Franse Kamer verwerpt motie van censuur vlido .KAN OP EN OM HET BINNENHOF- ook voor moederdag Premier van Malaya wil Louw niet meer zien Met Oberlander ook het onderzoek van de baan? V.S. zouden aan Italië nieuw voorstel doen Topgesprek zou hoogstens veertien dagen duren Met kennisgeving afivezig Kroesjtsjev zorgt voor koude douche 7 Meerderheid ingekrompen tot minderheid van 122 Journalist die op Cyprus ontvoerd werd, terecht Twee grootste Engelse bonden tegen kernwapens Chessman zou „dochter" hebben willen sparen Geen enkele partij voelt voor een commissie De landingsrechten Maak uw kast motvrij met insekten verdelger Protest tegen persbreidel in Z.-Afrika en Turkije Moordenaars zetten hun bedrijf voort in verdachtenbank Wat Kan kan kan Kan alleen Dr. E. van Raalte Schilder verdacht van bomaanslag VRIJDAG 6 MEI 196 0 (Van onze correspondent in Parijs) Met een bijzonder ruime meerderheid van 122 van de 551 stemmen tegen heeft Frankrijks nationale vergadering gisteren de motie van censuur verworpen die ge zamenlijk door de socialisten en de radi calen tegen de regering was ingediend. De aanleiding tot de indiening van deze motie van censuur, het enige wapen waarmee het parlement onder de vijfde republiek een kabinet nog tot aftreden kan dwingen, was de weigering van generaal De Gaulle in maart de kamers toe te slaan in bij zondere zitting bijeen te komen voor een debat inzake de ernstige crisis van de landbouw. De meerderheid die toen dit verzoek had ingediend bleek gisteren tot een minderheid te zijn ineen geschrom peld. De nederlaag van de linkse groepen die de kat de bel hadden willen aanbinden, kwam zeker niet onverwacht en vooral in de radicale kringen was tevoren al ernstig overwogen het voorstel maar weer in te trekken. Premier Michel Debré had vorige week bij de eerste samenkomst na haar reces van de kamer al uit het vaatje dei- verzoening getapt door bij voorbaat goed te vinden dat alle amendementen op de regeringsvoorstellen voor de hervorming van de landbouw in overweging zouden mogen worden genomen. De omstandig heid dat daarna nog geen dertig kamer leden, of ongeveer slechts vijf percent van het totaal, zich hadden gederangeerd om aan de landbouwdebatten te kunnen deel nemen, was het een argument temeer voor de minister-president toen hi i betoog de dat het parlement, puntje bij paaltje gekomen, blijkbaar toch niet zo vreselijk LONDEN (Reuter) Toenkoe Abdoel Rahman, premier van de Maleise federa tie, heeft donderdag bekendgemaakt, dat hij woensdag is weggelopen van bespre kingen over apartheid met Eric Louw, de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, die de huidige conferentie van pre miers van het Britse gemenebest als Zuid- afrika's vertegenwoordiger bijwoont. ,De besprekingen eindigden woensdag abrupt toen ik de kamer verliet en weigerde nog verder met hem te praten," aldus Abdoel Rahman. De premier van de Maleise federatie zei verder, dat het onmogelijk was te praten met de vertegenwoordiger van een land dat vast besloten heeft, geen verandering te brengen in zijn politiek. „Ik ben daar om vastbesloten deze kwestie tot het eind door te zetten, zonodig zelfs tot het bittere einde. Wanneer ik in Malaya terug ben, zal ik de aandacht vestigen van alle Azia tische en Afrikaanse landen op deze im passe en hun vragen een besluit te nemen omtrent de stappen die tegen Zuid-Afrika genomen moeten worden." Dag Hammarskjoeld. de secretaris-ge neraal van de UNO, heeft donderdag be kendgemaakt, dat hij 12 mei naar Londen zal vliegen voor besprekingen met de Zuid afrikaanse minister van buitenlandse za ken, Eric Louw. Hij zou zo lang als dit nodig was blijven. Op een persconferentie zei Hammars kjoeld voorts, dat de lijst van deelnemers aan de besprekingen, voortspruitend uit de resolutie van vorige maand van de Vei ligheidsraad waarin op Zuid-Afrika een beroep gedaan werd, de apartheid te laten varen, nog niet vastgesteld was. JOHANNESBURG (Reuter) Robert Mangaliso Soboekwe, de 35-jarige voorma lige voorzitter van het verboden Pan-Afri- kaanse Congres, is woensdag in Johannes burg tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens het aanzetten van natu rellen tot steun aan de campagne tegen de persoonsbewijzen. Kitchener Leballo, de gewezen secretaris van deze partij, en drie andere bestuursleden kregen twee jaar. Veertien andere vooraanstaande partij functionarissen zijn tot anderhalf jaar ver oordeeld. Het Pan-Afrikaanse congres organiseer de de betogingen tegen het verplichte dra gen van een persoonsbewijs, die leidden tot de schietpartij in Sharpeville van 21 maart, waarbij 67 naturellen werden ge dood. Soboekwe staat bekend als een briljant geleerde. Hij nam ontslag als lector in de Afrikaanse talen aan de universiteit van Witwatersrand om zich geheel aan het partijwerk te kunnen wijden. NICOSIA (Reuter) Antonis Pharma- kides, de zeventigjarige hoofdredacteur van het Grieks-Cyprische blad Ethniki, dat tegen de politiek van aartsbisschop Makarios ageert, is terecht. Hij werd op 25 april ontvoerd bij een overval op zijn krant. De overvallers zeiden toen dat zij wilden verhinderen dat een artikel van ge neraal Grivas, de vroegere leider van de ondergrondse Cyprische verzetsbeweging E.O.K.A., in het blad zou worden opge nomen. Het blad is vandaag voor het eerst weer verschenen. Pharmakides werd in de afgelopen nacht door de politie gevonden in een grot te Verolakkos, acht kilometer ten westen van Nicosia. Hij was aan handen en voe ten gebonden en uitgeput, doch hij man keerde overigens niets. De politie was in de grot gaan zoeken nadat een onbekende haar telefonisch had gewaarschuwd. BLACKPOOL (Reuter/AFP) De Brit se bond van arbeiders in de machine- bouwindustrie heeft zich woensdag met een bijna tweederde meerderheid uitgespro ken tegen de officiële Labourpolitiek en voor een eenzijdige kernontwapening door Engeland. De bond telt een miljoen leden. Reeds eerder heeft de bond van trans portarbeiders, die 1.300.000 leden heeft, zich voor eenzijdige kernontwapening ver klaard, zodat nu de tweede grootste vak bonden in Engeland elkaar de hand ge reikt hebben in het verzet legen de offi ciële Labourpolitiek. bezorgd was voor het lot der boeren. Debré gaf verder nog als zijn mening te kennen dat de President der Republiek wel degelijk het recht had gehad de wen sen van de meerderheid der Kamer niet in te willigen, aangezien aan hem als hoogste arbiter de taak ten deel viel uit te maken hoe de superieure belangen van de natie het beste werden gediend. Tactisch gesproken, was de positie van de regeringschef ontegenzeggelijk zeer sterk. Onder de principiële gezichtshoek gezien is zijn argumentatie daarentegen wel zeer aanvechtbaar geweest. Het in naam soevereine parlement ontzegde hij in feite het recht dat de grondwet wel erkent, zelf te mogen uit maken wanneer een probleem, dat onder zijn bevoegdhe den viel. in openbare behandeling zou wor den genomen. De verwdfping van de censuur-motie. waarmee het parlement zijn prestige zeker niet verhoogde, maakt overigens geen einde aan de gewichtige discussies die nog altijd tussen de rege ring en andere staatsorganen over de in terpretatie van de Grondwet worden ge voerd. Tweede twistpunt Een tweede twistpunt is de jongste evo lutie van de Frans-Afrikaanse gemeen schap. De vraag is nu aan de orde of de grondwet moet worden herzien nu aan steeds meer Afrikaanse landen de volledi ge onafhankelijkheid wordt toegekend die echter in de constitutie oorspronkelijk niet werd voorzien. De hoge raad of Con- seil d'Etat moet al een positief ant woord op die vraag hebben gegeven. De regering en dus generaal De Gaulle voelt daarentegen niets voor een procedu re waarbij beide Kamers eerst in geza menlijke zitting het beginsel van een .grondwetsherziening in meerderheid zou den moeten bekrachtigen. De regering, die van zo'n meerderheid van het Franse parlement niet al te zeker is, wenst de hervorming van de Gemeenschap daarom alleen door de Gemeenschapsse naat, waarin naast Frankrijk de Afrikaan se landen vertegenwoordigd zijn, te doen bekrachtigen. Nu het parlement gisteren opnieuw het hoofd vrijwillig in zijn schoot heeft gelegd, lijkt de kans nog kleiner te zijn geworden dat het naar aanleiding van die eventuele grondwetswijziging tegen over De Gaulle nog wel eens aan het lang ste eind zou kunnen trekken. VICTORVILLE (U.P.I.) De gewezen echtgenote van de in San Quentin geëxe cuteerde Caryl Chessman, heeft middels een advocaat gezegd, dat Chessman, voor zover zij weet, nooit een dochter heeft gehad. Chessman deed na zijn terechtstel ling weten dat vrees voor het leven van een dochter hem ervan had weerhouden de naam te noemen van „de echte ban diet met de rode lamp". De vrouw vertel de dat zij geen kinderen van Chessman heeft gehad. Geen van haar kinderen is een meisje. „Ik weet niets van een vrouw voor, gedurende, of na mijn huwelijk met Chessman." verklaarde zij. De dochter waarover Chessmans advo caten na zijn dood gewag maakten, zou thans zeventien jaar zijn. Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse bondspresident Lübke heeft de minister voor Vluchtelingenzaken professor dr. Theodor Oberlander op eigen verzoek en op voorstel van bondskanselier Adenauer ontslagen. Het staat vast dat het ministerie van Vluchtelingenzaken niet zal worden opgeheven, en dat er een opvolger van Oberlander zal wor den benoemd. Daarmee is het geval Overlander nog niet uit de actualiteit, zo bleek gisteren te Bonn. Er is een druk debat aan de gang over het voorstel van 88 C.D.U.-C.S.U.-Bondsdagleden, onder wie Oberlander zelf, tot instelling van een Bondsdagcommissie die zal moeten onder zoeken of Oberlander zich heeft schuldig gemaakt aan misdaden tegen Russische krijgsgevangenen en de burgerbevolking in Oost-Europa. In bepaalde oppositie kringen, maar ook in de C.D.U.- C.S.U. zelf, twijfelt men er aan of het bewijs- thema een onderzoekingscommissie tegen een bondsdagafgevaardigde rechtvaardigt. Een dergelijke commissie zou namelijk als het ware ingrijpen in het onderzoek naar Oberlanders verleden dat aan de gang is via de officier van Justitie te Bonn en dat wordt juridisch ongewenst ge noemd. Dit zou betekenen dat er mis schien geen commissie-Oberlander zou ko men. Reeds hebben voorts de S.P.D. en de F.D.P. de beide oppositiepartijen in de Bondsdag laten weten dat zij er niet veel voor voelen lid te worden van de on derzoekingscommissie. Wie Oberlanders opvolger zal worden, is nog niet bekend. Men noemt de C.D.U.-Bondsdagafgevaar digde Krüger, de gematigde leider der machtige vluchtelingenorganisatie, en Schütz, een C.S.U.-Bondsdaglid afkomstig uit het Sudetengebied. Uit gewoonlijk betrouwbare bron in Washington is woensdag bericht dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een nieuw voorstel heeft gedaan voor een vliegroute van de Italiaanse maatschappij Alitalia van Rome naar Los Angeles via Montreal in Canada. Het nieuwe voorstel is momenteel in stu die bij de Italiaanse regering. Het zou Alitalia toestaan passagiers op te nemen voor Europa in Montreal, maar niet in Montreal naar Los Angeles of in Los Ange les voor Montreal. Dit zou in aanvulling zijn op het opnemen van passagiers in Rome voor Los Angeles of in Los Angeles voor Europa. Onder een eerder voorstel, dat door de Italiaanse regering werd ver worpen, zou Alitalia geen passagiers voor Europa in Montreal hebben mogen opne men. De Nederlandse regering zou volgens genoemde bron in Washington, de onder handelingen tussen de Amerikaase en Itliaanse regeringen nauwlettend volgen. Indien Washington en Rome tot overeen stemming zouden komen over een Califor- nische route voor Alitalia, dan zou Den Haag om heropening verzoeken van de onderhandelingen over een zelfde route voor de K.L.M., op grond van het feit dat het toestaan van een Californische rou te aan een andere EuoDese luchtvaart maatschappij, verdere discriminatie je gens de K.L.M. zou betekenen. Advertentie 'n Erdal produkt, dus goed! BERN (UPI) De Internationale Fede ratie van Journalisten (F.I.J.) heeft van daag protest aangetekend tegen het beleid van de regeringen van Zuid-Afrika en Tur kije ten aanzien van de pers. In een resolutie werd geprotesteerd te gen „de onverschilligheid van de Zuidafri kaanse regering tegenover de persvrij heid" en werd bezorgdheid uitgesproken over „de pogingen van de Zuidafrikaanse regering om de onafhankelijke pers in de Unie en in het buitenland te intimideren en in discrediet te brengen." In een tweede resolutie werd „met even veel kracht" protest aangetekend tegen de acties van de Turkse autoriteiten, waarbij journalisten werden gearresteerd of gevangen genomen en pogingen worden gedaan de vrijheid van meningsuiting in de Turkse pers te beperken." Op dit vijfde wereldcongres van de fe deratie dat morgen beëindigd zal worden, werd ook een resolutie aangenomen waar in verklaard werd dat journalistiek werk en „public relations" duidelijk gescheiden dienen te worden. Max Nef, correspondent van de Neue Zürcher Zeitung in Bern, werd gekozen tot president. CAIRO (AFP) Voor de rechtbank van Behna, een vijftig kilometer ten noorden van Cairo in de Nijldelta gelegen plaats, werd woensdag een moordzaak behandeld. Het hoofd van een Egyptische boerenfa milie was door leden van een andere fa milie vermoord, zulks als uitvloeisel van een tussen beide families bestaande vete. Een zevental van de moord beschuldig den, die voorlopig op vrije voeten waren gesteld, bevond zich in de rechtszaal, toen de zaak voorkwam. Zodra de getuigen van de getroffen partij voorkwamen, trokken zij revolvers, die zij onder hun wijde man tels hadden verbox-gen en vuurden op hen. Drie getuigen werden op slag gedood en zeven gewond. In de algemene verwarring ,die hierop ontstond, wisten de moordenaars te ont snappen doch zij werden onmiddellijk dooi de politie achtervolgd. Er ontstond een spannende klopjacht, die er tenslotte toe leidde dat de moordenaars, die reeds veer tig kilometer hadden afgelegd in de buurt van Cairo werden gegrepen. Zij werden eerst tot staan gebracht nadat de politie op hen had geschoten. Een zestienjarig meisje, Naguia Aglan, dat drie jaar geleden haar vader voor haar ogen had zien vermoorden, moest nu in de rechtszaal aanschouwen, hoe twee broers en een neef werden doodgeschoten en haar moeder ernstig werd gewond. (Van onze correspondent in Bonn) In Westduitse regeringskringen houdt men er rekening mee, dat de op 16 mei te Parijs beginnende topconferentie tien tot veertien dagen zal duren. Ook rekent men erop, dat dit eerste topoverleg als het ware de aanloop tot verdere topconferenties met de Russen zal worden. De Westduitse berekening spruit voort uit het feit, dat de Amerikaanse president op 23 en 24 mei een officieel bezoek aan Lissabon zal brengen. Duurt de topconfe rentie langer, dan zou zij voor Eisenhowers Portugese reis enkele dagen onderbroken moeten worden of de Amerikaanse vice- president Nixon zou Eisenhower in Parijs moeten vervangen. Versterken WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft een resolutie aangenomen, waarin op pre sident Eisenhower een beroep wordt ge daan om op de topconferentie krachtig te streven naar herstel van de „fundamentele vrijheden" in de Oosteuropese landen. De resolutie, die met 275 stemmen voor en geen tegen werd aangenomen, was inge diend door een Democraat. De resolutie is voor goedkeuring naar de Senaat gezon den, doch zij kan niet de kracht van een wet krijgen. Zij heeft alleen de bedoeling Eisenhowers positie op de Parijse confe rentie te versterken. Advertentie IUWELIER HORLOGER Barteljorlsstraat 2 Telefoon 13004 Haarlem 6 april Jeremy Fry, de 35-jarige erf genaam van een chocoladefortuin zal niet optreden als „best man" bij het huwelijk van zijn beste vriend Antony Amstrong-Jones met prinses Marga- garet „om redenen van gezondheid". 8 april Het Noorse koninklijke huis zal niet vertegenwoordigd zijn bij Mar garets huwelijk, Koning Olav heeft een uitnodiging aanvaard van het Koninklij ke Noorse Wetenschappelijke Genoot schap, dat tweehondex-d jaar bestaat, reeds lang voor dat hij de invitatie uit Londen ontving. „De koning betreurt het, dat hij niet in staat is naar Enge land te gaan, aldus de secretaris van het koninklijke kabinet, Vincent Bom men, maar zijn betrekkingen met het Genootschap zijn zo belangrijk, dat hij onmogelijk afwezig kan zijn bij de vie ring van het jubileum". Bommen zei niet te kunnen zeggen of andere leden van net Noorse koninklijke huis de brui loft zouden bijwonen, maar hij wees op „grote moeilijkheden". Kroonprins Ha- rald zou op militaire manoeuvres gaan en prinses Astrid zou haar vader waar schijnlijk naar Trondheim vergezellen. 9 april Volgens hofkringen te Stock holm is het „hoogst onwaarschijnlijk" dat de Zweedse koninklijke familie een Britse uitnodiging zal aanvaarden, om dat op 5 mei het staatsbezoek van de Sjah van Perzië en keizerin Farah aan Zweden begint. Evenmin als koning Gustaaf Adolf en koningin Louise zul len andere leden van de koninklijke familie naar Londen kunnen gaan. 11 april In Belgische hofkringen wordt medegedeeld dat het zeer onwaar schijnlijk is dat een lid van de Belgi sche koninklijke familie naar Londen zaal gaan. 11 april Het persbureau „British Uni ted Press" meldt dat Koningin Juliana en Prins Bernhard op 4 en 5 mei zeer drukke dagen zullen hebben wegens de herdenking van de bevrijding. Kroon prinses Beatrix zal verhinderd zijn we gens een officieel bezoek aan de pro vincie Limburg op 6 mei. De verwant schap tussen het Huis van Oranje met de Windsors is overigens zeer vaag, zo wordt gezegd. 11 april Koningin Victoria Eugenie, de dochter van koningin Victoria's jongste dochter Beatrice, de laatste vorstin.van Spanje, zal niet naar Londen gaan. Zij is nog in de rouw vanwege de dood van haar broer, de markies van Carisbrooke, die in maart is overleden. Haar zoon Don Juan, de Spaanse troonpreten dent kan niet naar Londen komen, om dat hij in mei in Portugal bezoeken verwacht van vele Spanjaarden, die op 13 mei de bedevaart naar Fatima ma ken. Zijn zoon prins Juan Carlos, heeft het te druk met zijn studies in Spanje. 11 april Koningin Paul en Koningin Frederika van Griekenland worden niet in Londen verwacht, omdat zij geen bij zondere banden met het Britse ko ninklijke huis hebben. 12 april Het hoofd van de Zweedse hof houding maakt officieel bekend dat ko ning Gustaaf Adolf en koningin Louise verhinderd zijn. 12 april Koning Boudewijn van België laat weten dat hij niet naar Londen kan gaan. „Reeds geruime tijd geleden heeft Zijne Majesteit aanvaard zich op 6 mei naar Antwerpen te begeven naar aanleiding van het 75-jarig bestaan van de Antwerpse balie", aldus de officiële mededeling. 22 april Prinses Berthold van Baden en zijn echtgenote, prinses Theodora, een zuster van prins Philip, zullen niet komen. 22 april De hertog van Windsor, de lievelingsoom van prinses Margaret zal niet naar Londen gaan. Nog heel diep onder de indruk van de juist )n val haar eenvoud, majestueuze plechtigheid die op de vierde mei in de Ridderzaal plaats vond, krijg ik het niet over me, terstond in de aanvang van deze kroniek bij onze gewone, alledaagse poli tieke zorgen of belangstelling stil te staan. Het moet mij van het hart, dat en hoe zeer het samenzijn woensdag, daar waar Vorstin en Parlement bijeen waren in te genwoordigheid van tal van eerbiedwaar dige strijders voor vrijheid en recht, aan grijpend was. Aangrijpend door de herin neringen die dit alles opriep, en tevens door wat er gaande was, door wat er en door hoe het gezegd werd. Het sterkst en het mooist kwam in de ongekunstelde, te gelijkertijd van een diep-menselijke warm te getuigende woorden van Koningin Julia na tot uiting, hoe juist het was dat, ter ere van de nagedachtenis van de voor vrij Nederland gevallenen, de lijsten met hun namen overgedragen werden aan de Sta- ten-Generaal. En wel om in de ingangs hal van het gebouw van de Tweede Ka mer een bij wijze van spreken gewijde plaats te krijgen. Waarlijk, op deze vierde mei voelde een ieder dat het geen holle zin is, wanneer de grondwet inhoudt dat de Staten-Gene- raal het gehele volk vertegenwoordigen. Elke gedachte aan partijschap en politie ke tegenstellingen was verdwenen bij hen, die in de Ridderzaal samen innig dankbaar herdachten wat de vele duizenden geval len landgenoten geofferd hebben omderwil- le van Nederland-als-eenheid. De vlag Deze bijdrage schrijf ik op de vijfde mei, dag met de vlag in top. Mijn over buur heeft blijkbaar deze week niet zitten luisteren in de Eerste Kamer, toen mr. dr. Van Bruggen enige behartigenswaar dige opmerkingen met betrekking tot ver keerd, of ongewenst vlagvertoon maakte. De senator vond, dat het niet aangaat de nationale driekleur te misbruiken voor iets van zo materiële aard als een zekere han delsreclame. Nu zij erkend dat mijn over buur zich met zijn vlagvertoon opv bevrij dingsdag weliswaar niet daaraan schuldig maakte, maar wel aan het uithangen van een buitengewoon verslonsde driekleur, hetgeen waarlijk niet minder bedenkelijk te achten valt. Ook daartegen mag dan ook wel eens nadrukkelijk worden gepro testeerd. Ove rigens zij aangestipt, dat minister De Quay de begroting van het door hem geleide departement van Algemene Zaken was in de Kamer van Vijfenzeventig aan de orde niet heel diep inging op het door senator Van Bruggen in het midden gebrachte. Senatoriale breedsprakigheid. Wel beschouwd gebeurde dit evenmin naar aanleiding van wat er in onze Se naat zo al opgemerkt werd omtrent het vraagstuk van de bezitsvorming. Eerlijk gezegd bestond er weer eens reden om ietwat critisch waar te nemen hoe, zon der de geringste noodzaak, de Eerste Ka mer zich aan breedsprakigheid te buiten kan gaan. Al dit gepraat over bezitsvor ming had ten slotte niets in zich van doel treffende betekenis. Een beetje minder vriendelijk uitgedrukt: men kreeg voor de zoveelste maal een staaltje waar te ne men van aanmerkelijk veel tijdverknoei- ing, onder meer voor de minister-presi dent, die waarlijk nog wel andere en gro tere zorgen aan zijn hoofd heeft. Steeds duidelijker is zich bijvoorbeeld gaan aftekenen dat, ook indien men over tuigd mocht zijn van de onontbeerlijkheid om bepaalde maatregelen te treffen ter verhoging van de militaire beveiliging van Nieuw-Guinea, het in de jongste tijd in dat opzicht door sommige instanties in Den Haag aan de dag gelegde beleid te denken kan geven. Komende week zal deze aangelegenheid onderwerp van gedachtenwisseling in de Tweede Kamer uitmaken. Terecht, want het gaat hier om belangen die men niet moet onderschatten. Zo kan b.v. de vraag rijzen, of wel in alle opzichten zo gehan deld is dat wij onze internationale positie niet, zonder noodzaak, aan mogelijke ern stige schade blootstellen. Zeker, men kan de al dan niet schoon te noemen leuze „juist of niet juist, mijn (ons) land vóór alles" aanheffen en de stelling innemen dat het ons geen sikke pit kan schelen, wat men er elders van zegt of vindt dat wij met nogal wat tam tam met behulp van de Karei Doorman en nog een tweetal oorlogsbodems aan vlagvertoon gaan doen om daarnaast te gelijkertijd voor militaire versterking op Nieuw-Guinea te zorgen. Dat standpunt neemt de regering ech ter niet in. Laat ik slechts één te dien op zichte duidelijke aanwijzing vermelden. Niemand in het kamp van de machtigen in Den Haag ontkent, dat vermelde sche pen een straatje om zullen varen. Te we ten: niet door het Suezkanaal, en zulks om geen extra spanningen van internationale aard op te wekken. Anders gezegd, ten ein de de Verenigde Arabische Republiek te ontzien en niet de kans te lopen, dat haar leider Nasser, uit vriendschap jegens Soe- karno, moeilijkheden ten opzichte van de doorvaart van de Karei Doorman met aan hang zou gaan veroorzaken, wordt het Suezkanaal thans vermeden. Dit nota be ne, terwijl Nederland overigens altijd voorop heeft gestaan in de rij van hen, die terecht verkondigen dat Nasser er volken rechtelijk volkomen naast is. wanneer hij niet aan alle staten toelaat vrijelijk door genoemd kanaal te varen. Hoe het zij, al les wijst er op dat in dit opzicht Den Haag wel degelijk in het oog houdt wat men el ders zegt of wenst. Daarentegen overheerst de indruk, dat er al heel weinig zeg, in geen enkel op zicht rekening is gehouden met inter nationale gevoelens, toen er zo bijzondere nadruk werd gelegd op hetgeen er thans met het oog op meer beveiliging van Nieuw-Guinea gaat gebeuren. Let wel, het gaat hier geenszins louter om de gevoe lens in Indonesië, doch evenzeer om de door een en ander bij de regeringen van de Verenigde Staten en van Engeland op gewekte indrukken. De goede verstaan der heeft slechts een half oor nodig. Daar mee nu zal ongetwijfeld onder anderen ook minister De Quay, optredende als invaller voor minister Luns, beluisterd hebben wat men in die beide landen vindt van de door de Nederlandse regering thans ge volgde gedragslijn. In elk geval mag men verwachten, dat niet in de laatste plaats ook deze interna tionale kant van wat wij ter bescherming van ons nationale grondgebied in Nieuw- Guinea gaan ondernemen, zeer binnen kort onderwerp van gedachtenwisseling in de Tweede Kamer zal uitmaken. Sedert de Eerste Kamer haar begrotingshoofd stuk heeft aangenomen heeft Zijne Excel lentie De Quay tenminste weer even tijd om zich hierop voor te bereiden. Overbo dige weelde zal dat niet zijn. (Vervolg van pagina 1) Kroesjtsjev reageerde scherp op een boodschap van president Eisenhower waarin deze meedeelde dat hij slechts tot 23 mei ter topconferentie kon blijven. Als staatslieden hun verblijf gingen beperken dan bewees dit dat de topconferentie niet de nodige aandacht van hen kreeg, aldus de Russische premier. Eisenhower had ook de mogelijkheid geopperd dat vice-pre mier Nixon verder ter topconferentie aanwezig zou blijven. Kroesjtsjev zei dat wanneer Nixon de bevoegdheid kreeg om daar te onderhandelen „het zal zijn zoals wij in Rusland zeggen: wanneer de geit gestuurd wordt om op de kool te pas sen". Volgens westelijke waarnemers be tekende dit dat Kroesjtsjev zou weigeren door te gaan met een topconferentie waar op de Verenigde Staten vertegenwoordigd zouden worden door Nixon, die volgens Kroesjtsjev het minst van allen dacht aan beëindiging van de koude oorlog of de be wapeningswedloop. Bandietenstreek Kroesjtsjev zei in zijn rede dat zondag jongstleden een Amerikaans vliegtuig bo ven Russisch gebied is neergeschoten en dat de Sovjet-Unie de kwestie van vluch ten van Amerikaanse vliegtuigen boven de Sovjet-Unie voor de Veiligheidsraad van de UNO zal brengen. Ook op 9 april had een Amerikaans vliegtuig het Russische luchtruim geschonden. Kroesjtsjev noemde het „een bandieten- streek". Volgens hem worden deze provo cerende daden verricht om de topconfe rentie te saboteren of tenminste elk ak koord te voorkomen. Er zal krachtig ge protesteerd worden bij de Amerikaanse regering. „Wij hebben wel wat om ant woord te geven op agressieve daden. Wij hebben raketten die volmaakt werken en die in staat zijn hun doel te treffen", al dus Kroesjtsjev. De mededeling over het vliegtuig kwam als een plotselinge draai in Kroesjtsjevs rede, nadat de premier gezegd had niet te twijfelen aan Eisenhowers inspanningen voor de vrede. Hij zei „op aanwijzing van de Russische regering verplicht te zijn" van het incident melding te maken. Hij zei dat men wel tot de slotsom moet ko men dat agressieve krachten in Amerika optreden om de topconferentie tegen te werken. Hij dacht echter toch niet dat men dit incident nu moest opvatten als een daad van werkelijke agressie en oor log. Het vliegtuig is neergehaald, door mid del van een raket van de Russische lucht afweer, aldus heeft Tass vandaag gemeld. Volgens het Russische persbureau heeft maarschalk Gretsjko dit meegedeeld op een gemeenschappelijke vergadering van de beide huizen van de Opperste Sovjet. Maarschalk Gretsjko zei dat de eerste ra ket dadelijk raak was. Eisenhower gelast onderzoek WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft, blijkens een medede- deling van het Witte Huis, een volledig on derzoek naar de verdwijning van het Ame rikaanse vliegtuig gelast, dat, volgens Kroesjtsjev boven de Sovjet-Unie omlaag werd geschoten. Het ministerie van De fensie zei dat Kroesjtsjev mogelijk ge doeld heeft op een Amerikaans „U-2"-toe- stel voor wetenschappelijk onderzoek, dat op een mei te Adana, in Turkije, is op gestegen en sindsdien wordt vermist De „U-2" is een op grote hoogte vliegend eenmotorig onbewapend „vliegend labora torium". Walter Bonney, een woordvoerder van het Amei-ikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.), verklaarde dat de U-2 camera's aan boord had om foto's van het wolkendek te maken. De came ra's wai-en niet bestemd voor verkennings doeleinden. Bonney voegde hieraan toe dat het toestel geen apparaten aan boox-d had voor het nemen van luchtmonsters met het oog op radio-activiteit. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard dat de vlie ger van de vermiste „U-2" mogelijk door het niet goed werken van zijn zuux-stofap- pax-aat het bewustzijn heeft verloren en in die toestand onopzettelijk over de Rus sische grens is gevlogen door de automa tische piloot. „De regering heeft zich over deze zaak met de Russische regex-ing in verbinding gesteld, waarbij zij zich in de eerste plaats zekei-heid wil vei-schaffen over het lot van van de bestuurder, aldus het ministerie. De piloot van de U-2 is de dertigjarige Fx-ancis G. Powers, die sinds mei 1956 als testpiloot bij de Lockheed maatschappij in dienst is en uitbesteed was bij het bu reau voor lucht- en ruimtevaart. MOSKOU (Reuter/AFP) De Russi sche pers heeft vandaag een foto gepubli ceerd van het wrak van het neergescho ten Amerikaanse vliegtuig. De kranten hebben tevens een foto afgedrukt van de zes militairen, „die zich met succes ge kweten hebben van de taak om de lucht- piraat neer te schieten". Volgens de Russische pers drong het Amerikaanse vliegtuig diep in het Russi sche luchtgebied doox-. Een jonge schilder uit West-Berlijn, de 23-jarige Rolf Wollny, wordt ervan ver dacht een bom te hebben geplaatst in de „Eden bar" aan de Kurfürstendamm, op 24 april. Wollny werd in februari veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf wegens het kladdex-en van „Juden raus" op muren. Hij mocht echter op vrije voeten blijven tot de dag waai-op hij zich bij de gevangenis moest melden. De politie die hem kwam halen toen hij niet bij de gevangenis verscheen trof zijn flat leeg. Bij de bomontploffing wer den twee mannen en een vrouw gewond.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7