POLAROID Scherp Russisch protest bij de Verenigde Staten DDR eerder geneigd tot compromis dan dadelijk tot vredesverdrag Kotynos H Si i (ètalac Ml NAAIMACHINES DE WERELD IS MOOI OD Robert Schuman erevoorzitter van het Europese parlement GARANTIE WERELDNIEUWS r Oostduitse prognoseeerst ontspanning via een begin van ontwapening, dan pas aanpak van de Duitse kwesties Veilig kopen! Van dag tot dag Vandaag persconferentie en expositie CETA-BEVER 3 Europese geest EIS ff* ET I GROTE HOUTSTRAAT 181 IlUbL TEL. 14444 Brief van Kroesjtsjev aan de Grote Drie Spionage-incident mag de topsfeer niet verstoren Zuid-Afrika Verboden „congressen" roepen op tot boycot optische vinding brengt meer kijkgenot Vraag en antwoord Waarom collectivisatie? Poolse partijsecretaris Albrecht afgetreden Alléén een tandarts reinigt Uw tanden beter dan Op de ^Pracitótoel Verf met glans en met gemak 1 r Verf het zelf met i de superieure plasticverf van i WOENSDAG 11 MEI 196 0 Deze week is het tien jaar geleden dat de toenmalige Franse minister van Buiten landse Zaken Robert Schuman met het be roemde voorstel kwam om de Europese kolen- en staalindustrieën onder één su- pra-nationaal gezaglichaam te plaatsen. Schuman zag in dat de zware indus trieën wel niet zozeer instigators van oor logen waren, maar wel dikwijls steunpila ren van nationalistische regeringen en dat de mogelijkheid van een Europees con flict aanmerkelijk geringer werd wanneer souvereine staten niet meer vrij over deze bedrijfstak konden beschikken. Een bunde ling leek hem ook uit economisch oogpunt zeer gewenst, immers deze industrie heeft voor uitbreiding en voor de noodzakelijke sanering van de kolenmijnen een interna tionale organisatie en een grote markt van node. Het was vooral te danken aan de vin dingrijkheid en het doorzettingsvermogen van een andere Fransman, Jean Monnet, later voorzitter van de Hoge Autoriteit der K.S.G., dat de nieuwe organisatie er ook inderdaad kwam. Daarmee was een begin gemaakt met een daadwerkelijke Europese samenwerking, waarin de lid-staten een gedeelte van hun souvereiniteit aan een boven-nationaal gezagslichaam afstaan. Teleurstellend was dat het aantal deel nemers tot zes beperkt bleef en dat Enge land niet mee deed. Maar Frankrijk en Duitsland wisten hun oude en diepe tegen stellingen op dit terrein althans te over winnen en dat was een zeer belangrijk winstpunt. Sindsdien is er in het Europese vlak eigenlijk niet meer een dergelijke gedurf de stap genomen. De Europese Defensie Gemeenschap een plan tot zeer ver gaande militaire en politieke samenwer king werd in 1954 door het Franse par lement verworpen en daarna heeft men zich vooral gericht op de economische sa menwerking tussen de zes landen van de K.S.G. De Europese Economische Ge meenschap en Euratoom zijn er de pro- dukten van. Deze organisaties zijn veel minder supra-nationaal en kunnen dus weinig uitrichten wanneer de regeringen hun medewerking niet verlenen. Dit blijkt thans weer bij de onderhande lingen die op het ogenblik in Luxemburg over het plan Hallstein en de integratie van de landbouw in dit plan worden ge voerd. Iedere keer weer kan men waarne men dat, wanneer door onze partnerlan- den offers moeten worden gebracht om hef grote ideaal van de Europese eenheid dichterbij te brengen, er enorme moeilijk heden rijzen. Dat de Nederlanders die in de regel wél de nodige concessies doen juist in deze landbouwkwestiès voet bij stuk houden is alleen maar verheugend. De Nederlanders staan een zo groot mo gelijke vrijhandel voor en handelen daar mee volledig in overeenstemming met de geest van het verdrag van Rome. Het ware te wensen dat er in Europa nog weer eens iets van de geest van tien jaar geleden opleefde; vele vraagstukken zouden dan met grotere voortvarendheid en minder enghartigheid kunnen worden opgelost. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE PARIJS (UPI) Uit Russische bron is vernomen dat premier Kroesjtsjev de wes telijke leiders heeft laten weten dat het spionage-incident met het Amerikaanse vliegtuig niet te zwaar mag wegen op de komende topconferentie in Parijs. Volgens deze bron was dit de kern van een brief die Kroesjtsjev zijn ambassadeur in Pa rijs maandag heeft laten overhandigen aan president De Gaulle. Soortgelijke brieven heeft de Russische premier doen toekomen aan president Eisenhower en premier Macmillan. Het bericht uit Moskou heeft aanleiding gegeven tot de speculering dat Kroesjtsjev althans gedeeltelijk de uitwerking van de anti-Amerikaanse campagne op de Russen over het vliegtuigincident heeft willen ver zachten. LONDEN (Reuter) Vertegenwoordi gers van het Afrikaanse Nationale Con gres, het Zuidafrikaanse Indische Congres en het Panafrikaanse Congres hebben dins dag in een gemeenschappelijke verklaring opgeroepen tot een internationale boycot van Zuidafrikaanse goederen uit protest tegen de politiek van apartheid die de re gering van Zuid-Afrika volgt. De vakbon den werd verzocht te weigeren Zuidafri kaanse goederen te behandelen. De vice-president van het Zuidafrikaanse Indische congres, Dadoo, zei op een pers conferentie dat de UNO onmiddellijk maat regelen moet nemen voor een of andere vorm van economische sanctie tegen Zuid- Afrika. Dit zou met. andere maatregelen verandering in de toestand brengen. Advertentie Dc stralende maand mei met haar verrukkelijk voorjaarslicht. De wereld is mooi, helder, transparant. Geniet van de lengende dag - kijk, kijk, kijk! De Nieuwe Polaroid sun glasses bevredigen kijkgrage ogen voor 100%. Polariserende Polaroid lenzen stoppen valse - - is er de lichte dip-over, nn ook met de 'wijde hoek' lenzen nr. 171. Kies de lichte Polaroid sunglasses. U ziet er méér en béter mee. Zie het verschil - morgen reeds! Polaroid zonnebrillen, nieuwe flatteuze mo dellen voor haar, krachtige ontwerpen voor hem, f 16.tot f 25. Clip-overs - vederlicht voor brildragers - óók met 'wijde hoek' lenzen f 14. Polaroid sunglasses uitsluitend bij de opticien, de vakman voor het beter zien. hinderlijke reflecties; laten uitsluitend 'zuivcr- zien' licht door. Met Polaroid sunglasses - vrijwel onbreekbaar, splintervrij, ideaal voor sportsmen - ziet u alles zonder hinderlijke schittering. De mei-dag is er in volle pracht. Voor brildragers - zelfs met zware uilcbrillcn SUNGLASSES OD and POLAROID, registered trademarks of Polaroid Corporation, Cambridge, Mass., U.S.A. MOSKOU (Reuter/A.F.P.) De Russi sche regering heeft bij de Verenigde Sta ten krachtig geprotesteerd tegen het over vliegen van haar gebied door een Ame rikaans vliegtuig, een „Lockheed U-2", die op één mei jl. omlaag werd geschoten. Volgens de nota zal de bestuurder van het toestel, Francis Powers, „overeenkomstig de bepalingen van de Russische wetten worden berecht." Bestudering van alle beschikbare gege vens door Russische deskundigen heeft op onwederlegbare wijze aangetoond, dal Po wers ter bevordering van een vijandelijk doel naar de Sovjet-Unie werd gezonden," aldus nota. De Russische regering zegt verder: „De jongste handelingen der Amerikaanse au toriteiten wekken de indruk, dat de Ver enigde Staten terug willen naar de felste periode van de koude oorlog en dat zij er op uit zijn het internationale klimaat (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) BERLIJN, 11 mei. Oost-Berlijn heeft zijn „Week van de Russisch-Duitse vriendschap" afgesloten, een manifestatie waarvoor men zowel de blanke Stalin- allee als de grauwe ruïnes van dit neerslachtig stadsdeel had overdekt met rode en zwart-rood-gouden banieren. En overal, zelfs naast de bier- en worstprijzen op de cónsumptietentjes langs de straten, hingen de slagzinnen: „Hier met het vredesverdrag" of „De Berlijner is het zat, West-Berlijn een vrije, gedemilitari seerde stad". Betekent dit manke rijmpje, dat men het plan om West-Berlijn te wurgen door een afzonderlijk vredesverdrag tussen de Sovjet-Unie en Deutsche Demokratische Republik, gaat doorzetten als er op de top geen akkoord komt? Kroesjtsjev heeft er dezer dagen wederom mee gedreigd. De Oostberlijners, die op straat gedwee hun bleke staatsworstjes met volkseigen pils wegspoelen, of naar zangkoren, dansgroepen of bokswedstrijden gaapten, hoefde men het nauwelijks te vragen. Van ben kreeg men een moeizaam schouderophalen. Maar alle privé-uitlatingen van hoge Oostduitse functionarissen wijzen er op dat dit zwaard van Damocles niet zal vallen voordat alle gespreksmogelijkheden tussen Oost en West zijn uitgeput. Het zwaard hangt misschieh nog niet eens, het staat eerder als een stok achter de deur om de voorgenomen serie topconferenties aan de gang te houden. Onder voorbehoud dat prognoses maken voor de' topconferentie niét eenvoudig is, zolang men niet weet met welke intelli gente 'invallen de Amerikaanse „Intelligen ce Service" ons nog kan verrassen, moet men vaststellen dat de komende top steeds meer in het teken komt te staan van De Gaulle's aangename, zij het wat vage denkbeeld van „internationale ontspan ning zonder directe concrete oplossingen voor de stekelige problemen". Ontspan ning die men niet moet gaan zoeken op de weg naar Berlijn maar wel op die van een beginnende ontwapening. Daar is niet alleen Bonn het mee eens. maar, verba zingwekkend genoeg, Pankow in feite ook. De twee Duitse hoofdsteden mogen totaal verschillende oplossingen voor het Duitse probleem in het achterhoofd hebben, bei de beseffen dat enigerlei oplossing daar voor onmogelijk is zolang Oost en West als grommende honden tegenover elkaar staan. De neiging om inmiddels tot tijdelijke compromissen te komen spreekt ook uit het „Deutschland-Plann des Volkes" van de Oostduitse eenheidspartij de S.E.D., dat weliswaar alle oude doelen inzake Duitsland en Bei-lijn herhaalt, maar ze als voorlopig onbereikbaar erkent en met veel bescheidener tussenoplossingen komt. Sterker nog spreekt die neiging uit een vertrouwelijk gesprek met hoge Oostduitse woordvoerders waarbij een glaasje „Wein- brand" de propagandatrom vervangt. In zo'n gesprek krijgt men de volgende antwoorden op de belangrijkste vragen: Acht men het plan om van West-Berlijn een vrije, gedemilitairiseerde stad te ma ken binnen afzienbare tijd vervulbaar? Nee. men begrijpt in de D.D.R. wel dat dit voor het westen voorshands onaan vaardbaar is, maar Pankow zegt in Ber lijn de abnormale toestand te willen nor maliseren. In Berlijn staan gewapende le den van zes verschillende legers en poli tiemachten: de geringste provocatie kan een schietpartij uitlokken. Men zegt dus een verzachting van het uiterst vijandig klimaat in de stad te wensen. Als een wijziging van het bezettingsstatuut nog onmogelijk is dan zou een akkoord over vermindering van propaganda en „andere vijandige activiteiten" al een hele stap vooruit zijn, vindt men. Men gelooft niet dat de topconferentie inzake Berlijn meer kan doen dan richtlijnen uit te vaardigen bijvoorbeeld aan de ministers van Bui tenlandse Zaken om praktische regelin gen in deze zin te bereiken. Gelooft men in de D.D.R. dat de topconferentie een begin kan maken met de oplossing dei- Duitse kwestie? Nee, zonder voorafgaande internationa le ontspanning is dat een hopeloze taak. Men stelt in de D.D.R. voorop, dat inlij ving van de D.D.R. bij de Bondsrepubliek, langs welke weg dan ook, een waandenk beeld is en dat iedereen die daar anders over denkt een gevaarlijke illusionist moet heten. Verder vindt men dat, waar de twee Duitse staten voorlopig niet nader tot el kaar kunnen worden gebracht, men moet zorgen dat zij niet „verder uit elkaar gaan leven". Men moet proberen betrek kingen,'al is hét maar cp niët-polïtiëk ge bied, te onderhouden. De erkenning van de. D.D.R. komt eens toch. zo vinat men. Die betrekkingen kunnen het terrein dan bevruchten voor een uiteindelijke ontmoe ting, voor een Duitse confederatie. Als de D.D.R. de afstand tussen de bei de Duitse staten niet wenst te vergroten, waarom verdiept zij dan de sociaal-eco nomische kloof door de versnelde voltooi ing van de collectivisering van de land bouw die de vluchtelingenstroom naar het Westen weer heeft doen zwellen? Antwoord: ,,De voltooiing van die col lectivisering was economisch nodig." In 1961 willen wij de Bondsrepubliek voorbij streven in het per hoofd gebruik van de belangrijkste agrarische en industriële ar tikelen. Een van de belangrijkste drijfve ren voor de „republiekvlucht" naar het Westen is dat de mensen in de rij moeten staan'of een half dozijn winkels moeten af lopen om een bepaald schaars artikel te vinden. Om die schaarste te corrigeren moeten wij enerzijds meer importeren, an derzijds importen van granen en derge lijke door eigen produktie vervangen. Om ons agrarisch potentieel ten volle uit te buiten moeten wij met grote bedrijven werken. In het Westen komen grote bedrijven tot stand door harde, economische processen, wij gebruikten ook politieke overreding om de resterende veertig percent privé- bedrijven te collectiviseren. Dat daarbij in enkele gevallen overijverige agitatoren on behoorlijke. zij het bepaald geen onmense lijke pressiemiddelen hebben gebruikt, vinden ook wij betreurenswaardig. Maar het is natuurlijk een nogal revolutionair WARSCHAU (UPI). De secretaris van het centraal comité van de Poolse Verenig de Arbeiderspartij, Jerzy Albrecht, is af getreden, aldus is van betrouwbare zijde in Warschau vernomen. Albrecht, die een zwakke gezondheid heeft, bood reeds op 11 april zijn ontslag aan. Het werd toen niet onmiddellijk aan vaard. maar inmiddels heeft hij zijn func tie neergelegd. Het is niet bekend of Albrecht ook is afgetreden als vice-voorzitter van de raad van state, het hoogste uitvoerende orgaan in Polen. Albrecht heeft de gehele oorlog in Duitse concentratiekampen doorge bracht. sociaal proces. De „timing" heeft in ieder geval niets met de top te maken, econo misch was de lente het beste tijdstip. Wij kunnen met de economische opbouw van de D.D.R. niet wachten tot de hele Duitse kwestie is opgelost. Dat waren in het kort enige overwegin gen van leiders van de D.D.R. kort voor de topconferentie, die zij mogelijk op een afstand zullen moeien volgen. Frankrijk er kent de D.D.R. niet; tot nu toe zijn er noch voor officiële waarnemers, noch voor Oostduitse journalisten geallieerde passen, laat staan Franse visa, afgekomen. Mis schien kunnen zij als leden van de Rus sische delegatie naar Parijs gaan. Advertentie SUPERWHITE TANDPASTA voor de topconferentie te vergiftigen". Het Kremlin spreekt de hoop uit dat „het belang van de vrede, waaronder dat van het Amerikaanse volk zelf, dat tijdens het bezoek van eerste-minister Kroesjtsjev zo duidelijk demonstreerde vrede te wil len" zal worden gediend door het volgen de: 1. Het staken van gevaarlijk uitda gende handelingen jegens de Sovjet-Unie. 2. Beëindiging van de koude oorlog. 3. Een gezamenlijk streven door de Verenig de Staten, de Sovjet-Unie en andere lan den om, op wederzijds aanvaardbare ba sis, een oplossing te vinden voor de in ternationale vraagstukken. Het Russische ministerie van Buiten landse Zaken heeft de buitenlandse corres pondenten in Moskou voor hedenmiddag uitgenodigd voor een persconferentie van de minister van Buitenlandse Zaken, Gro- myko over het vliegtuigincident. Op deze persconferentie, in een gebouw in het Gor- kipark, zullen wrakstukken van het neer gehaalde vliegtuig worden getoond, in de zaal waar meestal schaakwedstrijden wor den gehouden. Midden in de zaal staat een vleugel van de U-2. Aan het einde van de zaal staan andere delden van het vligtuigwrak. Op kleine voetstukken zijn voorwerpen uitgestald die volgens de Rus- siche autoriteiten op de vlieger zijn aan getroffen. Details Volgens het blad van het Russische minis terie van Defensie, Rode Ster, is er in de ca bine een kaart gevonden waarop een rou te was uitgezet van Pakistan, over het aralmeer, Sverdlovsk en Moermansk naar Bodoe in Noorwegen. Grote steden, vlieg velden, fabrieken en andere belangrijke objecten waren rood onderstreept. Daar van moest de piloot blijkbaar foto's maken. De explosieve lading voor de schietstoel was voorzien van een merk dat aangaf dat de laatste inspectie in 1956 was ver richt. Dicht bij de plaats waar de piloot aan zijn valscherm neerkwam, is een hou der gevonden met kijkers, warme kleding, een Russisch militair overhemd, voedsel in blik, drinkwater en een seinlamp. Voorts schrijft het blad dat het vlieg tuig extra tanks voor een vlucht van vier duizend mijl had. „Rode Ster" schrijft, dat Powers verklaard heeft dat hij, toen het vliegtuig begon te vallen, niet wist dat het door een raket geraakt was, maar dat hij dacht dat de motor was uitgeval len. Volgens het blad had Powers tegen zijn ondervragers gezegd, dat hij van de 2500 dollar, die hij per maand kreeg, een stuk land wilde kopen om daarop een huis te bouwen. Rode Ster beschreef Powers als een „typische Amerikaanse vlieger..laf, cor rupt, van geld bezeten en een avonturier in uniform". „Powers was bereid zijn va der en moeder te verkopen. Dit is hoe het kapitalisme het leven, de eer en het geweten van de mens koopt", aldus het blad. STRAATSBURG (A.N.P.) Het parle ment van de drie Europese Gemeenschap pen (E.E.G., Euratom en E.G.K.S.) heeft dinsdag aan het begin van zijn mei-zitting Robert Schuman, die tien jaar geleden als minister van Buitenlandse Zaken van Frankrijk de stoot gaf tot de oprichting van de E.G.K.S., gehuldigd en hem wegens zijn Europese verdiensten tot ere voorzitter benoemd. Als tastbaar blijk van eerbied en dankbaarheid is hem tevens namens het parlement een achttiende- eeuws barok Madonnabeeld geschonken. Tijdens een korte plechtigheid ter her denking van zijn verklaring van 9 mei 1950 hebben de Duitser Furler, voorzitter van het Europese parlement, de Duitser Birkelbach, voorzitter van de socialisti sche fractie, de Fransman Faure, namens de liberalen, de Fransman Poher, voor zitter van de christen-democratische frac tie, en de Italiaan Malvestiti. voorzitter van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S.. die sprak namens de drie Europese Executie- se Commissies, Schuman toegesproken. Schuman zelf beloofde daarna, in een bewogen dankwoord, dat hij de rest van zijn leven zal wijden aan het werk, waar van het Europese parlement in zijn per soon de tiende verjaardag herdacht. Hij zei ervan overtuigd te zijn. dat de eer die het parlement hem bewees, meer ge richt was tot de man van de verklaring van 9 mei 1950, dan tot de oud-voorzitter van het Europese parlement. Hij wilde in de hulde ook de vroegere Italiaanse premier Alcide De Gasperi en de Belg Paul-Henri Spaak, de huidige secretaris generaal van de NAVO, betrekken. De mensen gaan, doch de instellingen blijven, zo zei hij. In de institutionele orde, die in het leven is geroepen, moet het Euro pese parlement de gevoelens vertolken van het publiek, welks actieve en voortdu rende medewerking steeds meer nodig is. De publieke opinie zal de regeringen en de Europese Executieve commissies duide lijk moeten maken, dat de Europese ge dachte een levende realiteit is, die uitein delijk onvermijdelijk zal zijn voor de wel vaart van allen en de vrede, aldus Schu man. Verkiezingen Na de huldiging hebben de Italiaanse voorzitter van de politieke commissie, Bat- tista, en de Belg Dehousse, voorzitter van een speciale werkgroep voor directe Euro pese verkiezingen van het Europese par lement, een ontwerpconventie voor een verkiezingsregeling bij het parlement in geleid. Battista verklaarde, dat het parle ment Schuman geen grotere hulde kan brengen dan deze conventie te aanvaar den. Hij zei te menen dat het parlement, dank zij de gekozen afgevaardigden, een groter politiek prestige zal krijgen en dat het dan op den duur ook grotere bevoegd heden zal verwerven. Dehousse zei van directe verkiezingen vooral een heilzame psychologische schok verwachten, die de zes voiken rreer Advertentie Europees bewustzijn zou bijbrengen. Plet feit, dat het kiezersvolk nog niet veel van de Europese problemen afweet, vormt vol gens Dehousse geen belemmering voor de verkiezingen. Toen in onze lan len liet algemeen kiesrecht werd ingevoerd, wa ren onze volken in feite niet beter op de hoogte van de nationale problemen dan dit nu met de Europese het geval is. Dehousse zei voorts te geloven, dat Euro pese verkiezingen in het huidige stadium bijzonder belangrijk zijn, omdat men vol gens hem ernstige moeilijkheden kan ver wachten. De enige waarborgen voor het weisagen van de integratie zijn Europlese organen die democratisch zijn en tevens reële bevoegdheden bezitten, zo verklaar de hij. Het parlement zal woensdag de gehele dag aan een bespreking van de ontwerp conventie wijden. Tegen het einde van deze zitting, volgende week maandag of dinsdag, zal over de conventie worden ge stemd. Beh eer Echtelijke jalousie is een wijdvertakt kwaad. Het komt in veel huwelijken voor, vooral aan de vrouwelijke zijde. Soms sluimert het lang om dan plots als een gijtige damp uit een moerassige bodem op te borrelen. „Kiss me honey, honey kiss me", zingt de man bij het scheren. Galmend, niet helemaal toonvast maar recht uit 't hart, zoals de meeste mannen. „Kiss me honey, hon. „Hoe kom je eigenlijk aan dat liedje?" zegt de vrouw. „Waarom zing je dat al door?" En ze kijkt. Onderuit. Er is geen sprankje sympathie voor hem in haar blik. Alleen argwaan. Fel en waakzaam. Jalou sie. Slaat dat liedje ergens op? Op iets waar ik buiten sta. „Liedje? Wat liedje? Oooo, dat liedje! Nou gewoon. Dat hoor je toch overal?" „Zo?" „Ja. Jij niet dan?" „Nee. Ik niet. Ik kom. niet Overal". De bel met giftige damp is gebarsten: waar zit. die man, haar man, als hij niet bij haar zit? De jalousie tovert achter zijn wereld, die zo groot en onbekend is vanuit de hare bezien, een soort Place Pigalle in het quadraat, vol schetterende jukebo xen, parelmoeren nagels, wijn, sigaretten pijpjes en strapless schouders, waar men elkaar een verhit „kiss me honey" toe roept over de gevulde glazen heen. Thuis zegt-ie hoogstens: heb 'k al een zoen ge had, liefje? Zoals trouwens iedere fatsoen lijke vent in de Lijsterbesstraat doet. Daar komt bij dat zij dal liedje werkelijk niet kent, want in de tijd van de arbeidsvita minen doet zij boven de baby in 't bad. De argwaan is gewekt. De jalousiedamp walmt verstikkend rond. „Ik kom vanavond wat later. Reken niet op me met eten". „O. Waarom niet?" „Ik moet erop uit met een relatie" „O. Wie?" „Een vent uit Giethoorn" „O. Waar zit je?" „In 't Witte Paard. Nou, ik zal probe ren het niet te laat te maken, hoor. Dag!" „Dag" en een half uur later belt ze 't Witte Paard: of meneer aanwezig is? Achter iedere vrouwenaam die hij noemt zoekt ze knievrije kokerrokjes en uitge kookt raffinement. Hoe ziet dat Hoofd van de Typekamer er wel uit. Hoe oud is de telefoniste.En welke bekoorlijkheden heeft de medereizigster op het traject Amersfoort-Utrecht. Och, de door jalousiedamp bedwelmde vrouw is niet te benijden. En kwalijk ne men kun je haar eigenlijk ook niets: ze bewaakt immers haar bezit? De man is haar kapitaal en van de rente leeft het hele gezin. Alleen: Argwaan was nooit zo'n beste raadgever bij het beheren van een vermo gen. Cri Stellwev O Advertentie bij de erkende vakhandel met volledige garantie van DeTechnische Unie. volkomen geruisloos f vanaf met TECHNISCHE UNIE- J Activisten. Mevrouw Grete Fuchs-Keilson. de vrouw van de Britse atoomspion Klaus Fuchs, heeft een van de hoogste onderscheidingen van Oost-Duitsland ontvangen, de „Banier van de Arbeid". Met haar werden premier Grotewohl en partijchef Ulbricht hiermee onder scheiden. In de Oostduitse persberich ten. waarin dit werd meegedeeld, wer den allen „activisten van hei eerste uur", genoemd. Fuchs is nu plaatsver vangende directeur van het centrale Oostduitse instituut voor kernfysica in Dresden. Ontslagen. De Zuidkoreaanse interimrege ring heeft de burgemeester van Poesan en Masan. alsmede achttien hoge func tionarissen van de nationale politie, ontslagen wegens de vervalsing van de uitslagen der op 15 maart gehouden pre sidentsverkiezingen. Te Seoel hebben on geveer honderd personen tijdens een betoging verbeurdverklaring geëist van de eigendommen der hoofdfiguren van de liberale partij van Svngman Rhee. Militairen hebben de betogers verspreid. Indigestie. De indigistie van generaal Norstad. opperbevelhebber van de N.A.V.O.-strijdkrachten in Europa heeft aanleiding gegeven tot berichten dat Norstad een hartaanval zou hebben ge had. Volgens een woordvoerder van de geneeskundige dienst van het Ameri kaanse leger in Duitsland is van een hartaanval geen sprake. Er is wel een cardiogram gemaakt, maar dat mag niet worden uitgelegd als medische ver denking van hartdefecten, aldus de woordvoerder. Veroordeeld. De bisschoppen van de pro vincie Canterbury van de Anglicaanse kerk hebben eenstemmig de apartheids politiek van de Zuid-Afrikaanse rege ring veroordeeld als in strijd met de bedoelingen van God De provincie Can terbury omvat 29 dioeezen die onge veer de zuidelüke helft van Engeland beslaan Aangeboden. Een zestien-jarig meisje stond de vorige week in Oost-Berlijn terecht voor een deviezendelict. De rechter acht te haar schuldig en gaf bevel haar naar een opvoedingsgesticht voor meisjes te sturen, waar zij tot haar achttiende had moeten blijven. Op de zitting was ook haar 22-jarige verloofde, een West-Ber- lijner, aanwezig. Nadat het vonnis was geveld, bood hij de bewaker van het meisje aan hem en zijn gevangene naai de gevangenis terug te rijden. De be waker ging hierop in en het drietal stapte in de wagen. Met volle vaart ging het toen langs de Oostduitse grens post naar West-Berlijn. De verbouwer eerde bewaker moest alleen naar Oost- Berlijn terugkeren. Beschuldiging. De Hongaarse roomskatho- lieke priester, dr. Ferenc-Bernat, is ge arresteerd op beschuldiging van specu latie, woeker en vervalsing, aldus meldt het te Boedapest verschijnende blad „Esti Hirlap". Dr. Bernat zou grond en huizen hebben gekocht en voor het dubbele verkocht. Hij zou geld hebben uitgeleend tegen een rente van vijf per cent per maand en bepaalde documen ten hebben vervalst. Werkloosheid. Vijfduizend ambtenaren op Cyprus, Griekse zowel als Turkse Cyprioten, hebben vandaag een protest staking van twee uur gehouden tegen de omvang van de werkloosheid. Er is, naar de mening van de vakbondsfunc tionarissen die de staking organiseren, een bedrag van ongeveer twintig mil joen gulden nodig om door werver- schaffing en steunverlening de werk loosheid te bestrijden. Miljoenste. Te Rome is een korte plech tigheid gehouden ter ere van de mil joenste Europese emigrant die door het Intergouvernementele Comité voor Eu ropese Migratie is geholpen. Het is de elfjarige Let Andrei Luritus. die zich in de Verenigde Staten bij zijn familie zal voegen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3