdag, is de veertig botters tellende Spakenburger vloot weer uitgevaren voor de paling vangst. Na een rustperiode, die begon in oktober, hebben de vissers hun scheepjes weer klaar gemaakt om een half jaar lang het steeds kleiner wordende IJsel- meer te bevissen. De meeste vissers nog geen honderd hebben hun werkzaamheden op de wal vaarwel gezegd. Vooral voor de wat oude re onder hen was het een vreugdevolle dag. Vrolijk gepavoiseerd trokken de scheepjes de haven uit. Over enkele nach ten zullen zij terugkeren. De vissers zijn optimistisch gestemd, want de laatste ja ren zijn de vangsten uitstekend geweest. Eén van de schippers is echter niet meegegaan ter palingvangst. Hij heeft zijn botter omgebouwd tot pleziervaartuig en vaart als „kapitein meester1" toeristen ter pleziervaart het IJselmeer op. NZH-BUS VERLOOR OLIE. Een autobus van de NZHVM heeft op tweede paasdag op verscheidene wegen in Velsen een oliespoor achtergelaten, waar door gevaar voor slippartijen ontstond. De olie was uit de tank van de bus gevloeid, omdat de afsluitdop niet goed was vast gedraaid. De gemeentelijke reinigings dienst heeft zand gestrooid. Tegen de chauffeur is proces-verbaal opgemrakt. De autobus werd eerst voor onderzoek naar het hoofdbureau van politie ge bracht en daarna naar de garage ir Haarlem. Aanvoer van zaterdag De aanvoer van vis in IJmuiden was zaterdag 5320 kisten, waarvan 935 tong en tarbot, 4 heilbot, 6 tongschar en schartong, 340 schol, 60 schar, 1580 haring, 1560 ma kreel, 215 schelvis, 200 wijting, 215 kabel jauw en gul, 10 leng, 55 poon, 115 koolvis, 25 diversen. Prijzen van zaterdag Per kilo: heilbot 4,30 tot 2,60, grote long 3,10 tot 2,90, grootmiddel tong 3,10 tot 2,90, kleinmiddel tong 3,50 tot 3,20, kleine tong I 3,60 tot f 3,20, kleine tong II 3,50 tot 3. tarbot I f 4 tot 3,20. Per 50 kilo: tarbot IV 81 tot f 67, tong schar 92 tot 90, kleine schol II 67 tot 27, schar 31 tot 18, verse haring 13 tot /ll, makreel f 40 tot 4, grote schelvis 54 tot 43, grootmiddel schelvis 54 tot 52, kleinmiddel schelvis f 54 tot 48, kleine schelvis I f 57 tot f 44, kleine schel vis II f 58 tot 43, wijting 60 tot f 30, grote gul 51 tot 43, middel gul f 46 tot f 40, kleine gul 52 tot 36, poontjes 22 tot 11, kleine koolvis zwart f 46 tot f 38. Per 125 kilo: grote kabeljauw 228 tot f 100, grote koolvis zwart f 122 tot f 81, grote koolvis wit 126 tot 116, grote leng 90 tot 82. Besommingen van zaterdag KW 104 6.300, KW 10 1.360, KW 51 1.740, KW 49 16.350. KW 99 f 16.570, KW 73 11.650, KW 155 f 8.840, KW 16 f 8.860, KW 148 4.690, KW 127 1.340, RO 2 1.390, RO 27 9.880, KW 36 1.420, KW 118 3.030. KW 34 t 10.520, KW 93 Op de Julianabrug in IJmuiden is op tweede paasdag des middags omstreeks half drie een bejaard IJmuidens echtpaar bij het oversteken door een onbekend ge bleven bromfietser omvergereden. De 71- jarige man werd tegen de grond geworpen en tijdens de val trok hij zijn 72-jarige echtgenote mee. Beiden bleven gewond liggen. De bromfietser reed na het ongeval door. Met een auto van de ongevallen- dienst zijn beiden naar het Antoniuszieken- huis overgebracht. De man klaagde over pijn. Zijn vrouw had een lichte hersen schudding. De politie stelt een onderzoek in naar de identiteit van de bromfietser. JAARVERGADERING VISSERIJBOND „Op het land bekommert men zich te veel over de mannen van de kotters en over de garnalenvissers", aldus de voor zitter van de Nederlandse Visserijbond, de heer R. Brands, bij de opening van de jaarvergadering van de bond, die za terdag in Utrecht werd gehouden. De heer Brands zei, dat de vissers vol doende aandacht hebben voor onderwijs, sociale verzekeringen en veiligheidsmaat regelen voor schip en bemanning, maar dat zij zich deze zaken niet dwingend wil len laten opleggen. De sociale toestanden onder de vissers noemde de heer Brands over het algemeen bevredigend, alhoewel zij nog voor verbetering vatbaar zijn. Ook dit dient echter op basis van vrywil- ligheid te geschieden. De heer Brands sprak zijn bezorgdheid uit over het onbeperkt uitgeven van aan- voervergunningen voor vis en garnalen. Hij meende, dat voox-al de garnalenvisse- x-ij hierdoor in haar bestaansmogelijkhe den wordt bedreigd. In het jaax-verslag 1959 van de bond werd gezegd, dat de visserij verleden jaar onder uitermate goede weersomstan digheden kon wox*den uitgeoefend. De mooie zomer en nazomer maakten het mogelijk, de visserij zeer intensief te be oefenen, zodat de besommingen beter werden. Er werden grote hoeveelheden zandspie- ring, horsmakreel, bliek en sardien gevan gen. I-Iet jaarverslag vexmeldt, dat door de coöperatie zeevis circa tienduizend ton vis werd vex-handeld tegen een gemiddelde prijs van hondex'd gulden per ton. Het be stuur van de Nederlandse Visserijbond ziet deze gebiedsuitbreiding van de kotter als zeer belangrijk. In het jaarverslag werd bezorgdheid uit gesproken over het aanstaande industrie- vissex-ijseizoen. De ovei-weldigende aan voer in Peru en de grote expox-t van vis meel van Peru naar Nedei-land hebben, volgens het verslag, rampzalige gevolgen gehad op de binnenlandse vismeelmax-kt. De prijzen van het vismeel zijn ten op zichte van het vorig jaar met ongeveer veertig pex*cent gedaald, zodat de binnen landse vismeelindustrie nu slechts vijfen vijftig gulden kan betalen voor een ton zandspiering. Het bestuur van de visserij bond is van oordeel, dat de vissex-ij voor deze prijs niet kan worden uitgeoefend. Momenteel zijn bespi-ekingen gaande met het ministerie van Landbouw en Vissex-ij ten einde een uitweg voor de moeilijkhe den te vinden. Gedacht wordt aan een be paalde toeslag op de huidige vismeelprijs. Bond vreest twaalfmijlszone In het jaarvex-slag werd voorts de vraag gesteld, hoe lang de uitbx-eiding van de kotter- en garnalenvloot nog ongestraft kan doox-gaan. De besommingen stijgen weliswaar 'tengevolge van hogere prijzen. Per 1 mei is de heer J. M. van der Vlugt. directeur van het P.T.T.-kantoor in IJmuiden, benoemd tot directeur van het P.T.T.-kantoor in Zaandam. De heer Van der Vlugt zal donderdag 28 april om kwart over drie afscheid nemen van het perso neel in het postkantoor aan de Houtman - straat. De scheidende directeur kwam in het najaar van 1952 als opvolger van de IJmuidens bloei-secretaris J. P. van Meg- chelen uit Zierikzee naar IJmuiden, waar hij een periode van voortdux-ende uitbrei ding tengevolge van de nieuwbouw mee maakte. De bestel- en loketdiensten moes ten voortdurend worden aangepast, maar de bouw van een nieuw postkantoor bleef in deze 7 Vs jaar nog achtex-wege. maar het aantal aangevoerde kilogx-am- men blijft vrij stabiel. „Het standpunt van het bestuur is: wel uitbreiding maar alleen door het bedrijf zelf", aldus leest men in het jaarverslag. Een andere dreigende moeilijkheid voor de zeevisserij die in het jaarverslag wordt gesignaleerd, is de kwestie van de territoriale wateren. Het is tijdens de discussies in Genève wel duidelijk gewor den, dat de driemijlszone geen kans van slagen heeft. Het bestuur vreest.de instel ling van een twaalfmijlszone, waardoor de haringvisserij in het kanaal en de tong visserij in de Duitse bocht, voor de kot ter wordt afgesneden. Een twaalfmijlszone zou. zo meent het bestuur van de visserij bond, een ei-nstige terugslag op de rentabi liteit van de schepen tot gevolg hebben. Met voldoening wordt in het jaarverslag geconstateerd, dat de overheid de grote bezwax-en van de bond en die van de an dere visserij-ox-ganisaties deelt. Bevestiging kandidaat J. C. Greive Kandidaat J. C. Greive uit Bergen op Zoom, die door de generale synode van de Nederlands hervormde kerk is beroepen als predikant voor buitengewone werk- zaamheden en wel speciaal als geestelijk verzorger van de strijdki-achten zal zon dagmorgen 15 mei om tien uur in de dorps kerk te Vooi'schoten door ds. E. Saraber jr. uit Voorschoten worden bevestigd als legerpredikant. Kandidaat Greive werd op 23 maax-t 1930 te Harderwijk geboren. Hij bezocht eerst de christelijke h.b.s. te Leiden, deed daarna via het Hervox-md Opleidings Cen trum, toen nog te Doetinchem, staatsexa men gymnasium A. en B. en studeerde ver volgens nog aan de rijksuniversiteit te Lei den. waar hij in februari 1956 zijn kandi daats en in juni 1958 zijn kerkelijk exa men deed. Nadat de heer Greive van okto ber 1958 tot februari van het vorig jaar als los arbeider in de ploegendienst bij de K.N.H.S. te ImJuiden (Breedband Oxy- staalfabriek en S.M.F.) vier maanden leer- vicax-is te Velsen-Noord was geweest, werd hij in juli van het vorige jaar na een te Utrecht gehouden colloquium toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlands hervormde kei'k. Sinds 24 augustus van het vox-ige jaar is kandidaat Greive reeds werkzaam als geestelijk verzorger van de strijdkrachten. Als legerpredikant zal zijn „militaix-e" standplaats zijn: het gai-nizoen Bergen op Zoom. Libanees schip vergaan, alle 23 opvarenden gered NEW YORK Reuter) Het njim 2.800 ton metende Libanese vx-achtschip Ethel C" is zaterdag bij de kust van Virginia vergaan. De 23 opvarenden 22 Grieken en een Brit gingen aan boord van een reddingboot. Zij werden later opgepikt door schepen van de kustwacht, waarmee zij naar Norfolk werden overgebracht. Kerkelijk Nieuws Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Voorthuizen (2de pi-ed.pl.) H. A. van Slooten te Onstwedde. Benoemd tot vicaris te Zutphen J. Visser, vicaris te Middelburg. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Sint Jansklooster J. van Doorn te Tholen. Bedankt voor Zeist N. de Jong te Kat wijk aan Zee. 5.630, KW 103 2.050, KW 20 f 9.230, KW 45 7.090, KW 125 620, KW 107 1.270, KW 126 910, KW 124 f 590, KW 168 f 7.810, IJM 81 2.190, IJM 46 2.470, IJM 54 94.000, IJM 4 2.340, IJM 16 3.920, IJM 31 580, IJM 11 f 1.290, IJxM 40 1.630, IJM 38 1.450, IJM 78 f 2.400, IJM 64 2.140, WR 51 3.480, WR 50 3.250, WR 49 3.170, WR 33 f 2.140, KW 32 17.290, MO 1 1.870, VL 199 f 1.456. Aanvoer van dinsdag In IJmuiden werden dinsdag 8265 kisten vis aangevoerd, namelijk 375 schelvis, 85 radio, 300 wijting, 260 gul en kabeljauw, 295 koolvis, 1915 haring, 3210 makx-eel, 525 schol, 55 tai-bot, 430 varia, 1570 kabeljauw, 330 kleine kisten haring en 42.500 kilo tong. KW 121 Brittenburg (4 april) 330 kleine kisten hai-ing, 10 wijting, 35 radio, 20 schel vis, 5 gul en kabeljauw, 240 haring, 420 majereel, 5 vax-ia, 130 stijve kabeljauwen. VL 131 Petronella (5 april) 40 wijting, 110 schelvis, 25 gul en kabeljauw, 270 koolvis, 480 haring, 350 makreel, 5 varia, 25 stuks kabeljauw. KW 80 Dix-k Maria (4 april) 55 wijting, 80 schelvis, 25 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 270 haring, 480 makreel, 10 varia, 80 stuks kabeljauw. IJM 28 Amsterdam (5 april) 10 wijting, 30 schelvis, 40 gul en kabeljauw, 10 kool vis, 540 haring, 1170 makreel. HD 108 Michiel (5 april) 40 wijting, 30 radio, 70 schelvis, 55 gul en kabeljauw, 55 haring, 320 makreel, 60 stuks kabeljauw. KW 75 Doggersbank (5 april) 40 gul en kabeljauw, 10 makreel, 15 varia, 275 stuks kabeljauw. IJM 10 Maria van Hattem (5 april) 50 wijting, 20 radio, 10 gul en kabeljauw, 40 schelvis, 5 koolvis, 320 haring, 410 makreel, 15 varia, 350 stuks kabeljauw. Pryzen van dinsdag Buitenland: grote regels kabeljauw 67 102, kleine regels 3848, kisten grote kabeljauw 108—/ 128, kisten kleine kabeljauw 92122, witte koolvis 122, grote tong 2.903.000, grootmiddel tong 2.903.000, kleinmiddel tong 3.10 3.20, tong I 3.00—/ 3.20, tong II 3.20— 3.50, tarbot 3.40—3.50, grote schol 4246, middel schol 4452, zetschol 4854. schol I 5870. Binnenland: grote gul 4043, middel gul 3842, torren 3740, zwarte koolvis 7887, koolvis I 37, koolvis II f 32, lengen 94, grote en grootmiddel schelvis 4248, kleine schelvis 36 f 44, pennen 4046, braad 3545, v/ijting 3646, schol II 60f 66, schol III 33—48, haring 11—13, makreel 813, paapjes 6. Besommingen van dinsdag IJM 28 Amsterdam 19.300, KW 121 Brittenburg 10.800, KW 80 Dirk Maria f 13.400. KW 74 Hette Margaretha f 10.700, KW 57 f 7620. KW 48 f 8380, KW 75 7000, IJM 154 7650. Op zee Het was zatex-dag goed weer om de Noord met slechte vissex-ij. Er werden 100 tot 200 manden haring, makreel, schelvis en koolvis en 50 tot 150 stuks kabeljauw per etmaal gevangen. De Deining ving in twee trekken drie pakjes, de Golfstroom in een trek 40 manden hoops, de Dirkje in een trek een pakje, de Job Gouda in een trek twee pakjes, de Franciena in een trek 40 manden schelvis en koolvis. De Polderman, Postboy, Albatros en Ni- colaas Senior vertrokken naar zee. Ook zondag was de visserij slecht, name lijk 100 tot 200 manden makreel, schelvis en koolvis per etmaal. De Elie ving in een trek een pakje, de Golfstroom in twee trekken dx-ie pakjes, de Medan in een trek twee pakjes, de Franciena in twee tx-ekken 100 manden schelvis, koolvis, wijting. Maandag was de vangst even beter, na melijk 100 tot 250 manden haring, ma kreel, schelvis en kabeljauw per etmaal. De Nicolaas Senior ving in twee trekken vijf pakjes, de Dirkje in een trek twee pakjes, de Golfstroom in een trek even eens twee pakjes. Voor woensdag IJM 28 Ariadne 70 schelvis, 100 haring, 530 makreel, 80 wijting, 30 gul, kabeljauw en koolvis, 5 radio, 10 diversen, 80 stuks kabeljauw. SCH 52 Jacob Pronk 30 schelvis, 550 ha ring, 550 makreel, 20 wijting, 10 gul, kabel jauw en koolvis, 5 varia, 25 stuks kabel jauw. KW 171 Jan Maria 40 schelvis, 400 ha ring, 300 makreel, 25 wijting, 10 gul, ka beljauw en koolvis, 15 radio, 15 diversen, 800 stijve kabeljauwen. RO 46 Claesje 20 schelvis. 150 haring, 660 makreel, 35 wijting, 25 gul, kabeljauw en koolvis. 10 varia, 75 stijve kabeljauwen. HD 87 Pietertje 30 schelvis, 40 makreel, 30 wijting, 15 diversen, 250 stijve kabel jauwen. IJM 15 Emma 30 wijting, 50 schelvis, 50 koolvis, 310 haring, 1260 makreel, 10 diver se, 10 stuks kabeljauw. KW 82 Stadt Enckhuysen 25 schelvis, 10 wijting, 80 gul en kabeljauw, 25 koolvis, 140 haring, 300 makreel. 30 varia, 420 stuks kabeljauw. HD 87 Pietertje 30 wijting, 30 schelvis, 40 makreel, 15 vax-ia, 250 stuks kabeljauw. KW 8 Deining 1250 kisten en 100 stuks kabeljauw. Scheveningen Aanvoer in Scheveningen: 300 schelvis, 200 wijting, 30 gul en kabeljauw, 50 kool vis, 1500 haring, 1200 makreel, 100 schol, 800 stuks kabeljauw, 8000 kilo tong. Tweeduizend De VL 131 Petronella heeft in één trek tweeduizend stuks koolvis gevangen. Men is van zes uur 's avonds tot negen uur 's morgens bezig geweest om de vangst binnen te halen. De besomming van de trawler was 24.500, Een tachtigtal politieambtenaren uit tal van plaatsen in ons land gaan vrijdag in IJmuiden hun geluk bij het vangen van zeevis beproeven. De hengelaars komen onder andex-e uit Zandvoort, Noordwijk, Amsterdam. Katwijk, Vlaardingen. Hoofd dorp, Heemstede en Velsen. De organisatie van de hengel wedstrijd berust, gelijk ver leden jaar bij het Velsense korps. Met een boot van Rijkswaterstaat vertrekken de politiemannen vrijdagmorgen omstreeks negen uur naar de noorderpier, alwaar wordt ingelegd. Tot één des middags wordt er gevist en of men nu wat gevangen heeft of niet, iedere politieman krijgt in ieder geval een maaltje vis mee naar huis.... Na afloop is er een gezamenlijke maaltijd en worden de prijzen uitgereikt.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9