Bevrijdingslustrum was overal in ons land opgewekt en zonnig BERMUDA9JS BLUSH Boodschap van Churchill Fa. B. ENGELENBERG Hoogtepunt in Amsterdams Concertgebouw Gedenkboek van „Bloembollencultuur" Doom's burgemeester liet gedenkteken verwijderen Minister Beerman over het cassatieprobleem Kerkcollecten voor het Wereld-vluchtelingenjaar NEDERLANDS KLOKKENSPEL IN WASHINGTON OVERGEDRAGEN „Goedkoop bouwplan niet aanvaardbaar" 5 Groningse jeugd kreeg geen feestvlaggetjes Hobby slacks s,uk 19.75 Jackets 29.75 Pantalons 12.50 OFFICIëlE VERKOOP SIKKENS lAKKEN De kleine kunst üxamens Haagse wethouder: ÏOOO BROEKEN Raadsvergadering in Oosterland VRIJDAG 6 MEI 196 0 Geheel Nederland heeft opgewekt het feest van de bevrijding gevierd. Nage noeg algemeen was vrijaf gegeven en de drukte op straat en wegen was op deze dag met volop zomerweer groot. Het was de zonnigste bevrijdingsdag sinds jaren. Koningin Juliana en Prins Bernhard be vonden zich in de ochtend in de buurt van Ede. waar Nederlandse strijdkrachten voor hen defileerden. Kort tevoren had een comité van officieren de Koningin het nieuwe erepodium aangeboden, dat het baldakijn, dat in de tweede wereldoorlog verloren ging, zal vervangen. Het geld er voor is bijeen gebracht door het Neder landse officierskorps. Het nieuwe podium deed 's morgens bij het défilé voor het eerst dienst.. In totaal trokken vierduizend militairen langs het koninklijk paar, van wie drieduizend te voet. Vijfduizend schoolkinderen uit Apel doorn hebben Prinses Wilhelmina een aubade gebracht bij het paleis Het Loo. Het Nationaal Comité Viering Bevrijdings dag heeft aan Prinses Wilhelmina een bloemstuk aangeboden. In een begeleiden de brief zegt het comité, het diep te be treuren, dat Prinses Wilhelmina de her denkingsplechtigheid in het Concertge bouw niet kon bijwonen. Het wilde nu na mens het Nederlandse volk met deze bloe men de gevoelens van diepe erkentelijk heid en bewondering vertolken. In Amsterdam was het hoogtepunt van de ochtend het nationale jeugdappel op de Dam, in tegenwoordigheid van Prinses Beatrix. Er waren jeugdafvaardigingen uit alle provincies. Als sprekers traden op mevrouw prof. Van der Molen van de Vrije Universiteit in Amsterdam en de voorzit ter van het nationaal comité Viering be vrijdingsdag" mr. H. A. M. T. Kolfscho ten. Na de vlaggenparade werd bekend gemaakt, dat de jeugdacl ie ..Doe Open" tot nu toe (105.000 gulden heeft opgebracht- Prinses Beatrix gaf vervolgens het ver treksein aan de leden van het nationale ,.Doe Open"-comité die naar de kampen Ohmstede en Friedrischfeld in Duitsland gaan met. een auto vol groeten van de Nederlandse jongeren. „Dit wonder" Het hoogtepunt in de namiddag van de ze nationale feestdag was de. in het con certgebouw te Amsterdam gehouden fees telijke plechtigheid ter viering van de her winning onzer'vrijheid onder de titel ,.Dit Wonder Bijzonder Gedenken", waarbij de Koningin, de Prins der Nederlanden en de twee oudste prinsessen aanwezig'wa ren. De bijeenkomst werd verder bijgewoond door een. aantal ministers en staatssecre tarissen, enkele leden van het corps diplo matique, een viertal commissarissen der Koningin, en voorts talrijke hoge kerke lijke, burgerlijke en militaire autoriteiten. Advertentie Bermuda Blush, de nieuwe mode- tint in n/lons voor dit seizoen. In Nederland exclusief verkrijgbaar in Hi-life. En u weet: Hi-life bete kent ook kwaliteitsgarantie. „Bermuda Blush" nylons - met of zonder naad - reeds vanaf 2.95; in alle betere zaken. Advertentie De Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft deze week een gedenkboek laten verschijnen, dat ter gelegenheid van haar eeuwfeest wordt uit gegeven. Dit gedenkboek is geschreven door de algemeen secretaris, de heer H. J. Voors. Het is toegezonden aan alle be langrijke binnen- en buitenlandse relaties en aan alle leden. De heer Voors heeft een uitvoerig over zicht gegeven van hetgeen de vereniging in honderd jaar heeft tot stand gebracht. Uiteraard heeft hij niet alleen aandacht besteed aan de specifieke verenigingsaan gelegenheden. maar ook aan het wel en wee van het bloembollenvak in de afgelo pen honderd jaar. Het gedenkboek is daar om geworden tot een betrouwbaar ge schiedkundig overzicht, dat vele waarde volle gegevens biedt aan allen die voor de bloembollencultuur belangstelling hebben. Zo schrijft de heer Voors over de doel stelling van de vereniging, de tentoonstel lingen, het wetenschappelijk onderzoek, de onpersoonlijke reclame, de keuringen en registratie, verbetering van de sortimen ten, de ziektebestrijding, de mechanisatie, de export, kortom over alle onderwerpen, welke de vereniging raken. Ook aan kwes ties als die van het eigen gebouw wordt aandacht besteed. Dit gedenkboek is degelijk, uitvoerig en betrouwbaar. Het draagt zeer sterk het stempel van de heer Voors. Zijn grote des kundigheid staat boven twijfel Echter had het gedenkboek aan waarde gewonnen, als de schrijver zich door deskundigen op het gebied van publiciteit en typografie had laten voorlichten. Helaas heeft het boekje nu een wat verouderd uiterlijk gekregen. Het Afriknanderplein in Rotterdam- Zuid leverde donderdag het niet alle daagse toneel op-van een ballonopstij ging, onderdeel van de feestelijkheden bij de viering van bevrijdingsdag. Hel koninklijk gezelschap werd ontvanger, door de burgemeester van de hoofdstad, de commissaris der koningin in de pro vincie Noordholland, de voorzitter van het nationaal comité viering bevrijdingsdag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten en drie be stuursleden. Tijdens deze bijeenkomst heeft Anton van Duinkerken een rede uitgesproken over de zin van de vrijheid en het gevaar, dat men de herwonnen vrijheid gering zou schatten. Aan de samenkomst werkten on der meer mee het Nederlands Ballet, de koninklijke militaire kapel en enkele voor drachtskunstenaars. Talrijke autoriteiten van parlement, overheid en kerk woonden de samenkomst bij. Het binnenhof in Den Haag was donder dag veranderd in een feestelijk markt plein. Hier verkochten school en jeugd groepen zelfvervaardigde produkten, waarvan de opbrengst bestemd is voor gebi'ekkige kinderen uit het Midden-Oos ten. In Utrecht trok een kilometers lange op tocht door de stad, waaraan twaalf mu ziekkorpsen deelnamen. De burgemeester van Wagcningen heeft een krans gelegd bij het beeld van ..De Bevrijde mens" voor het hotel ,,De Wereld" waar de Duitsers in 19,45 de capitulatievoorwaarden teken den. Hoogtepunt van heffeest in Rotterdam is de opstijging' geweest van twaalf bal lons éoor een race om de bevrijdingstro fee. De ballonvaarders kwamen uit de Verenigde Staten, Zwitserland, België, Frankrijk en Nederland. Op het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam hebben leden van de eerste Nederlandse parachutisten club demonstraties gehouden in het para chutespringen en het afwerpen van voed selpakketten., De burgermeester van Amsterdam, mr. Van Hall heeft het uit Normandië afkom stige bevrijdingsvuur in ontvangst geno men, dat een estafetteploeg van Maas tricht naar de hoofdstad heeft gebracht. Woensdagavond is op een particulier- terrein aan het Plein 1923 in Doorn een gedenkteken geplaatst bestaande uit vier koperen platen gemonteerd op een circa tien meter hoge lichtmast. De eigenaar- van het terrein zegt, hiermee het Neder landse verzet tegen het nazisme van 1933 tot 1945 te willen symboliseren. Het monument werd ongeveer een uur na de oprichting op last van de burge meester van Doorn, de heer P. W. ter Haar, gedemonteerd en meegenomen dooi de Doornse politie. Eigenaar van het terrein is de heer J. F. N. van Os uit Doorn, voorzitter van de „Positief-Christelijke Nationale Unie". De burgemeester verklaarde, dat de heer Van Os van verschillende zijden ge waarschuwd is, het gedenkteken niet op te richten aangezien hiervoor een vergunning vereist is. De burgemeester is na telefo nisch overleg door staatssecretaris Schol ten telegrafisch gemachtigd, de vier kope ren platen te verwijderen. „Mode in Germany De bevrijdingsfeestelijkheden zijn gisteren in Groningen ingezet met een aubade van duizenden schoolkinderen op de Grote Markt. Nil is het traditie, dat deze aubade besloten wordt met een massaal gezwaai van vlagget jes, die aan de kinderen worden uitgereikt. Deze rlaggetjeshulde ging echter niet door. De commissie schoolfeesten had de vlaggetjes besteld bij dezelfde firma waar dit vorige jaren was geschied, maar toen het materiaal arriveerde, ontdekten de organisatoren, dat de vlag getjes van Duits fabrikaat waren en als zodanig gemerkt" met „Made in Germany". Wijselijk is toen besloten de vlaggen niet uit te reiken. De minister van Justitie, MR. A. C. W. Beerman heeft over zijn besprekingen, op de Nederlandse Antillen en in Suriname over invoering van cassatierechtspraak in de Rijksdelen Overzee, schriftelijke verkla ringen afgelegd in antwoord op Van Tiet P. v.d. A. Tweede-Kamerlid Kranenburg. De Surinaamse regering heeft haar standpunt terzake nog niet bepaald. De in diening van een ontwerp van Rijkswet over een cassatieregeling voor de Neder landse Antillen, kan op korte termijn wor den tegemoet gezien, aldus de minister. Hij zegt zoals bij de besprekingen uiting gegeven te hebben aan zijn opvatting, dat het gezien de sneele ontwikkeling van Su riname, gewenst is, ook de rechtspleging aan te vullen door inschakeling van de hoge raad als cassatierechter, hetgeen zou kunnen bijdragen aan de oplossing van juridische problemen. SPORTMODE in de nieuwe „doe-het-zelf" stijl, afknoopbaar boven- „Silicone-Twill", dus waterafketsend I met moderne no-iron streepvoering „Tissu de Boussac" i Denim in lichte voor- jaarstinten. De in de Oecumenische Raad van Ker ken vertegenwoordigde kerkgenootschap pen hebben besloten de gemeenten voor te stellen zondag 8 mei in de kerken voor het vluchtelingenwerk een speciale collec te te doen houden. De niet-aangesloten sy node der gereformeerde kerken heeft de gemeenten geadviseerd zo mogelijk op 8 mei een dergelijke inzameling te houden. De helft van deze collectes komt ten goede aan het Nederlandse Comité Vluch- telingenjaar 1959 60. De andere helft zal gebruikt worden voor de speciale ver plichtingen, die de kerken in internatio naal verband op zich genomen hebben in het kader van het wereldvluchtelingen- jaar. Ook de r.k. kerk heeft de gelovigen op geroepen bijzondere aandacht te willen geven aan de nog te houden inzamelingep. Advertentie Poolstraat 5? - Haariem Tol. 15232 POETSKATOEN EXTRA ZACHT (Van onze correspondent in de V.S.) In geen buitenlandse stad zal de vijfde mei dit jaar feestelijker gevierd zijn dan in Washington, de hoofdstad van de Ver enigde Staten. Alleen een film met kleur en klank zou het hoogtepunt van deze dag goed kunnen overbrengen. Uit de prach tige. strakke toren die zich scherp afteken de tegen de blauwe lucht met witte wol ken. weerklonk daar voor de eerste maal het Wilhelmus. Op deze dag werd name lijk de klokketoren met het carillon als ge schenk van het Nederlandse volk aan het volk der Verenigde Staten officieel overge dragen. Een betere dag had men hiervoor niet kunnen kiezen. Allereerst omdat dit de be vrijdingsdag was en omdat dit geschenk de dank tot uitdrukking brengt van Neder land-voor allés wat Amerika tijdens en na de oorlog voor ons land heeft gedaan, maar tevens omdat in deze periode Washing ton op zijn mooist is. De Amerikaanse autoriteiten hebben voor de toren een prachtig terrein afge staan, honderd voet boven de rivier de Po tomac. Het terrein aan de rivierzijde is open. doch de landkant is omzoomd door- prachtig geboomte dat in deze tijd van het jaar fris groen van kleur is. Aan de voorzijde van het torenterras, waar ter weerszijden twee bronzen leeuwen van beeldhouwer Paul Koning staan, had men tientallen bloeiende azalea's geplaatst. Tussen die leeuwen stond het spreekge- Knightbridge 7972 28, Hyde Park Gate, London, S.W. 7. May, I960 I om glad, to have this opportunity to greet, the valiant people of the Netherlands on the fifteenth anniver sary of their liberation at the end of the last war. We in Great Britain were proud, to have you as our war-time comrades in the struggle against ty ranny and, oppression. We are glad now in time of peace to stand with you in upholding the cause of freedom and justice. You have a long and glorious his tory. May youunder your famous House of Orange, thrive and. prosper in the years which lie ahead. (w.g.) Winston Churchill Knightbridge 7972 2S, Hyde Park Gate, London, S.W. 7. mei 1960 Ik ben verheugd dat ik deze ge legenheid, krijg om het dappere volk van Nederland hij de vijftiende ver jaardag van zijn bevrijding aan het einde van de laatste oorlog te groeten. Wij. in Engeland, zijn er trots op u tot strijdmakkers te hebben gehad in de worsteling tegen tirannie en onder drukking. En nu, in vredestijd, zijn wij blij naast u te staan bij het hoog houden van de beginselen van vrijheid en recht,. U heeft een lange en glorierijke geschiedenis. Moge het in de jaren die voor ons liggen voorspoedig gaan onder de regering van uw beroemde Huis van Oranje. (w.g.) Winston Churchill Koningin Juliana en Prins Bernhard woonden zoivel woensdag als donder dag talrijke plechtigheden bij ter ge legenheid van Dodenherdenking en be vrijding. Links: de kranslegging woens dagmorgen voor het Nationaal Monu ment op de Dam. Midden: de over dracht van de erelijst der gevallenen aan de Stalen Generaal ivoensdagmid- dag in Den Haag. De lijsten worden van de Ridderzaal overgebracht naar de hal van het gebouw der Tweede Kamer. Achter de dragers der lijsten de koninklijke familie. Tenslotte de foto rechts: een compagnie van de koninklijke marechaussee trekt voor bij hei podium, waar Koningin en Prins donderdagmiddag te Ede een défilé afnamen van landmacht, luchtmacht en marine. Advertentie maarmet '11 grote K. De kunst van smakelijk koken wordt veel eenvoudiger als u Maizena Duryea gebruikt - het ideale bindmiddel voor groenten, soepen en sausen. Haarlem. Op 3 mei zijn in het Diaconessenhuis geslaagd voor het examen ziekenverpleging de zusters: E. F. M. Denijs, A. C. van Heyst, A. B. Huiskamp, H. A. Keyzer, A. Pierik. G. de Ruig. G van Staaveren, A. Venema en H. Zeelenberg. Amsterdam. Vrije Univ. Doctoraalexamen pe dagogiek: T. Kingma. Leeuwarden. Kandidaats examen psychologie: mej.T.M. Suurmond, Velsen. In de Haagse gemeenteraad heeft de wethouder van stadsontwikkeling en volks huisvesting ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel, een dezer dagen meegedeeld, hel niet aanvaardbaar te achten, dat het uit breidingsplan voor de wijk Mariahoeve zo danig gewijzigd wordt, dat in een deel van dit plan eengezinswoningen worden ge bouwd in de plaats van flats. Een Haagse ambtenaar, de heer A. J. van der Toorn had de raad in een adres verzocht tot zulk een wijziging te beslui ten. Op dit adres zijn bij de raad ruim honderdvijftig adhaesie-betuigingen bin nengekomen. De wethouder bestreed hetgeen de heer- Van der Toorn als „amateur-bouwer" in zijn adres had betoogd, namelijk dat de eengezinswoningen meer personen zouden kunnen huisvesten dan de flats. De heer Van der Toorn heeft bekendheid gekregen, doordat hij zevenkamer-wonin- gen laat bouwen, voor prijzen die ver lig gen beneden die welke in andere gevallen voor zulke woningen worden gevraagd. Indien de raad op zijn verzoek ingaat en het uitbreidingsplan-Mariahoeve wijzigt, is hij van zins. daar hetzelfde type wo ningen te laten zetten. stoelte met de Nederlandse en Amerikaan se vlaggen erachter. De Nederlandse ambassadeur, dr. J. H. van Roijen, die in Washington een zeer gewaardeerde persoonlijkheid is, zei in het geschenk niet alleen een uiting van dank baarheid te zien doch tevens het symbool van de hechte vriendschap tussen het Nederlandse en het Amerikaanse volk. Deze vriendschap is bestand gebleken te gen tijdelijke meningsverschillen omdat beide volken eensgezind zijn in hun trouw aan de vrijheid en de rechtvaardigheid van de democratie, zo zei hij. Als een van de vooraanstaande bevor deraars van de vriendschap tussen de bei de landen introduceerde de ambassadeur vervolgens de heer J. F. van Hengel, voor zitter van het Nederlandse comité voor de klokketoren. Deze vergeleek de overtocht en de huisvesting van de negenenveertig Nederlandse klokken met de emigratie van een groot gezin. Vele moeilijkheden waren te overwinnen, alvorens een pas sende plaats en een goede behuizing ge vonden waren. De heer Van Hengel, als leider van de actie, heeft echter met be wonderenswaardige energie volgehouden en voor hem moet dit een grote dag zijn geweest. Tevens moet hier met grote waardering worden genoemd de Nederlandse archi tect ir. J. W. C. Boks, die met zijn toren aan Washing!- 1 een monument heeft ge schonken, dat getuigt van de gedurfde mo derne architectuur welke ons land na de oorlog bekend heeft gemaakt in de we reld. De heer Seaton, Amerika's minister van Binnenlandse Zaken, wijdde woorden van waardering over het geschenk. Vooral om dat iedere klok een bepaald segment van het Nederlandse volk vertegenwoordigt, wordt dit fraaie monument zo door Ame rika op prijs gesteld, zo verklaarde hij. Welsprekender echter dan allen waren de klokken zelf. Beiaardier Chapman heeft voor, tussen en na de toespraken de klok ken aan het woord laten komen en daar door vooral werd deze middag bijzonder feestelijk. Zowel de Nederlandse als de Amerikaanse genodigden waren enthou siast over het geluid van dit carillon. Ve le variaties in toon en kracht bleken mo gelijk en aan afwisseling had de klokke nist stellig behoefte want zijn programma varieerde van Valerius tot ,,'k Heb mijn wagen volgeladen". Strak stond de groengrijze toren tegen de diepblauwe lucht. Soms plechtig, soms opgewekt klonken de klokken. Er gaat iets van vrijheid en durf van deze toren uit, een monument van gratie en kracht. De lentewind woei door de bomen en zilveren vliegtuigen cirkelden rond. Het was echt feest in Washington, ook omdat de ban den tussen Nederland en Amerika op deze dag opnieuw zijn versterkt. Advertentie Keuze uit méér dan Gen. Cronjéstr. 40-44. Haarlem, Tel. 54679 In Oosterland is de cyclus van raads vergaderingen opnieuw begonnen. Eerst is een spoedeisende vergadering voor dins dagavond zeven uur uitgeschreven, waar van de convocatie de leden slechts enkele uren voor het begin van de vergadering bereikte. De situatie week nu in zoverre van voorgaande maand af. dat thans drie leden, allen van de Staatkundig Gerefor meerde Partij ter vergadering versche nen. Op de agenda stond onder meer de beëdi ging van het nieuwe lid, de heer J. J. de Bruine, die in de vacature-Bakker (P.v.d.A.) is benoemd. Omdat de wethou derszetel van de heer Bakker nu ook va cant is gekomen, stond tevens een wethou dersverkiezing op de agenda. Het aantal van drie leden was weer niet voldoende om de ergadering te laten doorgaan. Er is nu een tweede vergadering uitgeschre ven tegen vanavond acht uur, het tijd stip van de dodenherdenking in het gehele land.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5