IJmuider Courant 0 FLEXA Eerste eenheden voor N. Guinea in augustus klaar voor vertrek Herkozen Adenauer acht opvolging niet actueel Nog steeds aardschokken in verwoeste stad Lar Twee winnaars van eerste toto-prijs M o d e huis HET WEER Indonesiërs zinspelen op sluiting van Suezkanaal voor Karei Doorman Hij striemt vriend en vijand en werpt de socialisten de handschoen toe Australië gereserveerd over de aangekondigde versterkingen Syngman Rhee's Korea is geschiedenis geworden Agent neergeslagen door jongens in Boskoop Conflict in samenstelling van bevrijdingsprogramma Tethn. Tekenmaterialen NESTLED M. STR1JUND, SCHOTERWEG 7 schilder zelf met DE WOLF van 1833 Garage VAN WIJK DONDERDAG 28 APRIL 1960 45e JAARGANG NUMMER 148 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U I D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije S.JIRAZ (Reuter) Ook woensdag is de Zuidperzische stad Lar door aard schokken getroffen, de derde reeks schok ken sinds zondag. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. Bij de aardschokken van dinsdag zouden vijf Perzische mili tairen omgekomen zijn toen bouwvallen in stortten terwijl zij in de stad naar slachtoffers onder de puinhopen zochten. TEHERAN (UPI) In een beklemmen de hitte en terwijl hongerige wolven in de omgeving zwerven, wordt in de Per zische stad Lar gewerkt aan het bergen van de slachtoffers van de grote aardbe ving. Tegen de middag waren 350 doden geborgen en twee mensen levend vanon der het puin gehaald. Evenals bij de ramp in Agadir hangt een ondraaglijke geur boven de verwoeste stad. De men sen, die in Lar bij het opruimingswerk aktief zijn. dragen gasmaskers, die met een desinfecterend middel geïmpregneerd zijn. Hete winden uit de woestijn doen de temperatuur in de stad van puinhopen voortdurend stijgen. De politie die een kordon rond Lar heeft gelegd, zendt re gelmatig patrouilles uit. die met geweer- en pistoolvuur de wolven uit de direkte omgeving van de stad verdrijven. Een groep overlevenden die uit Lar was ge vlucht uit vrees voor een epidemie, is woensdag op korte afstand van de puinho pen door een troep wolven aangevallen. Er is watergebrek in de verwoeste stad. De eerste prijs in de KNVB-töto van zondag wordt gedeeld door 2 deelnemers: de heren S. Schouten, Slijkstraat 20. Weesp, en W. J. Louwerens, Witveen 59. Den Haag. Ieder krijgt 48.600. De tweede prijs van 97.200 valt in 48 parten uiteen ieder ontvangt f 2.025. De eerste-prijswinrtaars behaalden 14 punten, de tweede-prijswinnaars 13. In de krant van heden: Pög Weérrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 13 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 13 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5, 7, .9 Agenda van IJmona en Haarlem 7 In de Vishal en op zee9 Feuilleton 15 Horen en Zien 15 Globetrotter Garcia de Leon 15 Beeldverhalen15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit. nummer bestaai uit vier-en-twintig pagina's Gen.Cronjéstr.120 Altijd apart en goedkoper dan de stad Verwachting tot morgenavond: Nog steeds koud Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. Over wegend matige noordelijke wind. Aanhoudend koud met hier en daar nachtvorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Uiterlijk onbewogen zil de Berkelse arts O. in de verdachtenbank in de Leeuwarder rechtszaal,waar gisteren de behandeling van zijn tweede gif- moord proces begonnen is. Op de ach tergrond de officier van Justitie mr. M. H. Ge line k. op wie de zware taak rust, te bewijzen dat de de dorpsarls in de Leeuwarder strafgevangenis zijn mede-gevangene Lodder met binnen gesmokkeld vergif zou hebben om.- gebracht. Voor een verslag van de eerste procesdag zie men pagina 2. Aan onze postabonnees, Zaterdag 50 april (Koninginnedag) zal er geen postbestelling zijn, daar de posterijen die dag zondagsdienst hebben. Dit betekent, dat, voor zover ons blad de morgen na verschijning in uw bezit komt, de couranten van vrijdag 29 april en zaterdag 30 april tot onze spijt een dag later zullen bezorgd worden. DE DIRECTIE Op Koninginnedag vallen enkele treinen uit Zaterdag zal in verband met de viering van koninginnedag een aantal forensen treinen. dat op „normale" zaterdagen rond het. middaguur rijdt, worden opgeheven. DJAKARTA (UPI) Zegslieden op het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken hebben vandaag laten doorsche meren dat de regering de Verenigde Ara bische Republiek mogelijk zal vragen om de Karei Doorman de doorvaart door het Suezkanaal te ontzeggen. „Wij hebben het nog niet gevraagd, maar de mogelijkheid bestaat dat wij het doen", zo verklaarden de zegslieden. „Wij rekenen op de Egyptische gevoelens van solidariteit". Sukarno heeft juist zijn bezoek aan de V.A.R. beëindigd en in een communiqué met Nasser gewaarschuwd tegen de ge volgen van het zenden van de Karei Doorman. Intussen is de ontstemming over de reis van de Karei Doorman naar Nederlands Nieuw-Guinea in de Indonesische hoofd stad gegroeid. Het voorgenomen bezoek van de Karei Doorman aan Nederlands Nieuw-Guinea werd in Djakarta beschreven als „een uit daging aan de Indonesische strijdkrachten en het volk en een aanwijzing van Ne derlands agressieve bedoelingen". (Reuter) Kapt. K. A. Mattjik. woord voerder van het Indonesische „Nationale front voor de bevrijding van West-Irian" heeft het voorgenomen vlagvertoon met de „Karei Doorman" en twee begelei- dir.gsschepen in de wateren van Nieuw- Guinea een „oorlogshandeling" genoemd. Tegenover verslaggevers zei hij woe dend dat de Nederlandse actie ook een schending betekent van de 12-mijlsgrens der Indonesische territoriale wateren. „Het is het absolute recht van Indonesië zijn soevereiniteit te verdedigen en, bo vendien, de verantwoordelijkheid van het volk te zamen met de strijdkrachten der republiek, om maatregelen te treffen ter bestrijding van elke vijand, die tracht de soevereiniteit van de Indonesische natie aan te tasten". De woordvoerder van het nationale be vrijdingsfront vervolgde: „Laten wij ons thans gereed maken teneinde het hoofd te bieden aan elke actie die de Nederlanders mochten beginnen tegen het volk en de Indonesische natie". (Van onze correspondent in Bonn KARLSRUHE De vitale 84-jarige Westduitse bondskanselier en C.D.U.-voor zitter Adenauer heeft gisteren, op de eer ste dag van hel C.D.U.-parlijcongres te Karlsruhe, zijn socialistische tegenstan ders de handschoen toegeworpen voor de verkiezingen die in september 1961 voor de Bondsdag zullen worden gehouden. Op nieuw zal het motto van de C.D.U.dat velen in welvaart wentelende kiezers als muziek in de oren zal moeten klinken, luiden: „geen experimenten". Ditmaal evenwel haalt Adenauer's partij boven dien uit voor een uitdagende slag tegen de S.P.D.. die bijzonder veel waarde kan hebben. Hij degradeerde zijn socialisti sche opponenten namelijk tot permanente neen-zeggers, waar het de westelijke bond genootschappen van de bondsrepubliek aangaat. De strijdbare Adenauer maakte om te beginnen korte metten met alle bewerin gen volgens welke het noodzakelijk is om naast de 84-jarige bondskanselier „nu reeds" een kroonprins neer te zetten. „Voor ais het eens mis zou gaan met de kanselier", zoals zijn tegenstanders fijn zinnig zeggen. „Laat niemand" aldus Adenauer, „zich toch zorgen maken wie mijn opvolger wordt. Zo'n kroonprinsen- affaire is in de grond van de zaak een onaangename geschiedenis. Wanneer het ogenblik gekomen is dan daarvan ben ik overtuigd zijn er genoeg mensen die het stuur vast en sterk in de hand ne men". Dit zei hij onder aanhoudende toe juichingen van de gedelegeerden op dit partijcongres. En om de S.P.D. toch maar vooral in het zwartste daglicht te stellen zei hij enerzijds dat „wij zonder de NAVO een speelbal zouden zijn die beslist in de han den der Russen zou geraken". Anderzijds dat de S.P.D. in de loop der jaren tot tien maal toe neen heeft gezegd tegen de reeks van overeenkomsten, die de enge band tussen Bonn en de westelijke wereld hebben gesmeed: van heL lidmaatschap van de Raad van Europa af tot het E.G.K.S.-verdrag, het akkoord van Pe- tersberg, het zogenaamde Duitsland-ver- drag, het verdrag voor de Europese De- fensiegemeensychap, het bezettingsver drag, de Westeuropese Unie, de NAVO, de dienstplicht en het Saargebied. Veertien rebellen Deze tien punten zullen het komende an derhalf jaar het scherpe zwaard moeten vormen waarmee Adenauer zal optornen tegen de S.P.D. Zeker van de zege is hij niet. Hij hoonde niet voor niets zijn eigen partijgenoten op hoge zetels die tegen de partij-eenheid en de wil van het kabinet in hebben gehandeld. Hij joeg zijn partij genoten op naar een hoog verkiezingstem po, hij loonde zijn ergernis over de bu reaucratie in de partij en onder de C.D.U.- parlementsleden. De oude kanselier en partijvoorzitter is nog wel zo machtig, dat' hij het zich kan veroorloven over ieder een en alles in zijn eigen partij de staf le breken. Desondanks: voor het eerst in twaalf jaar moest hij bij zijn herverkie zing tot voorzitter tien blanco en vier neen stemmen incasseren. Dat zijn veertien re bellen tegen zijn regime. De eerste detachementen voor de versterking van defensie van Neder lands Nieuw-Guinea zullen in de loop van de maand augustus voor ver trek gereed zijn, zo heeft de minister van Defensie, ir. S. H. Visser mede gedeeld in zijn brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer, waarin hij, zoals wij gisteren berichtten, de maatregelen tot versterking van de ver dediging van Nieuw-Guinea heeft toegelicht. De minister schreef deze brief overeenkomstig de toezegging van zijn ambtsvoorgangers om de beide Kamers der Staten Generaal tijdig in te lichten zodra eenheden van de krijgsmacht anders dan ter vervanging buiten Nederland zouden dienen te worden geplaatst. Hoewel, gezien de ervaringen, de beoogde versterking zal dienen te worden gebaseerd op de uitzending van daartoe aan te wijzen beroeps- èn dienstplichtig personeel, zal de gelegenheid tot vrijwillige uitzending naar Nederlands Nieuw-Guinea worden opengesteld. Aan hen die zich daarvoor aanmelden zal met inachtneming van het dienstbelang en hij overigens nagenoeg gelijke capaciteit om te voldoen aan de te stellen eisen, de voorkeur worden gegeven. Met betrekking tot de aangekondigde versterkingen van marine, leger en lucht macht op Nieuw Guinea vernemen wij van de betrokken voorlichtingsdiensten nog het volgende: de stationering van straalvliegtuigen op Nieuw-Guinea, waar toe de Regering heeft besloten, beperkt zich tot de reeds eerder in de Kamer be sproken zending van Hunter-straaljagers met de Karei Doorman. Het is ook thans nog niet te zeggen wanneer de beman ningen en het andere personeel naar Nieuw-Guinea zullen gaan. evenmin als welk luchtmachtpersoneel hiervoor in aan merking komt. De genoemde vliegveldbe veiliging door de Koninklijke Landmacht betreft een uitbreiding van het aantal se dert anderhalf jaar op Nieuw-Guinea ge stationeerde detachementen luchtdoelartil lerie. De L.V.D. kon geen nadere mede deling doen omtrent de omvang van deze uitbreiding. Wel is van legerzijde ver klaard dat het bij de genoemde statione ring van grondstrijdkrachten uitsluitend om infanterie gaat en dus niet om gespe cialiseerde wapens. De vorm van deze eenheden is te vergelijken met die van de Suriname-detachementen. De Koninklijke Marine zal onder meer voor de luchtverkenning speciale toestel len krijgen. Onlangs zijn voor de aanschaf hiervan enkele deskundigen naar Amerika geweest en men deelt ons mede. dat. hoewel het officiële fiat hieraan nog moet worden gehecht, reeds een bestelling is geplaatst op een aantal vliegtuigen, dat de afgedankte Martin Mariners moet ver vangen. Het woord is aan... B e r 1 a g e Hoge kumst is niet alleen een gevoels uiting, doch ook het resultaat van een scherp verstand. CANBERRA (Reuter) Sir Garfield Barwiek, de waarnemende minister van buitenlandse zaken, zei woensdag in het huis van afgevaardigden, dat de Australi sche regering geen reden heeft te veron derstellen, dat er ook maar de minste agressieve bedoeling schuilt in hel Neder landse besluit Westelijk Nieuw Guinea te versterken. CANBERRA Volgens berichten van U.P.I. heeft men in officiële kringen te Canberra het besluit van de Nederlandse regering om de militaire defensie van Nederlands Nieuw-Guinea te versterken, met grote reserve ontvangen. Het bericht meldt dat de voornaamste ministers de huidige situatie tussen Neder land en Indonesië uiterst delicaat achten. Deze mening is nog versterkt door de mededeling uit Den Haag, zo kort volgen de op de bekendmaking van het voorne- Apeldoorn gaat als eerste gemeente in Nederland ten gerieve van de bewoners van enkele dorpen in deze gemeente, een proef nemen met een mobiel secre tarie-bureau. Deze wagen bemand met een secretarie-ambtenaar zal weke lijks standplaats kiezen in Beekbergen, Loenen, Uddel en Hoenderloo. Moesten deze première 'n landelijk tintje. de bewoners van deze plaatsen vroe ger kilometers afleggen voor formali teiten in verband met burgerlijke stand, thans komt het raadhuis prak tisch voor hun deur. Beekbergen was de eerste plaats waar het secretarie- bureau zitting ging houden de eer ste klant vergezeld van 'n koe gaf aan men de Karei Doorman naar Nieuw Gui nea te zenden. WASHINGTON (Reuter) Amerikaan se functionarissen hebben woensdag ge zegd niet te geloven dat Indonesië van plan is zijn toevlucht tot geweld te nemen om zijn aanspraken op Westelijk Nieuw Guinea te verwerkelijken. Er is geen of ficiële reactie van het State Department gegeven op het Nederlandse besluit om de verdediging van Nederlands-Nieuw-Guinea te versterken. Maar functionarissen, die niet met name genoemd wilden worden, zeiden, dat president Sukarno en dr. Su- bandrio kort geleden verklaard hadden dat Indonesië niet van plan was geweld te ge bruiken. „Ik ben van mening, dat de Amerikaanse regering geloof hecht aan die verklaringen", aldus een van de func tionarissen. Hij zei, dat het zeker waar is, dat In donesië in de afgelopen paar jaar zijn militaire kracht aanzienlijk heeft versterkt met wapens uit verschillende kringen. Maar aan de andere kant is het vraagstuk van de binnenlandse veiligheid van Indo nesië enorm groot. Hij zei. dat het altijd mogelijk is dat Indonesië West-Nederlands Nieuw-Guinea zou kunnen aanvallen. Indo nesië heeft fel gereageerd op het Neder lands besluit om een vliegdekschip voor vlagvertoon naar Nederlands-Nieuw-Gui nea te zenden en er is altijd een kans van actie en reactie, leidend tot een gewapen de botsing. Maar thans hebben de Ver enigde Staten geen reden te twijfelen aan het woord van Indonesië, dat het niet zijn toevlucht tot geweld zou nemen, zo zei de ze Amerikaanse functionaris. Vice-president en gezin verkozen de dood SEOEL (UPI) Aan het Korea van president Syngman Rhee is vandaag eei einde gekomen. Het uit vier personen be staande gezin van de man die als zijn „kroonprins" gold, nam de „uiteindelijke verantwoording" voor de bloedige studen tenonlusten van de laatste weken en ein digde zijn bestaan in een zelfmoordpact, waarvan Rhee's geadopteerde zoon de executant was. Slechts enkele uren later verliet de 85-jarige staatsman het presi denlieel paleis en was een einde gekomen aan een carrière in staatsdienst van 65 jaar roemloos afgesloten door het volk dat zich tegen de „vader des vaderlands" keerde. Rhee's ontslag zou vandaag door de Na tionale Vergadering formeel zijn aan vaard. zo de onverwachte dood van de ge kozen ex-vice president Lee Ki poeng met vrouw en jongste zoon door de hand van Rhee's geadopteerde zoon, niet tus senbeide gekomen was. Deze zoon, 23 jaar en luitenant in het Koreaanse leger, sloeg na zijn drievoudige moord de hand aan zichzelf. Dit drama heeft zich afgespeeld in een bijgebouw van het huis van presi dent Rhee. waar Lee met zijn gezin een toevlucht had gezocht tijdens de recente demonstraties tegen de regering. Voor zijn vlucht naar het huis van Rhee. was Lee door studenten met de dood bedreigd. De demonstranten hielden Lee verantwoorde lijk voor het gewelddadig optreden der po litie. dat in de laatste weken 162 slacht offers heeft gemaakt onder de demon stranten, die onder aanvoering der studen ten stonden. Behalve dat Lee vorige maand tot vice-president werd gekozen, krachtens verkiezingen waarin volgens de oppositie op grote schaal is gefraudeerd, was hij voorzitter van het parlement. De families Rhee en Lee stonden elkaar na. Niet alleen had Rhee Lee's oudste zoon geadopteerd een oude oosterse gewoon te wanneer een echtpaar kinderloos blijft zoals Rhee en zijn Oostenrijkse vrouw maar hij was ook peet van Lee's vrouw Maria. Dezer dagen hield een aantal jongelui zich in de avonduren op ter hoogte van een lunchroom op de Zijde te Boskoop. Vier jongens uit Bodegraven waren nog al luidruchtig en vielen voorbijgangers, onderwie enkele meisjes, lastig. Een po litieman, die één van de onhebbelijke kna pen mee wilde nemen naar het bureau, werd onverhoeds door drie vrienden van de gearresteerde, aangevallen. Met z'n vieren wierpen zij de politieman tegen de grond. Deze liep daarbij een hersenschud ding op. Drie van de jongelui konden later wor den aangehouden. Zij zullen vrijdag voor de officier van Justitie in Den Haag wor den voorgeleid. Radio en televisie Karei Prior heeft ten einde raad zo zegt hij zelf de door hem door de natio nale programmacommissie verstrekte op dracht teruggegeven om het amusements programma op bevrijdingsdag voor radio en televisie samen te stellen. „Ik zie geen kans meer om een kloppend programma in elkaar te zetten", zo zegt hij als commentaar op zijn besluit, „nu men, zonder mij erin te kennen, zo maar liedjes, liefst nog wel drie, uit het programma schrapt en dan dood-leuk zegt, zoek maar een ander, dan houdt voor mij alles op." Het is eigenlijk begonnen met Corry Brokken's „Milord", het door haar in het Nederlands gezongen succesliedje van Edith Piaf. Dit liedje is Prior geeft het ook toe min of meer pikant. „Ik kan mij voorstellen en ik heb er begrip voor dat een liedje in zo'n programma niet zou kunnen passen. Maar dan verwacht ik, dat alle moeite wordt gedaan om bijvoorbeeld de tekst wat te veranderen of om andere ideetjes aan de hand te doen, zodat het liedje zonder het programma, dat een con tinuïteit moet hebben, te schaden, vervan gen zou kunnen worden. Maar niets daar van: botweg wordt mij gezegd, na een vergadering van een commissie, waar ik als producer niet eens bij mag zijn, dat drie liedjes niet geschikt zijn en dat ik maar anderen moet nemen." Daarmede valt of staat de opzet van het programma, aldus Prior, want het gaat onder het motto „Wat was uw eerste suc ces-liedje na de oorlog". Als dan het al zo vaak door de radio gezongen „Tante Nel" van de lijs! moet en „He kissed me here" moet verdwijnen, dan zou ik eigenlijk Cees de Lange en Hetty Blok ook uit het pro gramma moeten nemen. Een programma waaraan ik nu al twee maanden aan het werk ben en waarvoor maandag de repe tities beginnen. Of dit dienstweigering is? Wel neen/zegt Prior, ik werd uitgenodigd om een programma te maken. Ik weiger niet, maar ik heb gezegd dat ik er geen kans meer toe zie. TELEFOON 60114 DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST sikkens-tjallema produkt OFFICIAL DEALER Huygensstraal 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alle Ridderorden en onderscheidingen direkt uit voorraad SMIT EN VAN ROSBERGEN Zijlstraat 71 - Haarlem - Tel. 16965 Kijk eerst bij ZEEMAN voor u koopt! Het juiste adres voor al uw textiel. Bloemstr. 70 - IJmuiden-W. - Tel. 4235 BARTELJORISSTR HAARLEM IEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 273596 TWEKA BIKINI'S OVERVEEN Hiermede herinneren wij u er aan dat onze zaak KONINGINNEDAG en BEVRIJ DINGSDAG zal zijn GESLOTEN

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1