Chefarine 4 Vier jaar voor ex-nazi die 380 geesteszieken liet doden Amerikaanse „Keukenhof" gaat donderdag open Oecumene hierdoor eer geremd dan gediend meent ds. Touw „Militaire colonnes hebben niet altijd voorrang!" Hoofdstad gaat matrozen aan gala-uniformen helpen Nieuwe directeur N.Z.H. per 1 december Liturgische beweging in moeilijkheden? Prins werkt op tot steun aan broodkaartenactie Ontwerp voor nieuw melkbesluit 4 „Hen Schultze toont geen greintje medelijden N. Hortensiusthans directeur GA DO 1000 BROEKEN Turks parlement keurt het akkoord met de V.S. goed Herziening Surinaamse Tienjarenplan onvermij delijk DS. VAN DE LINDE WORDT R.-K. Bakkersexpositie geopend Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Prinses interviewde dorpspastoor Adv.-Ficaal Haag Militair Gerechtshof Taptoe-Amsterdam in Olympisch Stadion Kosten: 60 mille Weer twee boerderijen een prooi der vlammen WOENSDAG 11 MEI 196 0 (Van onze correspondent in Bonn) De 66-jarige vroegere hoge ambtenaar en chef van de geneeskundige afdeling bij het Beierse ministerie van Gezondheid Schultze is te München tot vier jaar tucht huis veroordeeld, wegens medewerking aan „euthanasic"-moorden. Schultze heeft volgens de beschuldiging tenminste 380 geesteszieken laten vermoorden. Het was niet de eerste keer dat Schultze terecht stond wegens zijn medewerking aan deze moorden, de vernietiging tijdens de oorlog op bevel van de nazi's van gees teszieken, die nutteloos waren voor het na- tionaal-socialistisch regime en de oorlogs- produktie. In november 1948 werd hij tot drie jaar veroordeeld wegens doodslag in 260 gevallen. De officier van Justitie te München nam deze uitspraak niet maar moest wegens de gezondheidstoestand van de beklaagde twaalf jaar wachten voor hij Schultze opnieuw in de rechtszaal voor zich zag. Ergerlijk Schultze toonde tijdens het proces geen grein medelijden met zijn slachtoffers uit de oorlog. Ik heb, zei hij, nooit een ge voel van onrecht gehad. Ik wist niets van het -euthanasie-programma zelf. Niemand in het toenmalige ministerie van Gezond heid van Beieren heeft destijds ooit ge looft dat hier iets onrechtvaardigs aan de hand was Men wierp hem evenwel voor de voeten dat door zijn handtekening 260 geesteszie ken uit Beieren nog vóór 1941 naar de Oostenrijkse stad Linz werden getrans porteerd, waar de nazi-beulen in de vorm van nazi-artsen hen vergasten. De be klaagde ontkende dit niet: ..Ik neem aan", zei hij rustig, dat ik dat stuk heb getekend. Later liet hij nabij München nog een kin dertehuis speciaal inrichten voor de ver moording met luminal van 120 andere geesteszieken en kreupele kinderen Schultze was reeds in 1923 lid van Hitiers partij, de N.S.D.A.P. Tijdens het proces 'Advertentie Naar wij vernemen heeft het College van Commissarissen van de Noord-Zuid-Hol- landsche Vervoermaatschappij dinsdag middag op voordracht van zijn president, drs. D. J. Wansink, besloten de heer N. Hortensius uit Haren (Gr.) aan de aan deelhoudersvergadering aan te bevelen als directeur. Dit betekent, dat de heer Hortensius bin nenkort officieel benoemd zal worden als opvolger van de huidige directeur van de N.Z.H.de heer J. J. Jurrissen, die op 1 december van dit jaar zijn functie wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal neerleggen. Op 23 november zal het College van Commissarissen een speciale afscheidsvergadering voor de heer Jurrissen houden. In afwachting van die gelegenheid heeft drs. Wansink reeds op de vergadering van gisteren hartelijke en waarderende woorden tot de heer Jur rissen, die bijna twintig jaar aan de N.Z.H. verbonden is, gesproken. Bus-piotiier De thans zevenenvijftigjarige heer Hor tensius is een der pioniers van het eerste uur van het Nederlandse busvervoer. Voor de oorlog was hij directeur van de Auto- busdienstonderneming Noord-Holland te Alkmaar, die later in de Naco opging. In 1945 werd hij benoemd tot directeur van de nieuw gevormde streekvervoeronderne- ming GADO (Groningse autobusdienston- derneming) te Hoogzand. Onder zijn ener gieke leiding groeide dit bedrijf uit tot een maatschappij welke vrijwel de gehele pro vincie Groningen en een deel van Drente bestrijkt. Bovendien verwierf de GADO de aandelen van de n.v. Marnedienst, die het vervoer verzorgt in het gebied tussen de stad Groningen, Zoutkamp en Roode- school. Ook van deze onderneming is de heer Hortensius, die voordien enige jaren belast was met het directoraat van de in Friesland opererende Nederlandsche Tramwegmaatschappij, directeur. De nieuwe directeur van de N.Z.H. be kleedt niet alleen verscheidene commissa riaten in andere vervoerbedrijven, maar neemt tevens een vooraanstaande plaats in het concern van de Nedei'landse Spoor wegen in. Hij is voorzitter van de Raad van bestuur van het Centraal Autoherstel- bedrijf te Utrecht, dat de grote onder houdsbeurten voor het wagenpark van alle spoorwegdochters verricht, voorzitter van de Pensioenstichting Transport, lid van de Commissie van toezicht van de stichting Pensioen-risico en bestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging van Transportondernemingen (K.N.V.T.O.) Zijn verdiensten op ver voersgebied werden door een koninklijke onderscheiding bevestigd: de heer Horten sius is ridder in de Orde van Oranje- Nassau. toonde hij geen moment in te zien dat de door hem gesteunde daden onmenselij ke handelingen waren. Nog erger Het grootste euthanasieproces in de bondsrepubliek staat evenwel nog voor de deur. Dat zal het proces zijn tegen profes sor Heyde, de nazi-hoogleraar, op wiens gezag volgens de aanklacht tenminste tweehonderduizend geesteszieken tijdens de oorlog zijn vermoord. De 58-jarige Heyde dook na de oorlog in Sleeswijk- Hollstein onder waar hij het onder de naam dr. Sawade tot eer en aanzien brachtPas in november van het vo rig jaar werd hij te Frankfort gearres teerd waar hij binnenkort ook zal terecht staan. In zijn kielzog voeren diverse voor aanstaand personen in Sleeswijk-Hollstein die inmiddels zijn ontslagen uit hun be langrijke functies en eveneens zullen te rechtstaan. Advertentie Keuze uit méér dan Gen. Cronjéstr. 40-44, Haarlem, Tel. 54679 ANKARA (UPI) Het Turkse parle ment heeft maandag een wederzijdse de fensieovereenkomst met de Verenigde Sta ten geratificeerd. De afgevaardigden van de oppositie, de Republikeinse Volkspartij, boycotten de zitting. De partij is niet tegen de overeenkomst gekant, maar acht het in de huidige crisis zinloos de ver gaderingen van de volksvertegenwoordi ging bij te wonen. Overigens heeft de bepaling, dat de Turk se regering Amerikaanse hulp kan Inroe pen tegen „directe of indirecte agressie", in kringen van de oppositie wel ongerust heid gewekt. Zij vrezen namelijk dat de regering wil trachten Amerikaanse steun te krijgen voor haar pogingen de oppositie te onderdrukken. Sterling Forest Gardens, een van de prachtigste particuliere tuinen ter wereld, zal deze week officieel voor het publiek worden geopend. Anderhall' miljoen bollen zullen tegelijkertijd in bloei staan, de eer ste bloembol werd geplant door kroonprin ses Beatrix tijdens haar bezoek aan de Verenigde Staten in de herfst van 1959. Verwacht wordt dat van deze Amerikaan se „Keukenhof" een grote propaganda voor bloembollen zal uitgaan. De Sterling Forest Gardens ligt onge veer 60 km van het centrum van New York City en is de verwezenlijking van een droom van Robert W. Dowling, een met artistieke neigingen behepte make laar in onroerende goederen. Een leger van 350 arbeiders legt de laatste hand aan de tuin voor de openingsplechtigheden op donderdag. Er moeten nog 3.500 rozen worden geplant. De investeringsmaatschappij van Dow ling kocht enkele jaren geleden het 30 vierkante mijl grote beboste land van de familie Harriman om er laboratoria en wo ningen voor haar personeel te bouwen. Uiteindelijk zal Sterling Forest een Ame rikaanse modelstad worden van 10.000 tot 15.000 gezinnen. Een stuk grond van meer dan 500.000 vierkante meter werd gereserveerd om het natuurschoon te bewaren en te verhogen. De omgeving is zo romantisch dat men zich niet kan indenken dat de Union Car bide Corporation bij een van de dichtst bijgelegen heuvels een atoomreactor aan het bouwen is. Er staan duizenden gele narcissen, tulpen hyacinten, krokussen en rozen langs de oevers van vier meren en op de heuvels tussen de inheemse plantengroei. Er zijn 175 tulpenvariëteiten geplant en 25.000 bloeiende bollen zijn gereserveerd om open plaatsen op te vullen. Dit is slechts het begin van wat in de loop der maanden moet uitgroeien tot. wel licht de grootste bloemententoonstelling in de openlucht in de Verenigde Staten. Bloemkwekers die de Sterling Forest Gar dens bezochten, hebben het geheel verge leken met andere beroemde tuinen als de Royal Gardens in het grote park van Windsor Castle en algemeen was men van oordeel dat Sterling Forest veel mooier is. Het ontwerp van Sterling Forest Gar dens is van de Haarlemse tuinarchitect Carl van Empelen jr. „Het gehele gebied was een moeras", vertelde de heer Van Empelen, „en het moeilijkste werk was draineren en opvul len. Wij hebben getracht de natuurlijke achtergrond te behouden en tegelijkertijd een tegenwicht te scheppen met beplantin gen op open plekken. Wij plantten duizen den rhododendrons, heesters en sierplan ten, maar er is hier niets exotisch, behal ve onze kolonie flamingo's, zwanen, kraan vogels en pauwen". Een van de problemen was de tuin te beschermen tegen knaagdieren en andere schadelijke dieren, vooral tegen herten. Dit probleem werd opgelost door schilder achtige hekken te bouwen, die tot ruim Gouverneur van Tilburg: Bij de opening van de Staten van Suri name heeft gouverneur Van Tilburg ondermeer gezegd dat in het afgelopen zit tingsjaar de verhoudingen binnen het ko ninkrijk zich in algemeen op bevredigen de wijze ontwikkelden. Niettemin werd van belang geoordeeld, vooral gelet op de snelle economische ontwikkeling van Suri name, terzake besprekingen te openen met Nederland. De verheugende ecoonmische ontwikkeling van Suriname noopte tot diepgaand onderzoek. Hoewel nog geen eindoordeel werd verkregen, mede omdat overleg met Nederland noodzakelijk is, moet worden aangenomen, dat een herzie ning van het tienjarenplan onvermijdelijk is. Ofschoon de toestand van 's lands finan ciën gezond is. blijft het toenemende be roep op 's lands kas als gevolg van ver snelde uitvoering der ontwikkelingsplan nen een voortdurende zorg der regering eisen. Er bestaat gegronde hoop dat de middelen in de mate welke nodig is om de plannen in redelijke tempo uit te voeren ter beschikking zullen blijven komen. Goe de verwachtingen worden in dit verband gekoesterd ten aanzien van de uitgifte van opbouwcertificaten. De werkgelegenheid, op welker uitbrei ding de regering haar aandacht onvermin derd blijft vestigen, ontwikkelt zich in gunstige zin. Het komende jaar zal van grote beteke nis zn voor de ontwikkeling van land bouw, veeteelt en visserij. In dit jaar zal de fundering gelegd moeten worden voor uitvoering van een ontwikkelingsplan voor de agrarische sector. Diamantkernboringen zullen worden verricht tot nader onderzoek naar delf stoffen. Het streven hierbij is, zo snel mogelijk een overzicht te verkrijgen van de potentiële mogelijkheden op het gebied van de mijnbouw. een halve meter onder de grond uitlopen in prikkeldraadversperringen tegen mol len. Het wild werd gevangen en buiten de hekken geplaatst, maar de vogels mo gen in de tuin hun nestje bouwen. Er is parkeergelegenheid die berekend is op de ontvangst van 500.000 bezoekers in het eerste jaar. Er zullen restaurants en andere gelegenheden om de inwendige mens te versterken worden gebouwd. Er zijn radio-ontvangers onder de grond geplaatst zodat bezoekers vragen kunnen stellen en per koptelefoon antwoord krij gen van deskundigen. Dinsdag heeft Prins Bernhard in het oude RAI-gebouw in Amsterdam de derde Nebato-bakkerijtentoonstelling ,,Ons dagelijks brood en de wereld'' ge opend. De Prins bij een der vele proe ven van bakkerskunsi. „Dr. Van de Linde heeft in feite reeds jaren geleden de roomskatholieke theolo gie aanvaard, theologisch behoorde hij al tot de Rooms Katholieke Kerk. Deze stap komt voor mij dan ook niet onverwacht, ik had dit verwacht. Met name ten aan zien van het ambt nam dr. Van de Linde een rooms katholieke positie in". Dit is de reactie van de voorzitter van de Hervorm de Raad voor Kerk en Eredienst, prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker te Groningen op het besluit van dr. v.d. Linde over te gaan naar de Kerk van Rome. „Ook voor mij komt dit besluit niet als een verrassing" aldus de Nijmeegse Her vormde ds. H. C. Touw. in Nijmegen, waar hij vroeger pastor, was, zal dr. Van de Linde zich weer gaan vestigen. Dit be sluit vooral heeft aandacht in de Hervorm de Gemeente getrokken. Ds. Touw heeft meermalen uiting gege ven aan zijn opinie, dat publikaties van dr. Van de Linde wezen in de richting van de thans genomen beslissing. „Als her vormde betreur ik deze stap omdat prak tisch daardoor dr. Van de Linde zich on derwerpt aan een leer, die ondanks aller lei vernieuwing, in strijd is met de bijbel. Uit oecumenisch gezichtspunt doe ik dat ook, omdat daardoor de verwarring be vorderd wordt alsof de rooms-katholieke Kerk de oplossing van het oecumenische vraagstuk zou zijn. Rome ziet de oplos sing immers in onderwerping aan het rooms katholieke gezag. Wellicht zal ook bij vele protestanten de gedachte worden gewekt, alsof de oecumenische beweging te zijner tijd naar Rome leidt. Daarom wordt door deze overgang de eenheid der kerken meer geremd dan gediend" oor deelt ds. Touw. Niet representatief Heel nadrukkelijk zegt ds. A. C. D. v. d. Bosch te Ginneken: „Dit is een puur individuele stap, die beslist niet gezien mag worden als representatief voor de „hoogkerkelijken" in de hervormde kerk. Ik betreur dit sterk, de liturgische bewe- Van onze Amsterdamse redacteur) Prins Bernhard heeft vanmorgen een ernstig beroep gedaan op de bevolking van Nederland om de broodbonkaarten te ko pen, die deze week a 25 cent door de broodbezorgers worden aangeboden en waarvan de opbrengst bestemd is als fi nanciële bijdrage in de anti-hongercam- pagne voor de ontwikkelingsgebieden. „Het zijn de bonkaarten uit september 1944", aldus de Prins, „Er werd toen 1800 gram per week toegewezen. Wij vinden dat lachwekkend weinig, maar voor miljoenen mensen is een dergelijke hoeveelheid een ongekende weelde. In normale tijden bid den wij gedachteloos het „Onze Vader" en wij realiseren ons nauwelijks de beteke nis van dat „dagelijks brood". Die bete kenis wordt eerst duidelijk als wij dat brood moeten missen zoals in de laatste oorlogsmaanden". Met de opwekking om de actie van de Nederlandse bakkers te steunen opende Prins Bernard vanmorgen de Nebato-bak- kerijen-tentoonstelling, die tot en met 19 mei aanstaande in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt gehouden onder het motto „Ons daaglijks brood in de wereld". De Prins betrad het tentoonstellingsge bouw door een haag van koksmaatjes en liet zich na de openingsplechtigheid rond leiden waarbij hij grote belangstelling aan de dag legde voor de expositie van brood soorten die het broodmuseum uit Detmold (Lippe-Biesterfeld) hier heeft ingericht en voor de moderne bakkerijmachines. Tevo ren had de voorzitter van de NËBATO, de heer J. Hurkmans, gewezen op de ver heugende harmonische ontwikkeling, die een gezond evenwicht heeft geschapen tus sen groot-, midden- en klein bedrijf, niet het minst doordat de mechanisatie ook in de kleinere bedrijven ingang heeft ge vonden. Hij hoopte dat de NEBATO bij de bakkers de fierheid over en de voldoe ning in zijn dikwijls moeilijke beroep zal vergroten en bij de consument wat meer waardering voor de bakkersarbeid zal kweken. ging komt er onnodig door in moeilijkhe den. Men zou er conclusies uit kunnen trek ken, die absoluut onjuist zijn". Dit ge tuigt ook van ongeduld. Men moet in onze kerk oecumenisch en liturgisch geduld kun nen opbrengen" aldus ds. Van den Bosch, zelf overtuigd „liturg". „Het is stellig onjuist, dat er in de Hervormde Kerk voor een hoogkerkelijke theologie geen plaats zou zijn. Natuurlijk zijn er weerstanden, maar geen ruimte, neen". Zo oordeelt dr. P. A. Elderenbosch, lid van de Hervormde Liturgische Vere niging. Hij is van oordeel, dat de oecume nische kwestie niet is opgelost met de probleemstelling Rome-Reformatie. De or thodoxie moet er ook bij betrokken, aldus dr. Elderenbosch, die de nadruk legt op de toenemende contacten reformatie-ortho- doxie en de invloed van anglicanisme en oud-katholicisme op de oecumenische ont moeting. Dr. v.d. Linde heeft nu al een beslissing genomen en een bepaalde em pirische kerk gekozen, ziende op de kerk van de toekomst" zegt hij. Ook dr. Elderenbosch betreurde de be slissing van dr. Van de Linde. Hij bleek van mening, dat een oecumenisch voelend mens, juist uit liefde tot. de kerk van de toekomst zo n beslissing niet zal nemen. Aantijgingen afgewezen In een verklaring in de stampvolle Nieu we Kerk te Middelburg heeft dr. H. v.d. Linde in verband met zijn voorgenomen overgang naar de Rooms-katholieke Kerk zich verweerd tegen wat hij noemde „de vreemdste geruchten die thans de ronde doen". Nadrukkelijk wees hij enkele aantij gingen van de hand, die zijn besluit in een bepaald daglicht willen stellen: „Ik nam geen geld aan of een hoogleraarspost in Nijmegen, een en ander is mij ook niet aangeboden", aldus de predikant. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te metenDaarna heeft men kans gezien de werking van één der oudste pijnbe- strijders belangrijk te versterken door toe-( voeging van nieuw ontdekte middelen.' Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep vaak beter dan elk middel afzonderlijk. atzonderii|K. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligsie maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaro*. 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. (3.50 j Prinses Margriet heeft vorige week een vakantie in Zeeland doorgebracht. Samen met een klas van het Christelijk Gymna sium uit Utrecht verbleef zij in het jeugd- vormingscentrum „Hedenesse" in Zeeuws-Vlaanderen om daar door excur sies en gesprekken met de landelijke be volking de streek beter te leren kennen. Bijna door niemand herkend heeft prinses Margriet volgens haar zeggen een heerlij ke vakantie doorgebracht. Op het pro gramma stond o.a. een bezoek aan het dorpje Watervliet. Verschillende leerlin gen hebben daar de inwonei-s geïnter viewd. Prinses Margriet kwam bij de dorpspastoor terecht, die zonder te we len met. wie hij te maken had het wel en wee van de Vlaamse bevolking uit de doe ken heeft gedaan. „Militaire colonnes hebben niet altijd voorrang. Dat hebben zij slechts in bepaal de gevallen, daar waar dat in de wegen verkeerswet staat voorgeschreven. Het gaat niet aan, dat chauffeurs van wagens in militaire colonnes maar denken, dat zij het rijk alleen hebben op de weg en menen dat ze altijd en overal voorrang hebben. Als iedere militair deze opvatting heeft, dan gebeuren er de grootste onge lukken. De militaire chauffeurs kunnen niet steeds op bepaalde rechten bogen, om dat ze deel van een colonne uitmaken." Dat zei de advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag, mr. J. Zaayer, nadat achter elkaar twee dienst plichtige militaire chauffeurs verschenen waren, die alsbestuurder van een voer tuig in een colonne aanrijdingen hadden veroorzaakt. Allereerst betrof het de 21-jarigë dienst plichtige soldaat G. L. M. L. uit Breda, die in november vorig jaar, rijdende in een colonne op de weg Arnhem-Apeldoorn tijdens de mist een ongeluk met een te genligger had veroorzaakt, waarbij twee personen gewond waren. De krijgsraad te Arnhem had deze soldaat veroordeeld tot 25 gulden boete. Beklaagde voerde aan dat hij van zijn commandant opdracht had gekregen de gebruikelijke tussenruimte van 50 meter aan te houden. De aanrijding gebeurde, toen hij een burgerwagen inhaalde en te gen ee tegenligger botste. De andere beklaagde was de 21-jarige militaire chauffeur afkomstig uit Vught C.K., die op 15 december jl. te Wychen een dergelijke aanrijding had veroorzaakt. Ook hij voerde eenzelfde verweer: ik maakte deel uit van een colonne en had mij aan de gegeven orders te houden. Deze militair had van de Krijgsraad te Arnhem 15 gulden boete gekregen. Voor de militair uit Breda vorderde de advocaat-fiscaal 50 gulden boete en zes maanden intrekking van het rijbewijs. De militair uit Vught hoorde bevestiging van het Krijgsraadvonnis eisen. In beide zaken uitspraak op 31 mei aan staande. De Staatscourant bevat een voorlopig ontwerp voor een nieuw Melkbesluit. Op merkingen daarover kunnen gedurende een periode van drie maanden bij de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezond heid worden ingediend. Volgens het ontwerp zal een dagaandui ding alleen nog behoeven voor te komen op de sluiting van flessen gepasteuriseerde melk. Voor andere gepasteuriseerde waren (geëvaporeerde melk, chocolademelk, pap,- vla e.d.) kan met een codering worden vol staan. De aanduiding „melk" mag uitsluitend en moet worden gebruikt voor gestandaar diseerde melk met tenminste 2,5 doch min der dan 3,75 percent vet, de aanduiding „melk 3,75 percent vet" voor gestandaardi seerde melk met ten minste 3,75 vet, die uitsluitend verpakt mag worden ver kocht, de aanduiding „volle melk" voor melk zoals ze van de koe komt. Speciaal voor kinderen, zuigelingen of zwakken bereide consumptiemelkproduk- ten zullen moeten worden aangeduid met de namen „zuigelingenmelk", „melkvoe- ding voor zuigelingen" of „babymelkvoe- ding". De Adviescommissie hoopt op deze wijze te bestrijden, dat licht gewijzigde melk als „kindermelk" in de handel komt. De aanduiding „kindermelk" die volgens de commissie aanleiding geeft tot kwade praktijken, is in het nieuwe ontwerp ge schrapt. Op de verpakking van deze pro- dukten dient, ook volgens het nu geldende besluit, de samenstelling te zijn aangege ven. Zaterdagavond 21 mei as. zal Amster dam voor het eerst in vijf jaar weer een taptoe kunnen zien en horen. En wel een, die niet zal onderdoen voor die in Delft. Als het Olympisch Stadion op die avond zal zijn uitverkocht (vijftigduizend plaat sen) zullen de baten voldoende zijn om een mooi plan te verwezenlijken: het kle den van een compagnie matrozen in gala uniformen. De Taptoe Amsterdam wordt georgani seerd door het Initiatief Comité Amster dam (ICA) dat zich o.a. bezighoudt met de grootse intochten van Sint Nicolaas. Zo'n taptoe is geen initiatief maar een na bootsing, hebben sommigen schamper op gemerkt. Maar majoor W. Erdman, die de plannen gisteren ontvouwde, is het hiermee niet eens. De Taptoe Amsterdam zal op geheel andere leest zijn geschoeid dan die in Delft. Er zullen geen decors worden opgetrokken en het programma is geheel afwijkend. Bovendien hoort een tapioe in iedere garnizoensstad thuis. Amsterdam dat cir ca 4000 man marine en intendance troepen telt, is een van de vijf steden die door de Stichting Taptoes is aangewezen om een dergelijk evenement te organiseren. Deze beperking tot 5 steden houdt verband met de enorm hoge kosten. Tot dusver is reeds voor 800 duizend gulden in gala-uniformen geïnvesteerd. De taptoe van 21 mei wil het ICA tevens aangrijpen om een verzuim goed te ma ken. Vele steden hebben bepaalde leger onderdelen in gala-uniformen gestoken Rotterdam kleedde bij voorbeeld de Ma riniers Kapel en Den Haag de Koninklijke Militaire Kapel maar Amsterdam bleef hierbij tot dusverre achter. De keuze is nu gevallen op de matrozen, omdat Am sterdam van oudsher een marineslad is. In de komende taptoe waar bijna 400 medewerkenden in schitterende gala-uni formen zullen optreden, zal de uit dienst plichtigen en vrijwilligers bestaande Ma trozen Kapel nog in de normale dienstuni- formen verschijnen. Voor dit onderdeel zullen de nieuwe uniformen bestemd zijn. In totaal moeten worden gekleed 5 officie ren, 12 sergeants, 12 korporaals en 96 man schappen, een tambour-maitre en 8 man schappen van het tambour corps en 10 kor poraals en 20 manschappen van het mu ziekcorps. De kosten hiervan bedragen circa 60 duizend gulden. Wij hebben gisteren een model van het nieuwe gala-uniform gezien. De ontwerper de heer Smits heeft omdat de matrozen nimmer een gala-uniform hebben gekend de kledingvoorschriften nauwkeurig be studeerd. Zijn ontwerp is thans door alle betrokken instanties goedgekeurd. De ma trozen zullen witte slobkousen, en een draagstel van wit leerwerk krijgen, als mede witte revolvers- en munitietassen, en een sabel volgens het model dat voor 1940 bij de marine in gebruik was. Een moeilijkheid leverde de bandelier van de tambour-maitre op. De minister heeft het daarop aangebrachte wapen van Amsterdam namelijk afgekeurd. Na enig overleg mochten wel de Amsterdamse kleuren (zwart en rood) worden gebruikt. De Taptoe Amsterdam zal ongeveer 7 kwartier in beslag nemen. Alle medewer kenden zullen 's middags een rondvaart maken door de grachten. Te Meppen bij Zweeloo (Zuid-oost-Dren- te) werd de boerderij van landbouwer J. W. Masselink volkomen in de as gelegd. In de brandende boerderij die met riet was gedekt, kwamen twee varkens en enig pluimvee om. Het gezin Masselink kon vrijwel niets van het meubilair uit het woongedeelte redden. Als vermoedelijke oorzaak van de brand wordt gedacht aan het overwaaien van een vonk uit een kachel Verzekering dekt de schade. Dinsdagmiddag is in Diepenveen de boerderij, bewoond door de landbouwer G. Roetert, totaal afgebrand. Een knecht, die met een stormlantaarn op de vliering aan het zoeken was, zakte door de vloei en kwam op de deel terecht, waarbij de lantaarn brand stichtte. De Diepenveense brandweer en die uit Deventer waren spoedig ter plaatse, doch konden niet ver hinderen dat boerderij en schuur tot de grond toe afbrandden. Het bluswater moest een kilometer ver gehaald worden. Het in de schuur aanwezige vee werd gered. De opstallen van boerderij en schuur, eigen dom van baron E. A. Stratenus te Diepen veen. waren voor 90.000 gulden verzekerd.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4