is alleen als er op staat Programma van Margarets huwelijk vastgesteld Nieuwe woningbouwbeleid werkt totnutoe bevredigend „Liever wat minder huizen, maar met betaalbare huren" Industrie droeg erepodium voor Koningin over aan werkcomité Brand vernielde bovenverdieping Niemand heeft schuld, maar polderbewoners kregen gelijk kjBj* Koningin Ingrid van Denemarken is de enige buitenlandse koninklijke gast Russische oud-strijders niet naar de V.S.? Hedenavond 9.OS Zoals je me wilt DONDERDAG 28 APRIL 1960 13 Minister Van Aartsen in de Senaat: (Van onze parlementaire redacteur) De woningnood is niet meer zo groot als direct na de oorlog. In vele delen van het land kan men alleen nog spreken van wo ningbehoefte. De woningnood heerst alleen nog in de lagere huurklassen. Die ver anderde toestand vereist een gewijzigd be leid. Van de 80.000 woningen, die per jaar worden gebouwd, kregen er 78.000 subsidie. De subsidie viel dus ook toe aan hen voor wie zy minder noodzakelijk was. Thans wordt het subsidiebeleid meer gericht op goedkope arbeiderswoningen, waarvoor aan subsidie meer behoefte bestaat. Bovendien is de mogelijkheid geopend ook in de par ticuliere sector te komen lot arbeiders woningen met betaalbare huren. Aldus heeft minister Van Aartsen gisteren in de Eerste. Kamer uiteengezet. Voor de bouw van goedkope arbeiderswoningen waren tot 23 april j.l. 30.000 aanvragen om subsidie binnengekomen, waarvan 23.000 voor eigen bewoning en 7.000 voor verhuur. Deze aan vankelijke cijfers vond de minister bevre digend. In de vrije sector (zonder subsidie) is het aantal aanvragen om bouwvergun ning hoger dan men gewend was. Het bouwprogramma is gebaseerd op 80.000 woningen per jaar. Er wordt- niet gestreefd naar 90.000 woningen, want dat zou spanningen veroorzaken en prijsver hogend werken. De woningbouw omvat on geveer de helft van de totale bouw. Het standpunt is: liever wat minder woningen met betaalbare huren dan meer woningen, waarvan de huur onbetaalbaar is. Het is moeilijk, de bouwactiviteit af te remmen. Bijna alle bouw is van belang voor ons land. De weigering voor de bouw van een crematorium in Groningen vindt zijn oorzaak in het feit dat daar een grote wachtlijst is van bouwwerken, ook voor scholen. Alleen dus omdat de bouwactivi teit in Groningen vrij groot is, is de bouw vergunning voor een crematorium nog niet verleend. Laten bouwen in de noordelijke provin cies naar de mogelijkheid van de bouw capaciteit, zou zowel de begrotingspositie als de bouwmarkt in gevaar brengen. De bouwmarkt is in het algemeen vrij krap, ook in het noorden. Ook daar is de bouw capaciteit thans volbezet, anders dan in 1956. Er is nu geen verborgen bouwcapaci teit. „Ruimte-nota" Minister Van Aartsen streeft er naar, voor de derde dinsdag in september een nota in te dienen over de ruimtelijke orde ning. Zijn ambtgenoot van Economische Zaken is bezig het vraagstuk van de vesti ging van een tweede hoogovenbedrijf te be zien. Alvorens daarover een beslissing is genomen, zou minister Van Aartsen het voorbarig vinden nu reeds een uitspraak te doen over de plaats van vesliging.-'Bij voor baat heeft de regering zich niet verzet tegen vestiging aan de mond van de Rotter damse Waterweg. De zaak is echter nog in studie. Aan een verstedelijking van ons land met zijn sterk toenemende bevolking, valt niet te ontkomen, ook niet met spreiding van de bevolking. Daar moet men zich nu reeds op bezinnen, ook met het oog op het geeste lijk welzijn van ons volk. Aan verplaatsing van de regeringszetel Ergerlijk geval van dierenmishandeling De politie te Nij kerk heeft proces-ver baal opgemaakt tegen B. uit Spakenburg, omdat deze zich aan ergerlijke mishande ling van een koe zou hebben schuldig ge maakt. Toen de koe, die eigendom van B. was, op de slachtbank van een export slachterij in Nijkerk werd aangevoerd wilde de rijkskeurmeester geen toestem ming geven tot slachten omdat hij duide lijk sporen van dierenmishandeling ont dekte. Een van de voorpotpn van de koe was op de hoef gebroken en hing er los bij. Toch had de eigenaar het dier vele dagen laten staan en lopen, waardoor er infectie was opgetreden. Hierdoor was de gewonde poot tot driemaal de normale dikte opgezwollen. Door de pijn was het dier erg vermagerd en bijna vleesloos ge worden. Het dier is alsnog geslacht. Roofoverval mislukt Twee gemaskerde met een pistool gewa pende mannen hebben dinsdagavond om streeks negen uur gepoogd een overval te plegen in een kruidenierswinkel aan de Marktstraat te 's Hertogenbosch in de on middellijke nabijheid van de Bossche markt. Zij waren de winkel binnen gestapt en hadden de voordeur achter zich gesloten. Toen de kruidenier, de heer Nijs, naar vo ren kwam, bedreigden zij hem. Hoewel hevig geschrokken, viel hij de indringers terstond aan. Bovendien begon zijn zuster uit alle macht om hulp te roepen, waarop de indringers ijlings de vlucht namen. Men heeft slechts een vaag signalement van het tweetal. naar Apeldoorn denkt het kabinet niet. Wel wordt de mogelijkheid van verplaatsing van bepaalde instellingen uit Den Haag in studie genomen. De Ridderzaal is niet beschikbaar gesteld voor de Troelstra-herdenking omdat deze was georganiseerd door een politieke partij. Parlementair gezien is Troelstra een natio nale figuur. Daarover bestaat geen strijd, aldus minister Van Aartsen. Maar ook voor de herdenking van een andere nationale figuur, bijvoorbeeld Schaepman of Goeman Borgesius, zou de Ridderzaal niet beschik baar zijn gesteld indien de herdenking wordt georganiseerd door een politieke partij. De Ridderzaal dient alleen voor na tionale gebeurtenissen. Eerste kamer akkoord met regeling droogteschade De Eerste Kamer heeft woensdagmid dag met algemene stemmen het wetsont werp aangenomen met een regeling van de vergoeding voor de droogteschade in de landbouw als gevolg van de droge zomer in 1959. In totaal zal deze regeling naar schatting I 22,5 miljoen vergen. Namens de landbouwspecialisten zei de heer Geuze dat de minister de snelle be handeling van het wetsontwerp door de Eerste Kamer niet moet beschouwen als een teken van tevredenheid van de Kamer. Den Haag teleurgesteld over mislukken van zeereclitconferentie In officiële kringen in Den Haag heeft men zich woensdag zeer teleurgesteld ge toond over het resultaat van de stemming op de Zeerechtconferentie in Genève waar het Amerikaans-Canadese compromis voorstel één stem te weinig kreeg voor de vereiste twee derde meerderheid. Dit voorstel beoogde de territoriale zee op zes mijl te stellen met daarbuiten een visserijzone van zes mijl, waar andere lan den dan de kuststaat gedurende slechts enkele jaren bepaalde visserijrechten zou den kunnen blijven uitoefenen. Het niet aanvaarden van dit voorstel be tekent, aldus werd in deze kringen verno men, dat de driemijls zone geldend Vol kenrecht blijft, maar het betekent ook, dat aan de chaotische toestand, geschapen door de unilaterale uitbreiding van de ter ritoriale zee door vele mogendheden, geen einde is gemaakt. Het enige positieve ele ment in de uitkomst van de Zeerechtcon ferentie noemde men het feit, dat de Oost- blokresolutie, die uitbreiding der territo riale zee tot twaalf mijl voorstelde, een bijzonder gering aantal stemmen ver wierf. Na botsing doorgereden Het O.M. bij de Verkeerskamer van de Rotterdamse Rechtbank eiste gisteren één maand gevangenisstraf, zomede intrek king van het rijbewijs voor een jaar, te gen de 49-jarige textielhandelaar W. van der V. uit Den Haag. Op 30 januari j.l. was van der V. met een door hem bestuurde personenauto in botsing gekomen met een andere auto op de Schulpweg te Rotterdam. Hij was na het ongeluk doorgereden zonder zijn iden titeit naar behoren bekend te maken. Uitspraak 11 mei a.s. In de DAF-fabrieken te Eindhoven is het podium van de Nederlandse Strijd krachten voor de Koningin gisteren door de Nederlandse industrie overgedragen aan het comité, dat zich met de voorbe reidingen tot de aanbieding van dit po dium had belast. In een met gordijnen afgeschutte hoek van een der enorme fabriekshallen stond het geheel uitneembare, opvouwbare en verplaatsbare bordes compleet met ach terwand, geluids- en verwarmingsinstalla ties en bijbehorende vlaggenmasten opge steld, zodat de comitéleden en andere ge nodigden het voor het eerst in zijn geheel konden aanschouwen. Er ging een luid applaus op, toen het voordoek openschoof en het prachtige, in hoofdzaak in groene kleuren uitgevoerde erepodium zichtbaar werd. Het koninklijk erepodium is een schitterend werkstuk geworden van de Ne derlandse industrie. Het bordes en de vier traptreden daarvoor zijn vervaardigd van blank essenhout. De nerftekening van dit met zorg gekozen hout loopt parallel met de lichtgebogen vorm van de voorkant van het podium. Het magnifieke bronsgroene tapijt op de treden en het bordes is hand geknoopt en versierd met de wapens van de Koninklijke Marine, de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht. De achterwand van het podium is met een ingenieus soort drukknopen aan de staanders bevestigd en aan de voorzijde bedekt met lichtgroen fluweel. Langs de bovenkant van de achterwand is een don kergroene fries aangebracht, die het po dium op speciaal verzoek van de Koningin niet overdekt. De fries draagt een grote en twee kleine kronen. Het gehele podium is geconstrueerd op een aanhangwagen. Met het bordes in opgeklapte toestand vervoert de wagen tevens de belangrijk ste onderdelen van het baldakijn, zodat het mogelijk is in drie kwartier het gehele podium op elke gewenste plaats op te bou wen en later weer af te breken. Tijdens het transport is het bordes in schuine toe stand geplaatst. De aanhangwagen wordt getrokken door een normaal militair transportvoertuig. Het opstellen van het erepodium kan in zeer korte tijd geschie den doordat de belangrijkste onderdelen, w.o. de grote achterwand, aangebracht kunnen worden terwijl het bordes in ver ticale stand staat. Na het aanbrengen van de achterwand wordt het bordes met hy draulische hefcilinders in horizontale stand gebracht. Met behulp van enkele vijzels wordt het podium waterpas op de grond Een jaar met aftrek voor Spaanse zakkenroller Het Haagse Gerechtshof heeft het von nis bevestigd, dat de Rotterdamse recht bank uitsprak tegen de 30-jarige Spanjaard F. V. G., die zich in Rotterdam had schul dig gemaakt aan zakkenrollerij. Ook nu luidde het vonnis 1 jaar gevangenisstraf met aftrek. De aanhouding van de Spanjaard, die in een Rotterdams warenhuis op heter daad werd betrapt en daarna de benen nam, veroorzaakte indertijd nogal enige opschudding. Verscheidene fietsers en bromfietsers namen aan de achtervolging deel. De man, een beroepsmisdadiger en specialist in zakkenrollen, werd reeds eer der in verschillende steden in Europa ver oordeeld. gezet nadat de wielen zijn afgenomen en cie spatborden zijn neergeklapt. Hierna kun nen de verwarmings- en geluidsinstalla ties worden aangesloten en de twaalf ze tels worden geplaatst. Zoals bekend, zal de Koningin het ere podium in gebruik nemen tijdens de grote parade te Ede op 5 mei ter viering van de vijftiende verjaardag van de bevrij ding. In Santpoort Door een korte, maar fel uitslaande brand is woensdagavond te Santpoort om streeks acht uur de bovenverdieping van perceel nummer 55 aan de Bloemendaal- sestraatweg volleding uitgebrand. Van de inboedel op deze verdieping waaronder ledikanten en een gloednieuw tapijt kon niets gered worden. De bewoners van het alleenstaande huisje, de heer en me vrouw H. W. Klauwers, werden door voor bijgangers op de brand opmerkzaam ge maakt zodat zij op tijd het huisje kon den verlaten, waarna de omwonenden de benedenverdieping hebben ontruimd. De heer Klauwers is voor een bedrag van vijfendertighonderd gulden tegen brand verzekerd. De talrijke toeschouwers konden, dank zij de mildheid van de politie, dicht bij het brandende huis komen. De brandweer die met drie wagens ter plaatse was, kon het vuur met drie ne velspuiten en twee lagedrukspuiten vrij snel in bedwang houden en terwijl de heer en mevrouw Klauwers nog overstuur van het gebeurde bij hun getrouwde zoon, en kele huizen verder in de straat, van de schrik bijkwamen, smeten de brandweer lieden verkoolde stukken hout en dak pannen op straat kapot en doofden de laatste vuurresten. De vijfenzestigjarige mevrouw Klauwers vertelde nog nasnikkend, dat zij er niets van begreep. Terwijl zij en haar vieren- zesligjarige man koffie zaten te drinken, werd er op het raam getikt en schreeuw de men brand. Toen zij naar zolder ging, waar zij anders nooit kwam, was daar plotseling dat vuur. Een paar maanden geleden had het echtpaar Klauwers de man, die de huur voor de gemeentewoning kwam ophalen, erop attent gemaakt, dat als de wind uit een bepaalde hoek kwam, de zolder altijd vol rook stond. Zij hadden het ver moeden dat de schoorsteen poreus was. Maar de huürophaler had volgens me vrouw Klauwers gezegd, dat zij dan maar een briefje moesten schrijven met hun klachten en dat bij hem in de bus doen. „En wij hebben altijd de schoorsteen la ten vegen". De heer Klauwers, tuinman bij het Pro vinciaal ziekenhuis, woont al twintig jaar met zijn vrouw in dit huis en toen de gemeente het overnam had hij al geklaagd over de schoorsteen. Maar de oorzaak van de brand wist hij niet zeker. Er zijn geen kinderen in het huis. Boven stond geen oliepitje en „zo ver als mijn vrouw het kon zien kwam het vuur uit de richting van de schoor steen". De ramp in Tuindorp Zoals wij gisteren gemeld hebben is de conclusie van het onderzoek naar de dijk doorbraak bij Tuindorp-Oostzaan op 14 ja nuari j.l. van dien aard, dat er geen aan leiding is om tot strafrechtelijke vervol ging over te gaan. Omdat de dijkbreuk veroorzaakt is door de samenloop van een aantal onvoorziene omstandigheden, vol gens prof. ir. J. Th. Thijsse directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, kan de dijkdoorbraak uitsluitend zijn veroorzaakt door het breken van de in dit deel van het dijklichaam ingegraven asbest-betonnen waterleidingbuis, die een doorsnede van tien centimeter had. Na de buisbreuk is de zandlaag van de dijk vol water gelopen. Op zichzelf zou dit niet noodlottig zijn geweest ware het niet dat dit zandpakket door bevriezing van de bui- tenlaag was afgesloten zodat het water niet kon weg sijpelen. De druk in de zand laag is toen zo opgelopen, dat een deel van dit zand de polder is ingeschoven. De reden van de breuk De reden van de buisbreuk is volgens prof. Thijsse een zekere beweging in het dijklichaam geweest. Ten behoeve van de aanleg van de woonschepen-ligplaats in het Zijkanaal-H. is er baggerwerk uitge voerd in de dijk en werden voorts een 1 kilometer lange remming alsmede 2 damwanden als golfbrekers aangebracht. Deze damwanden werden loodrecht op de as van het zijkanaal geplaatst om de golf slag te breken van in het Noordzeekanaal voorbijvarende schepen. Deels werden de ze damwanden in het talud van de dijk geheid. Geconstateerd is nu, dat telkens wanneer passerende schepen een sterke golfbewe ging veroorzaakten, het schot in het talud van de dijk enigermate in beweging kwam. Het heen en weer wrikken van de plan ken vvas weliswaar niet met de ogen waar te nemen, maar het was voldoende om de overgangs-weerstand tussen de verschil lende lagen waaruit het dijklichaam is op gebouwd te verkleinen. De verhoging van de waterspanning in het lichaam van de dijk heeft geleid tot een zwelling die de waterleiding-buis in beweging heeft ge bracht en tenslotte heeft doen breken. De damwand was in augustus 1959 aange bracht. Het is bekend, dat polderbewoners toen reeds op de bezwaren hebben gewe zen. Noch het polderbestuur, waarvan de Amsterdamse wethouder van Publieke Werken voorzitter is. noch de officier van Justitie nadien, heeft gemeend waarde te moeten hechten aan deze mening van le ken. Prof. Thijsse beantwoordt de vraag of redelijker wijze te voorzien was dat de dijk niet bestand zou zijn tegen deze om standigheden, beslist met een „neen". Adve'tentie F M C* F I Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 (Van onze correspondent in Londen) Het officiële programma van het huwe lijk van prinses Margaret op vrijdag, 6 mei, is thans bekend gemaakt. Daarin wordt de prinses aangeduid als hare Ko ninklijke hoogheid de bruid. Antony Arm- strong-Jones, vergezeld van zijn „best man", die de bruidegom terzijde staat, de arts dr. Roger Gilliatt, zal twintig minu ten voor de bruid in de Westminster Ab bey aankomen. Na de dienst zullen de ouders van de bruidegom, de advocaat Ronald Armstrong-Jones en de gravin Rosse, die 25 jaar geleden gescheiden zijn, vooraan in de stoet, achter koningin-moe der Elizabeth lopen. Verwacht wordt dat Ronald Armstrong-Jones' tweede vrouw, mevi-ouw Carol Lopez, van wie hij even eens gescheiden is, en zijn tegenwoordige echtgenote, een stewardess, die twee jaar ouder is dan prinses Margaret en met wie hij begin van dit jaar in het huwelijk trad. zich eveneens in de kerk zullen bevinden. De premiers van het gemenebest zullen ook aanwezig zijn, maar niet meelopen in de bruidsstoet in de kathedraal. Koningin Elizabeth zal zich met een stoet van vijf rijtuigen, begeleid door een escorte, van de Household Cavalry, naai de Abbey begeven. De stoet van prinses Margaret zal uit twee rijtuigen bestaan De bruid zal worden vergezeld door prins Philip, die haar zal „weggeven". Na de plechtigheid zullen prinses Margaret en haar echtgenoot zich in de glazen koets naar Buckingham Palace begeven, waar de receptie wordt gehouden en waar twaalf bruidstaarten op de gebruikelijke wijze zullen worden aangesneden. De enige buitenlandse vorstelijke gasten bij het huwelijk zijn koningin Ingrid van Denemarken, prins en prinses Tomislav van Joegoslavië, prins Carl van Hessen, prins en prinses Georg van Denemarken, de prins van Hohenlohe-Langenburg, prins Maximilian en prins Ludwig van Baden. Er zullen 2068 gasten in de Abbey zijn, maar slechts 800 zullen het bruidspaar bij het altaar goed kunnen zien. De anderen zullen de plechtigheid kunnen volgen op het televisiescherm. In de kerk worden twintig televisie-monitors opgesteld, steld. Bij nader inzien is voor de heren jacquet en duifgrijze hoge hoed voorgeschreven. Voor de dames ochtend-toilet met hoed. Langs de route zullen behalve echte bloe men ook nog bloemen van plastic worden aangebracht, hetgeen een protest van de bloemkwekers heeft uitgelokt, maar de fir ma welke de versieringen verzorgt, heeft verklaard dat kunstbloemen er beter uit zien dan dode bloemen. Te duur? In het Lagerhuis is gisteren gesputterd tegen het bedrag van 26.000 pond sterling, dat zal worden uitgegeven voor de versie ringen langs de route. In 1947 werd slechts 6.000 pond besteed bij het huwelijk van prinses Elizabeth. Een socialistische afge vaardigde vond dit nogal vreemd en bo vendien was het volgens hem teveel van het goede, aangezien de huwelijksreis aan boord van het koninklijke jacht „Britan nia" 40.000 pond zal kosten. Lord John Hope, de minister van Openbare Werken antwoordde, dat de vergelijking tussen thans en de periode vlak na de oorlog mank gaat. Toen was het leven goedkoper en werd alles zo sober mogelijk gehouden. De hertog van Windsor, de lievelingsoom van prinses Margaret, zal het huwelijk van zijn nicht niet bijwonen. Ook de moe der van prins Philip, prinses Andrew van Griekenland, zal op het huwelijk ontbre ken. Op de huwelijksdag zullen de kamerle den, evenals de schoolkinderen vrijaf krij gen. (AFP) De Britse onderstaatssecreta ris van Marine. Ian Orr-Ewing, verklaar de naar aanleiding van vragen van La- bourzijde, dat de huwelijksreis met de -Britannia" geen extra-uitgaven ten be hoeve van het personeel betekent. De twintig officieren en 237 minderen krij gen. ongeacht of het schip vaart of niet, wekelijks te zamen 40.000 gulden uitbe taald, aldus de onderstaatssecretaris. Hij herinnerde eraan, dat de (socialistische) regering-Attlee in 1951 het besluit had ge nomen om de „Britannia" te laten bou wen. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat het bereid is niet- officiële visa te verstrekken aan de Rus sische en Amerikaanse militairen aan de Staten zouden komen ter herdenking van de geallieerde overwinning op Duitsland in 1945 en het eerste contact tussen Rus sische en Amerika snaemilitairen aan de Elbe. Het ministerie kan echter de oud strijders niet als een officiële delegatie be schouwen volgens de bepalingen van het Russisch-Amerikaanse uitwisselingsak koord. MOSKOU (Reuter) Er gaan geen Rus sische oud-strijders naar de Verenigde Sta ten voor de herdenking, zo had het Rus sische comité van oud-strijders medege deeld. Als reden wordt opgegeven „discri minerende maatregelen" van de Ameri kaanse autoriteiten. Amerikaanse oud strijders zouden vorig jaar in de Sovjet- Unie wel als delegatie zijn toegelaten. Iraaks minister vraagt ontslag BAGDAD (UPI) De Iraakse minister van Financiën Mohammed Hadid heeft premier Abdel Kassem zaterdag om ont slag gevraagd. Hadid's terugtreden uit Kassem's kabinet, waarvan hij sinds de juli-revolutie van 1958 deel heeft uitge maakt, zou volgens onbevestigde berichten het gevolg zijn van partij-politieke tegen stellingen. Advertentie EenTV.-spel van Luigi Pirandello Fris en zacht van smaak Robuust van karakter Rijp en vol van geur I 8.35 PER HELE LITER 'n de handige kneepllee GENEVEE de geheide gebeide van Wynand Fockinh - Anno 1679

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13