IJmuider Courant Zuidkoreaans parlement eist het aftreden van Syngman Rhee In Lar zijn al honderden stoffelijke resten geborgen In mei komen 7000 Britten naar de bollen Meisje van 14 redt drie kinderen uit vuurzee President is bereid de wil van het volk te volgen Oproer in Seoel Voorjaarsprijzen kolen 30 a 35 cent lager HET WEER Ambassade heeft contact met Goudswaard Brood een cent duurder Uitwisseling van Ned. en Russische deskundigen Borst f| D-INSDAG 2 6 APRIL 1960 45e JAARGANG NUMMER 146 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, B E V E R W IJ K EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement-p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J- Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Daniiate N.V.. Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H, C. van der Mije Een Brits reisbureau zal volgende maand gedurende drie weken 7000 Britse tulpen liefhebbers naar Nederland brengen.Vol gens de rubriekschrijver van de Evening News, John Carpenter, zal Hierbij gebruik worden gemaakt van 170 vliegtuigen. Met het organiseren van reizen naar de bollenvelden per vliegtuig werd verleden jaar een begin gemaakt. Een reisbureau directeur verklaarde tegenover Carpenter dat de aanmelding voor deze reizen dit jaar „verbijsterend" is geweest. Dit is te opmerkelijker als men ziet dat Epgelands eigen bollenvelden tot hun voor oorlogse glorie zijn teruggekeerd. Men ver wacht in de komende weken honderddui zenden bezoekers van de bollenvelden in South Lincolnshire, aldus Carpenter. Brand of> Waterloo plein Maandagavond heeft een felle brand ge woed in het magazijn van een grossiers- bedrijf in marktartikelen aan het Watcr- looplein nr. 14 in Amsterdam. De boven verdiepingen van het ruim twintig meter hoge pand brandden geheel uit. De andere etages liepen grote waterschade op. Drie kinderen, die in de woning op de eerste etage waren, konden tijdig door hun oppas van veertien jaar in veiligheid worden gebracht. Een jongetje, dat omstreeks kwart over zes de brand ontdekte waarschuwde het politiebureau Jonas Daniel Meyerplein, dat de brandweer alarmeerde. Met 14 stra len en een waterkanon bond de brand weer de strijd tegen het vuur aan. In het pand was gevestigd de n.v. Bekkers en Polak en Co. een grossiersbedrijf in galan terieën, huishoudelijke artikelen, speel goed, parfumerieën, en papierwaren. Pas omstreeks acht uur was men de brand meester. De nablussingswerkzaamheden leverden voor de brandwachts extra moei lijkheden op omdat in dë vloeren van het 17 meter diepe pand veel gaten zaten. De brand is ontstaan op de vierde ver dieping en sloeg daarna vrij snel naar de vijfde en de zolderverdieping over. Uit breiding naar het perceel nr. 12, waarin o.m. een balletschool is gevestigd, kon mede dankzij een dikke bouwmuur wor den voorkomen. Het echtpaar Muller, dat op de eerste verdieping van het geteister de pand woonde, kreeg bij zijn thuis komst, omstreeks kwart voor zeven, de schrik van zijn leven, toen het de vlam men uit het dak zag slaan. Gelukkig had hun oppas, een veertienjarig meisje, hun kinderen van respectievelijk 10. 8 en 5 jaar tijdig in veiligheid kunnen bren gen. De inboedel van hun woning is door waterschade verloren gegaan. De heer Muller was verzekerd. Of de n.v. Bekkers en Polak verzekerd was, is niet beknd. Omtrent de oorzaak van de brand en de schade tast men nog in het duister. De brand in dit oude pand, dat binnenkort zou worden afgebroken, trok uiteraard veel bekijks. Japan wijst een derde Russische nota af TOKIO (AFP) De Japanse regering heeft de derde Russische nota verworpen, waarin geprotesteerd wordt tegen het nieuwe defensieverdrag tussen Japan en de V. S. SEOEL (Reuter) De Nationale Vergadering van Zuid-Korea, heeft een reso lutie van alle partijen aangenomen, waarin van president Syngman Rhee wordt geëist dat hij al zijn officiële functies neerlegt. Men wil voorts een nieuwe grond wet met een premier en een kabinet dat aan de Nationale Vergadering verant woording schuldig is. Verder is een resolutie aangenomen, waarin de verkiezingen van 15 maart ongeldig worden verklaard. Dinsdag kwam het in de hoofdstad Seoel en ook in Poesan weer tot heftige betogingen. Officiële gebouwen werden vernield. De politie trad niet op en de militairen hSdden de toestand niet in de hand. Studenten trachtten het volk te kalmeren. „Wij hebben de eerste ronde gewonnen en laten wij nu niet vernielen wat van ons is", riepen zij van daken en uit auto's. President Syngman Rhee heeft zich dinsdag bereid verklaard on middellijk af te treden als het volk dat wenst. Hij zei dat hij opdracht had ge geven zo spoedig mogelijk nieuwe presidentsverkiezingen voor te bereiden omdat hij vernomen had dat de verkiezingsuitslag van vorige maand was vervalst. Officieel is meegedeeld, dal er bij de ongeregeldheden van 19 april 138 doden en 1428 gewonden zijn gevahen. Naar ver wachting zullen er van de gewonden nog 140 sterven. Het hooggerechtshof heeft het grote dagblad van de oppositie dat verbo den was, toestemming gegeven voorlopig weer te verschijnen. De verklaring van Syngman Rhee dat hij bereid is ontslag te nemen, zal worden gedrukt en door vliegtuigen worden ver spreid. Syngman Rhee geeft daarin de verzekering dat hij thans bereid is „alles te doen" wat het volk van hem verlangt. Syngman Rhee verklaarde voorts de ge kozen vice-president. Ke Li Poeng opdracht te hebben gegeven onmiddellijk afstand te doen van alle openbare bevoegdheden die hij thans heeft. De president waarschuwde verder voor het gevaar van een commu nistische inval uit Noord-Korea daar het mogelijk is dat de communisten willen profiteren van de crisis in Zuid-Korea. Massale betoging Kórt tevoren trok een oproerige menigte door de hoofdstad. Politiebureaus werden geplunderd en vernield. Een standbeeld van de president werd ómVer getrokken en door de straten gesleept. Men ver wachtte dat Syngman Rhee per hefschroef- vliegtuig uil de hoofdstad naar zijn huis aan zee zou vertrekken. De woning van vice-president Li Ki Pceng is vrijwel ge sloopt. De kostbare inboedel is op straat in elkaar getrapt. De politie in Seoel heeft het bijltje er bij neergelegd. Het leger is niet in staat de orde te herstellen. Het aantal betogers in Seoel bereikte spoedig het half miljoen een kwart van de ge hele bevolking. De voorjaarsprijzen voor vaste huis brandstoffen, geldig voor de maanden mei en juni, zullen ongeveer 30 a 35 cent per eenheid lager liggen dan de thans geldende winterprijzen. Voor de zomermaanden juli en augustus geldt bij de meeste huisbrand- kolensoorten een verhoging van twee dub beltjes, in vergelijking met de nieuwe voorjaarsprijzen. Verwachting tot morgenavond: Aanhoudend koud Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. Zwak ke tot matige noordelijke wind. Aanhoudend koud weer met hier en daar nachtvorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Maandagavond heeft een felle brand gewoed in een speelgoed- en plastic- groothandel en kistenfabriek aan het W at.erlooplein 14 in Amsterdam. Het blussingswerk was niet eenvoudig. In de krant van heden: pog Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 7, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving4, 5,-6 Agenda van IJ mond en Haarlem 5 l n de Vishal en op zee5 Kunst 9 Feuilleton 11 Horen en Zien11 Boekenhoekje 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's (UPI) Onmiddellijk nadat de verkla ring van Rhee bekend was gemaakt, ga ven de kranten extra edities uit. De vreug detonelen in de hoofdstad waren de groot ste sedert hel land in 1945 van de Japan ners bevrijd is. Mensen die elkaar niet kenden, omarmden elkaar en dansten met elkaar. Het gejuich was niet van de lucht en grote groepen demonstranten, die kort te voren nog tol oproer bereid schenen, trok ken nu. het volkslied zingend en met vlag gen zwaaiend, door de straten. De mili tairen sloten zich bij de stoet aan en mar cheerden mee naar het parlementsgebouw, dat nabij het huis van Rhee staat. Voor de ontspanning brengende verklaring van Rhee kwam, was het weer woelig in de stad. Zelfs de Amerikaanse ambassadeur scheen zijn opluchting over het naderende einde van Rhee's twaalfjarig bewind nau welijks te willen verhelen. ..Dit is de dag", zei hij in een verklaring, „welke de re publiek Korea en zijn vele vrienden in het buitenland zich lang zullen herinneren. Ik ben ervan overtuigd dat de autoriteiten ernstig werken aan het onderzoeken van de klachten van de zijde van de bevol king." Politie in gedrang De politie die in gedrang raakte vuurde op de demonstranten, waardoor tal van slachtoffers werden gemaakt. Volgens oog getuigen was het aantal doden ten minstè vijftien. Na het grote nieuws uit het huis van Rhee, sloeg de stemming onder het publiek volkomen om. doch men voelde er niets voor uiteen te gaan. De mensenmassa voor de ambtswoning van Rhee groeide geleidelijk aan. Het huis wordt beschermd door een prikkeldraadversperring. Stu denten gaan rond om de mensen tot kalm te te manen en aan te sporen tot het hel pen herstellen van de orde. De menigte voor dë woning van de pre sident wil dat Rhee naar buiten komt en daar persoonlijk mededeling doet van zijn voornemen om af te treden. In Poesan, Zuid-Korea's tweede belang rijkste stad, bezetten opstandelingen het provinciehuis. Door de straten van de stad liepen vijftigduizend betogers die om het onmiddellijk aftreden van Rhee vroegen en nieuwe verkiezingen voor het president en het vice-presidentschap. 0»t0»j W tin» mwi Oervorm der democratie In Zwitserland bestaan nog kantons waar de democratie in haar oervorm gehandhaafd wordt. Eenm.aal 's jaars roept de kantonnale regering de stem gerechtigde burgers in de openlucht tezamen voor stemmingen bij hand opsteken. In het kanton Appenzell dragen de mannen ten teken van hun stemrecht en hun dienstplicht bij hel kanton een degen. Deze opname werd gemaakt tijdens een toespraak van het kantonnale hoofd in de grootste Zwit serse „Landesgemeinde". die van Tra gen in Appenzell. De spreker die op de „Stuhl" het regeringspodium staat, wordt met ontblote hoofden aan gehoord. TEHERAN (AFP) Het Perzische Ro de Kruis heeft medegedeeld dat tot nu toe 350 lijken uit de puinhopen van Lar zijn geborgen. Het verklaarde verder dat het juiste aantal slachtoffers pas over ver scheidene maanden bekend zal zijn. Vol gens de jongste onofficiële schattingen zijn bij de aardbeving in de Zuidperzische ste den Lar en Garasj drieduizend mensen omgekomen. Er zijn drieduizend gewonden en zeventienduizend daklozen. Lar, dat 900 kilometer ten zuiden van Teheran ligt, is nog vollediger verwoest dan de Marok kaanse stad Agadir, waai* twee maanden geleden 12.000 mensen omkwamen. Geen muur staat overeind en de bevolking leeft in een dorp van tenten, die reddingvlieg- tuigen hebben uitgeworpen. Militairen en rode-kruisgroepen. in enor me stofwolken werkend, hebben honderden doden uitgegraven. Er is geen politie in Lar om deel te nemen aan het. redding- werk: Slechts één politieman bleef in le ven. De overige leden liggen met de bur gemeester en vele andere bestuursambte naren onder het puin bedolven. Vele van de daklozen, die in de open lucht kamperen, hebben verwondingen Honderden strompelden terug om naar verwanten in het vernielde gebied te zoe ken. Ladingen tenten, dekens, voedsel en me- REGEN - TWEEDJASSEN dicamenten stromen Lar en Garasj, twaalf kilometer verder zuidelijk binnen. Men schat dat men drie weken nodig zal heb ben om alle slachtoffers uit te graven. Bij de ramp kwamen ongeveer 500 kin deren om, die in Lar op school bijeen waren gekomen om de „kinderdag" te vie ren. Het gebouw stortte in en de kindéren werden onder het puin begraven. De gouverneur, Mosral Gharib, die alles verloor, telegrafeerde naar Teheran dat op het gebied van Lar een nieuwe stad zou moeten worden gebouwd. In een oproep tot de hoofdstad om allerlei hulp zei hij „ieder lijdt en de schade is niet te schat ten." „Ik zend dit telegram met een mo biele zendinstallatie in het veld. Ik zit hier met blote voeten en in lompen gekleed. Mijn bureau, het meest soliede gebouw van de stad, en mijn huis zijn met de grond gelijk gemaakt". Het rode kruis gebruikt helikopters om gewonden naar het door de Amerikanen gebouwde hospitaal in Sjiraz, 270 kilometer van Lar te vervoeren. Keizerin Farah heeft de verantwoorde lijkheid op zich genomen voor alle wees kinderen. Ambassadeurs van verschillende landen hebben op het ministerie van Bui tenlandse Zaken hun medeleven betuigd en hulp aangeboden. Nederland stuurt bloedplasma Als bijdrage aan de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbeving in Lar zal het Nederlandse Rode Kruis zijn zus terorganisatie in Perzië. de Rode Leeuw en Zonvereniging", 410 sets gedroogd bloedplasma ter waarde van 18.500 per vliegtuig zenden. De Britse liberale „Guardian" acht het noodzakelijk, dat de spontaan van alle kan ten aangeboden hulp via een internationa le organisatie wordt gekanaliseerd. Een dergelijke organisatie zou kunnen beschik ken over reddingsploegen, vliegtuigen, voedsel, medicamenten enzovoort, en deze onmiddellijk naar de bestemde plaats overbrengen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in antwoord op vragen meegedeeld, dat op woensdag 20 april de ambassadeur van de Vere nigde Arabische Republiek, dr. Ali Assad Khandji. ten tepartementevan Buitenlandse Zaken in een algemeen gesprek over een aantal onderwerpen, onder meer opmerk zaam was gemaakt op de minder gebrui kelijke gang van zaken met betrekking tot de arrestatie van de heer M. Goudswaard, die beschuldigd wordt van spionnage ten behoeve van Israël. Toen het de Nederlandse regering be kend werd, dat de heer Goudswaard ver mist, was, werd er bij de Egyptische au toriteiten navraag gedaan, waarbij bleek, dat de heer Goudswaard reeds enkele maan den in een Egyptische gevangenis werd vastgehouden. Thans hebben de Egyptische autoritei ten er in toegestemd, dat. vertegenwoor digers van de Nederlandse ambassade contact onderhouden met de heer Gouds waard. De eerste ontmoeting heeft inmid dels plaats gehad. Gebleken is dat de heer Goudswaard in goede lichamelijke condi tie is. De Nederlandse ambbassadeur heeft een Egyptische advocaat aangezocht en be reid gevonden de belangen te behartigen van de heer Goudswaard in het proces, dat vermoedelijk binnenkort zal aanvangen. Coöperatie boycot Zuidafrikaanse produkten I-Iet bestuur van „Coöp Nederland", de Coöperatieve Vereniging U.A.Ccntrale der Nederlandse Verbruikscoöperaties, heeft besloten zich voorlopig van de aankoop van Zuidafrikaanse goederen, grondstoffen zowel als gereed produkt. te onthouden. Hel zal dc aangesloten coöperaties verzoe ken dienovereenkomstig te handelen. Nog aanwezige voorraden zullen worden uitver kocht. Het bestuur van „Coöp Nederland" deelt ter.' toelichting op dit besluit onder meer het volgende mede: „Vaststellend, dat zijn beoordeling van de gebeurtenissen in Zuid-Afrika niet ge schiedt uit enig politiek gezichtspunt, doch louter om de menselijke en morele waar den. welke bij die gebeurtenissen in het geding zijn, zou het bestuur van „Coöp Nederland" het onjuist achten, door te zwijgen de indruk te wekken dat die waar den de coöperatie niet zouden raken. Het tegendeel is immers het geval. Eer bied voor de waarde van de menselijke persoonlijkheid wordt in haar doelstellin gen als een van haar meest wezenlijke grondslagen vermeld. Het bestuur van Coöp Nederland is van mening, dat die waarden dan ook in het zakelijk handelen van de coöperatie niet buiten beschouwing kunnen worden gelaten" Het woord is aan Comtessè Diane: De vreugde van bewondering is slechts weggelegd voor hen, die vrij zijn van afgunst. Vanaf morgen Als gevolg van de doorwerkingen van. de garantieprijsverhoging voor tarwe van de oogst 1959 en van lagere opbrengstprijzen van de bijprodukten, die bij de bereiding van bloem vrijkomen, heeft de bloemprijs, na de broodprijsverhoging van januari j.l. een zodanige verhoging ondergaan, dat de kostprijs van het brood met ongeveer écn cent is gestegen. De minister van Economische Zaken heeft daarom, in overeenstemming met zijn ambtgenoot van Landbouw en Visserij en na overleg met de Nederlandse Bak kerijstichting, besloten akkoord te gaan met een verhoging van de prijs voor water wit brood, volkswitbrood en volksbruin- brood met één cent per 800 gram ingaande woensdag 27 april, voor zover de huidige prijzen van genoemde broodsoorten in overeenstemming met het advies van de N.B.S. niet uitgaan boven die. welke op 17 januari 1959 werden berekend. Derhalve dient in de plaatsen, waar thans hogere prijzen in rekening zouden worden gebracht, dan op 17 januari 1959, een verhoging van de broodprijzen achter wege te blijven. De Beschikking Prijsstop Brood 1960 (geldend voor Zwolle, Zwoller kerspel en Kampen) en 1960 II (geldend voor Alphen aan de Rijn, Deventer, Mid delburg en Utrecht) zullen worden inge trokken. Indien mocht blijken dat aan het boven staande niet. de hand wordt gehouden, zal een voor het gehele land geldende prijs maatregel voor brood worden afgekondigd, zo deelt het ministerie van Economische Zaken mee. In het komende jaar Waarschijnlijk in het komende jaar zul len Nederlandse en Russische deskundi gen op "het gebied van dc elektronische rekenmachines van gedachten wisselen. Als gevolg van een recent bezoek aan Moskou van dr. M. Euwc, directeur van het Studiecentrum voor Administratieve Automatisering, worden thans de voorbe reidingen voor een dergelijke uitwisseling getroffen door dit studiecentrum in sa menwerking met het mathematisch cen trum. Het ligt in de bedoeling dat een groepje Russische deskundigen ons land zal bezoe ken en dat omgekeerd Nederlandse des kundigen de Russische centra zullen gaan bekijken. Dr. Euwe vertelde dit tijdens een pers bijeenkomst in de Efficiency Beurs in Am sterdam. Hij zei in Rusland grote belang stelling te hebben aangetroffen voor de ad ministratieve automatisering, die in het. Westen op hoog peil staat, terwijl men in Rusland daai-entegen de computers tot nu toe yrijwel alleen heeft gebruikt voor wetenschappelijke problemen. Dr. Euwe heeft in Moskou twee centra bezocht en is tot de conclusie gekomen dat de Rus sische computei-s op een lijn gesteld kun nen worden met de Europese en de Ame rikaanse. „Er is enig verschil. De inwen dige rekensnelheid van de Russische com puters is groter dan die van de onze. Maar daartegenover staat dat het. opne men van gegevens en het daarna ver strekken van de uitkomsten bij de Russi sche apparaten langzamer gaat en uitein delijk komt men dus tot hetzelfde resul taat". Advertentie Nieuwe glazen, 'n nieuw montuur? Betrouwbaar advies geeft de specialist, die al meer dan 50 jaar brillen maakt (en niets andersl) OPTIEK Gr. Houtstraat 137, Haarlem Alle 3 NYLONSWEATERS gjp sprankelen van tinten'f,wassen «u A is niets. Zo weer droog-. Die met "4® lange mouw beginnen bij 8.10 en •- die met aangeknipte mouw bij 4® 6.3 S ®2r Dan die heerlijke draion of wol- if. len pullovers, eveneens korte óf «u lange mouw, in cognac en bleu •ï- f.n 0l^f en n°k meer kleuren. au Daar zijn bijpassende vesten bijs* Als steeds ls het mooie betaal- baar bij ►J. (vroeger Brinkman) (g. Anegang 19 - Haarlem jj, vvvvvvvvvvvw

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1