In de vishal en op zee Deense kotter „Torovik" vandaag ter proefvaart Schepen van de Mij. „Nederland" Stranding „Navis" voor de Raad IJmuider Harmonie gaat derde lustrum groots vieren LANGS SLUIZEN EN HAVENS KOUSENREPARATIE Kustvaarder voor Engelse kust gezonken Kapitein heeft geen schuld FELTA lus Bouclé Goed nieuws in de schoonmaaktijd Felta lus bouclé tapijt ƒ12.50 p.m. WOENSDAG 11 MEI 1960 7 IgeroKzilmeta VJUhxfdj, daoA. en daoJL P. de GROOT BRANDWIJK Haringschuitjes zijn leuk GESCHIKT VOOR VISSERIJ BIJ GROENLAND MUZIEKFESTIVAL VAN TIEN DAGEN Met hand in elektrische wringer geraakt LANGER DAN EEN IIALVE EEUW GELEDEN bracht de Stoomvaart- Maatschappij Nederland in Amsterdam de passagiersschepen „Rembrandt", „Vondel" en „Grotius" nieuw in de vaart. Men was tot bestelling van deze schepen overgegaan om aan de concurrentie van buitenlandse lijnen het hoofd te bieden. De maatschappij was toen al ruim dertig jaar oud want de datum van oprichting is 13 mei 1870. Oprichter was Jan Boissevain, zoon van een Amster damse reder van zeilschepen. De vaart van Nieuwediep uit begon met vier schepen. Aldaar was slechts een bescheiden etablissement ingericht omdat de schepen weldra van het Noordzeekanaal gebruik zouden maken. Het eerste schip van de Stoomvaart Maatschappij Nederland is de „Willem III" geweest, een schip van 2600 ton, voorzien van schoenertuig en een compoundma- chine van 1300 pk. Al dadelijk had men met tegenslagen te kampen; het schip werd ruim een maand later afgeleverd dan was overeengekomen. Op 8 mei 1871 kwam het te Den Helder aan en men had slechts één week tijd voor het laden. De belangstel ling van het publiek was zo groot, dat men een gehele dag voor bezichtiging moest aanwijzen. Er reed zelfs een extra trein naar Den Helder; deze feesttrein was ver sierd. Tien dagen na aankomst kon de „Wil lem III", waarvan zoveel werd verwacht, voor de eerste reis vertrekken. Eindelijk in zee, meldde twee dagen later een tele gram dat het schip tot op de waterlijn verbrand wasNauwelijks begonnen, kon men dus weer opnieuw beginnen. Weldra leerde de ervaring, dat de eerst- gebouwde schepen van 2600 reg. ton bruto te klein waren om met voordeel te varen, doch veel verder dan 3000 ton heeft men de eerste jaren niet durven gaan van wege het toen nog weinig lonende passa giersvervoer. Van het begin af heeft de Mij. Nederland er prijs op gesteld alleen eerste klas materieel aan te schaffen. De eerste uitreis werd volbracht in 40, de thuisreis in 45 dagen. Het verslag over 1874 vermeldt dan ook met zekei-e trots, dat de pas opgeleverde „Prins Hendrik": „alle ons bekende stoomschepen tussen Noordelijk Europa en Indië heeft over troffen met een vaart van 11^ mijl, die gedurende 34 stoomdagen onafgebroken werd volgehouden". De duurzaamheid bleek uit de eerste schepen, waarvan de in 1872 gebouwde „Conrad" 25 jaar dienst heeft gedaan; dit schip bleek bij de af sluiting der mailcontracten in 1892 nog goed genoeg te zijn om, na plaatsing van nieuwe machines aan de verscherpte be palingen te voldoen. De voortdurende verbetering van het Noordzeekaoaal en de bouw van de Mid- densluis te IJmuiden maakten het moge lijk een groter type schip te kiezen. In 1894 kwam het eerste schip in dienst dat groter was dan 3000 ton: de „Koningin Regentes". De „Koningin Wilhelmina", die twee jaar later gereed kwam, was zelfs 4200 ton groot. De schepen werden niet alleen groter maar ook de snelheid werd aanmerkelijk verhoogd. In 1891 werd het traject Genua— Batavia gemiddeld in 29 dagen afgelegd. Deze reisduur was in 1903, toen de eerste „Oranje" in de vaart kwam, teruggebracht tot gemiddeld 24 dagen. 'Advertentie KENNEMERLAAN 30 Zie onze GERO-etalage Advertentie SNEL en VAKKUNDIG KENNEMERLAAN 155 Nog een paar nachtjes slapen en dan vaart de vloot weer uit. Zo is de stem ming in Katwijk, en zo is ook de stem ming bij de liefhebbers van groene ha ring, die vol spanning de eerste Holland se nieuwe afwachten. We geven vast een recept voor een andere manier om de groene haring te benutten. Dan kan men straks meteen aan de slag. Het recept is weer van het voorlichtingsbureau voor de voeding afdeling vis. Voor het maken van twaalf haring schuitjes heeft men nodig 150 gram bloem 75 gram harde boterof margarine, IV2 theelepel zout, 3/4 dl koud water, 3 maat jesharingen, mayonaise, stevig wit pa pier, houten prikkertjes of blanke lucifers. De bloem met het zout zeven in een kom. De boter of margarine er in leggen en met twee messen in kleine stukjes snij den ter grootte van erwten. Deze gelijk matig door de bloem verdelen. Bij gedeel ten het water toevoegen onder voorzichtig omscheppen van de droge ingrediënten. Wanneer het deeg losjes samenhangt, een bal ervan vormen, niet kneden. Na een half uur rust op een koele plaats, het deeg uitrollen op een met bloem bestrooid aanrecht tot een rechthoekige lap van cm dikte. De lap in de lengte en in de breedte in drieën vouwen en wederom uit rollen tot een dunne lap. Het deeg een half uurtje laten rusten. De vormpjes invetten en naast elkaar zetten. De deeglap losjes er over leggen, zodat de bodem en de zijkanten van ieder vormpje ermee bekleed zijn. Met de deeg- rol erover gaan en zo het deeg uitsteken. Het deeg op verscheidene plaatsen in- prikken met een vork. In ieder vormpje een stukje ingevet papier leggen en de vormpjes vullen met erwten, bonen of rijst of iets dergelijks. Het deeg in een hete oven gaar bakken in ongevver 15 minuten. Het vulsel uit de vormpjes ne men en de bakjes in nog vijf minuten ver der bruin bakken. Het gebak uit de vormp jes nemen en laten afkoelen. Desgewenst kunnen deze schuitjes enkele dagen tevo ren gebakken worden en tot het gebruik bewaard worden in een goed sluitende pot of blik. Tegenwoordig zijn deze bak jes van korstdeeg ook kant en klaar ver krijgbaar. De haringen schoonmaken (bij zoute weken), fileren en elke filet in twee stukken verdelen. Vullen en garneren: de bodem van de schuitjes bedekken met een laag mayonai se (desgewenst de mayonaise erin spuiten met een tube). Schuin over de mayonaise een halve haringfilet leggen. Voor ieder schuitje een vlaggetje maken op de volgen de wijze: op het papier op gelijke afstan den met rode en blauwe inkt dikke lijnen trekken. De stroken „rood, wit, blauw" er af knippen en er stukjes van 2lh a 3 cm van maken. Ieder stukje om een houten vleespennetje, korte houten prikker of blanke lucifer plakken. De vlaggetjes in de schuitjes met mayonaise en haring prikken en de schuitjes in rijen naast el kaar zetten op een schaal of blad. Op de foto ligt de 5867 reg. ton bruto metende „Grotius" in de middcnsluis te IJmuiden en zo is het schip vele malen IJmuiden gepasseerd op weg van Amster dam naar het voormalige Nederlands Oost- Indië v.v. Na bijna 25 jaar trouw dienst te hebben gedaan werd de „Grotius" in 1931 van de vloot afgevoerd; het schip werd aan een sloper verkocht. Andere, veel grotere, schepen zijn er voor in de plaats gekomen waarvan de na men een bekende klank in IJmuiden heb ben: „J. P. Coen", „P. C. Hooft", „Johan de Witt", „Christiaan Huijgens", „Marnix van St. Aldegonde', ze zijn stuk voor stuk ver dwenen. Wat de passagiersschepen betreft, de Stoomvaart Maatschappij Nederland heeft nu alleen nog de „Johan van Oldenbarne- velt" en de „Oranje" in de vaart. Aanvoer van dinsdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was dinsdag: 44 tong en tarbot, 1 heilbot, 18 schol, 5 schar, 8 bot, 935 haring, 285 makreel, 107 schelvis, 327 wijting, 145 kabeljauw en gul, 20 leng, 5 haai, 25 poon, 95 koolvis, 20 diversen. Prezen van dinsdag Per kilo: heilbot 3.603.10, grote tong 3.103, grootmiddel tong 3— 2.90, kleinmiddel tong 2.902.60, kleine tong 1 2.702.60, kleine tong 2 2.20, tarbot 1 2.90—2.70. Per 50 kilo: kleine schol 2 4613, schar 128, bot 15, verse haring 15.20—11, makreel 326, grote schelvis 5735, grootmiddel schelvis 46—32, kleinmiddel schelvis 46—38, kleine schelvis 1 4730, kleine schelvis 2 38—28, wijting 28—8, grote gul 4037, middel gul 3430, kleine gul 25—21, poontjes 18—8, kleine koolvis zwart 31—26, kleine koolvis wit 40. Per 125 kilo: grote kabeljauw 228— 70, grote koolvis zwart 8177, grote koolvis wit 94—92, grote leng 77— 62. Besommingen van dinsdag KW 49 Antje 10.500, IJM 28 Amster dam 17.700. Aanvoer op woensdag Drie trawlers, een logger en twaalf kot ters zorgden vanmorgen voor de aanvoer van 4100 kisten vis, 1638 stuks kabeljauw en 2000 kilogram tong. Deze kisteren wa ren als volgt onderverdeeld: 285 schelvis, 125 radio, 390 wijting, 210 gul en kabel jauw, 80 koolvis, 445 haring, 160 kleine kisten haring, 2380 makreel, 130 varia, 100 schol De SCH 117, (28 april) loste 110 radio, Dinsdagavond om half twaalf is de klei ne kustvaarder „Piet Schipper" van rederij P. J. Schipper te Rotterdam op de Noord zee onder de Engelse kust, gezonken. De lading van het schip ging om halftien schuiven ter hoogte van het Cromer-licht- schip op ongeveer 130 mijl ten west-noord westen van IJmuiden. Het schip maakte spoedig slagzij en de bemanning moest in de reddingboot gaan. Ze werd opgepikt door de „Charles Parson", die onderweg was van de Tynemonding naar Londen. De 121 ton metende „Piet Schipper" lag binnen enkele minuten bijna op haar zij. Twee Nederlandse zeesleepboten, die bui tengaats waren, de „Blankenburg" van L. Smit en Co en de „Simson" van bureau Wijsmuller, boden onmiddellijk hun dien sten aan en zetten koers naar de „Piet Schipper". De „Simson" is later terugge keerd naar een ander schip. De kapitein van de „Piet Schipper" deelde om half elf mee, dat er geen mogelijkheid meer is om aan boord van het ronddrijvende wrak te komen. Het ziet er naar uit, zei hij toen radiotelefonisch aan de sleep- en bergings diensten van Smit en Wijsmuller, dat de „Piet Schipper" spoedig zal zinken. Even later was dit het geval. De „Charles Par son" brengt de bemanning van de „Piet Schipper" naar Londen. HET WAS DINSDAG EEN DRUKTE van belang aan boord van de gloed nieuwe Deense kotter Torovik, die lag te blinken in de IJmuidense haven. Mon teurs liepen af en aan. Ijs werd in de ruimen gestort, de. tanks werden met brandstof gevuld en lasapparaten en verfkwasten zetten, gehanteerd door be kwame handen, de puntjes op de i. Vandaag gaat de Torovik ter proefvaart. De Deense bemanning is al in IJmuiden en brengt de kotter zaterdag naar haar thuishaven Hirtshal. De HG 213 zal ook in de Groenlandse wateren ter visserij gaan. Het schip is daarom dichtgebouwd en met een uitgebreid centrale- verwarmingssystecm uitgerust. Het kabelruim en het nettenmagazijn in het voorschip, dat hij de meeste Nederlandse kotters open is, is bij de Torovik afgesloten. De ruiminhoucl van de Deense kotter is 90 kubieke meter verdeeld over twee rui men, een geïsoleerd ruim voor de con- sumptievis en een alleen beschoten ruim voor de industrievis. Aan bakboord, onder de brug, is een rek aangebracht, zodat ook daar viskisten gestouwd kunnen worden. Verstelbare schroef De Torovik is iets groter dan de meeste Nederlandse kotters, namelijk 110 bruto- register ton. Dit is ongeveer de gangbare tonnage van de Deense vissersschepen. De verstelbare schroef van de HG 213, een nieuwtje voor kotters, wordt aangedreven door een 340 pk Volunddiesel. De af metingen van het schip zijn: lengte 26.50 m, breedte 6.80 m en holte 3,75 m. Tot de navigatiemiddelen behoort een Elacecho- lood met visloepcombinatie en een radio- telefonie-installatie. In Denemarken zal nog een speciale Decca-navigator van een afwijkend type worden aangebracht. De Torovik behoort tot een serie van drie kotters die bij Kramer en Booy in Spaarn- dam voor Deense rekening wordt gebouwd. Vorig jaar november werd de kiel van de HG 213 gelegd. Over vier weken zal de tweede zijn proefvaart maken en over twee maanden de derde. De scheepjes heb ben een bemanning van zes koppen. Zij zijn bestemd voor de rederij Jörgensen. De kotters zijn gebouwd in het kader van de HET DERDE LUSTRUM VAN DE IJMUIDER HARMONIE zal met een groots opgezet feestprogramma worden gevierd. Mars wedstrijden, bals, shows, concerten, met medewerking van de beste korpsen, artiesten en bands. Uit alle delen van het land zullen muziekkorpsen naar IJmuiden reizen om deel te nemen aan het festival, dat tien dagen zal duren, van vrijdag 20 mei tot en met maandag 30 mei. Op de zeventiende beginnen de leden van de organiserende vereniging reeds met het opzetten van een grote tent op het Velserduinplein. Een tent van 50 bij 30 meter met een dansvloer van 240 vierkante meter. Die tent zal het centrum zijn van de festiviteiten. Over de medewerking van gemeente en be drijven heeft het bestuur van de IJmuider Harmonie niets dan lof. Een dergelijk groot festival heeft IJmuiden nog niet eerder meegemaakt. Vrijdag 20 mei geeft de IJmuider Har monie in de feesttent het openingscon cert. Aanvang 20 uui\ Op zaterdag 21 mei werkt de harmonie natuurlijk mee aan de viering van Vlag getjesdag. Op het Stationsplein geeft zij 's avonds een taptoe. Na afloop daarvan is in de tent het eerste bal van het festi val. Medewerking hieraan verlenen de be faamde „Dixiland Pipers" onder leiding van Eric Krans. Plet bal duurt van 22 tot 2 uur. Zondag beginnen om 13 uur marswedstrij den op de Kennemerlaan. In de tent kan men vanaf 15 uur het muziekfestival bij wonen. 's Avonds is er weer bal. Het or kest Annie de Reuver, samengesteld uit leden van De Skymasters, met medewer king van de zanger John de Mol, verzorgt de muziek. Het bal begint om 20 uur. Maandagavond 23 mei wordt in de tent een groot zangfestival gehouden. Vele koren uit de omgeving werken hieraan mee. Aanvang 20 uur. Onder auspiciën van de Velser Gemeen schap is er dinsdag een muziekfestival, ook van orkesten uit de IJmond, dat om 19.30 uur begint. Als concertzaal fungeert de tent. Woensdag bieden het IJmond Show-ac cordeonorkest en de Klavierschippers met solisten een amusements-showavond aan in de feesttent. Frans Eykhof verzorgt de conference. Na afloop is er een groot bal, aangeboden door de jubilerende vereni ging. Donderdagmiddag weerschallen trompet klanken en tromroffels in de Kennemer laan tijdens de tweede marswedstrijd. Aanvang 13 uur. In de tent wordt om 15 uur weer festival van de korpsen gehou den. Voor de muziek van het bal op don derdagavond zorgt een andere beroemde Nederlandse jazzband, de Down Town Jazzband, onder leiding van Roefi Hue- ting. Vrijdagavond is er een accordeonfesti val in de feesttent, onder auspiciën van de Velser Gemeenschap. Zaterdagmiddag zijn er ten derde male in de Kennemerlaan marswedstrijden. De ze keer beginnen ze om vier uur. D'Op- rechte Amateur organiseert 's avonds een grote amusements-showavond, waarin amateurs uit het hele land hun beste beentje zullen voorzetten. Het programma van zondag 29 mei is gelijkluidend aan dat van de vorige zon dag. Het dansen tijdens het bal op zondag avond zal onderbroken worden door vele shows en attracties. Het orkest Theo Pa- ternotte verleent aan dit bal medewerking. Maandagavond 30 mei biedt de IJmui der Harmonie in de tent leden en dona teurs een aantrekkelijk programma aan. Dat is dan tevens het besluit van deze lustrumviering. Deense vissersvlootmodernisatie. Plouten schepen gaan plaatsmaken voor stalen. Kramer en Booy houdt zich meestal be zig met de bouw van grotere schepen. Zaterdag gaat in Spaarndam de Franse 1450 pk trawler Jean Max-ie, voor Boulogne sur Mer, te water. Diezelfde dag wordt de kiel gelegd voor een zeesleepboot van 2050 pk, voor de; Zweedse havenstad Götheborg. 190 wijting, 150 schelvis, 30 gul en kabel jauw, 10 koolvis, 30 haring, 430 makreel, 30 varia en 25 stijve kabeljauwen. De Post boy (29 april) kwam aan de markt met 160 kleine kisten haring, 150 radio, 40 wij ting, 35 schelvis, 50 gul en kabeljauw, 15 koolvis, 210 haring, 1035 makreel en 280 stijve kabeljauwen. De VL 84 (27 april) voerde 1010 kisten vis en 100 stuks kabeljauw aan. Van deze kisteren waren 160 wijting, 100 schelvis, 130 gul en kabeljauw, 55 koolvis, 135 ha ring, 415 makreel, en 5 varia. De Protinus (2 mei) had aan boord 70 haring, 500 ma kreel, 30 varia en 245 stijve kabeljauwen. Pryzen van woensdag In guldens. Export: Rijen grote kabel jauw 120132, rijen kleine kabeljauw 50- 57, witte koolvis 8082, kisten grote ka beljauw 98122, kisten kleine kabeljauw 88—92, grote tong 33,10, grootmiddel tong 2,702,90, kleinmiddel tong en tong 1 2,602,70, slips 22,20, grote schelvis 5261, grootmiddel schelvis, 5149. Binnenland: Leng 6166, zwarte koolvis 8887, koolvis 1 en 2 3034, grote gul 33 40. middel gul 3155, torren 2630, klein middel schelvis 4448, pennen 4348, braad 3856, wijting 2230, schol 3 18 28, schol 2 3644, schol 1 3844, haring 1118, makreel 6,509, kleine bonken 20 21, grote bonken 3235. Op zee Het was dinsdag goed weer om de noord. De vangsten waren ongeveer hetzelfde als de dag tevoren, namelijk 120 tot 250 man den makreel, haring, koolvis en schelvis per etmaal. De Stad Enckhuysen ving in drie trekken 100 manden hoops, de Medan in een trek 2 pakjes. De Brittenburg deed een trek van 40 manden hoops en de Golf stroom een trek van 2 pakjes. De loggers en kotters voor de kust vin gen 80 tot 180 kilogram tong en 10 tot 20 manden schol per etmaal. De Alberta Hendrika, Thorina en Jacoba Gezina zijn weer naar ze'e vertrokken. Besommingen van woensda'g Postboy f 15.500, Protinus f 8250, WR 76 500, WR 69 615, WR 323 f 395, WR 123 450, WR 248 f 440, WR 98 f 690, HL 16 980, KW 35 760, KW 65 360, KW 77 550. Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer vanmorgen 50 kisten schelvis, 100 wijting, 110 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 100 ha ring, 100 kleine kisten haring, 810 makreel, 60 varia, 50 schol, 270 stuks kabeljauw en 600 kilogram tong. Voor donderdag Voor de donderdagmarkt zal de Ely Cheneviere de aanvoer verzorgen van 100 schelvis, 125 haring, 700 makreel, 60 wij ting, 30 gul en kabeljauw, 20 koolvis en 85 stuks kabeljauw. De VL 121 Willem zal 900 kisten vis, meest makreel, en 120 stuks kabeljauw lossen. Ook wordt de IJM 20 Johannes Polderman verwacht met onge veer 1050 kisteren. Vermoedelijk zal ook de KW 87 Albatros donderdag markten. Op 9 juni 1959 is het motorschip „Navis" op de reis van IJmuiden naar Londen bij het verlaten van eerstgenoemde haven op de stenen van het noorderhoofd gelopen De Raad voor de scheepvaart, voor wie de betrokkene, kapitein J. L. zich te ver antwoorden had, heeft vastgesteld, dat op gemelde datum te 3.00 uur de „Navis bij het havenkantoor op beter weer had liggen wachten, ontmeerd, nadat de loods aan boord was gekomen, en te 3.32 uur verliet het schip de middensluis, waarna de loods het schip door het Zuiderbuiten kanaal naar buiten loodste. Het was toen goed weer, wind W.Z.W., windkracht Het zou te 5.22 uur te IJmuiden hoogwa ter zijn. Om 3.42 uur is tussen de semafoor en boei nr. 2 de loods afgezet, hetgeen on der normale omstandigheden o.m. bij kus ters veelal geschiedt. Voor het van boord gaan heeft de loods de kapitein, betrokkene J. L., erop gewe zen, dat het tij wel om de noordoost zou zetten en dat buiten een schip lag dat later de „Heasselo" bleek te zijn dat waarschijnlijk al beloodst was en dat naar binnen moest naar het Noorderbuitenka- naal. Zelf nam betrokkene toen ook waar dat de semafoor door middel van seinen aangaf, dat een binnenkomend schip be stemd was' voor het Noorderbuitenkanaal en dat een schip, de „Navis", via het Zui- Advertentie HET STERKE GEZINSTAPI3T per vierkante meter Door onze bijzonder grote omzet zijn wij er in geslaagd ons bekende tijdelijk in prijs te verlagen tot Wegens de grote vraag naar dit sterke gezinstapijt, is tijdig bestellen zeer gewenst. Vraag stalencollectie ter inzage. Alleenverkoop Marktplein Bij de werf van J. en K. Smit n.v. te Kinderdijk is dinsdagmiddag de tewa terlating geschied van de „Kasser" een baggervaartuig met lepel- en rotsbre ker installatie, in aanbouw voor de „Suez Canal Authority". Een bewoonster van de Lange Nieuw- straat in IJmuiden raakte dinsdag om streeks halftwaalf met haar linkerhand tussen de rollen van een electrische wrin ger toen zij in haar keuken bezig was met wassen. Een buurvrouw kwam op haar hulpgeroep af en trok de stikker uit het stopcontact. Met een ernstig gewonde hand moest het slachtoffer in het Anto- niusziekenhuis worden opgenomen. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: J. A. UdoSchellevisch, z., Bothastraat 8, IJmuiden; E. de Jong-Groe- nendijk, d., Vechtstraat 67, IJmuiden; P. Lauwers-Hegemans, z., IJsselstraat 49, IJmuiden; T. C. A. M. Huigens-Baltussen, z., Plein 1945 28, IJmuiden-Oost; G. N. Roeland-Karman, z„ De Wetstraat 5, IJmuiden; P. W. Pirovano-Wijker, z., Schulpweg 588, Velsen-Noord; C. J. War- naar-Drenth, d., Grahamstraat 174, IJmui den; R. A. Dijkman-Neve, z., Zijkanaal C 12, Post Spaarndam; G. J. Sas-Helweg, z., Piet Heinstraat 58, IJmuiden-Oost; A. C. Admiraal-Van Dijk, z., Grahamstraat 82 IJmuiden; A. G. Rozendaal-Verlare, d., Saturnusstraat 6, IJmuiden; M. M. van den Brom-Van der Horst, z., Orionweg 68, IJmuiden; E. Bleeker-Van Vuuren, z., Trompstraat 27, IJmuiden-Oost; S. G. Steen-Meinema, z., Waalstraat 49. IJmui den. OVERLEDEN: J. de Boer, 69 j., echtg. van N. Kramer, Lange Nieuwstraat 288, IJmuiden; K. f. Hofman, 62 j., echtg. van E. Golhof, Zeeweg 185, IJmuiden-Oost; J. Kleijn, 71 j., Van Galenstraat 4, IJmuiden- Oost; P. Eelman, 81 j., wedn. van S. Tim mer. Rozenhagenstraat 31, Haarlem; R. P. van der Veld. 63 j., echtg. van A. S. M. Gassner, Zeeweg 142, IJmuiden-Oost. derbuitenkanaal uit de sluizen de haven zou verlaten. Terwijl voor het ontschepen van de loods de vaart tot halve kracht was geminderd, werd daarna de telegraaf weer op volle ki-acht vooruit gezet. Vlak daarop zag betrokkene de „Heasselo" over de zuiderpier heen. Dit schip had toen een zuidoostelijke koers, kennelijk om met het oog op het tij vóór het bin nenlopen hoogte te halen, trokkene te IJmuiden, evenals in vele an dere havens, gebruikelijk is, dat een schip, dat naar binnen moet, met naar binnen varen wacht op een naar buiten komend schip, heeft betrokkene, menende erop te mogen rekenen, dat de „Heasselo" met naar binnen varen op de „Navis" zou wachten, vervolgens aldus gekoerst, dat hij de lich- tenlijn om de noord openhield en de zwart wit gestreepte scheidingsboei op korte af stand passeerde, waarna hij overliep naar de rode ton nr. 2 van het Noorderbuiten kanaal, die op zeer korte afstand aan stuurboord werd gepasseerd. Eeven nadat de „Navis" de scheidings- ton was gepasseerd, kwam de „Heasselo" vrij van de pieren en toen zag betrokkene, dat het een vrij groot tankschip was, dat kennelijk de bedoeling had naar binnen te gaan, terwijl hij, gelet op de positie van de beide schepen, toen begreep, dat er kans bestond, dat de schepen elkaar iri of dicht bij de haveningang zouden ontmoe ten. In verband daarmede besloot betrokke ne volle kracht te blijven doorlopen om zo snel mogelijk de haveningang vrij te maken en daarbij naar stuurboord aan te houden tot dicht onder het noorderhoofd om aan de „Heasselo" zo veel mogelijk ruimte te geven. Desondanks was op een gegeven ogen blik de kop van de „Heasselo" slechts on geveer 70 m. van de b.b. -zijde bij luik 2 van de „Navis" verwijderd en dreigde dit schip te rammen. Betrokkene heeft daar op hard s.b. -roer en daarna hai-d b.b.- roer gegeven. Hierdoor slaagde hij erin een aanvaring met de „Heasselo" te voor komen en zijn achterschip tot op enkele meters vrij te varen van het achterschip van dat schip. Hij kon echtet niet verhin deren dat de „Navis" op de stenen van het noorderhoofd liep. Daar de „Navis" niet op eigen kracht vlot kon komen, hevig stootte en water maakte, is de sleepboot „Simson" aange nomen. Deze heeft de „Navis" vlotge- sleept en op het Forteiland aan de grond gezet. Later bleek, dat de „Navis" door het vastlopen ernstig was beschadigd. Op grond van het vorenstaande is de raad van oordeel, dat aan de kapitein van de „Navis", betrokkene J. L., geen schuld aan het vastlopen van zijn schip op het noorderhoofd kan worden verweten, zodat hij te dier zake van iedere schuld moet worden vrijgesproken. Volgens het oordeel van de Raad is ge melde scheepsramp veeleer veroorzaakt door het feit, dat de „Heasselo", hoewel men aan boord van dat schip door de sei nen van de semafoor wist, dat er een schip door het Zuiderbuitenkanaal naar buiten zou komen, niet buiten is blijven wachten totdat de „Navis" naar buiten was gekomen. De loods van de „Heasselo" heeft ver klaard, dat dit is geschied, omdat het ge bruik, dat een schip, dat naar binnen moet, wacht op een schip, dat naar bui ten komt, geen wet van Meden en Perzen is, en dat hij in dit geval besloot niet te wachten en wel naar binnen te gaan, om dat anders het gunstige tij voor de „Heas selo" zou zijn verlopen en dat schip enige uren buiten zou hebben moeten blijven al vorens naar binnen te kunnen gaan. Hier door nam de „Heasselo" echter het risico van het ontstaan van een gevaarlijke si tuatie, die door het niet wachten zou kun nen ontstaan, te meer daar men aan boord van de „Heasselo" niet wist wat voor schip naar buiten zju komen en waar dit zich precies bevond. Wat betrokkene betreft, wil de raad nog wel opmerken, dat er geen voorschrift be staat, dat een naar binnen gaand schip verplicht om op een naar buiten komend schip te wachten. Goede zeemanschap moet hier leiden tot een juiste beslissing. Verder oordeelt de raad, dat betrokkene onder de gebleken omstandigheden beter had gedaan zijn loods mee naar buiten te nemen, aangezien het niet onmogelijk is, dat deze door zijn grote ervaring de situa tie zonder verdere moeilijkheden zou heb ben kunnen klaren. De raad heeft zich hierbij afgevraagd of betrokkene, toen hij zich met zijn schip bij de scheidingsboei bevond en zag, dat de „Heasselo" naar binnen zou komen, niet beter had gedaan met te stoppen en achteruit te slaan en in ieder geval naar het zuiden uit te wijken, nu hij wist. dat de „Heasselo" naar het Noorderbuitenka naal moest.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7