Triomfale thuiskomst van de Franse president in Parijs HET WEER OPELS 1960 Geen adempauze voor begin van de topconferentie Aantal aanvragen weer gestegen Nationale dodenherdenking Vrijheid, Vrijheid! Algerijnse afgevaardigde in Parijs neergeschoten Moederdag 8 mei 45e JAARGANG NUMMER 153 Moederdag-geschenken d.%9aitlttiiiB Koninklijk Paar legt krans bij Nationaal Monument op de Dam De werkloosheid In de krant van heden: Het woord is aan Zonnig Patisserie DEKKERS HAZENBERG'S Zware eisen in de affaire „Les Ballets Roses" Moederdag IECKERING HANDSCHOENEN 10% KORTING WOENSDAG 4 MEI I960 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. T j 1 T *8 T "l™ erochijnt dagelijks beh. zon en feestdagen. Geopend van 1-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I TYl 1 T I M Pf V >1111111 lil Abonnement p. week 39 p. kwartaal 7 65 Telef.adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 1U lil Li 1 KA W 1 WUl \JL ill franco perpost 8,15 Losse nummer^ 12rt. Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING jZShTmunaH verkrijgbar.' Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 1d29o. r Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel 11161 Advertentie (Van onze Amsterdamse redacteur) De nationale dodenherdenking is van morgen begonnen met het leggen van en kele kransen aan de voet van het monu ment op de Dam te Amsterdam. Onder het spelen van koraalmuzick legde Ko ningin Juliana, bijgestaan door Prins Bernhard, om klokke half twaalf een dooi de tuinman van paleis Soestdijk vervaar digde krans van voorjaarsbloemen onder de grauw-witte pyloon. Vervolgens traden naar voren de minister-president prof. dr. J. E. de Quay en minister van Defensie ir. S. H. Visser, die een krans van tulpen, irissen en witte anjers namens de raad van ministers neerlegden. Na deze plechtigheid verstilde de mu ziek en beierden de klokken van de paleis koepel. Nadat een minuut stilte in acht was genomen, speelde het trompetter korps der cavalerie het Wilhelmus. Het koninklijk paar, dat per auto uit Soestdijk was gekomen, was tevoren op de Dam ont vangen door burgemeester mr. G. van Hall en de commissaris der Koningin in Noordholland dr. M. J. Prinsen. Blijkens het overzicht van de stand van de werkloosheid, dat maandelijks door het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zindheid gepubliceerd wordt, bedroeg het aantal werkloze mannen per eind april 37.440, tegen 42.638 aan het eind van de maand ervoor. De geregistreerde arbeids reserve (waarbij ook geteld zijn zij, die op aanvullende werken emplooi hebben) be droeg respectievelijk 46.839 en 56.708. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind april 3.955 en eind maart 4.596. Het aantal openstaande aanvragen bedroeg voor mannen 49.190 tegen 44.184 in maart en voor vrouwen 34.659 tegen 32.995 in maart. AAN DE ABONNEES. Morgen, donderdag 5 mei, de 15e herdenkingsdag van de Bevrijding, zal onze krant niet verschijnen. Onze kantoren en het technisch bedrijf zjjn gesloten. DE DIRECTIE vag W eerrapporten 7, 2 Uit het binnenland 2, 11 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws ,3 Uit stad en omgeving4, 7, 9 Overdracht Erelijst gevallenen 5 Langs sluizen en havens7 In de Vishal en op zee.9 Agenda van IJmond en Haarlem 11 Kunst 77 Feuilleton 7.3 Horen en Zien73 Beeldverhalen 7,3 Economisch nieuws75 Beurs 7.5 Scheepsberichten 15 Sport, 77 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Koningin Wilhelmina: „Hulde aan allen, die waar ook en hoe ook, hetzij door het offer van hun leven te brengen, hetzij door zich dagelijks in het grootste gevaar te begeven, hiel pen om deze grote dag van bevrijding ons thans te doen belevenIk deel de smart van talloos velen, die treuren over hen, die heengingen..." (Proclamatie op 5 mei 1945) Verwachting tot morgenavond: Zonnig en droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. War mer. Volledige leerrapporten op pagina twee. Hoofdredacteur: Stam Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije steunt. En helaas is Turkije niet het enige land, waarin de pers volkomen aan banden is gelegd. Zelfs niet het enige land buiten de communistische staten en Spanje, waar de-pers-in-het-dwangbuis een onafschei delijk onderdeel van het regime vormt. In Indonesië, bij voorbeeld, staat eveneens gevangenisstraf op elke publicatie die de regering onwelgevallig is, terwijl voorts het benodigdde papier afhankelijk wordt gesteld van de politieke gedweeheid der redacties. In Cuba moest een dagblad directeur onlangs politiek asiel vragen in een buitenlandse ambassade, omdat hij had „durven" verklaren dat de vrijheid van de Cubaanse pers in gevaar is. In Zuid-Afrika zijn al enige keren journalisten in hechte nis genomen in verband met hun bericht geving over de rassenkwestie. In Frank rijk worden telkens weer bladen in beslag genomen omdat zij berichten bevatten over het martelen van Algerijnen. En deze lijst zou nog veel langer gemaakt kunnen wor den Er is dus reden te over om, bij het her denken van onze bevrijding, niet alleen onszelf geluk te wensen met de vijftiende verjaardag van het herstel der persvrijheid in óns land, maar ons tevens voor ogen te houden dat de toestand elders nog lang geen felicitatie waard is. De kreet „Vrij heid. vrijheid!", die de Turkse studenten deze week in Istanboel hebben aangeheven, is in belangrijke mate een roep om de persvrijheid waaraan elk volk behoefte heeft, maar die vele volken nog wordt ont houden. Simon Koster EEN TAART VOOR MOEDER Maar dan van DEKKERS v.a. 3.50 o.a.: HAZELNOOTTAARTEN CHIPOLATATAARTEN VRUCHTENTAARTEN CRèMETAARTEN met verrassingsvulling MOCCATAARTEN MOCCA-HAZELNOOTTAARTEN CENTRUM-GALERIJ - - TEL. 4302 Advertentie SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Advertentie Uitsluitend de allernieuwste Verhuur z. ch. J. v. d. LUBBE Snnhiacf raat 25 - Haarlem - Tel inno Advertentie Onze zaak is DONDERDAG 5 MEI TOT 1 UUR GEOPEND le KLAS BANKETBAKKERIJ CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 6479 Bestel vroegtijdig uw Hazelnoottaart voor MOEDERDAG Vanavond om acht uur worden in hel gehele land weet twee minuten stilte gewijd aan de doden, die Nederland in de jaren van oorlog, bezetting en verzet heeft verloren. Daaraan vooraf gaan herdenkingstoespraken en stille tochten naar de plaatsewaar verzetslieden en gijzelaars door de bezetter zijn gefusilleerd. Ook in Haarlem en omgeving worden weer samenkomsten gehouden op de traditionele herdenkingsplaatsen, waarbij dit jaar de vijftiende herdenking een belangrijk accent zal komen te liggen op dr herdenking voor de jeugd. In de hal can de Tweede Kamer der Staten-Generaal liecfi Koningin Juliana vanmiddag een gccalligrafeerde erelijst van alle gevallenen overgedragen aan de volksvertegenwoordiging. Voor het verslag van deze plechtigheid verwijzen wij naar pagina 5. De foto geeft een stemmingsbeeld van de verleden jaar gehouden nationale dodenherdenking op dc Erebegraafplaats in Overvecn. Vijftien jaar geleden werd Nederland verlost van een onderdrukking die on der meer de pers volkomen aan banden had gelegd. Vijf jaar lang hadden de Ne derlandse bladen alleen dat mogen publi ceren dat genade vond in de ogen van de bezetter, alleen dat commentaar mogen geven dat door de nazi's als acceptabel werd beschouwd. Maar het doel, dat de Duitsers daarmee nastreefden, werd niet bereikt: het publiek liep er niet in. De invloed van de pers op de vorming van de openbare mening verminderde tot er niets meer van over was; aan het geselecteerde en vaak vervalste nieuws werd geen ge loof gehecht; om het onwaarachtige, mis leidende commentaar werd gelachen. En er ontstond een ondergrondse pers, waaraan wèl geloof werd gehecht en die wèl meehielp de openbare mening te vor men, omdat de lezers wisten dat die pers het werk was van oprechte patriotten. Maar ook: omdat zij ervan overtuigd wa ren dat de anonieme groepen die de ille gale bladen produceerden, niet gebonden waren door enigerlei politieke censuur of door voorschriften die dwars tegen hun eigen overtuiging in gingen. Tijdens de oorlogsjaren heeft het Nederlandse volk dus ruimschoots gelegenheid gehad, het onderscheid te leren kennen tussen een vrije en een gebreidelde pers. En een van de grote zegeningen van de bevrijding, waarvan wij morgen de vijftiende verjaar dag vieren, is wel dat de vrije pers nu bovengronds en legaal daarmee in ere werd hersteld en opnieuw haar waarde volle bijdrage kon leveren tot het functio neren van een waarlijk democratisch staatsbestel. Wij zullen er echter goed aan doen mor gen, bij ons bevrijdingsfeest, onszelf voor ogen te houden dat het voorrecht een vrije pers te bezitten hoe vanzelfsprekend dat bezit de laatste vijftien jaar voor ons ook geworden is niet altijd automatisch uit het einde van een oorlogstoestand voort vloeit. Het zal velen van ons, die zich de bezettingstijd nog herinneren, wellicht moeilijk vallen te beseffen dat in sommige landen, zónder oorlog, zónder buitenlandse bezetting, zónder militair regime, het brei delen van de pers een gebruikelijke rege ringsmaatregel kan zijn en dat ook is. Het klinkt dan ook bijna ongelooflijk dat in een semi-Westers land als Turkije, in volle vredestijd, tal van journalisten ge vangen zitten om geen andere reden dan dat zij in hun bladen critiek hebben geuit op de regerende „Democratische" partij. In datzelfde Turkije mochten de dagbladen omtrent de recente ongeregeldheden alleen datgene publiceren wat de regering wens te (hetgeen vrijwel niets was) en werden buitenlandse kranten, waarin de onlusten naar waarheid waren beschreven, aan de grens in beslag genomen. Het moge waar zijn dat, zoals de Turkse minister Zorloe maandag tot zijn NAVO-ambtgenoten zei, deze „moeilijkheden" op geen enkele wijze de verknochtheid aantasten waarmee Tur kije de NAVO steunt, het kan bijna niet anders of ze zijn wèl schadelijk voor de verknochtheid, waarmee de NAVO Turkije ter laten en voor de samenkomst aan de top wil het staatshoofd zich dan ook nog, tussen al zijn overige beslommeringen in, in een radio- en televisierede tot zijn landgenoten richten om de balans van zijn laatste internationale ontmoetingen op te maken. Zo niemand twijfelt aan het grandioze persoonlijke succes, dat de uitzonderlijke figuur De Gaulle ook in de Verenigde Sta ten en nog sterker misschien in Canada heeft geboekt, dan heerst er minder eens gezindheid over de vraag welke tastbare politieke resultaten in het bijzonder de besprekingen met president Eisenhower kunnen hebben opgeleverd. Over het al gemeen gelooft men in Parijs niet, dat De Gaulle in Washington beslissende stap pen heeft gezet op de weg, die naar een gelijkberechtiging van Frankrijk in ver houding tot Groot-Brittannië en de Verenig de Staten in de westelijke wereld zou kun nen leiden. Eisenhower heeft publiekelijk opnieuw zijn vertrouwen uitgesproken in de Algerijnse politiek van De Gaulle, maar die uitspraak vormde eerder een teleur stelling voor de Tunesische president Bour- guiba dan een daverende overwinning voor de generaal. Sceptici merken hier boven dien nog op dat dit nieuwe Amerikaanse fiat voor de Franse politiek ten aanzien van Algerije zijn praktische nut maar voor zeer korte tijd zal kunnen afwerpen, aangezien Eisenhower zijn langste tijd in het Witte Huis er ruimschoots op heeft zitten. Ook andere beloften van de huidige Amerikaanse president geen enkele Ame rikaanse stap in Noord-Afrika samen met Tunesië of Marokko te overwegen zonder eerst Parijs geraadpleegd te hebben, zou den in dit zelfde provisorische daglicht moeten worden geplaatst. Met het oog op de topconferentie neemt men in Parijs over het algemeen echter aan dat de Amerikaanse reis van Dc Gaul le haar vruchten wel zal kunnen afwer pen. Ook de Amerikaanse regeringsfigu ren zijn er nu van overtuigd dat ze zich nog lange jaren bij de scheiding van Duitsland zullen moeien blijven neerleg gen en op dat punt is de eensgezindhied van de grote vier nu wel volkomen. Over de andere agendapunten van de ko mende conferentie lijken de beide staats hoofden elkander minder dicht benaderd te hebben/ Ten aanzien van de kernproe ven stelt De Gaulle als voorwaarde voor de stopzetting van de Franse experimen ten nog altijd de eis dat eerst alle Ame rikaanse, Britse en Russische kernwapens zullen worden vernietigd. En ook met zijn pleidooi voor een gezamenlijke hulpver lening aan de onderontwikkelde volken, in het bijzonder in Afrika, zou de Franse staatsman bij zijn Amerikaanse gastheer op vele politieke en technische bezwaren zijn gestuit. De Franse president heeft nu met zijn j bezoek aan de Verenigde Staten, na Mac- j millan en Kroesjtsjev, de keten gesloten en globaal gezien kan zeker worden ge zegd dat deze ouvertures voor het groot concert van het diplomatieke kwartet als een bemoedigend voorspel hebben geklon ken. Dat de wil tot. samenwerking bij de vier partners aanwezig is blijkt, zo wordt in Parijs opgemerkt, vooral wel wel uit het feit dat geen der partijen munt heeft trachten te slaan uit de ver schillende politieke spanningen en zelfs uitbarstingen van de laatste weken in Zuid Korea, Turkije en Polen. Het heeft .hier voorts algemeen de aandacht getrokken dat De Gaulle op zijn reis door Canada en de Verenigde Staten bij herhaling zijn ver trouwen uitsprak in de persoon van Kroestsjev, die zich over elf dagen te zamen met de drie voornaamste leiders van de westelijke wereld in Parijs rond dc rituele groene tafel scharen zal. PARIJS (UPI) Robert Abdessalam, een mohammedaanse afgevaardigde uit Algiers in de Franse Nationale Vergade ring is vandaag bij zijn huis in Parijs neergeschoten en ernstig gewond. Zijn lijfwacht werd gedood bij de aanslag. Een van de aanvallers werd gearresteerd. Abdessalam behoort tot de Franse „ul tra's" die volledige integratie van Algerije in Frankrijk eisen. PARIJS (UPI) De openbare aankla ger in de zaak van „Les Ballets Roses" heeft tegen de vroegere inspecteur van politie, Pierre Sorlut, de maximumstraf geëist. Hoe deze straf luidt is niet be kend, omdat het proces met gesloten deu ren wordt gevoerd. Ook tegen de restau rateur Georges Biancheri, de kapper Ar- turo Guglielmi en de couturier Jean Bes sier, eveneens verdacht van het organise ren van de „Ballets", zijn „tamelijk zwa re straffen" geëist. De openbare aankla ger vroeg clementie voor de vroegere pre sident van de Nationale Vergadering, de 76-jarige socialist André le «Troquer, zijn vriendin, de Russische gravin Elisabeth de Pinajeff en 21 andere verdachten. Zij zouden op zodanige wijze moeten worden veroordeeld dat zij amnestie kunnen krij gen voordat het vonnis ten uitvoer wordt gelegd. Vandaag komt de verdediging aan het woord. Advertentie (Van onze correspondent in Parijs) Vanmorgen om 8 uur is president De Gaulle, opgewacht door zijn bijna voltal lige kabinet, op de Parijse vlicghaven Orly teruggekeerd van zijn reis door Ca nada, de Verenigde Staten cn verschillen de delen van de Frans-Amerikaanse Ge meenschap. De reis, de langste die een Frans staatshoofd ooit ondernam, heeft zeventien dagen geduurd, in welke tijd 28.000 kilometers werden afgelegd. Het toestel waarmee De Gaulle terug keerde had anderhalf uur in Frankrijk rondgecirkeld om de welkomstceremonies niet in de war te sturen. De president en zijn echtgenote reden in een met; de Franse driekleur en het kruis van Lotharingen ver sierde auto onder toejuichingen van de menigte naar het Elysée. Voor zijn terugkomst op Franse bodem had de burgemeester van de hoofdstad al le Parijzenaars opgeroepen uitbundig te vlaggen cn zich trots het vroege uur, langs wegen en straten op te stellen om de „providentiële beschermer van het va derland" hun dank cn trots te betuigen. Een Franse krant, die het zeker goed be doelde sprak de hoop uit, dat de ont vangst van De Gaulle in Frankrijk in uitbundigheid dc triomf zou kunnen evena ren, waarmee enkele jaren geleden dc nationale bokskampioen Marcel Cerdan in het vaderland werd ingehaald, nadat hij eveneens de Verenigde Staten had be zocht. Bij zijn aankomst op het Elysée vond de generaal een ambtspaleis dat van bin nen een grote schoonmaak had ondergaan en van buiten opnieuw in de verf was gezet. De vermoeienissen van de reis, die hem op de laatste etappe door de tropi sche hitte van de eilanden Martinique en Guadeloupe heeft gevoerd, waar hij ook door de communistische meerderheid dei- bevolking al even geestdriftig ontvangen werd. hadden op het gelaat van de ge neraal nauwelijks zichtbare sporen ach tergelaten. Verscheidene leden van zijn gevolg gaven trouwens eerlijk toe, dat ze meermalen moeite hadden gehad het tem po van de bijna zeventigjarige president bij te benen. Een adempauze voor de topconferentie, die hier op 16 mei aanstaande begint, zal de generaal niet kunnen worden vergund. Vanaf morgen eist het parlement, waar dan de motie van censuur tegen de re gering wordt behandeld, enige beleefde aandacht op, ofschoon ieder gevaar voor het kabinet wel weer geweken is. Vrijdag staat er een belangrijke zitting van de regering op het programma, zondag komt premier Nehroe van India op bezoek en wordt bovendien de geallieerde overwin ning van 1945 herdacht. Volgende week zal de generaal in Saint-Nazaire het nieu we Franse oceaanschip „France" te wa- Adverteniie HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG Als speciale attentie van r Modehuis LAILA, Gen. Cronjé- 1 straat 120, ontvangt elke koop- ster/er op vrijdag 6 mei en zaterdag 7 mei bij al haar/zijn aankopen; T tegen inlevering van deze ad- vertentie. Ook kleding voor a.s. Moeders Op 17 mei, twintig jaar na de ver woesting van Middelburg door de op rukkende Duitse troepen, zal Koningin Juliana het nieuwe gebouw openen van de Provinciale Griffie. Het is een on derdeel van het abdij-complex en onderscheidt zich in stijl en vorm geving nauwelijks van de omringende gebouwen. De foto werd gemaakt van de toren „De lange Jan". Advertentie

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1