Fantoom in. de bar PANDA EN DE TROETELTROEP AVONTUREN VAN EEN HOND ROM EN MIOE ENGEL Jacks, Pantalons DINSDAG 10 MEI 1960 9 VAR A-verenigingsraad De radio geeft woensdag 7 elevisieprogramma Jimmy Ste. man: „D'r is niks an" Haags meisje als schaatsende berendompteuse in het Cirque Medrano in Parijs Viswater belangrijker dan schootsveld Breuk in toevoerbuis Deel van Amsterdam zat zonder water WI LIJ AM IRISH Reuze pan Sir Hersch Lanter pacht in Londen overleden OT i)p bFrlpbpn Mjb 200 jaar geleden 68. „Luister dan toch, meneer de hoofd commissaris!", riep Panda, ,,het is niet de schuld van mijn troetels, dat„Ga weg!" viel de commissaris hem in de rede, „ik heb je al gezegd, dat ik geen tijd heb voor zoekgeraakte troetelbeesten. Ga buiten spelen en stoor de politie niet nu we de handen vol hebben aan een brutale bankoverval!" „Maar het gaat juist over die bankroof!" riep Panda. „De buit isDe commissaris legde hem met een ongeduldige beweging hel zwijgen op, terwijl hij instructies door de telefoon schreeuwde. ..Sluit alle wegen af!", beval hij, „en probeer vooral de leider van de bende ïn handen te krijgen! Is die al be kend? Een kleine Panda?Nog heel jong? Hoe bestaat het! Als hij nu al lot dergelijke daden komt, wat zal dat dan later worden? Ik zal persoonlijk de jacht op deze jeugdige bendeleider ter hand nemen. Geef mij zijn signalement! .Zwarte oren? Witte snoet? Hm, komt me bekend voor. Waar heb ik dat eerder gezien? Wacht eens Verbluft liet de commissaris de hoorn zakken. Toen trok hij bliksemsnel zijn revolver en keerde zich met een ruk om. Maar Pan da was al weg! Tijdens een in het weekeinde gehouden vergadering van de Verenigingsraad van de VARA heeft de voorzitter, mr. J. A. W. Burger, er op gewezen, dat de onze kerheid rondom de commerciële televisie voortduurt en de verhoudingen vertroebelt. Het is voor bepaalde kringen blijkbaar on verdraaglijk, dat de televisie niet onder geschikt gemaakt zou worden aan exploi tatie voor winstdoeleinden. „Tegen de. om roepverenigingen, die dit niet wensen wordt de ene rel na de andere ontketend". De heer J. B. Broeksz, secretaris van de omroep, besprak de moeilijke financie ring van de radio en de bedreiging van de draadomroep. Loods- en reddingswe zen, schepen en vliegtuigen lopen ernstig gevaar doordat de zender Veronica wil lekeurige golflengten in beslag neemt. De reis van het Radio-Philharmonisch Orkest naar Italië noemde de spreker een zeer groot artistiek succes. De heer J. W. Rengelink, televisiesecre taris, uitte kritiek op de wijze waarop sommige bladen voorlichting over de te levisie geven. Wat de Eurovisié betreft, behoort Nederland tot de landen, die daar het veelvuldigst aan deelnemen. Dat de omroepverenigingen geen belangstelling zouden hebben voor de NTS-programma's is volkomen onjuist, trouwens 40 procent van de zendtijd wordt door NTS-program ma's gevuld. De NTS en de buitenlandse televisie-omroepen zijn echter niet bereid voetstoots te voldoen aan de steeds hogere financiële eisen, die voor de uitzending van buitenlandse sportgebeurtenissen wor den gesteld. De snelle groei van de tele visie heeft; in Nederland tot 625.000 toe stellen geleid. Aan het eind van 1961, na tien jaar Nederlandse televisie zullen hier wellicht 1 miljoen toestellen staan, verhoudingsge wijs het hoogste aantal in West-Europa. De zendtijd zal. regelmatig worden uitge breid tot 30 uur per week in 1962. De meest dringende eisen zijn thans studio- bouw, voorbereiding van het tweede pro gramma van de-NTS en omroepverenigin gen, vermijden van te grote versnippering in de zendtijd, en het begin van de school televisie. De spreker deelde nog mede, dat het niet vertonen op de televisie van een foto van een vermist jongetje, geen zaak is van de NTS. Het directoraat van po litie in Den Haag beslist of een opspo ringsbericht wordt uitgezonden. Vanuit de verenigingsraad werd nog eens met klem de commerciële televisie afgekeurd en de hoop uitgesproken, dat deze in de volksvertegenwoordiging door een meerderheid zal worden afgewezen. Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV; 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Radio krant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Wij wonderkinderen, hoorsp. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Ritmisch koperork. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Vijftien jaar geleden. 13.20 Met PIT op pad. praatje. 13.25 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Bondsdag van de Bond van Geref. Vrouwenverenigingen. 14.45 Gram. 15.00 Gram. 15.35 Twee hobo's, fagot en twee hoorns. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Het Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven, lezingen. 18.00 Leger des Heils- kwartier. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: Feiten en vragen rond de sport in 'net persoonlijk en maat schappelijk leven, door dr. W. van Zyll. 19.00 Nieuws en weèrber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gitaar ensemble. 20.10 Radio-philharm.orkest en solist. 21.15 Jean-Paul Sartre - vrijheidsfatalisme, lezing. 21.35 Oude muziek 22.10 Gram. 22.30 Nieuws en S O.S.-ber. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondover denking. 23.00 Platennieuws. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO; 10.00 School radio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Geval' progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws en tcntoonstell.agenda. 13.20 Ronde van Nederland. 13.30 Gram. 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Jeugdconc. 14.45 Volksliedjes en -dans jes. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.15 Pro- menade-ork., sopr. en koor. 17.50 Regeringsuitz.: Jeugduitz.: De brievenbus gaat open. corresp.club o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 Hammondorgelspel. 18.45 De diaconie in nieuwe banen, toespr. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Gram. 19.20 Ronde van Nederland. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Musicalfragm. 20.30 Vorstenschool, hoorspel. 22.00 Jazzmuziek. 22.20 Keuren en kiezen, comm. 22.30 Nieuws. 22.40 Gram. 23.00 Tussen mens en nevel vlek. lezing. 23.15 Muzikale discussie. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.a2 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 School radio. 14.45 Kamermuz. 15.45 Tenor, viola da gam ba en luit. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 16.30 Omr.ork. 17.00 Nieuws. 17.10 Volks liederen 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en f'dosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19 00 Nieuws. 19.40 Schoolkoor. 20.00 Akademie der diskofielen. 21.30 Populaire Zuid-Afrikaanse muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogisch praatje. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 20 00 Journ. en weeroverzlcht. 20.20 Film documentaire. 20.35—22.15 Gevarieerd programma 22.15—22.25 Ronde van Nederland. VOOR WOENSDAG NTS: Eurovisie: 14.45—16.30 Rep. Interl. voet balwedstrijd Engeland Joegoslavië te Wemblev. VARA: 17.00 .Teugdprogr. NTS: 17.30 Internat, jeugd journ. VPRO: 20.00 Journ. en weeroverz. '20.20 Filmprogr. 20.45 Oude filmfragm. 21.05 Bal letprogramma. 21.30 Documentaire. (Van onze Amsterdamse redacteur) „Spelen voor de film is net zoiets als spelen op straat, bijvoorbeeld voetballen. D'r is niks an," Er zullen heel wat film acteurs zijn die er anders over denken, maar deze woorden tekenden wij gister avond op Schiphol op uit de mond van de 12-jarige Arnhemse schooljongen Jimmy Sterman, hoofdrolspeler in de Deense film „Paw" en net teruggekeerd van een drie daags bezoek aan het filmfestival te Cannes. „Ik heb er lekker op het strand gelegen en ik heb gesproken met beroemde film sterren, in het Engels." Jimmy Sterman zal heel wat te vertel len hebben als hij weer op school komt. Vrijdagavond om zes uur hoorde vader Sterman dat zijn zoon zaterdag 's mor gens om half tien per vliegtuig naar Nice moest vertrekken. Hij is gegaan. Hele maal alleen. In Zuid-Frankrijk werd hij opgewacht door de regisseuse van de Deense film, mevrouw Astrid Henning- Jensen en met haar ging Jimmy het fes tival-avontuur tegemoet. Een avontuur was het stellig. Na de voorstelling van de film „Paw" barstte het publiek los in een ovationeel applaus voor de kleine Jimmy en voor hij in zijn hotel terug was, had hij tientallen handtekeningen moeten weg geven. Jimmy, een spontaan joch met donker bruine ogen, werd verleden jaar na een speurtocht door Europa „ontdekt" als de meest geschikte knaap om de hoofdrol in de Deense film te vertolken. Nadat vader het draaiboek had gelezen en zich met het scenario had verenigd gaf hij toestem ming dat Jimmy van juni tot september naar Denemarken ging voor de opname. „Ik heb in drie weken Deens geleerd," zei Jimmy trots. In ieder geval zijn de producenten teruggekomen op hun plan een Deens jongetje de teksten te laten zeggen. Jimmy's Deens was van dien aard dat na-synchronisatie niet nodig was. De film behandelt de problemen van een knaapje dat als kleurling in een maat schappij van blanken terecht komt. De film is gebaseerd op een Deens jongens boek. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat de film deze maand naar Nederland zou komen. Jimmy, die gisteravond op het platform van Schiphol door ouders en zijn drie broers werd begroet, bracht als laat ste nieuws mee, dat de Nederlandse pre mière tot de week voor kerstmis is uitge steld. „Is oma er ook?" vroeg hij toen de pers conferentie hem te lang duurde. En toen pakte hij de bos tulpen waarmee hij was Sedert enkele weken bereidt de negentienjarige blonde Connie Vermeeren uit Den Haag zich in Klant's dierentuin te Val kenburg voor op haar op treden, deze zomer, in het circusgebouw „Medrano" te Parijs als de schaatsende temster van een groep van zes ijsberen, die op het ijs allerlei staaltjes van dres suur gaan verrichten. Con nie Vermeeren werd twee jaar geleden op haar zeven tiende jaar Nederlands rol- schaatskampioen. Na het behalen van deze eretitel ging ze zich toeleggen op schaatsenrijden in de Haag se Houtrusthallen en zij deed dit met zoveel succes dat ze te Rotterdam vorig jaar werd geëngageerd in een rondreizende Ameri kaanse ijsrevue „Holiday on ice" die een tournee door ons land maakte en daarna Spanje, Frankrijk, Duits land en Engeland bereisde. Daar bereikte Connie het verzoek van de Franse circusdirecteur Medrano of zij in een schaatsnummer van een nieuw circuspro gramma wilde optreden. Connie is een zeer onder nemende jongedame, die op het aanbod van monsieur Medrano onmiddellijk in- l'vng, maar voor deze circus tent moest Connie ook met een groep beren kunnen omgaan. Dat lukt niet door zo maar de berenkooi bin nen te stappen. Beren ko men niet onder de indruk van een knap meisje en daarom is Connie Vermee ren nu al een paar weken lang in Klant's dierentuin te Valkenburg, waar zes ijsberen en twee bruine be' ren, allemaal nog jonge dieren, met een pony ge dresseerd worden voor het ontreden in een gezamen lijk dressuur nummer. De pony brengt met de voor benen een wip voor twee ijsberen in beweging De andere beren rijden in een slee of dansen een wals, jongleren met of op een grote bal. Daar tussen door beweegt zich het Haagse meisje rustig en .beheerst en geeft aan „Thule", „Nar vik", „Hexe", „Nanuk" en hoe de ijsberen verder he ten, aanwijzingen, zodat de toeschouwer de indruk krijgt dat Connie dat stel letje beren zelf heeft ge dresseerd. Maar dat is niet waar. Connie Vermeeren is geen dompteuse. Daarvoor zou trouwens de tijd veel te kort zijn. Wilde dieren tem men is een kwestie van een bijzonder karakter en tem perament en een slechts na vele jaren te verwerven zekerheid van optreden en ijzeren zelfbeheersing. Als Connie over enkele maan den te Parijs in Cirque Medrano in het ijsberen- nummer gaal optreden als schaatsende dompteuse zal het publiek er geen erg in hebben dat buiten de kooi, maar onmiddellijk bij de hand, twee beroepstem mers de beren en Connie in de gaten houden. Normaal zullen de ijsbe ren hun dressuurnummers bijna automatisch volvoe ren, maar het zijn en blij ven wilde dieren met soms onverwachte reacties. Daar om zijn de Duitse domp teuse Gudrun TJhlmann en Appie de Vries, beiden ver bonden aan de internatio nale dressuurschool van de heer Klant, die de beren hun kunsten aanleerden, geregeld aanwezig bij de repetities voor 't dressuur- nüfnmer. Connie Vermeeren bleek, nadat ze de eerste keer haar aarzeling om de dressuurkooi binnen te stappen had overwonnen, zich volkomen op haar ge mak te voelen. De ijsberen kennen haar reeds als een prettige speelmakker, die ze met zwaaiende koppen verwelkomen. verwelkomd en spoedde zich naar zijn fa milieleden, die voor het gebouw wachtten. Jimmy tussen zijn vader en zijn broer Mirimo aan de grote perstafel op de luchthaven. Advertentie KOM MORGENMIDDAG eens met uw jongens kijken naar onze enorme collectie Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Haarlem Telefoon 54679 KOPENHAGEN (Ritzau) Deense vis sers zowel als militairen zijn hun jaarlijk se manoeuvres aan de westkust van Jut land begonnen. Het warmere water in het voorjaar brengt grote hoeveelheden vis tot dicht onder de kust, vooral juist in de buurt van een artillerie-oefenplaats van het le ger bij Esbjerg. Daar de artillerie-oefenin gen ook schieten over zee met zich mee brengen, is de scheepvaart ter plaatse ver boden en de vissers zijn dienovereenkom stig gewaarschuwd daar weg te blijven. Maar de vangst van de vissers is dit jaar toch al zó mager geweest, dat de vissers de waarschuwing van militaire zijde naast zich neer hebben gelegd en met hun boten het oefenterrein zijn binnengevaren alsof er geen schot aan de lucht was om ten minste hun „schot te boord" te kunnen halen. Ook van militaire hefschroefvlieg- tuigen die per luidspreker waarschuwin gen uitgaven, trokken zij zich niets aan. Een dertigtal boten wierp de netten uit midden in het verboden gebied en bleef daar liggen. Twee tankdivisies hebben hun schietoefeningen moeten opschorten en het ziet er naar uit dat het leger rustig zal moeten afwachten tot de visscholen zich verplaatst hebben óf betere visgron den zijn gevonden. Een belangrijk deel van de Amsterdam mers heeft het maandagavond ruim drie kwartier zonder water moeten stellen als gevolg van een breuk in de toevoerbuis in de Haarlemmermeer. Doordat de druk op het water sterk moest worden verminderd waren het vrijwel uitsluitend de bewoners van de hoger gelegen etages, die de hin der van het watergebrek ondervonden. De breuk ontstond om kwart voor zes in een der transportleidingen van het pomp station Leiduin. De hoogwonende Amster dammers ondervonden pas overlast kort na zeven uur, omdat toen de druk in de extra belaste reservoirs, onder andere dat aan de Haarlemmerweg, sterk verminder de. Tegen acht uur kon de druk geleidelijk worden opgevoerd, doordat het lek inmid dels was gelocaliseerd en men over ande re leidingen weer normaal kon gaan pom pen. 94—95. Rom en Mioe kwamen bij het wagentje, dat nu stilstond. O, wat een leuk ding, zei Mioe. Heb je dat zelf gemaakt? vroeg Rom. Nou, mijn grote broer heeft me ermee geholpen, zei Hako. Hij rijdt lekker hoor. Ja, dat hadden ze gezien. Rom en Mioe liepen om het karretje heen en bewonderden het. Er ontbrak zelfs geen nummerbord aan. Jullie mogen ook wel 'n ritje met me maken, zei Hako. Maar dan één voor één, hoor, meer plaats heb ik niet. Ja, dat wou Mioe wel. 59) Hij achtervoolgde haai dus. Ze ging om onna speurlijke redenen ondanks het late uur toch lopen, maar dit maakte het voor hem des te gemakkelijker om haar te volgen. Eerst meende hij, dat ze was gaan lopen omdat ze ergens vlakbij zou wonen, maar toen ze steeds verder liep. begreep hij dat dat de reden niet kon zijn. Ten slotte begon hij zich zelfs af te vragen, of zij misschien ontdekt zou hebben, dat zij gevolgd werd, en dat zij opzettelijk trachtte hem op een dwaal spoor te brengen en hem kwijt te raken. Maar ook dit was niet het geval, zoals hij uiteindelijk wel begreep. Ze toonde ook niet maar het geringste teken, dat ze wist achtervolgd te worden, noch had ze angst. Ze slen terde daarvoor veel te rustig voort, stilstaand bij iede re etalage, die ze voorbijkwam, en enkele keren zelfs een kat. strelend, die op een vensterbank of ergens an ders zat. Ze liep kennelijk min of meer op goed geluk en had niet vooruit haar route vastgesteld. Was ze er trouwens op uit geweest, om hem kwijt te raken, dan had ze een taxi kunnen aanroepen of een agent kunnen aanspreken. Enele taxi's gingen namelijk voorbij en ze passeerde een paar agenten, maar ze deed niets bijzonders. Ten slotte begreep hij dat ze maar wat rond wandelde en nog geen vast doel had. Ze was echter te goed gekleed om dakloos te zijn en hij begreep er dan ook maar bitter weinig van. Ze liep Lextington op tot de Zeven-en-Vijftigste en sloeg toen af en liep helemaal door tot de Vijfde. Van daar liep ze twee blokken in noordelijke richting en ging toen enige tijd op één van de banken bij het standbeeld van generaal Sherman zitten. Ze deed alsof het drie uur 's middags was. Ten slotte stapte ze maar op, daar zowat iedere derde auto, die het park in of uit reed, bij de bank veel langzamer ging rijden. Vervol gens liep ze weer in oostelijke richting en door de Negen-en Vijftigste, waar ze voor bijna iedere etalage bleef staan kijken. Lombard, die op veilige afstand ach ter haar aan slenterde, werd er bijna gek van. Toen hij tenslotte het spookbeeld van een wande ling over de Queensborough Brug naar Long Island zag, liep ze plotseling aan het einde van de Negen- en-Vijftigste een vervallen en klein hotelletje binnen. Toen hij naar binnen gluurde, zag hij dat ze juist het register tekende. Hij begreep op dat moment, dat ze eigenlijk maar toevallig hier naar binnen was ge gaan, precies zoals haar wandeling zonder doel was geweest. Zodra ze uit het gezicht was verdwenen, ging hij op zijn beurt naar binnen en om zo snel mogelijk uit te kunnen vinden, welke naam zij had opgegeven en welke kamer zij had, nam hij ook maar een kamer. De naam, die vlak boven de zijne in het registei stond, was „Frances Miller". Ze had kamer 214. Hij slaagde erin kamer 216 te krijgen, nadat hij eerste en kele andere kamers, die hem getoond werden, af had gekeurd. Hij ging slechts voor een kwartier of zo naar bo ven, eigenlijk alleen maar om zich ervan te overtui gen. dat ze zich klaar maakte voor de nacht en dal ze er nog zou zijn, als hij weer terug zou komen. Hij had moeilijk op overtuigender bewijzen kunnen re kenen. Door de ovale ruit boven de deur scheen het licht van haar kamer de gang op. En zonder moeite kon hij ieder geluid horen, dat zij maakte. Hij hoor de hoe zij haar jas in de kast ophing en haar jurk. Zelfs haar neuriën kon hij volgen en hij herkende het melodietje. Het was „Chica chica boom" van de show, die zij eerder die avond had gezien. Even later be gon de kraan te lopen, waarna ten slotte het licht uitging en het bed licht kraakte. Hij liep vervolgens naar het raam en leunde naar buiten. Hij wilde weten of hij op een of andere ma nier naar binnen zou kunnen kijken. Het rolgordijn was tot even boven de vensterbank neergelaten, maar haar bed stond zo geplaatst, dat als hij maar ver ge noeg naar buiten hing, nog net het gloeiende puntje van haar sigaret kon zien. Tussen de beide vensters loopt een regenpijp. Eén van de vrij stevige ringen, waarmede ze aan de muur bevestigd is, bood een uit stekende steun voor een voet. Hij noteerde dat in zijn geheugen en wist toen, dat het mogelijk was van die kant af haar kamer binnen te komen. Even voor twee uur verliet hij het hotelletje weer en reed met een taxi naar Anselmo's Bar. Het was daar op dat moment vrij stil, zodat hij gemakkelijk het vertrouwen van de barkeeper kon winnen en uit kon vissen of hij soms iets wist. In de loop van het gesprek liet hij dus een onschuldige opmerking vallen in de geest van: „Wie was die vrouw, die ik hier een tijdje geleden alleen heb zien zitten?" Zo maar iets, om het gesprek in de goede richting te krijgen. Barkeepers zijn nu eenmaal spraakzaam en die paar woorden waren alles wat nodig was om hem aan het vertellen te brengen. Zo kwam hij te weten, dat zij er die avond al eerder was geweest, zo om streeks zes uur, en dat zij met iemand, die zij daar had ontmoet, was weggegaan. Later waren ze samen weer teruggekomen, waarna hij tenslotte alleen was vertrokken. Een of twee vragen waren vervolgens voldoende om te weten te komen, wat hem het meeste interes seerde, namelijk dat je haar praktisch direct na je binnenkomst had aangesproken en dat dat een paar minuten over zes was gebeurd. Met andere woorden: zijn aanvankelijke vrees was nog te gematigd ge weest. Zij vormde niet een potentiële bescherming voor jou, maar ze kon jou een waterdicht alibi verschaf fen. Hij moest dus handelend optreden, zonder een moment, te verliezen. Burgess onderbrak zijn betoog even. Verveel ik je soms door het zo uitvoerig te ver tellen? Mijn leven heeft er vanaf gehangen, antwoordde Henderson droog. Hij liet er in ieder geval geen gras over groeien, ging Burgess verder. Daar en op dat moment sloot hij zijn eerste overeenkomst af, onder de ogen van de enkele klanten, die er nog zaten. De barkeeper was van het type, dat gemakkelijk omgekocht kan worden. Een paar waarschuwende woorden, een handdruk over de bar heen en het was geregeld. „Hoeveel moet het zijn om te vergeten, dat die vrouw die man hier heeft ontmoet? Je hoeft niet te vergeten, dat hij hier ge weest is, alleen haar maar." De barkeeper noemde een vrij bescheiden bedrag. „Zelfs als het een politiezaak wordt?" De barkeeper was er toen niet meer zo zeker van. Lombard nam echter de beslissing voor hem door hem vijftig maal zo veel te geven als hij aanvankelijk gevraagd had. Hij gaf hem duizend dollar. Lombard had heel wat geld bij zich, want dat had hij bestemd voor zijn huis in Zuid-Amerika Van de barkeeper was hij van dat moment af zeker, maar hij fluisterde hem tóch nog enkele afschuwelijke bedreigingen toe. De barkeeper was daarna zo gesloten als een bus en hij blééf dat ook, toen hij alle feiten kende. Niemand heeft een woord uit hem kunnen krijgen. En dat kwam niet alleen door die duizend dollar. Hij was behoorlijk bang gemaakt, evenals de anderen. Je kent de gevol gen! Toen hij het met de barkeeper had geregeld, ging hij je gangen van die avond stap voor stap verder na. Het heeft natuurlijk geen zin, dit allemaal nog eens uitvoerig te vertellen. Het restaurant en het theater waren op dat uur van de nacht natuurlijk reeds ge sloten, maar hij slaagde er toch in de namen en adressen van de mensen, die hij wilde omkopen, te weten te komen. Hij maakte zelfs een snelle rit naar Forest Hill en trommelde daar iemand uit bed. Tegen vier uur was hij eindelijk klaar. Hij had toen contact gekregen met drie sleutelfiguren, wier medewerking on ontbeerlijk was: de taxichauffeur Alp, de gerant van het Maison Blanche en de bedrijfsleider van het Casino. Hij gaf hun bepaalde bedragen. De taxichauffeur be hoefde slechts te ontkennen, dat hij haar gezien had. De gerant moest op zijn beurt de kelner weer een zekere som geven, zodat ook deze in het komplot werd opgenomen. Nu, dat was niet zo moeilijk, want de kel ner was natuurlijk van hem afhankelijk. De bedrijfs leider gaf hij zo'n groot bedrag, dat hij bij wijze van spreken een medeplichtige werd. Van hem hoorde Lom bard, dat één van de leden van het orkest er bijzonder op gepocht had, dat hij zo'n succes had gehad met die vrouw en hij stelde Lombard dan ook voor hem eevneens te benaderen. Lombard had pas de tweede avond na de moord gelegenheid om contact met die man op te nemen. Gelukkig voor hem, hadden wij hem helemaal over het hoofd gezien! Het was langzamerhand al bijna ochtend gewor den, een uur vóór zonsopgang. Hij had haar laten ver dwijnen, voorzover het hem dat mogelijk was geweest. Er restte nog slechts één, waar hij voor moest zorgen. Dat was zij zélf! Hij ging terug naar het hotelletje. Een beslissing had hij al genoemen, zo heeft hij toe gegeven. Hij wilde haar zwijgen niet kopen. Hij wilde zich zekerheid verschaffen door het uiterste middel toe te passen: moord. De rest van het door hem opgetrok ken bouwwerk zou dan geen gevaar meer lopen. Mocht er later namelijk tóch iemand door de knieën gaan, dan zou het bewijs ontbreken. (Wordt vervolgd) CAMOGLI (UPI) Het grootste vis maal ter wereld is gisteren zonder inci denten verlopen toen meer dan 50.000 per sonen hun portie vis kregen, gebakken in de grootste pan ter wereld. De frituurpan, die een diameter van vijf meter heeft, werd over de baai van Recco naar Camo- gli gesleept. Er was gelukkig geen herha ling van het ongeluk van verleden jaar, loen de pan midden in de baai zonk en de duikers drie dagen nodig hadden om haar te bergen. Er is ook geen plaats in Camogli waar de reusachtige pan bewaard kan worden zodat het metalen gevaarte elk jaar weer naar Recco teruggaat om in een pakhuis te worden bewaard. De pan is ook te groot om langs de smalle bergwegen tussen Recco en Camogli te worden vervoerd en moet daarom over de baai worden ge sleept. De Italianen en toeristen, die maandag in Camogli waren, deden zich te goed aan meer dan vier ton vis, gebakken in meer dan 400 liter olijfolie. De Engelse rechter Sir Hersch Lauter- pacht, lid van het Internationale Hof van Justitie in Den Haag is zondag te Londen overleden. Hij was sinds 1954 lid van het Internationale Hof. Sir Hersch werd gebo ren in 1897 in Zolkiew. Hij promoveerde aan de universiteiten van Wenen, Londen, Cambridge. Hij was ondermeer assistent lector aan de School of Economics in Londen, gaf les aan de universiteit van Londen en aan de universiteit van Cambridge. Voorts was hij professor aan de Haagse academie voor Internationaal Recht en gasthoogle raar aan diverse universiteiten in Ameri ka. Hij was ook adviseur bij de UNO or ganisatie voor de codificatie. Sir Hersch Lauterpacht schreef acht boeken, in hoofdzaak over diverse aspec ten van het internationale recht. Oprechte Saturdagse Iiaerlemse Courant den 10 mei 1760 ITALIEN. Romen den 23 April, Behalven den Cassier Gio Tedeschi zyn noch twee andere Offi cianten van den Berg der Barmhartigheyd onzigtbaar geworden en zo men on dersteld na Zwitserland en Holland gevlucht: Deeze met eenen vierden hebben binnen de tyd van een Jaar de Bank 100000 Scudi achteruytgezet.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9