rtoutenbeek Veronica's gedrag geeft ook in buitenland te denken Broertjes kampioen in afd. IV Walda verliest van De Jong D.K.W.-bromfietsen Havenberichten Victoria bromfietsen Ziindapp Bella scooters Verhouding tussen Witte Kruis en zijn leden te zakelijk Loodgieters- en Eleciriciteitswerkzaamheden BRANDWIJK Beverwijk heeft al rector voor te stichten gemeentelijk lyceum Extra uitkering aan ondersteunden WOENSDAG 2 7 APRIL 1960 9 SCHAKEN BIJ „KIJK UIT" Naast liet kampioenschap van F. J. Broertjes in de vierde afdeling van de onderlinge competitie bij de schaakclub Kijk Uit moet de eerste nederlaag van clubkampioen F. J. Walda in de kampioensafdeling tegen Tj. de Jong vermeld worden. De nederlaag doet Walda's kansen op prolongatie van de clubtitel aan zienlijk dalen daar zijn naaste concurrent, K. Steijn, V/2 verliespunt minder heeft. Als men daarbij in aanmerking neemt dat Steijn reële kansen heeft om zijn beide afgebroken partijen met A. Kistemaker en Tj. de Jong in winst om te zetten, dan lijkt de beslissing nu al min of meer gevallen. Walda beantwoordde de Engelse opening van Tj. de Jong nogal passief. In feite te passief om kans te krijgen de 7.0 gewenste winst te scoren. Hoewel de partij over het algemeen wel gelijk opging, moest Walda bij het vorderen der strijd door zijn pas sieve strijdwijze het initiatief aan zijn rivaal laten. Deze rukte snel met de h- pion op, in de hoop daarmee de zwarte koningstelling te ontwrichten. Deze opzei gelukte wonderwel tegen Walda, die blijk gaf beslist niet in zijn beste vorm te ste ken. Toen hij bovendien, in tijdnood ge komen, verzuimde door het prijsgeven van de kwaliteit een dodelijke dame-uitval te voorkomen, kon hij weinig anders doen dan zich overgeven. Inmiddels had J. Blok reeds een over winning behaald op C. J. Gordijn. Het dm-egelmatige openingsspel van Gordijn bracht Blok al spoedig goed spel. Toen Blok echter een pion moest prijsgeven om een plotseling ingesloten loper te redden, leek het er op dat de bakens werden ver- 7.el. Gordijn vond evenwel niet de vanan ten die hem van de aanhoudende druk moesten bevrijden. Tot overmaat van ramp kwam hij in hevige tijdnood. Enkele lis tige manoeuvres van Bloks stukken sticht ten veel verwarring in Gordijns veste; in deze benarde situatie verspeelde hij (met zijn geringe bedenktijd) dan ook prompt een stuk. Uiteraard deed hij er toen ver standig aan van verdere strijd af te zien. Ranglijst Tn de kampioensafdeling ziet de rang lijst er nu als volgt uit: 1. K. Steijn (2) 15 11 3 1 12"s 2. F. J. Walda 16 9 6 1 12 3. J. Blok 16 11 - 5 li 4. G. Maas 17 8 6 3 11 5. A. Kistemaker (1) 17 8 4 5 10 6. Tj. de Jong (1) 19 6 8 5 10 7. P. Lanser 17 6 5 6 8W 8. C. J. Gordijn 18 6 3 9 Vh. nog niet besliste afgebr. partij. Degradatie Tn de degradatie-afdeling nam T. A. Langedijk de leiding over van M. J. War- nez. Hij deed dit in het onderling treffen van beide rivalen. Warnez, die destijds wat fortuinlijk door tijdsoverschrijding van Langedijk het eerste treffen wist te win nen, kreeg ditmaal geen voet aan de grond. Min of meer dankte hij dit aan zichzelf door de geliefkoosde Schotse opening van Langedijk niet juist te beantwoorden. Het was 7.0'n overweldigende overmacht waar mee Langedijk op de koningsstelling van zijn tegenstander opdrong, dat het een wonder was dat. deze het nog enige ureri uithield. Hetgeen overigens niet kon be letten, dat Langedijk uiteindelijk toch in beslissend voordeel kwam. Afdeling II Tn de tweede afdelingwas het een beste dag voor leider H. van Nieuwënhuizen. Zelf besloot hij de speelavond met een gunstig staande afgebroken partij tegen A. v. d. Plas, terwijl een gevaarlijk con current H. v. d. Plas verrassend tegen A. J. van Niekerken ten onder ging. Lange tijd heeft het er naar uitgezien, dat P. Hei- denreich revanche zou nemen op W. Boor- nenbal. Hoewel hij de vijandelijke koning wist te achtervolgen, kon hij geen beslis sende stoot plaatsen. Hij verspeelde zelfs een toren en moest toen zelf de vlag strij ken. Waarmee zijn kansen op één der beide hoogste plaatsen beslist niet zijn ge stegen. Afdeling III In de derde afdeling werd de reeds vele maanden geleden afgebroken partij tussen J. Vis en P. Kramer jr. weer niet gespeeld. vanaf 675. PRUIS - MARKTPLEIN Beide spelers wachten kennelijk tot de stukken beschimmeld zijn. De wedstrijd leider heeft er, terecht, anders over ge dacht en de partij reglementair remise verklaard. Afdeling IV Zoals reeds lang werd voorzien, is F. J. Broertjes kampioen in de vierde afdeling geworden. Tegen zijn enige concurrent, H. van Bockhooven, kwam een remise tot stand, waarmee Broertjes onbereikbaar werd. Na een sterk gespeeld seizoen zal hij de volgende competitie deel uitmaken van de derde afdeling, waar hij zeker goed voor de dag zal komen. In de vierde af deling laat V. Meijn dc laatste weken zijn tegenstanders wachten alsof het kwajon gens zijn. De wedstrijdleider heeft hierop een passend antwoord gevonden en de ontmoetingen tegen C. Abspoel en R. Kroe- se verloren verklaard. Donderdag voortz.etting Donderdagavond wordt in het Cultureel Centrum de competitie voortgezet. De vol gende wedstrijden staan voor deze avon den op het programma: A. Kistemaker K. Steijn (afgebr. partij), G. MaasF. J. Walda, G. L. de HaasTh. Hölscher, J. KraayenoordW. Huiser, W. DeelderA. d. Plas, J. PlugboerW. Doornenbal, H. AartsH. van Nieuwenhuizen, S. Kiste makerP. Kramer jr., J. v. d. DoelC. Donker, A. SchelvisF. J. Broertjes, P. Kramer sr.V. Meijn. ST. FRANCISCUS BOOS OP BMC. De Nederlandse katholieke bond van administratief, verkopend- en verzeke- ringspersoneel „Sint-Franciscus van As- sisië" heeft dinsdag een vergadering ge houden in „De Groentenbeurs" te Bever wijk. De voorzitter, de heer C. Homberg, heeft tijdens deze bijeenkomst misnoegen geuit, over het bestuur van de Beverwijkse Middenstands Centrale en de Breestraat- Vereniging: „gemaatke afspraken worden niet nagekomen en wettelijk vastgestelde arbeidsvoorwaarden schijnen niet te gel den", 7.0 zei hij. Het ledental van de afde ling is gestegen tot meer dan 300. In de vacatures van de aftredende leden, mejuf frouw T. Gomès en de heer G. Kleyne, werden benoemd mejuffrouw C. G. Thomas en de heer W. van den Bos. Dinsdac aangekomen in IJmuitlcn: Man to van La Pallicc: Tosteroe. Gefle. erts Hoogovens: Fjor den. Hernosand: Conny M. Imminliamg: Saint Thomas, Le Havre; Peregrine, Londen; Martha Ahrens. Hamburg: Santa Margaritha. Skoghall: Plato. Gdynia: Steinburg. Boston, laden Hoog ovens: Suffolk Coast. Newcastle; Mees Cremer. Bayonne. bijlegger IJmuiden. Hector Hamburg; Fiducia Mormugao; Torgu, Hu- diksvall; Aardenburgh. Stockholm. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Dina van Middlesbrough, laden Hoogovens: Worchester- brook. Ipswich. Iaden Hoogovens: Teunika, Nor wich, laden Hoogovens; Amigi. Great Yarmouth, laden Hoogovens; Brouwersgracht. Mantyluoto. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Andromada naar Londen, waismateriaal van Hoogovens; Li- bertas. Tanger: Morbihan. Le Havre: River Alton, Pepel, laden Hoogovens; Clangula. Rotterdam; Toften, Antwerpen: Harpalyce, Le Havre: Rudolf Schepers. Rotterdam: Lizard. Londen; Bullfinch, London; Belgia. Rotterdam; Marian H, Vlissingen: Hunter. Ipswich, kunstmest van Hoogovens; Earls- fiold. Swansea: Alba. Hamburg; Eemstroom.Leith; Texelstrooin, Huil: Twente, Londen: Konny M. Immingham: Mees Cremer. Ahus. bijlegger IJ muiden: Kitty, Dagenham. waismateriaal van Hoogovens: Herman Buisman. Rotterdam. Woensdag vertrokken van IJmuiden: AmsteL stroom naar Londen; Camerounkust. Freetown: Witmarsum, Bremen: Tibetan. Mena Al Ahmadi; Kiimmc, Oddt: Gloria. Rotterdam: Adriana. Lon den. waismateriaal van Hoogovens. 1 Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). vanaf 645. PRUIS - MARKTPLEIN vanaf 1795— PRUIS MARKTPLEIN LTS-ers in touw voor „Doe Open" Leerlingen van de Lagere Technische School in IJmuiden hebben zich bijzonder ingespannen voor de „Doe Open"-actie. In het Patronaatsgebouw te IJmuiden- Oost brachten zij dinsdagavond met me dewerking van leerlingen van andere Vel- sense scholen een programma van niet minder dan twintig nummers op de plan ken. Menigmaal klonk waarderend ap plaus en gefluit in de zaal, als beloning voor de vlot en geestdriftig gebrachte nummers. Muziek overheerste, vokaal en instrumentaal. Schetsjes zorgden voor de nodige afwisseling. Alles had een vlot ver loop en kwam goed uit de verf, zodat de aandacht van de aanwezigen geen ogen blik verslapte. Helaas was de zaal niet ge heel vol. Nieuw schip voor KNSM Mevrouw A. HudigRotgans, echtgenote van de oud-directeur van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot-Maatschappij, ver richtte gisteren bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij te Amsterdam de doopp'echtigheid van het voor de K.N.S.M. in aanbouw zijnde motorschip „Socrates". Na de doop werd de „Socrates", die eind juli van dit jaar afgeleverd zal worden, langzaam uit het droogdok getrokken, waarin het schip zijn eerste vorm heeft gekregen. De „Socrates" is 129.22 meter lang, 17,53 meter breed en heeft een inhoud van 5710 brt. Het schip wordt uitgerust met een achtcilinder tweetakt direct om keerbare dieselmotor, die het schip een snelheid van 16 1/4 mijl per uur zal geven. JEUGDCOMPETITIE DCY. Er zijn nog enkele ronden te spelen van de jeugddamcompetitie bij DCY. Nu de zomer in aantocht is, heeft het DCY- 'oestuur gemeend versnelling van deze competitie te bevorderen. Heden, woens dagavond. wordt in het clublokaal van DCY, Hotel Kennemerhof te IJmuiden, de competitie voortgezet. Kees Duivenbode staat nog steeds bovenaan. In verband met de feestelijke opening onzer zaak op VRI3DAG 29 APRIL a.s. zijn wij Modemagazijnen Bever wij R donderdag 28 april gesloten - GROTE VRAAG NAAR GEZINSVERZORGSTERS VOOR HET WITTE KRUIS is de uitspraak „Voor allen, door allen" niet van toepassing. Beter zou zijn „Door zo weinigen, voor zo velen", aldus voorzitter P. Waardenburg van de afdeling IJmuiden tijdens de voorjaarsledenvergadering. Personeelsgebrek, vooral voor de gezinsverzorging, is nog altijd het moeilijke punt. PI on der d personeelsleden staan bijna duizend leden ten dienste. De relatie van de leden tot het Witte Kruis ligt voornamelijk in hel zakelijke vlak. Men beseft vaak te weinig hoeveel zorgen de werkverdeling baart. Wat het materiaal betreft zijn er geen moeilijkheden^, gaat het om personele hulp dan wel. Het be stuur van de afdeling IJmuiden meent dat de verhouding lid-vereniging voor verbetering vatbaar is. Een goede voorlichting is geboden. Er zijn in 1959 27 leden bijgekomen. De werkzaamheden breidden zich steeds meer uit. De acht wijkverpleegsters-bin nenkort is de aanstelling van een negende te verwachten- hebben in 1959 in het to taal 23329 bezoeken afgelegd. De beide wijkkraamverzorgsters brach ten 1992 bezoeken aan 106 kraamvrouwen en 92 keer werd assistentie verleend bij bevallingen. Dc belangstelling voor deze tak van dienstverlening vermindert gelei delijk. Het aantal jonge moeders dat de blijde gebeurtenis in kraaminrichting of ziekenhuis afwacht neemt toe. Daarnaast valt een groeiende voorkeur te zien voor hulp in het gezin gedurende de hele dag of voor dag en nacht. Bij de consultatiebureaus voor zuige lingen- en kleuterzorg is een verdere sprei ding gewenst. Er valt enige teruggang te bespeuren in het aantal controlebezoeken. Voor gezinsverzorging is meer vraag naar hulp dan mogelijkheden lot vervul ling. Dit is over het hele land het geval. Hoewel de afdeling IJmuiden van het Wit te Kruis de opleiding tot gezins verzorgster bekostigt, en er gunstig voorstaat lande lijk gezien, zijn er te weinig vrouwen die zich geroepen voelen dit werk te doen. Aan het eind van 1959 waren in dienst bij de afdeling IJmuiden: 14 gdiplomeerde ge zinsverzorgsters en 17 gezinshelpsters. In het verslagjaar werd in 219 gezinnen hulp verleend met 5684 verzorginsdagen. Voor het kraamcentrum. dat ook Bever wijk en Heemskerk bestrijkt,, waren de cij fers: 16 gediplomeerde kraamverzorgsters Gemeente Bibliotheek houdt enquête De Velsense Gemeente Bibliotheek is be gonnen met het uitdelen van vijfhonderd enquêteformulieren aan bezoekers van de bibliotheek. Tot eind mei hebben de ont vangers gelegenheid de vragen in te vul len en het formulier in 'n bus bij het in lichtingenbureau te deponeren. Men kan zijn mening op papier zetten over de in richting, het personeel, de organisatie en activiteiten van de Gemeente Bibliotheek. Alle opmerkingen en suggesties zijn zeer welkom. De leiding hoopt door deze en quête een goed inzicht te krijgen in de instelling van de lezers en is van plan van iedere suggestie die tot verbetering kan leiden profijt te trekken. verrichtten in 1959 in totaal 288 verzor gingen met 3021 verzorgingsdagen; 6 leer ling-kraamverzorgsters 73 verzorgingen met 769 verzorgingsdagen. De leidster-do cente en de verpleegstersassistente legden 1352 bezoeken af. In het begin van dit jaar had de afde ling IJmuiden met moeilijkheden te kam pen door ziekte van administrateur J. Wollman en incasseur-propagandist J. Zwakman. De eerste zal waarschijnlijk wegens zijn gezondheidstoestand zijn werk niet meer kunnen hervatten. Penningmeester G. Broertjes meldde een bedrag van 291.811,65 aan uitgaven en 289.700,36 aan ontvangsten. Er was over 1959 dus een nadelig saldo van 2.111,29. P E R E KENNEMERLAAN 9 TEL. 5271 Gas- en Watcrfittcr - Installateur P.E.N Rok, mantel of onderjurk verkorten Overhemdenreparatie KENNEMERLAAN 155 Schoorsteenbrandje Dinsdagmorgen is in een perceel aan de Velserduinweg te IJmuiden een schoor steenbrandje ontstaan. De brandweer wist het vuur spoedig te blussen. Er ontstond maar weinig schade. Enkele keren per .jaar is er tussen Fransen, Belgen, Nederlanders, Engelsen, Schot ten. Denen, Duitsers en Polen rondom, op en boven de Noordzee een soort van saam horigheid, samenspel, waar geen „gecombineerde manoeuvre" van „West" of „Oost" tegenop kan. Dit komt. omdat het bij een oefening nooit direct om mensenlevens gaat; wordt er een vliegtuig of schip vermist, dan verkeren meestal wél mensen in levens gevaar. Kuststations cn visserman, onverschillig van welke nationaliteit, elk doet dan wat in zijn vermogen ligt „om die ongelukkige kcrel(s) levend uit het water terug te krijgen". Sedert kort loopt dit prachtige samenspel grote kans gehinderd te worden. Door „Veronica", dc drijvende zender voor de Nederlandse kust. .Veronica", het station dat een mijl of zeven uit de kust voor Noordwijk ligt, had verteld uit te zullen zenden op de 183 me ter, maar op de Nederlandse kust is al geconstateerd, dat het sprongen maakt tussen de 187 en 150 meter. Het onderling verkeer tussen kustwacht en zeereddings dienst, die de 181 meter band gebruiken zou, indien dit verkeer noodzakelijk was geweest, door deze handelwijze overgele verd zijn geweest aan de genade van „Ve ronica". De „183 meter" is, volgens „Veronica", vrij; het is ons echter gebleken, dat het een van de frequenties van de Nederland se kustwacht is. Als „Veronica" jongleert tussen de 1605-2000 kc/s, zoals het al heeft gedaan, dan zou daarmee niet alleen de Neder landse Brandaris-radio, Delfzijl (1657''-) IJmuiden Semaphore (1657). Hoek v. Hol land (1642'/2) en Vlissingen, Roeierswacht (1627'/2) het zwijgen kunnen worden opge legd, maar eveneens kunnen hierdoor on verstaanbaar worden kuststations in Bel gië (Antwerpen-1652'/2), Frankrijk, Enge land (Stonehaven en Seaforth-radio, 1618), Wick-radio (1615) in Schotland en enkele Westduitse lichtschepen. Het is slechts een greep. Met z'n (nu al) 1 kw-zender blaast ..Veronica" gemakke lijk de legale 20 watt-zenders uit de lucht. De internationale noodgolf is op 137''2 meter. Die ligt dus ver van de (niet vrije) 183 meter, maar dichter bij de 150 meter, in de richting waarvan „Veronica" zich al heeft gewaagd. „Veronica" is een Panamees, al is dan zijn bemanning Nederlands. Zal nu de Ne derlandse regering protesteren bij de re gering van Panama tegen het gedrag van ..Veronica"? En wat doen de regeringen van West-Duitsland, België, Frankrijk en Engeland? Als de Panamese regering op zulk een protest toezegt, een onderzoek te zullen instellen, dan is het toch hoogst twijfel achtig of dit enig praktisch resultaat zal opleveren. Onder Hoofdstuk VIII (art. 47 RR) van de Actes définitifs des conférences inter- nationales des télécommunications et des radiocommunications, Atlantic City 1947 prijkt een afdruk van de handtekening van de man die namens de regering van Panama het verdrag ondertekende, dat het resultaat was van deze conferentie. Dit verdrag iis in 1952 door een nieuw verdrag:.., (van; Buenos Aires) vei»ya«sei\:- het reglement, behorende bij liet verdrag van Atlantic City bleef ongewijzigd van kracht. Het zal van kracht blijven tot mei 1961. Daarna zal er weer een nieuw ver drag zijn, maar Panama zal dit niet on dertekenen. OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Bejaarden vierden tien jarig bestaan van hun bond Vele bejaarden hebben zich dinsdag avond in het Rex-thealer in IJmuiden- Oost kostelijk vermaakt tijdens cle feest avond, die ter gelegenheid van het tienja rig bestaan van de afdeling IJmuiden van de Algemene bond van bejaarden werd ge geven. Aan deze jubileumparade, gepre senteerd door „Succes" cabaretvariété, werd geopend door het showorkest „The Topliners" met een Parijs programma. Zelfs een stripteasedans ontbrak niet. Het prachtige decor met de Moulin Rouge en de belichting hielpen mee een echt Parij- se sfeer op te roepen. Een sfeer waarin de aanwezigen, getuige dereacties uit de zaal, zich best thuisvoeldeh. Voor lachgas zorgden mr. Janno et clown-tekenaar Nick Nichols. Zij brach ten ieder een gedegen nummer en wisten de zaal uitstekend te bespelen. Charmant was het optreden van „The Wimies" twee aantrekkelijke meisjes, die met gitaarbe geleiding op vlotte wijze een paar liedjes zongen. „De Wasborders", vier jongelieden met een wasbord, toeters en een gitaar, zorg den voor een muzikale comedie. Zij paro dieerden enige tophits, waarmee zij de lachers spoedig op hun hand kregen. On danks alle zotheid getuigde hun optreden van muzikaliteit en gevoel voor theater. Het programma vermeldde verder een rolschaatsshow van „The Dutch Rolling Stars" en een jongleursriummer van Ge- ry en Janine. Mr. Janno in bimger bab belde de nummers aan elkaar. Voor aanvang van het feestprogramma nam men de gelegenheid te baat de secre taris van de afdeling IJmuiden van de Algemene Bond van Bejaarden, de heer G. Blaas, te huldigen. De heer Blaas heeft de afgelopen tien jaar deze functie met jeugdig élan vervuld. Hij is nu tachtig jaar. Hij werd met bloemen en geschen ken bedacht. Ook sprak men hem harte lijk toe. De heer Blaas drong in zijn dank woord nog eens aan op een behoorlijke ruimte waarin de bejaarden in Velsen al lerlei werkjes kunnen doen. Werkjes die de mens jong houden en de verlammende werking van het nietsdoen opheffen. Als „Veronica" dus zondigen wil tegen het verdrag van Buenos Aires 1952, dan kan het dit aangenomen dat zijn rege ring met „onderzoeken" niet sneller is dan regeringen van- andere landen en ook niet bij voorbaat enige maatregel wil tref fen tegen het station slechts een jaar lang doen; daarna is het immers geen zon de meer. omdat het nieuwe verdrag Pa nama niet als ondertekenaar heeft.... Visserman en „Veronica" groeten el kaar vriendelijk en er zal best een zootje verse vis naar het voor anker liggende schip verhuizen. Het is niet te hopen, dat er iets gebeurt, waardoor de vriendelijk heid van de eerste omslaat in diepe haat. Waarschuwingen schijnen tot dusver even weinig indruk gemaakt te hebben als de circusstunts van straaljagers en „lucht politie". Samenwerking reders Naar door betrokkenen werd meegedeeld zal een samenwerking tot stand komen tussen de n.v. Verre Visserijmaatschappij en de n.v. Visserijmaatschappij J. de Jong, beide te Scheveningen. De uitvoering zal in handen zijn van de N.V. Verre Visserij maatschappij. BURGERLIJKE STAND VELSEN BEVALLEN: P. JanusSiebbeles, d., Stationsweg 81, Velsen-Zuid; N. Luttik— van der Knaap, z„ Vinkenstraat 49, Haar lem; H. A. Smit—Schouten, d„ Dirk Har- toghstraat 52, IJmuiden; M. A. Schouten Rijniers, z„ Dolfijnstraat 284, IJmuiden; A. C. de Weijzede Vx-ies, d., Paramaribo- straat 54, Santpoort; F. SchellevisDe Groot, z., Planetenweg 187, IJmuiden; E. VenemaSchaap, d., Eikenstraat 26, IJ- muiden-Oost; D. LangbroekPols, z„ Bik en Arnoldkade 40, IJmuiden; H. Visscher —van Veen, z„ Rijksweg 438. Santpoort; A. J Braakvan Schagen, d., Kluijskenslaan 6, Sanlpoort-zuid; T. RinsmaKooistra, d„ Reggestraat 7 bv, IJmuiden; E. Plönesde Boer, z.. Rijnstraat 87, IJmuiden; W. C. HoflandSchotvanger, d.. Dinkelstraat 23, Beverwijk: J. ZijlMeijer, z., Boerhaave- straat 4, IJmuiden; J. van BeilenDob- benga, z.. de Noostraat 94, IJmuiden-Oost; B. DuijnPruis, z„ Siriusstraat 1, IJmui den. OVERLEDEN: A. G. P. A. Kuilenberg, 81 jr., weduwe van F. H. J. Rolf von den Baurnen, Harddraverslaan 35, 'Santpoort- Zuid; H. Dekker, 85 jr.. weduwnaar van G. Bastianet, Kromme Mijdrechtstraat 57, I IJmuiden. De raad van de gemeente Beverwijk is dinsdagavond in een speciale vergadering bijeen geweest ter benoeming van een rector van hel te stichten gemeentelijke lyceum in die gemeente. De vergadering werd direct achter gesloten deuren voortgezet. Na de heropening door de voorzitter werd schriftelijk gestemd. Tot rector werd benoemd de heer R. van der Woude, thans leraar aan dc RHBS te Purmcrend. De heer ir. J. Nieuwenweg (V.V.D.) vroeg de wethouder van onderwijs Hermes hoe veel leerkrachten al reeds zijn aangetrok ken voor het te stichten lyceum. Ook wilde de heer Nieuwenweg wat meer klaarheid over de huisvesting van de nieuwe school en de grootte van het leerlingenaantal. „We weten van niets", zei hij. De wethouder hield bij de beantwoording van de vragen een slag om de arm. „De plannen zullen worden uitgewerkt in samenwerking met de nieuwe rector", zo zei hij. De huisvesting zal geregeld worden in overleg met het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Naar de wet houder mededeelde, valt nog deze week de beslissing te verwachten of de dependance van de RHBS te Velsen in de gemeente Beverwijk (ten behoeve van de leerlingen wonende ten noorden van het Noordzee kanaal. Red.) zal worden opgeheven of niet. Dil was ongetwijfeld de belangrijkste mededeling die dc wethouder deze avond deed. Wordt die dependance opgeheven, dan zou daar het gemeentelijke lyceum kunnen worden gehuisvest. Overigens zijn er wat de huisvesting be treft drie mogelijkheden, die evenwel gis- ru. r -4 wa^cuvt one el „Klokslag negen" Het komt mij 7.0 voor. dat regisseur J. W. van der Meij dinsdagavond in het Beverwijkse Kennemer theater een zucht van verlichting slaakte op het ogenblik, dat het doek na het laatste tafereel van de opgevoerde thriller „Klokslag negen", dan eindelijk kon zakken. Want in deze, door de geheelonthouders-toneelvereniging „Nieuw Leven" gegeven voorstelling, speelde hijzelf de rol van inspecteur Ri chard Farrow op een manier, die door zijn erbarmelijk slechte rolkennis toch werkelijk niet door de beugel kon. Vooral niet, omdat hij als regisseur de verplich ting heeft, in staat te zijn de anderen tot voorbeeld te dienen. Nu was het soms pijnlijk hem gade te slaan bij zijn pogin gen, deze gebrekkige tekstkennis te ca moufleren, door de afstand tussen hem en het souffleurshok zo klein mogelijk te hou den. Zijn routine kwam hem hierbij meer malen uitstekend van pas, doch deze hia ten waren toch de oorzaak - van een dik wijls tergend langzaam tempo, dat een stuk als „Klokslag negen" allerminst ver draagt. Jack Popplewells thriller is een bekwaam geconstrueerd verhaal over het echtpaar Leich, dat elkaar met vol harding naar het leven staat. Zij streven daarbij naar de klassieke volmaakte moord zonder bewijs, echter met als enig resultaat, dat degenen die het leven ver liezen hun wederzijdse gelieven zijn. die zij zo sluw met de uitvoering der misda den hadden belast. Zij zorgden voor een waterdicht alibi, zodat de met het onder zoek belaste inspecteur Farrow geen en kel bewijs tegen hen' kan inbrengen. Hij is echter intelligent genoeg om de ware toedracht te achterhalen en omdat zij niet voor hun eigen misdaad kunnen worden gestraft en het recht toch zijn loop moet hebben, kan Farrow hun toch een veroor deling in het vooruitzicht stellen. Dit zal dan zijn voor de moord, die zij juist niet hebben begaan. Jammer dat wegens de reeds gesigna leerde oorzaak het tempo van de voorstel ling dikwijls zo ongekend traag verliep. In het bijzonder voor Hennie Poldervaart, die als de intrigerende Esmeralda Leich de grote verrassing van deze avond was. Een voortreffelijk gespeelde figuur, welke in de gehele voorstelling domineerde. Minder sterk was Georg Jansen als Ro bert Leich, voornamelijk omdat hij op de zelfde toonhoogte bleef en daardoor slechts zelden tot een climax kwam. Wil Ooms begon als Marion Dale enigszins on zeker. maar gelukkig herstelde zij zich spoedig, zodat zij later met Hannie Pol dervaart een boeiend gespeeld tafereel voor haar rekening nam. Ton van Leeu wen was eveneens ruim voldoende als de forse Tom Hammond. Rie Amse speelde nog een onpersoonlijke Gladys en Thijs Winands ten slotte bleek niet eens in staat voor de miniatuurrol van Leslie Booth. Jan van Dam Advertentie Het beroemde Finse KILTA servies, model Arabia ALLEENVERKOOP Ovenvast, oersterk en niet duur KUNSTHANDEL V KENNEMERLAAN» Alle stukken los verkrijgbaar. Zie voor prijzen en samenstelling onze etalage. teravond niet genoemd werden in het open baar. Er zijn elf sollicitaties van leerkrach ten binnengekomen. Onder hen zijn leraren Frans. Engels, wiskunde, lichamelijke oefe ning en muziek. Omstreeks 1 mei zullen de hoofden van diverse scholen, niet alleen in Beverwijk, maar ook in andere gemeen ten (genoemd werden onder andere Uit geest en Krommenie), opgave doen van het aantal leerlingen, dat middelbaar onder wijs zal gaan volgen. De nieuw benoemde rector, de heer R. van der Woude is geboren op 26 april 1924 te Amsterdam. Hij is onderwijzer in vaste dienst aan de openluchtschool voor Het Gezonde Kind te Amsterdam, leraar aan de Zeevaartschool te Amsterdam, leraar in de Engelse taal en letterkunde aan de RHBS A en B te Purmerend en leraar Engels aan de Middelbare Handelsschool te Purme rend. Na de raadsvergadering heeft burge meester J. G. S. Bruinsma woorden van afscheid gesproken tot de heer Batenburg (K.V.P.) die als raadslid heeft moeten be danken wegens drukke werkzaamheden als notaris. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgen op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Besluit B. en W. Beverwijk Het college van burgemeester cn wet houders van Beverwijk heeft besloten ter gelegenheid van de viering der bevrijding 1960 en ook bij gelegenheid van de stads feesten, die morgenavond beginnen, aan inwoners die ten laste van de gemeente een uitkering voor levensonderhoud ont vangen, een extra uitkering te verstrek ken. Deze zal voor echtparen 10,- bedragen, voor inwonende gezinsleden, voor wie een gezinsledentoeslag wordt gegeven 1,25 én voor alleenwonenden en kostgangers 6-. Aan inwoners van de gemeenten die hier of elders voor rekening van de gemeente in bejaardentehuizen en dergelijke wor den verzorgd, 'zal een extra zakgeld van 2,50 worden gegeven. VEERTIG JAAR BIJ VAN GELDER Voor de heer P. J. van der Mey zal het vrijdag 29 april veertig jaar geleden zijn, dat hij op een en twintigjarige leeftijd zijn loopbaan bij de Koninklijke Papierfabrie ken Van Gelder Zonen n.v., en wel in de afdeling papierexpeditie, begon. Sinds 1949 is de heer Van der Mey voor man. DAMES VAN IJMOND I IN PROMOTIEWEDSTRIJD Voor een plaats in de districts tweede klasse A van het Nederlands Handbalver- bond wordt zondag 1 mei de eerste pro motiewedstrijd van het eerste damesteam van de handbalvereniging „IJmond" ge speeld. Dit is dan de eerste van drie te spelen wedstrijden, waarbij als tegen standsters fungeren de dames-kampioenen van het Amsterdamse Volewijckers. De wedstrijd is bepaald op elf uur. Aangezien het sportpark „Watervliet" niet beschik baar is, zal deze ontmoeting waarschijnlijk zijn op het CVB-sportterrein aan de Roos- wijkeriaan. De Scheld'e-Rijnverbinding Voorlopig uitwisseling van ambtelijke stukken (Van onze Haagse redacteur) De eerste bijeenkomst van de Belgische en Nederlandse delegaties over de vraag stukken met betrekking tot de Schelde- Rijnverbinding, welke dinsdagmorgen op het ministerie van Buitenlandse Zaken werd gehouden, heeft niet langer dan de lunch geduurd. De leden van de delegaties hebben zich in die tijd voornamelijk beziggehouden met het vaststellen van de te volgen werk wijze. Besloten werd om de beurt in Brus sel en in Den Haag te vergaderen, maar een datum voor de eerstvolgende bijéén komst werd nog niet vastgesteld. Men zal namelijk beginnen met het uitwisselen van de ambtelijke stukken over de kwestie.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9