Kozlov wordt secretaris van Centraal Comité Afschaffing van de belastingen in Sovjet-Unie aangekondigd Groen Co r Moederdag moet anders zijn... MEUBELSHOW WERELDNIEUWS Boldoot Nixons mogelijke verschijning op de „top" ergert Democraten IJzeren wet Mevrouw Foertsewa aan cultuur Kiritsjenko tuimelt verder Eerst voor fabrieks- en kantoor personeel, daarna voor allen tiï'TdiïÏÏpivan hals' ENGEL raatótoel v. DUIVENB0DEN 3 Van dag tot dag OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM MUTATIES IN SOVJET-LEIDING Britse afkeuring van de Oostduitse boerenjacht fa 0p de Centrale Verwarming OlaesieoM"«£aM=>ties VR1JBA6 MEI Wie kennisneemt van de met veel ophef aangekondigde afschaffing der belastingen in de Sovjet-Unie, zal begrijpen dat het hier enkel de directe belastingen betreft, met name dus de belastingen die worden geheven van de „winst uit bedrijf of be roep". In de Sovjet-Unie is het maken van „winst uit bedrijf' al heel moeilijk, aan gezien alle bedrijven staatseigendom zijn en er geen particuliere ondernemers meer bestaan. „Winst uit beroep", de salarissen en lonen, wordt uit de staatskas betaald en de primaire inkomstenbron van de staat vloeit dus eigenlijk slechts dankzij de ar beid van alle in staatsdienst werkende mensen. Het is een ijzeren wet voor alle staats huishoudingen, in welke politieke of so ciale vorm zij ook gegoten zijn, dat de staat zijn inkomsten moet putten uit de spier- en geestkracht van het volk. Ten slotte is die spier- en geestkracht het enige werkelijke kapitaal van iedere staatshuis houding. Nu gaat het er maar om, welk deel van de opbrengst dier kracht men als staatsinkomsten toucheert en welk deel men in de vorm van beloningen aan de werkers betaalt. De staatsinkomsten kunnen dienen tot een zo gering mogelijke staatsbemoeiing, of tot een totaal staatsdirigisme, met alle tussenliggende nuanceringen. In de totali taire staten is meestal het laatste het ge val en dat betekent dan, dat het staats apparaat ook alle huishoudelijke inkomsten aan zich trekt en weer dienstbaar maakt. De formulering „afschaffing der belas tingen" is daarom, komend uit de mond van totalitaire regeerders, een misleidende hypocrisie. Zij zouden moeten zeggen: „Wij regelen de inkomsten der beroepsbevol king naar gelang van de middelen van de staat. De staatshuishouding gaat goed, dus kunnen we de inkomsten van de werkers verruimen". Maar datzelfde kan evenzeer en met hetzelfde resultaat gebeuren in een demo- cratisch-kapitalisdsche staatshuishouding. Daar is het regelingsapparaat echter in andere, minder homogene, handen. De loontrekkenden profiteren van loonsver hogingen en vermindering van belastingen, die met hun eigen bemoeiing via de Staten- Generaal tot stand komen. Zij lopen slechts het gevaar, dat het particuliere kapitaal niet rechtstreeks in hun voordeel wordi aangewend, al moet daarbij worden aan getekend dat zij daarop via hun vakver enigingen sterke invloed kunnen uit oefenen. In de totalitaire staat lopen zij dat ge vaar eveneens, doch dan is het een kapi taal-misbruik door het staatsapparaat. En daarop kunnen zij géén invloed uitoefenen, omdat zij de vrijheid van persoon, vereni ging en vertegenwoordiging missen. Zij moeten maar afwachten waarvoor de win sten uit de bedrijven en ondernemingen door de staat worden gebruikt. Zij moeten lijdelijk toezien, hoe die winsten worden verdeeld met politieke oogmerken, dus worden gebruikt als politiek dwangmiddel. In de Sovjet-Unie kan de arbeider naar willekeur brodeloos worden gemaakt, wan neer de staat vindt dat hij niet slaafs zijn taak in het politiek-huisheudelijke appa raat vervult. Het komt dus altijd weer neer op het verschil tussen vrijheid en onderdrukking, tussen gelding der persoonlijkheid van het individu en uitschakeling van die persoon lijkheid: op het verschil tussen mens en collectief. In een democratisch kapitalisme schuilt de mogelijkheid van persoonlijke ver rijking ten koste van het algemeen. In de totalitaire staat is de persoonlijke ver rijking afhankelijk van staatsapparatuur en bureaucratische macht. Doch deze ver rijking is daarom niet uitgesloten: De rijke bonzen der totalitaire staten hebben hun welvaart te danken aan de gunst van hef politieke apparaat. En als zij daartoe uit verkoren zijn. is er geen arbeider en geen vakvereniging, die ertegen protesteren kan. In dit licht bezien maakt de zogenaamde „belastingafschaffing" weinig indruk in het buitenland. Zij is in de eerste plaats een propagandistische formule, die in feite niets afdoet, aan de ijzeren wet van alle staatshuishoudingen: de burger betaalt de staatsgelden. Hoe en volgens welke ver delingstabel doet er minder toe. Met welke mate van persoonlijke vrijheid des volks die tabel tot stand komt, is het belangrijkste. Advertentie insssi Ja, Moederdag moet anders zijn dan andere huiselijke feest dagen. Bij alle feestelijkheden heeft de vrouw des huizes het altijd het drukst! Maar met Moederdag is het haar beurt om verwend te worden. Om eens een keertje helemaal niets te hoeven doen. Heerlijk? Dus, Vader? Dus, kinderen? Doe méér dan een cadeautje kopen. Neem haar alle werkjes uit handen geef haar het geschenk van het jaar: een vakantiedag in eigen huis! Dat is attent! Overigens, weet U wat ook zo attent is? Gladstone bij U hebben, wé.ar U ook bent. Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt. king SIZE STUKS P T.- LONDEN (Rculer/UPI) Alexei Ki ritsjenko, een van de secretarissen van het centrale comité van de Russische communistische partij en li'", van het par- tijpresidium, is van zijn functies onthe ven, zo heeft radio-Moskou woensdag avond meegedeeld. Ook Nikolai Bcljajev, lid van het presidium, is ontslagen. De ontslagen vielen bij verkiezingen, die woensdag op een voltallige zitting van het Centrale Comité werden gehouden. Er werd geen reden voor deze ontslagen op gegeven. Frol Kozlov is benoemd tot secretaris van het Centrale Comité en ontheven van zijn functie van eerste vice-premier, Koz lov was al lid van het presidium. Tot lid van het presidium werden gekozen Alexei Kosygin, Nikolai Podgorny en Dmitri Pol- janski. Kosygin wordt de opvolger van Kozlov als eerste vice-premier. Hij is ontheven van zijn functie van voorzitter van het Gosplan. Als zodanig wordt hij opgevolgd door Nowikov, die ook vice-premier is ge worden. Kiritsjenko is in januari naar Rostov aan de Don gestuurd om daar de leiding van het partijcomité op zich te nemen. Belj- jajev werd toen tot eerste secretaris van het Centrale Comité van de partij-afde ling in Stavropol gekozen, nadat hij uit zijn functie van partijleider in Kazakstan was gestoten, omdat hij verantwoordelijk werd gesteld voor het mislukken van de oogst in dit gebied. De 53-jarige Kiritsjenko, die nauw met Kroesjtsjev heeft samengewerkt, heeft een lange en indrukwekkende staat van dienst. Westelijke waarnemers hebben in hem de opvolger van Kroesjtsjev gezien als hoog ste man in de partij. „Ander werk" Tot vice-voorzitter van de ministerraad van de Sovjet-Unie is Nikolai Ignatov be noemd. Ignatov is lid van het partijpresi dium. Mevrouw Foetsewa. het enige vrou welijke lid van het presidium, is minister MOSKOU (Reuler/AFP) De Sovjct- rriinister-prcsidenl, Kroesjtsjev, heeft don derdag de Russen meegedeeld, dat de di recte belasting voor l'abrieks- en kantoor personeel wordt afgeschaft, de arbeids dag wordt verkort, de prijzen worden ver laagd en de produktie zeer toeneemt. Hij zei dit in een grote rede tot de Opperste Sovjet, het parlement van de Sovjet-Unie. Hij schilderde in zijn rede de toekomst van het Russische volk en zei dat de maatregelen die hij noemde, bewijzen zijn van het „lentewindje" in de Sovjet-Unie. De afschaffing van de belastingen is al leen mogelijk in een socialistische maat schappij omdat het volk zelf de produktic- middelen in eigendom heeft, aldus Kroesjt sjev. Dit is een staatsdaad van grote, historische betekenis, die mogelijk is ge worden door de grote toeneming van het potentieel van de Sovjet-Unie. Zij maakt deel uit van het program tot verhoging van de levensstandaard zoals dat op het 21sle congres van de communistische par tij is ontvouwd. Het eerste jaar van het zeven-jarenplan, 1959, is zo goed geweest dat de vorderin gen in dat jaar elf percent zijn geweest in plaats van zeven percent, zoals in het plan was voorzien. De belastingmaatregelen en de verkor ting van de arbeidstijd in 1960 zijn een be wijs van de zorg van de partij en de re gering voor de voortdurende verhoging van het welzijn van het Russische volk en ze tonen eveneens duidelijk het vreedzame karakter van het beleid van de regering aan, aldus Kroesjtsjev. Nieuwe roebel Kroesjtsjev heeft voorts meegedeeld, dat in 1961 een nieuwe roebel zal worden ingevoerd, die tienmaal zo veel waard is als de oude. Deze geldhervorming zal niet van invloed zijn op de financiële betrek kingen tussen de Sovjet-Unie en andere landen. Op het gebied van de landbouw en de industrie zijn vele produktiecijfers toege nomen, onder meer die van suikerbieten, katoen en vee. Alle statistische gegevens over de toe neming van de produktie en de produkti- viteit zijn voor de Sovjet-Unie gunstiger dan voor de kapitalistische landen. „Wij zullen zonder twijfel de Verenigde Staten voorbijstreven en hoe vlugger wij onze eigen fouten te boven komen en werken Advertentie Stop bij CENTRA voor Dames-en Herenmode, radio, T.V., n'jwielen, stofzuigers, wasmachi nes, meubelen, bedden enz. Al deze artikelen zijn reeds verkrijgbaar voor 3.p. week bij uw warenhuis in Haarlem KENNEMERPLEIN 1 TEL. 19373 - HAARLEM (Grote witte gebouw, achter N.S. station) voor de voltooiing van het plan. des te eerderzullen wij dit bereiken"e aldus Kroesjtsjev. De reële lonen zijn sedert. 1940 verdub beld. De consumptie van vlees cn vetten is zeer gestegen, evenals die van alle an dere belangrijke levensmiddelen. Ook ko men er steeds meer televisietoestellen, wasmachines enzovoort. „Maar", zo voeg de Kroesjtsjev eraan toe, „als men een piano wil hebben, moet men wachten". Werktijdverkorting „Spoedig zullen wij niet langer dan ze ven uur per dag werken en in 1964 zal dit zes of vijf uur zijn, de kortste arbeidsdag ter wereld. Dit brengt geen vermindering van de lonen met zich maar integendeel een verhoging, in het bijzonder voor de laagst betaalde arbeiders. De woning bouw is een groot probleem voor de be volking. Vorig jaar is woonruimte ge bouwd met een oppervlakte van 240 mil joen vierkante metei-, dat is vijftien mil joen meer dan de plannen inhielden. De afschaffing van de belasting zal vol gens het voorstel van de regering in dit jaar beginnen en in 1965. voltooid moeten zijn. Eerst zullen de laagst betaalde werk nemers ervan profiteren", aldus Kroesjt sjev. (UPI) Na oktober van dit jaar zal de vrijgezellenbelasting en inkomstenbelas ting worden afgeschaft voor mensen, die maximaal 500 roebel per maand verdie nen. Na de afschaffing van de belastingen zal het gehele staatsinkomen bestaan uit de winsten van de staatsondernemingen. „Het is derhalve van het allergrootste be lang", aldus Kroesjtsjev, „dat iedereen zich met zijn gehele persoon inzet voor een verdere uitbreiding van de produktie, die steeds meer winstgevend moet wor den". Advertentie 2 tel,en opgefrist! (luchtdicht verzegelde'dol^T T°We/ettes In doo.(jeS van vijf stuks 1,1 TOWELETTES (Van onze correspondent in de V.S.) De verkiczingspolitiek is een onderwerp, waar de Amerikanen dit jaar eenvoudig niet genoeg van kunnen krijgen. Op vrij wel ieder diner in Washington begint men vroeg of laat over verkiezingskansen te praten en vrijwel alles wat met de kies strijd te maken heeft, krijgt een plaats op de voorpagina van de kranten. Het heeft de Democraten geërgerd, dat Eisenhower er op heeft gewezen, dat vice- president Nixon misschien zijn plaats op de topconferentie te Parijs zou moeten overnemen, indien die conferentie lang zou duren en dringende bezigheden Eisenhower zelf naar de Verenigde Staten zouden terugroepen. De president heeft dit bericht later toegelicht, door erop te wijzen, dat juist in die periode allerlei wetten aan hem voorgelegd konden wor den, waar hij al of niet een veto over had uit te spreken en dergelijke belang rijke beslissingen, maken persoonlijk over leg te Washington noodzakelijk. Maar de Democraten zijn daarmee niet van hun ergernis genezen. Zij betogen dat Eisenhower, door Nixon als eventuele ver vanger op de topconferentie naar voren te brengen, rijkelijk veel publiciteit heeft gegeven aan de man, die naar hij hoopt in november tot president van Amerika zal worden gekozen. Over de voorverkiezing in West-Virginia raakt men niet uitgepraat. Althans niet tot 10 mei, wanneer daar gestemd wordt. De strijd gaat daar tussen de Democra ten Humphrey en Kennedy. Kennedy is, zo als men weet, katholiek en omdat West- Virginia slechts tussen de drie en vijf percent katholieken telt, staan zijn kansen daar niet zo goed als elders. Bovendien wordt Humphrey onofficieel gesteund door vele kiezers, die als het erop aankomst voor Symington of Johnson zullen zijn, doch die thans alles op alles zetten, om Kennedy's weg te versperren. Zou Kennedy niettemin winnen, dan be tekent dat voor hem heel veel. Men kan dan nog niet zeggen, dat hij zeker is van de kandidatuur, maar zijn voorsprong op de anderen zou in dat geval toch wel zeer groot worden. Of men het betreurt of niet, de gods dienst speelt in deze kwestie een rol. Men moet het dan ook als een succes van enige betekenis voor Kennedy beschouwen, dat een protestantse bisschop in West-Virginia zich ten gunste van Kennedy heeft uitge sproken. Zulk een steun kon deze katho lieke kandidaat hier maar al te goed gebruiken. AdveHentïe Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 LONDEN (UPI) De Britse regering heeft formeel haar medeleven betuigd mei de slachtoffers van de landbouwcultivering in Oost-Duitsland. Naar aanleiding van een nota van de Westduitse regering aan haar bondgenoten, waarin de aandacht werd ge vestigd op deze collectivisering, gaf het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken maandag een sympathiebetuiging uit met de slachtoffers, zowel hen die vluchtten naar het Westen als hen die in Oost-Duits land achterbleven. „Wij zijn getuige", al dus de verklaring, „van een nieuwe tragi sche consequentie van het onvermogen van de Duitsers in de Russische zone om een regering naar eigen keuze te kiezen". Kozlov van Cultuur geworden. Zij werd ontheven van haar functie van secretaris van het Centrale Comité. Mikhailov is hiermee als minister van Cultuur vervangen. Deze vroegere ambassadeur in Polen en chef van de jeugdorganisatie Komsomol, is her haaldelijk in de pers aangevallen vanwe ge zijn cultuurbeleid. Hij is „belast met ander werk". Voorts zijn Averky Aristov en Pjotr Pospelov van bun functies van secretaris van het Centrale Comité ontheven „om zich geheel te kunnen wijden aan het werk van het centrale comité van de commu nistische partij der Russische federatie". De wijzigingen zijn bekendgemaakt in een communiqué na een plenaire vergade ring van het centrale comité der commu nistische partij van de Sovjet-Unie, dat woensdag in Moskou bijeen is geweest. De 52-jarige Frol Kozlov wordt alge meen beschouwd' als Kroesjtsjevs voor naamste adviseur op economisch en in dustrieel gebied. Hij was vóór de Tweede Wereldoorlog ingenieur en pas na de dood van Stalin trad hij op de voorgrond. Hij werd in 1953 benoemd op de invloedrijke post van partijleider in Leningrad. Vier jaren later werd hij volledig lid van het presidium en in maart 1958 eerste vice- premier. De 55-jarige Alexei Nikolajewitjs Kosy gin is een van de voornaamste overle venden van Stalins regime. In 1946 werd hij het jongste lid van het Politbureau, de voorloper van het presidium. Iri het zelfde jaar werd hij vice-voorzitter van de ministerraad der U.S.S.R. In 1948 minister voor lichte industrie en in 1953 kandidaat lid van het presidium. Kroesjtsjev onbedreigd WASHINGTON (UPI) In officiële kringen in Washington beschouwt men'de jongste wijzigingen in de Sovjet-hiërarchie als een mogelijke.poging van p.remier Kroesjtsjev om zijn controle op de rege ring te versterken en meer leven te bren gen in de partijleiding. De bevordering van Frol Kozlov, tot dus ver vice-premier, tot secretaris van het Centrale Comité wordt gezien als een nieuwe maatregel om hem te bekwamen voor de opvolging van Kroesjtsjev. Kroesjtsjev heeft hem herhaaldelijk ge noemd als zijn opvolger en heeft hem waarschijnlijk nu tot taak gegeven het oartijsecretariaat voor hem te leiden. In Washington ziet men de wijzigingen geens zins als een bedreiging voor Kroesjtsjevs eigen positie. Eekhoorn Eekhoorn doet het nu weer goed, het doet ons genoegen u dat te kunnen mel den. Eekhoorn heeft een belabberde winter gehad; er zat geen nootje aan de beuken en geen eikel aan het hakhout en met de paddestoelen was het heel vlug afgelopen. Eekhoorn zat maar lelijk vaal en groe zelig in de vliegden en keek bekommerd om zich heen. Waar moest hij zijn win tervoorraden va.n vormen? Hoe hij ook schudde, geen nootje kwam naar beneden; het voorgaande jaar heeft een te grote vloed van noten en andere boomvruchtjes en zaden gebracht en het gevolg was dat het dit jaar, met de grote droogte van '59, maar huilen was voor eekhoorn. Hij heeft het van de winter moeten doen met koude aarpeltjes van het vogelplankje cn met stukjes wittebrood. Hij vias er trou wens elke morgen al mooi vlug bij; zo dra het eerste licht kwam kon men hem zien zitten; de handjes bedrijvig om een stuk voedsel en de oren als de bril van een geleerde hoog op het voorhoofd en niets doen dan alleen eten. Eekhoorn wil de soms nog wel, met een beetje oud élan, van wintervoorraadje naar winter- voorraadje hollen zoals dat in normale winters zijn gewoonte was, maar hij had geen voorraadjes. Hij zat telkens nog, als een raar aapje, met zijn kraalogen rond. te kijken en schoot boom. in boom uit, in de hoop toch nog een vergeten voor raadje te treffen, maar het was vergeefs. Eekhoorn is een gek diertje en men zegt ook ivel een deugniet, een rakker. Een stiekum verstoorder van mooie vogel huwelijken die hij verwoest door de eieren leeg te smidlen met zijn kleine, vlugge gezichtje. Eekhoorn is een bruine donder, kan men rustig zeggen en hij zit, als een verdwaalde hoedenpluim van een cocotte, soms ineens zeer sjiek en elegant hoog op een stokje en kijkt de keuken in en er zijn personen die de kracht van zijn bol le pekzwarte kraalblik niet kunnen ver dragen en dat is ook wel te begrijpen: eekhoorn is een geducht dier. Een springer ook, een bedrijvig dribbelaar en altijd in de weer. Lui is hij zeker niet. Hij is grijs van ondertoon en vol zeer wijd mooi los haar en als plumeau zou hij ver kun nen komen. Zijn staart is nu weer een vreugde; alle haren zitten glanzend-rood op hun plaats en hij kamt ze waarschijn lijk elke morgen. Eekhoorn voelt zich weer heel goed; de jonge scheuten aan de bomen, de komst van kever en ander voedsel doen hem zichtbaar opknappen na de maaltjes op hel voederplankje. Het was hem toen dui delijk aan te zien dat hij er zich te min voor voelde; hij moest echter wel. Hoe hij ook rende in het najaar in steeds stijgende paniek: geen nootje kon hij ver zamelen, geen beukepitje, geen eikel. Nu is alle leed geleden: de vogels broeden weer en eekhoorn zit stil, heel lang zit hij vaak stil in een tak bij de slaapkamer en het is duidelijk te zien aan zijn kool zwarte gloei-ogen dat hij op stouts zint. Duif Advertentie WIE REKENT bezoekt vrijblijvend de permanente SPAARNE 11 t.o. de Damstraat De meest verwende cliënt slaagt bij onze ..groep C 20" van fabriek naar particulier I SPAARNE 11 - HAARLEM Telefoon 13608 - 17165 - 34200 Alleen verheerlijkers. De Portugese autori teiten hebben een Amerikaanse journa list, Richard Scott Mowrer, Madrileens correspondent van onder meer „Chris tian Science Monitor" aan de grens te ruggestuurd. Hij mag Portugal niet be treden omdat hij „onjuiste en tenden tieuze berichten" zou hebben geschre ven. Ontbonden. De Libanese president heeft woensdag op verzoek van de regering het parlement ontbonden en nieuwe verkiezingen uitgeschi'even. De ontbin ding werd verwacht, aangezien het par lement onlangs een nieuwe kieswet heeft goedgekeurd, die het aantal afge- vaaradigden verhoogt van 66 tot 99. Ruim'tcplannen. Het Zweedse dagblad „Stockholm Tidningen" heeft uit Lon den gemeld dat in het afgelopen week eind in de Britse hoofdstad een geheime conferentie van ruimtegeleerden' uit tien Westeuropese landen, waaronder Nederland, is gehouden waarop is ge sproken over een gemeenschappelijke Europese organisatie voor ruimteraket ten en kunstmanen voor wetenschappe lijke doelen. Het initiatief voor deze conferentie is volgens het blad uitge gaan van Britse deskundigen die de „Blue Streak"-raket voor deze doelen willen gebruiken. Val. Een botsing tussen twee zweefvlieg tuigen in de lucht in de nabijheid van Gent heeft woensdagmiddag het leven gekost aan een 20-jarige Belgische zweefvlieger. Zijn toestel verloor bij de botsing een vleugel en stortte neer. De vlieger van het tweede toestel kon met zijn onbeschadigde zweefvliegtuig zon der moeilijkheden landen. Uit. De Sjah van Perzië is donderdagmor gen in Zweden aangekomen, het eer ste land dat hij tijdens een reis van drie weken door West-Europa vereert met een staatsiebezoek. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door koning Gus- taf Adolf. Ontmoeting. De burgemeester van West- Berlijn. Brandt, zal vrijdag in Londen lunchen met de Indiasche premier, Nehroe. Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen nodigde de premier bur gemeester Brandt uit na diens verzoek om een ontmoeting. Naar Moskou. De Wereldtentoonstelling van 1967 zal in Moskou worden gehou den. Dit is vandaag door het wereld tentoonstellingsbureau te Parijs beslo ten. In de vijfde stemronde kreeg Mos kou 16 stemmen. De enige andere kan didaat. Montreal, kreeg er veertien. Afgedwaald. Twee mannen van het team, dat het Amerikaanse leger naar de Libische woestijn heeft gestuurd om te zoeken naar de overblijfselen van de bemanning van een bommenwerper uit de Tweede Wereldoorlog, worden nu zelf vermist, zo is door een leger- woordvoerder in Heidelberg meege deeld. De twee zijn zaterdag tijdens een zware zandstorm van de rest van het team afgedwaald. Zij reden in een jeep. die goed voorzien was van voedsel en water. Het zoeken naar hen wordt bemoeilijkt door voortdurende zandver- schuivingen. Minder luchtdruk. In Israel wordt geëxpe rimenteerd met een oorspronkelijk in Zuid-Afrika door dr. O. S. Heyns ont wikkelde methode voor pijnloze beval ling, waarbij gebruik wordt gemaakt van een soort plastieken slaapzak waarin de luchtdruk wordt verminderd, zodat de spieren meer gelegenheid tot uitzetten hebben. Thuis. In Tabriz zijn vijf leden van com munistische organisaties in Perzië door een vuurpeloton geëxecuteerd. Dit is bekend gemaakt door de auditeur-mili tair. Plij deelde mede, dat zij waren schuldig bevonden aan samenzwering om het regime omver te werpen. Ze ventien andere personen, onder wie een meisje, kregen gevangenisstraffen va riërend van 10 jaar tot levenslang. Ook niet alles. Generaal Thomas White, chef-staf van de Amerikaanse lucht macht. heeft verklaard dat de „Pola- ris"-raket en de atoomduikboot, die haar lanceert meer kwetsbaar zijn voor aanvallen dan men doorgaans veron derstelt. De Russen, die over honder den duikboten beschikken, zullen een duikboot met polaris-raketten volgen en zoveel mogelijk verhinderen dat de pro jectielen worden gelanceerd, zo ver klaarde hij. Buit. De politie heeft dieven, die een ijs kast van de farmaceutische faculteit in Straatsburg hebben gestolen, gewaar schuwd dat zij de dood riskeren als zij voedsel uit deze ijskast gebruiken. De ijskast werd namelijk gebruikt voor het opbergen van radioactief materiaal. Advertentie BLOEMENDDAAI. TF

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3