Fantoom In de bar Horen en zien en de troeteltroep De negen muzen Bloemengroet voor Deense koningin Nederlandse hulde voor Franse dierenvriend Brussel beroemt zich op hoogste gebouw in Europa toe ture: een hon ^Srieven aan de redactie DINSDAG 26 APRIL 1960 11 57. Jorig voorzag de ingang van de bank rijkelijk van aankondigingen waarop te le zen stond, dat de bank was gesloten we gens verhuizing. Zo van buiten gezien leek dus alles in orde te zijn, maar daarbinnen was het allesbehalve in de haak. Onder leiding van Joris werd daar de rest van het bankpersoneel gebonden en van mond- doeken voorzien, opdat zij niet om hulp konden roepen. De troetels vonden dat een leuk spelletje en deden hard hun best. Alleen Panda werkte niet mee. Wanhopig dacht hij na, hoe hij deze bankroof zou kunnen verhinderen. Toen viel zijn oog op de telefoon. Met een sprong was hij bij het toestel en draaide hel nummer van de po litie. „Hallo! Hallo!" riep hij opgewonden, „stuur dadelijk agenten naar de Nationale Bank. Ze halen de kluizen leeg en Verder kwam hij niet, want Joris sloot hem de mond en ontrukte hem het toestel, dat opgewonden begon te knetteren. „Te laat, Joris" dacht Panda grimmig, „de politie weet al, dat ze agenten moeten stu ren, omdat jullie de kluizen leeg halen." Maar Joris behield zijn tegenwoordigheid van geest. „Hallo," zei hij in het toestel, „we werden even onderbroken, geloof ik. Ik herhaal dus mijn verzoek om enkele agenten naar de Nationale Bank te sturen. Wij zitten midden in een verhuizing; de kluizen worden leeggehaald en builen in een verhuiswagen gestouwd. Het is raad zaam, dat de politie een oogje houdt op deze kostbare lading." radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Spelen niet op scherm Met verbazing hebben de vertegenwoor digers van de bij de Eurovisie aangeslo ten landen, in vergadering bijeen in Am sterdam, wederom vernomen zo luidt een verklaring die zij hebben gepubli ceerd dat het Italiaans Olympisch Co mité eenstemmig besloten zou hebben, dat de 17de Olympische Spelen niet via de Eurovisie zouden worden uitgezonden. De vergadering in Amsterdam had na melijk in het bijzonder tot doel te bestu deren op welke wijze de langdurig lopende onderhandelingen konden worden voortge zet, niettegenstaande het feit, dat tot op heden officieel nog geen enkel voorstel over de prijs van het Italiaans Olympisch Comité verkregen kon worden. De vertegenwoordigers van de Eurovisie hebben besloten met de grootste energie voort te gaan het recht te verdedigen dat de Europese televisiekijkers hebben om de Olympische Spelen te volgen en ze zijn ervan overtuigd aldus te handelen in de geest van Pierre de Coubertin. De radio geeft woensdag HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muziek. 8. Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9:35 Waterstanden. 9.40 Vooi-'de vrouw. 10.15 Gram. 10.35 Morgendienst. 11.00 Tus sen sabbath en zondag, hoorspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kamerork., koor en solist. 12.37 Alle-dag-kerkd. 13.00 Nieuws. 13.15 Vijftien jaar geleden, praatje. 13.20 Met PIT op pad, lezing. 13.25 Mil. ork. 14.10 Gram. 15.30 Vioolrecital. 16.00 A'oor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Het spectrum van het Chr. or ganisatie- en verenigingsleven, lezing. 18.30 Gram 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Pianorecital. 19.3C Radiokrant. 19.50 Blaasork. 20.15 Radio-philharm.- orkest en solist. 20.50 Een halve eeuw, een hele wending, klankb. 21.20 Gram. 21.45 Oude muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuilsl. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Mil. ork. 23.30 Platennieuws. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Lichte muz. en reportages. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en act. 3. Voor de vrouw. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Amus.progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Jeugdconc. 14.45 Volks liedjes. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Hammondorgel spel. 17.20 Gram. 17.50 Regeringsuitz.Jeugduitz.: De brievenbus gaat open. Correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 Mil. muz. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kan een Katholiek democraat zijn?, toespr. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muz. 20.30 Het geheim van Luc-a, hoorsp. 22.00 Jazzmuz. 22.20 Keuren en kiezen, comm. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte muziek. 23.00 Wetenschapp. lezing. 23.15 Muzikale lezing. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 School radio. 14.45 Ork.conc. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.20 Vlaams toneel. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmo- laal en filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20 00 Klank beeld 20.30 Academie der diskofielon. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Praatje. 22.25 Clavecimbelre- cital. 22.55 23.00 Nieuws. T elevisieprogramma VOOR DINSDAG 20.20 Filmver VOOR WOENSDAG NTS: 15.50—16.45 Eurovisie: Rep. t.g.v. het be zoek van de Groot-Hertogin van Luxemburg aan België. AVRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30 —17.40 Intern, jeugdjourn. 20.00 Journ. en weer- overz. KRO: 20.20 Gesprek. 20.30 Voor de jeugd. 20.55 Toneel- en filmnieuws. 21.25 Programma over het werk in de psychiatrische inrichtingen. 22.10 Epiloog. Ds. J. L. de Wolf In de ouderdom van ruim 57 jaar is in het ziekenhuis te Enschedé zaterdag over leden de nestor van de Hervormde pre dikanten aldaar, ds. J. L. de Wolf. Ds. de Wolf werd op 10 mei 1902 te Rotterdam geboren. Hij stond in Groningen, Odoorn. Hoogezand Hilversum en, sinds 1936, in Enschede. Willink van Collenfonds. Het bestuur der maatschappij Arti et Amicitiae heeft de 55ste wedstrijd van het fonds Willink van Collen uitgeschreven. Het doel van deze wedstrijd is jeugdige Nederlandse kunste naars en kunstenaressen (tot 35 jaar) te ondersteunen in hun studies. Voor deze wedstrijd kunnen werken in twee rubrie ken onder motto worden ingezonden aan het bestuur van de maatschappij te Am sterdam. In de rubriek schilderijen in olie verf of tempera verf worden prijzen van 350, f 250, 300 en 100 beschikbaar ge steld. In de rubriek werken in gouache of waterverf worden prijzen van 1 200 en 100 uitgeloofd. Morgen zal de Keukenhof de Koningin van Denemarken bij de opening van het Vallö Blomsterlogpark bij Kopenhagen, die de vorstin zelf zal verrichten, een Ne derlandse bloemengroet aanbieden, die haar overhandigd zal worden door Jaco- ba van Beieren, vergezeld van twee hof dames. Voor dit bezoek zal Jacoba van Beieren vanavond in galakostuum met haar hof dames per vliegtuig van Schiphol naai de Deense hoofdstad vertrekken. Tijdens de plechtigheid hoopt de Neder landse delegatie de Deense vorstin tevens een nieuwe tulp aan te bieden, die ge kweekt is door de heer D. W. Lefeber uit Lisse en die, na verkregen goedkeuring, de naam Koningin Ingrid zal dragen. Naar aanleiding van een artikel waarin wij onlangs een uitvoerige beschrijving gaven van de dappere houding die de Fran se postbode René Malherbe aannam te genover jagers die een klein en uitgeput hertje wilden doden, heeft de Nederland se vereniging tot Bescherming van Die ren besloten aan deze moedige dieren vriend haar zilveren erepenning toe te kennen. De penning zal dezer dagen naai de woonplaats van de postbode, Saint Georges Motel in het departement van de Eure, worden gezonden, vergezeld van een brief waarin het hoofdbestuur hem zijn hulde betuigt. Een afschrift van de brief zal ook naar de burgemeester, monsieur Doucet, worden gestuurd. Wij gevoelen ons verheugd door middel van ons artikel de aanleiding te hebben geleverd voor de ze Nederlandse hulde aan de Franse post bode die zo'n sprekend voorbeeld van ac tieve vriendschap yoor de dieren heeft ge geven. Kerkelijk Nieuws Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Zetten-Andelst G van Es trik te Nieuwland. Behoepen te Woerden (vac. S. A. Boon stra) H. Hogenhuis te Dokkum. Aangenomen naar Weesp (2de pred.pl.) J. N. Nammensma te Roodeschool. Advertentie Lïjm liou3 alle hout met CETAFLEJP van Ceta-Bever BRUSSEL (A.N.P.) Binnenkort zal Brussel kunnen bogen op een wolkenkrab ber van 30 verdiepingen hoog, naar men zegt het hoogste gebouw in Europa. Een tweede „Rockefeller Centre" noemen de Brusselaren graag het enorme bouwwerk, dat 117 meter hoog is en daarmee het uit de tijd van de wereldtentoonstelling daterende atomium met 17 meter voorbij streeft. In 1957 is met de bouw begonnen en de ze maand verscheen aan de gevel een gigantisch bord met het getal 30 als teken, dat de bovenste verdieping was bereikt. De wolkenkrabber, opgetrokken aan het Rogierplein in het centrum van Brussel op de plaats van het oude Noordstation, is het centrum van een geheel nieuw kan tooi-- en wooncomplex, dat een oppervlak te beslaat van 9.000 vierkante meter. Het omvat 85 winkels, 115 appartementen, 600 kantoorlokalen, twee restaurants, een mo derne schouwburg, bars, een medisch cen trum, een expositiezaal en zells een druk kerij. Er is parkeergelegenheid voor 1.000 auto's voor bezoekers en de ongeveer 6.000 mensen, die het gigantische bouwwerk zul len gaan bevolken. De liften zullen de snelste in Europa zijn en met een snel heid van 2,5 meter per seconde voor de „lagere" verdiepingen en met 5,5 meter per seconde voor de hoogste etages zul len alle verdiepingen binnen de halve mi nuut bereikbaar zijn. Voor de verwezenlijking van zijn plan nen heeft de Belgische architect Cuisinier een indrukwekkende lijst van materialen nodig gehad. Het geheel rust op 1.165 hei palen, 3.200 deuren moesten worden aan gebracht, evenals tien kilometer waterlei dingbuizen en nog eens tien kilometer ko perbuizen voor andere doeleinden. Voor de vloeren is tien vierkante kilometer parket gelegd. Het centrum zal behalve aan commer ciële instellingen ook onderdak bieden aan de vertegenwoordigingen van ver scheidene landen. 7273, Nou moet je die vogelverschrikker weer aankleden! vond Mioe. Anders zou de boer boos worden! Natuurlijk, zei Rom. Ik heb-z'n jas en hoed maar even geleend; ik zal 'm weer netjes in orde maken! Hij trok de jas uit en de das en zocht de hoed op, die onder 't hollen van z'n hoofd, xoas gevallen. Toen zette hij de stokken overeind en trok er de jas weer netjes om heen, knoopte de das om en zette de ouwe hoed op de strooien kop. Ziezodaar staat-ie weer keurig en parmant! lachte Rom. Bedankt voor 't. leh'èn,- meneer! (Verkort weergegeven) Bevrijding. Kort geleden zijn ook wij Nederlanders wel zeer pijnlijk herinnerd aan de betekenis van onze komende be vrijdingsdag, toen een golf van antisemi tisme, met alle schanddaden van dien, de mensheid opschrikten en verwarden. Terzelfder tijd waren wij bezig met de voorbereidingen van de 5e mei. Dan drukt het weten zwaar, als wij bedenken, dat het geldelijke offer van een extra vrije dag het motief is geweest om deze dag te verguizen. Dit zal voor altijd een natio nale schande blijven. De sfeer van spon taniteit is hiermede uit het hart van ons volk gerukt. De gevolgen hiervan zijn dan ook niet uitgebleven. Onderzoeken bij de jeugd van Neder land (in het bijzonder), omtrent diens ken nis en begrip over de bezettingsjaren heb ben ontstellende resultaten opgeleverd. Het bewijst dat allen die met de opvoe ding van de jeugd belast zijn geweest in de naoorlogse jaren (enkele gunstige uit zonderingen daar gelaten) volkomen heb ben gefaald in hun taak, om de jeugd het besef bij te brengen, dat onze beschaving, in deze verlichte Eeuw aan een zijden draadje heeft gehangen. Als wij thans, nadat aan de betekenis van onze bevrijdingsdag al zoveel geweld is aangedaan, willen gaan trachten de jeugd iets meer te gaan bijbrengen van deze gruwelijke periode, dan zullen wij moeten beginnen deze zelf naar waarde te schatten, omdat deze historisch verbonden is en blijft als keerpunt en als kernpunt uit de meestbewogen periode van ons land, een keerpunt tussen goed en kwaad, tus sen beschaving of barbarij. De huidige, vermeende oplossing voor het vieren van onze nationale feestdag de 5e mei in een zogenaamde lustrumviering, kan ik helaas alleen maar zien als een lustrum van de jaren, dat en de overheid en het Nederlandse volk schromelijk in ge breke zijn gebleven. C. SPOOR SANTPOORT AA-mars. Met enige verbazing heb ik, na mijn terugkomst van de Anti-atoom- bom-mars Aldermaston-Londen in het ver slag van Uw Londense correspondent ge lezen, dat hij de finish op Trafalgar Square als een anti-climax betitelde. De demon stratie op Trafalgar Square werd voor mij, een der deelnemers aan de mars, de be kroning van de zware tocht. Voor het eerst heeft Nederland ook met een kleine dele gatie aan de mars deelgenomen. De eer ste drie dagen telden wij acht leden, drie van de Anti Atoombom Actie en vijf jon geren, die deelgenomen hadden aan een Studenten-jeugd-congres. De laatste dag kwamen daar nog verschillende in Enge land wonende Nederlanders bij. Het aantal deelnemers alleen al maakte deze mars tot een historische gebeurtenis. In 1958 werd de eerste mars gehouden van Londen naar Aldermaston, het beken de atoomcentrum op ruim 85 kilometer van Londen. Aan de start waren toen 1000 deelnemers, aan de finish bijna 5.000. In 195.9 werd de mars in omgekeerde richting gemaakt en telde hij 3.000 deel nemers aan de start en ruim 20.000 aan dgjTini|h. Hoeveel men dit jaar verwachtte? Nie mand durfde een.. schatting maken. Toen wij op de morgen van Goede Vrijdag ons per auto naar Aldermaston begaven, maakten wij een exodus uit Londen mee van duizenden auto's, waarvan vele zich getooid hadden met het embleem van de Campaign for Nuclear Disarmament. Op de verzamelplaats te Aldermaston bleek al spoedig, dat men niet alleen het dubbele, maar zelfs meer dan het drie voudige van het aantal deelnemers van 1959 schatte. Toen om een uur de stoet zich in be weging zette, waren er bijna 10.000 deel nemers. Aan het einde van de eerste dag. te Reading, waren het reeds 15.000 deel nemers. de tweede dag kwam men Slough binnen met 20.000 deelnemers, welk aantal DOOR WILLIAM IRISH Ja, ik heb die hoed gekocht. Wat is er dan mee gebeurd? Ze antwoordde niet direct. Ze scheen in gedachten te verzinken. Een vreemd aandoende stilte viel in. Het bood hem goede gelegenheid om haar en haar omge ving eens op te nemen. Zij piekerde kennelijk over een of ander probleem. De kamer vertelde hem heel wat. De luxe kon slechts met moeite gehandhaafd worden. Compromissen waren echter niet gesloten. Ze woonde in een dure flat., maar er lagen niet voldoende kleden op de glimmende vloer, terwijl er bovendien nog te weinig meubelen stonden. Er waren te veel iege plekken. Eén voor een waren verschillende dingen vermoedelijk verkocht. Goedkope re meubelen hadden de opengevallen plaatsen echter niet ingenomen. De vrouw toonde hetzelfde beeld. Haar schoenen waren maatwerk en hadden zeker veertig dol lar gekost, maar ze had ze te lang gedragen. Dat zag hij aan de hielen. De avondjapon had een coupe, welke op een fikse prijs duidde, maar ook zij was te vaak gedragen. Het duidelijkst verraadden het echter haar ogen. Zij hadden een ongezonde glans, die hem vertelde, dat zij van de hand in de tand leefde, dat zij op het ene moment niet wist, hoe zij op het andere zou moeten rondkomen, en dat zij doodsbang was dat zij niet vlug genoeg zou toegrijpen, als zich een goede kans voordeed. Al deze feiten afzonderlijk waren mis schien wel niet zo belangrijk, maar tezamen genomen vertelden zij een duidelijk verhaal. Zwijgend bleef hij zitten, luisterende als het ware naar haar gedachten. Ja. luisterend. Hij zag dat ze naar haar hand keek. Ze denkt aan de diamanten ing, die ze eens gedragen heeft, luidde zijn vertaling. Waar zal die ring nu zijn? Verpand! Even hief ze haar been op. Waar dacht ze aan? Kristalnylons waar schijnlijk. Een dagdroom, vervuld van nylon kousen, dozijnen, honderden, meer dan ze ooit zou kunnen ge bruiken. En hij vertaalde het met: ze denkt aan geld. Geld voor al deze dingen en nog heel wat meer. Ze moest ten slotte een besluit genomen hebben, te oordelen naar haar gelaatsuitdrukking. De stilte werd weer verbroken, ze beantwoordde zijn vraag. De ge schiedenis met die hoed is eenvoudig. Mijn oog viel er een keer op en ik was er meteen weg van. Ik slaagde erin er een duplicaat van los te krijgen van dat meisje. Ik heb meer van die impulsen, als ik het mij ten minste kan veroorloven. Ik geloof, dat ik die hoed maar één keer heb gedragen. Ze haalde even haar schouders op. Ze paste nu eenmaal niet bij me. Dat is alles. Ik was er het type niet voor. Ik vatte het echter niet tragisch op en ik jammerde er niet over. Kort voordat ik naar het zie kenhuis ging, had ik hier een vriendin op bezoek. Ze zag toevallig die hoed en zette hem op. Was u een vrouw geweest, dan had u dat gemakkelijk begrepen. Als de een op de ander wacht, probeer je hoe haar nieuwe aanwinsten je staan. Die hoed deed haar wat en ik gaf haar dat ding toen maar. Ze haalde weer even haar schouders op. alsof ze hiermede wilde zeggen, dat er verder niets te vertel len viel. Wie is zij? vroeg hij rustig. Hij begreep direct, dat ze een soort schermwedstrijd speelden. Het antwoord zou niet zo gemakkelijk gegeven worden. Er moest over onderhandeld worden. Ze antwoordde hem even rustig en argeloos. Denkt u dat dat eerlijk van mij zou zijn? Het leven van een man staat op het spel. Vrijdag gaat hij naar de stoel, antwoordde hij bijna toonloos. Komt dat soms door haar? Heeft zij daar schuld aan? Moet haar dat kwalijk genomen worden? Wat zegt u daarop? Nee, zuchtte hij. Wat voor recht heeft u dan haar er in te betrek ken? Voor vrouwen kan er ook een bepaalde dood zijn. Een sociale dood. Noem het beruchtheid, verlies van reputatie of wat u ook wilt. En dat gaat niet zo snel weer voorbij. Ik ben er nog niet zo zeker van wat er ger is. Zijn gezicht was iets bleker geworden. Er moet toch iets in u verscholen gaan, waar ik een beroep op kan doen! Kan het u soms helemaal niets schelen, als deze man sterft? Begrijpt u wel dat als u deze inlichtingen achterhoudt Ik ken ten slotte deze vrouw en die man ken ik niet. Zij is mijn vriendin en hij is niet mijn vriend. U vraagt mij om haar leven in gevaar te brengen om hem te redden. Hoe bedoelt u „haar leven in gevaar brengen"? Ze antwoordde niet. U weigert dus het mij te ver tellen? Ik heb noch geweigerd, noch heb ik ermee ingestemd. Hij voelde zich hulpeloos. Maar u kunt me dit toch niet aandoen! Eindelijk, eindelijk denk ik erachter te komen, maar u wilt het mij niet vertellen, alhoewel u het weet! Beiden waren ze intussen gaan staan. U denkt natuurlijk dat ik het niet uit u kan krijgen, omdat ik u niet kan slaan, zoals ik een man gedaan zou hebben. Maar ik zal het te weten komen! U kunt daar maar niet rustig blijven staan en. Ze keek betekenisvol naar haar eigen schouder. Kijk eens, zei ze met koele verontwaardiging. Hij trok zijn hand terug, terwijl zij het zilveren schiereiland weer op haar plaats schoof. Minachtend keek ze hem recht in de ogen. Hij voelde zich gekleineerd. Zal ik soms naar beneden bellen om u uit te la ten? Als u prijs stelt op een fikse ruzie hier in uw kamer, moet u het maar proberen. U kunt mij niet dwingen het te vertellen. De keuze is geheel bij mij. Dat was tot op zekere hoogte juist en hij wist dat. Ik sta er volkomen vrij tegenover. Wat denkt u nu te doen? Dit! Haar gelaatsuitdrukking vei'anderde maar eventjes, toen zij de revolver zag, maar het was slechts de ge wone reactie, die iedereen in zo'n geval zou krijgen. Spoedig was de uitdrukking van schrik weer verdwe nen. Ze ging zelfs weer rustig zitten. Neen. ze voelde zich niet verslagen, integendeel. Er straalde een rusti ge zelfverzekerdheid van haar uit en ze liet duidelijk blijken, dat ze de tijd had. Hij had nog nimmer een vrouw zoals zij ontmoet. Na die korte uitdrukking van schrik, welke op haar gezicht was verschenen, beheerste ze de situatie weer volkomen. Niet hij, revolver of geen revolver. Hij stond over haar heengebogen, de revolver in de hand. Hij probeerde haar weerstand te breken. Bent u niet bang om dood te gaan? Ze keek hem aan. Ja, erg bang, antwoordde ze. maar uit haar houding sprak geen angst. Even bang als iedereen daarvoor is. Maar op het ogenblik loop ik geen gevaar. U kunt het zich niet veroorloven mij te doden. Men sen worden wel eens gedood om te verhinderen dat ze vertellen, wat ze te weten zijn gekomen, maar ze wor den nooit gedood om ze te dwingen iets te vertellen. Hoe zouden zij het daarna trouwens kunnen vertellen? Ondanks die revolver ligt het besluit nog altijd bij mij, niet bij u. Ik kan veel dingen doen. Bij voorbeeld de politie bellen. Maar daar voel ik niet voor. Ik blijf rustig wachten, totdat u die revolver weer opbergt. Ze had hem inderdaad verslagen! Hij stak de revol ver in zijn zak en streek met een vermoeid gebaar over zijn voorhoofd. Goed, zoals u wilt, zij hij bijna toon loos. Ze lachte even. Wie is er het meest van on der de indruk gekomen? Mijn gezicht is droog, maar dat van u glimt. Mijn kleur is onveranderd, maar u ziet er bleek uit. Goed, goed, u wint. Iets anders wist hij niet te zeggen. Het heeft geen zin om mij te bedreigen. Ze zweeg even om haar bedoelingen niet mis te laten verstaan. U kunt mij interesseren. Hij knikte. Niet echter tegen haar, maar ter beves tiging van een gedachte, die al eerder bij hem opge komen was. Kan ik hier even gaan zitten?, vroeg hij en wees naar een tafeltje. Hij haalde iets uit zijn binnenzak te voorschijn en sloeg het open. Toen scheurde hij er voorzichtig langs een perforatie iets uit, sloeg het boekje dicht en borg het weer op. Een langwerpig stuk papier lag voor hem. Hij haalde de dop van zijn vulpen en begon te schrijven. Hij keek even op en vroeg: Verveel ik u soms? Ze lachte hem toe op een manier, zoals alleen men sen lachen, die elkaar volkomen begrijpen. Nee, helemaal niet. U bent erg prettig gezelschap. Rustig, maar onderhoudend. Ditmaal moest hij even lachen. (Wordt vervolgd) de derde dag aangroeide tot 25000 om tenslotte de laatste dag aan te groeien tot 60.000; op het Trafalgar Square stonden toen reeds 40.000 supporters de stoet op te wachten, zodat het aantal door de En gelse bladen op 100.000 deelnemers werd geschat. De mars telde zijn deelnemers uit alle politieke en religieuze groeperin gen. Vooral het onderwijs was zeer sterk vertegenwoordigd. Talrijke universiteiten, colleges en vakverenigingen van onderwij zers en leraren hadden delegaties gestuurd. Hetgeen velen tot nadenken heeft ge stemd, was, dat het aantal deelnemers tussen de 18 en de dertig jaar overheerste. De jonge kiezer van Engeland heeft dus inderdaad nog wel idealen, dat heeft hij in deze mars getoond. Op het Trafalgar Square liep alles ook anders dan vorige jaren. De kop van de stoet bereikte het plein tegen kwart voor drie. waarna de staart pas tegen half zes het plein bereikte. Vandaar dat de toe spraken gehouden werden, terwijl steeds nieuwe vaandels het plein opkwamen. Ten slotte was het plein één grote mensenzee. Tot op de daken der omliggende gebou wen hadden toeschouwers een plaats ge zocht. De bijeenkomst werd besloten met een minuut stilte ter herdenking van de gru welen van de oorlog, waarna Canon Collins allen opriep tot voortzetting van de strijd tegen de kernbewapening, hetgeen uit hon derdduizend kelen beantwoord werd met een kreet „I will" die tot ver in Londen gehoord kon worden. Nog voordat de deelnemers het plein verlaten hadden, werd een nieuwe stoet gevormd, die de banier van de Aldermas- ton-mars via Genève zal dragen naar de Topconferentie in Parijs. Inderdaad was de slotdemonstratie op Trafalgar Square van zulk een grootse al lure, dat men sterk de indruk kreeg een moment van historische betekenis te heb ben medebeleefd. Een moment, dat wellicht niet alleen een omkeer zal inluiden in de kernwapenpoli- tiek van Engeland. C. A. DE BOCK Dierenvriendin. Het is mij en hier bij spreek ik uit naam van vele anderen een behoefte u en de journalist die het artikel over mejuffrouw Van Poelgeest schreef, te danken. Dit is een voorbeeld van de wijze waarop de pers een zegen kan zijn voor mens en dier. Het had niet veel langer mogen duren, of bij deze die- renbeschermster was „het water over de lippen gekomen". We hebben haar be zocht. Alle dieren waren in uitstekende toestand en goed doorvoed, maar de ver zorgster was ondervoed. Dank zij uw alarm zal voor deze dierenvriendin een an dere tijd aanbreken. Het is hartverwar mend te zien hoe spontaan er nu wordt geholpen zowel voor de dieren als voor hun verzorgster. Enige bejaarde dierenbe schermers hebben inmiddels het enige kamertje dat water- en winddicht is, schoon en bewoonbaar gemaakt. Nu moet er verder aan de rest van het huisje wor den gewerkt. Mejuffrouw Van Poelgeest heeft prachtige poezen en heel mooie hon den, allemaal lieve dieren, dit voor wie een dier in huis wil nemen. Het ergste leed is voor deze dierenvi-iendin nu wel geleden eri het is te höpen dat de ge meentelijke en andere instanties meer be grip zullen tonen en dankbaar zullen zijn dat mejuffrouw Van Poelgeest een groot deel van hun verantwoordelijkheid heeft overgenomen. Het is niet eerlijk wel hon denbelasting te innen en er niets tegen over te stellen. N. v. d. LEIC-MUNS, Haarlem. Keverplaag in Oostenrijk doordat Italianen zo graag zwaluwen eten WENEN (UPI) Oostenrijk wordt op het ogenblik geteisterd door de ergste ke verplaag van de laatste tientallen jaren. De auto's moesten gedui-ende het paas weekeinde vaak met volle lichten rijden en kregen hele lagen van de insecten tegen de ruiten. De plaag woi-dt geweten aan de geleidelijke uitroeiing van de natuui-lijke vijanden van de kevers, zwaluwen en nachtegalen, die bij hun terugkeer van hun winterverblijf in Afrika en Italië vaak het slachtoffer worden van talloze jagers. De vogels gelden als een lekkernij in Italië en brengen veel geld op. De Itali aanse radio geeft de route aan waarlangs de vogels vliegen, zodat de jagers tijdig hun netten kunnen opzetten en hun lok vogels uitzenden. Volgens het Oostenrijkse blad „Die Presse" heeft de Oostenrijkse liga voor de UNO haar zusterorganisatie in Rome onlangs verzocht mee te werken om een eind te maken aan deze massa moord van vogels. De Oostenrijke liga is ook van plan de kwestie voor te leggen aan de aanstaande conferentie van de liga's in Genève. De Oostem-ijkse regei'ing overweegt om prijzen beschikbaar te stellen voor elk pond dode kevers, dat schoolkinderen in leveren. I DES PERSOONS" (De Boekerij-Baarn). Dit „doktersboek" beschrijft het pro bleem van de beroemde chirui-g Matthias Kahler: hij moet een man opereren, die vroeger een verhouding met zijn vi'ouw heeft gehad Hij is bang dat zijn vrouw nog van de patiënt houdt en wil daarom de operatie niet verrichten. Tenslotte her innert hij zich zijn dokterseed: helpen, zonder aanzien des persoons. Erich Ebei-- mayer heeft het gegeven dusdanig behan deld, dat er een boek is ontstaan dat het lezen toch zeker waard is. De sfeer in het ziekenhuis is goed beschreven en de ka rakters van de chirurg en zijn vrouw zijn op aannemelijke wijze beschreven. „MAAN BOVEN MUNKEBY" door Gerd Nyquist (De Tijdstroom, Lochem). „Maan boven Munkeby" heeft een roman prijs gewonnen in Skandinavië. Het is een in sierlijke stijl geschi-even boekje over Henrietta Dale, de beroemde modekoning in, die het beroemd zijn beu is, en in een kustdorpje het geluk vindt. Tijdens haar verblijf in dat dorpje gebeuren er akeli ge dingen, zodat er een soort detective- vei-haal binnen deze roman ontstaat. Het geeft een wat tweeslachtige indruk, omdat het droeve lot van Jan Bi-amsen, al is hij dan ook de broer van de hoofdpersoon wat buiten haar eigen levensloop blijft staan. Voox-al om de stijl is het echter toch een lezenswaardig boekje. i

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11