Beverwijk pronkt met nieuw station Plein en Hertekamp waarom zo somber? PRUIS Feest in Beverwijk Morgenavond begint de feestweek Veel licht en spuitende fonteinen Export van gladiolen nam met 2,5 miljoen kilogram toe Wasmachines - Centrifuges LANGS SLUIZEN EN HAVENS Van clipper tot motorschip rijwiel-, bromfiets-, motoronderdelen en -acsessoires VTC startte met zege in promotiecompetitie Bruidsboeketten 29 april begint de grote jwin een prijs van 1000 gulden WOENSDAG 27 APRIL 1960 5 Het programma voor de eerste twee dagen, donderdag 28 april en vrijdag 29 april in Beverwijk luidt als volgt: DONDERDAG 28 APRIL 20 uur: bijeenkomst ten raadhuize van Beverwijk voor genodigden. Rede door burgemeester J. G. S. Bruinsma en toespraak door voorzitter „Stich ting Beverwijk 650 jaar stad", de heer G. W. P. Stoutenbeek. Aan wezigen met muziek voorop gaan hierna naar het stationsplein. Ont steking feestverlichting en inwer kingstelling van fonteinen. Bezich tiging beeldenexpositie in park „Scheybeeck". Daarna een gezellig samenzijn in het stadhuis. VRIJDAG 29 APRIL 16 uur: Opening nieuwe station tijdens bijeenkomst in zaal Van Gend en Loos door de Commissaris van de Koningin, dr. M. J. Prinsen. Daarna opening stationsplein en verkeers- tentoonstelling „WielHartLelie". Vervolgens onthulling van beelden groep, oplaten van duiven. Massale zanguitvoering door leden van plaat selijke koren. Receptie N.S. tot 19 uur in het Kennemer Theater. 21 uur: Vuurwerk aan de Pijpkade. Doorlopend: verkeerstentoonstelling stationsplein, Lunapark op 't Meer- plein, beelden tentoonstelling „Schey beeck". Nu nog werken de arbeiders onder hoogspanning aan het nieuwe stationsplein en hertenkamp te Beverwijk. De grote vraag die hun werkgeefster de afdeling wegen van Openbare Werken beheerst is: komt dit plein wel op tijd klaar? Op tijd is: vrijdag 29 april des middags om vier uur. De werkgeefster weet dat het project niet tot in alle finesses gereed kan komen. M aar voor het oog van de Commissaris van de Koningin en vele anderen in ieder geval wel. Het arbeidstempo ligt hoog, mede dank zij het gebruik van machines. In een uur tijd heeft een asfalteermachine een groot stuk weg gedaan, hebben arbeiders honderden viooltjes geplant. De laatste loodjes wegen het zwaarst, dat is nu ook in Beverwijk het geval. Grappige tafereeltjes: een fitter staat tot zijn knieën in het water van de grote vij ver aan een fontein te morrelen. Auto's voeren bakken met roze hyacinten aan, die aan de rand van het plein worden gezet. In de hertenkamp worden in aller ijl hokken getimmerd voor de dieren. Ne gentien damherten komen er. En recht te genover de hertenkamp bloeien ongeveer dertigduizend bloemen in het park „Schey beeck". Tussen de bloembedden staan beelden van zes kunstenaars. Kortom het gezicht van de bejaarde dame Beverwijk heeft een schoonheidsbehandeling zonder weex-ga gekregen. De aanleiding tot deze schoonheidsbe handeling was het besluit van de Neder landse Spoorwegen om Beverwijk een nieuw station te geven. Dat werd werke lijk wel tijd, want al sedert het midden van de vorige eeuw stond daar een hou ten gebouwtje, een keet, die het snel groeiende Beverwijk al vele jaren lang onwaardig, was. De bouw van een nieuw station moet tevens worden gezien als de afsluiting van de werkzaamheden rond de Veisertunnel. Men kon toch moeilijk aan één kant van dit waterstaatkundige kunst werk een wild-west-stationnetje handha ven. Nadat de plannen bekend waren, kon de gemeente Beverwijk in overleg met de stedebouwkundige afdeling van de spoor wegen, een nieuw plein ontwerpen. Bever wijk kwam met dit plan in augustus 1959 op tafel. Mede door het verdwijnen van de halte Velsen-Hoogovens, moest het nieuw te bouwen station in Beverwijk een aanmer kelijk grotere capaciteit hebben dan de oude keet. Honderden arbeiders van Hoog ovens en aangesloten bedrijven worden nu met autobussen* van de trein gehaald en ernaar toe gebracht Tevens moest er meer fietsenbergruimte komen, daar ve le elders werkende mensen van huis naar het station fietsen (de afstand huis-station wordt in Beverwijk voor veel mensen gro ter door realisering van woonwijken). Het interieur van het nieuwe station te Beverwijk, dat vrijdag officieel wordt geopend door de commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen. Het station werd ontworpen door archi tect ir. G. J. van der Grinten, die voor een lage en elegante gebouwenketen heeft gezorgd. Het schijnt het streven van de Nederlandse Spoorwegen te zijn lage sta tions te bouwen. In het zeer veel gelezen tijdschrift „Tussen de Rails" wordt gezegd, dat de architect ernaar heeft gestreefd „de landelijke sfeer ter plaatse zoveel mo gelijk te hebben willen behouden." Wij vragen ons echter af, waar in Beverwijk de landelijke sfeer is. Immers Beverwijk is een industriestad in wording, Bever wijk moet de duizenden arbeiders werk zaam in de IJmond-industrieën huisvesten en dat betekent dat de landelijkheid moet worden opgeofferd. De tuinders weten er van. „Tussen de Rails" is dan ook niet consequent in zijn redenering. Want het blad schrijft, vóór het in de landelijke sfeer verzeild raakt, dat Bever wijk zich haast in de pas te blijven en zich de allure te verwerven, die bij het uitgestippelde industriepatroon behoort. En wat. verder: „deze nijvere stad wil gaarne een tegenhanger worden van de an dere gemeenten aan de IJmond. Bij reali sering van dit streven is de vernieuwing van het station een belangrijke factor". „Tussen de Rails" introduceert dus een landelijk station in een industriestad Hoe het ook zij, het station mag er zijn. De aanblik vooral des avonds is zeer ge slaagd, dank zij de indirecte verlichting, waardoor het gebouw bijna helemaal is verlicht en de lichtpunten nauwelijks te zien zijn. Vele mensen menen dat het sta tion, hoe fraai zij het gebouw op zich ook vinden, enigermate verzinkt in het grote plein ervoor. Naast het station bevindt zich een fiet sen bergruimte met een capaciteit van bij na zeventienhonderd fietsen en honderd vijftig bromfietsen. Ook heeft. Beverwijk nu eindelijk een stationsrestauratie ge kregen. Verder zijn er een loods voor Van Gend en Loos en één ten behoeve van de douane, die in de IJmond veel werk heeft gekregen. Snelheid De afdeling wegen van Openbare Werken heeft een zeer groot plein ontworpen, dat te zamen met de ruimte die de herten kamp inneemt, een oppervlakte heeft van bijna vijf hectare. Op het plein is een parkeerruimte voor 12 personenauto's en er kunnen 32 autobussen staan aan zes tien perrons. Midden in het plein is een vijver met een eilandje en fonteinen, die veertien meter hoog kunnen spuiten („maar of ze altijd zullen spuiten, weten we nog niet, want ze kosten de gemeen te 45 kilowatt stroom per uur", vertelde ons iemand van Openbare Werken). Het Produklschap voor Siergewassen heeft de woorden van de voorzitter van de Nederlandse Gladiolus Vereniging, de heer C. J. v. Til, bevestigd. Uit een sta tistiek van de uitvoer over 't eerste kwar taal van 1960 kan men opmaken, dat de exporteurs van bloembollen zeer veel moeite hebben gedaan om gladiolen te ver kopen. Een toename van het geëxporteer de kwantum van 2,5 miljoen kilogram op de bijna zeven miljoen spreekt duidelij ke taal. De inkomsten stegen met 7,5 mil joen gulden tot bijna drieëndertig miljoen gulden. De oppositie van kwekerszijde te- De arbeiders hebben de laatste dagen hard gewerkt aan de voltooiing van Beverwijks nieuwe stationsplein, dat vrijdag wordt geopend. Hier legt een arbeider, tot zijn knieën in het water staand, de laatste hand aan een fon tein die het water straks veertien meter hoog zal spuiten. Het moeilijkste werk was het leggen van een beekriool onder de Velserweg, welk karwei van Rijkswaterstaat binnen drie da gen gereed moest zijn. Dag en nacht heeft men toen gewerkt. Nu stroomt het water van de aloude „Scheybeeck" onder de Velserweg door naar de vijvers in herten kamp en stationsplein. De loop van Be- verwijk's oudste en veelbezongen beekje is dus drastisch gewijzigd. De uitvoering van het plein en van de hertenkamp is voorspoedig geweest, behalve dat het werk veertien dagen heeft stil gelegen als ge volg van de staking in het bouwbedrijf. Een tegenvaller is dat de kinderboer derij (Saksisch type, naar een ontwerp van architect J. Bleeker uit Beverwijk) niet op tijd gereed kan komen. Het bestuur van de stichting „Hertenkamp" had er niet op gerekend, dat voor de bouw van de boerderij nog geheid moest worden. Bij nader onderzoek van de bodem bleek na melijk dat die niet al te stevig is. In ieder geval komen de beesten er wel. Er zijn al enkele herten geschonken, twee ezeltjes en andere dieren. De schooljeugd van Be verwijk is ook ingeschakeld bij de dieren- voorziening van de hertenkamp, want een school kan een of meer dieren adopteren en verzorgen. Voor de hertenkamp heeft men ook al een zogenaamde pluimgraaf aangetrok ken, dat is een man die de dieren ver zorgt. Het, is de heer N. Davidson, een goede zestiger, die zijn tuinders- en vee- fokbedrijf aan de Creutzberglaan zal be ëindigen, omdat de gemeente zijn grond nodig heeft voor de vergroting van de be graafplaats „Duinrust". Beverwijk gaat ter gelegenheid van de opening van het nieuwe station, plein en hertenkamp een week feest vieren. En hoe! Met een verkeersoptocht, vuurwerk, tentoonstellingen, wielerronden en kermis. Advertentie Miele - AEG - Edy - Bico - Ruton e.a Eigen crediet-service LOENDERSLOOT LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centrum Galerii - IJmuiden gen de minimumexportprijzen, die de zeer lage prijzen op de binnenlandse markt zou den hebben veroorzaakt is dus aan de hand van nuchtere cijfers volkomen mis plaatst gebleken. Uit ingezonden stukken in de bloembol lenvakbladen bleek wel, dat de opposan ten geen flauwe notie hebben van de ex port. Zij bleken van mening te zijn, dat de export elk kwantum kan verkopen als de prijzen maar laag zijn. Maar de ex port wordt niet bepaald door de hoogte van de prijzen. Veeleer is de winstmarge voor de exporteur bepalend. Ziet hij voldoende winst dan verkoopt hij. is er risico in zicht dan wordt hij uiterst voorzichtig. Dit neemt niet weg, dat alle exporteurs met elkaar toch niet het geweldige aanbod heb ben kunnen verwerken. De produktie steeg van 1766 ha. naar 2556 en dat is wat te veel van het goede geweest, waardoor de prijzen op de binnenlandse max-kt tot ver beneden de px-oduktiekosten zakten. Winsten van twee honderd percent en meer wax-en daarvan het gevolg, want de export mag krachtens internationale af- spi-aken niet beneden een redelijke prijs geschieden. Naar •letterlijk' alle-landen vat)'de \Vé- reld hebben de bloemböllenëxporteurs hun offertes verzonden. Honderdentwaalf lan den vermeldt deze statistiek. Daaronder .zijn West-Duitsland en de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika de grootste afne mers. West-Duitsland koopt het grootste aantal namelijk bijna een en zestiende mil joen kilogram in 1959 en in 1960 tweeën eenhalf miljoen. Amerika blijft er iets on der. De Amerikanen betalen in dollax-s en kunnen daai-door iets meer op tafel leg gen, zodat zij tot 7.3 miljoen gulden ko men. De Duitsers blijven er twee ton on der. De export naar Engeland nam niet zo'n omvang aan, want daar was maar een stijging van zevenhonderdduizend ki logram tot een en achttiende miljoen. De stijgingen in Frankrijk en Italië bewegen zich op ongeveer hetzelfde vlak. Fantas tische resultaten boekten de exporteurs echter in Noorwegen, Turkije en Mexico. Noorwegen kwam van tien op tachtigdui zend kilogram, Turkije van tweeëndertig op hondex-ddertigduizend en Mexico van zestien op vierenzeventig duizend kilo- gram. Dit alles ondanks de zo gecritiseer- de hoge exportprijzen. Export naar 112 landen Natuurlijk kunnen zelfs exporteurs die „een lekker stuk spek zien hangen" niet alles, want Venezuela nam maar 118,810 kilogram af tegenover 170.205 in 1959. Zuid-Afrika staat met vijftienduizend ki logram minder op de lijst. Singapore im porteerde mindex-. De winsten zijn veel groter. Zelfs Spanje dat '•och heus geen ge makkelijk land is kwam van dx-ie op acht entwintigduizend kilogram. Met de handel op vervangingsbasis schijnt het niet zo best te zijn gelukt. De ze wordt hoofdzakelijk gebezigd met lan den achter het ijzeren gox-dijn. Een zaak importeert een bepaald artikel uit dat land en een bloembollenfirma exporteert dan zijn produkten. Het is een moeilijke, maar dikwijls ook financieel bevx-ediging schen kende handel. Deze landen hebben echter dit eerste kwai-taal minder afgenomen. De U.S.S.R. kocht wat meer, 350 kilogram, maar gezien de kiloprijs van 20 gulden is het moeilijk aan te nemen, dat dit gladio len wax-en. De doorsneeprijs ligt namelijk op f 3.47. Vex-leden jaar was deze 3.68. De exporteurs van bloembollen hebben dus wel hun best gedaan om zoveel mo gelijk „spek binnen te halen". Dat zij de winsten op gladiolen wel eens hebben ge bruikt om dui-e tulpen bij voorbeeld wat goedkoper aan te bieden, is een zeer in geburgerd handelsgebi'uik, waax-bij men niet eens kan suggereren, dat „er met de prijzen wox-dt geknoeid" zoals dat op de vergadering van de Nederlandse Gladio lus Vex'eniging op vier april werd gedaan. '„De voorgeschreven minimumprijzen ko men binnen." zei een exporteur, m.a.w. er wordt geheel binnen het raam van de prijsverordeningen gehandeld en er wordt geen gladiool minder verkocht. Er is zelfs zoveel verkocht dat doorgaans goed ge- informeerde handelaren van mening zijn, dat er geen grote overschotten zijn. Al thans lang niet zo groot als er gevreesd werd toen de statistiek met beplante op pervlakten bekend werd. De kwekers die verzuimd hebben om te verkopen toen de prijzen nog behoorlijk wax-en, dus voor no vember 1959, zullen hun verliezen dus ver kleind zien, doordat er nog zoveel knollen verkocht zijn. EEN COMBINATIE van Messrs, Shaw, Savil] Co uit Londen en de Albion Shipping Company uit Glasgow vormden in L882 de Shaw, Savill Albion Com pany Ltd, welke maatschappij haar zetel heeft in het Cunard House in de Lea- denhall Street te Londen. Het is een bedrijf dat de beschikking heeft over een vloot van circa 25 schepen. Van de twee maaschappijen is Shaw, Savill Co de oudste want vóór de samenvoeging met de Albion Shipping Company had deze al een 30-tal jaren de vaart onderhouden op Nieuw-Zeeland. In het begin met zeilschepen, doch reeds in 1883 werden de eerste stoomschepen in de vaart ge bracht, waarvan de eerste, de „Triumph" op 22 december 1883 te Dunedin arriveerde. Dit schip werd gevolgd door het zuster schip de „Viking". Deze maatschappij is de eerste geweest die met behulp van koelinstallaties (eerst in zeil- en later in stoomschepen) bevx-oren vlees uit Austra lië en Nieuw-Zeeland naar Engeland ver- voex-de. De eex-ste bex-eikte op 24 mei 1882 Londen met de clipper „Dunedin" en be stond uit 5000 bevroren kax-kassen van schapen en lammeren. Totdat deze beide x-ederijen in 1882 een fusie aangingen, wa ren de schepen van Shaw, Savill groen ge schilderd en die van de Albion Shipping zwart met gouden bies en kx-ulwerk. Na de fusie vertoonden zij een rij geschuts poorten met loodgrijs daax-onder. Dit alles is nu verleden tijd. Stoomschepen en later motorschepen zijn er voor in de plaats ge komen. In 1884 werden regelmatige passagiers diensten geopend met drie schepen van de White Star Line: de „Doric", „Jonicci" de „Coptic" benevens de eigen stomers „Arawa" en „Tainui". De „Arawa" die in dat jaar in de vaart kwam, was het snel ste schip der vloot. Een van de eerste reizen van Londen naar Wellington werd volbracht in 34 dagen, 17 uur en 23 mi nuten. In 1900 kwam de „Gothic" in de vaart en in 1907-1908 vex-schenen de nieuwe „Arawa" en „Taunui" op deze route. Het schip op de foto is de „Esperance Bay", dat eigendom is geweest van de Aberdeen Commonwealth Line Ld, wel ke maatschappij in 1933 onder beheer is gekomen van Shaw, Savill Albion. ,Hobsons Bay" was de eerste naam van dit schip; in 1936 werd deze naam veran derd in „Esperance Bay". Het schip werd in 1922 gebouwd te Barrow bij Vickers Ld; 14.343 ï-eg.ton bruto bij een lengte over alles van 167.32 m. afmetingen: lengte tus sen de loodlijnen van 154,22 m., breedte 20,80 m. en holte 12.13 m. De derde „Arawa" van Shaw Savill was een zuster schip van de „Espernace Bay", even oud, maar gebouwd in Glasgow bij W. Beard- more Co. In de loop der jaren zijn er verschillende andere rederijen aan de maatschappij toe gevoegd. Eind 1935 wex'd de Shaw. Savill Albion Line overgenomen door Furness Withy Co en daai-na maakte zij dus deel uit van het Furness-concern. Inge Een gx-oot schip kwam in februari van het jaar 1939 in dienst, de „Dominion Mo narch", een schip van 27155 x-eg. ton bru to, dat het gx-ootste in de vaart tussen En- Advertentie MARKTPLEIN geland en de Dominions was. De „Espex-ance Bay" en de „Arawa" maken nu geen deel meer uit van de vloot van de Shaw Savill Line. Beide sche pen werden in 1955 afgevoerd. Een nieuw passagiersschip van 20204 reg. ton bruto kwam in dat jaar gei-eed, namelijk de Southern Cross, gebouwd bij Hax-land Wolff in Belfast. Een uniek schip want de voox'tstuwingsinstallatie bevindt zich in het achterschip. De plaats van de schoox-steen, geheel achterop, geeft het schip een bij zonder aanzien. Arie van der Veer In park „Scheybeeck" te Beverwijk heeft men ter gelegenheid van de opening van het nieuwe station een beeldententoonstelling ingericht. De werken van de kunstenaars T. Sclirik- ker, Cli. Weddepohl, W. Mignot, J. H. Engelchor en H. Hulsbergen temidden van bloembedden. Met een overwinning voor VTC en een nederlaag voor TOG 2 zijn de beide kam pioensteams van de eerste klasse tafelten- nes gestart in hun westrijden om een plaats in de ovex-gangsklasse. VTC dankte dit resultaat voor een aan zienlijk deel aan haar sterkste speler, Harry van Weelderen, die met veel ent housiasme en vaak bijzonder goed spel voor drie overwinning zorgde bij gastheer VOZ in Zwijndrecht. Oort, sinds enkele we ken in militaire dienst en ongetraind, had het moeilijk, maar wist gelukkig toch te gen Van Seben tot een overwinning te komen met 21-18 en 21-9. Van de Pol was in grote vorm en behoefde alleen maar- in de sterke Schoon zijn meerdere te er kennen. De winst in het dubbelspel kon men aldus rustig in Zwijndrecht achterla ten. TOG 2 verging het voor eigen publiek tegen Gispen lang zo goed niet. Met Van Abbevé wilde 't niet lukken en dat resul teerde uiteindelijk in 3 nederlagen. Bas de Jong en Klaas van Dam deden met beide twee punten goed wex-k, maar het moei lijke sandwich-spel van v.d. Berg stelde ook hen voor onoplosbare problemen. Ook in 't dubbelspel gingen de zaken niet naar wens en men verloor met 21-14 en 21-11. Tegenstander Gispen uit Culemborg kon aldus met 6-4 de winst mee naar huis nemen. Advertentie ONZE SPECIALITEIT BLOEMENMAGAZIJN EN KWEKERIJ P. v. d. BERG Kennemerlaan 171 - Telefoon 4663 Advertentie Een voorproefje ziet u in onze SPECIALE ETALAGES

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5