Horen en zien EET EEN VISJE IN CAMOGLIO Fantoom In de Ibar PANDA EN DE TROETELTROEP ROM EN MIOE ■AVONTUREN VAN EEN HOND Televisie-lawine Auioraobiel-lawine Televisiezender Smilde in gebruik gesteld Hoofdpijn AKKERTJES ^Hoe is het ontstaan WOENSDAG 11 MEI 196 0 9 rudio f televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Provinciale deugden volkomen naturel w- Hei'o Cultuurprijs Hilversum voor Laurens Bogtman DOOR W ïl.i.IAM IRibH moet snèi weg neem vlug Akkertjes De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Dit woord: NUF J 69. Dat is een toppunt van brutali teit!" bromde de commissaris. Terwijl de hele politiemacht naar hem zoekt, komt me daar die misdadige Panda, die jeug dige bendeleider zomaar hier spioneren! Hij wilde zeker eens kijken, hoe het on derzoek vorderde. Maar hij zal wel ge schrokken zijn toen hij hoorde, dal ik per soonlijk de leiding heb genomen. Hm, ik zal hem leren! Ik zal hem nazitten, al was het tot het eind van de wereld!... Waar is mijn uniform? Waar is mijn pet?" Panda had die laatste vragen kun nen beantwoorden. Gekleed in het uniform van de commissaris, daverde hij op diens motor door de straten. Deze vermomming bood grote voordelen, want overal stopte het verkeer om hem voorrang te verle nen. En dat was wel nodig, want hij had haast. „Als ik maar op tijd kom dacht hij, „ik moet voorkomen, dat de agenten op mijn arme troetels gaan schie ten!" De ingebruikstelling van de zender Smil- de heeft ons dinsdagavond niet de getrou we hoofdfilm en bijwerken opgeleverd, maar een uitzending uit de „Prins Bern- hardhoeve" te Zuidlaren, waar wij een staalkaart kregen van artistieke prestaties uit de noordelijke provincies. Nu. dat heb ben we niet betreurd. Bij zo'n uitzending Te Smilde is dinsdag de radio-t.v.toren in gebruik gesteld. De toren meet 285 meter en is de hoogste in Nederland. beseft men weer hoe weinig Nederland leeft zonder die specifieke deugden, die de provinciale eigenaardigheden zijn. Daar ligt een brok volkscultuur in verankerd, die van zeer gezonde oorsprong is. Onop gesmukt, vitaal, natuurlijk. Het zou ons te ver voeren alle programma-onderdelen te gaan bespreken, maar wij maken natuur lijk enige uitzonderingen, bij voorbeeld voor de drie omroepsters, die zo voor de camera gezet het er ook zo duim om hoog afbrachten! De show van het Friese paardenkeurkorps en het voorrij den van historische rijtuigen, begin en eind van het programma, dat door de Johan Willem Frisokapel werd verzorgd, het op treden van Akke Radsma en Seth Gaai- kema, enfin, het was een uitstalling van echt en onvervalst plezier in klank en kleur en voordracht. Wat ons betreft hoeft het niet tot deze uitzending alleen beperkt te blijven. Men mag onze provincies gerust dichter naar de t.v. trekken door het sa menstellen van deze avonden. Nederland is meer dan de gestroomlijnde uilmonste ringen, welke wij doorgaans van eigen land vooral in zijn technische evolutie te zien krijgen. Beeldschermer Advertentie Dat is Hero Citroent In terras- 1 flesjes en in de grote CiiibcnUjS&'i Gezinsfles sr Dinsdag is de noordelijke televisie-zen der Smilde officieel in dienst gesteld. Dit geschiedde door de commissaris der Ko ningin in de provincie Drente, mr. J. Cra mer, die na een toespraak op een knopje drukte en daarmede de zender in werking stelde, waarop een klein gedeelte van het programma, dat gerepeteerd werd in de Prins Bernhardhoeve te Zuidlaren, op het televisiescherm verscheen. Voorafgaande aan deze belangrijke ge beurtenis op televisiegebied voor de drie noordelijke provincies, had de voor zitter van de Nederlandse Omroepzender Maatschappij Nozema, prof. L. M. Schol ten. het grote aantal aanwezigen ver welkomd. De directeur-generaal van het Radiowe zen, ir. Van der Plasse gaf hierna een overzicht van de bouw van de zender Smil de en de technische mogelijkheden voor het noorden op televisiegebied. De burge meester van Smilde bracht hulde en dank voor de bouw van de zender in zijn ge meente, waarna mr. J. Cramer een toe spraak hield. Die Kogge. De Nederlandse schrijver en journalist Ben van Eysselsteijn uit Rijs wijk (Z.H.) is gekozen tot vice- voorzitter van het Westeuropese schrijversgenoot schap Die Kogge. Dit genootschap heeft tijdens het afgelopen weekeinde in Minden de jaarvergadering gehouden. De auteur dr. Hans Martin Elster uit München werd tot. voorzitter gekozen. 9697. Slap dan maar in, zei Hako. Jij eerst maar Mioe! Mioe klom. in het bakje achter Hako. Ze zat wel niet erg ruim, maar met 'n beetje behelpen ging het toch best. Klaar? Daar gaan we dan! Hako begon te trappen, en het wagentje reed weg. Dat ging leuk zo! Rom keek hen na, hij vond het knap gemaakt. Lachend zat Mioe achter de chauffeur. Ja, je krijgt ook niet elke dag de kans, een autoritje te maken! Toeterend reed Hako, met 'n trots gezicht, een heel eind om. Was me het feest toch bijna niet doorgegaan! Dat wil zeggen: zo leek het een ogenblik voor wie de bewoners van het Italiaanse Rivièradorpje Camogli niet kent. Daar worden elk jaar, op het feest van de patroonheilige San Fortunato, alle hongerigen gratis gevoederd met ter plaatse gebakken vis. Het gebruik dateert nu eens niet van eeuwen her: het is in 1906 ingesteld en sindsdien is de toeloop van op gratis eten belusten elk jaar groter geworden. In 1959 verdrongen ruim. vijftigduizend bezoekers zich bij de enorme braadpan (middellijn vijf meter) en volgens ruwe schattingen zijn er ditmaal, op dinsdag 10 mei. niet veel minder dan zestigduizend geweest. De meeste viseters hebben niet geweten dat het maar een haar heeft gescheeld of het feest moest worden afgelast. Begin februari is de braadpan, opgeslagen in een pakhuis aan de overzijde van de baai (geen berg plaats in Camogli is er groot genoeg voor) het slachtoffer geworden van een aard verschuiving. Het gebouw liep ernstige schade op, de braadpan werd door een massa steen en aarde tegen een zijmuur gekwakt en moest door deskundigen als onherstelbaar worden afgeschreven. Camogli bleef echter niet bij de pakken meezitten en de blinkend-nieuwe pan, die dinsdag is ingewijd, zal de eerste eeuw gemakkelijk meekunnen, als er tenminste niet weer iets heel bijzonder gebeurt. Verleden jaar heeft het er ook al even om gehouden. Het is de gewoonte de pan 's avonds tevoren te water te laten en door vissersbootjes naar de plaats van bestemming te doen trek ken. De uitloper van de Middellandse Zee, waaraan Camogli ligt, kan nor maal zijn gewicht van twee ton zonder moeite torsen, maar toen een speelse golf er wat water in schepte, zonk het vreemde vaartuig bijna onmiddellijk. Duidelijk zichtbaar op de bodem van de baai, maar door zeven meter azuur van de oppervlakte gescheiden leek de pan een permanente rustplaats te heb ben gevonden. Inderdaad, en gelukkig, leek dat echter maar zo, want even onverschrokken als geroutineerde dui kers slaagden erin het gevaarte weer vlot te krijgen en een uur later rustte de vluchteling veilig op het boven het haventje gebouwde platform. De scherpe geur van gebraden vis hing dinsdag als een wolk boven het vissers plaatsje en de omgeving. De tiendui zenden, die uit alle windstreken met al lerhande vervoermiddelen op het gra tis hapje waren afgekomen, hoefden zich op een afstand van Camogli al niet meer af te vragen of zij wel op de goede weg waren. De neus wees de juiste richting wel aan. Op het kleine havenplentje met zijn opmerkelijk hoge huizen schuifelde de menigte voetje voor voetje naar het begeerde doel. De mannen die in luchtige kledij rondom de braadpan stonden en met haken de van ijzerdx-aad gevlochten korven vis in de sissende olijfolie neerlieten en ze er na enige tijd met gebakken inhoud weer uittrokken, hadden het warm, maar de eer van Camogli stond op het spel. De initiatiefnemers tot deze voed- selverstrekking voor niemandal hadden indertijd aangeknoopt aan een oude Italiaanse zegswijze, volgens welke de bewoners van dit vissersdorpje wegens hun vermeende gierigheid worden ver geleken met Schotten. Niemand heeft ooit kunnen achterhalen of een bepaald voorval uit het verleden ertoe heeft ge leid, dat de Camoglianen aldus erfe lijk belast door het leven moeten. (Mijn persoonlijke ervaring is dat het met de gierigheid van de Schotten nog wel meevalt). Hoe het ook zij, men wilde dit praatje voorgoed de wereld uit hebben en uit die door allen gedeelde wens is het lumineuze idee gegroeid één dag per jaar de mensen vol te proppen met vis, zonder dat er een lire voor hoeft te worden betaald. Vol te proppen is inderdaad niet te veel gezegd. Wie het erop aanlegt ziet wel kans met een kilo vis achter zijn kiezen de thuisreis te aanvaarden. Ge lukkig voor de Camoglianen is dit niet het gemiddeld verbruik per hoofd: de vijftigduizend gasten van verleden jaar bleven met de consumptie van vijfdui zend kilo vis tamelijk bescheiden en voor de zestigduizend bezoekers van jl. dinsdag had men op vijfenvijftighonderd kilo gerekend. De huisvrouw, gewend met een simpel flesje te rekenen, zal het interesseren te vernemen, dat er dit jaar dertienhonderd liter olijfolie aan is opgegaan. De uitdeling vindt twee maal per dag plaats van elf tot één en van vijf tot zeven uur. Er wordt dan onder hoogspanning gewerkt en de prestatie elke tien minuten tweehon derd kilo vis knappend-gebakken te heb ben mag dunkt mij hoog worden aan geslagen. Men moet over deze vrijgevigheid van de bewoners niet te licht denken. Ik hoorde een van de bezoekers zeggen: „Nou ja, goed beschouwd hebben ze de vis al voor niks, want ze hoeven maar even de zee op te gaan en ze scheppen ze er zo uit." Ik hoop ontslagen te zijn van de plicht het nonsensicale van de ze redenering aan te tonen. Zoals de meeste Italiaanse vissersplaatsjes is Camogli vrij arm en meer dan vijf ton vis betekent een geducht offer, nog af gezien van de (dure) olijfolie en de keurige, gekleurde kartonnen bordjes, die in tienduizenden exemplaren aan de gasten van de dag worden uitgereikt. Nu is het een overbekend feit, dat vis moet zwemmen. Driemaal zelfs, zeg gen de Italianen: in de zee, in de olie en ten slotte nog eens in de wijn. De laatste vloeistof ontbreekt vanzelfspre kend ook niet en het spijt me alleen niet te hebben achterhaald hoeveel li ters door de dorstige kelen van de feestgenoten verdwijnen. Het is waar, dat de Camoglianen in hun gulheid niet zo ver gaan, dat zij er ook de wijn voor niets bij geven. Maar u zult met mij eens zijn, dat dit nog geen reden is star vast te houden aan de legende van hun gierigheid! Nadruk verboden Burgemeester J. J. G. Boot van Hilver sum zal op 17 mei de cultuurprijs Hilver sum, groot 1000 gulden, aan de concert zanger Laurens Bogtman uitreiken. Het is de eerste keer, dat de cultuurprijs wordt toegekend. De uitreiking geschiedt in de burgerzaal van het Hilversumse raadhuis. De jury bestond uit de heren P. J. Mulder, G. Zijl stra (secretaris), prof. G. Stuiveling, Oscar van Hemel, dr. D. P. R. A. Bouvy en dr. A. van der Horst. Op 1 april waren er in West-Duitsland 3,88 miljoen televisietoestellen bij de P.T.T. aangemeld. Dat was 143.000 meer dan in maart. Begin mei registreerde men reeds het viermiljoenste toestel. Men spreekt in de bondrepubliek thans van een televisie-lawine. In 1957 waren er nog geen miljoen toestellen, in december 1958 al twee miljoen. Tegen het einde van dit jaar zal de vijf miljoen zeker bereikt worden. De produktie van dit jaar in alle fabrieken wordt geschat op twee miljoen stuks. Opvallend is dat een op de vier ra- diotoestelbezitters ook een televisietoestel heeft. In de maand maart kwamen er in de Bondsrepubliek 100.613 nieuwe auto's bij voor het eerst in de Duitse geschiede nis meer dan honderduizend per maand. De Bondsrepubliek heeft thans meer dan 3,9 miljoen personenauto's. Binnen drie tot vier jaar zal dit aantal zijn toegenomen tot 5,4 miljoen dat betekent één perso nenauto op tien Duitsers. In totaal zijn er thans in de Bondsrepubliek 7,7 miljoen auto's, motorfietsen en brommers. Nog een paar jaar en de tien miljoen is be reikt. De chaos op de Westduitse wegen zal clan nog groter zijn dan thans. 60) 1-Iij ging naar zijn kamer om zijn plannen verder uit te werken. Hij besefte maar al te goed, dat hij in dit geval véél meer gevaar liep als de moordenaar ontdekt te worden, dan in het geval van je vrouw. Hij had het hotel-register echter met een valse naam getekend, en vertrouwde erop, dat men zijn identiteit niet zou ont dekken. Het was zijn plan om in een tussenhaven aan boord te gaan, terwijl hij de eerste jaren niet meer terug zou komen. De kans was dus wel uiterst gering, dat hij nog eens geïdentificeerd zou worden als de moordenaar. Men zou natuurlijk sterk vermoeden, dat „hij" haar had gedood, maar niemand zou weten, wie „hij" was. Begrijp je, wat ik bedoel? Hij liep de gang op en luisterde aan haar deur. Hij hoorde niets. Zij sliep dus. Voorzichtig probeerde hij de deur te openen, maar wat hij al gevreesd had, werd bewaarheid: de deur was op slot. Er restte hem toen nog slechts die regenpijp. Het rolgordijn was nog neergelaten. Hij klom voor zichtig uit het raam van zijn kamer, steunde met zijn voet op de ring rond de pijp, kroop op de vensterbank van het raam van haar kamer en liet zich toen naar binnen glijden. Hij had niets bij zich gestoken. Het was zijn opzet om slechts zijn handen en het "laken te ge bruiken. In het duister sloop hij naar het bed en omklem de toen met al zijn kracht de hoog opgetrokken dekens om te voorkomen, dat zij zou gaan gillen. Hij greep echter in het niets! Het bed was leeg! Ze was er niet! Ze was verdwenen! Even geheimzinnig en toeval lig, als ze hier verzeild was geraakt, was ze ook weer verdwenen, kort voor het aanbreken van de dag, nadat ze enige tijd in bed had liggen soezen. Twee sigarettenpeukjes, wat poedervlekjes en een slordig achtergelaten bed waren alles, wat restten. Toen hij de schok enigszins verwerkt had, ging hij weer naar de balie op nauwelijks bedekte wijze naar haar informeren. Hem werd toen verteld, dat ze vrij kort voor zijn terugkeer weer naar beneden was ge komen, de sleutel van haar kamer had afgegeven en was vertrokken. Ze konden hem niet vertellen, welke kant zij was uitgegaan, noch waarom zij was vertrok ken. Iiij kwam alleen te weten, dat ze even plotseling was verdwenen als ze was gearriveerd. Zijn plannen waren dus een soort boemerang ge worden. De vrouw, voor wie hij de hele nacht druk in de weer was geweest om haar voor jou, Henderson, in Sen geest te veranderen, was nu inderdaad in een geest veranderd, maar voor hém! En dat had nu juist helemaal niet in zijn bedoeling gelegen! De din gen bleven daardoor levensgevaarlijk voor hem. Zij kon toch ieder moment weer boven water komen. Hij ging de enkele uren, die hem nog restten, door een hel. Hij begreep maar al te goed, hoe hope loos hij ervoor stond. Even goed als jij en ik, wist ook hij dat. New York geen stad is, waar je iemand ge makkelijk vindt, en dan nog wei op korte termijn. 1-Iij zocht overal en nergens naar haar met de hardnekkigheid van een maniak, maar hij kon haar niet meer vinden. De dag ging voorbij, evenals de tweede nacht. Maar toen had hij geen tijd meer en kon niet langer blijven. De zaken moest hij noodgedwongen onafgehandeld achterlaten. Maar van dat moment af hing er een bijl boven zijn nek, die ieder moment kon vallen. Hij vertrok twee dagen na de moord uit New York en vloog naar Miami. Vandaar ging hij diezelfde dag per boot door naar Havana, waar hij aan boord ging van het schip, waarop hij geboekt had. Zijn ver late komst verklaarde hij door te zeggen, dat hij de avond vóór het vertrek van het schip uit New York zó dronken was geweest, dat hij het had gemist. Als gevolg van dit alles ging hij gretig in op de telegrafische uitnodiging om het mysterie te helpen op lossen, die ik hem uit jouw naam stuurde. Spoorslags kwam hij terug. Hij had al die tijd in een panische angst geleefd en dit telegram bood hem een pracht gelegenheid om op zijn schreden terug te keren. Ze zeggen vaak, dat mis dadigers terugkeren naar de plaats van de misdaad. Dit telegram had op hem de uitwerking van een mag neet. Jouw vraag om te helpen, was juist de aanspo ring, die hij nog nodig had. Hij kon nu zonder arg waan te wekken terugkeren en helpen „haar" te zoe ken. Hij kon nu zijn jacht, die hij wegens tijdgebrek had moeten afbreken, voortzetten. Hij zou er nu zelfs voor kunnen zorgen, dat de vrouw, zo zij gevonden mocht worden, dood aangetroffen zou worden. Koesterde je dan al verdenking tegen hem, toen je mij in de gevangenis opzocht en mij dat telegram liet schrijven? Wanneer ben je hem eigenlijk voor het eerst gaan verdenken? Dat kan ik moeilijk zeggen. Ik kan geen dag of uur noemen. Het ging ei-g geleidelijk. Pas toen ik steeds meer aan jouw onschuld begon te geloven, ging ik hem verdenken. Er was echter geen spoor van een bewijs tegen hem, zodat ik wel van de andere kant af moest beginnen. Hij heeft geen vingerafdrukken achtergela ten. De dingen, die hij heeft aangeraakt, heeft hij schoon geveegd. Hij was aanvankelijk alleen maar een naam, die je tijdens je verhoor had laten vallen. Een oude vriend van je, wiens uitnodiging om afscheid te komen nemen je moest afslaan omdat je met je vrouw wilde uitgaan. Ik liet een routine-onderzoek naar hem instellen om iets meer van jouw achtergrond te weten te komen. Daar door kwam ik te weten, dat hij, zoals je me ook ver teld had. vertrokken was. Maar ik hoorde van de scheep vaartmaatschappij toevallig óók dat hij het schip hier gemist had en dat hij pas drie dagen later in Havana aan boord was gekomen. Ik kwam echter ook nog iets anders te weten. Hij had passage geboekt voor twéé mensen, voor hemzelf en een vrouw, maar toen hij aan boox-d kwam, was hij alleen. En hij bleef de gehele reis alleen. Toen ik verder liet informeren, kwam ik erach- ter, dat hij niet getrouwd was en hier ook geen vrouw onderhield. Dit alles was echter nog niet erg vei'dacht. Dat x-noet je goed begrijpen. Er zijn méér mensen, die wel eens een schip missen, vooral als ze te uitbundig hun vertrek willen vieren. Er zijn ook wel vrouwen, die op het laatste nippex-tje van gedachten vex-anderen en hun huwelijk nog even uitstellen. Ik hechtte er dus niet al te veel waarde aan. Maar aan de andex-e kant toch ook weer wél. Dat detail van het missen van het schip en het achterna vliegen exwan, zonder een vrouw bij zich te hebben, bleef er- gens in mijn achterhoofd opgeborgen zitten. Hij had daardoor mijn aandacht getx-okken en dat was niet in zijn voordeel. Dat is het trouwens meestal niet, als po litiemensen aandacht aan je gaan schenken. Toen mijn geloof in jouw onschuld groter begon te worden, ont stond er een vacuum. En een vacuum is iets, dat opgevuld moet worden of zichzelf opvult. De feiten, die over hem verzameld wai-en, begonnen er in te di'uppe- len en voox-dat ik net eigenlijk goed besefte, was die leegte weer opgevuld. Je hebt me in ieder geval wél erg in het onzekere gelaten, zei Henderson. Ja, maar dat moest ik ook wel. Er was geen enkel bewijs. Dat heb ik veel later gekregen. Eigenlijk pas op de avond, dat hij met juffrouw Richman naar dat bos x-eed. Hoogstwaarschijnlijk zou je andei-s over hem gedacht hebben dan ik en hem uit een soort loyaliteit gewaarschuwd hebben. Maar al zou je dezelfde me ning hebben gehad als ik. dan had je je misschien een slecht acteur getoond. Hij had iets kunnen vermoeden door jouw houding tegenover hem en dan waren we nóg verder van huis geweest! Je moet niet vergeten, dat je op dat moment op je zenuwen leefde. Ik meende dan ook dat het de veiligste weg was om via jou te wei-ken, om jou als een soort medium te gebruiken, zonder dat je nu zelf kon bevx-oeden, wat nu precies de diepex-e betekenis was van wat je deed. Maar dat was niet gemakkelijk. Denk maar eens aan die stunt met de progi-amma's. Ik dacht dat je gek was., of ik was het anders geworden als ik normaal was geweest.. De manier waarop je het met me repeteex-de, repeteerde en nóg eens x-epeteerde, ieder woord, iedere beweging als het ware. Weet je wat ik dacht dat je bedoeling was? Als een soort verdovingsmiddel, om mij minder aan de fa tale dag te laten denken! ik speelde dat spelletje dus maar mee en deed precies zoals je me verteld had.. Maar heeft hij iets te maken met die vreemde ongeluk ken, die gebeurd zijn, of heb je daar niets over kunnen ontdekken? Alles! Het typische is echter, dat wat het meest op een moord leek, die kwestie van Cliff Müburn, bij nader onderzoek tóch een zelfmoord bleek te zijn ge weest. De barkeeper kwam door een ongeluk om het leven, maar de twee gevallen, die het meest op een ongeluk leken, bleken moorden te zijn geweest. Moor den, die hij heeft gepleegd. Ik bedoel het ovex-lijden van die blinde bedelaar en van Pieri-ette Douglas. In beide gevallen heeft hij niet een of ander wapen ge bruikt. Vooral de moord op die blinde man is een min der fx-isse geschiedenis. (Wordt vervolgd) Ad.-er ten tie flitsen de pijn weg HILVERSUM. I. 402 m.' -7.00 KRO," 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.0024.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor «de jeugd. 7.'10 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huis vrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 12 50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Lichte muz.. 13.40 Idem. NCRV: 14.00 Bondsdag Bond Chr. Plattelands Vrouwen en Meisjes. 14.45 Avondrust, hoorspel. 15.15 Lichte muz. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Sopraan en piano. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Koorzang. 18.50 So ciaal perspectief, lezing. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Ge- var. progr. 22.15 Periodiekenparade. 22.25 Gram. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Kerkorgelconcert. 23.40 Gram. 23.55 - 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 -24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en :het schip, praatje. 11.15 Omr.orkest. 12.00 Hammond- oregl en zang. 12.30" Land- en tUinb.medhd: 12.33 Zuid-Amerikaanse muziek. 12.50 Uit het bedrijfs leven. lezing. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Voor de vrouw. 14.40 Gram. 15.10 Ni- cola. hoorsp. 15.45 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Gram. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Dansmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Kamermuziek. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevar. progr. 19.50 Ronde van Nederland. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 21.25 Logboek meidagen 1940. klankb. 21.55 Lichte muz. 22.20 Ronde van Nederland. 22.30 Nieuws en beursber. van New Vork. 22.45 Journ. 23.00 Sport- acl. 23.10 Gram, met comm. 23.55—24.00Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Ork.concert en solist. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.06 Fran se les. 16.21 Oude muz. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Schoolkoor. 19.50 Polit. praatje. 20.00 De nieuwe mantel, hoor spel. 21.15 Gram. 21.20 Muzik. comm. 21.30 Omr.- erk. 22.00 Nieuws. 22.16 Radio-universiteit. 22.55 Nieuws. 23.00—23.10 Militaire groeten uit Kongo. VOOR WOENSDAG NTS: Eurovisie: 14.45—16.30 Rep. Interl. voet balwedstrijd Engeland Joegoslavië te Wembley. VARA: 17.00 Jeugdprogr. NTS: 17.30 Internat, jeugajourn. VPRO" 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Filmprogr. 20.45 Oude filmfragm. 21.05 Bal letprogramma. 21.30 Documentaire. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 De wereld van vandaag. 20.30 Max Havelaar, herdenkingsprogramma. 21.00 TV-spel. Een meisje dat zich zeer op haar uiterlijk en kleding laat voorstaan en daarvan voortdurend sterk vervuld is, noemt men een nuf. Wij moeten voor de verklaring uitgaan van het Latijnse woord naso: neus. Het daarbij be horende nasutus betekent: geneusd, een fijne neus hebbend. Men zeide dit aan vankelijk van jachthonden die men ook n e u s w ij s noemde. Later ging dit woord betekenen: betweterig. Het woord nuf nu, dat hetzelfde is als snuf, betekent: neus, persoon met een fijne neus, neuswijs persoon, jonge vrouw die voor vele dingen haar neus ophaalt, die zich op onbelangrijke zaken laat voorstaan. Het woord zal zijn ontstaan onder invloed van neus en van snuffelen. De wisseling nufsnuf vindt men ook bij nebsneb, maar niet bij navelsnavel!

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9