Bevrijdingsfeest in IJmond werd waar feest voor tienduizenden FRANS LIST I Verras haar i „Droom der gevangenen" S i. N. TROMP 5 9 Velsense dames winnen van Hillegom Medische verzorging tijdens het weekeinde HTS-studiedagen VRIJDAG 6 MEI 1960 HET BEVRIJDINGSFEEST IN DE IJMOND is een waar feest geworden. Onder by na ideale weersomstandigheden begon in de morgenuren het feest voor de leerlingen van kleuterscholen en lagere scholen. In de middaguren werden sportwedstrijden ge houden. In Velsen maakte het tamboerkorps „Voorwaarts" een muzikale mars naar het Zuidelijk Pontplein, waar later in de avond de Hoogovenharmonie een taptoe hield. Een groot vuurwerk aan de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal en gade geslagen door duizenden vormde het hoogtepunt van de feestelijkheden. IJmuidcn- West heeft in de viering van de bevrijdingsdag een belangrijk aandeel gehad. Er was grote belangstelling voor alle punten van het programma. Na de muzikale optochten van de drum band van de christelijke gymnastiekvere niging en „Wilhelmina" brachten de leer lingen van de vierde en vijfde klassen der lagere scholen een aubade op het plein van de Bethlehemkerk, terwijl de lagere klas sen met spelletjes werden bezig gehouden. In een openluchtbijeenkomst voor de Beth lehemkerk spraken pastoor Nieuwenhuyzen en ds. Sj. de Roest. 's Middags was er een uitgebreid varié té-programma in het Gijzenveltplantsoen, waarbij de afwerking wel wat in het ge drang kwam doordat niet de hele rol- schaatsbaan beschikbaar was gesteld. Gro te belangstelling genoot ook het volksdan sen door een ensemble uit Velsen-Noord en Beverwijk onder leiding van de heer Mooyman en het optreden van de West- friese dansgroep uit Wijdenes. Een bevrij dingsbal besloot het feest. B evrijdingssterrit Veel jongens en meisjes zijn gistermor gen gestart voor de Bevrijdingsterrit. Een route van dertig kilometer voerde de fiet sers door alle delen van Velsen en moest in precies drie uur worden afgelegd. De kinderen vertrokken van de startplaatsen in groepjes van zes. Tien kilometer per uur was de juiste snelheid. Veel snel ler gingen de meesten niet. Verstandig want dat zou strafpunten, wegens overtre ding van de maximumsnelheid hebben op- leverd. Te langzaam mocht ook weer niet. Traagheid werd eveneens met strafpunten gestraft. Op de meest onverwachte plaat sen stonden controleurs op de loer. Het ging er om zes gekleurde bordjes, opge hangen voor ramen aan de rechterzijde van de weg, op te sporen. Op ieder bord je stond een getal. Rekenen moest ook nog in die warmte. Het hoogste getal moest worden gedeeld met het op één na hoogste en het laagste getal moest wor den vermenigvuldigd met het op één na laagste. De uitkomsten moesten bijelkaar worden opgeteld. De deelnemers eindigden weer waar zij waren begonnen. Alle posten werden om 1 uur opgeheven. In ijltempo begon de administratie de gegevens van de dertienhonderd sterritrijders om te re kenen om te bepalen welke 25 jongelui de beste prestatie hadden geleverd. Ieder ont vangt nog een persoonlijk aandenken, dat op de scholen zal worden uitgereikt. Ook zal nog worden bekend gemaakt welke school dit jaar de bekerprijs heeft gewon nen. De uitslag is: 1 Ada van Rijn, Mar- rrix van Sint Aldegondeschool 8 strafpun ten; 2 Ada Rodenburg, Marnix van Sint Aldegondeschool 8 strafpunten; 3 Jan Wormsbecker, Willem de Zwijger ULO 9 strafpunten; 4 Michael van Oeffelen, Joan nes ULO 9 strafpunten; 5 J. In 't Veld, Technische School 9 strafpunten. IJ mui den-Oost Plein 1945 was 's ochtends weer het centrum van de feestelijkheden in IJmui- den-Oost. Het tamboerkorps „Voorwaarts" wekte de langslapers met een muzikale mars vanaf de wasinrichting aan de Snel- liusstraat naar Plein 1945. Leerlingen van de vierde en vijfde klassen van de lage re scholen begonnen om halftien onder lei ding van de heer J. Huizinga met het brengen van een aubade. Wethouder C. P. J. Maas prees de kinderen na afloop voor de wijze waarop zij hadden gezongen. Ter wijl de zon warmer werd en veel mensen op de Lange Nieuwstraat flaneerden, riepen pater Facundus O. F. M. Cap en ds. J. A. Tiemens in een openluchtbijeen komst op Plein 1945 de honderden aanwe zigen op tot bezinning. Medewerking aan deze bijeenkomst verleenden het Geref. Evang. Koor IJmuiden. het Kerkkoor TJmuiden-West en de IJmuider Harmonie. Advertentie met een heerlijke TAART j zuivere roomboter-, slagroom-, vruchten-, moccataarten enz. vanaf ƒ3.j| {j BANKETBAKKER!} PLANETENWEG 4 TELEFOON 4008 Handbalduel Ter gelegenheid van de bevrijdingsdag speelde op het hoofdveld van „Schoonen- berg" een tweetal dames-handbalteams, namelijk die van Full-Speed (Velsen) en Concordia (Hillegom) een geanimeerd par tijtje tegen elkaar. Vóór de rust wogen de elftallen aardig tegen elkaar op, maar het schieten was aan beide zijden niet best. Toch moesten de beide doelvrouwen zo af en toe in actie komen en dit ging haar zo goed af, dat de rust met 00 inging. Na de rust kwam Full-Speed iets in de meer derheid en wat de Velsense dames nu on getwijfeld in haar voordeel hadden, was een grotere schotvaardigheid. Zij lieten de Hillegomse doelvrouwe nu driemaal de bal uit het net halen. Hillegom slaagde er niet in de eer te redden. Wel deden de dames uit de bollenstreek een aantal pittige aan vallen, maar zij voerden het samenspel te ver door en kwam het al eens tot een schot, dan stond de Full-Speed-doelvrou- we op haar post, zodat de Velser dames uiteindelijk met een 30 zege het veld konden verlaten. In de middaguren trokken velen naar de weide aan de Heerenduinweg. Het pro gramma vermeldde daar het optreden van de imitator en parodist Klaas Koomen, acrobatiek door „The Red Girl", Ham mondorgelspel door Henk Poen, zang door het jongenskoor „De Zingende Klokken", een show door het tamboer- en pijper korps van de Chr. Gymnastiekvereniging „IJmuiden", dat al vroeg in de midaag een muzikale wandeling door de stad had gemaakt, accordeonspel en een optreden van de IJmuider Harmonie. Tenslotte geno ten nog velen van het nationale televisie programma. In Driehuis en Velsen-Zuid Juffrouwen met te sterk aangezette lip pen en te zwarte wenkbrauwen en ook nog al slordig gekleed, trokken donderdagmid dag in Velserbeek nogal wat bekijks. Het waren vreemde juffrouwen met zware stemmen en ze rookten de ene sigaret na de andere. Bovendien fietsten ze nogal mannelijk en daarbij kwamen af en toe bleke en soms magere benen te voorschijn. Enfin u begrijpt het waarschijnlijk al: de dames waren gecostumeerde heren en som migen hadden zich zodanig gekleed, dat de kans niet gering was vergissingen te maken tijdens gesprekken met de „dames" Het ringsteken op de fiets, georgani seerd door de oranjevereniging „Oud Vel sen" vond plaats in park Velserbeek. Er waren niet zoveel deelnemers, maar ja, er is ook moed nodig zich te verkleden en zich aldus in het openbaar te vertonen. Opmerkelijk was dat de meesten zich als vrouw hadden verkleed. Na afloop van deze ringrijderij op de fiets, gingen de gecostu- meerden in optocht naar het voetbalterrein aan de Waterloolaan, waar een voetbaltref- fen plaats vond tussen verklede mannen uit Driehuis. In dat deel van de gemeente Velsen trok in de middaguren een kinderoptocht dooi de straten, die honderden belangstellenden trok. Het was een korte optocht, de kin deren waren voor een paar uur Chinees jes, Indiaantjes enzovoort. Ook waren er een paar leden van de beruchte Ku Klux Klan Santpoort Santpoort-Noord en Santpoort-Zuid vier den het bevrijdingsfeest met het luiden van kerkklokken, hoorngeschal, muzikale marsen en aubades. In het Burgemeester Rijkenspark was een bezinningsbijeenkomst waar het woord werd gevoerd door pastoor A. F. J. Goossens, ds. G. H. van Willens- waard en ds. M. W. J. C. de Kluis. Het Engelmunduskoor, het Santpoorts Her vormd Kerkkoor en het fanfarekorps Wil helmina deden zich horen. De r.k. harmo nie Soli Deo Gloria begeleidde een lam- pionnenoptocht. Verschillende vgouwenko- ren en de Stem des Volks zongen liederen. In Santpocrt-Z. werden de feestelijkheden besloten met de uitvoering van een geva rieerd programma door d' Oprechte Ama teur. op het plein van de Brederodeschool. Velsen-!\7oord De inwoners van Velsen-Noord, die bij de viering van de vijftiende bevrijdings dag de woorden van pastoor A. G. de Boer „we horen bij elkaar maar we blijven onszelf" tijdens de herdenkings dankdienst uitgesproken, goed begrepen hadden, hebben van 's morgens acht uur af tot middernacht een aaneenschakeling van levendige festiviteiten meegemaakt, die nog lang in herinnering zullen blijven. Deze reeks van feesten, voorbereid door de heren W. P. J. Mudde, M. J. Marcus en andere leden van het 5-mei comité, hebben een groot aantal hoogtepunten ge kend, waaraan stijlvol medewerking is verleend door de onvermoeibare mu ziekkorpsen „De Eendracht" (dat voor de eerste maal openbaar in uniform optrad) „St. Caecilia" en de drumband „Schulpen- Meerweiden". Om acht uur. nadat de kerkklokken hun feestelijk gebeier hadden gestaakt, open den op de toren van de R. K. kerk, op het dak van een woning aan de Wijker- straatweg en op „De Gilden-flats" trom petters met fanfares de feestelijkheden. Spoedig daarna marcheerden de muziek- kopsen, waarbij de frisse drumband „De Eendracht" voorafging, door de druk be- vlagde straten en langs de scholen om de kinderen op te halen. Gezamenlijk kwam men bijeen voor het plein van de Water- vlietschool, waar de leerlingen van alle 4e en 5e klassen onder leiding van de heer P. Bosma een aubade gaven. Intus sen gaf locoburgemeester H. de Boer van zijn belangstelling namens het Velsens Gemeentebestuur blijk en mengde zich on der de honderden belangstellenden, die het plein omzoomden. De zang van deze mooie aubade, die op deze stralende lentemorgen begon met het volkslied, werd met aan dacht beluisterd. Vooral het „Dona nobis pacem" klonk treffend mooi, maar niet minder leuk waren diverse canons. Na af loop getuigde de locoburgemeester van zijn bewondering voor deze prestatie. De heer Bosma merkte nog op „we gaan wel uit elkaar, maar hopen elkaar spoedig terug te zien", doelende op de saamhorigheid bij dit feest. Een indrukwekkend hoogtepunt op deze morgen was vervolgens de bevrijdings dankdienst op het Stratingplantsoen, dat met fleurige vlaggetooi was versierd en waarbij wethouder H. de Boer evenzeer aanwezig was. Medewerking verleende het Gereformeerd Evangelisatie Zangkoor Vel- sen-Noord-Beverwijk, dat Valerius'liede- ren tengehore bracht. Van eigen werk de clameerde de heer A. Kok „Vijftien jaar bevrijding", waarin hij, onder grote stilte herinnerde aan gevallen verzetslieden uit eigen plaats onder anderen Van Rijswijk, Strating en Wardenaar. Het prachtige ge dicht sloot geheel aan Op de herkenkings- rede van pastoor A. G. de Boer. Hij zag in Velsen-Noord door de Velser Gemeen schap een gesloten gemeenschap, waarin men echt bij elkaar hoort, wat een kwart eeuw geleden ondenkbaar zou zijn. Maar zei hij, wij blijven onszelf, hoewel we sa men doen uit belangstelling voor elkaar. Ook nu is dit weer mogelijk gebleken bij de dankbaarheid, die na viiftien jaar be vrijding ons vervult. Voor vele jongeren is het gelukkig, dat zij geen oorlog, hon gertocht, angst, bezetting en bombardemen ten hebben gekend, ook niet de emigra tie van „Noord", die met de geweldige afbraak veel ellende heeft veroorzaakt. Maar gelukkig herkregen wij de vrijheid, zonder welke een mens niet leven kan. En mocht er nog jegens de bezetters een wraakgedachte over zijn, zo zei pastoor de Boer vooral aan de jongeren „vergeet en vergeef"! Mogen wij allen dankbaar blijven bij het vrijheidsgeest en moge dit blijven, de vrede in onze harten geven om ook samen ook in Velsen-Noord, in vi-ede te leven. De duizendkoppige menig te, die de rede onder grote stilte aanhoor de, zong hierna met het koor en de kapel „De Eendracht" geroerd het volkslied. De heer Mudde dankte vervolgens loco burgemeester de Boer voor het bijwonen van de aubade en de dankdienst en al degenen, die tot het voortreffelijk welsla gen van het ochtendprogramma hadden meegewerkt. Schoolfeesten Op alle scholen hebben de kinderen deze morgen hun feesten gehad; er waren film voorstellingen, in de lagere scholen, sport wedstrijden op „Rooswijk" voor enige scholen, terwijl de kleuters allen op leuke wijze met spelletjes bij de Da Costa-kleu- terschool werden onderhouden. En van zelfsprekend ontbraken de feestlekker- nijen bij dit feestvieren niet. Nauwelijks na de middagpauze om half twee trad voor de eerste maal de ritmi sche dansgroep van de speeltuinen op op het druk versierde terrein aan de Wijker- straatweg bij de scholen. De inwoners van „Noord" waren blijkbaar zeer door het prachtige programma aangetrokken, want ook nu was de belangstelling rond het veld duizendkoppig. De keurig in het wit geklede meisjes, vijftig in getal, die vijf maanden geleden pas bijeenkwamen, hebben onder voortreffelijke leiding van mevr. Tjepkema prachtige dansen en rit misch ballet uitgevoerd met als prima donna een achtjarige (Joke v. d. Haak) die telke Na el- Advertentle Slijterij er. Wijnhandel Lange Nieuw straat 447 Telefoon 7281 gen en beloonden de muzikanten met waarderend applaus. Met recht kon de heer Mudde triom fantelijk over de zeer bijzonder geslaagde dag alle medewerkenden aan het welsla gen danken. Bijzondere lof verdient „De Eendracht", die zich uitstekend heeft ge weerd, en van haar optreden naar buiten zeer veel voldoening moet hebben gehad, evenzeer als de onvermoeibare „St. Ce cilia" en de speeltuindrumband. Velen maakten nog een avondwandeling langs de door schijnwerpers verlichte kerkgebouwen en de geïllumineerde vlag gen is het Stratingplantsoen, waar op de hoek van het Watervliet-schoolplein na half elf de Ad-ri-jo's met vrolijke dansmuziek de vele danslustigen tot middernacht in prettige stemming bijeenhielden. Eerst toen kwam het einde van een zeer drukke, maar bijzonder geslaagde dag van een bevrijdingsfeest, waarmede de organisatoren, de heren W. P. J. Mudde, M. J. Marcus, C. Schepers en anderen al le eer hebben ingelegd en dat de inwo ners van „Noord" geweldige voldoening heeft gegeven. Beverwijk Beverwijk heeft op enthousiaste wijze het bevrijdingsfeest gevierd. Het begon "s morgens om 8 uur, toen de Beverwijkse jeugd zich bij het bevrijdingsmonument aan de Zeestraat opstelde. Na het hijsen van de vlag heeft burgemeester J. G. S. Bruinsma een woord tot de jeugd gespro ken, waarna men gezamenlijk het Wilhel mus zong. Op de sportvelden aan de St. Aagtendijk werd een voetbaltoernooi gespeeld. In de VEB-garage aan de Brink kwam 's mid dags een 150-tal invaliden bijeen, die van het Rode Kruis een pracht middag kregen aangeboden. Fred Wieman en Rira Verda, met zang en accordeon, en Dave Parker Bevrijdingsfeest in IJmuiden: folk loristische dansen op het Stationsplein bij de Vissershaven. ke dans was het publiek gul met applaus en er werd druk gefotografeerd en ge filmd, zoals trouwens tijdens de gehele dag. Een treffende symboliek met de vre- desgedachte was het oplaten van een paar honderd duiven van „Het Atoom". Op het nabijgelegen Watervliet-school plein concerteerde vervolgens de kapel „De Eendracht" onder leiding van de heer M. Cligge, welk concert evenzeer door honderden werd beluisterd, die deze muzi kale feestbijdrage hogelijk waardeerden met gul applaus. Evenzeer viel dit ten deel aan het Chr. jeugdkoor „De Zangvogels" dat een drietal leuke liederen ten gehore bracht als intermezzo. Het feestterrein werd meteen daarna het domein van de gymnastiekverenigingen IEV, Sparta en SSH, die al evenzeer de bijzondere aan dacht van de honderden toeschouwers kre gen bij hun demonstraties. En die waren dan ook zeer gewaardeerd: aan brug, rin gen. op lange mat en de springkast werd keurig gewerkt. Vooral de gedurfde af- sprongsalto's aan de ringen werden her haaldelijk door applaus onderbroken. De nu volgende voetbalwedstrijd tussen twee elftallen van junioren, samengesteld uit Kinheim, VVB en IEV was al even spectaculair. Met veel genoegen en aan moedigingen hebben de voetballers een lekker partijtje ten aanschouwe van zeer velen gespeeld. Hierna heerste beperkte rust tot acht uur toen de muziekkorpsen hun muzikale rondgangen door heel Vel sen-Noord maakten en honderden inwo ners meetrokken naar het vuurwerk op het zuidelijk pontplein. Jammer genoeg was dit vuurwerk, dat rondom het bun kerrestaurant door duizenden werd gade geslagen voor de kijkers aan de noord zijde maar zeer beperkt zichtbaar. Het brede kanaal en de varende ponten vorm den nare obstakels. Desondanks was er grote bewondering voor de fraaie vuurpij len, de grote lichteffecten van gouden en zilveren fonteinen en sterrenregens. Het sluitstuk „Bevrijding 1945-1960" gaf met zijn vele kleurige lichteffecten een passen de bekroning van het geheel. Taptoe Prompt na half tien werd aan de Wij- kerstraatweg de taptoe door de drie mu ziekkorpsen, die toch wel een zeer drukke dag hebben gehad, gehouden. Onder lei ding van de heer C. Schepers begon de uitvoering met enige koralen, afgewisseld door drumband-fanfares en marsen met als slot het Wilhelmus. Ruim 2000 mensen waren van dit prachtige gebeuren getui- Advertentie Trouwboekje en Spaarbankboekje horen bij elkaar STICHTING NUTSSPAAR BANK In de gem. Velsen zorgden voor muziek en zang. 's Avonds heeft de Beverwijkse Harmoniekapel een rondgang door de gemeente gemaakt en in de garage aan de Brink werd gedanst tot laat in de nacht. Burgermaaltijd in Beverwijk In de grote garage van de Verenigde Expeditie Bedrijven aan De Brink te Be verwijk heerste voor een paar uur op be vrijdingsdag een restaurantsfeer. Welis waar rook men nog enigermate verse mo torolie, doch de honderden ingezetenen van Beverwijk waren daaraan na de eer ste kop koffie spoedig gewend. Leerlingen van de gemeentelijke Huishoudschool ser veerden heerlijke gerechten tijdens deze in Beverwijk welhaast traditioneel gewor den burgermaaltijd. Achter de lange tafels zaten vertegen woordigers van verenigingen, bedrijven en organisaties. Het voltallige gemeentebe stuur van Beverwijk was aanwezig en ook Hoogovens was hier vertegenwoordigd in de persoon van de heer P. R. Bentz van den Berg, een der drie directeuren van de K.N.H.S. De heer Bentz van den Berg heeft een korte toespraak gehouden. Hij zei de in druk te hebben dat men zo langzamerhand over de bevrijding raakt uitgepraat, daar mee geenszins bedoelende de herdenking van de gevallenen in de Tweede Wereld oorlog Spreker zou het verschrikkelijk vinden als de viering van de bevrijdings dag een sleur zou zijn. Op het eiland Rhodos, waar de spreker en diens vrouw hun vakantie hebben door gebracht, heeft de heer Bentz van den Berg echter de zin en de betekenis van de bevrijding als het ware herontdekt, toen daar duizenden mensen op 24 en 25 maart met grote devotie een groet brach ten aan het graf van de onbekende soldaat. De spreker was van mening dat men niet alleen moet zien de bevrijding van ons land, maar ook die van andere lan den. Men dient de bevrijdingsdag ook niet te beschouwen als een herdenking van een historische gebeurtenis, maar als een be leving van het gevoel als mens vrij te zijn, aldus de heer Bentz van den Berg. Positief en constructief moeten de men sen alles doen om de vrijheid zeker te stellen. De spreker dacht in dit verband aan de Europese eenheidsbeweging op so ciaal, maatschappelijk, cultureel en poli tiek terrein. Landen moeten geen klein zielige houding aannemen bij de verwezen lijking van die gewenste eenheid. Hij noemde bijvoorbeeld de controverse tus sen de zes landen van de E.E.G. en de zeven van de Vrijhandelszone. Met de gedachte aan de Europese een heidsbeweging keerde de spreker terug op zijn mening, namelijk dat men de bevrij dingsviering niet als een nationale zaak moet zien, maar als een Europese aange legenheid. Nu moeten in Europa maatre gelen worden genomen, zodat de verwor- ven vi-ijheid moeilijk of niet meer is aan te tasten. Als men het zo ziet geloof ik Advertentie HOOGST BELANGRIJK is het de juiste toon te treffen bij het aan bieden van een geschenk ter gelegenheid van moederdag. Daarom is het ideaal dat u in een moderne winkelruimte langs een grote verscheiden heid van door dames begeerde artikelen kunt wandelen. Een deskundige voorlichting bij het bepalen van uw keuze is daarbij van het grootste belang. Dit alles vindt u in het Instituut voor huidverzorging ÏANNY VAN ROON Brecstraat 106 - Beverwijk - Telefoon 3915 Ook per telefoon of schriftelijk gegeven op drachten worden uitgevoerd en gratis bezorgd door het gehele land. dat de herdenking van de bevrijding van de Duitse overheerser betekenis kan heb ben", zo besloot de heer Bentz van den Berg zijn toespraak, die met applaus werd beantwoord. Burgemeester J. G. S. Bruinsma heeft ook nog gesproken tot besluit van deze burgermaaltijd. Hij was het volkomen e4ens met de woorden van de heer Bentz van den Berg. Hij hoopte dat door deze maaltijd de band tussen de gemeentena ren was verstevigd en dat dit zijn vruch ten zou mogen afwerpen voor de bevolking van Beverwijk. Heemskerk De viering van de bevrijdingsdag in Heemskerk begon al vroeg. Van kwart voor acht tot acht uur luidden de kerk klokken. Om negen uur vond een optocht plaats van ongeveer tweeduizend school kinderen. Voorafgegaan door het fanfare korps „St. Caecilia" werd een mars door het dorp gemaakt. Het geheel maakte een fleurige indruk temeer daar elk kind een ballon in de nationale driekleur bij zich had. De ballonnen waren voorzien van het opschrift „Bevrijdingsdag in Heemskerk". Op het Raadhuisplein werden ze los gelaten en voor de verstkomenden heeft de vereniging „Koninginnedag" fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Op het bordes van het raadhuis was het voltallige gemeente bestuur aanwezig toen burgemeester H. Nielen een bevrijdingsrede uitsprak. Hij vergeleek de toestand van nu met die van vijftien jaar geleden. Gisteravond heb ben we de doden herdacht. Wij zijn dank verschuldigd aan hen die hun leven heb ben geofferd voor onze vrijheid, aldus de heer Nielen. Onder leiding van de heer H. J. Kerk- laan werd hierna een aubade gebracht met medewerking van „St. Caecilia". Tot slot werden op het Raadhuisplein vierhonderd duiven losgelaten. De ouderen begaven zich naar de Her vormde begraafplaats waar burgemeester Nielen een krans legde op het graf van de Engelse vliegers, die in december 1943 met hun toestel zijn neergestort bij de Kruis berg in de PWN-duinen. Na twee minuten stilte speelde St. Caecilia het Engelse volkslied en het Wilhelmus. Na deze aan grijpende plechtigheid vond in de Her vormde kerk een bevrijdingsdienst voor Hervormden en Gereformeerden plaats. In het Hervormde jeugdhuis aan de Ten Katestraat vond op deze dag een tentoon stelling plaats onder het motto: „Zo was het van mei 1940 tot mei 1945". Hiervoor bestond een geweldig grote belangstelling. Op De Vlotten werd een sportmiddag ge houden. 's Avonds heeft de volksdansvereniging ..Assumburg" demonstraties gegeven op het Bachplein. Dit trok veel bekijks. De school kinderen werden overdag prettig bezig gehouden met bioscoopvoorstellingen en poppenkastvertoningen. C astricutn Bevrijdingsdag 1960 had voor Castricum een bijzonder karakter omdat het vrijwil lige brandweercorps tevens op deze dag zijn 40-jarig bestaan vierde. De .leugd werd tot des middags twee uur op het Vitesse en CSV-terrein bezig ge houden met voetbal, trefbal, handbal en kastiespel. Daarna was aller belangstel ling gericht op de demonstraties van de brandweer. Er werd een rondgang door het dorp gemaakt door het corps met al zijn beschikbare materiaal. Het slot van deze geslaagde bevrijdings dag werd, voor wat de brandweer betrof, gevormd door een receptie in hotel Kom man, waar velen het corps kwamen feli citeren en cadeaus aanboden, en een ge noeglijke feestavond in hotel de Rustende Jager. De toneelvereniging St. Pancratius be sloot bevrijdingsdag 1960 met een tweede opvoering van Het huis vol Verrassingen en een geslaagd bal. (Alle verzoeken zo mogelijk voor 10 uur zondagmorgen). IJMUIDEN: Artsen: A. J. G. Wermenbol, Maasstraat 15, tel. 6388; D. J. Boosman, Stationsweg 7, Velsen-Zuid, tel. 4340. Apotheken: Apotheek Ledeboer, Kenne- merlaan 80. Verloskundigen: Mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 2, tel. 5259; mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mej. A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 7945; mej. E. W. Engelhart, Moerbergplant- soen 143, telefoon 7949. SANTPOORT: Artsen: M. M. C. Trooster, W. Daniëls- laan 14, Santpoort-Station, tel. 8410. Apotheken: Sant.poortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-Zuid, tel. 8249. VELSEN: Wijkverpleging: Zuster M. van Gelder, Lange Nieuwstraat 34, tel. 4378: Oud- IJmuiden ten noorden van Kennemer- laan, Marktplein, L. Nieuwstraat, Plein 1940-'45; Zuster C. E. Th. Man, IJsel- straat 23, tel. 8028: ten zuiden van Ha venkade, Kennemerlaan, Marktplein, L. Nieuwstraat en Zeeweg: Zuster D. Spiers, Geelvinkstraat 27, Velsen-Noord, telef. K 2510-3936: ten oosten Zeeweg, Velser beek, Velsen-Zuid, Velsen-Noord: zuster Lammerts, Curagaostraat 18, Santpoort, tel. K 2560-8756: Driehuis, Santpoort- Dorp. Santpoort-Station. BEVERWIJK en VELSEN-NOORD Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: -J. H. M. Rolink, Duinvlietstraat 8. Velsen-Noord, telef. 025103745. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: A. Verburg, t.h.v. dr. Rooyaards, dr. Schuitstraat 12, telefoon no. 3636, b.g.g. 5551. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apo theek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. HEEMSKERK—UITGEEST Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: I-I. Kloppert, G. van Assendelftstraat 25, Heemskerk, telefoon no. 02512—476. Apotheken: De Heemskerkse Apotheek, Maerelaan 48, telefoon 490. Kraam- en wijkverpleging Witte Kruis Beverwijk en Heemskerk. Wijkver pleging: zuster Verstegcren, Laan van Kanaan 107, telefoon 4409. Kraamverzorging: zuster De Ruiter Laan van Kanaan 107, telefoon 4409. CASTRICUM Artsen: De Jongh, Kon. Julianastraat 1, telefoon 2534. Wijkverpleging: Zuster Boots, Koningin Julianastraat 14, telefoon 2544. Verloskundige: mevr. ScholtenKloes, Vinkenbaan 8. telefoon 2590. Apotheken: Ouwerkerk. Burgem. Lom- menstraat 6. telefoon 2500, is dagelijks van 818 uur en daarna en zondags voor spoedgevallen (ook des nachts) ge opend. Advertentie STERK (voor beter schoenwerk) llmuiden: Kennemerlaan 95 Santpoort: Hoofdstraat 136 Op hetzelfde ogenblik, dat buiten een da verend vuurwerk werd afgestoken, werd in de eeuwenoude Engelmunduskerk te Velsen Christopher Fry's dramatisch spel „Droom der gevangenen" opgevoerd, met welke voorstelling deze vijftiende Bevrij dingsdag op een even waardige als passen de wijze werd afgesloten. Het organiserend comité had hiervoor in samenwerking met de sectie toneel van de Velser Gemeenschap vier spelers aan gewezen, die wel zo ongeveer als de bloem van het plaatselijk amateurtoneel kunnen worden beschouwd: Cees de Jong („De Hooger Geest Ghesellen"), Chris Sluiters („Palvu"), Jan Wijker („De Plankeniers") en Henk Zwanenburg („K.Z.O.S."). Deze talentvolle krachten stelde men ter beschikking van regisseur Jan Velzeboer, die met dit kwartet een waarlijk bewon derenswaardig resultaat wist te bereieken. Want om zulk een indrukwekkende voor stelling te kunnen geven van een dergelijk teer en kwetsbaar stuk, dat men tot voor deze avond door amateurs onspeelbaar zou achten, moet men als regisseur toch wel van bijzonder goede huize komen. De handeling is dan ook stellig niet al ledaags. In een kerk achter het front wor den op zekere avond vier vermoeide en onder de druk der omstandigheden hyper nerveuze soldaten als krijgsgevangenen binnengebracht. De aanschouwde en onder vonde oorlogsverschrikkingen hebben eni ge onderlinge spanningen veroorzaakt, die zich in de vreemde stilte van de kerk ontladen in een handgemeen tussen de soldaten David en Pieter. Door tussen komst van korporaal Jozef Adam wordt deze twist, die bijna de dood van Pieter had veroorzaakt, weer bijgelegd en nog enigszins onder de indruk van deze re cente conflicten, leggen de soldaten zich te ruste. En dan begint de „Droom der gevan genen", waarin door de schrijver op mees terlijke wijze een overeenkomst is getrok ken tussen de zojuist beleefde controverse van de soldaten onderling en enige tafe relen uit de bijbel. De histories van de broedermoord van Kaïn op Abel, Koning David, Abrahams offer en de jongelingen in het vuur. Fry schreef hiervoor een zeld zaam knappe dialoog, even dichterlijk als bewogen, waarmee de boeiende taferelen een ontroerend dramatische vorm verkre gen. De vier genoemde spelers hebben hierin een prijzenswaardig enthousiasme en een grote liefde voor hun kunst gede monstreerd, al zou dit slechts zijn door hun, voor amateurs bijna ongebruikelijke rolvastheid. Zij kenden hun tekst praktisch als hun naam, zodat de souffleur wat dit betreft, de gehele avond even goed niet aanwezig had kunnen zijn. Bovendien ga ven zij deze zo uiteenlopende karakters gestalte met zulk een grote dosis toewij ding, talent en begrip voor de ongewone eisen van dit uitzonderlijk drama, dat te gen hun vertolkingen geen enkele steek houdende kritiek zou kunnen worden aan gevoerd. Met het fraaie, oude kerkinte rieur en een geraffineerd bediende belich ting als ideale entourage, was de onver deeld geboeide aandacht van het publiek dan ook volkomen te verklaren. Hedenavond om kwart voor acht wordt deze voorstelling, eveneens in de Engel munduskerk, nog eenmaal herhaald. Ik zou deze manifestatie van voortreffelijk amateurtoneel gaarne van harte bij elke liefhebber willen aanbevelen. Jan van Dam De Stichting ter Bevordering van Tech niek en Ambacht te 's-Hertogenbosch en Het Nederlands Instituut van Register- ingenieurs en Afgestudeerden van Hogere Technische Scholen te Den Haag organi seren op 19 en 20 mei twee studiedagen te Den Bosch over het onderwerp „Dijkbouw aan zee". Een algemene inleiding zal wor den gehouden door prof. ir. J. L. Klein en een technisch theoretische behandeling van het onderwerp zal worden gegeven door ir. H. A. Ferguson.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9