Ontwikkeling van Ned. Nieuw- Guinea zal versneld worden Verlaging bouwkosten en meer woningwetwoningen nodig r dan lekker! 50 GROOTSE LANDBOUW- PLANNEN OP N.-GUINEA Weer klank- en lichtspektakel op het Haagse Binnenhof Kort en bondig Overheersende oostenwind limonade Streekplannen ontworpen naast de projecten voor het gehele gebied „Papoea's willen zelf aan defensie deelnemen" Haagse raad bezorgd over BB-organisatie Vrouw doodde haar twee buitenechtelijke kinderen Indonesië ontkent excuses te hebben aangeboden „Misdadige misleiding" Prijzenbeschikking bouwbedrijf 0 DINSDAG 10 MEI 1960 2 grote gezinsfles et. Vruchten limonade citroen - frambozen - sinaasappel champagnepils - cider let op de handige beugelsluiting! Een kop zonder lichaam Van Spankeren over woningnood Uit angst omdat zij niet blank waren* Dit jaar luchtiger aanpak van historisch gegeven MET SOLVOC houdt uw vulpen schoon Advertentie W'NViVIVIYuVX' .v.v.r.v.v.sv.v.v.y ct. Het beleid inzake Nieuw-Guinea zal voor de toekomst meer dan tot dusver moeten en kunnen worden gericht op een snelle systematische verwezenlijking van het doel der Nederlandse regering: de sociale, culturele, economische en politieke ont wikkeling van de bevolking, en verder de opvoeding tot zelfbestuur in overeenstem ming met het handvest van de UNO, al dus de memorie van toelichting op de be groting van Nederlands Nieuw-Guinea aan de Tweede Kamer. Thans wordt een meer jarenplan ontworpen voor de ontwikkeling van het gebied als geheel, terwijl daar naast voor bepaalde delen die zich daar toe lenen, bovendien een meer streeks gewijze planning wordt ontworpen. Bijzondere zorg zal daarbij worden be steed aan de samenwerking en het logi sche verband tussen de verschillende sec toren van overheidsbemoeienis, teneinde binnen het kader van de technische, per sonele en financiële mogelijkheden een evenwichtig en goed gecoördineerd pro gramma te verkrijgen. Hierbij wordt te vens rekening gehouden met de hulp van onder andere het Ontwikkelingsfonds van de E.E.G. De samenwerking met Australië, aldus de toelichting, is in de ontwikkeling van Nieuw-Guinea van bijzondere waarde en vereist in toenemende mate de aandacht. Aan de wetgevende arbeid tot de instel ling van een Nieuw-Guinea-raad is volgens de toelichting hard gewerkt. Gehoopt wordt dat het voorstel tot partiële herzie ning van de bewindsregeling voor Nieuw- Guinea eerlang bij de Kamer zal worden ingediend. Papoea-soldaten Naar het oordeel van de regering past in het kader van de emancipatie der be volking van Nieuw-Guinea ook de inscha- te komen. De Papoea moet de verdediging van zijn land, zegt minister Toxopeus in de memorie van toelichting aan de Twee de Kamer op de begroting van Neder lands Nieuw-Guinea. Bij de bevolking, al dus de minister leeft daartoe een sterk verlangen. Zowel uit politieke als uit psy chologische overwegingen wordt het wen selijk geacht aan dit verlangen tegemoet te komen. De papoea moet de verdediging van het eigen grondgebied leren zien als een zaak, die mede zijn zaak is en niet een zuiver Nederlandse, waar hij buiten wordt gelaten of gehouden. De instelling van een vrijwilligerskorps heeft, aldus de toelichting, niet louter mi litaire betekenis. Zij biedt tevens een goe de gelegenheid, het onderlinge saamhorig heidsgevoel der Papoea's te bevorderen. Papoea-jongeren, die tezamen een militai re training ondergaan, kunnen dragers worden van een eenheidsgedachte, waar van de ontwikkeling belemmerd dooi de geografische gesteldheid en culturele diversiteit van het gebied onmisbaar moet worden geacht. Omtrent de vorm waarin de oprichting van het vrijwilligers korps zal geschieden, is nog overleg gaan de. In de begroting is een bedrag van 1 miljoen voor de eerste aanloopkosten op genomen, waartegenover een extra rijks bijdrage is gesteld tot een gelijk bedrag ten laste van de Defensiebegroting. Het onderwijs Wat de sociaal-culturele ontwikkeling betreft sinds eind 1950 is het totaal aantal scholen in Nieuw-Guinea, de niet gesubsi dieerde zogenaamde beschavingsscho- len en de vakopleidingen, dienstoplei dingen en cursussen inbegrepen, toegeno men van 652 tot 1203 per ultimo 1958. Het aantal leerlingen nam toe van 31395 in 1950 tot 53002 per einde 1958 (ruim 36000 autoch tonen), het aantal onderwijskrachten steeg in die tijd van 952 tot 1940. De onbevoegde onderwijzers bij het openbaar en gesubsidieerde dorpsonder- wijs zijn geleidelijk vervangen door be voegde krachten. De regering acht nu het moment aange broken om de gehele onderwijsvoorziening in het gebiedsdeel aan een nadere over weging te onderwerpen. Zij wil op korte termijn komen tot een regionale planning, welke zal moeten uit wijzen aan welke scholen in een bepaald ressort behoefte bestaat. Reeds thans kan worden gesteld dat een vorm van lager ambachtsonderwijs, aansluitend bij de dorpsscholen, nodig is. Meer dorpsscholen Verder is het noodzakelijk een eigen Papoea-groep van toezichthoudend perso neel te vormen, waardoor uitzending van toezichthoudend personeel kan worden be perkt. Plannen voor een gecentraliseerde op leiding van lager en middelbaar perso neel voor landbouw, bosbouw, veeteelt en binnenvisserij met steun van het ontwik kelingsfonds van de E.E.G. verkeren in een vergevorderd stadium. Het bevol- kingsonderwijs zal met 77 gesubsidieerde dorpsscholen worden uitgebreid. Kweekscholen Bij de huidige begroting is gerekend op de oprichting van een kweekschool voor onderwijzers. Een goed opgeleid eigen on derwijzerskorps zal de continuïteit in de personeelsbezetting beter waarborgen en het aantal uit Nederland te werven krach ten gunstig beïnvloeden. De overheid is bereid daarvoor desgewenst een stichting in het leven te roepen met een bestuur, sa mengesteld uit vertegenwoordigers van gouvernement, missie en zending. De begroting 1960 voor Nieuw-Guinea vermeldt een totaal van ruim 143 miljoen gulden, waarvan bijna 46 miljoen voor per sonele uitgaven, ruim 71 miljoen voor ma teriële uitgaven en bijna 26 miljoen voor kapitaalsuitgaven. Voor regering en hoge colleges is 6,9 mil joen uitgetrokken, voor Binnenlandse Za ken 18,2 miljoen, voor Financiën 27,9 mil joen, voor Sociale Zaken 1 miljoen, voor Gezondheidszorg 9,9 miljoen, voor Cultu rele Zaken 14,8 miljoen, voor Economi sche Zaken 8,7 miljoen, voor Verkeer en Energie 18,5 miljoen en voor Waterstaat en Opbouw 35.9 miljoen gulden. De rijks bijdrage ter dekking van het nadelig sal do van de gewone dienst wordt geraamd op 55 miljoen gulden, voor de kapitaals- dienst op 25,8 miljoen gulden. Naar aanleiding van de critiek, die door de heer W. A. Rensen, de P. v. d. A.- fractieleider, tijdens de begrotingsdebat ten in de Haagse gemeenteraad was uit geoefend op de a-kring 's Gravenhage van de Bescherming Bevolking hij had deze organisatie „een kop zonder lichaam" en „een automobiel zonder motor" genoemd, waarvoor „bij de burgerij in 't geheel geen vertrouwen meer bestaat heeft burgemeester Kolfschoten er maandag middag op gewezen, dat de B.B. moet worden gezien als „een vehikel, dat wij thuis gestuurd hebben gekregen met het papieren verzoek, het te bemannen". De rijksvoorschriften zijn echter zorgvul dig zijn toegepast en nageleefd, aldus de burgemeester. Voor een eigen gemeente lijk beleid is hierbij nauwelijks ruimte, zodat, als de veronderstelling van de heer Rensen juist is, een en ander niet aan het plaatselijk beleid is te wijten. De burgemeester zegde toe, de B.B. kringraad te verzoeken, de raad een vol ledig exposé te geven van de gang van zaken en van de wijze, waarop de midde len worden aangewend. Byna tien percent van de 340.000 vierkante kilometer oppervlakte van Nederlands Nieuw-Guinea is door luchtkartering verkend. Ten behoeve van landbouw, bosbouw, bodemkennis, mijnbouw enz. zal het overige gebied van deze luchtkartering versneld moeten worden, aldus deelt de minister van Buitenlandse Zaken mee in de toelichting op de begroting 1960 voor Nieuw-Guinea. Een doelmatig centrum voor systematisch onderzoek op het gebied van land-, bos- en tuinbouw te Manokwari zal moeten worden opgericht. De E.E.G. heeft hiertoe reeds 7,8 miljoen gulden toegezegd. In die plaats zal het agrarisch en visseryonderwijs worden geconcentreerd, mede ter opleiding van Papoea's in leidende en toezichthoudende functies. Verlaging van de bouwkosten en opvoering van de bouw van woningwetwoningen zyn de twee belangrijkste peilers waarop de bestryding van de woningnood moet worden gezet. Dit verklaarde de heer E. J. van Spankeren, fungerend voorzitter van de Landelyke Commissie inzake het Woonruimtevraagstuk, vandaag in Noordwyk, waar de provinciale contactcommissie Zuid-Holland haar 25ste vergadering hield. De heer Van Spankeren stelde in een schril licht wat er tot dusver, vyftien jaar na de tweede wereldoorlog, op het gebied van de bestryding van de woningnood is gedaan. Hjj noemde de situatie voor een groot deel teleurstellend. Hy oefende daarby critiek uit op de in enkele gemeenten, naar zyn mening, te vroeg doorgevoerde liberalisatie. In overweging en voorstudie is een ge deeltelijke drooglegging van de Grimé-Se- koli-vlakte. Het plan voorziet in de oprich ting van een gouvernementslandbouwbe drijf van voorlopig minimaal 1.250 hectare en de mogelijkheid van zeshonderd gezins bedrijven van plm. 3 hectare voor de teelt Een 20-jarige Amsterdamse huishoud ster heeft haar twee buitenechtelijke ge boren kinderen direct na de geboorte ge dood. Zij heeft deze bekentenis afgelegd tegenover rechercheurs van de Amster damse zedenpolitie, nadat een vriendin van de vrouw des huizes de gruwelijke ontdek king had gedaan. De lijkjes van de kinde ren had de huishoudster in haar kamer verborgen. De jonge vrouw, die zondag avond is gearresteerd, heeft haar kinderen (een jongen en een meisje) waarschijnlijk gewurgd uit angst voor haar ouders, omdat de kinderen niet blank waren. Zij zal vrij dag voor de officier van justitie worden geleid. In de kast van een herenhuis aan de Cornelis Krusemanstraat vond de zeden politie het gemummificeerde lijkje van een begin maart 1959 geboren jongetje. Het zat in een koffer. In een doos onder het bed van de huishoudster vond men het stoffe lijk overschot van een in januari van dit jaar geboren meisje. Een vriendin van de vrouw des huizes vond deze doos. Zij paste op de kinderen, omdat haar vriendin naar Den Haag was. Toen ze op zoek was naar kinderkleertjes, kwam ze ook in de kamer van de huis houdster. Ze dacht in de doos onder het bed kleertjes te vinden, maar in plaats daarvan deed zij de lugubere vondst. De vrouw waarschuwde onmiddellijk de poli tie, die later in de kast van dezelfde kamer op de tweede verdieping van het herenhuis in een koffer het gemummificeerde lijkje van het vorig jaar gewurgde jongetje vond. Een Surinaamse varensgezel is de vader van beide gewurgde kinderen. Hij heeft tegenover de zedenpolitie verklaard dat zijn vriendin hem had medegedeeld, dat hun eerste kind van de trap was gevallen en aan de ernstige verwondingen was over leden. In het begin van dit jaar schreef zij haar Surinaamse vriend, dat het pas gebo ren meisje in een ziekenhuis lag. Toen hij bij terugkomst informeerde in welk zie kenhuis het meisje werd verpleegd, kreeg hij te horen dat het kind inmiddels was gestorven. De vrouw, die tot haar acht tiende jaar in de omgeving van Amster dam woonde, was sinds twee jaar in dienst van het gezin aan de Cornelis Kruseman straat. Haar werkgever heeft niet gemerkt dat zij in verwachting was. DJAKARTA (Reuter) De secretaris generaal van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Suwito, heeft maandag ontkend dat de republiek Indo nesië haar verontschuldigingen aan Neder land heeft aangeboden voor het incident van vrijdag, aldus verneemt Reuter uit Djakarta. De woordvoerder van het ministerie, Boes Effendi, heeft zaterdag gezegd dat de excuses waren aangeboden aan de Neder landse diplomatieke vertegenwoordiger, doch dit is niet juist, aldus Suwito. Deze woordvoerder is dan ook overgeplaatst. Indonesië betreurt de schade, die er is aangericht, zo zei hij, maar indien het hoofd van de Nederlandse missie de de monstratie rustig had opgevat, „zouden er geen ongewenste dingen zijn voorgevallen", meende Suwito. van voedselgewassen en cacao. Ook voor het financieren van dit project zullen fond sen uit het E.E.G.-ontwikkelingsfonds wor den aangevraagd. Bevolkingsmigratie Bij exploitatie dezer gronden zal het in sommige gevallen nodig zijn, de bevolking van dichtbevolkte streken met slechte bo dem te verplaatsen naar betere, gereedge maakte gebieden om deze in cultuur te brengen. Voor de verdere economische ontwikke ling van Nieuw-Guinéa, zo schrijft de mi nister in zijn toelichting, is het nodig zo snel mogelijk de aanwezigheid van minera len (exclusief aardolie) in het gebied te kennen. Er wordt gedacht aan ertsen in de Vogelkop, het Centraal Gebergte en eilanden voor de Vogelkop. Het E.E.G.- ontwikkelingsfonds heeft voor dit onder zoek 18,5 miljoen gulden toegestaan. Ver dere onderzoekingen naar het bosbestand ten behoeve van de bosexploitatie van hoogwaardige industrie-houtsoorten zijn nodig. De ervaringen met de proefobjecten voor rijst- en bosbouw zijn niet ongunstig. Een groot mechanisch project voor natte rijstbouw bij Merauke is in voorbereiding. De produktie van bezaagd hout groeit naar de duizend kubieke meter per maand. De produktie van cacao, nootmuskaat en klapper door de bevolking ontwikkelt, zich bevredigend. Met het aanleggen van proef-cultuurtui- nen voor koffie en cacao en het aanmoe digen van de zoetwatervisproduktie wordt verder gegaan in diverse streken. Voor de veeteelt wordt in 1960 geen grote ontwik keling verwacht. De kopalprojecten ver lopen bevredigend. De heer Van Spankeren wees erop, dat de woonruimtewet voorshands nog ge handhaafd moet blijven en dat, indien de woningnood een nationaal probleem is, de rijksbemoeiing met de bestrijding er van, nog te gering is. De harde feiten to nen nu nog aan, dat liberalisatie in de wo ningbouw leidt tot chaos, waarbij het Ne derlandse volk niet is gebaat. Hij wees op de „misdadige misleiding" die uitgaat van verklaringen van gemeen ten, dat zij het woningtekort statistisch hebben opgeheven. Deze verklaringen zijn gebaseerd op de woningtelling van 1956, waarbij echter ook krotten werden mee gerekend, die nog steeds als woning die nen en ook andere in feite onbewoonbare percelen. Ter illustratie van het gevaar dat uitgaat van een te vroege liberalisa tie van de woningbouw, noemde de heer Van Spankeren de. dure percelen die in de vrije sector verrezen, en die lange tijd on bezet bleven, in een periode dat de wo ningnood nog nijpend is. Elk gezin moet kunnen beschikken over een woning, ook de economisch zwakke ren, adequaat naar ruimte en huur, aldus de heer Van Spankeren. Door het werk van de provinciale contactcommissie Zuid- Holland om de woningnood te helpen be strijden, kan het niet meer onbeperkt voor komen, dat gemeenten van hun autonomie gebruik maken om slechts zeer beperkt ingezetenen op te nemen, of aan te kon digen dat een aantal huisvestingsambte naren kon worden afgedankt, doordat er eenvoudig een streep werd gehaald door aanvragen om woonruimte. „Zo lost men het woningvraagstuk niet. op," aldus de heer Van Spankeren, die ten slotte ook de alleenstaanden onder de aandacht van de gemeentebesturen bracht. De heer W. J. A. H. van Berkel, chef onderafdeling woonruimte van het depar tement van Maatschappelijk Werk, be toogde dat in Zuid-Holland nog wordt ge kampt met een groot tekort aan woningen en met een grote nood voor de mensen, die nog steeds inwonend zijn. Het ernstige is, dat dit juist voorkomt in die klassen, waar het hardst woningen nodig zijn, aldus de heer Van Berkel. De overheidsinstanties moeten roeien met de riemen die zij heb ben en doen er aan wat zij eraan kunnen doen. Hierbij moet vaak worden geïmpro viseerd. Als voorbeeld noemde de heer Van Ber kel de bijstand die het rijk de gemeenten verleent, bij het betrekken door personen van kleinere woningen (kostenvergoe ding). Deze regeling is getroffen alleen met de bedoeling de mensen over de drem pel van de aarzeling heen te helpen, om hun eigen woning te ruilen voor een klei nere. Daarom meende de heer Van Ber kel de gemeentebesturen te moeten ver zoeken, deze regeling zo soepel mogelijk toe te passen, in het belang van het alge- mene woonruimtevraagstuk. Hij wees er daarbij op dat het rijk voor wat betreft de kostenvergoeding, over voldoende mid delen beschikt. Als voorbeeld noemde de heer Van Berkel dat het rijk in 1959 1.200.000, had beschikbaar gesteld en uitgegeven voor deze .kostenvergoeding Op de rijksbegroting voor 1960 staat een even groot bedrag uitgetrokken. En ook voor 1961 zijn er voldoende middelen aan wezig. De minister van Economische Zaken, de heer De Pous is van mening dat het conflict tussen de regering en het bouw bedrijf met betrekking tot de niet-doorbe- rekening van stijgingen van loonkosten door het tot stand brengen van de prij zenbeschikking bouwbedrijf 1960 voldoen de tot oplossing is gebracht. Hij zegt dit in antwoord op hem schriftelijk gestelde vragen door het Tweede Kamerlid Van Rijckevorsel (K.V.P.) over de prijzenbe schikking bouwbedrijf 1960. Hij deelt daar bij mede, dat de regering evenwel van mening is dat in de contracten, welke met de overheid worden afgesloten, de risico regelingen niet ongewijzigd moeten wor den opgenomen. Overleg hierover met aan nemersorganisaties is reeds gaande. Vragen aan de minister Het Tweede-Kamerlid de heer Bommer (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid gevraagd: 1. Is het juist, dat boven de algemene huurverhoging voor woningen, welke voor zien zijn van een centrale verwarmings- of lifinstallatie, bij vernieuwing 'een toe slag op de huurprijs wordt toegestaan, welke toeslag in de afgelopen jaren aan zienlijk is verhoogd? Zo ja, welke gedachtengang ligt aan de ze regeling ten grondslag? 3. Acht de minister na de jongste alge mene huurverhoging het tijdstip niet ge komen om deze toeslag te verminderen? Advertentie (Van onze Haagse redacteur Hoewel het klank- en lichtspel op het Binnenhof in Den Haag het vorig jaar slechts een gedeeltelijk suc ces is geworden men boekte ongeveer dertigdui zend bezoekers, hetgeen lang niet voldoende was om de investering van een ton te dekken hebben de or ganisatoren voor de aan staande zomer onversaagd een nieuwe serie voorstel lingen ontworpen. Deze keer wordt de zaak over een veel luchtiger boeg gegooid. Men wijt de mati ge belangstelling in 1959 namelijk vooral aan de wat droge tekst welke sterk aan de geschiedenis van het Binnenhof was gebonden. De nieuwe serie speelt uiteraard wel binnen een historisch kader het ste nen decor van dit Haagse plein is een vast uitgangs punt maar de auteur Rico Bulthuis heeft de uit bundige feesten ter gele genheid van het huwelijk tussen Amalia van Solms en Frederik Hendrik in 1625 aangegrepen voor een aan eenschakeling van kleurige en pittoreske tafrelen,waar in de toeschouwer met z'n eigen fantasie mag meespe len. De componist Jaap Ge- raedts ontleende aan het volkslied „De soete tijd komt aan" en aan de Fran se melodie „Pleurez mon coeur" de thema's voor een door blazers, celesta, harp en piano alsmede koren uit te voeren illustratieve mu ziek. Alle opnamen worden bij de Nederlandse Radio Unie gemaakt. „Bruiloft op het Binnen hof" blijft een hechte Frans-Nederlandse affaire in het kader van de spec tacles „Son et Lumière", welke hun hoogtepunt nog steeds vonden in de licht spelen rond de kastelen aan de Loire. Sterker nog: het is vooral de zaak van de Fransman Georges Arnaud, de regisseur, en de Neder lander Van Lummel, licht- technicus van een bekende gloeilampenfabriek in het zuiden des lands. Dit twee tal reist heel Europa en Noord-Afrika af om histo rische bezienswaardigheden in het zonnetje van hun schijnwerpers te zetten. In Frankrijk ontkomt vrijwel geen enkele toeristische at tractie meer aan het klank en lichtspektakel en wordt zelfs de kathedraal van Ve- zelay onderwerp van zeer abstracte patronen in licht en donker, De Acropolis in Athene wordt, alle estheti sche critiek ten spijt, dit iaar voor de tweede keer oeschenen en de heren Ar- iaud en Van Lummel ste den de Middellandse Zee 'ver om zich in Egypte van lyramiden en tempels meester te maken voor hun oogmerk. Het Binnenhof mag dan niet zo'n daverend succes zijn geworden, het heeft hen in elk geval een nieuwe Turkse relatie opgeleverd, omdat een handelsmissie uit dat land het spel toe vallig zag. Deze zomer stra len de schijnwerpers en klinken de luidsprekers dus ook om een kasteel bij Con- stantinopel. „Bruiloft op het Binnenhof" betekent een keerpunt in „Son et Lumière" wat betreft de ambiance-vorming" zegt re gisseur Georges Arnaud. Lichttechnicus Van Lum mel zegt het nog duidelijk. „Het is tenslotte massa-en- tertaiment, ziet u". De heer Van Lummel bedoelde: massa-ontspanning. De massa's worden ver wacht iedere avond tussen 1 juli en 16 september, de Duits-sprekende massa's speciaal op vrijdagavond, omdat de tekst dan in hun landstaal zal worden ge sproken. Ook in dat opzicht passen de organisatoren het_ Algemeen Haags Co mité zich aan: het vorige jaar was de tekst nog in het Engels. Elke voorstel ling duurt ongeveer veertig minuten en de plaatsen gaan één gulden vijftig kosten, behalve op dinsdag avond, welke voorbehou den wordt aan hen die dat wat duur vinden. Quink inkt, uitwasbaar of permanent,ver- krijgbaar in de vol gende maten 1 oz. f 0,70 2 oz. f 1,- 4 oz. f 1,45 Quink inkt is een produkt van de Parker Pen Company Dodelijke val. Aan boord van de „Ta- binta", liggende aan de Sumatrakade te Amsterdam, is de 59-jarige classificeerder F. H. C. Out in het ruim gevallen. Hij kwam op zijn hoofd terecht en is met ernstige verwondingen naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht, waar hij later is overleden. Het slachtoffer zat op een schild, dat slechts gedeeltelijk aan de kraankabel was bevestigd. Vermoedelijk door een misver stand werd het schild te vroeg opgehesen, waardoor de man kwam te vallen. Ex-verzetsleiders byeen. Ter gelegen heid van het derde lustrum van de bevrij ding zijn vertegenwoordigers van de voor malige verzetsorganisaties tezamen met het hoofdbestuur van de „Stichting 1940- '45" in reünie bijeen geweest in het pavil joen Vondelpark te Amsterdam. Ook bur gemeester mr. G. van Hall woonde dit samenzijn bij. In een telegram aan Prinses Wilhelmina brachten de vertegenwoordi gers van de verzetsorganisatie de Prinses „als eerste en beste" onder hen, een eer biedige groet. 700.000ste. Op paleis Soestdijk is In het afgelopen weekeinde de 700.000 bevrij- dingskaart gearriveerd. De stroom van kaarten, hoewel thans minder geworden, is nog steeds niet gestopt. Voor hen die de bevrijdingskaart nog aan Koningin Juliana willen zenden, bestaat daartoe nog tot zaterdag 14 mei de gelegenheid. De ver koop van vlüchtelingenzegels is inmiddels geëindigd, maar men kan de bevrijdings kaart ook met gewone postzegels beplak ken. Pax Christi. De bestuursraad van de Nederlandse afdeling van de Pax Christi- beweging, waarvan kardinaal Alfrink voor zitter is, heeft tot ondervoorzitter benoemd dr. W. J. Schuyt in Den Haag. Deze zal tevens de leiding op zich nemen van het dagelijks bestuur van de Nederlandse sec tie. Woonschuit afgebrand. Zaterdag is een woonschuit, gelegen aan de Moerweg in Den Haag, geheel afgebrand. De eige naar, een 43-jarige chauffeur, stootte een blik met benzine om, waardoor de inhoud een brandende petroleumkachel bereikte en vlam vatte. De woonschuit ging ver loren. De heer Visser werd met ernstige brandwonden naar een ziekenhuis overge bracht. De schade is aanzienlijk. De eige naar is niet verzekerd. Trouwkoets. Bruidsparen kunnen in het- Sticht voortaan weer per ouderwetse trouwkoets huwen. Ruim vijf jaar geleden werd in DriebergenRijnsburg de laatste stalhouderij in deze omgeving opgeheven. Nu keert de trouwe „havenmotor" in volle glorie terug. De inwoner van Driebergen, die de nieuwe stalhouderij heeft opgezet, moest zich reizen naar alle delen van het land gtroosten om schaars geworden rij tuigen, tuigage en koetsiersuitrusting te kunnen bemachtigen. Nieuwe hoogleraren. Benoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der ge neeskunde aan de universiteit te Gronin gen: dr. E. Mandema (inw. geneeskunde); tot gewoon hoogleraar in de Godgeleerd heid dr. A. S. van der Woude (Israëliti sche letterkunde, uitlegging van het Oude Testament en geschiedenis der Israëlische godsdienst). Tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit in Utrecht is benoemd dr. G. J. M. van der Kerk (organische schei kunde.) „De beide weeshuizen". In Nijmegen hebben honderden reünisten, waaronder velen die thans in het buitenland wonen, zaterdag het vierhonderdjarig bestaan ge vierd van de stichting. „De beide wees huizen", waar zij vroeger als wezen ver zorgd en opgevoed werden. Het college van regenten dat ook alle reiskosten der reünisten vergoed had, bood een feest maaltijd aan. De tolk van de oud-wezen was pater Dodenbier, die uit Athene naar de reünie gekomen was. Hij roemde de verpleging en de bijzondere zorgen die in de beide huizen aan de wezen besteed werden. De stichting onderhoudt een pro testants en een katholiek weeshuis. Het KNMI deelt mede: Het grote hogedrukgebied boven Scandi navië en Noord-Rusland heeft zich gedu rende de nacht langzaam verder in weste lijke richting uitggebreid. Ook in ons land is de luchtdruk daarbij weer een paar mil- libaar gestegen en de storingsgebieden, welke gisteren boven Frankrijk aanwezig waren zijn zo goed als verdwenen. Slechts in Zuid-Duitsland en Zwitserland viel re gen van betekenis. Het regiem van ooste lijke winden langs de zuidflank van het hogedrukgebied strekt zich nu uit van Rusland over Midden- en West Europa tol ver op de oceaan, waar een diepe depres- naar uit, over Polen en Duitsland naar ons land men. WEEKRA Pl'UKTtfN Temperaturen Duiten- en binnenland heden morgen 7 uur Neerslag- laatste 24 uur Sa Woensdag 11 mei Zon op 4.53 uur, onder 20.20 uur. Maan op 20.39 uur, onder 5.25 uur. Maanstanden 11 mei 6.43 uur volle maan. 17 mei 20.55 uur laatste kwartier. 25 mei 13.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 10 mei Hoog water 2.51 en 15.15 uur. Laag water 10.47 en 23.14 uur. Den Helder onbewolk O 22 0 Ypenburg licht bew. ono 22 0 Vlissingen onbewolkt ono 20 0 Eelde onbewolkl O 22 0 De Bilt onbewolkt ono 23 0 Twente onbewolkt O 22 0 Eindhoven licht bew. O 23 0 Zd-Limburg onbewolkt O 22 0 Helsinki half bew. O 18 0,2 Stockholm licht bew. n 16 0 Oslo zwaar bew nno 19 0,5 Kopenhagen onbewolkt nno 15 0 Aberdeen mist windst. 13 0 Londen licht bew. windst. 24 0 Amsterdam licht bew. ono 23 0 Brussel half bew. windst. 23 0 Luxemburg geheel bew no 22 0 Parijs onbewolkt windst. 23 0 Bordeaux zwaar bew. ono 24 0,2 Grenoble licht bew. windst. 26 0 Nice licht bew. n 18 0 Berlijn zwaar bew no 20 0,6 Frankfort geheel bew no 22 0 München regen windst. 19 2 Zürich licht bew. nw 22 9 Genève licht bew. windst. 24 1 Locarno zwaar bew. O 21 5 Wenen mist windst. 14 0 Innsbruck regen z 24 3 Belgrado zwaar bew zw 17 0 Athene licht bew. n 22 Rome onbewolkt windst. 22 0 Ajaccio licht bew ono 19 0 Lissabon half bew. windst. 24 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2