I PWjg slip §8kK Gevacolor kleurenfoto's nil o k ct. Fantoom in de bar Horen en zien PANDA EN DE TROETELTROEP Cup-finale op t.v. Regionale finale in de Vleeshal van „D'Oprechte Amateur Reumatiek AKKERTJES Bij Kees Verwey's zestigste verjaardag ROM EN MIOE <~Hoe is hel ontstaan WOENSDAG 20 APRIL 1960 11 "~2ir yi 52. Panda vond het erg vervelend, dat hij de zaak niet mocht verlaten zolang het paard aan de bar zat, want nu kon hij Joris en de andere troetels niet zo makke lijk in de gaten houden. Door het raam glurend zag hij, dat zij hun tafeltje op het terras hadden verlaten. Dit maakte hem onrustig. „Wat zouden ze nu weer uitvoe ren?" vroeg hij zich af. Toen merkte hij opeens tot zijn schrik, dat zij uit een ver huiswagen stapten, die voor de ingang van de bank was gestopt. „Daar heb je het alhijgde hij, „zij gaan de bank be roven! Dat moet ik verhinderen!" Maar toen hij naar de deur rende, trad de eige naar hem resoluut in de weg. Hier blij ven!" zei hij streng. „Maar ik moet mijn troelels tegenhouden!" riep Panda, „ze gaan de bank beroven!" „Wat die andere trotels van je uitspoken kan me niet sche len", antwoordde de eigenaar, „maar je blijft hier om straks de verteringen van deze troetel te betalen. Zeker is zeker!" Wanhopig keerde Panda zich tot het paard. „Toe", zei hij, „ga nu mee. Je hebt al ge noeg gehad". „Laat dat paard toch rustig zitten!" riep de paardenliefhebber veront waardigd. „het is juist zo gezellig!" radio tek'ïisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN 4 H Goede reprise De film „A Matter of Life and Death" die de hoofdschotel van de dinsdag-televi sie vormde, spreekt niet iedereen aan. Het is een knap uitgewerkt, subtiel thema, waarin het vage terrein tussen werkelijk heid en hallucinatie voorzichtig betreden wordt. De denkbeelden, die in de gedachten van de hoofdpersoon (David Niven), een Engelse vlieger, leven nadat hij is neerge stort en op onbegrijpelijke wijze aan de dood is ontsnapt, worden overgenomen tot een filmische realiteit, zodat de sameple- ving aan de overzijde van het graf plaats van handeling wordt. Er wordt geen uit spraak gedaan over de vraag of deze han deling enkel in het gekwetste brein van de vlieger bestaat of onafhankelijk van hem inderdaad als werkelijkheid wordt opge dist een uitspraak die de waarde van deze poëtische film trouwens teniet zou hebben gedaan. Velen zullen deze, uit de eerste jaren na de oorlog daterende, film met genoegen nog eens hebben beleefd. Beeldschermer De finale om de Engelse voetbalbeker tussen Wolverhampton Wanderers en Blackburn Rovers, die op 7 mei in het Wembley-stadion in Londen gespeeld zal worden, zal door tien landen over de tele visie worden uitgezonden. In België, Dene marken, Finland. Frankrijk, West-Duits- land, Monte Carlo. Nederland. Noorwegen. Zweden en Zwitserland zal dit jaarlijkse evenement te zien zijn. De radio geeft donderdag HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. .0.35 Waterst. 9.40 Voor de jeugd. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde, muziek. 12.00 Middagklok- noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Vijftien jaar geleden, praatje, 13.20 Pianospel. 13.35 Lichte muz. NCRV: 14.00 Gram. 15.00 Bas-bariton en piano. 15.30 Gram. Gram. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Ka- mermuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.55 Vocaal ensemble. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Muzikale lezing. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Zang en clavichord. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. praatje. 20.00 Gevar. progr. 22.15 Periodiekenparade. 22.25 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuitslagen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.30 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram- 7.50 VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Gram. 11.45 Van alle breedtegraden (18), lezing. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Lichte muziek. 12.50 Gram. 12.55 AVRO's nationale foto competitie. 13.00 Nieuws 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz 13.55 Koersen. 14.00 Bariton en piano. 14.30 Voor de vrouw. 14.50 Gram. 15.00 Voor de vrouw. 15 30 Kamermuziek. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. 16.45 Pianospel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuziek. 17.50 Regeringsuitz.: Serie: Plaats en functie van het Koninklijk Instituut voor de tro pen: Nieuw-Guinea. een.enorme taak op onder wijsgebied. door P. Kasberg. medewerker bij de afdeling onderwijszaken. 18.00 Nieuws. 18.15 Lich te muz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-ka merorkest m.m.v. sol. 21.00 Monoloog Brief aan een vriendin. 21.45 Chopin-concours 1960. 22.10 Gram. 22.30 Nieuws. 22.45 Radiojourn 23.00 Sport- act. 23.10 Nieuwe gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.15 Pianorecital. 14.00 Ork.concert. 15.20 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.15 Kamermuz. 17.00 Nieuws en weerber. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Hoorspel. 20.45 Gram. 21.00 Opera- fragm. 22.00 Nieuws cn weerbericht. 22.15 Radio universiteit. 22.55 Nieuws. 23.00—23.10 Groeten van militairen uit Belgisch Kongo. T elevisieprogramma VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 KinderjourHaal. KRO: 17.10 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. VARA: 20.20 Act. 20.30 Kunstrubriek. 21.00 Gevar. progr 21.30 Filmflitsen. 21.45 Forum. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal cn weeroverz. VPRO. 20.00 Gesprek aan de schrijftafel. 20.30 Film. 21.00 Niks voor ons. TV-spel. Filmploeg van Multifilm naar Afrika Binnenkort zal een filmploeg van Multi film te Hilversum naar Afrika vertrekken om in samenwerking met de filmproduktie maatschappij „Ifag" te Wiesbaden een aan tal documentaires te vervaardigen, zowel voor vertoning in theaters als voor de tele visie. Op het pragramma staan films over de hoofdsteden van Ghana, Nigeria en Belgisch Kongo, alsmede een drietal films over het leven van de bevolking in al zijn schakeringen en van de jeugd in het bij zonder. Het filmteam bestaat uit: G. de Clerck. produktieleider; Frans Dupont, re gie; Reginald Naumann, camera; Cor Hoen ders, geluidstechnicus. In de Vleeshal te Haarlem werd dins dagavond door de stichting „D'Oprechte Amateur" de regionale voorselectie gehou den onder kunstzinnige amateurs van Kennemerland, zowel voor zover hun ac tiviteiten betrekking hebben op de kunst met een grote, als op die met een kleine k. Deze selectie is'een onderdeel van de landelijke competitie die in de twintig af delingen van de stichting gehouden wordt, met de bedoeling te komen tot een uit verkiezing van de in hun genre beste ama teurs uit den lande. Deze zullen hun krach ten meten in een finale die. voor zover het de lichte muziek betreft, zal plaats hebben op 11 juni in de zaal „Odeon" te Rotter dam, en voor de „ernstige" muziek en voordracht op 18 juni in de studio van de AVRO te Hilversum. Deze omroep, die nauwe relaties onderhoudt met de stich ting "D 'Oprechte Amateur" zal van de landelijke finale flitsen uitzenden. Uit drukkelijk werd mij verzekerd dat men deze uitgebreide activiteit niet moet be schouwen als een soort talenten-jacht, maar zuiver als een poging tot stimule ring van een gezond amateurisme. Aan de demi-finale waren in de afde ling zelf al een tweetal selecties voorafge gaan, en men kreeg dus te horen wat ge acht mocht worden het beste te vertegen woordigen wat op het gebied van muziek en voordracht in onze contreien door de liefhebbers gepresteerd wordt, voor zo ver zij althans hun hobby in georgani seerd verband wensen te beoefenen. Bij dit laatste moet aangetekend dat de stichting ook besloten avonden organiseert waarop, vrij van alle competitie of onderlinge con currentie, het gebodene door deskundigen aan een critische beschouwing wordt on derworpen en het onderwerp vormt van onderlinge besprekingen. Men kreeg een uitgebreid programma te verwerken, als men tenminste de nogal bonte opeenvolging van liederen, liedjes, instrumentale delen en fragmenten en voordrachten aldus wil betitelen. De jury die met de taak belast was dit alles te schiften, bestond uit mej. Didi Sanders en de heren Henk Ras, L. Hobbel, N. W. Tol, C. van Mook en H. Smedes; laatstgenoem de was wegens ziekte verhinderd. Het was bij twaalven alvorens namens de jury de heer Ras uitspraak kon doen. Hij deelde mee dat in de sector ernstige muziek de eer was toegevallen aan de pianiste me vrouw Muller-Heybroek om Kennemer land te vertegenwoordigen op 18 juni aan staande in Hilversum. Mevrouw Muller had zich laten horen in de Rhapsodie in g voor piano van Brahms, en de Fantasie- Impromptu van Chopin. Haar spel zal me nigeen reeds op de officiële uitspraak heb ben doen anticiperen, want het onder scheidde zich door een natuurlijk gevoel voor melodische lijn en muzikale span ning. Tweedë werd in deze groep de heer L. P. Buyzer met een tweetal negro-spi- rituals en een song uit Gershwin's „Por- gy and Bess" („I got plenty o' nuttin"). In de sector lichte muziek werd het cow boy-ensemble ,.The Greenhorns" uitverko ren, een beslissing die, blijkens het en thousiaste applaus, de volledige instem ming van de zaal had; tweede was hier het ensemble de Paradelli's. Het lijkt mij, nu de uitspraak van de jury geveld is, niet opportuun aan deze onderlinge krachtmeting verder nog een critische bespreking te wijden. Voor zo ver mijn competentie rijkt, ber. ik het met de beslissing trouwens geheel eens. Bij de „ernstigen" heeft men zonder twijfel nog enkele sympathieke prestaties kunnen ho ren, maar er was toch ook wel een en an der bij, dat bepaald nog niet rijp was om buiten de vier muren van het eigen huis en de beslotenheid van eigen kring verno men te worden. Sas Bunge C'arnegic Hall. De beroemde Carnegie Hall in New York zal niet behoeven plaats te maken voor een groot kantoorgebouw. ledereen maakt Met Gevacolor rolfilms krijgt U prachtige kleurenfoto's op vergrote formaten: 9x9 cm. 85 ct. 9x13 cm. I 90 ct. Fotografeer in ïjZ? •}Ko] „Duizendmaal mooier!" V.R.O.N.-schip kreeg toestemming uit te varen De „Veronica" heeft gisteren toestem ming gekregen de haven van Emden te verlaten. De Engelse sleepboot „Guards man" sleepte het V.R.O.N.-schip uit de sluizen waardoor het buiten de bevoegd heden van de Emdense havenautoriteiten kwam. Als eerste bestemming werd opgegeven Southampton. Een patrouilleboot van de Nederlandse Rijkspolitie te water uit Delf zijl heeft op een afstand van 200 m. de sleep die in het Duitse gedeelte van het vaarwater voer gevolgd totdat deze buiten de territoriale zone was gekomen en keerde toen terug. In de haven van Emden was op de „Veronica", die onbemand de sluizen werd uitgesleept reeds de Panamese vlag gehesen. Op de sluizen waren een tiental politiemannen aanwezig die schip en pa pieren aan een laatste zeer nauwkeurige controle onderwierpen. Toen de sleep in open water was gekomen gingen twee run ners van de „Guardsman" aan boord van het schip voor de bediening van het roer. Naar verluidt zouden Duitse autoriteiten in Emden de zender aan boord van de ..Veronica" hebben verzegeld omdat men geen zendvergunning voor West-Duitsland had. kunt U snél verdrijven neem vlug Akkertjes flitsen de pijn weg DE NEGEN MUZEN Manuscript. Het manuscript van een van de eerste composities van Gioacchino Rossini is gevonden in de archieven van het aartsbisdom Ravenna. De musicus Renzo Calamosca, de ontdekker van het manuscript, deelde mede, dat het een mis is voor herenkoor en orkest, die door Ros sini in 1808 was gecomponeerd en gediri geerd toen hij zestien jaar was. In goed gezelschap (Van onze Haagse redacteur) In een van de vele nachtgelegenheden welke zich in de buurt van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag verdringen treedt op het ogenblik een Italiaans ensemble op. De gérant heeft gemeend de etalage waarin hij zijn attracties propageert enige couleur locale te moeten verlenen. De foto's van de artiesten, waarvan het vrouwelijk deel zich uiteraard vertoont in succes verzekerende vorm(en), wor den dan ook afgewisseld met folders over het. land waar de citroenen bloeien, een fles Chianti in rieten mand ont breekt evenmin, maar het hoogtepunt is toch een heuse Italiaanse krant. Hoe wel het exemplaar al vergeeld is, kan men nog duidelijk zijn degelijke af komst herkennen. Het is de Osservatore Romano, het officiële blad van het Vaticaan. Mr. L. AH Cohen schrijft ons naar aanlei ding van de zestigste verjaardag van de kunstenaar Kees Verwey het volgende. Bij het bereiken van dit kroonjaar past zeker een hommage aan een van de mar kantste en grootste figuren in het Haarlemse kunstleven. Aan waardering voor zijn werk heeft het niet ontbroken: talloos zijn de tentoon stellingen in vele steden van ons land ge weest, en op 23 april wordt een grote ere- tentoonstelling van aquarellen en tekenin gen in het museum Boymans van Beunin- gen te Rotterdam geopend. Het werk van Verwey is dan ook vol doende bekend, ook door de besprekingen in de pers, terwijl een schets van leven en opvattingen door de schilder zelf is gegeven in een catalogus enkele jaren ge leden. Ofschoon zijn oeuvre ook vóór 1940 enkele toppen heeft bereikt bijvoorbeeld in het beroemde portret van Van Deyssel is de grote opbloei naar ik meen gekomen in 1948, in welk jaar het zelfportret met scheve das (in het Haagse Gemeentemu seum) tot stand kwam. Het merkwaardige in dit werk is bovendien een nieuwe wijze van „zien", even realistisch als expressio nistisch, en volstrekt eigen van opvatting. Maar de grote traditie van Verster, Breitner, Boot, die Verwey aanvankelijk beheerste, heeft hem nooit geheel losgela ten; zij heeft hem gevoed en behoed tot zijn kunnen een uitzonderlijk hoog niveau had bereikt. Steeds bijna tobbend en eigen zinnig werkend verdiepte hij zich hoe lan ger hoe meer in de geheimen van de kleur, die hij tot in het fantastische ont leedde en een alles overheersend wezen lijk leven liet leiden met als motief ener weergave slechts volkomen onbelangrijke toevallige objecten als dorre bladeren, een speelgoeddiertje, een stoffig vaasje, sim pele bloemen.Daardoor is hij in zijn schilderijen gekomen tot een geheimzin nige realisatie van het leven in en dooi de kleur, zowel in portretten (vooral die van zijn moeder en van zijn vrouw) als in zijn stillevens, die verrukken door een uniek coloriet. In zijn aquarellen laat hij zich spontaan en hevig gelden, en men weet hoe zijn meesterschap in dit genre algemeen wordt erkend en .gehonoreerd. En wat in Verwey uitermate boeiend moet worden geacht is de evolutie in zijn werk, die zich nog steeds voortzet en hem op nieuw veroverde wegen voert; ook op portret-gebied heeft hij in de laatste tijd onvermoede perspectieven van zijn kunst geopend. Mogen de moeilijkheden, die het uitzonderlijk karakter van deze kunste naarsfiguur vooral zichzelf berokkent, de grote verworvenheden maar ook de verde re mogelijkheden niet overwoekeren! t.1 6263. Mioe stond stil en dacht diep na. Waar zou Rom kunnen zitten? Er waren zoveel plekjes, waar hij zich verstopt kon hebben. Ik zal maar eens rondlopen en hier en daar kijken! dacht ze. Zo stapte Mioe het erf van de boerderij over, langs het huis, de schuren en de stallen. Overal speurde ze rond, maar Rom vond ze niet. Die leek wel helemaal verdwenen; hij had zich goed verborgen, hoor. Mioe liep ook de akker over, want ze dacht, dat hij misschien achter een van de struiken zat. En zo hoorde Rom, die zich doodstil hield, hoe ze vlak langs hem liep... DOOR WILL! AM IRISH Ja. hoe zou ik het zeggen. Geprikkeld mis schien. Ik liet me toen gaan. zoals ik altijd doe als ik geprikkeld ben, door een paar dingen kapot te gooien. Ze wees achteloos naar een ontelbaar aantal glassplinters, die over de vloer verspreid lagen met middenin de ravage het rubberen balletje van een vaporisateur. Maar toen gebeurde er iets vreemds. Ik moest plotseling denken aan de avond, dat ik woedend ben geworden op de vrouw, over wie we zo juist hebben gesproken. Omdat ik met dingen om me heen gesmeten heb, wist ik plotseling weer dat ik ook toen dingen kapot heb gegooid. Ze haalde haar schouders op. Gek, he? Maar het schoot me daardoor weer te binnen, wat ik met die hoed heb gedaan. Misschien kan het u helpen als-ik het u vertel. Hij luisterde geduldig, zijn gewicht van zijn ene naar zijn andere voet overbrengend. Ze stak haar rechter wijsvinger omhoog. Die avond, dat die vrouw mij dat geleverd heeft, ging ik terug naar mijn kleedkamer enze haalde eens diep adem, ehZe hadden me eigenlijk moeten vastbinden. Ik zwiepte alles van de toilettafel. Kijk, zo! Ze zwaaide met haar arm over een denkbeeldig tafelblad. U begrijpt hoe ik mij voelde? U neemt mij dat toch niet kwalijk? Nee, natuurlijk niet. Ze sloeg zich energiek op de borst. Denkt u dat iemand mij dat kan aandoen voor een uitverkochte zaal? Denkt u dat ik, Mendoza, daar ge noegen mee nam? Nee, dat deed hij niet, want hij had nu al twee keer meegemaakt, tot welke woede-uitbars tingen zij zich zelf kon opzwepen. Ze moesten me bij mijn armen grijpen en tegen houden, de toneelmeester en mijn kleedster, want an ders was ik zó naar buiten gehold in mijn peignoir om dat mens bij de uitgang op te vangen en haar met mijn blote handen in stukjes te scheuren. Hij hoopte er even half en half op dat dit inderdaad gebeurd zou zijn, dat zij inderdaad bij het uitgaan van het theater die vrouw aangevallen zou hebben. Maar hij begreep meteen dat dit niet gebeurd kon zijn, want anders had Henderson het hem zeker wel verteld en zou zij zich die episode veel sneller herinnerd hebben. Ik zou haar een paar dingen gezegd hebben! Daar kunt u staat op maken. Ze was zelfs in staat om het n u nog te zeggen, vond Lombard. Hij deed enkele stappen terug, want ze keek hem dreigend aan en haar vingers leken op de scharen van een kreeft. Bibi deed zijn meesteres precies na. Ze zwaaide theatraal met haar armen. De volgende dag was ik nog steeds woedend. Ik blijf dat altijd een hele tijd, als ik echt nijdig ben. Ik ging naar de modiste, de ontwerpster, die die hoed voor mij gemaakt heeft, en blies daar stoom af. Ik smeet haar de hoed middenin het gezicht alhoewel er een heleboel klanten waren en schreeuwde: „U wilt beweren dat u voor mij een originele hoed heeft ge maakt? Ha! De enige in haar soort9 Ha! Niemand krijgt die hoed van mij? Ha! Toen ik weg ging, kon ze nog steeds geen woord uitbrengen! Vragend keek ze hem aan. Dit helpt u zeker wel, hè? Hier heeft u wat aan. hè? Die oplichtster moet weten, aan wie ze 'n kopie van mijn hoed verkocht heeft. U gaat naar haar toe en dan weet u wie de vrouw is, die u zoekt. Prachtig! Magnifiek! Eindelijk! roept hij zo en thousiast, dat Bibi van schrik onder de sofa dook. Hoe heet die hoedenontwerpster? Geeft u mij haar naam en adres. Wacht, ik zal het voor u opzoeken. Ze maakte een verontschuldigend gebaar. Ik treed in zó veel verschillende shows op, ik heb zó veel ver schillende ontwerpsters, dat ik het niet kan bijhouden.c Ze riep het meisje binnen. Zoek eens tussen de rekeningen naar een hoed, die ik bij de show van verleden jaar gedragen heb. Maar u bewaart rekeningen toch niet zo lang, senorita? Je hoeft ook niet onderaan de stapel te beginnen! Zoek maar tussen de rekeningen van de laat ste maand. Ze sturen hem steeds weer. Na enige tijd kwam het meisje weer terug. Het had Lombard een eeuw toegeschenen. Ik heb die nota gevonden. Deze maand hebben ze haar weer gestuurd. Er staat: „Eén hoed, honderd dol lar" en het komt van Kettisha. Ja, dat is het! Ze gaf de nota aan Lombard Heeft u hier genoeg aan? Hij schreef het adres over en gaf de nota toen terug. Haar handen begonnen toen furieus te scheuren en 'n ware storm van snippers pa pier dwarrelde door de kamer. Ten slotte begon ze rond te stampen op de stukjes papier. Hoe durft ze! Een jaar later stuurt ze me nog rekeningen! Ze krijgt niets van me, dat mens! Ze keek op en zag dat hij al in de kamer er naast was, op weg naar de deur. Hij was een opportunist. Nu hij wist, wat hij wilde weten, stelde hij geen belang meer in haar. Zo snel mogelijk wilde hij het spoor verder volgen. Ze haastte zich achter hem aan om hem nog wat na te roepen. Het was niet iets altruïstisch. Ze zou hem zelfs helemaal naar benden gevolgd zijn, als ze niet met haar rok achter de deur van haar boudoir was blijven haken. Ik hoop dat u het haar betaald zet!, gilde ze wraakzuchtig. Ik hoop dat u haar heel wat moei lijkheden bezorgt! Een vrouw vergeeft alles, maar als iemand anders haar hoed blijkt te dragen Hij voelde zich als een vreemde eend in de bijt, toen hij het hoedenzaakje binnenliep, maar het deerde hem nauwelijks. Hij zou nog véél onwaarschijnlijker plaat sen voor een man binnengelopen zijn. als dat hem dichter tot zijn doel zou hebben gebracht. Het was één van die zaken in een vrij stille zij straat, ondergebracht in een oud woonhuis, dat gron dig verbouwd moest zijn, waarvan de luxe en exclusi viteit altijd omgekeerd evenredig schijnen te zijn aan hun opvallendheid. De gehele eerste verdieping werd ingenomen door de verkoopruimte. Nadat hij gezegd had, waarvoor hij kwam, trok hij zich in een hoekje, terug, het meest onopvallënd hoekje, dat hij kon vin den. Hij was terecht gekomen bij een show. Maar misschien was er wel iedere dag op dit uur een show. Hij wist het niet en hij voelde zich niet erg op zijn gemak. Hij was de enige man in het zaaltje, de enige jonge man tenminste. Er zat nl. een oude heer te midden van de elegant uitziende vrouwen. Het jonge meisje, dat naast hem zat, was kennelijk zijn klein dochter, die hem had meegetroond. Verder waren er geen mannen. De mannequins kwamen langzaam aanlopen, één voor één, van achter uit het zaaltje, en liepen voorin door de halve cirkel van toeschouwsters, elegant be wegend en soepel draaiend. Om één of andere reden, misschien wel omdat hij juist in dié hoek was gaan zitten, draaiden alle mannequins voor hem nog eens speciaal rond. Het lag op zijn lippen om te zeggen „Ik ben hier niet om iets te kopen", maar hij kon er de moed niet toe opbrengen. Hij voelde zich verre van rustig, te meer daar hij de mannequins wel moest aankijken en er heel wat vrouwen waren, naar wie hij veel liever gekeken had. De jonge vrouw, die hem ontvangen had, kwam terug en redde hem ten slotte. Madame Kettisha zal u graag ontvangen op haar privé-kantoor op de tweede etage, fluisterde ze. Een meisje in uniform begeleidde hem naar boven. Ze klopte op de deur en trok zich toen bescheiden terug. Een forse, roodharige vrouw van Ierse afkomst en middelbare leeftijd keek hem van achter een groot bureau aan. In niets leek ze op een elegante mode ontwerpster. Integendeel, ze was enigszins slonzig Vroeger had ze ongetwijfeld anders geheten, Kitty Shaw of zo iets, en ze was kennelijk opgegroeid in een of andere achterafstraat. Hij vond haar er echter wel sympathiek uitzien. Ze had er de slag van gekregen geld te verdienen. Alleen een ongekend succes kon haar veroorloven zo'n zorgeloosheid in haar kleding en uiterlijk ten toon te spreiden. Zijn eerste indruk van haar was bepaald gunstig. Ze schiftte met grote snelheid een grote stapel mode-schetsen. Enkele legde ze rechts van haar, de andere links. En? Wat kan ik voor u doen?, bromde ze zonder op te kijken. (Wordt vervolgd) Dagindeling De 84-jarige Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, leidt een hard le ven. Zijn dagindeling is als volgt: 6 uur: Opstaan, theedrinken, bestuderen van staatspaperassen die zijn medewer kers daags tevoren voor hem hebben sa mengesteld. .9 uur: ontbijt. 9.30 uur: per auto van Rhöndorf, het dorpje tegenover Bad Godesberg, tussen Königswinter en Bad Honnef, waar hij woont, naar Bonn. 10 uur: Aankomst Palais Schaumburg, het bureau van de kanselier. Daarna be gint de serie besprekingen van iedere dag: ieder half uur of drie kwartier is er een nieuwe bezoeker. 13.45 uur: Lunch in Schaumburg, mid dagslaapje, ivandeling met staatssecreta ris Globke in de tuinen van het paleis weer of geen weer. 16 uur: Voortzetting van het normale dagelijkse werk. 20.15 uur: Einde van de dagtaak in Schaumburg Autorit naar Rhöndorf, waarbij de brug bij Bonn-Beuch of de pont bij Bad Godesberg. alsmede allerlei nau we straatjes door politieagenten goed be- ivaakt worden. Dit woord: MORMEL Een mormel is iets lelijks, een lelijk voorwerp, een lelijk dier. een lelijk mens. Het woord is een verkorting van mormeldier, een vernederlandsing van het Duitse Murmeltier. dat op zijn beurt weer ontstaan is doordat men de oudhoogduitse vorm murmunti niet be greep en ie naam in verband bracht met het werkwoord murmelen. Mur munti is weer afgeleid van het Latijnse mus montis: bergmuis, waarvan waar schijnlijk ook het woord marmot stamt In een oud geschrift leest men over het woord het volgende: „Onder het drin ken hoort men het Dier preutelen of mormelen en het is om die reden dat 1e Duitschers het Murmelthier genoemt hebben". Het bovenstaande bewijst dat iit onjuist is. De naam mormeldier voor marmot wordt niet meer gebruikt. Het woord mormel is nog slechts als schelH- woord in de taal blijven bestaan.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11