dohyfral Mms Protestantse eenheidspartij met AR niet aanvaardbaar Naast lof ook veel critiek op kabinet K.L.M. opent lijndienst op Amman „Wim van den Berg" een dood spoor? Duur reisje van half bezette „Waterman" Ook Drents landgoed „Havixhorst" weldra in Duitse handen? Tijgerin Mimi werd opnieuw geopereerd Bevrijdingsfakkels naar Den Haag gebracht Ned. fotoverkenner verongelukt compleet Elektronische machine lichtte doopceel van dr. M. J. Prinsen Schipper van hakenkruis- vaarder na pak slaag gearresteerd „Astrid Naess" had reeds eerder pech Nederlandse toeriste in Spanje verdwenen Nog witter... stralend wit... Lagere temperaturen WOENSDAG 20 APRIL 1960 2 CHU-VOORZITTER MR. BEERNINK: Mr. H. K. .T. Beernink, voorzitter van de Christelijk Historische Unie, heeft vandaag tijdens de jaarvergadering van zijn partij in Amsterdam onder meer enkele opmer kingen over het kabinet-De Quay gemaakt. Hij zeide, dat de C.H.U. het kabinet een eerlijke kans wil geven om zich in te wer ken en met voorstellen te komen, „die dan echter door de C.H.U. op hun eigen mérites zullen worden beoordeeld en zeker niet critiekloos zullen worden aanvaard". De heer Beernink constateerde, dat het kabinet reeds met enkele voorstellen is gekomen, die de hartelijke instemming hadden van de C.H.U.: de belastingverla ging van ongehuwden, de opheffing van de huurblokkering, het verlenen van de no dige financiële steun voor de vestiging en uitbreiding van industrie, vooral in de noordelijke provinciën. Ten aanzien van deze laatste zaak zou het zijns inziens aanbeveling verdienen, wanneer een gedeelte van de op de rijks begroting uitgetrokken gelden rechtstreeks ter beschikking zou worden gesteld van de provinciale besturen van Groningen, Fries land en Drente, zulks omdat naar zijn mening, „deze besturen beter dan welke bewindsman of ambtenaar in Den Haag zullen kunnen beoordelen, hoe deze gelden het best kunnen worden besteed." Hij prees het streven van minister Aart- sen om in de sector van de premiebouw te komen tot de bouw van goedkope wonin gen, doch hij achtte het een vraag of deze plannen van de minister zullen slagen. Een tweede knelpunt achtte hij gelegen in de loonpolitiek. Hij zei het systeem van de vrijere loonvorming toe te juichen, doch te betreuren „dat de zaak zo verschrikkelijk ingewikkeld is gemaakt". Hij vroeg zich af. of de vrijere loonpolitiek voldoende garanties inhoudt, dat de werknemers met de laagste lonen voldoende aan hun trek komen. De C.H.U.-voorzitter is ook benieuwd, hoe het met de gepensioneerden zal gaan. Hij merkte op dat de regering zich op korte termijn zal dienen uit te spreken over de belangrijke kwestie van het waar devast pensioen. Ook wees hij op wat hij noemde de onjuistheden van de korting der pensioenen in verband met de A.O.W. en de A.W.W. Een derde knelpunt achtte de spreker het landbouwbeleid. Hij memoreerde dat de minister van Landbouw voor de vast stelling van de garantieprijzen een gewij zigd beleid volgt en hij uitte de vrees dat dit huidige, door de minister gehuldigde principe, nog tot vele moeilijkheden aan leiding zal kunnen geven. Ten aanzien van het Nieuw-Guinea- beleid merkte hij op, dat het inderdaad broodnodig is dat het kabinet het tempo van de ontwikkeling in dat gebiedsdeel wil opvoeren. De heer Beernink betreurde het dat het standpunt van de regering inzake de Lau- werszee nog niet bekend is. „Ook mijn standpunt is," aldus spreker, „de Lauwers- zee moet dicht". Over de mammoetwet zei hij, dat de C.H.U. het liefst zou zien dat de minister het wetsontwerp in zou trekken. In ver band met een rechtvaardige verdeling van de welvaart critiseerde hij de kolossale Met ingang van 30 april zal de K.L.M. Amman, de hoofdstad van Jordanië, in haar luchtnet opnemen. De dienst zal een keer per week met een vliegtuig van het type lockheed „Electra" worden gevlogen. De route van de nieuwe lijn loopt van am- sterdam via Wenen, Istanboel, Ankara en Beiroet naar Amman. De totale reistijd zal ongeveer elf uur bedragen. De Nederlandse luchtvaartmaatschappij zal, zoals is gemeld, met ingang van 26 april Djeddah in haar net opnemen. Met het oog op deze vluchten zijn bij de erkende postzegelhandel, volgens medede lingen van de K.L.M., speciale enveloppen verkrijgbaar. De post van Djeddah moet uiterlijk 22 april en die voor Amman uiter lijk 29 april ter post zijn bezorgd. Zoon van prof. De Quay gehuwd In de hoofdparochie-kerk te Sittard trad gistermorgen in het huwelijk mr. C. L. M. de Quay, zoon van de minister-presi dent, met mej. mr. C. L. M. van Wessem, dochter van notaris mr. J. van Wessem te Sittard. De belangstelling voor het hu welijk was zeer groot. In de kerk waren onder meer aanwezig dr. Houben, com missaris der Koningin in Limburg en me vrouw Houben en burgemeester en me vrouw Dassen. Ten huize van notaris van Wessem werd vervolgens een druk bezochte receptie ge houden, waarop onder meer hun gelukwen sen kwamen aanbieden de minister mr. J. M. L. Th. Cals en mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, de Commissaris van de Konin gin in Limburg en diens ambtgenoot van Noord-Brabant. Grote opschudding rond „bedolven" kind De bemanningen van drie brandweer wagens en enige politie-auto's zijn dins dagavond ongeveer een uur aan het gra ven geweest in een stuk weg in aanleg langs de Meppelweg in Den Haag. Oor zaak van deze activiteit was het alarm van een kind, dat plotseling een speel kameraadje miste en dat vreesde, dat het makkertje in een kuil bedolven was. Het graafwerk leverde echter geen resul taat op en de grond ter plaatse was der mate vast, dat het uitgesloten leek, dat hier een kind bedolven was. Waarschijnlijk is het groepje kinderen, dat hier een vuurtje aan het stoken was, uiteen gestoven bij de nadering van een surveillerende agent, waardoor het mis verstand van het bedolven kind ontstond. Het vermeende ongeluk bracht in de wijk „Bouwlust" honderden auto's, duizenden bromfietsers en vele duizenden mensen in beweging. In de meestal nogal rustige wijk ontstonden hier en daar opstoppingen en op enige plaatsen kwam het tot handge meen in de ijver om zo snel mogelijk bij de plaats van het vermeende ongeluk te komen. inkomens van directeuren en commissaris sen bij verscheidene n.v.'s en over de prio riteiten-kwestie zeide hij dat het kabinet naar zijn smaak hierover al lang een be slissing had moeten nemen. Over de gebeurtenissen in Zuid-Afrika zei mr. Beernink aan een Bijbels getuige nis verre de voorkeur te geven boven aller lei protesten, die misschien goed bedoeld zijn, maar waarbij een plotseling opgeko men sentiment de drijfveer is geweest, zo dat de inhoud prikkelend kan werken op de verantwoordelijke personen in de Unie van Zuid-Afrika. Over de verhouding tot de A.R. partij zei de C.H.U.-voorzitter, dat door een daar toe ingestelde commissie een interim rapport is samengesteld, welk rapport ter vertrouwelijke kennisneming aan de bestu ren van de kiesverenigingen is toegezon den. Het hoofdbestuur wacht nu de reacties op dit interim-rapport af. Het advies van minister Zjjlstra aan de A.R.- en C.H.U.- jongeren, namelijk om een doorbraak naar eikaar te forceren, achtte mr. Beernink te simplistich. „Wie een dergelijke doorbraak anno 1960 zou forceren, zou stukken en brokken m»ken", aldus spreker. Hij zei ook de gedachte van een Nederlandse C.D.U. af te wijzen. De moordzaak-Feenstra De oproep van de Amsterdamse politie die moest leiden tot het vinden van een zekere Wim van den Berg is op niets uit gelopen. Het onderzoek in de zaak-Lina Feenstra, de 17-jarige telefoniste die in de woning van de hoofdinspecteur J. Schip per werd gewurgd, is wat deze „Wim" betreft waarschijnlijk op een dood spoor gekomen. De recherche heeft ruim 100 mensen verhoord die Wim van den Berg heten of die mogelijk iets zouden kunnen vertellen van een relatie tussen deze mys terieuze figuur en het meisje. Overigens had ,de politie niet al teveel vertrouwen in dit spoor. De naam Wim van den Berg was namelijk geconstrueerd uit aanteke ningen die in het zakboekje van het slachtoffer stonden. De kans bestaat dat er helemaal geen Wim van den Berg een rol in Lina's leven heeft gespeeld en na tuurlijk is het ook mogelijk dat er wel een Wim bestaat, maar dat deze niet met de naam van het meisje op de hoogte is. Daarom wordt thans overwogen een re cente foto van Lina te verspreiden in de hoop dat de jongeman zich alsnog meldt, evenals andere personen die haar kort voor haar dood nog hebben gesproken. Het regeringsschip Waterman is dins dag aan een wel erg dure reis begonnen. In de eerste plaats is het slechts voor iets meer dan de helft met emigranten volge boekt. Van Australië en Nieuw-Zeeland gaat de Waterman geheel leeg via het Pa namakanaal naar New York. Daar gaat een groot aantal Amerikaanse studenten aan boord met bestemming Rotterdam. De Waterman is met slechts 451 passa giers er kunnen er 850 op vertrok ken. Van dat aantal bestaat niet minder dan 244 uit kinderen beneden de achttien jaar, van wie een groot aantal dus voor half geld reist. Tot de passagiers behoren 110 personen 31 gezinnen die uit vluchtelingenkampen komen in Salzburg Rome en Bad Godesberg. Zij zijn van Hon gaarse, Joegoslavische en Oostenrijkse nationaliteit. Er is één Griek bij. Zij gaan naar Nieuw-Zeeland, het eerste emigratie- land dat bereid was aan humane overwe gingen een beslissende betekenis te hech ten en op grond daarvan gezinnen wil op nemen, waarvan een lid invalide is. Deze gezinnen vonden tot vorig jaar maart geen enkele emigratiemogelijkheid. Toen ver trokken 42 vluchtelingen met de Sibajak, dit is de tweede groep. De Hoge Commis saris voor de Vluchtelingen van de UNO zorgde voor hun overtocht. Typerend voor een emigrantenschip is dat de oudste pas sagier 59 jaar de voorlichtingsamb tenaar van de regering is. Voorts zijn aan boord drie ambtenaren van gewestelijke ax-beidsbureaus te Hengelo, Nijmegen en Tilburg, die zich namens de Nederlandse Emigi-atie Centrale in Australië mogen gaan oriëntex-en. Zij keren met de juni-reis van de Willem Ruys terug. De afgelopen maanden is de oude have zate „de Havixhorst" te de Wijk (Dren te) het onderwerp van menig gesprek ge weest in vex-band met de zakelijke belang stelling van onze oosterburen voor Neder landse recreatiegebieden. Volgens ge ruchten zal de vex-koop van „de Havix horst" aan Duitse belanghebbenden defi nitief zijn. Er is echter gebleken dat er wel onderhandelingen gaande zijn maar van een definitieve verkoop is nog geen sprake. De Havixhorst is jarenlang eigen dom geweest van de familie De Vos van Steenwijk, totdat het in 1955 overging aan een der vrouwelijke ex-fgenamen mevr. Van Maurik - baronesse De Vos van Steenwijk, voor wie de heer Bijleveld thans het beheer voert. Kort geleden ont stonden er moeilijkheden met het ge meentebestuur van de Wijk over een wo ningtoewijzingskwestie. Het betrof hier een woning, behorende bij het landgoed „de Havixhorst" die door de woningcom missie werd toegewezen aan de heer J. Spijkerman. De heer Bijleveld ging hier mee niet akkoord. De gemeenteraad be moeide zich ermee en in verschillende raadsvergaderingen is lange tijd over de ze kwestie gespx-oken. Ook enige gerech telijke uitspraken brachten het geschil niet tot een oplossing. De heer Bijleveld heeft daarna ver klaard een eventuele verkoop aan Duitse belangstellenden ernstig in overweging te zullen nemen. Tot een definitieve verkoop is het echter nog niet gekomen hoewel in de toekomst deze mogelijkheid niet uit gesloten is. In Burgers Dierenpark Voor de tweede maal is de prachtige Bengaalse koningstijgerin Mimi in Bur gers Diex-enpark te Arnhem verlost moeten worden door middel van de zogenaamde keizex-snede. De chirurgische ingreep die geschiedde door dokter Dubois van de Veeartsenijkundige Dienst te Utrecht en die daaxbij bijgestaan werd door drie as sistenten, is wederom goed gelukt. Na ge durende de paasdagen nog min of meer in verdoofde toestand te hebben verkeei'd, liep Mimi gisteren al weer door haar kooi tot gx-ote blijdschap vooral ook van de heer en mevrouw Van Hooff, die het wel en wee van de levende inventaris uiter aard zeer ter harte gaat. Ongeveer di-ie jaar geleden werd de tijgerin Mimi voor het eex-st verlost door een chirurgische ingx-eep. Twee doodgeboren jongen waren er toen, maar Mimi herstelde gelukkig, ook al reet de wond open en was er ge ruime tijd mee gemoeid. Verleden jaar moest de thans zevenjarige tijgerin op nieuw bevallen. Deze bevalling ging op zichzelf goed maar de drie jongen kwa men dood ter wereld. Ditmaal hadden we alle hoop, dat het wel goed zou gaan, ver telde de heer Van Hooff, maar de jongen kwamen warempel weer niet. Eerst vrij dagmiddag werd er een geboren, doch deze was dood. Het was een voldragen heel gx-oot jong. De toestand van Mimi is daax-na nog ongeveer een dag aangezien, maar de tijgex-in werd er steeds slech ter aan toe, zodat mede op advies van de diei-enax-ts dokter Mulder besloten werd de Veeartsenijkundige Dienst maar weer in de arm te nemen. Dokter Dubois zeg de direct zijn medewerking toe en vroeg de heer Van Hooff de tijgei-in ditmaal eerst een voorverdoving te geven. Aldus ge schiedde, nadat men Mimi met nogal wat moeite in een vangkist had gekx-egen. De opex-atie nam ongeveer twee uur in be slag. De toegebrachte snede is veel klei ner dan de eei-ste keex\ Het dode jong dat te voorschijn werd gebx'acht, was ook volgroeid. De operatie is een unicum in ons land. Ontheemdmaar ongebroken" Na een bijna tien-urige estafetteloop zijn de fakkeldragers, die ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling „Ont heemd maar ongebroken" in het voor malig paleis Noordeinde te Den Haag het bevrijdingsvuur vanuit Breda en Amster dam naar Den Haag hebben gebracht, gis teravond voor dit paleis gearriveerd. Ze waren gistermorgen te tien uur gestart, bij het Nationaal Monument in Amsterdam zowel als bij het Poolse monument in Breda. Enkele minuten voor achten 's avonds nam wethouder C. H. P. W. van den Oever in zijn functie van voor zitter van het Plaatselijke Comité voor Vluchtelingenhulp de beide fakkels in ont vangst om ze vervolgens tot een vuur te verenigen. Rondom het vuur stonden leden van de Studentenweerbaax-heid uit Utx-echt en Lei den opgesteld en vertegenwoordigers van vluchtelingenox-ganisaties in diverse kle-' derdrachten. De kapel van het Leger des Heils speelde het Wilhelmus en diverse ge wijde liederen. In zijn openingsrede zeide wethouder van den Oever onder meer, dat de aanwezige Nedex-landex-s bij deze Vrij- heidsvlam ongetwijfeld zullen tex-ugdenken aan hun eigen bevrijding, waarvan zij dit jaar het derde lustrum vieren. Er is geen waardiger manier om uiting te geven aan onze gevoelens van dankbaax-heid voor on ze vx-ijheid dan door hulp te verlenen aan de vluchtelingen in dit vluchtelingen jaar, aldus de heer Van den Oevex*. Deze avond geeft ons een inzicht, aldus spreker, wat de in ons land levende vluch telingen voor hun eigen zaak willen doen. Zij beseffen het leed van de vluchteling, omdat zij zelf jaren vluchtelingen geweest zijn en nog zijn. Men zou het kunnen zien, zo zei de heer Van den Oever, dat de in Nederland levende vluchtelingen bij vreemde mensen thuis zijn. Zij zijn ver lost van hun vluchtelingenbestaan, maar zij missen hun land. Door de op deze ten toonstelling geëxposeerde artikelen pogen zij iets van de kunst van hun land aan ons te tonen in de hoop dat dit hen dichter bij ons volk zal brengen, zo besloot spreker. Na de opening door de heer Van den Oever werd een gevarieerd programma opgevoerd door kunstenaars uit onder an dere Joegoslavië, Hongarije, Estland, Ara- bië en Polen. De opbx-engst van de ten toonstelling, die tot en met 5 mei zal du ren, is bestemd voor de hulp aan vluchte lingen. Gistermiddag is in de omgeving van Hahn bij Wiesbaden in de Duitse Bonds republiek een fotoverkenningsvliegtuig van de Nedei-landse Koninklijke Luchtmacht verongelukt. Het toestel, dat afkomstig was van de vliegbasis Deelen, bevond zich op een oefeningsverkenningsvlucht. De bestuurder van het eenpersoons straal vliegtuig, de 28-jarige eerste luit. Rijmert de Ruyter uit Arnhem, is om het leven gekomen. Het slachtoffer was gehuwd en had geen kinderen. De oorzaak van het ongeluk is tot nu toe onbekend. Het vliegtuig was van het type RF F „Thunderflash". Voorkom en bestrijd voorjaarsmoeheid met 10 vitaminen 12 MINERALEN N.V. PHILIPS-DUPHAR In mijn elektronisch geheugen zijn enige belangrijke data uit uw leven opgenomen. Deze mededeling verscheen op de Ramac 305, een elektronische machine van de I.B.M., toen de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, dinsdag tijdens een rondgang over de Efficiencybeurs te Amsterdam-op een knop drukte. Onmiddellijk begon de machine, waarin minimaal 5 miljoen cij fers en letters opgeborgen kunnen worden, de doopceel van dx\ Prinsen te lichten. In snel tempo verschenen belangrijke data uit het leven van dr. Prinsen op de papier band. Zijn geboortedatum, verscheidene data uit zijn studietijd en zijn carriëre en tot slot een opsomming van een aantal publikaties van de hand van dx\ Prinsen. Bij de stand van de Stichting Studie Cen trum voor Administratieve Automati sering gaf dr. Prinsen via de telex aan de 60 km. vex-der in Leidschendam opge steld computer de datum 1 juni 1954 op. de dag yaarop hij zijn functie aanvaax-dde. Enkele seconden later kwam het gewenste antwoox-d: 1 juni 1954 was een donderdag. De machine reageerde ook onmiddellijk toen de burgemeester van Amsterdam, mi-. G. van Hall, een grapje maakte en vroeg wat de inkomstenbelasting is voor een ongehuwde met twee kinderen. Het antwoox-d was: U vraagt iets onmogelijks. Alléén een tandarts reinigt Uw tanden beter dan SUPERWHITE TANDPASTA Extra treinen naar Bloemencorso Ter gelegenheid van het bloemencorso in de bollenstreek zullen zaterdag 23 apnil tussen 9.30 en 20.00 uur twaalf extra trei nen rijden jran Amsterdam naar Den Haag en eveneens' twaalf in omgekeerde richting. Deze treinen zullen stoppen bij de tussen Amsterdam en Den Haag liggende stations, dus ook in Lisse en Hillegom. Canadese minister in ons land Vanmiddag is op Schiphol aangekomen de Canadese minister van Handel en Indu strie, Gordon Churchill, die gedurende twee dagen in ons land zal verblijven. Ver- gezeld van zijn vrouw stapte hij uit het straalvliegtuig van de Finnair, dat hem van Londen naar Amsterdam had gebracht. Hij kwam echter uit Moskou, waar hij bespre kingen over een handelsverdrag tussen Canada en de Sovjet-Unie heeft gevoerd. Op de Amsterdamse luchthaven hulde de heer Churchill zich in stilzwijgen over het resultaat van zijn besprekingen in Moskou en over het doel van zijn bezoek aan Nederland. Chauffeur bracht tas met 2500 terug Nadat een Amerikaanse onderwijzeres op paaszaterdag bij haar hotel in de Van Breestraat te Amstei-dam, waarheen zij zich met een taxi had laten vervoeren, ge- ax-riveerd was, bemex-kte zij tot haar gro te schrik, dat zij haar tas in de taxi had laten liggen. In de tas bevonden zich haar paspoort, travellerchèques en een bedrag van ongeveer 2500 gulden. Zij stelde on middellijk de politie hiervan in kennis. De volgende dag, eerste paasdag, kon zij de politie de heuglijke mededeling doen dat de taxichauffeur de tas met de com plete inhoud aan het hotel had terugbe- zox-gd. De eex'lijke vinder had zich daar echter niet bekend gemaakt. Het koninklijke gezin is in Zermatt aangekomen voor een korte winter sportvakantie. Op cle foto v.l.n.r.: De directeur van het hotel „Zermatter Hof", de heer J. Stoepfer, Prins Bern- hard, Prinses Irene, Prinses Margriet Koningin Juliana. Schipper Hoovle, van het Westduitse sleepschip „Gx-eta", die Nedex-land niet binnen mag omdat hij een Hakenkruisvlag „voei-t", heeft gistex-en een pak slaag ge had van de Duitse waterpolitie, de „Was- serschutz". Daax-na is hij van boord ge haald en gearresteerd. Zijn schip ligt thans weer aan de Duit se oever. Gisteren kwam de Wasserschutz aan booi'd. Schipper Hoovle (51 jaar) wei gerde hun echter de toegang tot zijn schip, omdat -naar hij zei- zijn schip x-eeds dooi de Duitse douane is uitgeklaax-d. De Duit se Rivierpolitie zag echter kans toch aan boord te komen. Bij zijn verzet daartegen liep de schipper het pak slaag op. De Ha kenkruisvlag werd door de politiemannen doormidden gescheurd. De schippex-, die ovex-igens de gastvrijheid zelve is tegenover ieder ander die aan booi'd van zijn schip wil, deelde aan televisie-verslaggevers uit Nederland en Engeland mee, dat hij lid is van de „Stahlhelm". Hij leidde hen rond en toonde hun onder meer de oude Duitse marinevlag op standaard en een exem plaar van „Mein Kampf" in prachtband. De schipper die beweei't dat hij de swastika vlag wilde houden als een aan denken aan zijn in de oorlog gesneuvelde broer, zal vandaag voor de rechtercom missaris wox-den geleid. De explosie en de brand in de machine kamer van de Nederlandse tanker Astrid Naess die de afgelopen week tijdens de reis van Venezuela naar New York 7 ge wonden veroorzaakten, zijn niet de eex'ste incidenten die zich met de machine van dit schip hebben voorgedaan. Het is ge bleken dat er meerdere malen klachten zijn geweest en dat er zelfs al eerder brand is uitgebroken. De Astrid Naess, die in Amstex-dam op de werf van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij is gebouwd heeft na de gax-antietermijn van 1 jaar tweemaal personeel van de werf en van de machinefabriek Stork aan boox-d ge had, in verband met storingen die zich in de machinekamer hadden voorgedaan. De directie van de rederij, de Neder landse Norness Scheepvaartmaatschappij N. V. ,t,e. AïTJSteyclapi. .(Jie' ons dit: bevestig de, zei vooralsnog geen verband te willen leggen tussen hetgeen zich verleden week heeft voorgedaan en vroegere gebeurtenis sen. Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk is nog gaande. Te zijner tijd zal bovendien een onderzoek door de Raad voor de Scheepvaart plaats hebben. In de zigeunerwijk van Sevilla is in de nacht van Goede Vx-ijdag de 34-jarige Ne derlandse toeriste mevr. H. M. O. verdwe nen. Zij sliep met haar man in huri auto op een plaats, bekend als de „Grot der Zigeuners". Aangezien zij reeds vex-schei- dene malen aan geheugenverlies geleden heeft, vermoedt men dat dit nu weer het geval is en dat zij uit hoofde van haar be langstelling voor folklore een groep zigeu ners gevolgd is. Mevr O. is het Spaans niet machtig. Het is niet bekend uit welke plaats in Nedex-land zij afkomstig is. Kerkelijk Nieuws Remonstr. Broederschap Aangenomen naar Lochem mej. A. C. Dox-hout Mees te Doesburg. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Aalsmeer R. Slofstra te Harderwijk. Fabrieksbrand. In Klazineveen ont stond maandagmiddag brand in een der opslaggebouwen van de n.v. Purit-maat- schappij. Het gebouw, ongeveer 3 meter hoog en met een oppervlakte van 15 x 15 meter brandde geheel uit, waardoor oen groot gedeelte van de Norit-produktie vex-loren ging. Van het gebouw zijn enige muurgedeelten ingestort. Het dak is ge heel door de vlammen verteerd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De fabriek is verzekerd. Geraamte in Maasoever. Tijdens werkzaamheden aan de oevers van de Maas nabij de veerpont te Lottum trof de heer Van Lin uit Lottum dezer dagen een menselijk geraamte aan. De stoffelijke resten moeten hier al ongeveer zestig jaar in de bodem gerust hebben. Na voltooiing van het onderzoek zal een herbegrafenis plaats hebben. Kinderrechter. Mr. E. K. Chr. Schroder, referendaris bij het ministerie van Justitie en rechter-plaatsvervanger in de Haagse rechtbank, is benoemd tot rechter in de Rotterdamse rechtbank. Mr. Schroder, die 35 jaar is, zal belast worden met de behandeling van kinderzaken. Hij zal de derde Rotterdamse kinderrechter zijn, naast mejuffrouw prof. dr. J. Hudig en mr. H. N. van Opstall. Ook Utrechtse bejaarden krijgen verkeersles Met ingang van 11 mei gaat de Utrechtse politie, in navolging van Den Haag, be iaarden verkeersles geven. Vooral de prak tijk van het oversteken zal worden be oefend, omdat er door aarzelende voet gangers vele ongelukken ontstonden. Men begint met 1.600 bejaarden (boven de 60 jaar) van tehuizen en sociëteiten. Zij zul len per bus naar belangrijke kruispunten worden gebracht om te oefenen. In de be jaardenhuizen is men geestdriftig over deze plannen. Het K.N.M.I. deelt mede: Het langgex-ekte hogedinkgebied, dat zich uitstrekt van de oceaan over Enge land en Zuid-Scandinavië tot Rusland, neemt nu boven Scandinavië in betekenis af, terwijl de luchtdruk ten noordwesten van Engeland stijgt. Als gevolg van deze ontwikkelingen stroomt nu koudere lucht van het noorden van de Oceaan naar het Noordzeegebied. Deze lucht zal de komende 24 uur ook ons land langzaam binnenstromen met en kele wolkenbanken, maar waarschijnlijk zonder x-egen. Vooral in de kustprovincies zullen de temperaturen morgen overdag belangrijk lager worden. In het zuidoosten van het land zal de temperatuur morgen slechts weinig later zijn dan vandaag. WEERRAPPORTEN Temperaturen, oul ten en binnenland heden morgen 7 uut Neerslag: laatste 24 uur Donderdag 21 april Zon op 5.31 uur, onder 19.47 uur. Maan op 3.49 uur, onder 14.52 uur. Maanstanden 25 april 22.45 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 20 april Hoog water 11.09 en 23.57 uur. Laag water 6.06 en 19.14 uur. Donderdag 21 april Hoog water 12.36 en uur. Laag water 7.40 en 20.39 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder licht bew ono 11 0 Ypenburg licht bew. nno 18 0 Vüssingen onbewolkt n 17 0 Eelde onbewolkt no 18 0 De Bilt half bew. nno 19 0 Twente onbewolkt ono 20 0 Eindhoven zwaar bew nno 20 0 Zd Limburg regenbui windst. 18 0,1 Helsinki licht bew. windst. 13 0 Stockholm onbewolkt zw 14 0 Oslo onbewolkt windst. 15 0 Kopenhagen onbewolkt n 14 0 Aberdeen zwaar bew zw 11 0 Londen onbewolkt windst. 15 0 Amsterdam onbewolkt nno 18 0 Brussel regen n 18 1 Luxembui-g onbewolkt no 17 0 Pa i'ijs half bew. n 14 0 Bordeaux mist windst. 11 3 Grenoble geheel bew windst. 9 0 Nice zwaar Dew. nnw 15 0 Berlijn onbewolkt ono 23 0 Frankfort licht bew. 110 22 0 München onbewolkt windst. 18 0 Zürich mist windst. 17 0 Genève zwaar bew zw 16 0 Locarno onbewolkt windst. 18 0 Wenen licht bew nnw 22 0 Innsbruck onbewolkt windst. 19 0 Belgrado zwaar bew ozo 1 Athene half bew windst 21 Rome zwaar bew wnw 16 0 Ajaccio half bew. ono 16 2 Mallorca half bew. windst. 20 0 Lissabon onbewolkt n 20 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2