Conferentie over plan-Hallstein leidt niet tot overeenstemming Tweede Kamer-meerderheid akkoord met versterkingen AMBON Tariefsverlagingen zijn ook nog niet zeker HET WEER nu al f. 143.230 voor Senator Kennedy wint in het protestantse West-Virginia TARVO moutbrood OPELS 1960 VERMAATFRANKE Massale arrestaties in Noord Rhodesia De defensie van Nw. Guinea „NAVO-bondgenoten betuigden instemming" „Dorus Rijkers" vervangt de „Neeltje Jacoba" Sloper maakt val van 42 meter en leeft nog WOENSDAG 11 MEI 1 960 45e JAARGANG NUMMER 158 Weinig verandering Het woord is aan Senator Humphrey verlaat de Democratische arena In de krant van heden: smaakt zo heerlijk, vooral als het gebakken is door T Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije LUXEMBURG, (ANP). - Een in Luxemburg door vele afzonderlijke besprekingen onderbroken dag van vergaderingen heeft de Ministerraad van de EEG dinsdag na het middernachtelijk uur zover gebracht, dat een formule is gevonden voor het opnemen van de landbouw in de versnelling van het EEG-verdrag, die echter nog door de ministers van de zes landen moet worden goedgekeurd. Deze formule is voor ons land slechts even tueel aanvaarbaar en zal woensdagochtend door de regering van de bonds republiek in Bonn moeten worden besproken. De formule, die in feite de versnelling van de landbouw koppelt aan de toekomstige gemeenschappelijke agrarische politiek van de zes landen, werd bereikt nadat intern Duits beraad op de conferentie, afzonderlijke Duits-Nederlandse besprekingen en een Frans compromis-voorstel niet tot een oplossing hadden geleid. De formule, die overigens over de aard van de maatregelen tot het opnemen van de landbouw in de versnellings procedure van het plan-Hallstein nog geen definitief uitsluitsel geeft, maar naar verwachting zal neer komen op een ietwat gewijzigde versie van de vorige week door de Europese Executieve commissie informeel ingediende voorstellen, houdt in, dat de zes landen verklaren de gemeenschappelijke landbouwpolitiek versneld te zullen invoeren. Voorwaarde is echter, dat eerst een op lossing zal zijn gevonden voor de moei lijkheden, die zouden ontstaan voor be paalde Duitse produkten, zoals bepaalde graan- en suikerprodukten. Op Nederlands aandringen is bepaald, dat de Europese Executieve Commissie zal vaststellen, wanneer voldoende maatregelen zullen zijn getroffen ter vervulling van deze voor waarde. De vergadering van de Ministerraad over de formule duurt nog voort. Verwacht wordt, dat indien het compromis wordt goedgekeurd, Frankrijk nog amendemen ten op de eigenlijke maatregelen zal in dienen, terwijl de vraag blijft bestaan hoe vandaag de beslissing van de regering in Bonn zal uitvallen. Het plan-Hallstein Een verlaging der douanetarieven, zo wel tussen de zes landen der E.E.G. on derling, als naar buiten is dinsdagochtend in Luxemburg het eerste punt van bespre king geweest bij het overleg in de Mi nisterraad van de Europese Economische Gemeenschap, die is begonnen met de be handeling van het plan-Hallstein voor de versnelling van de uitvoering van het E.E.G.-verdrag. Een van de grote obsta kels, waarvoor de ministers zich zien ge steld het betrekken van de landbouw in de versnellingsprocedure is daarbij echter op de ochtendvergadering nog niet aan de orde geweest. Bij de artikelsgewijze behandeling van het plan-Hallstein bleek, dat een akkoord over de voorgestelde eerste verlaging van 20 percent van de interne douanetarieven kon worden bereikt, hetgeen echter niet het geval was met het daaraan gekop pelde voorstel, dat deze versnelling op nieuw door een verlaging met hetzelfde percentage moet worden gevolgd. Een compromis werd voorlopig gevonden door een halvering van dit laatste percentage. Wel waren de ministers het erover eens dat indien de versnelling wordt aanvaard, de datum van ingang, overeenkomstig de Duitse wensen, niet eerder dan op 1 ja nuari 1961 zal zijn. Advertentie REGEN- en TWEEDJASSEN In het Nieuw-Schoonebekerveld ivoedt een hevige veenbrand over een opper vlakte van circa duizend ha. Reeds acht woningen moesten ontruimd wor den. Men hoopt ze te behov.den. Een grote moeilijkheid bleek, zoals ver wacht, bij de bespreking van de in het plan-Hallstein voorgestelde vermindering van 20 percent van het toekomstige bui tentarief van de E.E.G. Van Franse en Italiaanse zijde wenst men deze verla ging afhankelijk te stellen van de recipro citeit van derde landen, terwijl de Bonds republiek en ons land deze verlaging de finitief willen stellen. Ook hier wordt ge sproken van een compromis, waarbij een verlaging van 10 percent definitief aan de buitenwereld zou worden aangeboden en 10 percent op basis van wederkerigheid. Het landbouwvraagstuk Onze correspondent te Brussel bericht ons verder: De vergadering van dinsdag is voornamelijk, en zoals verwacht, een gevecht geweest tussen de Duitse en Ne derlandse delegaties betreffende de vraag of de landbouw in de versnelling van de gemeenschappelijke markt zal worden be trokken of niet. Duits liberalisme De Duitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard, toonde zich hiervan een hardnekkig tegenstander, terwijl de Nederlandse delegatie niets wilde toege ven inzake de versnelling van de gemeen schappelijke markt voor industrieproduk- ten wanneer er voor de landbouw hele maal niets zal worden gedaan. Voor het eerst komen de moeilijkheden in de ge meenschappelijke markt van de Duitse kant en in kringen van de conferentie wordt een beetje de draak gestoken met het liberalisme van minister Erhard, die wel expansie wil voor de Duitse industrië le produkten. maar zijn Duitse landbouw op een werkelijk protectionistische ma nier verdedigt tegen iedere nieuwe vorm van liberalisatie. Zelfs het gematigde voor stel van de Europese Executieve Commis sie om de douanerechten voor landbouw- •orodukten in het onderlinge handelsver keer met 5 percent te verlagen in plaats van de 10 percent voor de industriepro- dukten, werd door minister Erhard ver worpen. De Franse delegatie daarentegen is voor de versnelling van de gemeenschappelijke markt en staat niet weigerachtig ten op zichte van een zekere liberalisatie van de landbouwprodukten in het raam van de versnelling welke op 1 januari 1961 van kracht zal worden. Daar een eventuele versnelling van de gemeenschappelijke markt op het gebied van de landbouw de Belgische belangen niet verstoort is het Belgische standpunt eerder gereserveerd. Om 7 uur, na een dag van besprekingen, werd de zitting onderbi-oken. Alle delega ties maken hun uiteindelijk akkoord af- Verwachting tot morgenavond: Vrij zonnig, maar op enkele plaatsen ook een regenbui. Ma tige, af en toe vrij krachtige wind tussen noordoost en oost. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie CHAUFFEURSUNIFORMEN Prima blauw kamgaren 138.— U niformspecialistën Zijlstraat 71 Haarlem - Tel. 16965 hankelijk van algemene overeenstem ming over het program van versnelling, hetgeen betekent dat in de eerste plaats het Nederlands-Duitse geschil moet wor den opgelost. Het waren voornamelijk de Fransen onder leiding van de minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, die met de redactie begonnen van compro misvoorstellen. KITWE, NOORD-RHODESIA (Reuter) - Noordrhodesische politie heeft dinsdag, bij het aanbreken van de dag, een groot aan tal arrestaties verricht in een negerdorp nabij Kitwe. De aanleiding hiertoe was het met stenen bekogelen van de Britse koperslager Vivier en drie Afrikaanse ar beiders door negers. Dit geschiedde in de buurt van het dorp Buchi, nadat de auto van Vivier in botsing was gekomen met een negerin op een rij wiel. Dit incident was het laatste in een reeks, die in het afgelopen weekeinde begon en waarby negers blanken aanvielen. De Amerikaanse duikboot „Triton" heeft onder commando van gezagvoerder kapitein Edward Beach een wereldreis van 36000 km gemaakt. Een groot deel van de tocht werd onder water gemaakt: 58 van de 84 dagen lange reis. Bij de Amerikaanse kust, aangekomen werd gezagvoerder Beach door een helicopter van boord gehaald om in Washington door president Eisenhower ontvangen te worden. De telefoto toont de gezagvoerder bij het verlaten van zijn schip, op weg naar de president. De „Triton", met ongeveer 150 bemanningsleden aan boord, volgde ongeveer de route van Magel- laen op diens tocht van 1519-'21. De onderzeeboot, die 135 meter lang en 11 meter breed is en twee kernreactoren heeft, vertrok op 16 februari van de basis New London in Connecticut en kwam dinsdag bij Rehoboth in Delaware boven water. De Tritonvoer van New London naar Saint Paul Rocks, een groep van kleine rotsachtige eilanden ten noordoosten van de oostelijke punt van Brazilië, vervolgens om kaap Hoorn naar Goeam, de Philippijnen, de Indonesische archipel, over de Indische oceaan naar Kaap de Goede Hoop om naar Saint Paul Rocks en de V.S. terug te keren. (Van onze parlementaire redacteur) Vooraanstaande verantwoordelijke Indonesische autoriteiten hebben her haaldelijk uiingen gedaan, waaruit blijkt dat men met militair géweld Nieuw-Guinea wil „bevrijden". Mi nister Visser citeerde gisteren in de Tweede Kamer een lange reeks van dergelijke uitlatingen. Hij somde ook een aantal landingen op van Indone siërs op Fak-Fak die kwamen spio neren en een geheime zender wilden oprichten. Daarbij komt dat het mili tair potentieel van Indonesië aan zienlijk is versterkt. Het omvat meer dan nodig is voor de rust en orde in Indonesië. Daarom heeft de regering besloten, de defensie van Nieuw-Gui- nea op bescheiden wijze te verster ken. Een motie van de P.v.d.A., waarin de regering werd uitgenodigd haar besluit in nadere overweging te nemen, werd met 47 tegen 71 stem men verworpen. P.v.d.A., P.S.P. en communisten steunden de motie. Tegen stemden K.V.P., V.V.D., A.R., C.H.U. en S.G.P. Het bezwaar van de heer Burger (P. v. d. A.) tegen het besluit van de regering was vooral, dat Nederland „op deze manier een eigen politiek voert die de wereldpolitiek van Amerika door kruist." „Amerika tracht Indonesië aan de invloed van Rusland te onttrekken door het wapenen te leveren. Nederland loopt nu plompverloren met klompen door de internationale porseleinkast. Welke situa tie is het kabinet bezig te scheppen? Dat men tenslotte zal moeten zeggen: nu kun nen we toch heus niet anders dan vechten?" „Het besluit van de regering", conclu deerde de heer de Kadt (P. v. d. A.), is politiek gesproken een blunder van de eerste rang. Het onbekwame beleid roept alle krachten in de wereld tegen ons in het geweer. Het verzwakt onze internatio nale positie. Het schept onrust in de we reld en het is schadelijk voor ons land en voor Nieuw-Guinea. Een koloniaal avontuur noemde de heer De Groot (C. P. N.) het besluit van de regering en de heer v.d. Veen (P. S. P.) sprak van een militair avontuur omdat hij de dreiging van Indonesië duidelijk ge noeg vindt, zodat hij hoopte dat de re gering de stem van de verontruste vaders en moeders zal verstaan. Achter de regeringstafel in de Tweede Kamer volgden de leden van het kabi net in gespannen aandacht de debatten over het plan tot versterking van de defensie van Nieuw Guinea. Het zijn, van achteren naar voren: staatssecre taris dr. H. R. van Houten van Buiten landse Zaken, de staatssecretaris van Marine de heer P. J. S. de Jong, de minister van Defensie ir. S. H. Visser en staatssecretaris luitenant-generaal Calmeyer. Daarentegen herinnerden de heren Moorman (K. V. P.) en Roosjen (A. R.) er aan, dat hun fracties meermalen in de Kamer hebben aangedrongen op ver sterking van de defensie van Nieuw-Gui- nea. Herhaaldelijk is bezorgdheid uitge sproken over de bescherming van Nieuw- Guinea, memoreerde ook de heer Couzy (V.V.D.). Versterking is helaas meer dan nodig, zei gisteren weer de heer Tilanus (C. H. U.). De regering moet zich niet van haar plannen laten afbrengen, vermaande ds. Zandt (S.G.P.). Alle woordvoerders van deze partijen, die tezamen een grote meerderheid vormen, betuigden er hun in stemming mee dat „eindelijk de defensie van Nieuw-Guinea zal worden versterkt." De Indonesische landmacht is thans uit gerust met valschermtroepen, signaleerde de heer Moorman. Indonesië heeft er 200 vliegtuigen bijgekregen, waaronder enige tientallen Mig-straaljagers. Het is de plicht van de Nederlandse regering er voor te zorgen, dat ter bescherming van de be volking en ter ondersteuning van de strijdkrachten, Nieuw-Guinea een lucht macht krijgt die zo goed mogelijk is, in overeenstemming met ons vermogen en rekening houdend met onze NAVO-ver- plichtingen. Versterking is onze plicht, zei ook de heer Roosjen, omdat wij volgens het U.N.O. handvest de verantwoordelijk heid dragen voor Nieuw-Guinea. (Vervolg op pag 2) Advertentie Voor de handel: N.V. v/h GEBR. PETERS N.Z. Voorburgwal 2, Amsterdam-C De motorreddingboot „Dorus Rykers" gaat Scheveningen verlaten. Het schip ver trekt eind mei naar IJmuiden ter vervan ging van de „Neeltje Jacoba". De „Dorus Rykers" in Scheveningen zal worden ver vangen door de motorreddingboot „Twen te", die thans in Harlingen ligt. Ook de „Twente" zal echter maar een tijdelijke gast zijn in de Scheveningse ha ven. Dit schip, een zusterschip van de motorreddingboot „Arthur", die vroeger in Scheveningen op station lag, zal nog dit jaar worden vervangen door de „Bran- daris" van Terschelling. Deze vervanging is afhankelijk van het tijdstip, waarop dit jaar de nieuwe motor reddingboot „Carlott" in de vaart zal kun nen worden gebracht. Na het in de vaart brengen van de „Carlott" zal de „Dorus Rijkers" reserveboot worden van de red dingmaatschappij. Advertentie UITSLUITEND DE ALLERNIEUWSTE Verhuur z. ch. J. v. d. L U B B E Sophiastraat 25 - Haarlem - Tel. 10002 Baer-Oberdorf: Het programma van hun leven schrijven de kleinen tevoren, de groten achteraf. In de afgelopen nacht waren slopers van de firma Van Dalen en Kruidenier uit Rotterdam bezig met het slopen van de binnenwand van de schoorsteen van een oven van de Martinstaalfabriek te IJmui den. Een hunner, de 27-jarige schoorsteen bouwer H. Jongejan uit Velsen-Noord, die op een ladder stond in de schoorsteen, stapte vermoedelijk mis waardoor hij viel. Zijn val werd verscheidene keren gebroken door steigerstukken in de schoorsteen, voordat hij dertig meter lager op een bor des smakte. Hij rolde van dit bordes af om uiteindelijk op een twaalf meter lager gelegen bordes neer te komen. De heer Jongejan was ondanks de val goed bij ken nis, maar had klachten over pijn in rug, hoofd en armen. Hij is voor observatie op genomen in het Rode-Kruisziekenhuis te Beverwijk. Advertentie GEEF OOK UW GIFT OP GIRO 426 EINDHOVEN el p«' port. Nieuivrtroof To Stichting door de Eeuwen Trouw (Van onze correspondent in de V.S.) De Democratische senator Humphrey heeft zich teruggetrokken uit de strijd in het kamp der Democraten over de vraag wie er aangewezen moet worden als par tijkandidaat voor het presidentschap. Hij deelde dit mee, nadat zijn ïnedekandidaat, de rooms katholieke Democratische sena tor Kennedy een nagenoeg niet in te ha len voorsprong had genomen in de voor verkiezingen in West-Verginia, een staat met weinig rooms katholieken, waar men de protestant Humphrey de beste kansen had gegeven. Humphrey's aftocht zal, naar verwacht wordt, Adlai Stevenson meer op de voorgrond brengen. Voorts meent men dat vele aanhangers van Hum phrey nu Stevenson zullen steunen en ook Humphrey zal zich nu mogelijk achter de twee keer verslagen kandidaat scharen. Nu Humphrey zich heeft teruggetrokken krijgt Kennedy nog te maken met oen hele rij van aspirant-kandidaten. De sterkste van hen is misschien senator Johnson uit Texas, die zich nog niet openlijk kandidaat heeft gesteld. Anderen zijn senator Sy mington, senator Morse en Stevenson. Humphey zal zich nu in Minnesota kan didaat stellen voor herverkiezing in de Senaat. Kennedy dankte op een persconferentie de stemmers, dat zij zich bij het uitbren gen van hun stem hadden laten leiden door zakelijke motieven en niet door „godsdien stige vooroordelen". De opinie onderzoekers hadden de in druk dat Humphrey zou winnen in deze staat, al gaven zij toe dat gedurende de laatste dagen Kennedy leek in te halen. Kennedy heeft hier een opzienbarende ze- gq bevochten, waardoor zijn kansen zeer gestegen zijn om half juli te Los Angeles gekozen te worden tot de presidentiële kandidaat van de Democratische partij. Kennedy kan na zijn overwinning in West- Virginië op goede grond staande houden dat zijn rooms katholicisme geen obstakel is gebleken, zelfs niet in een overwegend protestantse staat. Daarnaast moet men nog een tweede aspect onderstrepen: Kennedy, die zeer vermogend is, heeft naar schatting twintig maal zo veel uitgegeven aan zijn verkie zingsreclame als de slecht bij kas zijnde Humphrey. Vooral het feit, dat de kie zers Kennedy veel op de televisie zagen, moet zijn aanhang zeer vergroot hebben. Willen de Democraten in het najaar tegen de Republikeinen een kans maken, dan moeten zij er voor zorgen hun verkiezings- kas goed gespekt te hebben. De Repu blikeinen zijn in de regel het meest ka pitaalkrachtig en dit heeft vooral in het huidige televisie-tijdperk een onmisken baar voordeel. pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 4 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 4 Agenda van IJmond. en Haarlem 5 Uit stad en omgeving 5, 7 Langs sluizen en havens7 In de Vishal en op zee7 Feuilleton 9 Horen en ZienS Garcia de Leon9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1