Voorlopig geen soulaas voor onderwijzerstekort in Zeeland „Isolatietoeslag" zou geen uitkomst bieden De toepassing van nieuwe vindingen Studentencongres in Duitsland geopend Nederlander wil plaats van Chessman innemen Antilliaanse ministers in ons land ^^TELEVISIE-GRAPJES WOENSDAG 20 APRIL 1960 9 Op de foto: Als dwergjes steken werk lieden af tegen de gigantische omgekeerde koepel boven op het Senaatsgebouw. Bin nen in deze koepel, een soort amphi theater, is de Senaatskamer. Het volgende Congres zal er bijeen komen. President Juscelino Kubitschek heeft gisteren offi cieel afscheid genomen van Rio. De 39-jarige A. Dijkers, die verpleegd wordt in het rusthuis voor chronisch zie ken „De goede ree" te Sommelsdijk, heeft in een telegram aan de gouverneur van Californië aangeboden „Chessmans plaats in de elektrische stoel" in te nemen. De eveneens 39-jarige terdoodveroordeelde Chessman zal echter niet door middel van de elektrische stoel ter dood worden ge bracht, maar is veroordeeld in de gaska mer van de gevangenis van San Quentin te sterven. Californië kent de elektrische stoel niet als middel om ter dood veroor deelden hun vonnis ie doen ondergaan. Een verpleger van het rusthuis „De goe de ree" vertelde ons niets geweten te heb ben van het aanbod van de heer Abraham Dijkers en van diens telegram. De heer Dijkers, zoon van èen aanne mer in Sommelsdijk, lijdt reeds sinds 1950 aan multiple sclerose en meent weinig kans op herstel te hebben. Tot 1950 was hij eerste stuurman bij de grote vaart. Met zijn vrouw van Zuidafrikaanse af komst en twee kinderen vertrok hij in 1953 na de watersnoodramp naar Zuid-Afrika, maar in 1954 keerde hij weer naar ons land terug. Sedert 1956 verblijft de heer Dijkers die stellig niet als levensmoe geken schetst wordt, in het rusthuis. Olieboring. De n.v. Nederlandse aard olie Maatschappij heeft medegedeeld, dat haar boring Lekkerkerk I een kleine olie producent heeft opgeleverd. De staatssecretaris van O. K. en W., de heer Stubenrouch, is van oordeel, dat de toestand in Zeeland ten aanzien van de voorziening in onderwijzers bij het ge woon lager onderwijs ernstig is. Dit heeft hij geantwoord op schriftelijke vragen van het P.v.d.A.-Tweede Kamerlid de heer Kleijwegt. Hoewel de staatssecretaris het niet onmogelijk acht, dat het tekort aan onderwijzers in Zeeland mede wordt be ïnvloed door de zogenaamde standplaats aftrek, is hij van mening, dat dit geen al te grote betekenis heeft. De voorziening in vacatures bij het lager onderwijs levert ook in andere gebieden zelfs in een ge meente der eerste klasse als Rotterdam bezwaren op en bovendien is deze voor ziening in Zeeland en elders in min of meer geïsoleerde streken altijd, zelfs in de jaren dertig, toen er zeer veel werk loze bezitters van de onderwijzersakte en onderwijzers-wachtgelders waren, moei lijk geweest. De personeelsvoorziening bij het lager onderwijs in geïsoleerde gebieden is een vraagstuk, dat niet op zich zelf staat. Ook bij de vervulling van vacatures in de over heidsdiensten doen zich moeilijkheden van dezelfde aard gevoelen. Toch betwijfelt de staatssecretaris het of het toekennen van een isolatietoeslag veel verbetering in de ze toestand zou brengen. De oorzaak van het tekort aan onderwijzers in Zeeland moet naar zijn mening niet zozeer worden gezocht in de salariëring, maar in de eer- FILMS VAN COÖPERATIEVE VROUWENBOND OP VRIJDAG Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de afdeling IJmuiden van de Neder landse Coöperatieve Vrouwenbond wordt in het Hervormd .Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan te IJmuiden-Oost een film voorstelling gegeven op vrijdag 22 april. Des middags wordt de kinderen van leden een spannende film vertoond, namelijk „De vagebond Rasmus". WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE EXPOSITIE OVER NIEUW-GUINEA's PRIMITIEVE KUNST IN HEEMSKERK Vrijdag aanstaande des avonds om acht uur zal de wethouder van culturele zaken van Heemskerk, de heer H. J. M. Roozen, in gebouw „Bloemlust" aan de Gerard van Assendelftstraat de tentoonstelling „Primi tieve kunst uit Nederlands Nieuw-Guinea" openen. Deze expositie is georganiseerd door het initiatiefcomité „Heemskerk". ste plaats worden toegeschreven aan het bestaan van een algemeen tekort aan ar beidskrachten. Hij komt ten slotte tot de conclusie, dat de werkelijke oorzaken van het tekort aan onderwijzers in Zeeland op dit ogenblik niet afdoend kunnen worden weggeno men. Mogelijk zal een dringend beroep op de jonge onderwijzers om een betrekking in Zeeland te aanvaarden enigermate ver lichting kunnen brengen. Gezien het aantal jongelui dat voor on derwijzer studeert, het aantal bestaande kweekscholen en de waarschijnlijk gerin ge omvang, die een r.k. kweekschool in Terneuzen of elders in Zeeland zou krij gen, ziet de staatssecretaris geen aanlei ding een zodanige kweekschool voor sub sidie in aanmerking te doen komen. Ove rigens zou het stichten van een dergelijke kweekschool niet de minste zekerheid ge ven, dat de van die kweekschool afkom stige onderwijzers een plaats bij het on derwijs in Zeeland zouden aanvaarden. Westen bij Rusland ver ten achter De Amerikaanse Vereniging van Inge nieurs (A.S.M.E.) heeft prof. dr. ir. J. W. H. Uytenbogaart, hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool te Delft verzocht, in West-Europa een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van het grote tijdver lies tussen het doen van wetenschappelij ke ontdekkingen en de toepassing daarvan bij de industrie. Dit verzoek, zo deelde de hoogleraar ons nader mede. kwam naar aanleiding van een in New York gehouden ledenvergade ring. waar de voorzitter van de vereniging, de heer G. B. Warren, zijn ongerustheid uitsprak over het feit dat Amerika en de overige vrije wereld door dit tijdverlies bij de ontwikkeling van de defensie en hun economische positie op Rusland ver t.en achter raken. Vooral de staalindustrie, de bouwnijverheid, het transportwezen en de mijnbouw worden genoemd als indus trieën, waar nieuwe vindingen te veel tijd nodig hebben om tot technische toepassing te komen. De A.S.M.E. heeft thans een aantal grote Amerikaanse bedrijven en reserach- instellingen de vraag voorgelegd, hoe deze ontwikkelingsgang zou kunnen worden versneld. Voor wat betreft West-Europa, zal prof. Uytenbogaart een 15-tal grote be drijven en instellingen benaderen met het verzoek, hun visie op dit probleem te ge ven en voorstellen ter verbetering naar voren te brengen. Te zijner tijd zullen de Amerikaanse en Europese gezichtspunten in een verzamelrapport worden gepubli ceerd. Twee Antilliaanse ministers zijn voor een bezoek van enkele weken aan ons land op Schiphol aangekomen. Het zijn mr. I. C. Debrot van Cultuur, Opvoeding en Volksgezondheid en de heer F. B. Tromp, die Onderwijs beheert. Minister Debrot deelde mede in Neder land contacten op te zullen nemen om te komen tot een samenwerking op konink- rijks niveau op cultureel gebied tussen de drie Rijksdelen Suriname, de Antillen en Nederland. Daartoe hoopt hij t.z.t. een coördinatie-lichaam te kunnen oprichten. In verband met de besprekingen over dit onderwex-p zal ook de Surinaamse mi nister van Ondex-wijs, de heer A. J. Mor- -purgo, begin mei naar Nederland komen. Hij hoopt vervolgens in urxiversitaii-e kringen besprekingen te voeren over de oprichting van een archeologische afde ling op Curagao in verband met de re cente spectaculaire vondsten van de ar cheologen Dury en Van Heekeren. Die vondsten'zouden er op wijzen, dat de In dianen al 7000 jaar geleden de Beneden windse Eilanden bevolkten. Tot dusverre specialiseren de Nederlandse archeologen zich voornamelijk op de gebieden in het Midden-Oosten. Curagao zou voor hen de mogelijkheid openen, ook Amerika eens onder de archeologische loep te nemen. De heer F. B. Tromp zal in Nederland o.m. besprekingen .voeren over verschil lende onderwijsaangelegenheden. Als voorbeels haalde hij de gelijkstel ling van akten aan, die in de Antillen kun nen worden behaald, maar die in Neder land nog niet worden erkend. Zo zijn er ambachtscholen op Aruba, Curagao en Bo naire, waar praktijkleraren les geven op gx-ond van de akten 1 in natuur- en wei-k- tuigkunde, die zij hebben behaald. Deze leraren mogen echter in Nedei-land geen les geven en hebben dus niet de mogelijk heid met hun gezinnen naar Nederland te komen, indien zij dit b.v. voor de opvoe ding van hun kinderen nuttig zouden ach ten. Tenslotte vertelde minister Tromp, dat er in de west belangstelling bestaat voor de oprichting van een Zeevaartschool. Jaarlijkse bijeenkomst Amsterdamse studenten Het jaarlijkse congres van de juridische faculteit der Amsterdamse studenten (J.F.A.S.) wordt ditmaal niet in ons land doch in West-Duitsland gehouden. Dins dag zijn enkele hoogleraren en een dertig tal studenten vertrokken naar Bad Godes- bei'g, waar woensdagochtend het congres is geopend in aanwezigheid van de Neder landse ambassadeur in de bondsrepubliek. De bondsregering heeft dit congres mogelijk gemaakt dank zij een belangrijke subsidie. Medewerking aan de organisatie vexieenden de Nederlandse consul in Duitsland en de Nederlandse ambassade te Bonn. Het centrale thema, dat volgens de organisatoren vooral ook in Duitsland zeer in de belangstelling staat, is „oor deelsvorming in de democratie". Drie Nederlandse hoogleraren zullen dit onder werp volgens de oude democi'atische in deling van Montesquieu, zij het naar ireer moderne maatstaven, bezien. Prof. mr. G. van den Bergh zal het staatsrechtelijk aspect belichten, prof. dr. G. A. van Poelje zal het standpunt der administratie uit eenzetten en prof. mr. Ch. .1. Enschedé zal ingaan op de visie van de rechter. De Duitse hoogleraar prof. dr. H. H. Jeschcck uit Freiburg, bekend door zijn pogingen tot hervorming van het West- duitse strafrecht na de oorlog, zal spreken over de oordeelsvorming van de 'urisren in de bondsrepubliek en de historicus dr. Kotowski, pi'ivaat-docent aan de vrije universiteit van West-Berlijn, over de oordeelsvorming en de hedendaagse ge schiedenis. De deelnemers aan het congres wordt een lunch aangeboden door de persclub in Bonn. Na afloop van het congx-es oo 23 april gaan de Amsterdamsê studenten rier dagen naar Berlijn, waar zij ontvangen worden in het bondshuis en een ontmoe ting hebben met hoogleraren en studenten van de vrije universiteit aldaar. Engelse oorlogsbodem liep averij op Een Engelse motortorpedoboot heeft gisteren om ongeveer 13.00 uur laten weten, dat ze nabij de routeboei E.T. 7 ten noordwesten van Terschelling in moei lijkheden verkeerde. Het schip verzocht om assistentie van het motoi-betonnmgs- vaai-tuig de „Zaandam". Van Terschelling was inmiddels de red dingboot „Bi-andaris" uitgevaren om de laak van de „Zaandam" over te nemen. Schipper van de reddingboot was de neer J. Toxopeus. De „Brandaris" zou de En gelse boot naar Hai-lingen begeleiden, waar een onderzoek naar de eventuele schade zou worden ingesteld. Later werd echter besloten, dat de Engelse oorlogs bodem naar Terschelling zou varen. Men was van plan het vaartuig met een sleep boot van de marine naar Den Helder te brengen voor reparatie. Om half elf gisteravond is de mijnen veger „Gemert" de haven van Terschel ling binnengelopen om vanochtend om streeks half vijf het Engelse vaartuig naar Den Helder te begeleiden. De motortor pedoboot blijkt schade aan bakboord van het voorschip te hebben opgelopen, waar schijnlijk veroorzaakt doordat het met een snelheid van dertig zeemijlen per uur tegen wind en zee opstoomde. Kreek uit pre-Romeiuse tijd te Den Haag gevonden Tijdens graafwex*kzaamheden in de Thor- beckelaan, in het westen van Den Haag is men gestoten op de bedding van een kreek uit de pre-Romeinse tijd. Ongeveer 300 jaar voor Christus ver oorzaakte de rivier de Maas overstromin gen op de zg. strandvlakte" achter de oude duinen in het westen des lands. Door leze overstromingen ontstonden vlak ach- er de duinen kreken, zoals men ze thans iog kent in de Biesbos. In de loop der eeuwen slibden de kreken licht en vulden zich met humus, waarop de kaninefaten zich als boeren vestigden. Ongeveer 250 na Christus kwam een twee de overstroming van de Maas, en toen voi-mde zich het zg.Westlandek. Advertentie Jeeprit ten bate van vluchtelingen Zaterdag 23 april woi'dt in Ede en om streken een zes-uurs rit gehouden voor jeeps en motoren met zijspan, waaraan militairen van de drie krijgsmachtdelen en politie zullen deelnemen. De baten van de ze wedstrijd komen ten goede aan de stich ting Nederlands comité Vluchtelingenjaar 1959-1960. Aan de rit zullen een vijftigtal équipes van landmacht, luchtmacht en marine in jeeps deelnemen, terwijl op een evengrote deelneming van politiezijde met jeeps en motoren met zijspan mag worden gerekend. De start is om negen uur aan café „De Driesprong" te Ede, gelegen aan de oude weg Ede-Arnhem. De rit bestaat uit drie delen, waaronder kaartlezen, een pijlenrit en een terreinrit. De finish is eveneens te Ede. Het voorjaar zet door! Tussen de schoonmaakperikelen in vinden de jonge moeders tijd voor het „luchten". Parken en plantsoenen stromen vol met nieuw leven. Rio de Janeiro onttroond BRASILIA (Reuter/AFP) In Brasilia gloednieuwe hoofdstad van Brazilië beginnen vanavond de feestelijkheden, die het feit moeten markeren dat Rio de Ja neiro „van de troon is gestoten" en dat Brasilia zijn opvolger is geworden. Dit be tekent de idealisatie van een droom, die de Braziliaanse regeringsleiders onafgebroken hebben gekoesterd nadat Brazilië in 1889 een republiek was geworden. Deze droom van expansie naar het westen is in vier jaar door veertigduizend man onder lei ding van de Braziliaanse architect Oscar Niemeyer gerealiseerd. Een volledige en prachtige, moderne stad, die een volkomen eigentijds aanzien heeft, is gebouwd op een plek die verlaten en geïsoleerd lag, onge veer 960 kilometer ten noordwesten van Rio. Om middernacht zal elk licht in de nieuwe stad branden en reusachtige zoek lichten zullen de regeringsgebouwen ver lichten. Daarna begint het carnaval. Ook Rio de Janeiro zal in feestvreugde zijn, omdat Rio woensdag de 21ste en klein ste staat van de Braziliaanse federatie zal worden. De nieuwe staat wordt „Gua- nabara" gedoopt, de officiële naam van de baai van Rio. ZONWERING SNELLE LEVERING PRIMA SERVICE Off. dealer

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9