Engeland poogt wanhopig bij te blijven in de bewapeningsrace Deel van Peugeots losgeld in Zwitserland uitgegeven R ussisch rakettenoverwicht schakelt Blue Streak uit Atphenaar Luxemburgs staatsbezoek aan België Washington keurt boycot van „Cleopatra" voorzichtig af <~Praatótoel Onderscheid Wereldnieuws DONDERDAG 28 APRIL 1960 3 Ook chantagepoging in Frans-Zwitsers grensgebied (Van onze correspondent in Parijs) Er hebben zich twee nieuwe elementen voorgedaan in de overigens nog maar zeer traag voortschrijdende enquête inzake de kinderroof van de vierjarige Eric Peugeot die tegen een losgeld van vijftig miljoen franc bij zijn familie is teruggekeerd. Het eerste feit is dat enkele biljetten van tienduizend franc die deel uitmaakten van het losgeld, waarvan de nummers kon den worden opgetekend, in Zwitserland in circulatie zijn gebracht en door de politie konden worden achterhaald. Het tweede nieuws is dat vrienden van de automagnaat Peugeot, de directeur van het Casino van Divonne-les-Bains, aan de Frans-Zwitserse grens kortgeleden het slachtoffer dreigden te worden van een bende die dezelfde chantage op hun beide kinderen poogde te plegen. De ouders van Eric logeren vaak in het Casino en de chauffeur, die het knaapje enkele weken geleden naar het golfveld van Saint Cloud reed. waar het gekidnapt zou worden, was vroeger zelfs bij de bevriende directeur in dienst. Er zijn echter geen aanwijzin gen dat deze chauffeur door de Peugeots of door de politie als handlangcr-informa- teur van de gangsters zou worden ver dacht. Wel schijnt de eerste brigade der Pa- rijse politie-prefectuur die het onderzoek in handen heeft, nu redenen te hebben de standplaats van de gangsterbende in Zwit serland te zoeken. De grens in de buurt van Divonne-les-Bains is bijzonder gemak kelijk te overschrijden vanwege de vele toeristen die tussen het Franse Casino en Zwitserland hier dagelijks passeren. De gangsters zouden hun buit in Zwitserland vermoedelijk zonder veel moeite in veilig heid hebben kunnen brengen. In Genève. centrum der internationale bankwereld, is het evenmin lastig belangrijke sommen in korte tijd om te wisselen zonder veel spo ren achter te laten. Wanneer Eric's kid nappers deze weg inderdaad gevolgd heb ben dan is de kans voor de Franse politie nog kleiner geworden hen spoedig of wel ooit op het spoor te komen. Het is bekend dat ook Interpol, de organisatie der ver schillende samenwerkende nationale poli- tie-apparaten, bij het onderzoek is inge schakeld. Maar verder blijft de Franse politie uiterst zwijgzaam over de eventue le resultaten die haar nasporingen al zou den kunnen hebben opgeleverd. Evenmin weet men nog of de biljetten, die een deel van het bloedgeld vormen en die nu dus zijn teruggevonden, al tot, enige nadere aanwijzing over hun uiteindelijke her komst hebben geleid. (UPI) Het onderzoek valt samen met berichten, dat. Roland Peugeot, de vader van Eric, in Zwitserland verblijft. Symbool van honderd jaren vakmanschap ONSTUIMIG DEFENSIEDEBAT IN HET LAGERHUIS Van onze correspondent in Londen) R.A.F.bommenwerpers, uitgerust met door straalmotoren voortbewogen kern wapens en over een aantal jaren waar schijnlijk voorzien van Amerikaanse Sky- bolt-raketten. zullen in geval van oorlogs dreiging zoveel mogelijk over vliegvelden in de gehele wereld worden verspreid om het risico van een Russische kernaanval op Groot-Brittannië zelf zoveel mogelijk te verminderen. De Britse minister van Defensie. Harold YVatkinson, zinspeelde gisteravond in het Britse Lagerhuis op dit plan tijdens een onstuimig debat over liet plotselinge opgeven van dc enige Britse kern-raket ..Blue Streak". Hierdoor wordt het ook duidelijk, waarom Groot-Brittan nië zo krampachtig vasthoudt aan zijn eis om minimaal honderd vierkante mijl soe verein grondgebied op Cyprus als mili taire basis te behouden. Geloofd wordt, dat Britse bommenwerpers met kernwa- wapens eventueel op Malta, in Afrika, Singapore en op Borneo zullen worden ge stationeerd. De kwetsbaarheid op de grond en de precisie van de Russische raketten is de hoofdoorzaak van het opgeven van de „Blue Streak". Een verdere, belangrijke reden is dat het project, waaraan drie jaar is gewerkt, en dat kortgeleden door de Britse regering nog hemelhoog werd geprezen, te kostbaar wordt. In totaal zijn er waarschijnlijk honderd miljoen pond mee gemoeid geweest, een bedrag waar van menigeen schrikt, maar dat door de regering als een peuleschil wordt be schouwd tegen de achtergrond van de as tronomische bedragen, welke de Verenig de Staten jaarlijks aan rakettenonderzoek besteden. Minister Watkinson verklaarde, dat zonder fouten en verspillingen de ge hele Britse defensie onmogelijk zou zijn. Zulks als gevolg van de snelle, technische ontwikkeling, waardoor een project vaak al verouderd is, hoewel het zich nog in een beginstadium bevindt. Duncan Sandys, de minister van Lucht vaart, die tijdens de oorlog belast was met de verdediging tegen Duitse vliegende bommen, gaf volmondig toe, dat Groot- Brittannië zowel wetenschappelijk als fi nancieel niet in staat is nog langer met de Verenigde Staten op raketgebied te wedijveren. Het is goedkoper in de toe komst raketten in Amerika aan te schaf fen. Washington geeft de verzekering, dat aan het gebruik daarvan met Britse explosieve ladingen geen beperkingen zullen worden opgelegd. Vandaar, dat de Britse regering vasthoudt aan de illusie van een onafhankelijk Brits afschrikwa- pen, hoewel het voor de leverantie van de vervoermiddelen voor de kernladingen voortaan aangewezen zal zijn op de Ver enigde Staten. Het zwakke punt is echter, dat de nieuwe Amerikaanse projecten, zoals de Skybolt een door vliegtuigen te lanceren raket nog alleen maar op papier be staan en waarschijnlijk pas over tien jaar werkelijkheid zullen worden, zodat Groot- Brittannië gedurende deze periode geen eigen vergeldingswapen van betekenis zal bezitten. Hieraan klemmen velen zich nog vast, uit vrees dat de Verenigde Staten, nu zij gaan beschikken over intercontinen tale raketten, wellicht niet bereid zijn eigen vernietiging te riskeren, in geval van een conflict in Europa. De Britse re gering schijnt gemakkelijker bereid zich geheel op Amerika te verlaten, dan de Labour-oppositie, wier anti-Amerikaanse vleugel zich krachtiger dan ooit roert. Destijds heeft de Labour-regering in het geheim de eerste Britse kernbom ontwik keld. ook al voornamelijk uit vrees dat de Verenigde Staten zich van Europa zouden afwenden. Gaitskell staat onder zware druk van zijn eigen partij om de onafhan kelijke Britse kernwapenpolitiek op te ge ven. Labour dreigt tussen twee stoelen te vallen door het besluit van de Britse re gering om de „Blue Streak" los te laten. George Brown, de oppositie-woordvoerder voor Defensie, sprak veelbetekenend van een nieuwe situatie. Diepe indruk maakte een rede van het conservatieve lid Antho ny Head, die minister van oorlog was tij dens de Suez-crisis, en die onderstreepte hoe gevaarlijk het was voor de westelijke defensie wanneer deze te veel afhankelijk is van de kernwapen-strategie. Om lokale agressie tegen te gaan. mogen de ortho doxe strijdmiddelen niet worden verwaar loosd. Op Duncan Sandys is in zijn eigen partij veel critiek geoefend omdat hij juist alles op de kaart van de kernbom dreigde te zetten. Dit was echter weer het gevolg van een destijds door premier Macmillan genomen beslissing om Groot- Brittannië als kernmogendheid te laten KRUISWEG 47-49 HAARLEM meetellen, in de hoop dat tevens de de fensie-kosten drastisch zouden kunnen worden verlaagd. Thans dwingen de harde feiten de Britse regering tot terugkrabbelen. Het project van de „Blue Streak" bevatte destijds een zelfde element van grandeur-politiek als De Gaulle's Saharabom. Sir Winston Churchill woonde een groot deel van het debat met grote belangstel ling bij. Op de tribune zat premier Robert Menzies van Australië, dat ten nauwste betrokken geweest is bij het Blue Streak- project. BRUSSEL (ANP) Groothertogin Chai-lotte en prins Felix van Luxemburg zijn woensdag in Brussel aangekomen voor een officieel bezoek aan België, dat tot zaterdag zal duren. Tijdens het bezoek, waarvoor tal van Brusselse hoofdstraten met de nationale frood-wit-blauwe) vlag gen van Luxemburg en de Belgische drie kleur zijn getooid, zullen de Luxemburgse gasten in verscheidene steden worden ont vangen. Ook zullen zij een bezoek brengen aan de instellingen van de Europese Ge meenschappen. Vandaag zullen de Luxem burgse gasten een bezoek brengen aan Brugge en Gent, waar zij 'ook de enkele dagen geleden door koning Boudewijn ge opende bloemententoonstelling zullen be zichtigen. Het vorstelijke bezoek uit Luxemburg gaal een viertal weken vooraf aan het staatsbezoek van koningin Juliana en prins Bernhard. „Star of Asstian" wordt in Canada geboycot WASHINGTON (Reuter) Het „State Department" heeft verklaard dat het pos ten. bij het V.A.R. schip „Cleopatra' „moeilijkheden brengt voor het onderhou den van de buitenlandse betrekkingen van onze regering." In een formele ver klaring werd gezegd, dat het posten „on gelukkige gevolgen zou kunnen hebb.en.' De hoop wordt uitgesproken dat het niet zou leiden tot „strenge maatregelen tegen Amerikaanse schepen en zeelieden in bui tenlandse havens." Opgemerkt werd dat de vakbonden het recht hebben om te posten maar „bezien van het standpunt van het buitenlands be leid moet duidelijk worden gemaakt dat dit in het buitenland wordt beschouwd als een politieke demonstratie in verband met de V.A.R.-beperkingen tegen Israel". In kringen van het ministerie werd gezegd dat. 24 tot 36 schepen onder Amerikaanse vlag geregeld havens in hel Middellandse Zeegebied aandoen, terwijl per maand slechts een schip uit de V.A.R. naar de Verenigde Staten komt. Het hof van beroep heeft in New York een beslissing over een beroep van de eigenaars van de ..Cleopatra" uitgesteld De rechtbank had zich uitgesproken tegen een gerechtelijk optreden tegen de pos ters. CAIRO (Reuter-UPI) Een woordvoer der van de internationale federatie van Arabische arbeiders heeft te Cairo ver klaard dat de voorgenomen boycot van Amerikaanse schepen wegens de actie te gen de „Cleopatra" tot Canadese schepen in Arabische havens zal worden uitge- Sneeuwbuien boven Europa LONDEN (Reuter) In verschillende delen van Europa is sneeuw gevallen. Zelfs de Italiaanse riviera had van sneeuw buien te lijden. In Frankrijk heerst, een koude golf. In het oosten is sneeuw geval len en sommige wijngaarden in Bourgon- dië hebben vorstschade opgelopen. In de Belgische Ardennen ligt meer dan 2>/s cm sneeuw. Uit vrijwel alle delen van West- Duitsland is melding gemaakt van sneeuw val. Ook Noord-Europa is onverwacht door hevige sneeuwbuien getroffen. SAN ANGELO (UPI) Een hagelbui met stenen groter dan tennisballen heeft de Amerikaanse stad San Angelo in Texas geteisterd. Een poes die door een steen werd getroffen bleef dood. Twee personen liepen ernstige hoofdwonden op. Advertentie jaloexlegn De Jjeste service bij v. DUSVENBODEN Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17165 Op de. Oor-deel Onder de vele miljarden aardbewoners val ik verder niet op; één van tallozen. Maar ik heb een kwaliteit die uiterst zeldzaam is. Ik kan mijn oren bewegen. Gelijk een paard kan ik ze naar voren en naar achteren doen schuiven. Er zit ten een paar spieren rondom mijn kaken en slapen die ik met ingenieuze vinding rijkheid kan doen functioneren. Al die an dere miljarden kunnen dat vrijwel niet en zijn, wat dat betreft, gahandïcapt. Nu wil ik dit niet als individuele ver dienste opeisen. Het is een erfelijke trek. Van mijn vader heeft men mij verteld, dat hij dezelfde ongewone eigenschap had. Vader kon zijn oren bewegen, tot vreugde van zijn jeugdige omgeving. Ik kan het ook. Doch in mijn geval is het een ivoren- toren-activiteit. Het dient tot niets, niet eens tot vermaak, want ik heb het vrijwel geheim gehouden. En bij de zeldzame ge legenheden, dat ik het aan jeugdige be wonderaars toonde, liet dit bescheiden vermaak een generatie, gevoed met tele visie, kleurenfilms op het brede scherm en straalvliegtuigen, volkomen koud. De wereld moet sedert mijn vader veeleisen der zijn geworden. Het bewegen van mijn oren, deze kunst- om-de-kunst eigenschap, levert echt niets op. Vijftigduizend jaar geleden, ja zelfs in de vorige oorlog, had de eigenschap tot scherper localisering van geluid, nog een voordeel verschaft. Heden ten dage. met luid en voortdurend verkeer, laat het ieder- een onberoerd hoezeer ik mijn oren vóór en achteruit beweeg. Toch is het niet makkelijk. Onderbreek de lectuur van deze kanttekening, lieve lezer, en probeer voor de spiegel uw oren naar voren en achteren, naar boven en naar beneden te bewegen. Ik wed tien te gen één dat u het niet kunt. Ik kan het. Maar wat nut heeft het? Wie geeft mij een toelage, wie bewondert mij, wie aanbidt mij, zoals toch filmsterren om mindere kwali teiten van duizendvoudige liefde verzekerd zijn? Ik neem dgnook niet aan, dat nu brieven zullen binnenstromen van lezers en vooral jeugdige lezeresjes, die mij in smekende bewondering om mijn foto met handteke ning zullen vragen; één foto met de oren in ruststand en een tweede waarop duide lijk verplaatsing kan worden geconsta teerd. Er zal geen club gesticht worden ter viering van mijn beweegbare oren. Nee, zij zullen verder roemloos beweeg baar blijven en slechts dienen om mijzelf in een ogenblik van uiterste verveling en diepste depressie een kort moment van intieme zelfvoldoening te schenken. Anderen kunnen dan beroemd en gevierd zijn, miljonair of minister, dictator of filmster, diepzeeduiker of tennisster. Maar wie van al die miljarden in vijf wereld delen. blank of bruin, geel of groen, wie kan zijn oren bewegen? Alleen breid nu er in de Canadese haven Mon treal'posten zijn geplaatst bij de „Star of Assuan". Het permanente secretariaat van de so lidariteit der Afrikaans-Aziatische vol ken te Cairo heeft zich tot president Eisen hower gericht met een verzoek een eind te'maken aan de boycot tegen de „Cleo patra". TOKIO (UPI) -- „De Amerikaanse re gering doet niet alles wat in haar ver mogen ligt" om een einde te maken aan de boycot van de „Cleopatra", aldus heeft de minister van presidentiële zaken van de Verenigde Arabische Republiek, Aly Sabri, in Tokio op een persconferentie ver klaard. De regering van de V.A.R. .be schouwt de boycot van de „Cleopatra" als een provocatie" en „is hogelijk verwon derd dat dit juist gebeurt in een land dat zich als een vriend van de V.A.R. be schouwt". aldus Aly Sabri. Arrestaties in Venezuela opgelopen tot zeshonderd CARACAS (UPI) —Uit regeringscom- muniqués in Caracas blijkt, dat, sinds de mislukte revolte van verleden week in San Cristobal, zeshonderd burgers en offi cieren zijn gearresteerd. Alleen al in de Venezolaanse hoofdstad bedroeg het aantal arrestanten 267 als ge volg van de relletjes van verleden week. De nieuwe strakke politiek in Venezuela valt samen met een waarschuwing van president Betancourt dat de regering geen nieuwe ongeregeldheden zal dulden van groepen die uit zijn op „ondermijning van de grondwet". Een radiocommentator in Londen, rapport uitbrengend over de publieke belangstelling voor het komende huwelijk van Prinses Margaret, ver diepte zich dezer dagen ge durende de opsomming van allerlei verbazingwekkende verschijnselen die uit deze be langstelling voortsproten, in de vraag of dat nu allemaal wer kelijk was onder te brengen in de rubriek „Liefde voor de koningskinderen". Hij gaf er geen antwoord op, doch maakte zich van de moei lijkheid af door de dooddoener: „Een vorstelijk huwelijk is nu eenmaal altijd een sprookje. Het feit dat een Prinses door een Prins is wakkergekust, werkt op de verbeelding en prikkelt de massa tol intense belangstelling". Daar worden we, om zo te zeggen, geen jota wijzer van. Wanneer men, zelfs als radio commentator, een probleem opwerpt, moet men ook zijn best doen er een zo reëel en verstaanbaar mogelijke oplos sing voor te zoeken. Het pro bleem was: zijn al die mensen, met hun rare brieven en hun gegaap aan paleishekken en hun gewuif naar glimpen van koninklijken bloede, nu werke lijk vervuld van een harts tochtelijke liefde voor de per sonen in kwestie? Het antwoord moet niet worden gezocht in vreemde kronkels die dwars door sprookjesbossen leiden, doch in een eerlijke en vrijmoedige conclusie. En die luidt, dunkt mij: Neen, dat zijn ze niet. Vooral met betrekking tot. illustere persoonlijkheden in het openbare leven vorsten, presidenten, maar ook film sterren, zangfenomenen, ac teurs en zelfs televisie-domi nees geldt zeer sterk, dat men „liefde" niet mag verwar ren met „dweepzucht". Liefde en dweepzucht zijn wellicht in de verte enigszins familie van elkaar, doch de één geeft, zich gaarne voor de ander uit en vaak met groot succes. Liefde in de algemene zin van grote genegenheid en ver bondenheid is een telg van zeer edele huize, wiens wieg stond op de bodem van een be schaafde ziel. Liefde is een werkelijk produkt van cultu rele adeldom, verfijnd en ge zuiverd door zelfkennis en be grip voor werkelijke levens waarden, waardoor het object dier liefde een deel wordt van het eigen wezen .Daarenboven kan dan nog het biologische sluitstuk als een totale beves tiging van eenheid tronen, wanneer de liefde zich weeft tussen man en vrouw. Dweepzucht is een voort brengsel van geestelijke ar moede, waarbij de egocen trische mens zich blind in de stroom van ongemotiveerde verering werpt en zich willoos ên gevoelloos laat meesleuren door de losbrekende macht van onbeteugeld oerwezen. Niet het voorwerp van zijn dweepzucht, doch het genot van de dweperij zelf is het, die hem narcoti seert tot een barbaars geluks gevoel, waaruit hij altijd weer in bitterheid ontwaakt. Zie de dwepers om u heen: zij juichen en zuchten en snak ken naar adem van beroering, zij worden beurtelings om- hooggeheven en ondergedom peld door de golven van de wilde stroom, zij slikken wa ter in en hoesten en lachen tegelijk van hevige vreugde. En later kruipen zij nat en ver kild weer aan land, met lege magen en holle zielen, met doffe ogen die dan reeds weer uitkijken naar een nieuwe be tovering. De Dweepzucht is een kermis van enkele momenten, enkele dagen en zelfs enkele maanden soms, doch altijd weer worden de genotpaleizen van karton in één ochtend om laaggehaald en weggevoerd, waarna het verlaten en ver vuilde terrein achterblijft waar de resten van de dolle pret verwaaien tot afval. Liefde en dweepzucht zijn familie van elkander, doch hoe ver leiden hun wegen uiteen! Als de wijsheid een heldere blik schenkt, is het onderscheid tussen hen beiden echter dui delijk genoeg. Het verwarren de is helaas, dat zij beiden aan het beginpunt van elk leven staan aan het punt, waar de mens zijn blik naar buiten richt en de horizon van zijn prille bestaan afzoekt naar de levenswaarden. Jonge mensen zoeken altijd eenmaal voor het eerst naar wenkende handen in de verte, die vreugde en ge luk beloven. Van oudere men sen zouden zij kunnen ver nemen, dat het. woud van wen kende handen de verzamel plaats van veel onheil is: een woud waarin men verdwalen kan, zoals de zwervende prin sessen in de sprookjes. Daar krijgen de bomen ge zichten en armen zij om helzen en lachen en vertellen, zij fascineren met alle mid delen van romantiek en tech niek. Doch slechts enkelen tussen hen en vaak kan men ze niet herkennen zijn waard dat men voor hen stil staat en tussen hun takken en bladeren naar de vruchten zoekt. Zij zijn de bomen waarin de werkelijke levensvreugde ge nesteld heeft en rijkelijk jongen krijgt. En al die andere wiegen hun takken op de maat van de combo der dweperij. Uit hun lover vallen de filmsterren en krachtpatsers en wonderkin deren en tophits en snelheids maniakken en crooners en Olympische helden het zijn glinsterende kerstbomen die nooit leeg raken en altijd weer het licht vangen op hun snuis terijen. De mens moet voorzichtig zijn met zijn liefdes en dwepe rijen. Soms verwisselen zij heimelijk van plaats in zijn hart en hij kan reeds een eind- weegs op weg zijn met het ver keerde kleinood, dat verderop van blik en glas zal blijken te zijn. Als hij jong is, zal hem dat dikwijls overkomen. Het hin dert niet, wanneer hij tijdig het blik en het glas ontdekt en terugkeert om het goud en de diamant te halen, die hij ach teloos vergeten heeft. Doch be klagenswaardig zijn de dwe- pers-tot-d< dood: de mensen die nooit het ware argument der liefde leren kennen en zelfs in hun hartstocht voor levensgezel of bloedeigen kind de dweperij als stimulans ge bruiken. Het voorwerp van op rechte liefde is een gelukskind, het object van dweperij is nog beklagenswaardiger dan de dwepers zelf. Zij, die bewonderd en be wierookt worden, menen liefde te ontvangen doch in werke lijkheid zijn ze de steen waar op de hartstochten worden ge slepen. De vorstenkinderen die in de starende, dwepende ogen der massa kijken bij iedere stap en de hongerige monden van het massamonster voelen ademen langs hun weg, moeten sterk zijn en wijs, als zij ge lukkig willen worden. De Paul Anka's, Ray An thony's, Connie Froboesen. Pat Boones, Danny Valentino's, Peter Krausen. Jacqueline Boyers en alle glinstersterret- jes, die het licht van de dweep zucht vangen en zich koesteren in de warme adem van jui chende monden, mogen niet menen dat zij geliefd zijn. Want plotseling valt de licht straal langs hen heen naar een ander en staan ze in het koude donker van volkomen vergetel heid. Zo is het met alle mikpunten der massale dweepzucht ge gaan. Sommigen hebben zelf moord gepleegd, toen zij een zaam en verlaten achterbleven op het donkere plein van hun bestaan, dat kort tevoren nog gevuld was met een juichende massa die hen de schijnwer pers van haar verering had verblipd. Sommigen hebben echter toen ontdekt, dat in het oor verdovend gebrul de zachte muziek der liefde aan hen was voorbijgegaan. Zij waren soms zo fortuinlijk, op dat moment uit de schaduw van de duister nis een even eenzame figuut naar voren te zien treden, die hun een arm bood. Doch an ders zijn zij uitgegaan om die éne arm te zoeken bij de ge wone, zwijgende, voorbij gaande mensen. En tenslotte: het is allemaal eigenlijk een kwestie van op perste rechtvaardigheid. Want de dweperij geeft slechts de wondermensen een kans, doch de liefde is gereed voor allen die haar willen vinden. H. B. Fortuin Het grote oor. Van een werf te Groton, irr de Amerikaanse staat Connecticut, is donderdag de 2600 ton metende kernon derzeeboot „Tullibee" te water gelaten, de eerste kernonderzeeboot van een type dat is uitgerust om onder zowel als boven water vijandelijke onderzee boten op te sporen en te vernietigen. De „Tullibee" heeft de bijnaam „het grote oor van de marine" gekregen. Het grootste oor. De Russische onderzeeboot vloot is vier keer zo groot als de Ame rikaanse en acht keer zo groot als Hit- Iers onderzeebootvloot in 1939, zo heeft vice-admiraal Edmund B. Taylor, com mandant van de anti-onderzeebootvloot van de Amerikaanse marine verklaard. Hij zei dit bij de tewaterlating van de „Tullibee." Gemeenschappelijk. Op grond van een via de wapenstilstandsorganisatie van de UNO tot stand gekomen overeenkomst met Syrië hebben Israëlische vliegtui gen negen dagen lang in het grensgebied gevlogen om sprinkhanen-zwei-men te bestoken. Syrische boeren droegen met sproeiers op de grond het hunne tot de verdelging van de gemeenschappelijke vijand bij. Wereldvluchtelingcnjaar. De Scandinavi sche landen hebben voor het 1 juli be gonnen Wereldvluchtelingenjaar reeds aanzienlijke bijdragen geleverd. Voor op gaat Zweden met de grootste gemid delde hoofdelijke bijdrage van alle lan den ter wereld. De grootste bijdrage in totaal is tot nog toe de Amerikaanse. Operalic-Noach. Houtvesters zijn opnieuw begonnen dieren te redden die voor de tweede maal bedreigd worden met de verdrinkingsdood sinds men vier jaar ge leden een aanvang maakte met de bouw van de reusachtige Kariba-dam in Rho desia. Tot dusver zijn vijfhonderd die ren of verdronken of gedood. Koningin moeder Elizabeth zal medio mei de dam formeel openen. Drooggelegd. Van heden af is het in Ko penhagen verboden auto's te spuiten, tuinen te besproeien, de afwas of was te doen met stromend water en dranken of voedsel te koelen door ze onder de kraan te zetten. Deze maatregelen blij ven de gehele zomer van kracht. Vorig jaar nam het verbruik toe met negen miljoen kubieke meter, terwijl de ca paciteit van het drinkwaterverbruik slechts is berekend op een toeneming van twee miljoen kubieke meter per jaar. Door de droogte van vorig jaar is het grondwaterpeil bovendien bijna een meter beneden normaal. Tien geboden Het in Boedapest verschij nende dagblad „Nepszava" heeft aan gedrongen op het opstellen van de „tien geboden van socialistische zede", als hulpmiddel bij de verspreiding van de socialistische ethische opvattingen. Volgens Nepszava heeft de religie nog steeds invloed op de scholen, niettegen staande daar lessen in „socialistische ethiek" gegeven worden. Insluipers. De Westdutise politie heeft woensdag in Nordhorn, ten noorden van Oldenzaal, zes functionarissen van de Oostduitse communistische partij gear resteerd die naar hier waren gekomen om „Kwesties van vitaal belang voor het Duitse volk" te bespreken. Zij worden vastgehouden, terwijl de politie een onderzoek instelt naar hun achter gronden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3