IJmuider Courant Leger nam universiteitsgebouw te Ankara stormenderhand in COIFFURES DE VRIES „Gluurder" bekent moord op Lina Feenstra Twee studenten gedood bij hardhandige ontruiming Fanfares en boeketten voor jarige landsvrouwe HET WEER Nieuw beroep van Caryl Chessman afgewezen VSV - Go Ahead „The Economist" heeft lof voor Nederland B.M.W. 8 cylinder Van Loon's Automobielbedrijf „Vijf Gezusters" gezonken ZATERDAG 30 APRIL 1960 43e JAARGANG NUMMER 150 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVER VV IJ K EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c,, p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Knap werk van recherche „Ik heb Lina Feenstra gewurgd." Deze bekentenis is afgelegd door een 28-jarige Amsterdammer J. T., die vrijdag door de politie is gearresteerd op grond van een enkele vingerafdruk. Gistermiddag werd hij door de politie van het bureau Linnaeusstraat in zijn woning in de Grote Kattenburger straat aangehouden, nadat het dacty- loscopisch onderzoek had uitgemaakt dat de vingerafdruk die op de gitaar in Lina's kamer is gevonden over eenkwam met die van T., die in het politiearchief staat genoteerd als „voyeur" (gluurder, „afloerder"). T. kende Lina niet. Hij heeft toegegeven te hebben geloerd in de slaapkamer van het meisje toen deze zich in de nacht van 6 op 7 april tegen 1.00 uur ontkleedde. T. is nadat het meisje zich ter ruste had be geven weggegaan, maar kwam een uur later terug. Hij is de woning binnenge drongen via een tuimelraam aan de ach terzijde. Toen Lina wilde schreeuwen, heelt hfj haar eerst geslagen met een heeldje en toen dit haar niet tot zwijgen bracht heeft hij haar gewurgd. Woensdag zal T. voor de officier van Justitie, mr. W. P. Bakhoven, worden ge leid. Deze deelde vanochtend tijdens een persconferentie mede, dat de Amsterdamse politie hiermee een van de moeilijkste moordzaken na de oorlog heeft opgelost. W. T. G. A. Binnendijk zal vanmiddag een nadere uiteenzetting geven over de resul taten van het onderzoek en de bekentenis van de gearresteerde. kosten levensonderhoud Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders, op basis 1951 100, vertoonde van half februari tot half maart een geringe wijziging. Het indexcijfer in clusief A.O.W. kwam van 126 op 125, ex clusief A.O.W. bleef het onverandei'd op 121 staan. Het woord is aan Otto Weiss: Tot de domste dingen behoren de ver standigste dingen die te vroeg of te laat worden gedaan. ANKARA (UP1) - In de Turkse Nationale Vergadering is'het vrijdag tot ge vechten gekomen tussen afgevaardigden van de Democratische partij en de Republikeinse volkspartij. De moeilijkheden ontstonden voor de aanvang van de zitting en de publieke en perstribune waren leeg. Het parlement besloot in Ankara en in Istanboel, waar maandag de NAVO-ministers in vergadering bijeen komen, de staat van beleg voor drie maanden af te kondigen. Gedurende het debat betrachtten de afgevaardigden van de Republikeinse oppositiepartij staan de een minuut stilte ter herdenking van hen, die bij deze betogingen het leven lieten. De Democratische afgevaardigden klapten evenwel in deze minuut met hun lessenaars. Aan verscheidene afgevaardigden van de oppositie werd voor korte perioden de toegang tot de vergadering ontzegt. Militairen hadden de wacht rondom het parlementsgebouw betrokken. Voor de eerste maal zijn troepen tegen de betogers ingezet. Eenheden van leger en politie omsingelden gisteren het ge bouw van de politieke faculteit in Ankara. De militaire gouverneur, generaal Namik Argue, deed vergeefs een beroep op dc studenten het gebouw te ontruimen. De studenten eisten vrijlating van hun vijftig collega's die in de loop van de ochtend waren gearresteerd en slechting van de barricades die de politic rondom dc uni versiteitsgebouwen heeft opgeworpen. Toen de woorden van generaal Arguc en andere hoge officieren geen succes had den liet dc politic brandweerwagens aan rukken. De studenten verweerden zich met stenen en na tien minuten moesten de brandweerwagens, zwaar beschadigd, worden teruggetrokken. Onder dekking van geweervuur op de ramen bestormden leger en politie ten slotte het gebouw. Zij rameiden de deur, en dwongen studenten en hoogleraren met traangasbommen en de kolven van hun Défilé der duizenden op Soestdijk De Koninginnedagviering die reeds vroeg is begonnen met rondgangen van muziekcorpsen, reveilleblazers en auba des. Het was vooral de jeugd die ge tooid met orange sjerpen en strikken de straten bevolkte. Druk was het vanochtend ook in Soest dijk, waar de feestelijkheden ieder jaar culminei-en in een kleurig défilé langs de jarige vorstin en haar gezin. Dit défilé wordt vandaag ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de vereniging „De Nederlandse Padvinders" in het bij zonder beheerst door de leden van deze organisaties. Bijna drieduizend padvinders uit alle delen van het land togen van morgen in meer dan honderddertig bus sen Soestdijkwaarts. De verkenners en welpen uit de verst afgelegen provincies hebben vannacht gelogeerd bij padvinders in de omgeving van Baarn en Soest, omdat zij anders in het holst van de nacht zouden hebben moeten vertrekken. Maar het waren niet alleen de padvin ders die vandaag vroeg uit de veren wa ren. Men kwam uit Brunsum en Maas- Middelharnis, maar ook uit het getroffen Tuindorp-Oostzaan en uit het verre Oslo om de jarige vorstin hulde te betuigen. De belangstelling voor het in georgani seerd verband aanbieden van bloemen aan de Koningin was dit jaar zelfs zo groot, dat de samenwerkende Oranjeverenigingen in Baarn en Soest, die lelkenjare de or ganisatie van dit défilé in handen heb ben, de enorme toevloed van aanvragen moesten afremmen. Toen de paleisdeuren om even half elf openzwaaiden en het koninklijk gezin het bordes betrad, brak de inmiddels tot enkele duizenden personen gegroeide menigte los in een spontaan „hoera"geroep. De vorstin, die gekleed was in een blauw pakje waarover zij een korte bontjas droeg, wuifde glimlachend terug. De zon, die juist van achter de wolken tevoorschijn kwam. deed de kleuren van de talloze ruikers die omhoog gestoken wer'den goed tot hun recht komen. Naast de Koningin stonden Prins Bern- hard en de Prinsessen Beatrix, Irene, Mar griet en Marijke, terwijl ook „Beppo", het hondje van Prinses Margriet, van het bor des af het drukke gedoe gadesloeg. Ko ningin en Prins zowel als hun dochters zagen er na hun wintersportvakantie van waar zij pas gisteren in ons land terug gekeerd zijn, gebruind uit. Traditiegetrouw was de praeses van hel Leidse studentenkorps, de heer L. G. Schimmelpenninck, de eerste die het bor des betrad om de Koningin geluk te wensen. Hij bood de vorstin een oorkonde aan, die door een studenten-stafelteploeg van het korps vannacht naar Soestdijk was gebracht. De Leidse studenten werden op de voet gevolgd door de senatus vetaranorum en Verwachting tot morgenavond: Meer bewolking Half tot zwaar bewolkt, maar geen regen van betekenis. Zwak ke tot matige wind tussen west en noord. Vannacht iets minder koud, morgen overdag echter iets lagere temperaturen dan vandaag. Volledige weevrapporten op pagina twee. drie bestuursleden van het Utrechtse stu dentenkorps. Het bloemendéfilé werd dit jaar geopend door dertig leden met duopassagiers van de scooterclub „Amersfoort", die allen in blauw clubuniform waren gesloken. De voorop rijdende gids, die het clubvaandel meevoerde, werd geëscorteerd door een rode. een witte en een blauwe scooter. Vijf fanfarecorpsen, negen drumbands en drie harmoniecorpsen, begeleid door naar schatting tientallen vlaggen- en vaan deldragers, stelden zich al vroeg op een terrein naast het paleis op. Zij zullen de muzikale omlijsting van het défilé vormen. Telegram van Tilo Het kleine postkantoortje van Soestdijk. tegenover het paleis, had vanmorgen vele poststukken te verwerken. Gisteravond ontving men hier al tal van gelukwensen per brief, telegram en natuurlijk ook per ansichtkaart voor de jarige Koningin. Een der telegrammen droeg de ondertekening van president Tito van Joegoslavië. Het Joegoslavische staatshoofd spreekt in dit telegram zijn beste wensen uit voor het persoonlijk geluk van de Koningin en voor het welzijn van het Nederlandse volk. Viering in Moskou (UPI) De Nederlandse ambassadeur in Moskou, dr. J. G. de Beus, heeft vrij dagavond een receptie gegeven ter gele genheid van de verjaardag van koningin Juliana. Zij werd bijgewoond door veel vooraanstaande Russische regeringslei ders, zo bericht Tass, onder anderen Alexei N. Kosygin, vice-voorzitter van de Raad van Ministers en voorzitter van het planbureau, Andrei Gromyko, minister van Buitenlandse Zaken, de plaatsvervan gende ministers Yakow Malik en Pawel Koemykin, de voorzitter van de Kamer van Koophandel Nesterow en andere func tionarissen. Voorts waren aanwezig vele hoofden van diplomatieke missies en bin nen- en buitenlandse journalisten. Doodvonnissen in Rabat In het spijsolieproces te Rabat zijn vijf handelaren ter dood veroordeeld. Van links naar rechts de vijf ter dood ver oordeelden: Belkacem Ben Mohamed Belkacem, Moulay Abed Ben Ahmed, Moulay Driss Ben Abed, Hadj Lahous- sine en Ahmed Ben Hadj Abdallah geweren tot. overgave. Een jongen en een meisje werden gedood, ten minste dertig studenten liepen verwondingen op. Met de handen boven het hoofd verlieten zij ten slotte het gebouw. Enkele duizenden mensen, die door de politie op afstand van de universiteit werden gehouden, gaven luidkeels uiting aan hun verontwaardiging op het optreden van het leger en de agenten en begonnen het volkslied te zingen toen de politie hen uiteen dreef. Gisteravond hebben in Izmir (Smyrna) en in Istanboel kleine demonstraties plaatsgehad. De politie verspreidde dui zenden studenten die onder het zingen van het volkslied een optocht hielden romdom het monument van Keneal Ataturk. Voor mensen die in Istanboel het leger toejuich ten lieten troepen de bruggen over de Gouden Hoorn neer die eerder op de dag waren opgetrokken om oud en nieuw Is tanboel gescheiden te houden. De Turkse regering heeft een verschij ningsverbod opgelegd aan vier dagbladen en twee weekbladen van de oppositie. De bladen zijn ervan beschuldigd uitdagend te zijn opgetreden tegenover de parlementai re onderzoekcommissie. President waarschuwt (REUTER)' Premier Menderes' heeft het Turkse volk in een radiorede gewaar schuwd voor „misdadige aanslagen op de veiligheid en vrede van het land" toen felle demonstraties tegen zijn regering zich van Istanboel uitbreidden tot Ankara en Izmir. Menderes deed een beroep op de bevolking met zijn regering samen te werken, de veiligheidsautoriteiten te steu nen en inlichtingen te verstrekken over degenen die berichten verspreidden die be doeld zijn om ongeregeldheden te veroor zaken. Generaal Fahri Odzilek, die tijdens de staat van beleg het gezag uitoefent, heeft bekendgemaakt dat de universiteit van Istanboel voor een maand is gesloten. Bijeenkomsten in studentenverblijven zijn vex-boden en alle studenten uit de provin cies moeten naar huis. De senaat van de univei'siteit van Istanboel heeft een com missie ingesteld, die generaal Odzilek moet vx-agen de studenten die door de politie wei'den aangehouden, te doen ovex*- di-agen aan het militair gezag. Ook zal ge vraagd worden de omgekomen studenten aan de univei'siteit over te dx'agen. De i*e- gering heeft bekendgemaakt dat donder dag in Istanboel een student werd gedood en zestien studenten en vijftien politieman nen werden gewond. Volgens onofficiële berichten zijn zeven studenten omgekomen De militaix'e commandant heeft meege deeld dat de strengste maatregelen zullen worden genomen tegen degenen die het verbod tot bijeenkomsten en demonstraties ovei-ti-eden. De kranten in Istanboel mogen geen nieuws en foto's over het gebeurde publicex-en. Washington bezorgd Washington (Reutex-) In officiële krin gen in Washington in vernomen dat presi dent Eisenhower de gebeurtenissen in Tur kije nauwkeurig volgt. Minister Herter zal zondag in Istanboel zijn Franse en Britse collega's ontmoeten met het oog op de strategie die de westelijke landen op de topconfei'entie zullen volgen. In Washing ton betreurt men het zeer dat deze bij eenkomst, evenals die van de NAVO mi nisterraad, gehouden wordt tegen de ach- tex-gx-ond van demonstraties tegen de re- gex-ing van Menderes, die in Washington wordt beschouwd als een van de hechtste bondgenoten van de Verenigde Staten in dit deel der wereld. SAN FRANCISCO (Reuter-AFP) Het hooggerechtshof van Califoi-nië heeft een nieuw beroep van Caryl Chessman, wiens terechtstelling op maandag 2 mei is vast gesteld, afgewezen. Een advocaat van Chessman zei- een nieuwe gerechtelijke stap te zullen doen op grond van enige nieuwe punten die tevoren niet ter sprake waren gekomen. Chessman ontving het nieuws van de afwijzing van zijn jongste bex'oep „uiterlijk kalm" In het verworpen verzoekschrift was ge steld dat het bijzonder wreed was dat gouverneur Brown op 19 febi'uari van dit jaar uitstel verleende, minder dan tien uur voor Chessman's „achtste afspraak met de dood", en dit besluit genomen was mede uit angst voor moèilijkheden tijdens een Zuidamerikaanse reis van president Eisenhower. Toen dit uitstel afkwam. be vond Chessman zich al in de „wachtka mer" naast de gaskamer en had hij zich op de dood voorbereid. Het Hooggerechtshof dat reeds twee maal een verzoek tot clementie heeft vei"- worpen verklaarde thans dat de afwijzing definitief is en dat het geen beroep meer in overweging zal nemen. Vier rechters stemden voor en drie tegen afwijzing van het bei'oep. Ook de vorige keren was de stemvex'houding vier tegen drie. De gou verneur van Californië, Brown, heeft ver klaard niet bij machte te zijn het doodvon nis te wijzigen zonder een aanbeveling daartoe van het hof. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministexue van Buitenlandse Zaken heeft op een persconferentie te Washington te kennen gegeven dat de federale regering zich niet kan inlaten met de zaak-Chess- man, die uitsluitend onder de bevoegdheid van de Californische autoriteiten valt. De woordvoerder verklaai'de dit naar aanlei ding van vragen welke de officiële reactie is op vele buitenlandse vex-zoeken, om Ca ryl Chessman niet te doen tei'echt. stellen. Advertentie ZONDAG a.s. 14.30 uur: 13.15 uur: V.S.V.-jeugd—E.D.Q.-jeugd. Loketten van 11 uur af geopend. In de krant van heden: p° g Weer rapporten 12 Uit. het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag-3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Filatelie 4 Puzzel4 Uit stad en omgeving5, 7, 9 Agenda van llmona en Haarlem 7 Kerkdiensten 7 Films 7 Kunst 9 In de Vishal en op zee9 Feuilleton 11 Horen en Zien 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Onder de titel „ArtiestencafeesV zal de N.T.S. vanavond ter gelegenheid van Koninginnedag een nationaal ca baretprogramma uitzenden. Deze foto toont een groep bekende artiesten, die men in dat programma in actie zal zien. Achterste rij v.l.n.r.: Simon Car- miggelt, Jeanne Roos, Jan Willem Hof- stra, Enny Mols de Leeuwe, Willy Wal den en (zittend) Benny Vreden. Voor ste rij v.l.n.r.: Wim lbo, Piet Muyse- laar en Pam Henhin'g. Nederland is vriend van de EVA Dc Londense „Economist" heeft zich in een hoofdartikel prijzend uitgelaten over het beleid van de Nederlandse rege ring in dc kwestie van „de zes" versus „de anderen", dat wil zeggen de Euromarkt versus de Europese Kleine Vrijhandelszone (EVA). Door kundig manoeuvreren is Nederland erin geslaagd dc zes landen van de Euro- markt in een liberale richting te bewe gen. Indien Engeland hiervan profijt trekt, kan die liberale koers worden voortgezet, aldus bet weekblad, dat verklaart dat „geen enkel lid van dc gemeenschap zo trouw is geweest aan de beste dingen waar (die Gemeenschap) zich voor heeft ingezet, geen enkel lid heeft zich bij voortduring zo ingespannen om de gemeen schappelijke markt open te houden voor de buitenwereld. Alleen de Fransen zijn even vastbesloten geweest als de Neder landers, maar in de tegenovergestelde zin". „Veel onderhandelingen binnen de ge meenschap hebben de vorm aangenomen van een strijd tussen deze twee, waarbij de Nedei'landei's vechten voor het behoud van de visie van een groter Eux-opa". De Nedei'landers „zijn de vrienden van de zeven, die spx-eken vanuit het kamp van de zes", en om die x-eden is het waard te luistex-en naar wat zij zeggen. ..De Nederlandex's zijn nog steeds gepor- teex'd voor de idee van aansluiting van Engeland bij de Gemeenschap als een uiteindelijk doel, maar op het ogenblik willen zij nog niet zo ver vooruit kijken". Na een bespreking van de Nederlandse standpunten over de tarieven en wat de Britten zouden kunnen doen. wox-dt in het artikel gezegd: „Indien het proces van concurrerende liberalisatie dit jaar niet vooruit gaat. zou elke toekomstige rege ling voor geheel vrij Europa, zo menen de Nederlanders, neigen tot. een heilloos bondgenootschap tussen Brits en Frans industrieel protectionisme". „De Nederlanders hebben twee doel stellingen: Europa nauw politiek vereni gen en hel open te houden voor de bui tenwereld. Zij hebben twee overeenkom stige angsten. Dat het Eui'opa dat uit eindelijk oprijst, protectionistisch zal zijn en dat zijn politieke aax-d niet gevormd zal zijn door een geest van eendracht maar door een ongemakkelijk huwelijk van nationalismen", zo besluit het arti kel. Advertentie Uit voorraad leverbaar, vraagt vrij blijvend demonstratie. Korte Klevcrlaan 30-40 - Boemendaal Telefoon 02500 - 5.13.01 - 5.54.46 De Katwijkse logger „Vijf Gezustèrs" KW 53, is vi'ijdagmiddag op 3 mijl ten noordwesten van IJmuiden gezonken. Het schip liep een lek in de machinekamer op, en de schade bleek dermate ernstig te zijn, dat de bemanning zich genoodzaakt zag over te stappen op de loggér KW 11. De „Vijf Gezusters" zonk spoedig daarna, de K Wil liep in de avond de haven van IJmuiden binnen met de geredde beman- ning van het gezonken schip. De „Vijf Ge zusters" was eigendom van de heer W. de Mol te Katwijk aan Zee. Duitse douane waarschuwt: Duitsers, houdt u afzijdig van 4 mei-herdenking Aan het Duitse grenskantoor aan de grensovergang Elten-Emmerik zal aan staande maandag en dinsdag aan alle Duitsei-s, die de grens in Nederlandse richting passex'en een gestencilde medede ling uitgereikt worden van de volgende in houd: „De Duitse grensautoriteiten van de doorlaatpost welke u zojuist gepasseerd bent verooxToven zich u op het volgende te wijzen. Het NedexTandse volk hei'denkt op woensdag 4 mei de gevallenen uit de jaren 1940-1945 en op donderdag daarop volgend de dag van de bevrijding vair het VadexTand". Na een uiteenzetting, over het tijdstip der algemene dodenherdenking, de twee minuten stilte (voorafgegaan door klokge lui en het ontsteken van de straatverlich ting e.d.) adviseert de douane in het pam flet: „Het verdient aanbeveling dat Duit se reizigers zich van elke deelname aan de bovengenoemde bijeenkomsten onthou den en ook bij optochten en zo voorts weg blijven. Het reisplan ware zodanig in te richten, dat het doel van de reis op 4 mei voor 17.30 wordt bereikt, terwijl liet be zoeken van openbare gelegenheden des avonds vermeden dient te worden." Advertentie 'efore jjouüuy! BARTEUOR1SSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT lBij KONINGSPLEIN) AMSjÉRDAM TEL. "?23596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Lange Nieuwstraat 497 Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Omschakeling op 220 volt kost Den Haag 21 min. De omschakeling van de netspanning van het gemeentelijk elektriciteits bedrijf in Den Haag van 127 op 220 volt zal 21 miljoen gulden vergen. In 1955 wei'den de kosten op 11 miljoen gulden geraamd. Verkorting van het tijdschema teneinde de kosten van de netspanningswijziging wat lager te kunnen houden is niet voor verwezenlijking vatbaar gebleken. In het huidige tempo zal de omschake ling nog ongeveer vijf jaar eisen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1