CETALAC W. Pont had bevredigend jaar Tom Mboya sprak op congres te Amsterdam Nieuwe buff elm elk-verwerking uitkomst voor noodgebieden De beurs Ook Besoeki trekt aanklacht in Zeevaart heeft te kampen met concurrentie Ruime geldmarkt Grote winststijging Vette winkel bij Roemers hekelt Zuidafrikaanse apartheidspolitiek UNO-kindernoodfonds steunt grote zuivel-experimenten in Bagdad Lagere winst Ver. Holl. Sigarenfabrieken Doctorandus of magister? SCHEEPVAARTBERICHTEN WOENSDAG 11 MEI 1960 11 Advertenti? Verf met gemak en... van Ceta Bever De tabaksprocessen Restitutie Siloewok Sawangan Naga Lines nemen transport van Nederland over De weekstaat Duyvis 10 op oude 5 op nieuwe aandelen Palthe 10 (8 Lijmfabriek Delft 10 Eerste Holl. Levensver zekeringsbank 10 Scheepvaart Unie 7,7 Nederlandse banken kopen Belgische promessen Petroleumarbeiders bijeen Enquête onder economen Geen Simca's beneden catalogusprijs Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland 339H 473 257% Voor dc n.v. Houthandel v.h. William Pont in Zaandam is 1959, blijkens het ver slag, een bevredigend jaar geweest. De op velerlei gebied toegenomen bedrijvigheid was ook voor het houtverbruik gunstig. Na de sterke inzinking in 1958 bereikt de hout- invoer in Nederland in 1959 dan ook we derom het hoge peil van 1957. Ingevoerd werden 421.300 stds tegen 336.500 stds in 1958 en 421.000 stds in 1957. Deze importen hadden respectievelijk een waarde van 279 miljoen, 247 miljoen en 345 mil joen. Door een prijsdaling van ongeveer 20 percent in de Noordcuropese export landen in 1958 bleef de invoerwaarde in 1959 overeenkomstig bij 1957 ten achter. De totale bedrijfsbaten beliepen 2.660.727 tegen 1.867.145 in 1958, waar onder een saldo exploitatierekening van 1.073.646 ff 56.381) en 713.000 950.300) aan uitkeringen op deelnemingen in nadere ondernemingen. Afgeschreven wordt 185.276 67.071). Aan de reserve diverse belangen wordt 300.000 (nihil) gedoteerd. Voor diverse voorzieningen (incl. belastin gen wordt 892.450 511.075) gereser veerd. waaronder 90.000 voor de intrek king van de resterende 90 winstbewijzen, waartoe een voorstel aan de jaarvergade ring zal worden gedaan. Ter verdeling rest een winstsaldo van 1.283.000 1.079.000), waaruit zoals gemeld een dividend van 14 (12) percent wordt voorgesteld. Wat betreft de vooruitzichten voor 1960 liggen naar de directie verwacht lagere houtprijzen niet, in het nabije verschiet, zodat de vaste marktstemming zich voor lopig zal handhaven. Onverwachte sto ringen van welke aard buiten beschouwing gelaten meent zij dat over 1960 redelijke resultaten tegemoet gezien kunnen wor- Als laatste van vier Nederlandse cul tuurmaatschappijen heeft ook de Besoeki Tabak Maatschappij n.v. in Amsterdam haar aanklacht tegen de Deutsch-Indone- sische Tabak Handelsgesellschaft G.m.b.H., die in september 1959 bij het Gerechtshof te Bremen werd ingediend, ingetrokken. Het betreft hier, zo deelt de directie van Besoeki desgevraagd mede, de intrekking van de eis tot inbeslagneming van 1495 in Bremen liggende pakken tabak ter waarde van circa Dm. 900.000. De drie andere Ne derlandse ondernemingende n.v. Land bouw Maatschappij Oud Djember in De venter, de n.v. Cultuur Maatschappij Dj el- boek in Den Haag en de n.v. Landbouw Maatschappij Soekowono in Amsterdam hadden hun klachten inzake de verkoop van Indonesische tabak door de Duits- Indonesische maatschappij reeds eerder in getrokken. De n.v. Maatschappij Zeevaart te Rotter dam heeft in 1959, blijkens het verslag, uit exploitatie en deelnemingen ontvangen 761.003 tegen 487.393 in 1958. Interest en dividenden brachten 243.301 4798) op. Uit de reserve voor diverse doeleinden kwam 452.471 ('nihil) vrij. Het saldo boek winst dat behaald werd op het in februari verloren gegane m.s. Ca'llisto 3.236.076) wordt naar de reserve nieuwbouw over gebracht. Uiteindelijk resteert als batig saldo 1.552,396 1.556.644), waaruit zoals gemeld 6 percent (5 percent) divi dend wordt voorgesteld en 1.248.616 (f 1.313.644) op de vloot wordt afgeschre ven. Ernstige concurrentie wordt o.m. onder vonden van tankers, die in toenemende mate en op steeds meer trajecten gebruikt worden voor het transport van graan. Door hun grote laadvermogen zijn zij een ge vaarlijke concurrent geworden voor de normale vrachtvaarders, die voor de lage vrachten welke de reders van tankschepen bereid zijn te accepteren, niet kunnen varen. In september werd de n.v. Maatschappij Vriesvaart opgericht met een kapitaal van 500.000. In het geplaatste kapitaal van 100.000 neemt „Zeevaart" voor 90.000 deel. De nieuwe maatschappij bestelde een vriesschip van 52.000 cbft inhoud, dat in juli zal worden opgeleverd. In 1960 werd door Vriesvaart een tweede vriesschip be steld van c.a. 70.000 cbft dat in 1961 gereed komt en eveneens door Zeevaart op charter zal worden genomen. Met het oog op de relatief bevredigende stand van de liquide middelen in Neder land acht het bestuur der N.V. Cultuur- en Handelmaatschappij Siloewok Sawagan te Rotterdam, zo wordt in het verslag over 1959 medegedeeld, het verantwoord aan aandeelhouders een eenmalige terugbeta ling op het kapitaal voor te stellen van 100 per aandeel van f 700. In 1959 werd eveneens 100 terugbetaald, waarbij de nominale waarde der aandelen werd teruggebracht van 800 tot 700. De onderneming heeft een aanmerkelijk belang in de Holland Tanganyika Compag nie n.v., die de Maramba Estate Ltd exploiteert. Van de laatste werden in 1959 de aanplantingen verder uitgebreid. De Indonesische scheepvaartmaatschap- Ij Naga Lines Ltd. zal het internationale ransport van de onlangs uitgebannen Ne- 'erlandse maatschappijen overnemen, al- 'us is officieel in Djakarta medegedeeld. De president van de Naga Lines, Harry shuandiono, heeft de afgelopen dagen in erscheidene Aziatische havensteden be prekingen gevoerd over de aankoop en het ■harteren van schepen. Men verwacht dat 'e Naga Lines in Singapore, Hong Kong n Tokio agentschappen zal vestigen. den. De post „deelnemingen" onderging een geringe verhoging door enige uitbrei ding van deze belangengroepen. De be drijfsresultaten van de groep waarin Pont deelneemt voor de fabricage van plasticis waren in 1959 bevredigend. Met een uit kering van circa 900.000 aan de winst en verliesrekening over 1960 kan worden gerekend. De concern winst- en verliesrekening wijst een saldo exploitatierekening (na af trek voor diverse voorzieningen incl. be lastingen) aan van 3.347.000 tegen 2.109.000 in 1958. Als winstsaldo resteert 1.583.000 803.000). De weekstaat van de Nedcrlandsche Bank per 9 mei 1960 laat een grote ver meerdering van de middelen van de geld markt zien. Allereerst verminderde de cir culatie met 141 miljoen, waardoor de stand daalde van f 4.576 miljoen tot 4.435 miljoen. Deze sterke inkrimping heeft reeds circa tweederde van de ultimo-uit- zetting in de markt teruggebracht. Verder kwam van de rekening „andere ingezete nen" 33 miljoen in dc markt, waarna deze rekening nog een saldo van 128 mil joen aanwijst. Tenslotte kwam er 20 miljoen ter be schikking voor deviezenoverdracht. Tegen over deze grote aanwas van de middelen der banken stond een afvloeiing naar de schatkist van 86 miljoen. De stand van de banken steeg door deze mutaties met f 109 miljoen van f 508 tot f 617 miljoen. Het saldo van de schatkist is van 286 miljoen tot 372 miljoen gestegen als gevolg van binnengekomen kohierbelastingen. De geld markt was ruim voorzien van middelen waardoor de daggeldrente vorige week werd verlaagd van l'yi percent tot 1% per cent. Blijkens haar jaarverslag heeft de n.v. Vernis- en Verffabriek v/h Vettewinkel en Zonen in het op 30 september j.l. geëindig de boekjaar een winst van 847.166 be haald (v.j. 590.548). De omzet bereikte in het afgelopen jaar een recordcijfer en geeft in het lopende boekjaar een verdere stijging te zien. De export naar de partner- landen der E.E.G. steeg in 1958-1959 met 48 percent. Van de winst wordt f 132.648 bestemd voor de uitkering van een divi dend van 8 percent op de gewone aandelen en 4,4 percent op de 4 percent cum. pref. winstdelende aandelen, terwijl voor tan tièmes 135.835 wordt bestemd. De rest wordt gereserveerd. Koninklijke Fabrieken T. Duyvis Jz n.v. te Koog aan de Zaan hebben besloten aan de algemene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen op de oude gewone aandelen tien percent (v.j. negentien) en op de nieuwe gewone aandelen vijf percent dividend uit te keren. Palthe's Textielveredelingsbedrijven n.v. te Almelo is besloten aan de op 17 juni a.s. te houden algemene vergadering van aan deelhouders over het boekjaar 1959 een dividend van tien percent (v.j. acht per cent) voor te stellen. De Lijm- en Gelatinefabriek „Delft" stelt voor over 1959 onveranderd 10 per cent dividend uit te keren. Per restantbe- wijs zal derhalve weer 10,- worden be taald. De Eerste Hollandsche Levensverzeke ringsbank n.v. te Amsterdam meldt dat in 1959 de totale produktie, met inbegrip van lijfrenten, 34.938.044 bedroeg. Na aftrek der royementen zijn de verzekerde bedra gen toegenomen met 18.124.397 en ge stegen tot 282.449.066. De winst- en verliesrekening wijst een winstsaldo aan van 976.144. Besloten werd toe te voegen aan de extra-reserve 791.488 en het restant ad 184.655 als winst uit te keren, zodat een dividend kan worden betaald van 10 (v.j. 10 be nevens 89,28 als oprichtersuitkering per aandeel 1ste serie. Naar wij vernemen zal aan de op 30 mei 1960 te houden jaarlijkse algemene ver gadering der n.v. Nederlandsche Scheep vaart Unie te Amsterdam worden voorge steld over 1959 op de gewone aandelen een dividend van 7,7 in contanten uit te keren. (Over 1958 werd een dividend van 8,1 °/o betaald, waarvan 2% in aandelen.) Een syndicaat onder leiding van de Twentse Bank N.V., waarvan mede deel uitmaken de Amsterdamse Bank n.v., de Nederlandsche Handel-Maatschappij n.v. en de Rotterdamsche Bank n.v., een bedrag van 150.000.000,- schatkist-pro- messen van het Koninkrijk België overge nomen. Het overgenomen bedrag is ver deeld in vier gelijke tranches met een looptijd van respectievelijk 12, 18, 24 en 30 maanden. Het derde wereldcongres van de International Federation of Petroleum Workers (I.F.P.W.) is vanochtend in Krasnapolsky te Amsterdam geopend. Ruim honderd afgevaardigden uit 41 lan den wonen het congres bij. Bij de I.F.P.W. die in 1954 in Parijs werd op gericht, zijn ongeveer vijftig vakbonden uit 36 landen met tezamen ongeveer een miljoen arbeiders aangesloten. Het congres werd geopend door de heer M. ter Borch jr.. lid van het execu tief comité van de I.F.P.W. Hij vestigde er de aandacht op, dat tijdens dit congres één van de belangrijkste te behandelen onderwerpen de verdere uitbreiding van de hulp aan economisch minder ont wikkelde gebieden zal zijn. Namens de Nederlandse regering ver welkomde de heer B. Roolvink, staatsse cretaris van Sociale Zaken, de congressis ten. Hij zei o. m. dat de I.F.P.W. in de strijd voor persoonlijke vrijheid een be langrijke bijdrage kan leveren. Nadat burgemeester mr. G. van Hall na mens het gemeentebestuur van Amster dam de afgevaardigden een hartelijk wel kom had toegeroepen, werd het congres toegesproken door de Afrikaanse neger leider Tom Mboya, secretaris van de fede ratie van arbeiders in Kenya en lid van het parlement van Kenya. Hij zei onder meer dat de vakbeweging in Afrika nog in de kinderschoenen staat. „Zij is bezig zich een belangrijke plaats in de econo mische en sociale huishouding te verove ren. Maar zij zal pas tevreden zijn wan neer in alle Afrikaanse landen de vrijheid is veroverd en een betere levensstandaard lot stand is gebracht". De heer Mboya achtte internationale samenwerking zeer belangrijk. In dit ver band sprak hij zijn vreugde uit over het feit, dat ook de jonge Afrikaanse vakbe weging deel uitmaakt van het Internatio naal Verbond van Vrije Vakverenigingen. „In Afrika kan veel tot stand worden ge bracht. Uw steun is daarbij onontbeerlijk, want wij kunnen pas een eigen plaats in nemen wanneer u ons daarbij helpt", zo zei de heer Mboya. Nadat spreker aan dacht had geschonken aan de vrijheids strijd van vele Afrikaanse volkeren, be klemtoonde hij dat deze strijd een univer seel karakter heeft. „Onze strijd voor po litieke vrijheid en economische gelijkheid is dus ook uw zaak", zo besloot de heer Mboya. Namens het N.V.V. merkte zijn voor zitter, de heer D. Roemei's, op dat de landen waar olie wordt gevonden in so ciaal opzicht tot de achtergebleven gebie den behoren. „De arbeiders hebben recht op een deel van de rijkdom die uit de grond van hun landen wordt gehaald" zo zei hij. In felle bewoordingen hekelde de heer Roemers de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering, die zijns in ziens in strijd is met de mensenrechten. „De Zuidafrikaanse catastrofale politiek moet de wereld tot lering strekken", aldus de heer Roemers. Tijdens de middagzitting hebben ver schillende afgevaardigden verslag uitge bracht over de situatie in hun land. Zo deelde de heer Spencer, afgevaardigde van de federatie van petroleum-arbeiders van Curasao mede, dat men op Curasao en Aruba thans te kampen heeft met werkloosheid. De teruggang van de werk gelegenheid wordt veroorzaakt onder meer door de supertankers, waarvoor de Antilliaanse havens niet toegankelijk zijn. Vele afgevaardigden deden een beroep op het executief comité van de Internationale Federatie om meer hulp en bijstand bij de ontwikkeling van het vakbondswerk. ABOE GHRAIB, IRAK (UPI) De miljoenen ondervoede kinderen van Afrika en Azië zullen gezonder en sterker op kunnen groeien dank zij de melk kaas en zelfs ijscream van de buffel. Samen werkend in de UNICEF (United Nations Children's Emergency Fund), het kinder- nood-fonds van de UNO, hebben meer dan zes landen de handen ineen geslagen om uit buffelmelk nieuwe en betere zuivel- produkten te verkrijgen. Indien men erin slaagt zal men een revolutie te weeg kun nen brengen voor de voeding van de helft van de wereld, die nog steeds ondervoed is. Het centrum van deze activiteiten is de splinternieuwe centrale zuivelfabriek in Aboe Ghraib, in een Westelijke voorstad van Bagdad. Daar. met machines en ande re uitrustingstukken uit Nederland, Zwe den, West-Duitsland, Tsjechoslowakije, Groot-Brittannië en Frankrijk. Gewone koemelk zal voorlopig het hoofdbestanddeel uitmaken van de boter en melk, die de fabriek zal produceren. Maar intussen worden proeven genomen met de goedkopere en in grotere hoeveel heden in Irak verkrijgbare buffelmelk. De nieuwe zuivelfabriek in Aboe Ghraib is om twee redenen uniek het is de eerste zuivelfabriek in het Nabij Oosten waar gesteriliseerde melk wordt geprodu ceerd melk, die wekenlang vers en bacterievrij bewaard kan worden zonder ijskast in de altijd hete zomer van Bag dad. Het is ook de eerste zuivelfabriek ter wereld, waar men hoopt gesteriliseerde buffelmelk, boter, kaas of ijscream van buffelmelk af te leveren. Vele inwoners van Irak drinken, evenals hun buren in de andere landen van het Nabije Oosten, geregeld buffelmelk of eten „Gemar", een soort yogurt, gemaakt van dikke buffelmelkroom. In de omge ving van Bagdad alleen leven 11.000 buf fels, vergeleken bij slechts 4.000 koeien. Tot dusver wordt de melk verzameld en verzonden naar de klant onder de meest onhygiënische omstandigheden. Vele buf fels wonen in dezelfde ruimte als hun eigenaars. De melk wordt ongepasteuri- seerd in open emmers naar de klanten in de omgeving verzonden. Om in deze situa tie verbetering te brengen heeft de Iraak- se regering „verzamelpunten" rond Bag- De n.v. Vereenigde Hollandsche Siga renfabrieken heeft blijkens haar gecom bineerde verlies- en winstrekening in 1959 een winst grossiers- en detail bedrijven van f 86.881 (v.j. 72.661) geboekt, als mede een winst houtbewerkingsbedryf van 18.049 (vj 11.540). Diverse baten be droegen in 1959 827 (vj nihil. De siga renfabrieken en de tabakshandel leverden een verlies van 74.518 op (vj 40.116), terwijl de exploitatie van vaste goederen een verlies van 2.241 (vj 2.786) mee bracht. Diverse lasten, die in 1958 6.713 be droegen, waren in 1959 nihil. Er resteert over 1959 een saldo winst van 28.999 (over 1958 34.585). Voorgesteld wordt dit saldo over te brengen op nieuwe rekening, nadat het verlies saldo ad I 21.517 van vo rige jaren ervan in mindering is gebracht. De vennootschap slaagde er in het af gelopen boekjaar in haar aandeel te hand haven in de binnenlandse sigarenconsump- tie, welke haar enigszins stijgende tenden tie in 1959 voortzette. De resultaten van de sigarenfabrieken waren niettemin wei- nog bevredigend, hetgeen volgens het jaarverslag in hoofdzaak moet worden toe geschreven aan de stijgende produktie- en verkoopkosten en grondstoffenprijzen, die niet in het eindprodukt konden worden doorberekend. dad doen instellen waar het vee behoorlijk kan worden gevoed en verzorgd en waar de melk onder hygiënische omstandighe den kan worden verkregen. Is de produktie van de zuivelfabriek eenmaal opgevoerd tot de capaciteit van ongeveer 5.000 liter melk per dag, dan staat men nog voor het probleem de melk te verkopen. Dit lijkt gemakkelijk genoeg, maar het vereist enige propaganda en reclame. De zuiveldeskundige van de UNICEF, Albert Singleton, die de leiding van de produktie van de fabriek heeft, verklaarde dat de meeste Irakezen niet gewend zijn melk te drinken. „Wij moeten hen ervan overtuigen, dat de melk vers blijft tot wanneer zij thuis komen en dat de melk beter is dan limo nade. Aan moeders moet verteld worden dat zij en hun kinderen melk nodig hebben om gezond te blijven," zo verklaarde hij, „Maar dit zal nogal werk vereisen. De mens verandert niet zomaar van zijn eet gewoonten." Om meer spoed achter het project te zetten heeft de UNICEF voor meer dan een miljoen gulden aan uitrustingstukken en vaklieden gezorgd en dat is nog maar het begin. De Iraakse regering is namelijk van plan om nog ruim 12 miljoen gulden te investeren in betere huisvesting en be tere weiden voor de veehouders en hun vee. Als de zuivelfabriek eenmaal zijn nut heeft bewezen zullen de ervaren krachten van de fabriek in andere plaatsen in Irak kunnen helpen met het opzetten van der gelijke fabrieken. UNICEF heeft in het afgelopen jaar melkpoeder uit de V.S. en Canada laten komen voor de bijvoeding van 400.000 schoolkinderen in Irak. „Maar dit kan zo blijven," zei Singleton, „wij trachten andere landen zoals Irak, ertoe te krijgen zelf melk te produceren en als zij niet voldoende koeien hebben, zullen wij tonen hoe zij buffelmelk kunnen ge bruiken." De contact-commissie van academisch gevormde economen heeft een enquête in gesteld onder alle afgestudeerde econo men in Nederland met als onderwerp de titulatuur. Zoals bekend wordt in de mam moetwet voorgesteld de thans nog opgeld doende, niet wettelijk beschermde titel drs. of dra. te wijzigen in magister. De geënquêteerde economen mogen hun mening geven over de titel die huns in ziens op dit moment in aanmerking moet komen, en daarbij kunnen ze kiezen uit: ec (vóór de naam), drs. of dra. (vóór de naam), en terwille van de zuiverheid der enquête, aldus het schrijven, ook magister. Eiseres Joh. de Heer Autobedrijf n.v. is in het kort geding tegen Simca Nederland n.v., door de president van de rechtbank te Rotterdam, mr. J. G. L. Reuder, van morgen in het ongelijk gesteld. Simca had de heer het dealerscontract opgezegd, omdat men auto's beneden de catalogusprijs verkocht. Hiertegen had het bedrijf zich in kort geding verzet, aanvoe rend dat dit usance in de autohandel zou zijn. De president overwoog, dat een contract als het onderhavige, wanneer het niet na gekomen wordt, altijd door een van de partijen opgezegd kan worden. OPDRACHT VOOR VEROLME De scheepswerf van Verolme heeft opdracht ontvangen voor het bouwen van twee „midden schepen", bestemd voor twee z.g. bulkcarriers. De middenschepen zullen op de werven op Ro zenburg en in Heusden worden gebouwd. Aalsdijk 10 v. Savannah n. Mobile. Abbedijk 10 450 m. z.o. Kp. Race n. Antwerpen. Abida 11 te Stockholm. Alcor 10 v. Kaapstad n. Las Palmas. Algorab 10 te Rotterdam. Alhene 10 80 m. z.w. Fern. Noronha n. Santos. Alioth 10 rede Bahrein. Alkmaar 10 v. Singapore n. Vudapoint. Almkerk 10 te Melbourne. Alpherat 10 105 m. w.z.w. St. Paulsrocks naar Las Palmas. A.lwaki 10 v. Cochin n. Aden. A.merskerk 10 v. Marseille n. Genua. Aramon 10 te Antwerpen. Ampenan 10 te Philadelphia. Amstellaan 10 250 m. w. Pulloweh n. Singapore. Area 10 785 m. n.o. Barbados n. Landsend. Arendsdijk 10 420 m. w.z.w. Flores n. P. Everglade. Arkeldijk 10 v. Kohsichang n. Singapore. Avnedijk 10 v. Mobile. 11 te Tampa verwacht. Artemis 10 te Amsterdam n. West-Indië. Asmidiske 10 600 m. w.n.w. Kp. Finist. n. A'dam. Asterope 10 150 m. w. Landsend n. Rotterdam. Atys verm. 11 v. L'Avera n. Berre. Axeldijk 10 540 m. w. Scillys n. Vera Cruz. Baarn 10 te Hamburg v. Bremen. Bali 10 te Priok. Banda 10 v. Bombay n. Madras. Bantam 11 te Cochin verwacht v. Penang. Batjan 10 v. Singapore n. Saigon. Eengkalis 10 te Bremen verwacht v. Antwerpen. Bintang 10 v. Makassar n. Surabaja. Blitar 10 in Straat van Messina n. Genua. Bonita 11 v. Laceiba n. Charleston. Breda 10 v. Maracaibo n. Orinoco. Calamares 10 te Balboa. Caltex Arnhem 10 140 m. o. Malta n. Rotterdam. Caltex Delft 10 270 m. o. Albany n. Adelaide. Caltex Eindhoven 10 125 m. o.z.o. Belawan naar Yokohama. Caltex Gorinchem 11 te Pernis verwacht. Caltex Nederland 10 150 m. o. Bahrein n. Abadan. Calt. Rotterdam 10 17 m. n.w. Algiers n. Pt. Said. Caltex The Hague 10 45 m. w.z.w. Little Quoin naar Port Elisabeth. Camitia 12 te Lissabon verwacht. Carrillo 10 v. Los Angeles n. Armuelles. Casamance 10 te Duinkerken v. Poole. Castor 10 v. Mostaganem n. Oran. Ceres 11 v. Callao n. Huacho. Cinulia 17 te Durban verwacht. Clavella 10 250 m. n.o. Azoren n. U.K. Cleodora 11 te Hobert verwacht. Ciadle of Liberty 10 115 nr. n.w. Djeddah n. Suez. Crania 9 te Shellhaven. Daphnis 9 850 m. o.n.o. Barbados n. Amsterdam. De Eerens 11 te Djeddah. Esso Nederland pass. 10 Ras fartak n. Fawley. Delft 10 550 m. n.o. Guadeloupe n. La Guaira. Diemerdijk 10 550 m. z.z.o. Bermuda n. Londen. Diloma verm. 11 v. Barton n. Curagao. Diogenes 11 te Curagao verwacht. Dordrecht 10 420 m. z.z.w. Marseille n. Marseille. Doiestad 9 v. Point Fortin n. Shellhaven. Doris 9 v. Guanta n. Jacksonville. F.emland 10 rede Santos. Eenhoorn 10 v. Famagusta n. Beyrouth. Eos 10 v. Malta n. Piraeus. Friesland SSM 10 v. Hum be r n. Rotterdam. Gaasterkerk 10 135 m. n.o. Massawa n. Suez. Gaasterland 10 180 m. n.n.o. F. Noronha n. Recife. Gabonkust 10 ten anker rede Monrovia. Garoet 10 te Hamburg. Geertje Buisman 10 100 m. n.o. K. Race n.Kenosha. Geestland 10 290 m. n.o. Barbados n. Pt. of Spain. Groote Beer 10 v. Amsterdam n. Rotterdam. Guineekust 10 v. Bremen p. Hamburg. Hector 11 te Alexandrië verwacht. Heelsum 11 v. Bremen n. Duinkerken. Heemskerk 10 v. Nacala n. Dar Es Sa'aam Helicon 10 te Mackenzie verwacht v. Georgetown. Hera 10 250 m. n.o. Barbados n. Barbados. Hispania 10 et Amsterdam. Hoogkerk 10 60 m. z.o. Brothers n. Djibouti. Isis 9 935 rn. n.o. Guadeloupe n. Curagao. Ittersum 10 500 m. z.o. Kp. Race n. Le Havre. Ivoorkust 10 250 m. z.z.w. Las Palmas n. Dakar. Jason 11 v. Pampatar n. Cumana. Johan van Oldenbarnevelt 10 te Fremantle. Kaap Hoorn 10 v. Liverpool n. Amsterdam. Kalinga 13 te New York verwacht. Kaloekoe 15 te Timor verwacht v. Singapore. Kara 11 te Fredericia. Karachi 10 v. Belawan n. Port Swettenham. Katel.vsia 10 750 m. o. Bermuda n. Curagao. Kellia 10 120 m. w. Martinique n. Las Palmas. Kenia verm. 12 v. Petit Couronne n. Rotterdam. Khasiella 11 te Three Rivers bij Quebec verw. Kloosterdijk 10 90 m. z. Landsend n. Antwerpen. Kcpionelle 10 400 m. z.z.o. Rio de Jan. n. Curagao. Koratia 10 v. Curagao n. Puerto Mirando. Korenia 11 te Le Havre. Korovina 11 v. Curagao n. Punta Cardon. Krebsia 10 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Kylix 10 v. Amsterdam 11 te Rotterdam. Laertes 10 v. Kobe n. Nagova. Landak 10 v. Penang n. Takuapa. Langkoeas 11 te Belawan verwacht v. Singapore. Lawak 10 v. New Orleans n. Los Angeles. Leersum 10 v. Warri n. Sapel. I.eeuwarden 10 te New Orleans verwacht. Leiderkerk 10 te Hamburg. Liberty Bell 10 50 m. n. Comore n. Philadelphia. Llsekerk 10 v. Kuwait n. Kharg. Lombok 10 te Balboa n. Los Angeles. Loosdrecht 10 3 m. vv. Gabal n. Suez. Maas 10 60 m. o.n.o. Bougie n. Antwerpen. Maashaven 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Mariekerk pas. 10 Ouesant n. Antwerpen. Maron 11 te Curagao. Meerkerk 10 230 m. z.o. Kreta n. Marseille. Memnon 10 v. Guanta n. Cartagena. Mentor pas. 10 Kp. Finisterre n. Tripoli. Merwelloyd 10 te Manokwari. Minos 11 te Helsinki, Mississippilloyd 11 v. Vera Cruz n. Pt. Sulphur. Mitra 10 v. Curagao n. Rotterdam. Molenkerk 10 voor anker Karachi. Moordrecht 10 98 m. z.o. Malta n. Arabische Golf. Muiderkerk 10 te Hamburg. Munttoren 10 60 m. o. Kp. Palmas n. Curagao. Musi 10 te Biak. Naess Lion 10 v. Napels n. Port Said. Naess Tiger 10 120 m. n. Azoren n. Emden. Naranio 10 240 m. z.z.o. Bahia n. Curagao. Navilella verm. 11 v. Curagao n. Rio de Janeiro. Neder-Waal 11 v. Akaba n. Djeddah. Neder-Weser 10 in monding Khorsanabar. Neverita 12 ter hoogte Landsend verwacht. Notos 10 v. Algiers n. Antwerpen. Niikerk 10 165 m. van Hainan n. Aden. Oberon 10 v.t Jacksonville n. Charleston. Oldekerk 10 rede Port Swettenham. Oostkerk 10 v. Duinkerken, 11 te Antwerpen. Ootmarsum 10 te Bremen verwacht. Oranje Nassau 9 v. La Guaira n. Port of Spain. Osiris 10 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Ossendrecht 10 450 m. n. Dakar n. Gdynia. Ouwerkerk 10 v. Amsterdam n. Oost-Azië. Parkhaven pass. 10 Bona Vista n. Rotterdam. Peperkust 10 v. Novoredondo n. Puerto Amboin. Pericles 11 v. Puerto Chicama n. Callao. Philine 12 bij Hoek van Holland verwacht. Philipia 12 te Mena Al Ahmadi verwacht. Polyphemus 10 380 m. o. Ceylon n. Trincomalc. Poseidon 10 v. Puerto Cabello n. Port of Spain Pr. der Nederl. 10 200 m. z.w. Flores n. Barbados. Prinses Irene pass. Kp. Race n. Plymouth. Radja 10 v. Penang n. Colombo. Rempang 10 te Kaapstad. Reza Shah The Great 11 te Mcna Al Ahmadi. Ridderkerk pas. 10 Kp. Finisterre n. Marseille. Rnnkerk 10 15 m. n K. Finisterre n. Duinkerken. Roepat 11 te Mogadiscio. Rotterdam 11 te Le Havre. Salatiga pass. Kp. Dondra n. Port Swettenham. Sanana 10 v. Hongkong n. Haiphong. Schie 11 te Hamburg. Senegalkust 10 15 m. o. Dungeness n. Freetown. Siberoet 10 v. Calcutta n. Singapore. Sibigo 11 te Biak. Slamat 10 v. Beyrouth n. Port Said. Slendi 10 15 m. z.o. Kp. Bon n. Nantes. Scion 10 275 m. w. Flores n. Amsterdam. Stad Amsterdam 10 te Boulogne. Stad Delft 10 435 m. w.n.w. Landsend n. Wabana. Stad Gouda 10 v. Freetown n. IJmuiden. Stad Haarlem 10 150 m. z.w. Ouessant n. Italië. Stad Leidon 10 te Vlaardingen. Stad Maassluis 10 26C m. n.n.o. L. Palm. n. IJmuid. Stad Rotterdam 10 25 m. z.o. St. Vincent n. Ceuta. Stad Schiedam 10 120 m. z.w. Stavanger n. Gent. Stenvac Adventure 11 te Tandjong Uban verw. Stanvac Alor 10 te Sungeigerong. Stanvac Djirak 11 te Buatan. Stanvac Selo 10 red Semarang. Statue of Liberty 10 160 m. n.n.w. Amizantes eil. Philadelphia. Steenwijk 10 660 m. o.n.o. Kp. Race n. Montreal. Stentor 10 v. Puerto Limon n. Mobile. Steven 11 te Las Palmas. Straat Clarence 11 te Balikpapan. Straat Malakka 10 v. Hongkong n. Singapore. Straat Singapore 10 v. Pt. Louis n. Pt. Elisabeth. Straat Soenda 10 te Durban. Talisse 10 170 m. z.w. Majorca n. Marseille. Tamara 10 v. Philadelphia n. Amua.vbaai. Straat vaq Diemen 10 v. Montevideo n. B. Aires. Sunetta 10 te Trinidad. Tabian 10 v. Port Sudan n. Suez. Tahinta 10 v. Amsterdam n. Casablanca. Tarakan 11 te Nacala. Taria 12 te Singapore verwacht. Tawali 10 90 m. o. Guardafui n. Singapore. Texelstroom 10 v. Amsterdam n. Huil. Thelidomus 11 te Baltimore verwacht. KLEINE VAART Alcetas 8 te Genua n. Livorno. Atlas 9 te Kopenhagen n. Gothenburg. Bab T 10 25 m. z. Smithknoll n. Kristinaham. Bloemgracht 9 te Helsinki. Boreas 10 dw. Oporto n. Gibraltar. Brouwersgracht 9 te Abö. Draco 9 v. Hamburg n. Aalborg. Elsa 10 10 m. o. Borkumrif n. Zaandam. Looiersgracht 10 dw. Scheveningen n. Helsinki. Lucas Bols 1 10 op Kleine Belt n. Gdynia. Mare Liberum 10 120 m. z.w. Ouess. n. Le Havre. Midas 9 70 m. z. Matapan n. Famagusta. Nero 10 te Sandettie n. Bilbao. Phidias 10 130 m. n.o. Villano n. Oran. Plato 10 te Amsterdam n. Bordeaux. Ponza pass. 10 JE-5 v. Hamburg n. Rotterdam. Thaletas 9 te Catania n. Messina. Tilly 9 v. Delfzijl n. Ostrand. Twee Gebroeders 10 op Schelde n. Amsterdam. Wilpo 9 te Skutskaor v. Karskaer. SLEEPVAART Clyde 9 720 m. z.w. Manzanillo n. Nagasaki. Elbe 9 360 m. z.o. Socotra n. Calcutta. Gele Zee 9 v. Rotterdam n. Noordzee. Hudson 9 250 m. o.n.o. Aden n. Perzische Golf. Humber 9 v. Rouaan n. Lomee. Maas 6 te Conakry v. Rotterdam. Noordzee 9 1050 m. n.o. Barbados n. Cardiff. Oceaan 9 360 m. z.o. Halifax n. Bilbao. Oostzee 9 te Bahrein v. Bombay. Rode Zee 10 te Port Said n. Salerno. Schelde 9 v. Bombay n. Bahrein. Tasmanzee .9 180 m. z.o. Freetown n. Lomee. Thames 10 te Honolulu n. Hongkong. Tyne 9 260 m. z.w. Dakar n. Buenos Aires. Witte Zee 9 330 m. n.n.w. Dakar n. Hamburg. Zwarte Zee 9 570 m. n.w. St. Vincent n. Trinidad. Amerikaanse auto's eenvoudiger De vice-president van de General Motors Edward N. Cole heeft verklaard dat Amerikaanse auto's korter, hoger en lichter zullen worden. Vclgens Cole, die algemeen bedrijfsleider is van de Chevrolet-afdeling van G.M., zal de Ameri kaanse auto in de komende tien jaar eenvoudi ger van uiterlijk worden. Olieveld ln Joegoslavië President Tito heeft heden het startsein gegeven voor de exploitatie van het rijkste olieveld van Joegoslavië, dat zich te Struzec nabij Zagreb be vindt. Geschat wordt dat dit veld volgend jaar 600.000 ton zal opleveren, hetgeen voldoende is de binnenlandse behoeften te bevredigen. Via een pijpleiding van 25 kilometer, die ook in ge bruik is genomen, is Struzec verbonden met het industriecentrum Sisak, waar zich een van de grootste raffinaderijen van Joegoslavië bevindt. Nieuwe staatslening deed disagio De meeste belangstelling ging gisteren ter beurze uit naar de staatsfondsenhoek, waar de nieuwste 4%% staatslening 1960 II voor het eerst in de notering kwam. Voor de internationale waarden was de stemming vast tot willig. Hiérvan profi teerden vooral de Philips-papieren. Philips steeg van 942 tot 947, Unilever boekte 15 punten winst op 831 en Kon. Olie was bijna een gulden hoger op 145,90. AKU circa 10 punten beter. Hoogovens liep op van 622 tot 626. De handel bleef in alle hoeken zeer kalm. Het publiek was met kooporders in de markt. Scheepvaartwaar den zeer rustig en rond het vorige slot- niveau. Cultuurwaarden hoger voor HVA en lager voor certificaten Deli bij minimale omzetten. Voor de laatste verhandeldag werden aandelen claims Bensdorp op 160 gead viseerd, neerkomende op 228 voor een nieuw aandeel, terwijl de obligatie-claims op 20 werden geadviseerd overeenko mende met een koers van 116 percent voor de converteerbare obligaties. Claims Vet tewinkel kregen een hogere adviesprijs op 800 (ANP). Boeke en Huidekoper van 155 op 157, Boom Ruygrok van I6U/2 op 160-34, Figée van 188 op 187V2, Spaarnestad van 473 op 477 en Van Waveren van 102 op 105. VERHANDELDE FONDSEN 9 mei 10 mei Totaal 434 444 Hoger 165 (38.1 210 (47.4°/o) Lager 168 (38.7%) 129 (29.1%) Gelijk 101 (23.2%) 104 (23.5%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U47047234 470 Kon. Olie145.00—145.20 145.00 Philips 942—951 942 Unilever 830—837 830 Hoogovens 624—626 gl 624 VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U467 470 gl ƒ145.10 Kon. Olief 144.90—145.50 944 Philips 937—944 831 Unilever 826l/a831 622 Hoogovens 621624 130 Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. 272% Rotterd. Bank 280 Twentsche Bank. 266 A.K.U Albert Heijn 415 Amstel Bier 405 Billiton Mij. II 354% Bols 550 Bührmann Papier 443 Deli-Mij 172,50 Dordtsche Olie 688 Fokker 399 Heineken's 535 Hoogenbosch Sch. Hoogovens 627% H.V.A 167 Indola 422 Ketjen 503 K.L.M 108.— Kon. Ned. Zout 740% Kon. Olie 145.70 Müller Nat. Bezit 452 Nederl. Ford 434 y. Ned. Gist- en Sp. 308 Ned. Kabelfabr.. 463 Philips Gem. Bez. 947 Philips Pref 274 Yx A'dam Rubber. 107 Sikkens Groep 626 Stokvis R.S 228 Thomassen Dr. 700 Unilever 832 Van Berkel's Pat. 289 Van Gelder Pap. 272 Van der Heem 221 V\ Ver. Machinefabr. 210K Wessanen 262 Wilton Feijenoord 188K Z' va nen berg-Org. 595 Interunie 194. 214.50 Unitas 483.— Ver. Bezit v. 1894 118,50 H.A.L 137 K.N.S.M 174 Vo N. Scheepv. Unie 143 Ommeren v Stoomv. Mij. Ned 153 Anaconda 50X Kennecott Copper 78 V< Aluminium Ltd.. 31 Bethlehem Steel. 43K U.S. Steel 75 Vi Republic Steel 60 American Motors 26 VC General Motors.. 44% Cities Service 42,s/,g Shell Oil 63 Vx Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York: overwegend lager Op de Newyorkse effectenbeurs lag het koerspeil over het algemeen lager, bij ma tige handel. Sommige der recente favorie ten leden de grootste verliezen. Bij het dalend koersniveau werd de handel iets levendiger, doch niet voldoende om de in druk van zware verkoopdruk te geven. De meeste grote beleggers hielden zich af zijdig. hangende opheldering over de in ternationale situatie. Winstneming trof recente favorieten, met name Polaroid, welk fonds ruim 7 dollar moest prijs geven en Universal Match, welk fonds ongeveer 6 dollar zakte. De staalwaarden waren ge- 'makkelijker, met uitzondering van een stijging van ruim 2 voor Lukens De auto waarden slipten, onder leiding van Chrys ler, welk fonds een verlies van ongeveer dollar boekte. De elektronische waarden kwamen ook onder druk. De omzet was 2.870.000 aandelen. In totaal werden 1194 fondsen verhandeld. 339 hoger en 624 lager. Het industriegemiddelde kwam van 607,48 op 604,82, dat van spoorwegen van 139,80 op 137,68 en dat van openbare nutsbedrij ven van 88,87 op 88,61 (UPI).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11