Exposities in Stedelijk Museum en Rijksacademie te Amsterdam ZO IJ Hf ALLEEN flristoua Televisie veroorzaakt nog steeds verschuivingen bij het toneel SNELFIX# herenmode-tip Stretch nylon ankiets 17 Santee Landweer Equilibre „Korczak en de kinderen" voor vertegenwoordigers van de Haarlemse jeugd deze zaterdag 2 Paren-Verkoop F1ET5EÜ H0ÜOT U FIT! VIETS Go, ÏS"-» Twee grote internationale romanprijzen SPELERSLIJSTEN VOOR HET THEATERSEIZOEN 1960-1961 De negen muzen Kindertekeningen uit kamp Theresiënstadt Engels succes voor Ben van Eijsselsteyn Theaterfestival in A ntwerpen van Ceta-Bever =^^7^ V R IJ D A G 6 MEI 1960 TWEE VERENIGINGEN van beeldende kunstenaars jubileren. De Nederlandse Kring van Tekenaars en de Keerkring bestaan ieder tien jaar. Tot 23 mei is werk van leden van deze verenigingen te zien in de Nieuwe Vleugel van het Stedelijk Museum te Amsterdam. Beide verenigingen munten meestal uit door kwaliteit; dat is ook nu wel het geval, maar van jubileumexposities had ik toch iets meer verwacht. Tot de sterkste figuren onder de tekenaars behoort weer Pieter Giltay. Hij is nog gevoeliger dan voorheen, ook indringender. Giltay's onderwerpen en de schakeringen in de wijze waarop hij iets vertolkt zijn bewust beperkt en daar moet een groot indringingsvermogen tegenover gesteld worden, wil men blijven boeien. Daarom ben ik altijd zo benieuwd naar Giltay's vervolg ep verheugd hem tot de sterken te mogen rekenen. Hij doet niet onder voor een Ro Mogendorff, die indertijd de Prijs der Kritiek verdiende. Met. vreugde zag ik haar portret van de beeldhouwer Steren burg hier terug. Met de besten der hier vertegenwoordigden kan de Haarlemse lief hebber al aardig op de hoogte zijn. In „In 't. Goede Uur" werd al één en ander van hen te zien gegeven. Rein Dool kon hier nu ook werk van wat groter formaat tonen en het is goed werk. Broer zond hier een landschap in dat me meer boeide dan onlangs door mij genoemde landschappen. Heynes gaf wat men van hem verwachten mag. Hollaardt viel wat tegen: te handig misschien nu. Er is meer hier dat zal boeien. En mo gelijk zal men zich met mij afvragen wat het werk van Breetvelt en Hunziker met tekenen te maken heeft. Jureert men niet bij de tekenaars? Ten aanzien van de Keerkring vraag ik me af of men ook niet verstandig deed wat kritischer tegenover eikaars en daarmee eigen werk te gaan staan. Zo velen tonen het gevoel te heb ben, dat zij het nu wel kunnen, het schil deren, en produceren maar door. Kunst maken is geen vak al kan vakmanschap geëist worden. Sierhuis is er zo een die nu „lekker" doorschildert en eigenlijk maar heel weinig vertelt. Een zijner wer ken noemde hij „Vader is dood'' Ik kon het niet zien. Vervlakt is ook Reneman, die goed zou doen zich weer eens met por tretten bezig te houden om door confron tatie met anderer persoonlijkheid lot een interessanter verhaal te komen. DE KEERKRING-tentoonstelling wordt voor mij toch vooral gemaakt door Ari Ka ter, knap en veel vertellend, door Jacob Kuijper met zijn eenvoud, door de zo inte gere Cor Dik en door Frans Nols met zijn grote soliditeit, waarmee hij een voorbeeld is voor zijn nogal eens op speculatie inge stelde medeleden. r"ot de laatsten reken ik niet Wil den Oude. wiens aquarellen me meer spanning nog schijnen te bezitten dan zijn overigens toch plezierig geschil derde portretten ir. olieverf. Belangrijk is ook het werk van de beeldhouwers De Jong, Jonk en Pelgrom. In het Prentenkabinet van hetzelfde mu seum is tot 7 juni werk te zien van de Belg Lismonde, die zich geheel op het te kenen gericht heeft. Lismonde abstraheert heel sterk, maar aanleiding tot zijn werk blijft steeds de natuur. In de wijze, waar op hij doorgaat op Cézanne's werk doet hij wel even denken aan de Franse schilder Villon. Maar Lismonde is gevoeliger. Naar onderwerp, voornamelijk landschappen, herhaalt hij zich maar verveelt hij ner gens. Hij gaf dan ook verschillende zaken dezelfde titel met steeds een ander num mer: variaties op een thema, boeiende va riaties. De schilder Guiseppe Santomaso, boven in het museum exposerend, kon aan zijn werken verschillende namen geven en verveelde mij wel. Het is werk uit nauwelijks meer dan drie jaren en men schijnt aan dat museum niet te beseffen, dat een schilder in een enkel jaar maar luttele keren tot die zo volledig geslaag de werken kan komen, die een plaats in museum verdienen. Ik geloof dat zelfs een kunsthandel, die van een andere gedach tegang mag uitgaan, niet zoveel tegelijk van deze figuur gebracht zou hebben. Interessant is de expositie van reeksen grafiek van enige Duitse kunstenaars, die tot 17 mei gehouden wordt. De expositie begint met. werk van Kathe Kollwitz. Men ontmoet prenten van Otto Dix. Beckmann en andere bekende namen. Het is alles werk, dat bedoelt te getuigen van hetgeen men aan onze maatschappij kan ondervin den. Het is werk van mensen, die maat schappelijk stelling nemen. Om duidelijk en indringend te kunnen zijn had men voor zijn argumentatie reeksen (cycli) nodig. Abstracte kunst komt op deze expositie (natuurlijk) niet voor. Tot 20 juni ontmoet men verder Matis se's grote collages, die hij maakte na het voltooien van zijn kapel te Vence in Zuid- Frankrijk. Matisse is tot uitknippen en op plakken van gekleurde stukken papier ge komen toen hij voor schilderen niet meel de lichamelijke kracht had. Men kan de vorm van deze collages zien als een con sequentie van Matisse's ontwikkeling. Men bedenke voor werk te staan van een toch in zekere zin gesleten mens, die helaas niet zo tot. het einde over alle vermogens kon blijven beschikken als bij voorbeeld een Bonnard. Bij Kunsthandel SANTEE LANDWEER exposeert tot 13 mei Stephaan Couwen- berg schilderijen en beeldhouwwerk. Cou- wenberg toont een voorkeur voor een naar uiterlijk bepaald type mens. Wat stereo tiep is mij het kleine mondje van al zijn modellen. Maar men moet erkennen men sen in zijn werk te ontmoeten. Zeker in zijn portret van een jurist, waarop de los se bril een vondst is, die nog meer blijkt als men de bril afneemt en het moeilijke kijken van het model zichtbaar wordt. Plastisch is een jongenskop in brons toch ook een gaaf werk. Merkwaardig is dat juist een postuum portret, naar foto's ge realiseerd. tot. de voor mij meest levende zaken behoort. En dit <s te meer merk waardig, daar Couwenbcrg, in een nau wer contact met de natuur, tot zijn meest boeiende doeken kwam, een stilieven en een interieurtje. Bij Santee Landweer ontmoette ik nog twee kostelijke aquarellen van Wiegers, aantrekkelijke monotypes van Both, die overigens niet meer pretenderen te zijn dan voorstudies voor monumentaal werk. mooie en voor ons sinds zijn Haarlemse tentoonstelling nieuwe grafiek van Huig en grafiek van de Hongaarse Agathe Sorel, voor een deel duidelijk uit het atelier van Hayter. Het exposeren van beeldhouwwerk, ■aast en tussen schilderijen blijkt, veelal en moeilijke zaak. Bij een meerderheid ■an schilderijen raakt men ingesteld op ,!e wand en vergeet men de ruimte, waar- en waarmee het beeldhouwwerk iets doet. Bij het bespreken van de expositie ran de Keerkring vergat ik bijna dr beeld houwers te noemen. Toch viel een der wer ken van Gooitzen de Jong daar wel dege lijk direct op, zij het voor een deel door plaatsing en aard dan toch ook. Het is na melijk een hoog-reliëf. Gooitzen de Jong is meer dan voorheen nog gaan compone ren met figuren en we danken de Keer kring het verslag van die ontwikkeling. Ik dacht hem een der beste leden van die Keerkring. Nic. Jonk exposeert daar als gast. Beiden zijn verantwoordelijk voor de inrichting van een belangrijke expositie, die tot IJ mei in de tentoonstellingszaal van de Rijk sa kademie gehouden wordt. Men noemde deze expositie „Equilibre" cn de tentoonstelling vertoont een even wichtigheid. die ik bij de Keerkring ben gaan missen, zodat ik de solide Frans Nols tot voorbeeld moest stellen. Op een expo sitie als deze vraagt men zich weer eens af waartoe toch altijd dat streven naar nieuwe uitdrukkingsvormen bij zovele schilders en beeldhouwers van vandaag zo nodig is. Men vergeet te zeer dat er maar een luttel aantal profeten per eeuw gebo ren wordt. Deze expositie was de laatste van deze besproken recks, die ik bezocht en naast die van Lismonde een waarlijk gave tentoonstelling. Men moet wel blind zijn wanneer men aan zo'n tentoonstelling voorbij gaat omdat in deze geest al der tig of meer jaren geleden werd gewerkt. Een dergelijk reageren bleek al te hebben plaats gevonden. Ik voelde me hier ner gens tegenover een verleden. Integendeel. Ik hoh wel eens mogen wijzen op een mo de in de hedendaagse beeldhouwkunst van langgerekte, dunne figuren. Renze Hette- ma bewijst hier dat dit geen modieus ver schijnsel behoeft te zijn en is daarmee net zo min als ik tegen die werkelijk belang rijke hedendaagse figuren, die nieuwe plastische waarden vonden of vroeger be kende weer tot leven brachten. Figuren als deze Renze Hettema bevestigen meer de grootheid van zekere werkelijke ver nieuwers dan navolgers, die alleen maar dat woord vernieuwing in hun vaandel plaatsen. Zij voegen louter door hun eigen persoonlijkheid toe, door met wat zij leer den het meest eigene te stellen. En voor dat zoeken, dat moeizame zoeken naar dat meest eigene, zonder hetwelk men niet meer dan een eerzaam vakman zou zijn, zijn een moed en een volharding nodig, die tegenwoordig te weinig onderkend worden. Het „iets anders" werd door enkele der hier vertegenwoordigden wel gezocht, maar dan was het een betrachten van iets an ders met en in zichzelf, en niet met over genomen vormpjes of wel met wat het materiaal en het toeval in de behandeling daarvan kon meebrengen. C. Hund toont zich zo'n ernstig onderzoeker. Bij alle ver schillen aan uiterlijk (hij schildert nu ook) bleef zijn werk het stempel van de authen ticiteit dragen. Misschien dat een bepaald naakt van Charlotte van Pallandt even verwondert. Gezien haar oeuvre konden de samenstellers dezer tentoonstelling met een gerust hart juist met dit werk bewij zen hoezeer zij openstaan voor nieuwe waarden. Deze expositie is belangrijk door werk van alom als belangrijk erkende figuren als Andriessen, Wezelaar, Sondaar, Esser, Van Pallandt cn Bolhuis. En zij is belang rijk voor ons door de geboden kennisma king met het werk van jongeren, die min der of niet bekend nog waren. Onder die figuren reken ik E. Beerthuis-Roos, Ruth Brouwer, Renze Hettema, Th. Mulder. Van Gregoire, Auke Hettema, De Jong, Jonk, Th. v. d. Pant en Ek v. Zanten heb ik al eens iets mogen vertellen. Belang rijk is ook dat we van verschillende figu ren ook tekeningen, die voorheen hier nooit vertoond waren, ontmoeten Een na der ingaan op veler werk moet wachten tot zij ooit een z.g. eigen expositie maken of in kleinere groepen optreden. Van allen zou dit de moeite waard zijn. Bob Buys In Stadsschouwburg Onder auspiciën van de Bond van Oud- Illegale Werkers en de Haarlemse Raad voor de Jeugd is woensdagavond 4 mei door leden van de toneelgroep Puck een voorstelling gegeven van Erwin Sylvanus' „Korczak en de kinderen". Zoals in de be spreking na de première in Amsterdam al werd vermeld behelst dit stuk het waar heidsprobleem van een Joodse Pool, de arts Korczak, die zijn 64 Joodse bescher- melingetjes door de Duitsers voor de gaskamer bestemd vertelt dat zij op weg zijn naar het beloofde land. hen aldus vreedzaamheid biedend waar wrede wraakzucht hun dood wordt. Dit gegeven berust op de ware geschiedenis van dr. Henrijk Goldschmidt, De Bond van Oud-Illegale Werkers en de Haarlemse Raad voor de Jeugd hebben dit stuk op de avond van dodenherden king doen opvoeren voor vertegenwoor digers van Haarlemse jeugdorganisaties en -groepen. Het jeugdig publiek dat de oorlogsjaren nauwelijks bewust heeft kunnen ervaren, was diep onder de indruk van deze toneeldocumentaire en verliet na afloop in stilte de schouwburg. Het waar dige en ernstige initiatief van de organi serende instanties is op dezelfde wijze door de jeugd beantwoord. De zin van de volgende regels van de inleiding op net programmablad leek niemand te zijn ont gaan: „Deze geschiedenis is slechts één episode uit de tweede wereldoorlog. Hon derden andere voorbeelden zouden analoog hieraan te beschrijven zijn. Variërend natuurlijk van inhoud, van plaats en per sonen. Maar één in hun typering met welk een moed de grootste offers voor de vrijheid en de waarachtigheid zijn ge bracht. Een teken voor ons allen om te beseffen, wat de vrijheid waard was en is". Advertentie Advertentie De beste merken in alle modellen Een unieke gelegenheid om voordelig 'n paar EXTRA te kopen Een groep internationale uitgevers die een conferentie hebben gehouden op het Spaanse eiland Majorca, hebben woensdag besloten tot instelling van twee nieuwe internationale romanprijzen ter gezamen lijke waarde van twintigduizend dollar. De prijzen zullen genoemd worden de „Formentorprijs" en de „Prijs van de In ternationale Uitgeverij" De bekroonde ro mans zullen verschijnen in Spanje, Italië, Frankrijk, de Verenigde Stalen, Engeland en Duitsland. De uitgevers, die in het op- richtingscomité zitting hadden, zijn Clau de Gallimard uit Parijs, Giulio Einaudi uit Turijn, George Weidenfeld uit Londen, Heinrich Rowohlt. uit Hamburg, Warney Rosset uit New York en Victor Seix en Carlos Barral. beiden uit Baixelona. Advertentie televisie - radio - grammofoons - recorders RADOMA N.V. - AMSTERDAM DE VERSCHUIVINGEN in de toneelgezelschappen zijn ook voor het ko mende seizoen weer vrij aanzienlijk, niet alleen wat betreft de acteurs van het tweede plan. Ook vele prominente acteurs en actrices gingen een engagement bij een ander gezelschap aan. Men mag wel concluderen dat de invloed van de televisie en de houding, die de verschillende toneeldirecties tegenover dit medium innemen in grote mate de nieuwe spelerslijsten hebben bepaald. De opzien barendste verandering heeft „Ensemble"' ondergaan. Niet alleen zal deze zuide lijke groep niet meer onder supervisie staan van de directie van „Theater", ook is er een nieuwe directeur, Karl Guttmann. DE NEDERLANDSE COMEDIE is in haar samenstelling vrij constant gebleven. On der directie van Johan de Meester, Han Bentz van den Berg en Guus Oster is de groep als volgt samengesteld: Femke Boersma, Mimi Boesnach, Mary Dressel- huys, Mien Duymaer van Twist, Marie Ha mel, Lous Hensen, Elisabeth Hoytink, Kitty Janssen, Sophie Köhler-van Dijk, Petra Laseur, Rita Maréchal, Heieen van Meurs, Ank van der Moer, Adelheid van der Most, Nienke Sikkema, Jacqueline Royaards-Sandberg, Ellen Vogel, Ko Ar- noldi, Tom van Beek, Han Bentz van den Berg, Jan Blok, Eli Blom, Arthur Boni, Louis Borel, Philippe la Chapelle, Ko van Dijk, Johan Fiolet, Paul Huf, Bert van der Linden, Paul Meyer, Jurg Molenaar, Pierre Myin, Peter Oosthoek, Guus Oster, Wim Poncia, Joan Remmelts. Henk Rig- ters, Allard van der Scheer. Gerard Schild, Johan Schmitz, Will van Seist. Dick Swid- de en Jan Verkoren. HET ROTTERDAMS TONEEL heeft aanzienlijke verliezen geleden, vooral dooi de zuigkracht van de toneelgroep „En semble", die ook in het komende seizoen weer als televisiegezelschap optreedt. Het ziet er thans naar uit, dat de directie niet alle opengevallen plaatsen nieuw heeft kunnen bezetten. Ook volgend jaar hebben Ton Lutz en Harjs Tobi weer de leiding over de troep, die als volgt is samenge steld: Marlies van Alcmaer, Elisabeth An dersen. Trees van der Donck. Ina van Faassen (gedurende de eerste drie maan den), Lies Franken, Ann Hasekamp, Si- mone Rooskens, Trins Snijders, Petra Ver beek, Thera Verheugen, Peter Aryans, Hans Boswinkel. Steve van Brandenberg, Hans Croiset, Max Croiset, Pim Dikkers, Wim Grelinger, André van de Heuvel. Jos Knipscheer, Wim Kouwenhoven, John Lanting, Jan Lemaire sr., Rob van der Linden, Luc Lutz, Pieter Lutz, Ton Lutz, Sacco van der Made, Onno Molenkamp, Hans Polman, Adolf Rijkens, Siem Vroom. DE TONEELGROEP „THEATER" heeft enkele belangrijke nieuwe aanwinsten kun nen boeken, maar moest ook enkele veren laten. De artistieke leiding blijft in het komende seizoen in handen van Robert de Vries (directeur), Elise Hoomans en Richard Flink. De samenstelling van het gezelschap is als volgt: Hetty Beck, Lily Bouwmeester, Martine Crefcoeur, Diana Dobbelman, Ingeborg Elzevier, Caro van Eyck, Min Goossen. Elise Hoomans, Annie Langenaken, Annet Nieuwenhuyzen, Ta- liana Radier. Liane Saalborn, Elly van Stekelenburg. Tine de Vries, Kees Brusse, Hans Culeman, Eric van der Donk. Bern- hard Droog, Frits van Dijk, Coen Flink, Richard Flink, Gerard Hartkamp, Lo van Hensbergen. Wim Hoddes, Jack Hom, Piet van der Meulen, Henk Schaer, Jacques Snoek, Hans Tiemeyer, Robert de Vries. DE HAAGSE COMEDIE blijft in het komende seizoen onder de directie van Paul Steenbergen. Men zal enige gerenom meerde krachten moeten missen, maar daar staat een aantal nieuwe gezichten tegenover. Vele van deze nieuwe krachten zijn afkomstig van „Theater", dat zelf en kele belangrijke aanwinsten boekte ten koste van het Haagse gezelschap. Het ta bleau de la troupe is voor het komende sei zoen als volgt samengesteld: Maria de Booy, Fiet Dekker. Carla Dura, Ariette van Embden, Georgette Hagedoorn, Anne- Marie Heyligers, Kitty Kluppell. Nelleke Kncgtmans, Annie de Lange, Annie Leen- ders, Marie Meunier, Karen-Else Sluizer, Do van Stek, Else Valk, Camille de Vries, Myra Ward, Ida Wasserman, Cas Baas, Bas ten Batenburg, Wiebe Brandsma. Henk van Buuren, Jules CroisetI Albert van Dal- sum, Hep van Delft, Joris Diels, Gerard de Groot, Wim de Haas, Broes Hartman, Leo de Hartogh, John Koch, Bob de Lange, Jan van der Linden, Frans van der Lingen. Carl van der Plas, Wim van Rooij, Piet Romer, Jules Royaards, Paul Steenbergen. Gijsbert Tersteeg, Frans Vorstman. DE TONEELGROEP „ENSEMBLE" zal in het komende seizoen optreden in een grotendeels nieuwe samenstelling. De ar tistieke leiding is in handen van Karl Guttmann, die vroeger als dramaturg ver bonden was aan de Haagse Comedie en het Rotterdams Toneel. Het gezelschap is als volgt samengesteld: Yoka Berretty, Bep Dekker, Andrea Domburg, Ina van Faas sen (tweede helft van het seizoen), Sigrid Koetse, Fien de la Mar, Loudi Nijhoff, Ma rianne Rector, Shireen Strooker, Ingrid Valerius, Johan Vandenberg, Lies de Wind, Chris Baay, Louis Bongers, Ton van Duin hoven. Maxim Hamel. Guus Hermus, Wim van den Heuvel. Ad Hoeymans. John Led- dy, Wim de Mever. Jan Retèl, Cor van Rijn, Lou van Steen. Henk van Ulsen. Jo van der Ven, Guus Verstraete, Lucas Wen sing. DE TONEELGROEP „PUCK" blijft in grote trekken dezelfde. Egbert van Paridon is directeur en de artistieke leiding wordt mede gevoerd door Eric van Ingen en Wal ter Kous. Het tableau de la troupe is als volgt: Karin Haage, Sara Heyblom, Jean- nette van der Heyden, Nell Knoop. Nell Koppen, Marie-José Nysten, Diny Sprock. Ada Thijsse, Ellen de Thouars, Ria Vroe- men, Albert Abspoel, Herman Bouber. Wim van den Brink, Bob Goedhart, Jan Grefe. Ben Hulsman. Jan Hundling. Eric van Ingen, Leen Jongewaard, Theo Kling, Informele groep. In het Hessenhuis te Antwerpen wordt op 14 mei een expositie geopend van schilders van de Nederlandse Informele Groep te Arnhem. De expositie, die gehouden wordt op uitnodiging van de groep G-58. een groep moderne Antwerpse kunstenaars, zal worden geopend met toe spraken van Simon Vinkenoog en Jan Wal- ravens. Er worden doeken gehangen van Armando, Van Bohemen. Hendrikse, Henk Peelers en J. J. Schoonhoven. Frieda Hunziker. De Amsterdamse schilderes van abstracte werken Frieda Hunziker heeft de zilveren medaille van de stad Parijs verworven voor haar inzen ding op de vijfde internationale tentoon stelling van de internationale vrouwenclub aldaar. Advertentie Fiets-toebehoren, originele geschenken! Frans Koppers, Walter Kous, Egbert van Paridon en Bob Verstraete. DE TONEELGROEP „ARENA" zal ook in het komende seizoen voorstellingen voor de jeugd verzorgen onder leiding van de regisseur Erik Vos. De spelers van het ge zelschap zijn: Alma van Elk. Mieke Lelie veld. Nettie Noordhoff, Nannie Vermeer, Mary Wagenaar, Kitty van Wijk. Ton Ber ger. Joop van der Donk. Paul van Gorkum. Jan van Kasteren. John Kelly, Jan Kore- vaart, Anton Korthuys, Peter van der Linden, Jan Staal, Henk Voges, Henk Vo- tel en Kees Waterbeek. De ambassadeur van Tsjechoslowakije, de heer Bohumil Mucha, heeft in het ge meentemuseum Fodor te Amsterdam een tentoonstelling geopend van tekeningen, die Tsjechische Joodse kinderen in het kamp Theresiënstadt tijdens hun gevan genschap hebben gemaakt. Deze tekenin gen heeft het Joods Historisch Museum te Praag ter beschikking gesteld ter gele genheid van het derde lustrum van de be vrijding van Nederland. De tekeningen laten over het algemeen vreedzame tafereeltjes zien van land schappen, huisjes en figuurtjes, sommige getekend met kleurpotlood, andere in zwart-wit. Onder elke tekening staat de geboortedatum van het kind, de datum van de deportatie naar Theresiënstadt en de datum, waarop het kind in een der concentratiekampen, hoofdzakelijk Aus- witsch, is omgekomen. Een enkele maal leest men de vermelding: teruggekomen. In vitrines zijn foto's, couranten en ande re documenten, betrekking hebbende op de deportatie van Joden naar de concen tratiekampen, ten toon gesteld. In een korte inleiding vroeg de directeur der Amsterdamse gemeentemusea, de 'neer Sandberg, zich af hoe het kwam dat uit de hier geëxposeerde tekeningen niets blijkt van de verschrikkingen, die deze kinderen in het gevangenkamp hebben meegemaakt. De mogelijkheid bestaat dat de Duitsers vooraf een selectie heb ben toegepast of dat achteraf alleen deze tekeningen in de verzameling zijn opge nomen. „Een vlinder heb ik hier niet gezien" Is de titel die men 'aan deze tentoonstelling heeft gegeven. Het is tevens de titel van een naar aanleiding van deze kinderteke ningen gemaakte film, welke op 11 mei as. in het stedelijk museum zal worden ver toond. De tentoonstelling duurt tot 23 mei. De opvoering van Ben van Eijsselsteyns nieuwe stuk „Between the tides" in het Pitlochry Festival Theatre is een groot succes voor onze landgenoot geworden. Aan het einde van de voorstelling moest de schrijver voor het voetlicht komen om de enthousiaste hulde in ontvangst te ne men. Ben van Eijsselsteyn dankte ontroerd de directeur van het Pitlochry Festival Theatre, de heer Kenneth Ireland, dat hij zijn toneelstuk op de planken had ge bracht alsmede de jonge regisseur James Roose Evans voor diens mise-en-scène. Vervolgens dankte hij het gezelschap voor de opvoering van zijn stuk. waarbij hij in het biizonder Margaret Vines, Dennis Chinnery, Peter Tory en Caroline Maud huldigde. Na de voorstelling werd ter ere van de auteur en mevrouw Van Eijssel steyn ten huize van een der acteurs een receptie gehouden. „Between the tides", dat de Nederland se titel draagt van „Tussen eb en bloed" is een romantisch drama, spelende tijdens de Franse revolutie. Blijspelen uit verscheidene perioden van de toneelgeschiedenis vormen het pro gramma van het internationaal theater festival 1960, dat 15 juni in de Koninklijke Vlaamse Opera te Antwerpen begint. Dit festival is georganiseerd als vervolg op de reeks voorstellingen, die ter gelegenheid van de Wereldtentoonstelling in 1958 door buitenlandse gezelschappen met veel suc ces in de Scheldestad werden gegeven. Driq .buitenlandse gezelschappen en de K.N.S.-Nationaal Toneel nemen aan het festival deel. Het programma begint met de opvoe ring van „Trijntje Cornelis" van Huygens door de Koninklijke Nederlandse Schouw burg-Nationaal Toneel op 15 en 16 juni. Fred Engelen voert de regie; Tine Bal der speelt de hoofdrol. Op 18 en 19 treedt het gezelschap van de Kammerspiele uit Mtinchen voor het voetlicht met „Ein Jux will er sich machen" van Nestroy. Het Théatre de Lacite Villeurbanne uit Lyon, de evenknie van het Théatre National Po pulaire van Jean Vilar, voert 27 en 28 juni „De drie Musketiers" op in een bewerking naar Dumas van Roger Planchon. Op 2 en 3 juli is het laatste -tuk aan de beurt „Arms and the Man" van Shaw door „The Dublin Globe Theatre. SCHILDERIJEN VAN HITLER. In de veilinghal Sotheby's te Londen hebben twee doeken van Hitier 600 pond (ruim zesduizend gulden) opgebracht. Een deel van de opbrengst gaat naar het fonds van het wereldvluchtelingenjaar. Advertentie Lijm zonder klemmen met /F^*) I t

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 17