Lichte winstverbetering bij Müller Co Ontvangsten daalden in maart Verlaging EEG-tarieven op 1 januari 1961 met 20 NIEUWE VOORSTELLEN VOOR EEN COMPROMIS De beurs Hogere ertsomzetten "verwacht Engeland overweegt het decimale stelsel Naarden breidt kapitaal uit en verhoogt div. Maar eerst overleg met EVA Dordtsche Petroleum Voor Nederland niet voldoende SCHEEPVAARTBERICHTEN VRIJDAG 6 MEI 1960 23 Sabena staatsbedrijf Geen Indonesisch tinerts meer naar Arnhem? KPM verhoogt dividend Fokker 11 (8 OPBRENGST RIJKSMIDDELEN Vulcanus 5 (4 Dikkers onv. div. ERHARD STELT VOOR: Kort economisch nieuws De EEG en de landbouw Engeland verhoogt invoerrecht op tomaten Turkse verstekelingen op Italiaans schip Blijkens de geconsolideerde winst- en verliesrekening over 1959 heeft Wm H. Müller en Co n.v. te 's-Gravenhage-Rotterdam een saldo bedrijfswinst behaald van 18.185.256 tegen in 1958 f 17.623.385. Buitengewone baten (onder andere verkoop van schepen en eerste betaling inzake Algarobbo-concessies) beliepen f 2.582.482 182.089). Na aftrek van afschrijvingen ad 6.614.407 f 6.371.967), diverse voorzie ningen 5.100.000 4.000.000) en belastingen ad 2.285.005 1.413.923) resteert een saldo winst van f 6.768.326 6.019.584). Hieraan wordt toegevoegd het saldo a.p. ad 1.589.232 en 3.000.000 uit de in 1957 gevormde dividendreserve, zodat ter beschik king komt 11.357.558. Voorgesteld wordt zoals bekend een dividend van 25 (v.j. 15) percent, waarvan 15 percent in contanten en 10 percent in gewone aandelen. Op de preferente aandelen wordt onveranderd 6 percent voorgesteld. Aan de reserve vlootvernieuwing wordt toegevoegd f 2.000.000, en aan de voorzie ning diverse doeleinden 1.200.000, waar door deze voorziening wederom op f 9.000.000 wordt gebracht. Hierna kan 'f 1.018.225 op nieuwe rekening worden overgebracht. De ertshandel en daarnaast de diensten verlenende bedrijven droegen in belang rijke mate bij tot de behaalde winst. De ertsomzetten gaven dank zij de uitbreiding van de afzet in de Verenigde Staten een toeneming te zien. Het cargadoorsbedrijf behandelde een record aantal schepen. De resultaten van het overslag- en opslagbe- drij f voor massagoederen aan de Botlek werden ongunstig beïnvloed door de ge ringe aanvoer van kolen en de verminder de aanvoer van ertsen. De gang van zaken bij de rederijbedrijven gaf een weinig roos kleurig beeld te zien. De lijndiensten op continentale, Engelse en Marokkaanse ha vens was door de grote concurrentie te leurstellend, hetgeen resulteerde in een verlies voor afschrijvingen. De bedrijfsresultaten van de Koninklijke Hollandsche Lloyd waren ten opzichte van 1958 enigszins beter, al werden de afschrij vingen niet verdiend. Het ligt in de bedoe ling binnenkort opdracht te geven tot de bouw van een nieuw schip. De produktie in de Spaanse mijnen kon iets worden uit gebreid. De afwikkeling van de verkoop van de Algarobbo-concessies in Chili aan het nationale Chileense hoogovenbedrijf (CAP) is vlot verlopen. Voor de jaarlijkse termijnen zijn van de CAP promessen ont vangen tot een waarde van 12 miljoen dol lar. Daar het bezit in Chili als pro memorie Een tweetal commissies, die hebben na gegaan, of het aanbeveling verdient in En geland het metrieke stelsel van maten en gewichten in te voeren, zyn tot de slotsom gekomen, dat de tijd nog niet rijp is voor deze stap. Zjj bevelen de Engelse regering evenwel aan, om de twee jaar de situatie te bezien in het licht van de wereldgebeur tenissen. De commissies geven de regerin gen voorts de raad na te gaan, of het pu bliek het metrieke stelsel wenst. Mocht het publiek er voorstander van zijn, dan zou de regering zo spoedig moge lijk invoering van het metrieke steisel die nen voor te bereiden. De commissies, die zijn ingesteld door de Engelse vereniging tot bevordering van de wetenschap en de vereniging van de En gelse Kamers van Koophandel, heeft de mening van ongeveer 2.000 organisaties en van Engelse handelscommissarissen ge vraagd over invoering van een metriek muntstelsel. Een groot aantal van de on dervraagde organisaties bleek voorstander te zijn van een dergelijk stelsel ondanks de hoge kosten, die de omschakeling met zich zou brengen. Zo zal bijvoorbeeld vervan ging of ombouw van de bestaande kantoor machines, verkoopapparaten en benzine pompen naar schatting ruim 1,3 miljard gulden kosten. De Belgische minister van Verkeerswe zen, de heer Segers, heeft medegedeeld, dat de luchtvaartmaatschappij „Sabena" met het oog op de toetreding tot de „Air Union" de status van een staatsbedrijf zal krijgen. De Belgische nationale lucht vaartonderneming is thans een gemengde maatschappij, waarvan de helft der aan delen in particulier bezit is. In een vergadering van de Kamercom missie voor verkeerswezen deelde de mi nister mee, dat de Sabena in de „Air Union" niet zal kunnen worden vertegen woordigd door particulieren, aangezien de overige maatschappijen ambtenaren zul len afvaardigen. Het is overigens nog niet bekend, of de „Sabena" thans een volledig staatsbedrijf zal worden, of dat de Belgi sche regering alleen de meerderheid der aandelen zal verwerven. „Air Unuion" het voorgestelde lucht- vaartverbond van de Air France, de Sa bena, Alitalia en de Duitse Lufthansa, zal waarschijnlijk op 1 november van dit jaar beginnen te functioneren, aldus heeft het Westduitse economische nieuwsagentschap donderdag gemeld. Alle verschepingen van tinerts uit Indo nesië naar de smelterij in Arnhem zijn van 30 april jl. af gestaakt, zo wordt uit welingelichte kringen te Londen verno men. Het tinerts zal door Indonesië naar Penang of naar Texas verscheept wor den om aldaar te worden gesmolten. (Bij navraag werd door de Billiton-maatschap- pij aan het A.N.P. medegedeeld dat er op dit bericht geen commentaar was). De n.v. Koninklijke Paketvaart Maat schappij te Amsterdam stelt voor over het boekjaar 1959 een dividend van zes per cent uit te keren (v.j. vijf percent). De n.v. Koninklijke Nederlandse Vlieg- tuigenfabriek Fokker te Amsterdam stelt voor om een dividend van vijf percent (on veranderd) op de preferente en elf percent (v.j. acht percent) op de gewone aandelen uit te keren. te boek stond zullen de binnenkomende be dragen elk jaar de winst- en verliesreke ning ten goede komen. Over de vooruitzichten wordt meegedeeld dat in verband met de sterke opleving in de staalindustrie het thans lopende boek jaar zich gunstig laat aanzien. Verwacht wordt dat de ertsomzetten hoger zullen zijn dan in 1958 en 1959. Voor de rederij- bedrijven wordt weinig verbetering ver wacht. Vervanging van verouderde ton nage is in studie, terwijl uitbreiding aan de Rijnvloot wordt overwogen. Hiervoor zijn belangrijke investeringen nodig, die voor een belangrijk deel uit eigen middelen kun nen worden gefinancierd. De directie der n.v. Chemische Fabriek Naarden constateert in haar verslag over 1959 een alleszins gunstige ontwikkeling van het bedrijf in binnen- en buitenland. De omzetten van het Nederlandse moeder bedrijf stegen met circa twintig percent. Jan Dekker n.v. leverde een bevredigende wins top. De gezamenlijke omzetten uit eigen produktie der buitenlandse dochter ondernemingen vertoonden eveneens een stijging van circa twintig percent. Het voordelig saldo van de exploitatie rekening nam toe van 2,4 miljoen tot f 2,7 miljoen. De afschrijvingen en extra af schrijvingen werden met circa f 740.000 (v.j. ca 940.000) door de investeringen overtroffen. Door stijging van omzetten is de spoedige uitbreiding van enkele af delingen gewenst, alsmede verdere be- drijfsmodernisering op korte termijn. In verband hiermee verdient verbreding van de financiële basis aanbeveling en werd tot uitgifte van nominaal 1.250.000 aandelen a 165 percent en f 2.000.000 4 percent converteerbare obligaties (conver siekoers 250) besloten. Gezien de gunstige resultaten over 1959 wordt aan de vergade ring van aandeelhouders voorgesteld een dividend uit te keren van twaalf (v.j. tien) percent. De omzetten bleven zich in 1960 tot dusverre gunstig ontwikkelen. In de eerste vier maanden lagen deze circa vijf entwintig percent boven die in de overeen komstige periode van 1959. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden verwacht men wederom een gunstig resultaat, zodat over het vergrote kapitaal eveneens een be vredigend dividend zal kunnen worden uit gekeerd. De ontvangsten uit hoofde van de ko hierbelastingen daalden van 226,9 mil joen in februari jl. tot 148,8 miljoen in de verslagperiode. Deze teruggang werd voornamelijk veroorzaakt door een daling van de ontvangsten wegens vennoot schapsbelasting van 80,8 miljoen tot 27,8 miljoen. De ontvangsten aan ven nootschapsbelasting, die in de afgelopen maanden op een relatief hoog peil lagen tengevolge van een verschuiving in de be talingen, samenhangend met de in het voorgaande jaar geopende mogelijkheid om voorlopige aanslagen in termijnen te voldoen, zijn daarmede in de afgelopen maand weer op een normaal niveau geko men. De ontvangsten in maart van het voor gaande jaar beliepen nl. 27,9 miljoen. De ontvangsten wegens inkomstenbelasting, welke van januari op februari reeds wa ren gedaald van 199,7 miljoen tot 126,9 miljoen vertoonden in maart een verdere teruggang tot 101,3 miljoen. Deze ont wikkeling hangt samen met het in bete kenis afnemen van de betaling van voor lopige aanslagen 1959. Daar tegenover de totale ontvangsten ad f 148,8 miljoen, op gelegde aanslagen stonden ad 191,1 mil joen, steeg het nog in te vorderen bedrag met 42,3 miljoen tot 756,0 miljoen. De niet-kohierbelastingen leverden in de maand maart 482,5 miljoen op. In het eerste kwartaal van dit jaar is daarmede in totaal rond 1.360 miljoen geïnd. De ontvangsten in de afgelopen drie maanden blijven in geringe mate ten achter bij een kwart gedeelte van de jaarraming, dat 1.370 miljoen beloopt. Hierbij zij aange tekend dat enerzijds in de bedoelde jaar raming zoals onder meer in de miljoenen nota 1960 is uiteengezet, geen rekening is gehouden met de invloed van de vrijere loonvorming doch dat anderzijds de ont vangsten in het eerste kwartaal op een re latief laag peil lagen als gevolg van het onregelmatig verloop van de opbrengt van bepaalde belastingen, met name die van de dividendbelasting. De opbrengst van de motorrijtuigenbe lasting bedroeg 12,8 miljoen tegenover in de overeenkomstige maand van het voor gaande jaar 11,5 min. Het opgetreden accrès is een uitvloeisel van de uitbrei ding van het motorrijtuigenpark. Voor invoerrechten werd een relatief hoog bedrag geïnd en wel 84,6 miljoen. De stijging ten opzichte van de ontvangs ten in februari, 65,8 miljoen) moet ener zijds worden toegeschreven aan een toe neming van de ontvangsten van het bij zonder invoerrecht op benzine en ander zijds aan een accrès van de opbrengst van de invoerrechten in engere zin onder in vloed van de krachtige stijging van de in voer in de afgelopen maand. Mede doordat in de verslagperiode vijf krediettermijnen vervielen bracht de ac cijns op gedistilleerd een relatief hoog be drag op nl. 13,3 miljoen tegenover in de voorgaande maand 11,5 miljoen. Daaren tegen vertoonden de ontvangsten wegens accijns op suiker van februari op maart een vrij sterke daling, nl. van 9,3 mil joen tot 6,1 miljoen. De opbrengsten van de accijns op tabak en van die op bier, ten bedrage van resp. 41,9 en f 3,2 mil joen, gaven geen noemenswaardige ver schillen te zien. De accijns op wijn kwam tot het meer normale peil van f 0,7 mil joen 1,6). De n.v. Nederlandsche Ijzergieterij „Vul canus" te Vaassen stelt voor een dividend van 5 percent (v.j. 4%) uit te keren en de oprichtersbewijzen aflosbaar te stellen met 30,— per stuk. De directie van G. Dikkers en Co. n.v. te Hengelo deelt mede, dat aan de in juni a.s. te houden algemene vergadering van aandeelhouders over het boekjaar 1959 een onvex-anderd dividend zal worden vooi-ge- steld van veertien pex-cent. (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse Bondsdag heeft mi nister van Economische Zaken Prof Er- hax'd woensdag duidelijk gemaakt, dat de Westduitse regering er bij haar bondge noten van de Europese Economische Ge meenschap op zal aandringen voor 1 ja nuari 1961 ernstige ondeiTiandelingen te beginnen met de Kleine Vrijhandelszone. Hij stelde daarbij dat niet de EEG-Execu- tieve Commissie te Brussel, maar de re geringen van de zes EEG-landen zelf, op ministers- of staatsecretaris-niveau, zul len gaan onderhandelen met de „zeven" van de Kleine Vrijhandelszone. M.a.w. een overleg zonder de Duitse prof. Hallstein, de president van de EEG Executieve Com missie. Het zeven uur durende bondsdagdebat over de verhouding EEG-Vrijhandelszone was uitgelokt door de beide oppositiepar tijen, de socialistische SPD en de liberale FDP. Zij verweten de regering Adenauer dat deze niet genoeg heeft gedaan voor het overbruggen van de kloof tussen bei de economische Europese groepen. En vooral dat zij zich voor het Franse kar retje heeft laten spannen. Erhard zorgde ervoor de Fransen niet in de wielen te rijden: hij legde het plan van Hallstein, dat beoogt het tempo van de economische integratie in de EEG te versnellen, in de grond van de zaak niet meer in de weg dan wat al bekend was. Bonn steunt het Plan-Hallstein namelijk indien: 1. Door de EEG-landen serieus met de Kleine Vrijhandelszone zal worden onder handeld. 2 Het plan niet op 1 juli 1960 maar op 1 januari 1961 zal ingaan. 3 De landbouw er niet in wordt opgenomen. 4 Het gemeenschappelijke buitentarief van de EEG met minimaal 20 percent zo mo gelijk evenwel met meer verlaagd zal wor den en het lage Duitse invoerrechten-ni veau slechts met 22,5 percent en niet met 30 percent aan het nog altijd tamelijk ho ge buitentarief van de EEG zal wox-den op getrokken. De Londense Times heeft donderdag de verklaring van de Westduitse minister van Economische Zaken, Erhai-d, dat de EEG met de E.V.A. dient te onderhandelen, van ahrte toegejuicht. De verklaring is een fris geluid dat men helaas in de openbare verklaringen van de zes en de zeven in de afgelopen maanden heeft gemist, aldus het blad. Westduitse bladen juichen het plan van de regering te Bonn voor het vinden van een oplossing voor handelsproblemen tus sen de zes en de zeven in Europa toe. Boven de berichten over het debat van woensdag in de bondsdag over Europese handelskwesties gebruiken zij koppen als „Bonn wenst een brug naar de E.V.A." „Het plan-Hallstein moet uitgesteld wor den" (General Anzeiger) en „Bonn streeft ken" (Die Welt). De Dordtsche Petroleum-Industrie Maat schappijen n.v. te Amsterdam heeft in 1959, blijkens het verslag, onveranderd 22.576.000 aan dividend Koninklijke Olie ontvangen. Aan interest werd voorts ge kweekt 25.460 (v.j. 33.815). Na aftrek van onder andere onkosten ad f 81.215 83.346) resteert als saldo winst 22.519.430 22.522.173), waaruit een on veranderd dividend van 25 percent wordt voorgesteld. Dit dividend werd reeds als interim uitgekeerd. Het onverdeelde winstsaldo van 487.483 490.173) wordt aan de reserve toegevoegd. Het bezit Koninklijke bleef ongewijzigd 90.304.000 nominaal en paraisseert met 123.358.839 mede onveranderd op de ba lans. De balanspost debiteuren ad f 165.325 bestaat voornamelijk uit een vordering op de rijksbelastingdienst van 161.643 voor restitutie van dividendbelasting, zijnde het verschil van de door de „Koninklijke" in 1958 en 1959 ingehouden en door „Dordt sche" verschuldigde dividendbelasting. Sovjet-Unie bestelt buizen bij Phoenix-Rhcinrohr De Phoenix-Rheinrohr a.g. heeft bekendge maakt, dat zij van de Sovjet-Unie een order heeft gekregen voor aardgasleidingen tot een bedrag van 20 a 30 miljoen D.M. AustraliëEuromarkt Australië heeft besloten een diplomatieke mis sie te vestigen bij de Executieve Commissie van de Euromarkt in Brussel. De Australische am- basadeur in België en Nederland sir Edwin Mc Carthy, zal aan het hoofd staan van de missie. De niet onbelangrijke bedenkingen, die Nederland heeft tegen het „Plan-Hall stein" voor een versnelling van de Euro pese gemeenschappelijke Markt zijn don derdag tijdens urenlange besprekingen in Brussel niet geheel weggenomen. Naast andere onderdelen is met name nog geen oplossing gevonden voor de wijze, waarop het einddoel van de Gemeenschappelijke Advertentie Ook Schneider- vullingen voer elke ballpoint. Aalsdijk 3 v. Baltimore n. Newport News. Abbedijk 6 te New York. Abida 5 v. Brunsbiittel n. Rotterdam. Achilles 5 v. Christobal n. Curasao. Aemaea 5 v. Fao n. La Spezia. Adonis 4 te Rotterdam. Aegis 5 v. Aracol n. Tampa. Agamemnon 5 100 m. n.o. Azoren n. Paramaribo. Alblasserdijk 6 te Antwerpen. Alehiba 5 ten anker rede Santos. Algol 5 te Bremen v. Rotterdam. Alhena 5 160 m. w. Kp. Blanc n. Santos. Alkes 5 v. Saigon n. Singapore. Almdijk 5 v. Lake Charles n. Corpus Christi. Almkerk 5 v. Townsville n. Melbourne. Alpherat 5 te Bahia verwacht v. Ilheus. Amalie B 6 te Marmaoag. Amerskerk 5 135 m. n.n.o. Finisterre n. Marseille. Ampenan 6 te Tampa. Amsteldiep 5 120 m. z. Finisterre n. Amsterdam. Amstelland 6 v. Montevideo n. Santos. Appingedijk 5 te Rotterdam. Arendsdijk 4 v. Rotterdam n. Port Everglades. Argos 5 te Hamburg v. Rotterdam. Arkeldijk 5 te Kohsichang verwacht. Atys 6 te Napels. Axeldijk 6 te Rotterdam. Baarn 4 te Rotterdam. Bantam 5 te Penang. Batjan 5 v. Abadan n. Singapore. Bawean 5 400 m. n. Madeira n. Halifax. Bintang 5 v. Singapore n. Balikpapan. Blitar 5 v. Port Said n. Tripoli. Boisscvain 4 v. Singapore n. Penang. Bonita 5 v. New York n. Laceiba. Breda 5 v. Willemstad n. Maracaibo. Bussum 5 v. Puerto La Cruz n. Halifax. Caltex Amsterdam 5 te Bahrein verwacht. Caltex Arnhem 6 te Suez. Caltex Delft 5 400 m. n.n.w. Fremantle (bestem.). Caltex Delfzijl 5 32 m. w.z.w. Skagen n. Pernis. Calt. Eindhov. 5 320 m. n.w. Cochin n. Yokohama. Caltex Gorinchem 5 te Br.büttelkoog n. Kopenh. Caltex Nederland 5 150 m. o. Aden n. Bahrein. Calt. Rotterd. 5 30 m. n.o. Cherbourg n. Pt. Said. Camerounkust 5 te Freetown. Camitia 5 te Rotterdam. Casamance 5 t.e Nantes van Dakar. Charis 7 te Georgetown verwacht. Cinulia 5 460 m. z.w. Ascension n. Durban. Concepcion pass. 4 Kiel n. Stettin. Coiigokust 6 te Freetown. Cradle of Liberty 5 30 m. n. Muscat n. Suez. Da Ier dijk 6 te Rotterdam. Daphnis 5 v. Georgetown n. Rotterdam. De Eerens 5. v. Aden n. Djibouti. Diogenes 6 te Buena Ventura. Eenhoorn 5 19 m. n. Kp. De Garde n. Faniagusta. Esso Nederland 5 v. Mena Al Ahm. n. Engeland. Esso Rotterd. 5 125 m. o.n.o. Ras Fartak n. R'dam. Forest Hill pass. 5 Algiers n. Tenerife. Friesland SSM 6 te Rotterdam. Gaasterland 5 v. Santa Cruz n. Recife. Garoet 5 te Rotterdam. Geertje Buisman 5 120 m. w. L'end n. Kenosah. Giessenkerk 7 te Hsingkang v. Yokohama. Gooiland 5 85 m. n.w. Finisterre n. Buenos Aires. Graveland 5 130 m. z.z.w. Madeira n. Amsterdam. Groote Beer 5 v. Las Palmas n. Amsterdam. Grootekerk 5 v. Shanghai n. Manilla. Guineekust 4 v. Rotterdam n. Antwerpen. Hathor pass. 5 Weser n. Bremen. Hecuba 6 te La Romana. Hispania 5 70 m. o.n.o. Ouessant n. Rotterdam. Hoogkerk 5 70 m. z.w. Sicilië n. Port Said. Houtman 5 v. Lorenco Marques. Isis 5 7 m. z.o. Terceira n. Curacao. Ittersum 4 v. Jacksonville n. Le Havre. Ivoorkust pass. 5 Finisterre n. Kasablanca. Jagersfontein 5 30 m. z. Dakar n. Kaapstad. Jason 4 te Guanta verwacht. Java 5 te Hamburg. Johannes Frans 5 v. Coquimbo n. Caldera. Kaap Hoorn 5 75 m. z.w. Landsend n. Heysham. Kalinga 6 te Curacao. Kampei-dijk 6 te Antwerpen. Karossa 5 te Merauke verwacht. Karsik 5 10 m. z. Madagascar n. Durban. Kenia 6 v. Thameshaven n. Hamble. Kermia 6 te Port Kembla. Koratia 6 te Punta Cardon. Korendijk 5 565 m. n. Flores n. Antwerpen. Krebsia 7 te Curacao verwacht. Kryptos 5 tc Rotterdam. Landak 5 te Kantang. Langkoeas 6 tc Port Swettenham. Laren berg 5 v. Freetown n. Lagos. Leersum 5 v. Burutu n. Warri. Leeuwarden 6 te Puerto Limon. Lelykerk 5 60 m. z.o. Malta n. Port Said. Lissekerk 5 te Kuwait. Loosdrecht 5 360 m. o. Socotra n. Aden. Loppersum 5 600 m. w.n.w. Finisterre n. Le Havre. Maas 5 v. Alexandrië n. Antwerpen. Maasdam 5 v. Rotterdam n. New York. Maaskerk 6 te Rangoon. Mariscal Lopez 5 535 m. n. o. St. Vine. n. Salvador. Markab 5 te Rotterdam. Marnelloyd 6 te Damman. Medon 5 160 m. w. Aruba n. Cartagena. Meliskerk 5 v. Hamburg n. Bremen. Memnon 6 te Maracaibo. Meetor 5 v. Rotterdam n. Amsterdam. Merwede 5 te Matadi. Minos 5 te Rotterdam. Molenkerk 6 v. Aden n. Karachi. Montferland 5 te Bremen v. Amsterdam. Moordrecht 5 79 m. n. Finisterer n. Arabische G. Musi 7 te Holland ia verwacht. Naess Comm. pass. 5 Str. Ormoesz n. Rastanura. Neder-Eems 6 te Lae Lae verwacht. Nèder-Elbe 5 390 ni. n.o. Bermuda n. Marseille. Neder-Waal 5 60 m. z.w. Napels n. Port Said. Neder-Weser 5 v. Mena Al Ahmadi n. Kuwait. Nias 5 270 m. z.z.o. Tehuantepec n. Balboa. Noordwijk 6 te IJmuiden verw. v. Las Palmas. Nil kerk 5 250 m. n.o. Formosa n. Honkgong. Oberon 5 v. Guanta n. Jacksonville. Ommenkerk 5 te Antwerpen. Oostkerk 5 50 m. w. Majorca n. Duinkerken. Ootmarsum 5 v. Le Havre n. Antwerpen. Oranje 5 v. Southampton n. Genua. Oranjcfontcin 5 v. Durban n. East-London. Oranje Nassau 4 v. Kingston n. Cartagena. Orestes 6 te Bremen. Overijsel 6 te Rotterdam. Peperkust 5 v. Boma n. Luanda. Pericles 6 v. Buena Ventura n. Guayaquil. P. G. Thulin 5 85 m. w.z.w. Kingston n. Ph.delph. Philidora 5 te Rotterdam. Philine 5 160 m. w.z.w. Kreta n. Gibraltar. Pieter S 5 te Rotterdam. Poseidon 6 te La Guaira verwacht. Prins Casimir 5 v. Glasowg n. Montreal. Prins Frederik Willem 5 te Chicago verwacht. Prins der Nederl. 5 v. Southampton n. Barbados. Prins Willem III 5 v. Londen n. Antwerpen. Prins Willem van Oranje 4 te Rotterdam. Purmerend 5 v. Gail eil. n. Colombo. Radja 5 v. Singapore n. Port. Swettenham. Reza Shah The Great 5 110 m. o. Pt. Sudan naar Ummsaid. Roebiah 5 v. Manilla n. Cebu. Rossum 5 80 m. z.w. Sicilië n. Constanza. Rijndam 5 320 m. o.z.o. Kp. Race n Quebec. Rijnkerk 5 35 m. n. Dakar n. Las Palmas. Saloum 5 50 m. n.w. Kp. Blanco n. Fecamp. Samarinda 5 v. East-London n. Durban. Sarangan 6 v. Longview n. Vancouver. Sarpedon 6 v. Oranjestad n. Bahama s Schie 5 te Rotterdam. Sigli 6 te Melbourne verwacht v. Sydney. Siiindoeng 6 te Kuching verwacht v. Singor. Solon 5 v. San Juan n. Europa. Stad Alkmaar 5 v. Lagos n. Sapele. Stad Amsterdam 5 130 m. w. Lissab. n. Boulogne. Stad Dordrecht 5 60 m. z.w. Beachyhd. n. Palermo. Stad Maassluis 5 75 m. n.n.w. Dakar n. IJmuiden. Stad Rotterdam 4 v. Rotterdam n. Civita Vecchia. Stad Schiedam 5 te Narvik verwacht. Stanvac Riau 6 te Sungeigerong verw. v. Buatan. Stanvac Sumba 6 te Buatan verwacht. Stanvac Talangakar 5 v. Buatan n. Tandj. Uban. Statue of Lib. pass. 5 Str. Ormoesz n. Ph.delphia. Steenwijk 5 v. Cardiff n. Montreal. Stentor 5 te Barranquilla verwacht. Steven 5 v. Londen. Straat Clement 7 te Zanzibar verwacht. Straat Cook 5 v. Colombo n. Bombay. Straat Madura 5 870 m. z.o. Maurit. n. Fremantle. Straat Torres 7 te Kaapstad verwacht. Sunetta 5 te Curasao verwacht. Tabian 5 70 m. o. Guardafui n. Aden. Tahama pass. 5 Gibraltar n. Hamburg. Talisse 5 v. Rotterdam n. Calcutta. Tara 5 te Rotterdam. Tawali 5 250 m. n.w. Djeddah n. Singapore. Telamon 5 te New Orleans verwacht. Ter o 6 te Bremen. Thelidomus 5 te Aruba. Themis pass. 6 Lucreziz Cuba n. Mobile. Tjibantjet 6 v. Kobe n. Hongkong. Tjiluwah 5 te Makassar. Tjimenteng 6 te Singapore. Tjitarum 5 170 m. n.w. Timor n. Auckland. Togokust 5 te Hamburg. Tweelingen 4 v. Rotterdam n. Narvik. Utrecht 5 te Bremen. Van Noort 6 v. Sydney n. Brisbane. Van Spilbergen 5 42 mijl z. Groot Natuna eiand naar Ilo Ilo. Vasum 5 te Thameshaven. Waal 5 v. Alexandrië n. Beyrouth. W. Alton Jones 5 200 m. o. Malta n. Port Said. Weltevreden 5 te Mlddlesborough verwacht. Wieldrecht 5 v. Manaus n. Puerto La Cruz. Willem Barendsz 5 180 z.w. Tenerife n. R'dam. Witmarsum 5 te Antwerpen v. Hamburg. Wonogiri 6 te Penang verwacht. Wonorato 5 800 m. z. Aleoeten n. Los Angeles. Wonosobo 6 te Rotterdam. IJssel 5 te Genua verwacht v. Livorno. Zaanland 6 te Bahia. Zsankerk 5 v. Genua n. Marseille. Zonnekerk 5 v. Barcelona n. Cadiz. Zuiderkerk 5 dw. Bevlenga eil. n. Antwerpen. Zwijndrecht pass. 5 Dungeness n. Gdynia. KLEINE VAART Ank T 3 v. Skutskaer n. Zaandam. Alcetas 5 30 m. z. Malaga n. Genua. Areas 5 te Rotterdam verwacht v. Gandia. Bab T 3 v. St. Malo n. Marin. Bloemgracht 5 dw. Hoek van Holland n. Abö. Brouwersgracht pass. 4 Tersch.bank n. Helsinki. Draco 4 te Amsterdam n. Hamubrg. Flevo 5 dw. Dungeness n. Duinkerken. Joost 3 v. Amsterdam n. Delfzijl. Kaap St. Vincent 2 v. Kopenh. n. Valdemarsvik. Lucas Bols 1 5 70 m. w. Tersch.bank n. Svendsborg. Lijnbaansgracht 4 te Texel n. Amsterdam. Midas 3 v. Ceuta n. Oran. Strabo 3 te Savona n. Barcelona. Twee Gebroeders 3 v. Cadiz n. Antwerpen. Westerdok 4 v. Rotterdam te Boston verwacht. Wilpo 3 v. Delfzijl n. Karskaer. Markt kan worden bereikt, zonder dat de Landbouw daarbij achter zal blijven bij de industrie. Een belangrijk punt in het overleg, dat in totaal ruim negen uur in beslag nam, was een nieuwe suggestie van de Europe se Executieve Commissie voor de ver snelling van de landbouw, dat overigens niet als een vooi-stel namens de gehele commissie werd ingediend en ter tafel werd gebracht als een nader te bestuderen werkstuk. In afwijking van evenmin for meel bij de Ministerraad van de E.E.G.- ingediende voorstellen komt deze sugges tie er op neer, dat: 1. De voorgestelde verlaging van 20 percent van het gemeenschappelijke bui tentarief der zes landen niet voor de land bouw zal gelden en 2. dat de interne ta riefsverlaging voor de landbouw niet 20, maar 15 percent zal worden, hetgeen reke ning houdende met de uit het verdrag voortvloeiende verlaging van 10 percent per 1 juli van dit jaar voor de agrarische produkten slechts een vermindering van vijf percent zou betekenen. De suggestie wijkt van de aanvankelijke voorstellen over een versnelde verhoging der landbouwcontingenten niet belangrijk af. Onder bepaalde voorwaarden wordt een tweejaarlijkse verhoging van 15 per cent voorgesteld. Het bezwaar van Neder landse zijde is, dat volgens de versnel lingsprocedure van de commissie de indus triële contingenten over twee jaar zullen zijn vei'dwenen, terwijl niet zeker is, wat er na 1962 met de agrarische produkten gaat gebeuren. Hoewel uiteraard een definitief stand punt ten aanzien van het compromis nog niet is bepaald kon van Nederlandse zijde als eerste reactie worden vernomen, dat het voor Nedei-land niet voldoet en voor de regering in Bonn te ver zal gaan. Het komt zo zei men wat de tarieven betreft tegemoet aan de bezwaren van de Westduitse regering die overigens do versnelling van de landbouw als ge heel uit het plan-Hallstein wil bannen en wat de contingenten betreft aan de Nederlandse wensen. Enkele dagen voordat de ministers van de zes landen op 10 en 11 mei in Luxem burg bijeen zullen komen om zich over het plan-Hallstein uit te spreken zijn er nog twee mogelijkheden: 1. Het bereiken van een compromis dat zowel voor ons land als voor de Bondsrepubliek aan vaardbaar is, 2. Een zeer algemene prin cipiële aanvaarding met de definiëring, dat op een later tijdstip de landbouwzaken op bevredigende wijze zullen worden ge regeld, hetgeen voor Nedexdand een voor waarde is. Inmiddels worden in Brussel de vooruit zichten voor de conferentie in Luxemburg niet al te rooskleurig geacht. De Engelse minister van Handel, R Maudling, heeft gisteren in antwoord op vragen in het parlement medegedeeld, dat het Engelse invoerrecht op verse toma ten, dat thans 4 pence per pound bedraagt, voor de periode van 16 mei tot en met 15 juni verhoogd zal worden tot 6 pence per pound. Voor de periode van 16 mei tot en met 31 mei zal het nieuwe tai'ief van pence slechts gelden voor tomaten die duurder zijn dan 1%4 shilling per pound. Voor de periode van 16 juni tot en met 31 juli zal het tarief 5 pence per pound be dragen. SLEEPVAART Cycloop 3 150 m. o. Kp. Palmas n. IJmuiden. Friesland 3 40 m. n.n.w. Kp. Villano. Noordholland 3 130 m. w.n.w. Kp. Guardafui naar Hongkong. Titan 3 80 m. z. Bathurst n. Niegria. Zeeland 3 60 f. n.w. Kp. Blanco n. Burutu. Met het Italiaanse S. S. Amelia zijn twee Turkse verstekelingen in de Rotter damse haven aangekomen. Het waren een 15-jarige kapper en een 27-jarige een-ar- mige timmerman. Reeds op 29 juli van het vorige jaar hadden zij zich in een Turkse haven aan boord van de Amelia vei-stopt. Op weg naar China wei-den zij ontdekt, maar nergens werd toestemming gegeven de verstekelingen aan land te zet ten. Noodgedwongen moest de kapitein hen wel steeds meenemen, van China naar Zuid-Amerika en vandaar weer naar Europa. Zo hebben de Turken een he le wereldreis achter de rug, maar zij heb ben niet op hun lauweren kunnen rusten. Zij hebben wel degelijk hard moeten wer ken voor hun kost. In Rotterdam heeft de rivierpolitie hen van boord gehaald en overgegeven aan de vreemdelingendienst. Na overleg met de Turkse consul in Rot terdam, die als tolk optrad, werd besloten de verstekelingen per vliegtuig naar Tur kije terug te brengen, hetgeen inmiddels is gebeurd. Maar voordat zij naar Schip hol gingen, moesten zij eerst nieuwe kle ding hebben, want zij zagen er ontoonbaar uit. Internationale waarden „willig" In een zeer rustige markt was de stem ming voor de internationale waar-den woensdagmiddag aan de „willige" kant.. De koerswinsten beliepen 15 tot 25 punten. De arbitrage kon weinig uitrichten, de orders van het publiek lagen dun gezaaid en de beroepshandel nam liever een afwachtende houding aan. VERHANDELDE FONDSEN 3 mei Totaal 419 Hoger 82 (19.5°/n) Lager 241 (57.5%) Gelijk 96 (22.9%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U472—474 Kon. Olie 146.50—147 Philips 933—938 Unilever 832—836 gl Hoogovens 633—640 VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U471—472 gl 469 Kon. Olie 145.50 145.50 Philips 927—930 928 Unilever 827—832 828 Hoogovens 629630 625 b" 4 mei 425 217 (51,1%) 106 (24,9%) 102 (24,0%) 470 146.50 933 832 633 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 338% Ned. Handel Mij. 269 X Rotterd. Bank 284Vz Twentsche Bank. 260 A.K.U 470 Albert Heijn 400 Amstel Bier- 405 Billiton Mij. II 342 Bols 540 Bührmann Papier 435 Deli-Mij 173.10 Dordtsche Olie 700% Fokker 399 530 Hoogenbosch Sch. 240 Hoogovens 637 H.V.A. 167% Indola 420 Ketjen 490 K.L.M 109.70 Kon. Ned. Zout 720 exdiv. Kon. Olie 147.90 Müller Nat. Bezit 449% Nederl. Ford 430 Ned. Gist- en Sp. 306 Ned. Kabelfabr... 470 Philips Gem. Bez. 933 Philips Pref 271 A'dam Rubber 108% Sikkens Groep 613 Stokvis R.S 230 Thomassen Dr. 665 Unilever 829% Van Berkel's Pat. 287 Van Gelder Pap. 266% Van der Heem 219 exdiv. Ver. Machinefabr. 212 Wessanen 264% Wilton Feijenoord 188% Zwanenberg-Org. 592 Interunie 193. 213.50 Unitas 499.— Ver. Bezit v. 1894 117.50 H.A.L 136 K.N.S.M 174% N. Scheepv. Unie 141% Ommeren v 246 Stoomv. Mij. Ned. 151% Anaconda 52 Kennecott Copper 80% Aluminium Ltd.. 30 Bethlehem Steel.. 45-% U.S. Steel 76% Republic Steel 59% American Motors 27% General Motors.. 45 Cities Service 41 Shell Oil 64% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Voor de tweede achtereenvolgende dag, steeg woensdag het koerspeil sterk op alle fronten van de Newyorkse effectenbeui-s. De handel hield met die stijging echter geen gelijke tred. Deze tendens wijst veel eer op een technische aanpassing, dan op een krachtig herstel. Woensdag was de omzet 2.870.000 aan delen. In totaal werdn 1.191 fondsen ver handeld, 561 hoger en 408 lager. Donderdag gaf de beui-s een gevarieerd beeld: industriële waarden liepen terug, spoorwegen en diversen waren vast. De markt opende onregelmatig en vertoonde vrijwel de gehele dag hetzelfde beeld. Als gevolg van de stijging van de twee afge lopen dagen was enig winstneming. Ondanks gunstige verkoopberichten daal den de meeste autowaarden fracties. In de staalhoek verloor Youngstown 3, Lukens circa 2 en U.S. Steel circa 1. Over het alge meen sloten elektronische waarden lager: I.B.M. vei-loor 3 dollar. In totaal werden 2.670.000 aandelen ver handeld. Van de 1.194 vex-handelde waar den sloten 404 hoger en 550 lager. Het industriegemiddelde kwam van 607.73 op 3 mei, op 610,99 op 4 mei en op 608.32 gisteren. De overeenkomstige cijfers voor spoorwegen waren 139,71. 140.38 en 140,54. die van openbare nutsbedrijven resp. 88,80, 88,74 en 88,93. (UPI)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 23