Meer exportbevordering nodig Numann van Philips: Haal Loutje van zolder" Positie banken sterk verbeterd De uitgifte van Demka Alitalia krijgt rechten tot landen in de V.S. CaLve -"tip voor chxHb el- leikeir eten. Coöp. Raiffeisen-bank had bevredigend jaar N.D.S.M. heeft nog redelijke bezetting Uitgifte Eerste Nederlandsche Perzië eist hogere royalties SCHEEPVAARTBERICHTEN De beurs DONDERDAG 2 8 APRIL 1960 17 GRAFISCH EXPORTCENTRUM Waarom haalt u de stoffige figuur Lourens Janszoon Coster niet weer van zol der om hem in 't buitenland bij de export bevordering te etaleren onder de slagzin: de drukkunst kwam uit Nederland? Het is immers nog nooit bewezeri dat Coster de uitvinder niet was en hij is dus jarenlang goed bruikbaar bij de collectie ve propaganda voor het Nederlandse drukwerk in het buitenland". Deze raad gaf de heer S. W. Numann, General Ad vertising director van hel Philips concern, vanochtend tijdens de in Amsterdam ge houden jaarvergadering van het Grafisch Export Centrum aan de Nederlandse druk kers en clichémakers. De heer Numann sprak over de moge lijkheden van de grafische industrie in de Euromarktlanden. Hij was ten aanzien van de perspectieven zeer optimistisch gestemd. Maar, zo voegde hij er aan toe, dan moet aan bepaalde voorwaarden worden vol daan. In de eerste plaats moeten de Ne derlandse drukkers en clichémakers ii langere termijnen bij de exportbevorde ring leren denken. Er is een vijfjarenplan en dus meer geld voor het Exportcen trum nodig, want alleen via collectieve propaganda in het buitenland kan de Ne- landse grafische industrie een grotere ex portmarkt veroveren. Het grafisch exportcentrum kan ook wor den ingeschakeld bij de samenstelling van een marktanalyse, zodat de vaderlandse grafische industrie een inzicht verkrijgt omtrent calculatieschema's, grote druk kers, opdrachtgevers en de werkwijze van reclamebureaus. De drukkers kunnen ge bruik maken van enkele positieve voor delen: onze beweeglijkheid in de wereld en de uitstekende kwaliteit van 't Nederland se drukwerk. Daarenboven verkeert ons land op de Euromarkt in een gunstige po sitie, omdat de kostprijzen in ons land het laagst zijn. De heer Numann zei dat zich binnen de Euromarktlanden 26.460 drukkerijen be vinden ofwel 1 op 7000 mensen. In Ne derland zijn 2105 drukkerijen of 1 op 5000 inwoners. Hoewel het grotendeels kleine drukkerijen zijn (er zijn in de Eu romarktlanden slechts 100 grafische be drijven met meer dan 500 werknemers) blijkt uit deze cijfers, volgens de heer Numann, de belangrijkheid van de gra fische industrie.'Sinds 1949 is de Neder landse grafische export verviervoudigd tot ruim 116 miljoen gulden in het afge lopen jaar. - Uit het jaarverslag van de stichting ..Grafische Exportcentrum" blijkt, dat de totale geregistreerde grafische export van Nederland in- 1959- in waarde met 15.8 percent en in gewicht met 14.1 p.ercent is gestegen. Er was een- bedrag mee ge moeid van 116.056,477. Hierbij is inbe grepen 25 percent voor niet geregistreerde uitvoer en f 1.419.575 voor de export van clichés. Boeken (ruim 28.700.000), ander druk werk (ruim 21 14 miljoen) en tijdschriften Dc weekstaat Saldo schatkist gedaald De weekstaat van de Nederlandsche P.ank per 25 april laat grote verschuivingen zien, welke het gevolg zijn van de kwar taaluitkering van het rijk aan de gemeen ten. Deze uitkering bedraagt circa 330 miljoen. Hierdoor is het saldo van de schat kist sterk gedaald. Daartegenover heoft de slaat verscheidene ontvangsten gehad, zo dat uiteindelijk de stand van de schatkist 408 miljoen bedraagt, ofwel 284 miljoen lager dan op 19 dezer. De banken hebben in de loop van de vo rige week de door hen opgenomen dure voorschotten terugbetaald, waardoor hun saldo met f 167 miljoen terugliep. Boven dien werden reeds bankbiljetten opge nomen, maar de uitkering van de staat aan de gemeenten bracht het saldo van de ban ken, van 584 miljoen op 674 miljoen. Het saldo van de voorschotten daalde van 181 miljoen tot f 14 miljoen. De circulatie steeg van 4.359 miljoen tot 4.385 miljoen. De goud- en deviezenvoorraad tezamen ver toonde een achteruitgang van f 6 miljoen tot 5.215 miljoen. Het goud bleef onver anderd op 443 miljoen. De rekening „an dere ingezetenen" daalde met 6 miljoen van 130 miljoen tot 124 miljoen. Reeds op 2 april j.l. begon de geldmarkt ruimer te worden en gisteren door de voornoemde uitkering van het rijk aan de gemeenten kwam zeer veel geld in de markt beschik baar. De daggeldrente bleef op 1% percent gehandhaafd. Op donderdag 12 mei as. zullen de Neder landsche Handel-Maatschappij n.v. en de Twentsche Bank n.v. dc reeds aangekon digde inschrijving openstellen op 8.040 ge wone aandelen, elk groot nominaal 500 aan toonder (desgewenst op naam) in de Koninklijke Demka Staalfabrieken n.v. in Utrecht, tot de koers van 150 percent. De aandelen delen ten volle in de resultaten van 1960 en volgende boekjaren. De in schrijving is uitsluitend voor houders van gewone aandelen waarbij twee oude aan delen recht geven op toewijzing van één nieuw aandeel. De claimhande! zal aan vangen op vrijdag 29 april. Storting don derdag 2 juni. Officiële notering ter beur ze zal worden aangevraagd. De Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabriek n.v. bezit 51 percent van het aandelenkapitaal Demka en zal, zo deelt het prospectus mede. volledig van het claimrecht voor inschrijving op de nieuwe aandelen, gebruik maken. De uitgifte heeft tot doel de toekomstige uitbreidingen en modernisering van het bedrijf te financieren. Voor de verdere fi nanciering is een onderhandse geldlening van 6 miljoen aangegaan, rentende 5 percent, waarop van 1963 tot en met 1972 jaarlijks 0,6 miljoen zal worden afge lost. Over de gang van zaken zegt het prospectus dat de omzet zich de laatste zes maanden op een niveau van circa 70 miljoen per jaar beweegt. Ver wacht wordt dat de resultaten, ook over het vergrote kapitaal een bevredigend di vidend zullen toelaten. (ruim f 17.800.000) waren weer de voor naamste grafische exportartikelen. De ge registreerde grafische export naar de Ame rikaanse markt is in twee jaar meer dan verdubbeld: van (4,2 tot 9 miljoen. De export naar de Europese landen steeg met circa f 10 miljoen. Volgens CBS-ge- gevens bedroeg het volume van de geregi streerde grafische uitvoer in 1959 circa 23.250.000 kg (vorig jaar 29.250.000 kg). (Van onze correspondent, in Rome) In een kort gesprek dat onze correspon dent met de directie van dc „Alitalia" had vernam hij dat de permissie tot lan den in Los Angeles aan deze Italiaanse luchtlijn is toegezegd. Men wachtte te Rome nog slechts op een officiële beves tiging uit Washington. Het bericht is der halve in Italië nog niet officieel bekend gemaakt. Onze correspondent tekent hierbij aan dat men wel moet bedenken dat de zaak er heel anders voorstaat dan in het geval van de K.L.M. In de eerste plaats is de Alitalia een kleine maatschappij die stel lig geen belangrijke concurrent zal wor den van de Amerikaanse luchtlijnen. Ver der is voor het Amerikaanse luchtverkeer Italië zelf van het allergrootste belang. Een stroom van toeristen komt voortdu rend uit Amerika naar Rome. Een heel belangrijk punt is ook dat in Amerika de presidentsverkiezingen voor de deur staan en de stem van de in Amerika wonende Italianen van geweldig belang is. Men vermijdt het in Washington altijd zoveel mogelijk om iets te doen wat de regering in Rome onaangenaam is. omdat dat al tijd zijn weerslag vindt bij de 10 a 12 miljoen Italianen die in Amerika geves tigd zijn en dus invloed hebben op de ver kiezingen in dat land. Emissie Thomassen Drijver In de jaarvergadering van Thomassen en Drijver Blikemballagefabrieken n.v. te Deventer is. conform het voorstel van commissarissen en directie, het dividend over 1959 vastgesteld op 20 percent, waar van dc helft desgewenst in de vorm van aandelen. In de vergadering van commissarissen welke na de aandeelhoudersvergadering werd gehouden, is zo wordt door de directie medegedeeld besloten in ver band met de belangrijke investerings plannen die voor de komende jaren be staan. aan een in juni a.s. te houden aan deelhoudersvergadering voor te stellen, nominaal 3.025.000 aandelen te emitteren tegen een koers van 150 percent. Sikkens Groep: gunstige ontwikkeling In de gisteren gehouden algemene ver gadering van aandeelhouders werd over eenkomstig het voorstel van commissaris sen besloten hei dividend over 1959 vast te stellen op 17% uit de winst in contanten. De aan de beurt van aftreding zijnde com missarissen. de heren ir. P. M. van Door maal en dr. H. J. van Doorne, werden bij acclamatie herkozen. Overeenkomstig de mededeling in het jaarverslag werd vermeld, dat de ont wikkeling in de Sikkens-groep, vergeleken met de overeenkomstige periode van de vorige jaren, wederom gunstig is. Gasten Trakteer dan eens op dunne, korstloze sneetjes brood met een rolletje worst of een plakje -ei en - om het dubbel lekker te maken - Calvé Mayonaise LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEE1 Zo'n idee om Uw gasten eens extra te verwennen kunt U zelf ook vinden. Want Calvé Mayonaise maakt heel veel hartige hapjes dubbel-Iekkcr. Doe Uzelf en Uw eters een plezier. Ontdek zo'n nieuwe verrassing r Calvé Mayonaise en... schrijf die aan Calvé. Dan krijgt U - als Uw idee bruikbaar is - een leuke, welkome verrassing! Zend Uw idee per briefkaart aan Calvé, postbus 1000, Delft. De ideeën moeten voor 1 juli I960 worden ingezonden en worden het eigendom van Calvé. Maak. e:tr iruééï-vajn. mei Calvé Blijkens het verslag over 1959 van de coöperatieve Centrale Raiffeisen-bank in Utrecht heeft de ontwikkeling van het be drijf der bank wederom reden tot tevre denheid gegeven. De kredietverlening in rekening courant aan landbouworganisa ties nam toe van 67,9 tot 84.6 miljoen. Het totaal van de kredietverlening op kor te termijn steeg van 78.4 miljoen tot 120,8 miljoen. Een percentueel sterke toeneming vond plaats bij de voorschot ten onder hypothecair verband. Speciaal de tuinbouw deed een beroep op deze fi- nancieringsvorm. Van de totale krediet en voorschotverlening van de centrale bank ad 177.3 miljoen werd f 141,1 mil joen in de agrarische sector verstrekt. De sterke ontwikkeling van de spaarac- tiviteit heeft zich in 1959 voortgezet. In clusief termijndeposito's bedroeg het to taal der deposito's van de aangesloten banken bij de centrale bank aan het eind van het jaar 1250.9 miljoen, een ver meerdering van 154.6 miljoen. Over het bedrijf der aangesloten ban ken zegt het verslag: De na 1951 onon derbroken jaarlijkse stijgingen van de toe vertrouwde middelen bereikte in 1959 met een bedrag van 326 miljoen een nieuw hoogtepunt, waarmede de reeds uitzon derlijke groei in 1958 nog werd overtrof fen. Inclusief de bij te schrijven rente heeft het tegoed in rekening courant per ulti mo 1959 een stand bereikt van 1.238 mil joen. De met ingang van 1958 ingetreden gunstige ontwikkeling in het verloop van de spaargelden bij de aangesloten ban ken heeft zich in 1959 voortgezet. Na bij schrijving van rente zal het tegoed van de gezamenlijke inleggers met 334 mil joen stijgen tot f 2.372 miljoen. Verwacht mag worden dat de bedrijfsresultaten van de aangesloten banken over 1959 zeer be vredigend zullen zijn. Het winstsaldo van de centrale bank nam toe van j 1,8 mil joen tot f 2,2 miljoen. Onder de baten op de verlies- en winstrekening is de post in terest de voornaamste met 1 10,6 miljoen (v.j. 8,2 miljoen). Het verslag bevat voorts het gebruikelijke overzicht van de economische toestand in het algemeen en van de situatie in de land- en tuinbouw. Scheepsreparaties gaan bij de Neder landse Dok en Scheepsbouw Maatschap pij te Amsterdam een steeds belangrijker rol spelen, aldus is in de heden gehou den jaarvergadering door de directie me degedeeld. Wanneer de reparaties dit jaar op hetzelfde niveau blijven van thans zullen zij niet zo verschrikkelijk veel afwijken van die over 1959, aldus gaf de voorzitter als zijn persoonlijke mening. Het is in het belang van het gehele bedrijf dat er een continubezetting is, om dat de onkosten anders in evenredigheid met de produktie veel te hoog zullen zijn. De maatschappij is weliswaar geen verzamelaarster van slechte contracten, zo zei de directie desgevraagd, maar men moet voorkomen dat de capaciteit onder een bepaald minimum komt. Naar wij vernomen heeft de pre.duktie 1959 der eerste Nederlandsche Verzekering Maatschappij op het Leven en tegen Inva liditeit n.v. het recordcijfer van ruim 370 miljoen (v.j. 315 miljoen) bereikt cn heeft het verzekerd kapitaal inmiddels de tweeëneenhalf milja'rd gulden over schreden. De premie-reserve nam met bijna 41 miljoen toe. In verband mei de uitbreiding, welke het bedrijf de laatste jaren heeft onder gaan, besloten commissarissen en directie andermaal tót uitgifte van 2.500.000 nieu we aandelen a pari, waarop 20 percent verplicht te storten, met voorkeur voor aaitdeelhoudjers in dier voege, dat het bezit van drie aandelen recht zal geven op toe wijzing vari een" niéuw aandeel, ten' voilé delende in de winst over het boekjaar 1960 en volgende jaren. Na deze emissie de derde in acht jaar tijds zal het geplaat ste kapitaal der vennootschap 10 miljoen bedragen. Aan de vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld het dividend over net boekjaar 1959 te bepalen op 27' 2 per cent (als v. j.). Advertentie Studie zeevrachten en goederenprijzen (Van onze correspondent in Rome) Een studiecommissie van de Kon. Ned. Reedersvereniging heeft een rapport uit gebracht over „zeevrachten en goederen- prijzen". De commissie concludeert aan de hand van steekproeven en ervaringsfeiten, dat „de vaak gehoorde mening dat transport kosten een groot deel der produktiekos- ten en gezinsuitgaven vormen niet door de feiten gesteund wordt. Tarief-wijzigin gen van vervoersondernemingen kunnen slechts geringe sociaal-economische reper cussies meebrengen. Aan de invloed van de vrachtprijzen op de produktiekosten en de gezinsuitgaven kan geen motief worden ontleend om in internationaal verband bij zonder toezicht uit te oefenen op de vor ming van de vrachtprijzen". Aldus dit rapport, waarin wordt gewezen op het. be langrijk aandeel, dat laad- en loskosten nemen in de totale vervoersprijzen. waar door de eigenlijke vrachtkosten in een onzuivere verhouding tot de produktiekos ten komen te staan. Betere resultaten Wessanen De financiële resultaten van Wessanen's Koninklijke Fabrieken n.v. te Wormerveer zijn in het eerste kwartaal van 1960 beter geweest dan in de overeenkomstige drie maanden van het vorig jaar. De liquiditeit is op het ogenblik zeer ruim, hetgeen tot uitdrukking komt in een creditsaldo bij de bank. Voor de eerstkomende maanden zijn de vooruitzichten goed. Het bedrijf heeft een goede orderpositie tegen lonende prij zen. Voor de rest van het jaar werd van een prognose afgezien, hoewel er op het pgenhliU, «een aanwijsbare ongunstige factored" zijn.'' De directie is bézb'r&d *oVeV de -E.E.G.-landbouwvoorstelle». Zij i: doende de activiteiten in enkele E.E.G. landen te vergroten, waarvan voor zo ver thans te overizen valt een gunstige invloed op de resultaten wordt verwacht. De Perzische ministerraad heeft in een gisteren gehouden vergadering besloten voor Perzië een groter aandeel op te ei sen van de winst die wordt gemaakt op in Perzië gewonnen olie. Een consortium van acht maatschappijen, dat in 1953 het werk van de Anglo-Iranian Oil Compa ny overnam na de door Mossadeq ver oörzaakte oliecrisis, staat een deel van de opbrengst af. Doch dit deel is naar de mening van de Sjah en de Perzische re gering thans te gering en derhalve zal om verhoging van de „royalties" worden gevraa-gd. Te Teheran wordt vernomen, dat de Perzische regering niet voornemens zijn verlangens op bijzondere wijze kracht bij te zetten. Men zal normaal onderhan delingen aanvragen, zo werd meegedeeld. Aalsdijk 27 te Boston verwacht v. Portland. Abbekerk 27 v. Hongkong n. Manilla. Abida 27 te Rotterdam. Acila 2/5 te Kaapstad verwacht. Acmaea -1/5 te Meha Al Ahmadi verwacht. Adonis 28 te Madeira verwacht. Agamemnon 28 v. Antwerpen n. Amsterdam. Alaniak 28 te Aden. Alblasserdiik 27 350 m. z. Kp. Race n. Le Havre. Alchiba 27 220 m. 11.0. Salvador n. Rio de Janeiro. Alcor 27 Ie Lourenco Marques v. Beira. Aegis 27 te Puerto Limon verwacht. Algol 27 17 m. n.w. Berlenga n. Antwerpen. Algorab 27 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alkaid 27 v. Basrah n. Beyrouth. Alkes 26 le Manilla v. Ilo Ilo, Aikmaar 27 16 m. z.o. Jabalattair n. Singapore. Almdijk 28 te Houston verwacht v. Antwerpen. AlwakI 28 te Colombo n. Vizagapatnam. Ameland 28 te Huil. Amstcldicp 27 104 m. z.w. Kreta n. Amsterdam. Amstelhoek 27 terug te Rotterdam. An dijk 27 v. Bremen n. Hamburg. Augolakust 28 v. Port Harcourt. 29 te Lagos venv\ Appingedijk 26 v. Liverpool n. Londen. Area 28 ie Trinidad verwacht. Arendsdijk 28 te Hamburg. Ares 28 v. Rotterdam n. Amsterdam. Argos pass. 27 Ouessant n. Antwerpen. Arnedijk 27 IOOO m. o.n.o. Bermuda n. Havana. Artemis 27 te Kiel. Asmidiske 27 400 m. n.o. Bermuda n. Hampt. R. Atys 27 500 m. z.w. Azoren n. Algiers. Baarn 27 900 m. z.w. Flores n. Rotterdam. Bali 27 te Belawan. Belong 27 540 m. z.z.w. Guam n. Balboa. Bar.ggai 28 te New Orleans verwacht. Bantam 26 v. Sandakan n. Singapore. Batu 27 v. Amsterdam n Bremen. Ba wean 27 te Alexandrië. Rlitar 27 102 m. z.w. Djcddah n. Dieddah. Boskoop 27 ie Maracaibo n. Curasao. Bussum 30 te Puerto La Cruz verwacht. Calamares pass. 28 Acapulco n. Los Angeles. Caltex Arnhem pass. 27 Little Quoin eil. n. Suez. Caltex Delfzijl 27 te Kopenhagen. Caltex Eindhoven 27 80 m. n.o. Kuria Muria naar Bahrein. Caltex Gorinchem 27 v. Fredericia n. Pernis. Caltex Utrecht pass. 27 Kuria Muria n. Bahrein. Camerounkust 26 v. Amsterdam n. Freetown. Cnmitia 5/5 te Rotterdam verwacht. Cartago 27 te Kp. Henry verwacht n. Baltimore. Casamance 26 v. Dakar n. Nantes. Castor 27 v. Beyrouth n. Lattakia. Celebes 28 te Beira verwacht. Ceres 28 v. Talcahuani n. Coquimbo. Cinulia 26 45 m. n. Trinidad n. Durban. Cities service Valley Forge 27 190 m. w.z.w. Kaap St. Vincent n. Marseille. Cleodora 28 te Geelong verwacht. Cradle of Liberty 27 115 m. o.n.o. Massawa n.aar Bandar Mashur. Crania 27 380 m. w.z.w. Flores n Rotterdam. Dahomeykust 27 v. Amsterdam, 28 te Antwerpen. Dalcraijk 27 v. Rotterdam. 28 te Bremerhaven. De Eercns 27 v. Aden n. Berbera. Dclft 27 te Amsterdam. Diloma 27 150 m. w.z.w. Azoren n. Stanlow. Dinteldijk 27 te Vancouver. Dorestad 26 v. Eastham n. Curagao. Doris 28 te La Guaira verwacht v. New Orleans. Esso Nederland pas. 27 Port Sudan n. Mena. Esso Rotterdam pass. 27 Perim n. Rastanura. Forest Hill pass. 28 Kreta n. Banins. Fravizo 27 60 m. w. Den Haag n. Rostock. Friesland SSM 27 te Esbjerg v. Immingham. Gaasterlanö 28 te Amsterdam. Gabonkust 27 v. Antwerpen n. Freetown. Geertje Buisman 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Giessenkerk 28 Ie Kobe v. Hongkong. Gooiland 27 te Newport v. Swansea. Graveland 27 v Kp. Adilo n. Amsterdam. Groote Beer 27 600 m. o.n.o. St. Helena n. L. Palm. Gi'OOtekerk 27 t,e Shanghai verwacht. Guineekust 27 te Amsterdam. Hathor 27 45 m. o.z.o. St. Vincent n. Rotterdam. Hecuba 27 op Orinocorivier. Hector 27 v. Amsterdam 28 te R'dam n. Levant. Hecuba 27 op Orinocorivier. Helena 28 v. St. Kitts n. St. Maarten. Helicon 27 te Guanta n. Trinidad. Hera 27 120 m. n.w. Ouessant n. Barbados. Hilversum 27 500 m. w. Flores n. Bermuda. Hispania 27 v. Gent n. Vlissingen. Holendrecht pass. 28 Kp. Bon n. Rijeka. Hoogkerk 28 v. Amsterdam n. Oost-Azië. Hydra 27 750 m. w.z.w. Azoren n. St. Thomas. Isis 28 te Amsterdam Jacob Verolme 27 v. Balboa n. Quintero. Japara 27 380 m. o.n.o. St. Helena n. Kaapstad. Jason 28 te La Guaira verwacht. Johan van Oldenbarnev. 27 v. Aden n. Fremantle. Joseph Frering 27 v. Monrovia n. IJmuiden. Kabylia 28 te Rotterdam. Kalinga 6/5 te Curacao verwacht. Kalydon 27 te Punta Cardon v. Willemstad. Kamperdijk 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Kara 27 te Helsingborg verwacht v. Limhamn. Karimata 27 750 m. o.z.o. Socotra n. Penang. Karimun 27 70 m. z. Kreta n. Napels. Karakorum 27 600 m. z.w. Guam n. Balboa. Katelysia 30 ter hoogte Landsend verwacht. Kelletia 5/5 te Curacao verwacht. Kcllia 30 te New York verwacht. Kenia verm. 29 v. Slanlow n. Hambic. Kcnnemerlanrl 27 ten anker Salvador. Kertosono 27 te Middlesborough v. Rotterdam Khasiella 1/5 te Curacao verwacht. Kinderdijk 27 850 m. o.n.o. Bermudas n. Vera Cruz. Kloosterdijk 28 le Tampia verwacht. Koningwaard 27 te Point Fortin 11. Las Palmas. Kopionella 27 200 m. n.n.o. Recife n. Buen. Aires. Koratia 27 te Punta Cardon verwacht. Korendijk 27 te New York. Korenia 27 22 m. z.o. Antiqua n. Pauillac. Korovina 27 v. Buenos Aires 11. Curacao. Kosicia 27 te Thameshaven v. Hamble. Krebsia 1/5 op Pararivier verwacht. Kreon 28 te Puerto Cabello. Kvlix in Kielerkanaal verwacht n. Amsterdam. Leeuwarden 28 te Cristobal. Leiderkerk 27 110 m. n.o. Port Sudan n. Suez. Lelykerk 27 v Hamburg n. Port Said. Leopoldskerk 27 400 m. w. Bombay n. Goa. Lissekerk 27 te Damman. Loenerkerk pass. 27 Golf v. Masira n. Kuwait. Loppersum 27 v. Savannah n. Le Havre. Lut.l.erkerk 27 v. Hoek van Holland n. Port Said. Maas 28 te Piraeus. Maashaven pass. 27 Casquets n. Amsterdam. Maasllovd 23 te Calcutta. Meerkerk 27 v. Bedibunder n. Bhavnagar. Memnon 27 te Baltimore v. Pto. Cabello. Mentor 26 te Hamburg n. Rotterdam. Merwelloyd 27 te Jesselton. Minos 27 v. Helsinki n. Amsterdam. Mississippilloyd 27 te Mobile. Mi tra 7/5 te Curacao verwacht. Modjokerto 28 te Colombo. Molèhkerk 27 te Akaba verwacht v. Suez. Montferland 27 70 m. z.z.w. Ouess. n. Amsterdam. Moordrecht pass. 27 Flores n. Finnart. Muiderkerk 27 100 m. n.n.o. Finist. n. Duinkerken. Munttoren 27 660 m. n.n.o. Belem n. Accra. N'acss Commander 27 v. Suez n. Mena. Navicella 1/5 te Curacao verwacht. Neder-Eems 27 te Hollandia. Neder-Weser 27 rede Bahrein. Noordam 27 610 m. n.o. Kp. Race n. New York. N oor wijk 27 40 m. z.z.w. Dakar n. Las Palmas. Oldekerk 27 340 m. n.n.vv. Perim n. Djibouti. Oranjefontein 28 te Lorenco Marques. Oranje Nassau 27 v. Oranjestad n. Pto. Limon. Oranjestad 27 v. Barbados n. Londen. Orestes pass. 27 Wight h. Rotterdam. Overijsel 27 te Antwerpen v. Duinkerken. Ouwerkerk 28 te Hamburg. P G. Thulin 26 v. Guayacan n. Balboa. Philidora 27 v. Port Said n. Rotterdam. Philine pass. 27 Kuria Muria n. Gibraltar. Philippia 27 te LA vera. Prins Casimir 28 te Antwerpen v. Londen. Prins der Nederlanden 27 v. Londen n. A'dam. Prins Willem George Frederik 27 120 m. n. Kaap Prins Willem V 27 dw. Calais n. Le Havre. Ortega 1 naar Montreal. Prov-singel 27 630 m. o.z.o. K. Race n. N. Orleans. Purmerend 26 v. Abadan n. Maladiven. Raki 27 te Penang. Reza Shah The Great 27 dw. Gibralt. n. Ummsaid. Ridderkerk 27 te Hamburg verwacht v. Bremen. Roepat 27 te Djeddah. Koggeveen 26 v. New Plymouth n. Sydney. Rondo 27 v. Hamburg n. Antwerpen. Rijnkerk 27 255 m. z.w. Walvisbaai n. L. Palmas. Saloum 25 v. Teneriffe n. Dakar. Samarinda 1/5 te Kaapstad verwacht. Sarpedon 27 te Barbados verw. v. Amsterdam. Sehelpwijk 27 rede Punta Cardon. Scherpendrecht pass. 28 Duncngess n. Hamburg. Schiè 27 30 m. z.w. Kp. Mondego n. Rotterdam. Sibigo 27 70 111. z.w. Kp. Howe n. Sydney. Skadi 27 39 m. w. Oporto n. Cecita Vecchia. Slamat 27 te Livorno. Sloterdijk 27 85 m. w. Bishoprock n. New York. Soestdijk 27 500 m. o. Kp. Race n. Terneuzen. Solon 27 v. Trinidad n. Pampatar. Stad Amsterdam 27 v. Dakar n. Boulogne. Stad Arnhem 27 v. Reggio n. Sagunto. Stad Delft 27 380 m. w.n.w. Azor. n. Vlaardingen. Stad Gouda 27 v. IJmuiden n. Pepel. Stad Maassluis 27 190 m. w.n.w. Fr'town n. Pepel. Stad Schiedam 28 te Terneuzen verw. v. Gent. Stad Utrecht 27 26 m. z.o. Wight n. New York. Stanvac Djirak 28 te Singapore. Stanvac Malacca 28 te Sungeigerong. Stanvac Ogan 27 70 m. n.n.w. Boompjes eilanden naar Semarang. Steven 27 v. Teneriffe n. Londen. Str. Lombok 27 te Brisbane verw. v. Pt. Kembla. Straat Singapore 27 v. Bunbury n. Fremantle. Straat Torres 28 te Walvisbaai verwacht. Sumatra pass. 27 Aden n. Ummsaid. Sunetta 1/5 in Panamakanaal verw. n. Curagao. Tabinta 27 v. Bremen 28 te Hamburg. Tahama 27 v. Banias n. Hamburg. Tamara pass. 27 Monapass. n. Curacao. Tamo 27 te Tiko eiland. Taria 30 te Yokkaichi verwacht. Tawali 27 50 m. o.n.o. Bouige n. Port Said. Telamon 26 v. Nassau n. Mobile. Thelidomus 29 te Curacao verwacht. Themis 27 v. Guanta n. Paramaribo. Tibia pass. 27 Straat Ormoesz n. Abadan. Tjiliwong 27 v. Duncdin n. Auckland. Tjitarum 27 v. Singapore n. Bohahan. Tjiwangi 27 in Strat Banka n. Palembang. Togokust 28 v. Amsterdam te Rotterdam. Triton 27 v. Antwerpen n. Hamburg. Tweelingen 27 180 m. z.w. Trondheim n. Narvik. Van Cloon 29 te Hongkong verwacht. Van Linschoten 27 v. Nagoya n. Yokohama. Vasum 27 1200 m. z.w. Fayal n. Europa. Waai 27 70 m. w. Malta n. Malta. v. Waerwijck 27 260 m. w.z.w. Sabang n. Durban Waiwerang 27 210 m. n. oostp. Timor n. Darwin Watngapoe 29 te Mogadiscio verwacht. W Alton Jones 26 640 m. o.z.o. Halifax n. P. Said. Waterman 27 te Port Said v. Rotterdam. Weltevreden 27 te Antwerpen. Westerdam 27 5G0 m. o. Kp. Race n. Rotterdam. Westertoren 27 180 m. z. Recife n. Curacao. Westland 28 te Hamburg. Willemstad 27 v. Madeira n. Port a Pitre. Witmarsüm 27 te Bremen. Wcensdrecht 27 200 m. z.o. Ph.delph. n. La Palito Wonogiri 27 v. Penang n. Singapore. Wonosari pass. 27 Maskat n. Penang. Wonorato 27 v. Manilla n. Los Angeles. Wonosobo 28 te Barcelona. Zaankerk 28 v Port Said n. Alexandrië. Zuiderkerk 28 v. Suez n. Port Said. Zwijndrecht 27 80 m. z.o. Gavdo n. Gdynia. KLEINE VAART Admiralengracht 26 65 m. z.z.o. Ouessant n. Antw. Ank T. 26 v. Delfzijl te Karskaer. Areas 26 v. Cartagena n. Burriana. Ardeas 26 v. Venetië n. Triëst. Bab T 26 van de Tees n. St. Malmö. Brouwersgracht 27 le Amsterdam. Bloemgracht 27 dw. Ameland n. Amsterdam. Draco 27 30 m. n. Kp. St. Vincent n. Lissabon. Elsa 25 v. Delfzijl te Karskaer. F-levo 26 te Gothenburg n. Delfzijl. Ilias 27 v. Izmir n. Gibraltar. Kaap St. Vincent 26 v. Gent n. Malmö. Leliegracht 27 70 m. w. Hanstholm n. Dundee. Marianne 27 v. Delfzijl te Rouaan. Midas 26 v. Rotterdam n. Gibraltar. I-'hidias 26 te Finistene n. Rotterdam. Ponza 26 voor slecht weer te Karskaer. Twee Gebroeders 26 te San Feliu n. Tarragona. SLEEPVAART Blankenburg 26 te Rotterdam. Gele Zee 26 v. Hoek van Holland n. zee. Zwarte Zee 25 v. Southampton n. Port of Spain. Uranium op Groenland Volgens schatting van Cecil Jacobsen van de Deense commissie voor atoomenergie bevatten de maniumlagen bij Skovfjord in Zuid-Groenland een vierduizend ton uranium waarvan de winning alleszins lonend zal zijn. Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Emissie Bouwstoffen v h. A. E. Braaf, Naar wij vernemen zal aan de a.s. jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de n.v. Bouwstoffen v.h. A. E. Braat worden voor gesteld het geplaatste kapitaal door een uit te brengen emissie te vergroten van 1 miljoen gul den tot anderhalf miljoen gulden. Nederlandse kaas in Italië De export van Nederland naar Italië heeft over 1959 meer dan het vijfvoudige bedragen van de export, naar dit land in 1950. Ook de Italiaanse export naar Nederland is in deze periode sterk toegenomen. Zij bedraagt thans 4 maal de om vang van die in 1950. De gunstige ontwikkeling van de Nederlands-Italiaanse handelsbetrekkin gen blijkt eveneens uit het sterk toenemende aantal vestigingen van Nederlandse bedrijven in Italië. De Nederlandse kaasexport naar Italië, die elk jaar in omvang toeneemt, is tijdens de jong ste jaarbeurs van Milaan en de etalagewedstrijd zo onverwacht sterk gestegen, dat de in Italië aanwezige voorraden Nederlandse kaas reeds se dert een week totaal uitverkocht zijn. Unilever „willig", overige internationals vast. Bij een tamelijk levendige handel ver toonden de internationale waarden giste ren een vaste tot willige tendentie. Vooral Unilever lag „willig" in de markt. Het buitenland alsmede het publiek nam aan delen Unilever uit de markt. Er was wei nig aanbod en dus werden flinke prijzen betaald. Philips steeg van 938 tot 944 als gevolg van buitenlandse vraag. AKU haal de het gehele verlies van de voorgaande dag in. De claims waren goed prijshou dend op 128. Kon. Olie mocht zich op 151,30 in een koerswinst van ruim een gulden verheugen. Hoogovens liepen op van 678 tot 681. Ook gisteren viel er bitter weinig in de scheepvaartafdeling te be leven. Cultures zeer stil en prijshoudend zonder meer. Op de incourante markt werden claims Mees' Bouwmaterialen op circa ƒ420 geadviseerd tegen gisteren 400. Dit. komt neer op een prijs van 142 per cent voor een nieuw aandeel. Ketjen ge vraagd. (ANP). Figée kwam van 188)4 op 190, Spaarnestad van 452 op 458. VERHANDELDE FONDSEN 26 april 27 april Totaal 458 459 Hoger 156 (34.1 "/o) 235(51.2'/») Lager 192(41.9°/o) 120 (26.1'/#) Gelijk 110(24.0'/») 104 (22.7'/») AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U473—475 473 Kon. Olie150—151.20 150.— Philips 939—947 939 Unilever 830839 exdiv. 830 exd. VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U468—470 gl 469 Kon. Olie149.80 gb-150.10 f 150.— Philips 932'/!936 936 Unilever 824—828 826 Hoogovens 668 gb670 670 Claims A. K. U. 127.— Amsterd. Bank 338% nSTed. Haridel Mij 262% Rotterd. Bank. 284>/a Twentsche Bank 262 A.K.U 473 Albert Heijn 391 Amstel Bier 412 Billiton Mij. II 351 Bols 548 Bührmann Papier 479 Deli-Mij 175.60 Dordtsche Olie 712 Fokker 400 Heineken's 531 Hoogenbosch Sch. 250 679)4 H.V.A 168 440 492 K.L.M 111.50 Kon. Ned. Zout 725 Kon. Olie 151.30 Müller Nat Bezit 450 Nederl. Ford 432 Ned. Gist- en Sp 315 Ned. Kabelfabr. 484% Philips Gem. Bez. 944'4 Philips Pref 280% A'dam Rubber 111)4 Sikkens Groep 638 Stokvis R.S. 232 Thomassen Dr 725 Unilever 837,/ï Van Berkel's Pat. 288 Van Geldpr Pap 269% Van der Heem 230% Ver. Machinefabr 214 Wessanen 265 Wilton Feijen oord 189% 7.war,«»oberg-Org. 599 Tn terunie 194. Robeco 215. 500. Ver Bezit v. 1894 118.50 HAL 135% K N.SM 178% N Schéepv. Unie 141 Va Ommeren v 240 Stonmv Mij. Ned 158 Anaconda 52% Kennecott Cooper 79% Aluminium Ltd 30' h Bethlehem Steel 43% U.S. Steel 77 Republic Steel 59% American Motors 79% General Motors 44% Cities Service 42% Shell Oil 66% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: Weer koersdalingen Tegen sluitingstijd heeft zich op de New- yorkse aandelenmarkt een verkoopgolf ontwikkeld, die de meeste koersen omlaag sleurde, en voor enkele fondsen niet alleen het dag-hoogtepunt, maar ook de slotkoers van gisteren ondermijnde. Voordat deze ontwikkeling zich afteken de hadden gunstige berichten over de staalindustrie en de bedrijfswinsten het beeld bepaald. Maar deze „nieuws-achter- grond" was niet voldoende om de markt de hele dag door te ondersteunen. Vooral de Blue Chips kregen het tegen sluitings tijd hard te verduren: Du Pont en Inter national Paper verloren elk ongeveer 2 dollar, Owens Illinois, U.S. Steel en East man Kodak verloren alle ruim 1 dollar. Het beursvolume bedroeg 3.020.000 aande len. Van totaal 1215 fondsen die werden verhandeld sloten 422 hoger en 532 lager dan gisteren. Het industriegemiddelde kwam van 610.92 op 609,96. dat van Spoor wegen van 141,00 op 140.83 en van open bare nutsbedrijven van 89,19 op 89,08. (UPI)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 17