Bezwaren tegen Amsterdamse nota over haven- en industrieplannen Moet Amsterdam perse olie- en chemische industrieën hebben? Ba is wordt waarschijnlijk vrijdag „Sportief'-kampioen VERLICHTING Peree BIJNA VOL. Geen vertegenwoordiger in het bestuurlijke vlak van Velsen Ha ven berichten Velsens B. en W. over ruimtelijke ontwikkeling Agenda voor IJmond en Haarlem WOENSDAG 11 MEI 1960 5 Kampioen der bulldozers Plannen die Zuid-Kennemerland raken Om het voetbalkampioen schap van Velsen Posities sleepboten Bureau Wijsmuller Brand op carosseriefabriek OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Velsen-lJmutden Beverwijk H aarlem Wasmachines - Centrifuges LOENDERSLOOT De voornaamste bezwaren die Burgemeester en Wethouders van Velsen hebben tegen de Amsterdamse gedachten, vervat in de veelbesproken nota van de directeur der havens en handelsinrichtingen te Amsterdam aan zijn gemeentebestuur onder de titel „De plaats van de haven van Amsterdam in het toekomstige West-Europa", zijn, dat de samensteller zich baseert op het primaire uitgangspunt: „de Amsterdamse haven moét uitgroeien"; en dat hij volstaat met het „in-tekenen" van haventerreinen, zonder zich te bekommeren om de gevolgen bjj realisering of deze maar in zjjn be schouwing te betrekken. Voorbijgegaan wordt voorts, dat het betrokken gebied ook bij de regering onderwerp van een scherp omlijnd gebied is. Medio juli van het vorige jaar had het Velsense gemeenteraadslid de heer J. van Os van den Abeelen vragen gesteld naar aanleiding van persberichten en commen taren, betrekking hebben op een door wethouder H. de Boer ter gelegenheid van een zangersfeest gehouden inleiding, waar in grote ongerustheid en verontwaardiging tot uiting kwam over plannen die Amster dam zou hebben en waardoor ook Velsens recreatiegebied gevaar zou lopen. B. en W. zegden, na een voorlopig, kort ant woord toe, hierop terug te zullen komen, hetgeen thans gerealiseerd is. Voor zover B. en W. bekend, is deze nota in de gemeenteraad, van Amsterdam nog niet in het openbaar behandeld. Dat het college zich desalniettemin gerechtigd acht de nota in zijn beschouwing te be trekken, vindt zijn oorzaak in de omstan digheid, dat sedert de aanbieding van de „Amsterdamse nota" zoveel is gepu bliceerd, dat zij langzamerhand gemeen goed is geworden. De conclusies van de samensteller der „Amsterdamse nota" berusten voor een belangrijk deel op prognoses en dit gaf B. en W. van Velsen aanleiding de be drijfseconoom der gemeente opdracht te verstrekken deze nota aan een onderzoek te onderwerpen. Uit het rapport van econ. drs B. Weber. de gemeentelijke bedrijfs econoom. blijkt, volgens het college, dat de prognoses en de daarop steunende ge volgtrekkingen aanvechtbaar zijn. Niet slechts verkenning Het streven van de gemeente Amster dam, aldus de heer Weber, is gericht op een zoveel mogelijk aantrekken van goe derenvervoer via de haven van Amster dam. Dat het aantrekken van dit vervoer gepaard zal gaan met het opofferen van andere belangen wordt niet in het rapport aan een beschouwing onderworpen, zodat een afweging van belangen ontbreekt. Het aantrekken van goederenvervoer brengt niet alleen het projecteren van ha vens mede, doch impliceert tevens, dat hier bedrijven gevestigd of uitgebreid zul len worden, dat nieuwe werkgelegenheid ontstaat en dat de bevolking sneller uit breidt. Amsterdam stelt primair: uitgroeien van de haven van Amsterdam. Of een dergelijk uitgroeien gewenst is, wordt niet in discussie genomen. Of de bëvölking van Amsterdam hiermede ge baat is, wordt niet overwogen. Nog minder aandacht wordt besteed aan de belangen van de overige bewoners van Nederland. Terwijl het streven der regering gericht is op het spreiden van de werkgelegen heid, op het totstandbrengen van de Euro poort en op het handhaven van agrarische bufferzones tussen de snel groeiende ag glomeraties, ontwikkelt Amsterdam plan nen, die hiermede in geen enkel opzicht rekening houden. Dat een dergelijk streven in strijd moet worden geacht met een zorgvuldig afwe gen van het algemeen belang is duidelijk. Men zou zich op het standpunt kunnen stellen, dat het Amsterdamse rapport moet gezien worden als het vei'kennen van mogelijkheden, ware het niet, dat regel matig blijkt, dat Amsterdam realisering van deze plannen zoveel mogelijk bevor dert. De besturen van de nauw bij de plan nen van Amsterdam betrokken gemeenten kunnen dan ook niet volstaan met het uit spreken van hun ongerustheid. Zij zullen bij de regering erop moeten aandringen, dat in de conurbatie om het Noordzeeka naal industriële vestiging slechts wordt toegestaan, voor zover blijkt, dat een der gelijke vestiging in dit gebied moét plaatshebben. Wanneer een dergelijk zorg vuldig selecteren niet plaatsvindt, dan zal het gebied om het Noordzeekanaal binnen afzienbare tijd volkomen aaneengebouwd zijn. „Niet aanvaard kan worden, dat de belangen van de huidige en toekomsti ge bevolking niet zorgvuldig worden afge wogen tegen die van de ondernemers", al dus besluit de heer Weber zijn rapport. Omlijnd gebied Burgemeester en Wethouders van Vel sen wijzen op het wetsontwerp tot ophef fing van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Het grootste gedeelde van het door de Amsterdamse nota bestreken gebied ligt in die gemeente en zal na aanvaarding van het wetsontwerp bij Haarlemmermeer worden gevoegd. In de memorie van toelichting tot dit wetsont werp wordt als motivering hiervoor aange geven: dat het nodig is een „groene, agra rische bufferzone" tussen de elkaar steeds meer naderende agglomeraties van Am sterdam en Haarlem te scheppen, om te voorkomen dat één aaneengesloten indus triegebied zou ontstaan. In de „Amsterdamse nota" wordt even zeer voorbijgegaan aan de bestemming van het gebied, voor zover het wordt bestre ken door het (nog niet goedgekeurde) streekplan voor Zuid-Kennemerland; vol gens dit plan is een agrarische bestem ming gelegd. De uitbreiding welke is gedacht ten zui den van het Noordzeekanaal ten westen van de geprojecteerde Hemtunnel, omvat een oppervlakte water niet meegere kend van 2500 ha. Volgens een calcu latie van burgemeester en wethouders van Haarlem zou het aantal zielen dat op dit nieuwe gebied zal zijn aangewezen liggen tussen de 250.000 en 500.000 zielen. De samensteller van de „Amsterdamse nota" heeft zich niet afgevraagd waar de nieuwe werkers zullen moeten wonen. Het ligt wel voor de hand dat een groot deel zijn onderdak zou moeten vinden in Zuid- Kennemerland. Wat nu zou er bij realisering van de plannen overblijven van de recreatieve functie, die dit gebied (en ook Velsen) nog steeds heeft in de randstad-Holland, als uitvalcentrum van de grote steden en de Zaanstreek? Het is wel duidelijk, dat de aard van de te brengen industrieën van deze functie niets zou overlaten en de gehele streek tot een vrijwel onbewoonbaar gebied zou omvormen, nog afgezien van de omstandig heid, dat het onderbrengen van zovele in woners van het gebied een steenwoestenij zou maken. B. en W. van Velsen menen dan ook. dat een ernstig protest tegen een derge lijke in haar gevolgen weinig doordach te plannenmakerij op zijn plaats is. Dat vooraleer tot realisering zou kunnen worden overgegaan, fundamentele wijzi gingen in het streekplan Kennemerland- Zuid zouden moeten worden aangebracht, ligt in het vorenstaande besloten. Ook Rijkswaterstaat Hoewel Velsen begrip heeft voor de ini tiatieven, die Amsterdam ontwikkelt in het belang van zijn haven, moet worden opgemerkt, dat deze ontplooiing geschiedt in het raam van 's lands economie, en dat initiatieven die daarin niet passen, dan wel geen rekening houden met andere fun damentele belangen van land en gewest, dienen te worden geweerd. Dit geldt ook voor de plannen van de Rijkswaterstaat met het Noordzeekanaal en de havenmond van IJmuiden, die het gemeentebestuur van Velsen veelal slechts bij geruchte bekend moeten worden. Een gunstige uitzondering hierop vormt de kortgeleden ontvangen brief van de Rijks waterstaat, waarin mededeling wordt ge daan van wijziging van de toestand nabij de wortel van het Zuiderhavenhoofd en de voorzieningen, welke dientengevolge ten behoeve van het strandleven in het sei zoen 1960 moeten worden getroffen. Voor het overige is niet veel anders bekend (uit de Kamerstukken) dan dat de kosten van de verbetering van de havenmond te IJmuiden zeer globaal op 80 miljoen gul den worden geraamd en een deel daarvan, groot 10 miljoen gulden, op de rijksbegro ting 1960 is uitgetrokken. Óok hier is het dus de bedoeling, dat de gemeente voor de feiten wordt geplaatst, zonder dat zij hierin is gekend of zelfs zon der dat haar bekend is of haar andere be langen in het bijzonder die van haar re creatieve functie voldoende afweging hebben gevonden. Zowel in het ene als in het andere ge val schenkt de gang van zaken weinig be vrediging en kan van de daarbij betrok ken gemeenten in redelijkheid niet wor den verwacht, dat zij zich hierbij zonder meer neerleggen. Pleidooi voor nieuw orgaan Het is daarom noodzakelijk, dat deze be langen worden afgewogen op nationaal ni veau, bij welke afweging de provincie en de betrokken gemeenten behoren te wor den ingeschakeld. Deze inschakeling zal moeten geschieden in het bestuurlijke vlak omdat hier in hoofdzaak beleidsvragen aan de orde zijn, die een antwoord zullen moeten vinden in de afweging van de be langen van Amsterdam met en naast die van land, streek en andere gemeenten. Dit doel zou bereikt kunnen worden wan neer de regering een orgaan in het leven zou willen roepen, waarin naast haar ver tegenwoordigers zitting zouden kunnen ne men bestuurderen van de provincie en Advertentie VOOR ELK INTERIEUR Kennemerlaan 9 - Tel. 5271 Erkend installateur PEN. de betrokken gemeenten (Amsterdam, Haarlem, Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Bloemendaal, Zaandam, Zandvoort). In dit orgaan zou het beleid aan de orde moeten komen en voor zover dit door com missoriaal onderzoek zou moeten worden geschraagd, zou dit daartoe commissies moeten instellen. Daardoor zou worden voorkomen, dat veel onnodig werk wordt gedaan en dat naast en door elkaar wordt gewerkt. Ten slotte stellen B. en W. van Velsen de gemeenteraad voor te besluiten, de re gering daartoe het verzoek te doen en daarnaast een exemplaar van de op deze aangelegenheid betrekking hebbende stuk ken te doen toekomen aan; de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, de minister van onderwijs c.a„ de minister van Economische Zaken, de Provinciale Staten en de Gedeputeerde Staten van Noordholland en aan de raden en dagelijk se besturen der genoemde gemeenten. De grootste bulldozer ter wereld is op zijn meer dan twee meter hoge wielen door het Franse departement Seine naar het Parijse vliegveld Le De bevolking van Nederland is ge durende de laatste 40 jaar bijna ver dubbeld, hetgeen vooral in het westen van ons land leidde tot een zeer grote bevolkingsdichtheid. Sterker dan de groei van de totale Nederlandse bevolking ivas die van het IJmond-gebied. Nam de eerste in 30 jaar toe met ruim 42 percent, de be volking van het IJmond-gebied nam in dit tijdvak toe met ruim 71,5 percent. Voor het. IJmond-gebied moet op grond van de samenstelling van de be volking gerekend worden op een groot lanbod van arbeidskrachten uit de thans gevestigde bevolking. De vraag naar arbeiders van de in dit gebied gevestig de basis-bedrijven zal waarschijnlijk dit aanbod overtreffen, zodat arbeiders van elders zullen moeten worden aan getrokken. De bevolkingsaanwas, gecombineerd met het. toenemend grondgebruik, ma ken. dat in het gebied om het Noordzee kanaal de grond schaars is. Het in het IJmond-gebied aanwezige recreatie gebied dient niet alleen voor de bevol king van dit gebied, maar vervult een wezenlijke functie voor de recreatie van de bevolking van het noordelijk deel van de Randstad. Deze functie zal in de toekomst nog belangrijker wor den (toenemende bevolking, 5-daagse werkweek, enz.). Amsterdam wil het agrarisch gebied ten zuiden van het Noordzeekanaal in de toekomst voor haven- en industrie terrein le bestemmen. Haarlem zal door ie ophanden zijnde annexatie van Haar lemmerliede en Spaarnwoude voorlopig weder over enige ruimte voor woning bouw beschikken, doch ook dit gebied zal binnen afzienbare tijd zijn volge bouwd. De gemeente Velsen is met de woning bouw zo ver gevorderd, dat ook hier binnenkort de in de streekplannen aangegeven bebouwingsgebieden zullen zijn bezet. Een geheel beletten van een verder uitgroeien dezer gemeenten in de toe komst zal praktisch niet uitvoerbaar blijken. Uitgroeien in westelijke rich ting van Haarlem en in zuidelijke rich ting van Velsen zou ten koste van de recreatiegebieden gaan, hetgeen echter bij een verwerkelijking van de Amster damse havenplannen toch de enige mogelijkheid zou zijn. De volgende commissies houden zich bezig mét'voorbereiding en bestudering van de plannen, welke indien zij zullen worden gerealiseerd fundamentele wijzigingen van het Streekplan Kennemerland-Zuid ten gevolde zullen hebben „Commissie Toekomstige Ontwikkeling van Amsterdam" (C.T.O.A.), waarvan voor zitter is de Commissaris der Koningin in Noordholland, een commissie die een meer coördinerende taak heeft en naar buiten de nodige belangstelling zal wekken voor hetgeen voor deze ontwikkeling moet worden gedaan. Deze commissie wil wor den voorgelicht over de industriële ont wikkeling rondom het Noordzeekanaal en heeft daartoe een commissie (A 1) (werk groep) ingesteld onder voorzitterschap van ir. W. Fuhri Snethlage. Naast de commissie C.T.O.A. werkt een door de gemeente Amsterdam ingestelde „Commissie voor de Economische Ont wikkeling van Amsterdam" (voorzitter prof. Delfgaauw), die de onderzoekingen, die door de gemeente Amsterdam worden verricht, coördineert en ook een commis sie (werkgroep) tot haar beschikking heeft, die onder voorzitterschap van de heer Venekamp zelfstandig onderzoekingen kan verrichten. Voorts bestaat een algemene commissie, ingesteld door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam. In zijn uitvoerig rapport komt de heer B. Weber, bedrijfseconoom van de gemeen te Velsen. tot de conclusie, dat Nederland voor de noodzaak staat om, wil het werk gelegenheid bieden aan de snelgroeiende bevolking en wil het het welvaartspeil dier bevolking opvoeren, de produktie, daar waar zulks mogelijk is, te vergroten. Bovendien vereist de onvoldoende sprei ding van bevolking en werkgelegenheid een beleid, dat erop gericht is de verdere uitbouw van de werkgelegenheid zodanig over ons land te spreiden, dat voorkomen wordt, dat in de toekomst sommige delen van ons land volledig aaneengegroeid zijn en vrijwel geen enkele uitwijkmogelijk heid meer bieden, terwijl anderzijds in grote delen van ons land de welvaart, ten gevolge van het ontbreken van voldoende werkgelegenheid, volkomen ten achter blijft. Dit brengt mede, dat in de concentra tiegebieden de vestiging van industriële en dienstverlenende bedrijven, die niet strikt aan deze gebieden gebonden zijn, wordt afgeremd en dat de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de achtergebleven ge bieden zal moeten worden bevorderd. Een dergelijk beleid kan alleen op het natio naal niveau gevoerd worden. De gemeen tebesturen beijveren zich thans om door het scheppen van gunstige vestigingsvoor waarden industrieën tot vestiging in hun gemeente te bewegen. Of het algemeen belang, ja of zelfs het belang der betrok ken gemeenten op den duur hiermede ge baat is, valt te betwijfelen. De werkgelegenheid in Nederland wordt niet bevorderd, wanneer, dankzij voor de ondernemers aantrekkelijke voorwaarden, een gemeentebestuur erin slaagt een on derneming te bewegen haar bedrijf in zijn gemeente te vestigen, in plaats van in een andere voor vestiging geschikte ge meente. Ligt de gemeente, die een der gelijke vestiging stimuleert, in een con- centi-atiegebied, terwijl vestiging buiten dit gebied mogelijk was, dan moet zelfs geconcludeerd worden, dat hier sprake is van een schaden van het algemeen be lang en niet-begrijpen van het eigen be lang. Het ligt niet binnen de mogelijkheden van een gemeentebestuur om te onderzoe ken of vestiging van bepaalde industrieën of dienstverlening'sbedrijven ook in andere delen van ons land mogelijk en wenselijk is, dan wel mogelijk gemaakt kan worden. Wanneer het bestuur van een in een conurbatie gelegen gemeente de vestiging van industrieën en dienstverleningsbedrij- ven, welke niet noodzakelijkerwijs in dit gebied behoeven te worden gevestigd, be vordert, dan dient zij hiermede mogelijk de belangen van bepaalde ondernemers, maar zij schaadt de belangen van de be woners der conurbatie. In concreto: Wanneer de gemeente Am sterdam de vestiging van olieraffinade rijen en chemische bedrijven in het Noord- zeekanaalgebied zou bevorderen, terwijl de mogelijkheid aanwezig zou zijn deze bedrijven buiten dit concentratiegebied te vestigen, dan zou er sprake zijn van een ernstig schaden van de belangen van de bewoners van alle hierbij betrokken ge meenten. Het ligt derhalve voor de hand te eisen, dat op nationaal niveau wordt afgewogen of vestiging van bepaalde industriële en dienstverleningsbedrijven in de concentra tiegebieden gewenst is. Raporteur wijst in verband hiermede op de beperkende bepalingen voor de vesti ging en uitbreiding van bedrijven in Frankrijk. West-Duitsland en Engeland. De minister van Waterstaat heeft inge steld de „Werkgroep ontwikkeling Noord zeekanaal etc." (voorzitter ir. M ie Cos- quino de Bussy), die de minister zal advi seren over de waterstaatkundige proble men en mogelijkheden van het Noordzee kanaal. Deze werkgroep beschikt over vier sub-werkgroepen, die zich in het bijzonder bemoeien met de binnenvaart, de zee scheepvaart, het Kanaalprofiel en de havenmond. (D 4). Tenslotte heeft de Wetenschappelijke Commissie van de Vaste Commissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan op dracht gegeven (aan het. Nederlands Eco nomisch Instituut te Rotterdam en aan het Instituut voor Economisch Onderzoek te Amsterdam) om een onderzoek in te stel len naar de Westeuropese zeehavens. Deze Wetenschappelijke Commissie heeft een commissie ingesteld, die de supervisie op dit onderzoek zal uitoefenen. De burgemeester van Velsen is op aan zoek van de Commissaris der Koningin lid van de commissie C.T.O.A. „Ons college is hierin niet. gekend", aldus het Velsense college van B. en W. Van de werkgroep A 1 is de gemeente lijke bedrijfseconoom en van de werkgroep D 4 is de directeur van Openbare Werken der gemeente Velsen lid. B. en W. zijn van oordeel dat hier van een vertegenwoordiging in het bestuurlijke vlak geen sprake is en daarom niet vol doende, zeker niet gezien in het licht van de omstandigheid dat de draagwijdte van deze materie verder reikt dan de grenzen van enige gemeenten en dat de beschou wing hiervan derhalve dient te geschieden tegen de achtergrond van de nationale en de gewestelijke belangen, welke hiermede zijn verbonden. Bourgel gerold, waar hetstalen mon ster zal worden tentoongesteld. Het enorme gevaarte afkomstig uit Benton Harbor in de Amerikaanse staat Michigan, weegt 40 ton, heeft een kracht van 600 p.k. en is 8.20 meter lang. De reus zal worden gebruikt bij grondwerkzaamheden in het Rhóne-dal IEVKinheim (woensdagavond 18.45 uur. sportpark „Rooswijk"): IEV: J. Jansen; W. Castricum en H. de Reus: W. Buur, P. Persijn en P. Bakker; J. Korver, G. Bos, F. Kramer, J. de Reus en G. Metten. Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en N.N.; J. v. d. Griend, H. Brethouwer en H. v. d. Plas; F. Smit, F. Mosk, W. Demmers, Th. van Vuuren en A. van Dijk. WaterlooVVB (woensdagavond 18.45 uur terrein Waterloo-Driehuis): VVB: A. v. d. Boogaard; R. Luitjes en J. Roos; J. Kersbergen, A. Both en A. Ef- fern; G. Steinvoort, M. Fris, F. Kooimans, A. Luitjes en G. van Alphen. De zeesleepboot „Noord-Holland" van N.V. Bureau Wijsmuller bevond zich op 9 mei 400 mijl ten oost noordoosten van Minikoi. De sleper is onderweg met een vliegdekschip naar Hongkong vanuit Bos ton: De „Zeeland" was op 9 mei 75 mijl ten westnoordwesten van Conakry. Het schip is onderweg met een kraaneiland van Vlaardingen naar Nigeria. De van Vlaardingen naar Nigeria. De „Utrecht" was 9 mei 1000 mijl ten oosten van Honolulu. De sleper is met een vlieg dekschip onderweg van Boston naar Hong kong. De „Cycloop" was op 9 mei 200 mijl ten zuiden van Dakar. De „Cycloop" is onderweg met baggermaterieel naar IJmuiden. Den,/Titax}"was op 9. mei 200 mijl ten zuidoosten van Monrovia, onderweg met drie lichters naar Nigeria. De Friesland is op 9 mei té IJmüiden aangekomen met baggermaterieel van Lagos, West-Afrika. De „Simson" is op 9 mei van het ber gingsstation IJmuiden vertrokken naar de „Joseph Frering". 50 mijl ten zuidwesten van IJmuiden. De „Stentor" is op 10 mei eveneens naar de „Joseph Frering" ver trokken. De „Elector" en de „Nestor" waren op 10 mei te IJmuiden gestationeerd. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Plato van La Palice: Arkadia, Londen: Mira. Rotterdam; Altred, Hamburg; Minna Schupp. Rekkefjord: Holland, Antwerpen, laden Binnenhaven IJmui den: Lisbcth, Korsnaes; Pacific. Basse Indre. la den Binnenhaven IJmuiden; Hispania Rotterdam: Bnnda. Londen: Staffan. Halstavik: Angcja. Southend: Batavier 3. Koping; Anne, Köping, erts lossen Buitenhaven IJmuiden; Poti. Rotter dam; Mogilev. Hamina, hout lossen Zaandam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Zaan- stroom van Londen: Twee Gebroedrs. Antwer pen: Peregrine, Dagenham: Alfred. Rotterdam; L'Sa. Domsjö. hout lossen Zaandam: St. Louis, Le Havre: Ponza, Hudiksval. hout lossen Zaan dam: Flut. Rotterdam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Sibena naar Koping: Centaurus. Archangelsk; Tiun, Kopenha gen: Borkum, Hamburg: Travestein, Bremerha ven: Ehse Schauman, Vlaardingen, ledig van Zaandam; Frieda Blokzijl. Boston, kunstmest ge laden IJmuiden: Manto, Stade: Greymaster. Bre men: Groote Beer, Rotterdam; Arkadia, Ham burg: Margaretha. Abö: Wiking, Bremen; Dido. Hamburg; Oosterburgh. Antwerpen; Ank T, Delf zijl, ledig van Zaandam: Artura. Rotterdam: Li zard. Londen; Westerschelde. Helsinki: Gerd, Londen; Harri, Rotterdam: Ouwerkerk, Genua: Da Costa. Colchester; Bullfinch. Londen: Libra. Gothenburg; Corstar. Genua: Nautic, Emden; Pax. Rochester, kunstmest geladen IJmuiden: Amstel- stroom, Grangemouth; Tabinta, Casablanca: Eem- stroom, Vlissingen; Texelstroom, Huil: Minna Schupp, Sunderland. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Clangula naar Rotterdam; Rien Teekman, Antwerpen: Rijnstroom, Londen; Nicos S. Noordzee voor orders; Alfred, Hamburg; Kylix. Rotterdam: Maria Sciiulte, Kopenhagen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadei-e aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar A m sferdam is gegaan De Velsense brandweer is vanmorgen om kwart over vijf uitgerukt naar een carosseriefabriek aan de Broekbergenlaan in Santpoort. Het dak van de fabriek stond in brand. De brandweer was het vuur spoedig medster. Dat het slechts bij een verbrand dak en wat waterschade is ge bleven is te danken aan het snel reageren van een voorbijganger die het vuur ont dekte. Deze waarschuwde de buren en die op hun beurt de brandweer. Locoburge meester H. de Boer van Velsen was bij de blussingswerkzaamheden aanwezig. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door vonken die op het dak hebben liggen smeulen. Advertentie KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 WOENSDAG 11 MEI Thalia, 20 uur: „The five pennies". Rex, 20 uur: „Romarei, het meisje met de groene ogen". Openbare leeszaal, 19.3022 uur: „Ne derland bezet". Heidestraat, 1921 uur: Expositie Feli- son „Goya". Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur „Toneel avond Palvu". DONDERDAG 12 MEI Thaiia, 20 uur: „Onstuimige driften". Rex, 20 uur: „Romarei, het meisje met de groene ogen". Marktplein, feestmarkt met attracties. Heidestraat, 19—21 uur: Expositie Feli- son. Openbare leeszaal, 9—12,1417 en 1921 uur: „Nederland bezet". WOENSDAG 11 MEI Kenncmcr Theater,' 19 en 21.15 uur: „Breng de Bismarck tot zinken". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur:' „De man die verdwijnen moest". DONDERDAG 12 MEI Kenncmcr Theater: geen voorstelling. Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „De man die verdwijnen moest". Concertgebouw: Donderdag 20 uur: Con cert Koor Katholiek Haarlem. Stadsschouwburg: Donderdag 20 uur: Toneelgroep Theater met „Blaffen tegen de maan". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en donderdag 14 en 20 uur: „Salomo en de koningin van Scheba", 14 jaar. Franis Halsthcater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „Het geheime commando", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Brandend verlangen", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Zij waren nog geen 20", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Overal in de Pacific", 14 j. Minerva Theater: Vandaag en donderdag 20.15 uur: „Gigi", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag en Don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „It happened to Jane", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Zij vochten als helden", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Wir Wunderkin- der", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Het veld van eer", 18 jaar. Don derdag 20 uur: „Paris Canaille", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot en met 22 mei bijzondere avondopenstelling met kaars licht en oude muziek van 20.30—22.30 uur. Museum ..Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Tot 22 mei dagelijks van 10—12.30 en 13.3017 uur, zondags 1417 uur: expo sitie van werken van jonge Nederlandse kunstenaars onder de titel „Start". Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 14 mei op werkdagen van 1117 uur: expositie van werk van Lucebert. Galerie Uittenhout (Kleine Houtstraat 41): Tot 15 mei dagelijks van 11—17 uur: expositie van aquarellen van Joop Dam. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juni dagelijks van 1022 uur: expositie van tekeningen van Wim van de Kerke. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1—3): Tot 20 mei dagelijks van 9—17 uur: expositie van werken van H. F. Boot. Vishal: Tot 29 mei dagelijks 13.30—17.30 uur en zondags 19.30—22 uur: architec tuurtentoonstelling. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 6 mei.) P. C. Bais is nog steeds geen kampioen van zijn damclub „Sportief" uit IJmui den. Vrijdagavond zal hem dit echter wel gelukken. Dat de beslissing pas zal vallen, nu hij nog maar twee partijen moet spelen, namelijk tegen J. Slager en f. M. Janssen, tekent wel de felle strijd, die er dit seizoen in de onderlinge competitie is geleverd. Ook de overige plaatsen zijn voor de serieuze dammers van veel waarde, want de eindstand zal uitmaken, hoe de volgorde van het bondsteam volgend seizoen zal luiden. Voor de bovenste vier plaatsen zijn nog vele kandidaten. Ook onderaan de rang lijst is het een heel gedrang om nog bij de bovenste tien plaatsen te komen. De uitslagen in groep A luidden deze week als volgt: H. VisserJ. M. Janssen afgebroken (waarschijnlijk remise); P. SmitP. C. Bais 02; C. LodderJ. H. v. d. Wel 1—1; P. Smit—J. Slager 2—0; W. Advertentie Mlele - AEG - Edy - Bico - Ruton e.a Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden Post— H. van Nieuwenhuizen 0—2; T. Post- maJ. Visser 11; H. VisserN. Michel afgebroken; H. Veldman—J. Visser 1—1; J Groen sr.H. van Nieuwenhuizen afge broken. De stand in groep A luidt nu als volgt: P- C. Bais 24 16 7 1 39 C. Lodder 24 11 10 3 32 P- Smit 22 13 4 5 30 H. Visser 20 12 4 4 28 J M. Janssen 19 10 7 2 27 J Visser 24 7 9 8 23 J Groen sr. 20 7 7 6 21 W. Post 24 7 5 12 19 F Postma 19 4 9 6 17 H. v. Nieuwenhuizen 23 6 4 13 16 H. Veldman 22 5 5 12 15 N. Michel 23 3 6 14 12 J. Bakker 13 4 3 6 11 J. Slager 11 3 4 4 10 J. H. v. d. Wel 22 2 6 14 10 J. Siager en J. Bakker spelen in deze competitie een halve ronde (14 partijen), de overigen spelen 26 partijen. Ook in groep B heerst grote rivaliteit. Van de drie gegadigden voor de topplaats kunnen er twee promoveren. J. Zwartveld heeft de zwaarste opgave want hij moet in zijn twee laatste partijen optornen tegen nummer één. G. Huigen en nummer drie, P. Jasperse. H. Claudius, J. Lichtendahl, L. Suikerbuijk en W. van Dongen spelen in deze groep een halve competitie. De uitslagen in B waren: J. Hiemstra J Lichtendahl 1—1, H. A. Mijnsbergen—G. Huigen 02, P. WesterwalP. Jasperse 0—2, J. Zwartveld—P. Suikerbuijk 2—0, J. Groen jr.—G. Huigen 0—2, J. Hiemstra P. Westerwal 2—0, J. Lichtendahl—W. v. Dongen 1—1, H. A. MijnsbergenJ. de Rui ter 1—1, H. Holt—H. Huigen 2—0, W. v. DongenH. Dijkhuizen 11. De stand in groep B luidt thans: G. Huigen 22 17 3 2 J. Zwartveld 24 16 4 4 P. Jasperse 20 13 3 4 H. Holt 23 13 1 9 J. Groen jr 22 9 6 7 J. de Ruiter 23 7 8 8 P. v. Kronenburg 26 3 14 9 H. Claudius 13 8 3 2 J. Hiemstra 20 5 7 8 H. Dijkhuizen 20 3 10 7 P. Westerwal 24 6 4 14 J. Lichtendahl 13 6 3 4 H. A. Mijnsbergen 24 4 7 13 W. v. Dongen 14 3 6 5 H. Huigen 23 3 6 14 L. Suikerbuyk 11 l 3 7 37 36 29 27 24 22 20 19 17 16 16 15 15 12 12 5

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5