REVUE Kort en bondig Plaatselijk kans op regen „Radio en t.v. onontbeerlijk voor verkeersopvoeding" Politie zou vóór stormloop op kanselarij zijn ingelicht Nachtelijke indringer leverde de politie zijn eigen „pasfoto" Huidige wetgeving te ingewikkeld „Atoomcentrum" in voorbereiding W aterleidingbuis uit ringdijk Ongeveer honderd automaten gelicht Tweede Kamer voor versterking defensie WOENSDAG 11 MEI 1960 2 VIJFDE POLITIEVERKEERSLEERGANG Vragen over het veer van Hellevoetsluis Beperking aanvullende werkgelegenheid Prof. van Rhijn overleden de nieuwe gevulde vruchten-ulevellen FIJN FAAM FANTASTISCH „Veronica" vaart naar nieuwe ankerplaats Nederlands protest in Djakarta Slimme dief toch in de val N ieuw-Guinea Benoeming voorzitter Landbouwschap goedge keurd Nog steeds is de kennis van de ver keersregels bij de gemiddelde weggebrui ker onvoldoende. Enerzijds wordt dit ver oorzaakt door gebrek aan belangstelling, anderzijds door de ingewikkeldheid van de huidige wegenverkeerswet, aldus consta teerde vanochtend op de vijfde politiever- keersleergang in Utrecht de heer J. F. Bas ten, inspecteur van politie te Zwolle. De politietaak zowel bij de wetshandha ving, als bij het geven van goede voor lichting wordt door de geldende Wegenver keerswet bemoeilijkt, zei inspecteur Bas ten op deze door de A.N.W.B. en de ver- keerspolitiecommissie van de 11 Neder landse hoofdcommissariaten en de Rijks politie georganiseerde leergang. Het verkeerstoezicht op straat is onont beerlijk en zal moeten worden opgevoerd, aldus spreker. Het personeelstekort bij de politie is hier een handicap. Andere voor zieningen zijn daarom nodig, zoals lande lijke toepassing van het systeem waarbij de op heterdaad betrapte verkeersovertre- der direct zijn boete kan betalen. Bij de politie heeft men dringend behoef te aan hulp en voorlichting ten aanzien van de mogelijkheden tot het kweken van meer belangstelling van de verkeerspro blemen, de instructie en de propaganda. Mogelijk zou een centraal politieorgaan hierin kunnen voorzien. Opvoeding via t.v. en radio De spreker dacht ook aan massale op voeding door middel van radio en televi sie. De noodzaak om de mens thuis te bereiken, aldus de heer Basten, doet zich steeds meer voelen en de medewerking van de N.T.S. en de omroepverenigingen is daarvoor onontbeerlijk. Over de verkeersopvoedende taak van de politie ten opzichte van de scholieren, zei spreker, dat deze zich in hoofdzaak dient te richten op de „tieners", waarbij de leerkrachten de politietaak zullen moe ten overnemen, zoals op de lagere scholen reeds is gebeurd. Een goede verstandhouding tussen bur gerij en politie noemde inspecteur Basten een van de voorwaarden waaraan moet worden voldaan om resultaten van een ver keersopvoeding te kunnen verwachten. Bestaande vooroordelen tegen de politie zal men moeten wegnemen. Een sportief, eerlijk en correct optreden kan hiertoe veel bijdragen. „Ongevalsvatbaarheid" Prof. H. W. Ouweleen, hoofd van de psychologische dienst van de P.T.T. en buitengewoon hoogleraar aan de Economi sche Hogeschool te Rotterdam, besprak het probleem van de „brokkenmaker op de weg".Dit probleem heeft men in zijn prak tische betekenis veelal overschat. Een uit spraak dat „4,9 pet van de chauffeurs verantwoordelijk is voor 47 pet van de ongevallen en dat dit de brokkenmakers zijn, die van de weg verwijderd moeten worden" is wetenschappelijk onhoudbaar. Advertentie De „CHOCOLADE-RECHTER" van Darmstadt is één van die zeldzame mensen, die eerst aan een ander den ken en dan pas aan zichzelf. Hij heeft dan ook een unieke methode van recht spreken, die over de gehele wereld be wondering en navolging vindt. Met Heinz Rühmann is reeds een film over hem gemaakt en... nog deze maand houdt de „CHOCOLADE-RECHTER" een reeks voordrachten op nederland- se universiteiten... Kortom: een man, de moeite waard om te ontmoeten! De volgende week in: EEN BLAD WAAR PIT IN ZIT R8 Revue, Postbus 437, Amsterdam Volgende week voorlichtingsdag De Stichting „Het Atoom" die drie jaar geleden een gelijknamige en succesvol le tentoonstelling op Schiphol heeft ge organiseerd, bereidt de oprichting voor van een Amsterdams Atoom-Centrum, dat als 'informatiebron dienst moet doen. Het stichtingsbestuur dat nauw samen werkt met het Reactor Centrum Neder land, is .van .mening dat hoewel het atoomtijdperk reeds zijn intrede heeft ge daan, hiermede nog te weinig rekening wordt gehouden. Vooruitlopende op het te stichten Atoom centrum wordt op 18 mei a.s. in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen in de hoofdstad een voorlichtingsdag gehouden, die gewijd zal zijn aan het thema „Kern energie en Industrie". Een aantal deskundige sprekers uit bin nen en buitenland wil op deze bijeenkomst, die voor iedere belangstellende toeganke lijk zal zijn, enkele aspecten van het veelomvattende vraagstuk der atoomtech niek belichten. Zij zullen zich beperken tot de industriële toepassing van de atoom energie en het stralingsgevaar. Deze sprekers zijn: dr. H. Goette uit Duitsland, dr. ir. A. Gogagnolo uit Italië, de heer R. Gibrat uit Frankrijk en de Nederlandse ingenieurs J. J. Arlman en W. A. de Haas. Het algemeen gedrag van de chauf feur thuis en in het bedrijf vertoont bij de sterk „ongevalsvatbaren" soms type rende kenmerken, aldus prof. Ouweleen, die kunnen leiden tot de uitspraak dat „de man rijdt zoals hij leeft". Bij de storin gen in het psychiatrische vlak blijken het vooral de psychopaten de prikkelbaren en onbeheersten en de alcoholici te zijn, waarbij veelal van een verhoging van de ongevalsvatbaarheid sprake is. In de diepere lagen van de persoonlijk heid, zo stelde prof Ouweleen kunnen nei gingen aanwezig zijn waarvan de mens zich niet bewust is en die hem als het ware tot het veroorzaken van ongevallen drijven. Maar al is er op dit gebied veel bekend, toch zijn er nog vele witte vlekken en tegenstrijdigheden zodat nog maar een bepei-kte bijdrage kan worden geleverd tot de oplossing van het probleem: het verwijderen van de brokkenmaker uit het wegverkeer. De „Brokkenmakers" In de middagvergadering van de poli- tieverkeersleergang hield de heer G. H. Terbeest, inspecteur van politie te Amster dam een voordracht over verkeersregeling door middel van automatische lichtsigna len. Volgens hem zijn de ervaringen met speciale voetgangerslichten met een voet gangersfiguurtje gunstig. In de regeling van het rijverkeer beginnen de voetgan gers een steeds belangrijker rol te spe len, niet omdat zij in groter aantal dan vroeger aanwezig zouden zijn, maar om dat het drukker wordende verkeer hun steeds minder tijd tot oversteken laat De voetganger dient in eerste aanleg over te steken met gebruikmaking van de hia ten in het rijdende verkeer. Hierbij die nen de bestuurders van voertuigen de no dige consideratie voor de voetganger op te brengen. Wordt de verkeersdrukte zo groot dat onderlinge regelingen naar nor men van fatsoen niet meer mogelijk zijn dan dient van overheidswege te worden ingegrepen. Bij zulk een regeling dient groen licht voor de voetganger te betekenen: U kunt. veilig oversteken. Voor de toekomst acht te spreker voorrang van het voetgangers verkeer boven het afbuigend rijverkeer op de oversteekplaatsen noodzakelijk. B. en W. van Amsterdam Het mogelijke risico van een dijkdoor braak als gevolg van de aanwezigheid van een waterleidingbuis in waterkerende dij ken willen B. en W. van Amsterdam ver mijden en daarom stelt het College de Raad voor, een deel van de waterleidings buis in de ringdijk van de Watergraafs- meerpolder langs de Weespertrekvaart te verwijderen. Deze buis, gelegen in de dijk tussen de Duivendrechtsebrug en de Ber- lagebrug, zal worden vervangen door een leiding, die meer landinwaarts, n.l. langs de Nieuwe Gooiseweg, zal worden gelegd. Voor de uitvoering van deze werkzaamhe den vragen B. en W. een krediet van 1.2 miljoen gulden. Zoals indertijd gemeld werd, was vol gens prof. J. P. Thijsse een buisbreuk van de waterleiding in de dijk langs het zij kanaal oorzaak van de dijkdoorbraak als gevolg waarvan Tuindorp-Oostzaan over stroomde. Deze deskundige heeft in een rapport, dat hij uitbracht aan de Officier van Justitie, gewezen op het gevaar van waterleidingen in de dijken. De oorzaak van de breuk in een buis van de Amsterdamse waterleiding, die voor de meeste hoogwonende Amsterdam mers maandagavond het hinderlijke water gebrek tot gevolg had, is opgehelderd. Tij dens werkzaamheden nabij Zwanenburg, verband houdende met de bouw van het toekomstige aanjaagstation voor Tuinstad- Osdorp, is een buis uit een takel gescho ten en op een in dienst zijnde transport leiding in een bouwput gevallen. Er ont stond een breuk in deze leiding waardoor de put vol water stroomde. Na ruim drie kwartier had men de breuk gelocaliseerd. De directie van de gemeentelijke water leiding is na een onderzoek tot de con clusie gekomen, dat niemand enige schuld treft voor het gebeurde. Het Tweede-Kamerlid De Ruiter (C.H.U.) heeft vragen gesteld over het voornemen van de directie van de Rotterdamse Tram wegmaatschappij om de laatste dienst van het veer HellevoetsluisMiddelharnis op te heffen. Hij vraagt of de RTM, die door concessie het alleenvervoer op dit veer en dus ook vervoersplicht heeft, deze dienst kan opheffen zonder vergunning van de minister. Door opheffing van deze dienst, die om 22.55 uit Hellevoetsluis vertrekt zullen volgens de vragensteller vele eiland bewoners zwaar gedupeerd worden, waar bij gedacht wordt aan bezoeken aan Rot terdam van medici, studerenden en velen, die bij bezoeken aan deze stad gaarne de dag volmaken. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft medegedeeld dat in verband met de stijgende vraag naar ar beidskrachten in het vrije bedrijf in ver schillende streken van het land de aan vullende werkgelegenheid gesloten is of de leeftijdsgrenzen verhoogd zijn. Dit bete kent, dat in sommige streken deze werken niet meer voor jongere arbeiders zullen open staan. In andere gebieden zullen in de komende maanden in het algemeen geen aanvullende werken in uitvoering zijn. De verhoging van de leeftijdsgrenzen be treft in hoofdzaak het noorden van het land. waar nog een vrij groot aantal arbei ders werkzaam is op de aanvullende werk gelegenheid. In Groningen is maandag op 74-jarige leeftijd overleden prof. dr. P. J. van Rhijn oud-hoogleraar in de sterrekunde aan de Rijksuniversiteit aldaar. Pieter Johannes van Rhijn werd op 24 maart 1886 in Gouda geboren. Na het ste delijk gymnasium in Groningen te hebben bezocht, studeerde hij aan de Rijksuniver siteit in die plaats. In de jaren 1913 en 1914 was hij werkzaam aan het Mount Wil son observatorium in Californië. Het jaar daarop promoveerde hij cum laude aan de Rijksuniversiteit in Groningen en werd nog datzelfde jaar benoemd tot assistent bij de sterrekundige faculteit van deze uni versiteit. In 1921 volgde zijn benoeming tot gewoon hoogleraar in de sterrekunde, wel ke functie hij tot 17 september 1956 ver vulde. De begrafenis zal in alle stilte geschie den. Advertentie Het drijvende radiostation Veronica vaart vandaag op eigen kracht naar het westen en zal vanavond ter hoogte van Scheveningen voor anker gaan. Daar zal met ingang van vanavond uitgezonden worden op 185,5 meter. Men zal gericht zenden, hetgeen betekent dat de zender slechts in een beperkt gebied beluisterd zal kunnen worden, namelijk in de streek, begrensd door Katwijk, Leiden. Gouda, Rotterdam en Hoek van Holland. In het gehéel zal men, theoretisch gesproken, twee miljoen luisteraars kunnen bereiken. Mochten de uitzendingen nu weer gestoord worden, dan gaat Veronica uitzenden op 188 meter, de band van een regionale Ne derlandse hulpzender. Deze zender zal dan niet door Veronica worden gestoord we gens de beperkte zendbereik, maar wel door een eventuele stoorzender. Wellicht, zo merkte men van de zijde van Veroni ca op, is de P.T.T. dan wel bereid een einde te maken aan de activiteiten van de stoorzender. Er is nog steeds geen afdoende oplossing gevonden voor het fourage-probleem van het schip „Veronica". De heer Oswald heeft nu een kotterschip in IJmuiden bereid ge vonden om hem voorlopig hierbij te hel pen. Hij overweegt echter om het fourage- ren thans zelf ter hand te nemen. Voor dit doel heeft Radio „Veronica" een motor- strandreddingboot, die door de redding maatschappij te koop werd aangeboden, gekocht. Met deze open boot wil de heer Oswald in de toekomst materiaal voor de zender en voedsel voor de bemanning van de „Veronica" gaan aanvoeren. Advertentie DJAKARTA (UPI) De Nederlandse zaakgelastigde te Djakarta, mr. Frowein heeft dinsdag op het Indonesische minis terie van Buitenlandse Zaken een protest nota overhandigd naar aanleiding van de vrijdag door Indonesische studenten ge houden demonstratie tegen de Nederland se diplomatieke vertegenwoordiging in de Indonesische hoofdstad. In deze nota eist de Nederlandse regering schadeloosstel ling voor de schade, die de betogers heb ben aangericht, alsmede een garantie dat dergelijke incidenten worden voorkomen. De Nederlandse regering acht de betoging zeer ernstig, aldus de nota. De woordvoerder van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging te Dja karta, de heer Buwalda, verklaarde te genover UPI dat de schade, welke is ont staan aan meubilair en kantoorruimten, in de duizenden dollars loopt. Nederland verlangt „diplomatieke satis factie" voor het neerhalen van de Neder landse vlag, het vertrappen van deze vlag en het wapenschild aan de voorzijde van de kanselarij, en het vernielen van por tretten van de Koningin. „De sterke in druk bestaat dat de Indonesische politie gewaarschuwd was voordat de demon stratie begon," verklaarde de woordvoer der. Na een onbelangrijke demonstratie, Het was voor de Kerk- raadse politie vorige week een heel eenvoudige taak om de bedrijver van een nachtelijke winkeldiefstal en van een hele reeks voor afgaande insluipingen te Spekholzerheide aan te houden. De identificatie geschiedde namelijk aan de hand van een keurige op name van de dief, terwijl hij bezig was zijn kraak te zetten. In het filiaalbedrijf van de drogisterij Lenssen Zeyen te Spekholzerheide werden al geruime tijd nachtelijke inbraken ge pleegd waarbij in het laat ste half jaar in totaal voor een kleine duizend gulden aan kassageld en goederen verdween. Alle politiena- sporingen liepen op niets uit. De dief ontging alle hinderlagen van de moder ne onderzoekingsmethoden, zoals b.v. poeder strooien, het insmeren van geldstuk ken met een stof, die onuit wisbare sporen zou ach terlaten op de vingers enz. Ook nieuwe sloten op de winkeldeur en achteringang hadden niet het gewenste resultaat. De politie stond voor een raadsel, in zoverre dat zij geen bewijs in han den kon krijgen. Ze had wel zo haar eigen gedachten in welke richting te zoeken, omdat de onbekende inbre ker nooit in actie kwam als de heer Lenssen of één van zijn zoons des nachts de wacht hielden in de zaak. Zodra echter de kust enke le dagen vrij was bleek de inbreker weer bezig te zijn geweest. De heer Lenssen bedacht toen een ingenieuze en ge raffineerde manier om de onbekende bij verrassing te nemen: hij stelde een foto toestel, gericht op de kassa, nauwkeurig in en verbond het flitsapparaat met de kassa, dat bij de minste aanraking van de geldlade kontakt voor een flitsfoto zou maken. Deze fotoval leidde in een der afgelopen nachten tot het gewenste resultaat. Toen de heer Lenssen de daarop volgen de morgen namelijk in zijn zaak kwam, zag hij dat zijn val had gewerkt. Hij ont wikkelde zelf de film en er kwam een uitstekend ge slaagde kiek aan het licht waarop het gezicht van de indringer bezig aan de kas sa, duidelijk te herkennen was. De heer Lenssen had echter bedacht dat de in breker, nadat hij gemerkt had dat er een flitsfoto was gemaakt de opname zou trachten te vernietigen. Hij had goed voorzien want in derdaad had de zich ge kiekt wetende inbreker het in de nabijheid staande fo totoestel geopend, de film er uit gehaald en aan het licht bloot gesteld en zelfs het uitgebrande lampje door een nieuw vervangen. Maar de heer Lenssen was veel slimmer dan de dief geweest. Hij had namelijk =en tweede fototoestel goed- gecamoufleerd, opgesteld. En dat was de dief ontgaan zodat zijn manipulaties met film en flitslamp van het ene toestel onvoldoende waren. Hij stond er toch op. De Kerkraadse politie heeft de verblufte man, die boven de drogisterij bleek te wonen, op zijn werk voor een Kerkraadse firma aan de Staatsmijn „Mau- rits" te Geleen, kunnen ar resteren. De verdachte had geen verweer voor het. wel heel overtuigende bewijs van zijn misdadige nachte lijke escapades. die op 1 mei had plaatsgehad, heeft de Nederlandse diplomatieke vertegenwoor diging in Djakarta de Indonesische auto riteiten herhaaldelijk verzocht om uitbrei ding van de beveiliging. Bij de officiële residentie en de kanselarij stonden elk twaalf gewapende wachten, bij de wo ning van mr. Frowein nabij het Soerapa- tipark werden drie gewapende bewakers geplaatst. Tijdens de grote demonstratie werden de bewakers overmeesterd en vielen on geveer vijfhonderd demonstranten de of ficiële residentie en de kanselarij aan. Op de muren, vloeren, schilderijen en het meubilair werden leuzen gekalkt als „Hol landers ga naar de hel" en „Sla Hollands kolonialisme neer met A- A (Afrikaans- Aziatische) solidariteit." Na de uitbarsting verklaarde een woord voerder van het Indonesische leger, dat de studenten een petitie hadden moeten indienen. Daarop verklaarde de heer Bu walda: „Indien het de bedoeling was al leen een petitie aan te bieden lijkt het vreemd dat de kanselarij en de residentie beide werden aangevallen, dat er in bei de gevallen leuzen geklad en biljetten aan geplakt werden, en dat in beide gevallen een groot gebruik werd gemaakt van mee gedragen borden. Ook in de door mr. Fro wein overhandigde nota komt het vermoe den dat de politie was ingelicht ter spra ke. Mr. Frowein heeft de protestnota over handigd aan de directeur voor Europese aangelegenheden van het Indonesisch mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Sudjar- wo Tjondonegoro. Zes jeugdige dieven bekennen Zes Haagse jongens tussen 16 en 22 jaar, op 22 en 23 april op heterdaad be trapt bij twee inbraken, hebben inmiddels bekend nog zes inbraken of pogingen daar toe te hebben gepleegd en een groot aantal automaten, vermoedelijk niet ver van- de honderd, te hebben gelicht. Een inbraak is mislukt, omdat de jongens schrokken van een overledene, die lag opgebaard in de R. K. kerk aan de Fluwelen Burgwal te Den Haag. Toen zij in het nachtelijk duis ter het stoffelijk overschot ontdekten, lie ten zij de offerblokken voor wat zij waren en sloegen op de vlucht. De jongens zijn in twee groepjes van drie aangehouden. Zij waren allen nog maar kort uit de gevangenis ontslagen na vorige delicten en hadden elkaar leren kennen in een patates-frites zaak. In de nacht van 22 april werden er drie gegre pen bij een inbraak in een bedrijf aan de Maanweg, de volgende nacht pakte de politie de andere drie in een zaak aan de Prinsegracht. Zij bekenden met hun zes sen, maar in diverse combinaties samen werkend, verschillende inbraken te heb ben gepleegd. Gedurende nachtelijke strooptochten te voet moesten automaten in Den Haag, Voorburg en Rijswijk het ontgelden. De politie had zestig automaatdiefstallen ge noteerd staan, maar de jongens hebben er meer bekend. (Vervolg van pag 1 Wij moeten in staat zijn, zo verklaarde minister Visser (defensie), de bevolking van Nieuw-Guinea afdoende bescherming te bieden. Natuurlijk kan Nederland dat niet alleen, maar wij moeten de defensie zo organiseren dat internationale hulp, waarop wij kunnen rekenen, effectief kan zijn. Weerloosheid kan een aanmoediging zijn Nieuw-Guinea aan te vallen. Een toe reikende defensie werkt preventief en weerhoudt van agressie. Nederland heeft de belofte gedaan dat de bevolking van Nieuw-Guinea te zijner tijd over eigen lot zal kunnen beslissen. Die belofte moeten wij nakomen en dat mag niet onmogelijk gemaakt worden door invloeden van buiten. De defensie van Nieuw-Guinea dient om de uitvoering van de regeringspolitiek te waarborgen. Het beleid is hetzelfde als van vorige kabinet ten. „Sobere aankondiging" Naar aanleiding van de klacht van ver schillende zijden dat de regering haar besluit tot versterking van de defensie van Nieuw-Guinea wel wat sensationeel had aangekondigd, zei minister Visser: „Ik had het niet soberder kunnen doen dan ik heb gedaan." Hij gaf daarna een i-eeks voorbeelden van agressieve uitlatingen van Indonesische autoriteiten. De regering heeft geen overleg willen plegen met de defensiecommissie uit het parlement over haar voornemens, omdat de regering voor dergelijke besluiten een eigen, zelfstandige verantwoordelijkheid draagt en zij zelfs de schijn van vermen ging van verantwoordelijkheden heeft wil len vermijden, aldus de minister. Als tevo ren de defensiecommissie vertrouwelijk zou zijn ingelicht, zou het bericht in In donesië en elders in de wereld niet anders zijn ontvangen. Een geruisloze verster king zou fout zijn geweest en bovendien toch zijn opgemerkt. Het parlement is zo tijdig ingelicht dat het zijn controlerende bevoegdheden ruimschoots kan uitoefenen want pas in augustus zullen de versterkin gen worden uitgezonden. In de defensie commissie zal hij daarover vertrouwelijk nadere mededelingen doen. Wij hebben niet alleen NAVO-verplich tingen, zei de minister, maar ook nationa le verplichtingen in West-Indië en in Nieuw-Guinea. Over de versterking van de defensie van Nieuw-Guinea zijn onze NA- VO-bondgenoten ingelicht. Er heerst geen onenigheid over. Er is ook instemming gebleken. Aan nadei'e overweging van het besluit had minister Visser geen behoefte, waar na de door de heer Burger ingediende mo tie met 47 tegen 71 stemmen werd verwor pen. „Psychologische afwezigheid" Minister-president De Quay heeft het debat niet bijgewoond. Ofschoon de heer Burger bij de aanvang van de vergadering de voorzitter had verzocht, de niet-aanwe- zige minister-president alsnog uit te nodi gen. Juist vorige week heeft prof. De Quay in de Eerste Kamer nog verklaard dat zijn aanwezigheid bij een debat zo gauw een te zwaar accent kan leggen op de zaak die aan de orde is. Waarschijn lijk wilde hij ook daarom gisteren niet aan wezig zijn in de Tweede Kamer, omdat minister Visser bij herhaling onderstreep te dat er slechts sprake is van een be scheiden versterking. Er is allerminst sprake van een operationele krijgsmacht, zoals de heer Burger had opgemerkt. De bedoeling is het keren van het eerste be gin van een eventuele aanval, in afwach ting van internationale hulp waarop wij kunnen rekenen, en het mogelijk te ma ken op te treden tegen infiltraties en agres sie van beperkte omvang. Onverlicht. Een chauffeur uit Iiou- wersziil, die voor de rechtbank te Breda terecht heeft gestaan omdat hij in Wern- hout een vrachtauto onverlicht langs de weg had laten staan, waardoor een Belgi sche automobilist verongelukte, is conform de eis veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs. Drie maal. Met ingang van 5 juni zal de Canadian Pacific Airlines drie maal per week een vlucht op de lijn Vancouver- Amsterdam uitvoeren. Tot nu toe ge schiedde dat twee maal per week. Zater dags, zondags en maandags zal men de Bristol Britannia op de Amsterdamse luchthaven zien aankomen en vertrekken. Beroepen. Beroepen te Zetten-Andelst J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. Be roepbaarstelling: J. Visser, vic., Duinroos straat 60, Den Helder; Baptistengemeente: beroepen te Haarlem (vac. J. van Dam) J. Bosma te Arnhem. Bedankt voor Munten dam: S. Ja. Zijlstra te Eindhoven. Jordaanis bezoek. Premier Hazza Ma- jali van Jordanië heeft aan een groep Ne derlandse toeristen in Amman zondag mee gedeeld, dat hij van plan is deze zomer een reis te maken naar Europa en daarbij ook een bezoek te brengen aan Nederland. Chr. Gezondsheidskoloniën. De ver eniging voor christelijke gezondheidskolo niën in Nederland heeft te Amsterdam haar vijftigjarig bestaan gevierd met een feestelijke bijeenkomst. Voor de oorlog had men de beschikking over vijf kolonie tehuizen. Thans bezit de vereniging twee huizen in Egmond aan Zee, een in Hellen- doorn en een in Nunspeet. Honderddriejarige overleden. Zater dag is de oudste inwoner van Hoorn, de 103-jarige heer P. Verkerk, overleden. De heer Verkerke, die op 2 maart 1857 te Ber- genambacht werd geboren, heeft een groot deel van zijn leven in Duitsland gewoond. Hij werkte daar meer dan 50 jaar als net ten boeter. Kort na de bevrijding keerde hij terug naar ons land. Advertentie STERK, KREUKHERSTELLEND, WASBAAR, PLOOS HOUDEND heeft bij beschikking vanij 9 mei de benoe ming van de heer A. W. Biewenga tot voorzitter van het landbouwschap goed gekeurd. In de op 18 mei a.s. te houden vergade ring van het Landbouwschap zal de heer Biewenga voor het eerst in het. openbaar in zijn nieuwe functie optreden. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in een groot deel van Europa wordt nog steeds bepaald door een omvangrijk ho- gedrukgebied, dat zich uitstrekt van Groenland over Scandinavië tot Noord- Rusland. Aan de Zuid-flank van dit hoge- drukgebied zal ook morgen gematigd warme lucht naar ons land worden ge voerd. Een storing in de hoge luchtlagen boven Noordwest-Duitsland veroorzaakte op enkele plaatsen een regen- of onweers- bui. Deze kans op enkele zeer plaatselijke Twente buien blijft ook voor morgen bestaan. Een storing uit Spanje trok langs de Franse kust naar de ingang van het Ka naal. Deze storing bracht vannacht in Bretagne en Cornwall plaatselijk flinke regenval. Een volgende kleine depressie uit het zuiden zal de luchtdruk in Frank rijk opnieuw doen dalen en de regenval van deze nieuwe storing zal wat noorde lijker komen maar ons land naar alle waarschijnlijkheid niet bereiken. WEERRAPPORTEN Donderdag 12 mei Zon op 4.51 uur, onder 20.22 uur. Maan op 21.53 uur, onder 6.07 uur. Maanstanden 11 mei 6.43 uur volle maan. 17 mei 20.55 uur laatste kwartier. 25 mei 13.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 11 mei Hoog water 3.33 en 15.57 uur. Laag water 11.35 en 23.59 uur. Donderdag 12 mei Hoog water 4.13 en 16.41 uur. Laag water 12.20 en uur. Maximum-temperaturen buiten- en binnenland 3 2 van gisteren. •oS d 2 Neerslag laatste 24 uur c - O iï'G <D - V r- C-E Den Helder onbewolkt ozo 15 0 Ypenburg onbewolkt 0 22 0 Vlissingen onbewolkt ono 22 0 Eelde zwaar bew ono 19 0,1 De Bilt onbewolkt ono 22 0 Twente half bew. ono 20 0 Eindhoven onbewolkt 0 22 0 Zd-Limburg onbewolkt no 22 0 Helsinki half bew. z 15 0 Stockholm onbewolkt. n 20 0 Oslo onbewolkt windst. 19 0 Kopenhagen onbewolkt ono 15 0 Aberdeen onbewolkt windst. 0 Londen geheel bew O 23 0 Amsterdam onbewolkt O 21 0 Brussel licht bew. O 22 0 Luxemburg zwaar bew ono 20 0 Parijs zwaar bew. O 25 0 Bordeaux regen windst. 27 1 Grenoble zwaar bew. windst. 26 0 Nice zwaar bew. ono 18 0 Berlijn half bew. ono 19 3 Frankfort onbewolkt no 23 0 München mist windst. 16 2 Zürich zwaar bew nnw 21 0 Genève zwaar bew no 24 0 Locarno geheel bew windst. 23 0 Wenen onbewolkt w 19 0 Innsbruck mist windst. 16 0.5 Athene zwaar bew. windst. 0 Rome licht bew. windst. 22 0 Ajaccio zwaar bew. ono 22 0 Mallorca zwaar bew ozo Lissabon geheel bew z 19 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2