dwars door europa VREDESTEIN Afgelopen tien jaar bracht expansie koopvaardijvloot Voormoeder Mi NIEL Kort en Fraai voorjaarsweer Krachtiger actie tegen goedkope vlaggen moet worden overwogen W.-Europa „oji the beach" Dam in de Zandkreek thans gesloten Nieuw-Guinea dinsdag in de Tweede Kamer Roofoverval op taxi chauffeur uit Maastricht Zeven deden in het verkeer „Veronica" stoorde „Norddeich radio" Floriade-postkoets in ons land 2 JAARREDE VAN IR. RUYS Jeannette v. d. Heyden in rol van Karin Haage TEENAGER PRINTS Filmfestival in Cannes VRIJDAG 6 MEI 1960 Tien jaar geleden toen het strijdtoneel tussen oost en west van Europa naar Azië werd verlegd (1950), omvatte de wereldkoopvaardjj vloot circa 84 miljoen brt tegen thans circa 126 miljoen brt, dat wil zeggen een groei met 20 miljoen brt in de droge lading sector en 22 miljoen brt aan tankerruimte. Deze cyfers noemde ir. L. P. Ruys, aftredend voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Reedersvereniging, tijdens de vandaag te 's-Gravenhage gehouden jaarlijkse algemene ledenvergadering. Ir. Ruys zal voor het verenigingsjaar 1960-1961 worden opgevolgd door de heer W. Rehbock, directeur van de n.v. Hollandsche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam. Nadat de heer Ruys de ietwat huivering wekkende gedachte had gelanceerd dat wij ons in West-Europa „on the beach" be vinden (als een gebied dat voor het behoud van Amerika buiten de invloedssfeer van het communisme moet blijven), legde hij er de nadruk op dat de communistische lan den evenals vele jonge naties in de af gelopen periode, vooral ook uit politieke en militaire overwegingen, grootscheepse plannen hebben ontworpen en deze reeds ten dele gerealiseerd om hun handelsvloten uit te breiden. Ook voor de NAVO-landen is echter een krachtige koopvaardijvloot essentieel voor het voortbestaan. De drie industriegebieden Noord- Amerika, het continent van West-Europa en het sterlinggebied geven een steeds sterkere onderlinge uitwisseling van goe deren te zien (75 percent van de wereld export komt uit deze gebieden). De uit wisseling tussen deze landen stijgt boven dien in een sneller tempo dan die tussen de gehele groep van geïndustrialiseerde landen en de grondstoffengebieden. On geveer 60 percent van de export der in dustrielanden blijft op het ogenblik binnen hun eigen kring en dat betekent dus vervoer op de korte en middellange tra jecten. Van de export der grondstoffenge bieden vindt ongeveer 75 percent zijn be stemming in de groep van industriële landen. Onevenwichtige ontwikkeling ""De hieruit af te leiden onevenwichtige ontwikkeling, aldus ir. Ruys, is voor de scheepvaart van groot belang daar niet al leen de vervoersquanta, doch ook de af standen waarover deze worden getranspor teerd en daarmee de behoefte aan scheeps- ruimte door dit alles worden beïnvloed. Daarnaast zal ongetwijfeld de voortgaande industrialisatie in de ontwikkelingsgebie den voor de vraag naar tonnage gevolgen hebben. „Het komt mij voor", zo merkte spreker op, „dat de ontwikkeling in de scheepvaart het resultaat is van een cumu latie van krachtige impulsen uit de poli tieke en de economische sfeer, die ook vele speculanten in de markt heeft gelokt en daarmee de verhoudingen scheef ge trokken". De enorme daling in de index voor reis- charters in de trampvaart in 1957 en 1958 Advertentie Geef haar een STEP de exclusieve Franse verstuiver, voor de fijne parfums. 2 jr garantie vanaf f 9.95 PARFUMS-B IJ O LX Grote Houtstr. 92 - Tel. 12160 De eerste zeearm van het Deltaplan is gedicht. De Zandkreek, het eeuwenoude water tussen Noord- en Zuid-Beveland is afgesloten. Noord-Beveland is nu geen eiland meer. Niet minder dan 14 eenheids caissons zijn er in drie dagen tijds in het 250 meter grote sluitgat geplaatst. Woens dagmiddag gingen onder enorme belang stellingvan de Zeeuwse bevolking de laatste twee caissons naar de zeebodem. Op de landhoogten, die aan weerszijden van de oevers reeds vorig jaar werden gelegd, wapperden de Nederlandse en Zeeuwse vlaggen vrolijk in wind en zon. Toen de caissons het laatste sluitgat hadden afge sloten, ging er een gejuich op uit de me nigte, dat door de fluiten van tientallen sleepboten en drijvende kranen verre over stemd werd. Vrijwel op de zelfde tijd werd ook op het werk in het Veerse gat een mijl paal bereikt. Een van de grote ex-caissons die hier als landhoofd dienst moeten doen bij de grote afsluiting van 1961, werd daar geplaatst. Zes sleepboten brachten het 60 meter lange en 20 meter hoge en brede betonnen gevaarte naar zijn plaats. Deze caisson werd twee dagen tevoren uit de haven van Kruiningen gesleept, waar hij na het dichten van de dijk na de ramp in 1953 overcompleet was. zag ir. Ruys als een gevolg van de enorme scheepsbouwactiviteit, in welk verband hij de nog te verwachten stapelloop van vele tonnen aan tankerruimte onder de loep nam. Over de vlagdiscriminatie „een oud probleem doch nog springlevend" ver klaarde de voorzitter van de redersorgani satie, dat naar zijn mening een krachtiger en meer agressieve tegenactie zeer ernstige overweging verdient. Weliswaar zou een dergelijke maatregel pas mogen worden ge nomen, indien andere initiatieven op dit terrein volstrekt blijken te hebben ge faald, maar de mogelijkheden van een der gelijke actie vereisen toch verder onder zoek. In vele gevallen kan overigens alleen king te verlenen. effect worden gesorteerd als ook de Ver enigde Staten geneigd zijn hun medewer- De heer Ruys schetste de situatie van de Nederlandse trampvaart als niet rooskleu rig en die van de tankvaart als allerminst gunstig. Door de spreiding van de Neder landse lijnvaartdiensten kunnen, naar de mening van ir. Ruys, vrij redelijke resul taten worden verwacht. Heroriëntaties van lijndiensten moeten niet uitgesloten worden geacht. Voor de toekomst was spreker niet al te pessimistisch, mits de fiscale politiek er ook rekening mee houdt welke zware con currentie de scheepvaart te doorstaan heeft. De jongste maatregelen ten aanzien van de investeringsaftrek en de vervroegde af schrijvingen hebben de positie van de Nederlandse vloot nog verder verzwaard. Tegen de opmerkingen als zou de Neder landse activiteit in de dienstensector veel groter zijn dan past bij onze positie van klein land men denke aan de behande ling van onze nationale luchtvaartmaat schappij kantte spreker zich fel. „Dc grootte van onze lucht- en zeevloot heeft niets te maken met het aantal inwoners van ons land, maar wel met het Karakter van ons volk, onze efficiency en ons door zettingsvermogen". (Van onze Haagse redacteur) De Tweede Kamer zal a.s. dinsdag de maatregelen ter versterking van de defen sie van Nieuw-Guinea bespreken. De brief van minister Visser d.d. 26 april, waarin het zenden van straaljagers en troepen naar Nieuw-Guinea werd aangekondigd, zal dan aan de order worden gesteld. De socialisten zijn vierkant tegen de aan gekondigde maatregelen. In de kringen der regeringspartijen kan men zich er wel mee verenigen, al wordt de wijze van bekend making door velen ongelukkig geacht. Bij de wijziging van de dienstplichtwet om het uitzenden van dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea mogelijk te maken heeft de toenmalige minister van defensie, de heer S. J. van den Bergh, beloofd ,.de daartoe geëigende instanties van de beide Kamers der Staten-Generaal tijdig in te lichten" indien ..naar de mening der re gering, anders dan ter vervanging, eenhe den van de krijgsmacht buiten Nederland dienen te worden geplaatst." Minister Visser herinnert daar met zo veel woerden aan in zijn brief van 26 april Hij meent met die brief „op de meest geëigende wijze aan dit voornemen uitvoe ring te hebben gegeven." Maar terwijl iedereeen uit de belofte van vorige zomer had begrepen, dat de defensiecommissie van tevoren vertrouwelijk zou worden in gelicht, is van enig vooroverleg geen sprake geweest. Bovendien ontvingen de Kamer leden de ministeriële brief pas. nadat een regeringscommuniqué de maatregelen aJ had bekend gemaakt. Verwacht wordt, dat deze gang van za ken tot een levendig debat aanleiding zal geven wanneer de Tweede Kamer dinsdag weer bijeen komt na haar paasreces. Advertentie DE F L O RIA D E POSTKOETS, 30 maart uit Istanbul (Turkije) vertrokken nu op zijn bestemming te Rotterdam gearriveerd. Sneeuw, bergpassen, rivieren, haast onbegaanbare wegen: een onvergetelijke tocht in antieke stijl in deze moderne tijd. Vredesteln, die met zijn verzorgingswagen deze tocht van begin tot eind-meemaakte, betuigt zijn warme hulde voor de prachtige prestatie, die hier door mens en dier is ge leverd. Het heeft de aandacht van geheel Europa weer eens op ons Nederland gevestigd. DE ZESTIGJARIGE Maastrichtse taxi chauffeur en houder van een taxigarage M. Ensynck uit Maastricht is dezer dagen het slachtoffer geworden van een roof overval door twee jongemannen. Deze za ten als passagiers in zijn auto en hebben hem van een portefeuille met 260 gulden en wat Belgisch geld beroofd. De roofoverval werd gepleegd nadat de taxi via Ternaayen de Belgische grens was gepasseerd in de richting Visé-Luik. De daders, die de taxi telefonisch hadden besteld en bij een café in Maastricht wa ren ingestapt, hebben de veel oudere man eerst in de auto en daarna op de weg met de vuisten bewerkt, zodanig dat het slachtoffer, na zich aanvankelijk nog zo goed mogelijk te hebben geweerd, bewus teloos raakte. Hij werd vele uren later, langs de weg naar Visé aangetroffen door een passerende landbouwer. Deze waar schuwde de Belgische politie en na iden tificatie van het slachtoffer is het met ernstige, maar gelukkig niet levensgevaar lijke verwondingen aan het hoofd overge bracht naar het ziekenhuis te Maastihcht en vandaar later op zijn eigen verzoek naar zijn woning. De taxi is met de over vallers verdwenen. Het onderzoek naar de daders, waarschijnlijk naar schatting twee 23-jarige jongemannen, is in handen van de bijzondere opsporingsbrigade van Ton geren. Interpol is ingeschakeld, omdat de over vallers mogelijk in de richting van de Franse grens zijn doorgereden. Tot nu toe hebben de opsporingen in België niet tot een resultaat geleid. Twee arrestaties Nader wordt gemeld dat de Belgische politie in het plaatsje Moeskroen bij de Frans-Belgische grens aangehouden heeft als verdacht van een roofoverval op de Maastrichtse taxichauffeur de 23-jarige G. M. M. F., opperman, en de eveneens 23- jarige chauffeur A. M. J. W.. beiden uit Maastricht. Zij werden in de wagen aan gehouden. In de voorstelling van „Korczak en de kinderen" van toneelgroep Puck in de Haarlemse Stadsschouwburg op woensdag 4 mei heeft Jeannette van der Heyden in tegenstelling tot de rolverdeling in de aan kondiging de rol van Karin Haage op zich genomen. Woensdagmiddag is de dam in de Zandkreek bij Kaiseveer gesloten. Hiermee is d.e verbinding ran Noord- Beveland en Zuid-Beveland een feit geworden. (Luchtfoto ANP) Op een onbeveiligde overweg in Wad- dinxveen is een ongeluk met dodelyke af loop gebeurd. Mevrouw S. C. van Loon Horst uit Rotterdam reed met man en kinderen op bromfietsen op het rijwielpad dat by de ryksweg de spoorbaan kruist. Zy heeft niet gemerkt dat er een trein naderde. De machinist gaf nog fluitsig nalen en remde sterk af, maar kon niet voorkomen dat mevrouw Van L. tegen de trein opreed. Haar vierjarig zoontje John William, dat achterop zat, werd op slag gedood. De moeder zelf werd ernstig ge wond overgebracht naar het Bergwegzie kenhuis te Rotterdam. De vader, die achter zyn vrouw reed met een tweede kind op de duo, kon tydig remmen en bleef onge deerd. In Kwintsheul is het zevenjarig doch tertje van de familie N. aldaar tijdens het spelen met een bal de rijweg opgelopen. Zij werd door een auto aangereden en op slajg gedood. De bestuurder van de wagen en een invalide passagier moesten met een shock in een ziekenhuis worden op genomen. Op de Brusselseweg in de gemeente Maastricht is de 42-jarige motorrijder B. L. uit Hulsberg (L.) tegen de neergelaten slagboom van- -het Nederlands-Belgische grenskantoor gereden. De man was op slag dood. Zijn duo-passagier werd licht gewond. De 45-jarige weduwnaar J. de K. uit Zaltbommel is op het terrein van de Ne derlandse Kabelfabriek in Alblasserdam bij het afkoppelen van een wagon van een bedrijfstreintje bekneld geraakt tussen twee bumpers. Hij was op slag dood. Op de T'norbeckelaan in Barneveld is het bijna driejarig zoontje Floris van de familie Rombach om het leven gekomen toen het de rijweg overstak en aangereden werd door een trailer. Het jongetje werd op slag gedood. In een ziekenhuis te Laren (N.-H.) is de vierjarige Johan Weerdenborg overleden. Het ventje was voor een stilstaande vrachtwagen, die toebehoorde aan zijn grootvader, de rijweg overgestoken en onder een passerende personenauto ge raakt. Op de Schipholweg in de gemeente Haarlemmermeer is donderdagavond om acht uur de heer Graziani uit Nieuwer- Amstel door een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij reed met zijn auto op deze weg in de richting Haarlem. Van de IJweg (richting Zwanenburg) naderde een auto bestuurd door een bewoner van Haarlcmmerliede, die bij het kruispunt van de Schipholweg een voorrangsweg doorreed. Een botsing ontstond, waarbij dc heer G. om het leven kwam. Twee in zittenden liepen ernstige wonden op. De inwoner van Haarlemmerliede bleef on gedeerd. WW: Uitzending gestaakt De drijvende radiozender „Veronica" heeft donderdagmiddag telegrafisch van het Westduitse radiokuststation „Nord deich radio" (Duits oost-Friesland) de me dedeling ontvangen, dat één van de golg- lengten van dit station door de uitzending van de „Veronica" op 183 m. zwaar werd gestoord. De „Veronica" heeft haar uit zending toen direct gestaakt en zou in de loop van donderdagavond op een hoge re golflengte weer in de lucht komen. De zender zal dan een vermogen hebben van vijf kw. De vertegenwoordiger van de Veronica, de heer Oswald, deelde mede aan „Nord deich radio" terug te hebben getelegra feerd, dat verandering van de frequentie in twee dagen mogelijk is. „Maar tien mi nuten". aldus de heer Oswald, „zijn wij op de 183 m. geweest om aan enkele men sen de stoorzender (waarvan de Veronica nog steeds last heeft) te laten horen. Nor maal zenden wij op 185,5 m." Aan boord is men nu de grote zender aan het inwijden. Voorts heeft de heer Oswald van Amsterdam radiotelegrafisch aan de technici van de „Veronica" me degedeeld, dat zoveel mogelijk tegemoet moet worden gekomen aan soortgelijke verzoeken als die van „Norddeich radio." Woensdagmiddag om vier uur is de Flo riade-postkoets bij Beek in ons land aan gekomen. Voordat de koets de grens pas seerde bood de heer Jac Kleiboer de be manning komkommers, sla en radijs aan, groenten, die op de tentoonstelling waren verbouwd. Verder kreeg de bemanning kaas, die op de expositie was gemaakt. Maar er waren nog meer geschenken. In Koudum (Friesland) hadden school jongens wilde tulpen gevonden. Deze vrij zeldzame bloemen waren door de burge meester van Kodum naar de „Floriade" gezonden met het verzoek deze aan Bus- becq te overhandigen. Op de grens is de karavaan daarna ver welkomd door de burgemeester van Beek, de heer M. P. H. Sassen. De postkoets is op de laatste etappe naar Leiden donderdag om kwart over ne gen Arnhem gepasseerd. De koets trok in de feestende Gelderse hoofdstad veel be langstelling. Vanmiddag is de koets in Leiden ontvangen. Eerste kaskersen. De veilingver eniging „Overbetuwe" te Eist (overbetuwe) heeft de eerste kaskersen van dit jaar ge veild. Ze werden aangevoerd door de kweker T. P. Rijkens uit Eist en ze brach ten 15 cent per stuk op. Byzondere tabaksvergunningen. De staatssecretaris van Financiën heeft de ontvangers der accijnzen gemachtigd, voor winkels waarin tabaksfabrikaten in het klein worden verkocht en waarin geen raametalages z|jn aangebracht hierbij valt te denken aan (ondermeer zelfbedie ningszaken) voorwaardelijke bedrijfs- vergunningen te verlenen. In deze winkels moeten de tabaksfabrikaten worden ge- etaleerd in een uitstalkast met een front oppervlakte van tenminste 0,8 m2, die zo in de winkel moet zijn opgesteld, dat deze en de daarin aanwezige tabaksfabrikaten van de openbare weg af duidelijk zicht baar zijn. Gekanteld. Voor het derde en vierde perron van Amsterdam Centraal is dins dag om ongeveer half twee een goederen wagon gekanteld, die op weg was naar de Limburgse mijnen. Twee sporen zijn ver sperd. De oorzaak van het ongeluk is on bekend. De vertraging is gering. Burgemeestersambt. Met ingang van 16 mei is tot burgemeester der ge meente Loppersum benoemd de heer A. Assies te Aalten. De heer Assies, die op 6 maart 1917 te Ooststellingwerf is geboren, is gereformeerd en lid van de A.R.-partij. Hij is chef van de afdeling bevolking ter secretarie van Aalten. Tot burgemeester van Sprang Capelle is met ingang van 16 mei benoemd de heer M. van Prooijen, thans secretaris van deze gemeente. De heer Van Prooijen werd op 4 oktober 1918 in Den Bommel geboren. Hij is Nederlands Hervormd en A.R. ge oriënteerd. N.I.V.O.N. De naam ..Instituut voor Arbeidersontwikkeling", waarin opge nomen de „Natuurvrienden" (I.V.A.O.) is, met ingang van 1 mei gewijzigd in „Neder lands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk" (N.I.V.O.N.). Organisatie. Zaterdag en zondag wordt in Hypokriterion te Amsterdam een congres gehouden om te komen tot de op richting van een onafhankelijke jeugd organisatie, de „Socialistische Jeugd Ne derland", zo delen de initiatiefnemers, waartoe enkele leden van de democratisch- socialistische studentenvereniging „Poli- teia" behoren, mede. Scriptie. Henk Kruyt, een 16-jarige HBS-leerling uit Gorinchem zal er geen spijt van hebben gehad, een scriptie over Zwitserland te hebben gemaakt. Een werk stuk, dat dankzij zijn belangstelling voor het onderwerp tot. twee omvangrijke boek delen uitgroeide. De Zwitserse culturele stichting „Pro Helvetia" nodigde hem bij wijze van extra-beloning uit, veertien da gen in Zwitserland door te brengen. Noodlanding zweefvliegtuig. Een zweef vliegtuig afkomstig van het zweefvliegcen- trum Teriet heeft wegens gebrek aan ther miek 'n noodlanding moeten maken op 'n weiland aan de Veldbrugweg te Apeldoorn. Het toestel was opgestegen voor een presta- tievlucht. maar de bestuurder, de heer H. R. van der H. uit Katwijk, kreeg reeds boven Beekbergen met gebrek aan thermiek te kampen. Bij de landing op hét hobbelige weiland werden een der vleugels en een landingsschaats ernstig beschadigd. De bestuurder bleef ongedeerd. Advertentie Anegang 38/40 HAARLEM Het dertiende filmfestival van Cannes is woensdagavond na de formele opening door de Franse minister voor Cuturele za ken André Malraux, begonnen met de vier uur durende Amerikaanse film „Ben Hur". Daarna bood Metro-Goldwyn- Mayer, de maatschappij die deze film uit bracht, aan achthonderd gasten een recep tie aan die bij het ochtendgloren nog aan de gang was. Het KNMI deelt mede: Tussen een lagedrukgebied boven de Middellandse Zee en een omvangrijke de pressie ten zuiden van IJsland bevind zich een zone met hoge barometerstanden, die zich uitstrekt van Zuid-Rusland over Noord-Duitsland en het Kanaal naar het zeegebied tussen de Azoren en Spanje. Het weer heeft daardoor bij ons een zonnig karakter, waarbij de temperaturen van dag op dag hogere waarden bereiken. Over de Britse eilanden en Scandinavië lopen enkele fronten die daar van tijd tot tijd enige regen veroorzaken. Verder valt er regen in de Balkan. In de heersende weerstoestand komt het komende etmaal weinig verandering. De luchtdruk daalt wel iets, maar ons land blijft dicht bij het genoemde hogedrukge- bied. De temperaturen, die nu bijna overal boven de 20 graden uitkomen, zullen mor gen dezelfde waarden bereiken als daag of iets hoger. WhJfcftRA t'i'OKTËN van- Zatcrdag 7 mei Zon op 5.00 uur, onder 20.14 uur. Maan op 15.32 uur, onder 3.26 uur. Maanstanden 11 mei 6.43 uur volle maan. 17 mei 20.55 uur laatste kwartier. 25 mei 13.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 6 mei Hoog water 11.52 en uur. Laag water 6.51 en 19.49 uur. Zaterdag 7 mei Hoog water 0.29 en 12.55 uur. Laag water 8.06 en 20.57 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperature!. oulteii 3 2d en binnenland beden- •norgen 7 uur Neerslag: d 2 2 laatste TA l uur l> SI 1 Sa Den Helder zwaar bi- 0 15 0 Ypenburg onbewolk. windst. 18 0 Vlissingen onbewolkt no 18 0 Eel de licht bew. nno 20 0 De Bilt licht bew, nno 20 0 Twente licht oew. windst. 21 0 Eindhoven licht bew windst. 21 0 Zd-Limburg onbewolkt windst. 20 0 Helsinki zwaar bew n 6 5 Stockholm zwaar bew zzo 14 0 Oslo geheel bew windst. 13 4 Kopenhagen regen wzw 16 0,1 Aberdeen zwaar bew windst. 18 0 Londen half bew. windst. 20 0 Amsterdam onbewolkt 0110 20 0 Brussel zwaar bew no 20 0 Luxemburg onbewolkt no 20 0 Parijs onbewolkt windst. 21 0 Bordeaux onbewolkt n 22 0 Grenoble zwaar bew. windst. 22 0 Nice zwaar bew. nnw 19 0 Berlijn onbewolkt zo 21 0 Frankfort onbewolkt O 22 0 München geheel bew ono 16 Zürich licht bew. windst. 18 0 Genève onbewolkt windst. 20 0 Locarno zwaar bew z 19 0 Wenen geheel bew zw 16 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 16 0 Belgrado regen 0 14 7 Athene zwaar bew. w 0.5 Rome geheel bew ono 16 3 Ajaccio zwaar bew ono 17 3 Madrid onbewolkt windst 24 0 Mallorca 23 Lissabon onbewolkt nnw 20 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2