NIEUW! 1 unie Aanval van liberale zijde op de Westduitse minister Seebohm Tijdens paasdagen 300 ongelukken in België Oostduitsers pogen Westduitse arbeiders te paaien Bonn antwoordt op Russische nota: Beter... en goedkoper Tracteer Uw voeten enige groepsmachinisten Hitier jugend... keur g kapok H matras "K KAPOK BOTMAN Woninginrichting A. J. BRASSER Woninginrichting JAC. BROEK VI SS ER'S MEUBELMAGAZIJN Fa. GEBR. DE RUYTER Fa. vh. P. KOLK GLAS H. VEUGER WOENSDAG 20 APRIL 1960 4 Aftreden geëist wegens „gevaarlijke" uitlatingen (Van onze correspondent in Bonn) Nog vóór van communistische zijde ge concentreerde aanvallen op de Westduitse minister van Verkeer Seebohm zijn uitge voerd, gaan in de Bondsrepubliek zelf reeds stemmen op vol critiek en zelfs met de eis tot aftreden van dit uiterst rechtse kabinetslid. De liberaalgetinte partij, de F.D.P., nam in haar partij-orgaan „Das Freie Wort" de minister op de korrel. Het blad (waarvan een der redacteuren overigens een ex- S.S.'er zou zijn) noemde Seebohms ver der aanblijven in 't kabinet-Adenauer een last voor het aanzien van Duitsland in het buitenland. Uitlatingen van de minis ter zouden kunnen leiden tot een nieuwe Oostduitse campagne tegen Bonn. Voorts verwijt het F.D.P.-orgaan Seebohm dat hij als minister volledig heeft gefaald bij de oplossing van de Westduitse verkeerspro blemen. Deze aanval van de F.D.P. is door bei de regeringspartijen, de C.D.U. en de Deutsche Partei (waarvan Seebohm lid is), meteen opgevangen. De Deutsche Partei veroordeelde de F. D. P.-aanval nog te meer omdat „Das freie Wort" verband legde tussen Oberlanders aftreden en het verleden van Seebohm, dat volgens zijn eigen partij zonder nazi-vlekken zou zijn. Nationale overmoed Seebohm is de laatste tijd gecritiseerd wegens enkele redevoeringen, die men niet in overeenstemming acht met de buiten landse politieke richtlijnen van bondskan selier Adenauer. In zijn functie van woord voerder van de Sudeten-Duitsers in de Bondsrepubliek, die steeds weer pleiten voor terugkeer van het Sudetenland bij Duitsland, heeft de minister onder meer verkondigd, dat de tweede wereldoorlog kan worden uitgelegd als een gevolg van de vermoording door de Tsjechen in 1919 van 54 Sudetenduitsers. Deze Sudetenduit- sers zou hij de eerste doden van de tweede wereldoorlog hebben genoemd. De beken de Westduitse hoogleraar professor Th. Eschenburg, die reeds eerder Seebohm's uitlatingen critiseerde. schrijft in het Hamburgse onafhankelijke weekblad „Die Zeit", uitgegeven door het C.D.U.-bonds- daglid Bucerius: „Het kweken van een historisch niet te rechtvaardigen nationaal gevoel van onschuld heeft tussen de beide wereldoorlogen in Duitsland geleid tot die oververhitting van de nationale emoties welke Hitler's opkomst zo bijzonder heb ben verlicht. Een dergelijk gevoel van on schuld zou opnieuw aan het begin van een nationale overmoed kunnen staan. Of de heer Seebohm, die toch een mi nister in functie is, op openbare bijeen komsten met nadruk de eerste strofen van het Duitsland-lied zingt, waarvan de valse, door de dichters ervan nooit bedoelde, ver klaring op rekening van de Duitse natio nalisten komt, of hij voor zwart-wit-rode vlaggen redevoeringen houdt, of hij voor buitenlandse diplomaten met de woorden „leve het eeuwige Duitsland" bijeenkoms ten sluit, altijd weer toont zijn optreden beginpunten van een nieuwe beangstigen de wedergeboorte van de nationale over moed". (Van onze correspondent in Brussel) De paasdagen zijn in België, wat het toerisme betreft, zeer succesvol geweest, ondanks het barre klimaat en de regen in de Ardennen en de gure noordenwind aan de kust. In de meeste badplaatsen hadden de eigenaars van de casino's grote inter nationale sterren geëngageerd. In Knokke bijvoorbeeld trad naast Sacha Distel, een vroegere verloofde van Brigitte Bardot, de bekende negerzanger Nat King Cole op. Voor het verkeer is het paasweekeinde nogal rampspoedig geweest. Zes personen zijn omgekomen bij auto-ongevallen, 111 werden zwaar en 373 lichtgewond en het aantal beschadigde auto's liep op tot 622. Bij het dodencijfer zijn niet de slachtof fers inbegrepen, die op weg naar- of in ziekenhuizen zijn overleden. Ondanks de snelheidsbeperking van 60 kilometer in de bebouwde kom ligt het aantal verkeerson gevallen ongeveer 10 percent hoger dan vorig jaar. Het zijn er ongeveer zeshon derd. De gendarmerie schreef niet minder dan 3500 bekeuringen uit. Met een interim-oplossing voor Berlijnse kwestie (Van onze correspondent in Bonn) In een „open brief" aan de Westduitse arbeiders heeft de Oostduitse communis tische partij, de S.E.D. met Pasen gepoogd een nieuwe propagandatruc ingang te doen vinden. Zij bood een interim-oplossing voor Berlijn aan. Daarnaast wil zij het bestaan van twee Duitslanden als een voldongen feit aanvaard zien. In de „open brief" wordt voorts ge zegd dat het kabinet- Adenauer van plan is na de Parijse topconferentie „een Blitz krieg" tegen Oost-Duitsland te beginnen. De Westduitse arbeiders worden opgewekt een einde te maken aan het huidige poli tieke systeem van de Bondsrepubliek. De Oostduitse communisten stellen een tijde lijke oplossing van de kwestie-Berlijn voor die dan later „een vrije stad", zoals de Russen hebben voorgesteld, moet worden. Daarnaast willen de Oostduitse communis ten een vermindering en tenslotte het te rugtrekken van de westelijke troepen uit Berlijn, de vorming van een confederatie tussen Oost- en West Duitsland en van een Oost- Westduitse paritaire parlementaire commissie (Oost-Duitsland heeft 17 mil joen, West-Duitsland 53 miljoen inwoners). Bonn zweeg met de paasdagen over dit zoveelste Oostduitse voorstel. Men is er hier van overtuigd dat het plan, evenals Verdeeldheid op zeerecht- conferentie doet hoop op regeling kwijnen GENèVE (Reuter) De hoop dat de zeerechtconferentie te Genève erin zal sla gen orde te scheppen in de huidige chaos op het gebied van de breedte van de ter ritoriale wateren, is dinsdag gedaald om dat vele afgevaardigden die voorstander zijn van een breedte van twaalf zeemijl openlijk hebben gezegd, dat zij geen con ventie zullen ondertekenen waarin de ter ritoriale zee op minder dan twaalf mijl wordt gesteld. Het staat helemaal niet vast dat de meerderheid van de 88 afvaar digingen op de zeerechtconferentie zich zal uitspreken voor twaalf mijl. Er waren dinsdagochtend en -middag geen sprekers. Zowel 's ochtends als 's middags werd de conferentie die nu al een maand duurt, na twee of drie minuten gesloten. Afmattende proef van speleologen bij Remouchamps LUIK (ANP) Met zes klontjes sui ker, een pakje sigaretten en twee sand wiches zijn drie Belgische speleologen vrijdagavond voor Pasen in een grot bij Remouchamps afgedaald om het bestude ren van de reacties mogelijk te maken van iemand, die door abnormale omstan digheden tot een langdurig ondergronds verblijf zou worden gedwongen. Hin plan was vijf volle dagen in hun vrijwillige on dergrondse verblijfplaats te blijven en dinsdagavond zag het ernaar uit, dat zij daarin zouden slagen. Zij zijn echter in de afgelopen 96 uur zo verzwakt, dat aan de oppevlakte maatregelen zijn getroffen om de drie mannen naar boven te halen. Een ambulance staat gereed om hen vanavond te vervoeren, zodra zij door zes helpers naar de oppervlakte zijn gebracht. De „Chantoir de grandchamps", die de drie mannen voor het experiment hebben uitgekozen, is een zeer eenzame plaats in een deprimerende omgeving. Het vochtigheidsgehalte van de lucht is zeer hoog en de temperatuur bedraagt niet meer dan 11 tot 12 graden. Er heerst in de grot volslagen duisternis. De batterij voor hun helmlampen is voldoende voor acht uur licht. Zij hebben geen enkel mid del voor ontspanning bij zich en hun enige tijdverdrijf is conversatie. Hun leeftijd is 25 jaar. alle andere tot dusver gepubliceerde Oost duitse plannen, niet disputabel geacht moet worden voor de Westduitse regering. Het wordt verder betwijfeld of Moskou achter deze Oostduitse plannen staat. Zou dat wel het geval zijn dan behoeft de top conferentie niet meer te worden gehouden, zo zegt men hier, omdat de uitgangspun ten van dit Oostduitse plan voor het Wes ten volslagen aanvaardbaar zijn. De Westberlijnse burgemeester Brandt verklaarde zaterdag dat alles gedaan zal worden om de goede samenwerking tussen de Westberlijnse regering, Bonn en de wes telijke geallieerden te bewaren. Daarmee wilde hij kennelijk een streep zetten on der de lichte graad van geprikkeldheid die bondskanselier Adenauer heeft veroor zaakt met zijn voorstel tot het houden van een volksstemming in West-Berlijn vóór de aanstaande topconferentie. Brandt kondig de voorts aan dat de eerste mei een gro te demonstratie van West-Berlijn voor het handhaven van de band met Westen zal worden. (Van onze correspondent in Bonn) Het afzien door de Westduitse regering van de produktie van atoom, biologische en chemische wapens is volgens uitdruk kelijke bepalingen van het herziene ver drag van Brussel onherroepelijk. Dit ver- klaardt de regerir.g-Adenauer in een nota aan de Sovjet-Unie in antwoord op de Russische nota van 12 maart, waarin Mos kou Bonn beschuldigde van steeds groter wordenden bewapening. De Westduitse nota is bijzonder zakelijk en staat wat dit betreft in zeer scherpe tegenstelling tot de allesbehalve beleefde nota's van de Sovjet-Unie van de laatste tijd. Kennelijk is er Bonn alles aan gele gen niet te provoceren. In de Westduitse nota wordt gezegd, dat de regering te Bonn zeer verheugd zal zijn indien op een akkoord over een allesomvattende en ge controleerde ontwapening van de kern- en conventionele wapens, een radicale af schaffing van de bewapening zou volgen Bonn heeft door middel van zijn lidmaat schap van het verdrag van Brussel (waar toe verder Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en de Benelux landen behoren) vrij willig afgezien van de produktie van zwa re en de zwaarste wapens, in het bijzonder van de zogenaamde A.B.C. (atoom, biolo gische en chemische) wapens. Voorts heeft de Westduitse regering zich via het Brus selse verdrag verplicht tot een kwantitatie ve begrenzing van haar strijdkrachten. Tenslotte staat zij onder een vérgaand con trole-systeem van baar strijdkrachten via haar lidmaatschap van de Westeuropese Unie. Kortom, Bonn tracht Moskou en de door de Russen beïnvloede wereld duidelijk te maken, dat het in het licht van de Westduit se verbondenheid met NAVO en Westeuro pese Unie onzinnig is te spreken, van een nieuw Duits militair gevaar. Of het veel zal helpen, valt te betwijfelen: van Russi sche zijde is men niet erg gevoelig voor dergelijke feiten en zal men voorlopig wel niet ophouden giftige propagandapijlen op Bonn te richten. Historisch denken (Reuter) Bondskanselier Adenauer heeft vorige week in een radiorede gezegd, dat hij tijdens zijn jongste bezoeken aan de Verenigde Staten en Japan de indruk heeft gekregen dat men nog steeds, soms onder bewust, van gevoelen is, dat vooral Duits land verantwoordelijk is voor de tegen woordige verwarde internationale^ toe stand. Maar volgens de Westduitser>ege- ringsleider moet men, historisch denkend, tot het besef komen, dat niet Duitsland, maar het communisme bijna uitsluitend de oorzaak is van de moeilijkheden waaron der de wereld lijdt. \W Neem voor héél uw was het vertrouwde pak Uit ervaring weet U, dat Crackfree totaal oplost. Juist door deze totale oplosbaar heid kunnen alle stoffen met Crackfree worden be handeld. Doe ook wat klaar gemaakte Crackfree in het spoelwater, dan pas zult U ontdekken wat U met Crack free kunt doen. Geen risico - geen teleurstellingen. Prach tige resultaten! Voordeliger door grote inhoud en lage prijs! 250 gram Crackfree Edelstijfsel Twee kleine voeten dragen u de hele l voort. Mopper dus niet, als ze moe zijn. Verdrijf hun moe heid met Trannosan. Neem 2 x per week zo'n heerlijk Bruisend Voetbad. Een verademing! Geen kloppen meer, geen branden meer. Trannosan Bruisend Voetbad zuivert de poriën, versterkt de voetpezen, kalmeert en regelt de bloeds omloop. Slechts 75 cent per pakje, voor 6 Bruisende Voetbaden. HOOGOVENS IJMUIDEN De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken N.V. te IJ muiden vraagt voor haar CENTRALE Eigenhandig geschreven sol licitaties met beschrijving van opleiding en levensloop wor den, vergezeld van een recente pasfoto en onder vermelding van ons nummer HD 302. ingewacht bij de afdeling Personeelszaken Beambten voor werkzaamheden In de continudienst. Vereisten: enige jaren ervaring met stoomketel- en turbine-Installaties; tenminste diploma A Scheepswerktuig- kundige of diploma B Landmachlnist, terwijl het diploma B I Scheepswerktuig- kundige tot aanbeveling strekt; leeftijd 25 - 35 jaar. Beroepskeus (Van onze correspondent in Bonn) In deze maanden komen van de West duitse middelbare scholen de geslaagde jongelui met het diploma op zak. Twin tig percent wil leraar moderne of oude talen worden, heeft een onderzoek dezer dagen uitgewezen. Voor Pasen zullen niet minder dan 59.000 mannelijke gymasias- ten hun eindexamen hebben afgelegd en van hen heeft men onlangs aan 1056 ge vraagd wat ze willen worden. Het resul taat was: 198 leraar talen, 143 ingenieur, 105 arts, 93 jurist, 67 econoom, 48 natuur kundige, 48 handelsman, 38 chemicus, 37 onderwijzer, 36 architect, 36 beroepsoffi cier, 33 theoloog, 26 journalist. Daarna volgen apotheker, ambtenaar, musicus, kunsthistoricus, tolk, wiskundige, toneel speler, of regisseur, psycholoog, bioloog (6), landbouweconoom (6), geoloog (4). diplomaat (3) en graficus (3). De Westduit se realiteit vraagt evenwel meer han delslieden, hoge ambtenaren en theologen dan het aanbod volgens deze opgave groot zal zijn in ongeveer 10 jaar Daarentegen willen veel te veel jongelui iournalist en verkeersvlieger worden. Zeven leerlingen van een middelbare school in Jacksonville (Florida) zijn maan dag gearresteerd. Zij vormden volgens de politie de kern van een anti-joodse en de negers vijandig gezinde organisatie. De jongens kwamen elke week in het geheim bijeen. Zij droegen armbanden en hun 16-jarige leider had een jasje met een ha kenkruis erop. De politie nam veel propa gandamateriaal in beslag, waaronder boe ken, die Hitier prijzen. De leider is al eens opgepakt wegens brandstichting. Intussen kondigde een groep blanke bur gers in Montgomery, Alabama, aan een geldinzamelingsactie uit te voeren om in het noorden propaganda te maken tegen de campagne der negers in het zuiden om een einde te maken aan segregatie-praktij ken. De groep deelde mede dat de gouver neur van Mississippi, Ross Barnet, zou spreken op een „tien dollar per plaats' diner op 25 april in Montgomery. De op brengst zou gebruikt worden om propa ganda in het noorden te voeren tegen in tegratie. In de wetgevende vergadering van Mis sissippi werd intussen een serie rassen wetten aangenomen, waarvan een strenge straffen stelt op het blokkeren van stra ten of het weigeren particuliere bedrijven op verzoek te verlaten. 'Koop de wondervezel kapok met de Keurlabel,' zegt de Dit is de Keurlabel, uw zekerheid voor 'n Keurkapokmatras. 'Want de Keurlabel garandeert u een Keurkapokmatras - de nieuwste, beste, modernste die er is! Dan slaapt u jaren gezond en warm op miljoenen 'luchtkussentjes' met een vochtwerend anti-reuma waslaagje en om te tillenals een veertje zo licht.' Ja, kapok is de wondervezel van moeder natuur, nu aktueler dan ooit. Voor u is óók een Keurkapok matras weggelegd, maar let op de Keurlabel, die is uw zekerheid. KEURKAPOKMATRASSEN ZI3N O.A. VERKRIJGBAAR BIJ KENNEMERLAAN - TELEFOON 5557 KONINGSPLEIN 8 IJMUIDEN WILLEMSBEEKWEG 94 - IJMUIDEN OOST ZEEWEG 191 - IJMUIDEN-OOST MARKTPLEIN MARKTPLEIN 30 - IJMUIDEN PRES KRUGERSTRAAT 60 TELEFOON 4129 LANGE NIEUWSTRAAT/MARKTPLEIN TELEFOON 5205 CENTRUM GALERIJ PRES. STEYNSTRAAT 47/49 - TELEFOON 4796

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4