PRUIS LENTEFEEST „Het Oosten" promoveert na zege op schaakclub „Zeist" naar KNSB II K. Steyn op één punt na kampioen van de schaakclub „Kijk Uit" LINCO L0ENDERSL00T rijwiel-, bromfiets-, motoronderdelen en -accessoires Agenda voor IJmond en Haarlem PATENT IN DE DUINEN ORANJE Padvinders in Heerenduin 5 Veisen-]J muiden Beverwijk Haarlem Oesterproef in Veerse Gat „van geen enkel belang" super conveclor f 420.- DONDERDAG 12 MEI 196 0 DE HAARLEMSE SCHAAKCLUB „HET OOSTEN" heeft de tweede pro motiewedstrijd voor een plaats in de tweede klasse der KNSB met 6'/2—3!4 gewonnen van de Gooise kampioen, de schaakclub „Zeist". Deze fraaie prestatie zal de club van voorzitter De Mare vrijwel zeker de promotie brengen. De eerste ontmoeting ging onlangs tegen VAS 3 met 6l/2—3'/2 verloren. Er promoveren echter twee van de drie clubs waarbij de bordpunten bij een eventuele gelijke eindstand bepalend zullen zijn voor de rangschikking. De enige mogelijkheid dat Het Oosten dus (nog) niet zal promoveren bestaat in een 61 o3% over winning van Zeist op VAS 3. In dat geval zal vermoedelijk het lot beslissen. Men kan echter deze theoreti sche mogelijkheid gevoeglijk buiten be schouwing laten als men bedenkt dat VAS 3 voornemens is in de sterkste op stelling naar Zeist te gaan! De kampioenen van de Noordhollandse Schaakbond hebben tegen Zeist een merk waardige wedstrijd gespeeld. Wie namelijk na ongeveer drie uur spelen de borden der spelers aan een korte analyse heeft onder worpen, zal weinig voor de kansen der Oostenspelers gegeven hebben. Weliswaar wist J. van Pelt in een sterk gespeelde partij zijn club snel aan een 1-0 voorsprong te helpen, maar daartegenover stond een aantal partijen die beslist uitzichtloos schenen. C. Hovingh had aan het eerste bord via een Italiaanse opening zijn goede stelling danig verknoeid en kwam een pion achter in lastige stelling. A. Herfst bokste in een Siciliaan tegen een rivaal die agres sief op de koningsveste aandrong en Herfst een pion afkaapte. R. Faase zag zelfs met de witte stukken geen kans zijn anders zo gevaarlijke spel te ontplooien en werd al snel naar een nadelig eindspel geloodst DONDERDAG 12 MEI Thalia, 20 uur: „Onstuimige driften". Rex, 20 uur: „Romarei, het meisje met de groene ogen". Heidestraat, 1921 uur: Expositie Feli- son. Gemeentebibliotheek, 912, 1417 en 1922 uur: „Nederland bezet". Marktplein, feestmarkt met attracties. VRIJDAG 13 MEI Thalia, 20 uur: „Slavenjagers van Afrika". Rex, 20 uur: „Opstand der gladiatoren". Royal, 20 uur: Foto-avond. Heidestraat, 1921 uur: Tentoonstelling Felison. Gemeentebibliotheek, 912, 1417 en 1922 uur: „Nederland bezet". DONDERDAG 12 MEI Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater: 18.45 en 21.15 uur: „De man die verdwijnen moest". VRIJDAG 13 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Het geheim van de 39 stappen". W. B. Theater, 20 uur: „Uit de sloppen van Liverpool". Concertgebouw: Vandaag 20 uur: Con cert Koor Katholiek Haarlem. Vrijdag 20 uur: Concert Haarlems Christelijk Man nenkoor. Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: To neelgroep Theater met „Blaffen tegen de maan". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 20 uur: „De koningin van Scheba", 14 jaar. Vrijdag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Meisjes van de Mambo-bar", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Het geheime commando", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag, maandag en woens dag 14, 19 en 21.15 uur. zondag 14, 16.30. 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „De onzichtbare spion slaat toe", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Brandend verlangen", 18 jaar. Vrijdag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Suddenly last summer". 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Over- val in de Pacific", 14 jaar. Vrijdag, maan dag tot en met woensdag 14 en 20 uur, zaterdag 14, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Parfum en vuil", 18 jaar. Iedere ochtend (ook zondag) 10.30, 11.30 en 12.30 uur: Kleurenfilm huwelijk prinses Margaret en Tony Armstrong- Jones". Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Gigi", 14 jaar. Vrijdag 20.15 uur. zater dag 14.30 en zondag 14, 16.15, 19 en 21,15 uur: „The Glenn Miller Story", alle leef tijden. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „It Happened to Jane", alle leef tijden. Vrijdag tot en met donderdag 14. 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Een les in liefde", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Zij vochten als helden", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „China doll", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met. zaterdag en maandag tot en met donder dag 14.15. 19 en 21.15 uur, zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „Wir Wundcrkinder". alle leeftijden. Elke ochtend 10, 11 en 12 uur: Kleurenfilm huwelijk prinses Margaret en Tony ArmstrongJones. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot en met 22 mei bijzondere avondopenstelling met kaars licht en oude muziek van 20.3022.30 uur. Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Tot 22 mei dagelijks van 1012.30 en 13.30—17 uur, zondags 14—17 uur: expo sitie van werken van jonge Nederlandse kunstenaars onder de titel „Start". Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 14 mei op werkdagen van 1117 uur: expositie van werk van Luccbert. Galerie Uittenhout (Kleine Houtstraat 41): Tot 15 mei dagelijks van 1117 uur: expositie van aquarellen van Joop Dam. „In 't Goede Uur" (Korte Houttsraat 1): expositie van tekeningen van Wim van de Kerke. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1—3): Tot 20 mei dagelijks van 9—17 uur: expositie van werken van H. F. Boot. Vishal: Tot 29 mei dagelijks 13.3017.30 uur en zondags 19.30—22 uur: architec tuurtentoonstelling. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 6 mei). met een pion minder. J. Wolff stond mis schien niet slecht, maar toch wel gedrukt met een loper die door zijn eigen pionnen meer vuurkracht werd ontnomen. H. C. Honsbeek kwam zelfs een vol stuk achter en zou zonder meer moeten verliezen....! De overige spelers stonden min of meer gelijk. Slechts L. Kensen had een pion meer en liet toen een fraaie dodelijke aan val volgen. Dat Het Oosten bij deze ongunstige voor uitzichten toch verbeten bleef doorvech ten, bracht de Zeister spelers kennelijk wat van hun stuk. C. Hovingh en R. Faase moesten wel het loodje leggen, maar de andere spelers herstelden zich fraai. A. Herfst sloot' een vijandelijk stuk in en liet zijn prooi toen niet meer los. Ilonsbeeks rivaal kreeg de ene slechte inval na de andere en werd ondanks zijn stuk meer door de listige Honsbeek met enkele wel gekozen zetten tot opgeven gedwongen. J. Wolff wist de drukkende positie voort vloeiend uit een Aljechin-verdediging, weer op te lossen en won zelfs een pion C. Hoogland kreeg bij het vorderen van de strijd ook steeds meer inspiratie en won overtuigend. De volledige uitslag van de wedstrijd luidt: Het OostenZeist: 1. C. Hovingh (wit)H. Hamers (zwart 0-1, 2. A. Herfst—J. Dekker 1-0, 3. R. Faase A. G. B. Bisschoff 0-1, 4. J. Wolff— G. van Genderen remise; 5. C. KosterE. B. v. d. Ende remise; 6. C. Hoogland H. Schouten 1-0, 7. H. C. Honsbeek—G. J. Hooijkaas 10, 8. S. Herfst—H. van Lent remise, 9. J. van PeltM. de Dreu 1-0. 10. L. KensenH. J. Smitskamp 1-0. Totaal 6' i—3'/». De stand luidt nu: I. VAS 3 (A'dam) 1 1 - - 2 6'/i—3'A 2. 't Oosten(Hrl.) 2 1-12 10—10 3. Zeist 1 - - 1 0 3l/s6'/i Advertentie Voor al uw MARKTPLEIN De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft van de Ver eniging van Oesterkwekers en -exporteurs (Vervoex) en de Vereniging Oesterbelan- gen een mededeling ontvangen, waarin wordt gesteld dat de bij deze verenigingen aangeslotenen het van geen enkel belang achten dat de proeven met de kunstmatige kweek en opfok van oesterbroed in een proefbassin in het Veerse Gat ter hand worden genomen. De verenigingen verte genwoordigen een zeer belangrijk deel van produktie en handel. Dit blijkt uit het antwoord, dat de minis ter van Landbouw en Visserij, mede na mens zijn ambtgenoot van Verkeer en Wa terstaat, heeft gegeven op schriftelijke vra gen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Vermooten. Met betrekking tot het rapport van de Rijkswaterstaat over de inrichting van een proefbassin voor de oesterteelt in het Veerse Gat is overleg tussen beide minis ters gaande. Gestreefd wordt naar een be slissing op zo kort mogelijke termijn. De complicatie, welke door de verklaring na mens een groot aantal belanghebbenden is ontstaan, noopt de beide ministers uiter aard tot nadere bestudering van de gehele problematiek. Toen de Sjah van Perzië tijdens zijn officiële bezoek aan Zweden een boot tocht maakte naar het Skoklooster, ten noorden van Stockholm, gaf een lief tallige Zweedse hem mede te drinken nil een echte Vikinghoorn. De Sjah ge noot zichtbaar van deze traditionele tractatie. NA ZIJN OVERWINNING op G. Maas scheidt nog slechts één punt K. Steijn van het elubkampioenschap bij de IJinuidense schaakclub Kijk Uit. Slechts J. Blok, die van Tj. de Jong wön en F. J. Walda hebben nog een theore tische kans. Het was precies overeenkomstig de ver wachtingen, dat het duel tussen K. Steijn en G. Maas wilde tonelen op het bord zou brengen. Maas, die zich Slavisch verdedig de kwam op een moment met een inge sloten loper te zitten. Op dit tijdstip toon de hij zich bijzonder vindingrijk en wist nog allerlei complicaties in de stelling te weven. Echter niet genoeg om K. Steijn met zijn zo secure spel voldoende van de wijs te brengen. De Mid-Kennemerland- kampioen hield het hoofd koel en zette een stap verder in de richting van de titel. J. Blok kwam tegen een wat moeilijk opgebouwde verdedigingslinie van Tj. de Jong al spoedig belangrijk in positioneel voordeel. Hij slaagde erin de ontwikkeling van een vijandelijke loper te beletten, won een pion en enige tijd later na aanhouden de druk ook de partij. P. Lanser en C. J. Gordijn speelden echt een partij waaraan was te merken dat er geen belangen meer op het spel stonden. De meeste merkwaardige pionnenforma- ties kwamen ter tafel waarna de heren in een pionneneindspel belanden dat voor Gordijn glad gewonnen was. Om één of an dere duistere reden begon hij toen met de theoretische wijsheden over het eindspel Advertentie voor zeer grote vertrekken. Zeer zuinig. Modern breed gezellig vuur. 1 G A L g B U f Meer dan 50 jaar ervaring Lange Nieuwstraat 433 - 435 - IJmuiden Betaling is te regelen. te spotten dat tegen de dankbaar profi terende Lanser uiteraard niet ongestraft bleef. Gordijn werd alsnog verslagen en hiermee definitief naar de laatste plaats in de kampioensafdeling verwezen. Het geen overigens nauwelijks van belang is. Degradatie-afdeling Leider T. A. Langedijk beging in de degradatie-afdeling de vergissing van zijn leven. Tegen G. L. de Haas zou een over winning hem zo goed als zeker een plaats in de nieuw te vormen eerste afdeling hebben gebracht. Op de vijfde zet stond Langedijk echter al een vol stuk achter- Een moment van volkomen schaakblind heid deed hem de koning voor de koningin aanzien. De Haas kon zonder meer een ongedekt stuk wegnemen en liet toen na tuurlijk zijn onfortuinlijke rivaal geen kans meer op herstel. In de tweede afdeling werd A. J. van Niekerken weer naar de laatste plaats verwezen nu hij tegen .J. Plugboer ten onder ging en J. A. Verlaak aan zijn duel met W. Deelder een gelijk spel overhield. Afdeling III Tn de derde afdeling verzuimde J. Bonte bal de titel te grijpen. Tegen C. Donker moest hij na spannende strijd het onder spit delven en toezien hoe naaste concur rent J. Vis met C. Gravemakcr afrekende. Dat wordt nog een spannende finish tussen J. Bontebal en J. Vis die elkaar in de laatste ronde zullen ontmoeten! P. Kramer jr. verspeelde weer een deel van zijn theo retische promotiekans door S. Kistemaker een remise toe te staan. W. v. d. Berg en A. A. Verkooijen kwamen om beurten in winnende positie en besloten toen bij het afbreken de buit maar te delen. Ranglijst Als gevolg van deze resultaten geeft de ranglijst nu de volgende posities aan: 1. J. Bontebal 17 11 3 3 12Va 2. J. v. d. Doel 18 8 6 4 11 3-4 P. Kramer jr. 16 9 3 4 lO'/s J. Vis 16 7 7 2 lOVz 5. C. Donker 17 .9 2 5 10 6. A. A. Verkooijen 18 5 7 6 8]/2 7. S. Kistemaker 18 3 8 7 7 8. W. v. d. Berg 17 2 9 6 6V2 9. C. Gravemaker 17 3 4 10 5 10. J. L Berkhout 18 3 3 12 4>/s Bij deze rangschikking dient men in aanmerking te nemen dat aan J. L. Berk hout acht reglementaire nederlagen moes ten worden toegekend doordat hij zich heeft teruggetrokken. De competitie zal vanavond in het Cul tureel Centrum worden voortgezet met de partijen: A. KistemakerF. J. Walda, M. J. WarnezT. Hölscher, G. L. de HaasJ. Kraayenoord, H. AartsH. van Nieuwen- huizen, C. DonkerP. Kramer jr. Havenverkeer Amsterdam. In de week van 1 tot en met 7 mei zijn in de hoofd stedelijke haven aangekomen 132 schepen (404.455 b.r.t.) en vertrokken 126 schepen (382.324 b.r.t.). „Een nieuwe lente een nieuw geluid". Dit geldt ook zeker voor het Noordhollands Duinreservaat, waar het jaarlijks weerkerende lentefeest een toch steeds weer nieuwe en verbijsterende indruk op de bezoeker za] ma ken. Uitbottende knoppen, rijke bloesempracht, uitbun dige vogelzang en de alom ontluikende flora zijn de on miskenbare herauten die de bruidsdagen aankondigen van het opbloeien van het natuurleven dat juist in de meimaand zijn hoogtijd viert. Welk een genot levert in deze tijd van het jaar een wandeling of fietstocht in dit prachtige duin gebied op! De meidoorn, de wilde se ring, verschillende prunus soorten en de lijsterbes, die vooral in het Castricumse- en Heemskerkse binnenduinge- bied veel voorkomen, zullen dan kleur en geur aan dit unieke natuurgebied geven, dat zich met een oppervlak>e van bijna 5.000 hectaren uit strekt langs de kust van Wijk aan Zee tot Schoorl met een kleine onderbreking nabij de Egmonden. Het is vrij droog in het duin en daarom is het de vraag, of de voorajarsbloei, die van het in dit opzicht zo bijzonder uitbundige jaar 1959 zal evenaren. Doch wan neer ernstige nachtvorsten ons bespaard zullen blijven, ziet het er ook dit jaar zeker weer zeer veelbelovend uit. De meidoorn is voor het reservaat een bijzondere boom, aan wie wij in deze de meimaand eens wat meer aandacht aan zullen schen ken. Feitelijk kunnen we beter van struik spreken, want deze boom levert geen zwaar, doch wel prima hout. Het is een zeer geschikte struik voor onze windsin- gels omdat hij goed tegen de zeewind kan, op droge grond nog behoorlijk wil groeien en een enorm weerstands- en vermenigvuldigingsvermogen heeft. Dit is te danken aan de omstandigheid dat de myxomatose onder de konij nen nog steeds rondwaart. Wat deze ziekte heeft te weeggebracht, heeft men in eeuwen niet kunnen berei ken. In de loop der jaren heeft het konijn veel schade veroorzaakt, zelfs zó erg, dat in 1827 de Commissie voor Landbouwzaken in Noord holland ten einde raad was. Jet was dan ook geen wonder dat nog datzelfde jaar bij Koninklijk Besluit werd be paald dat de konijnen in ^oordholland binnen een jaar moesten worden uitgeroeid. Nooit is dit zo grondig ge lukt als thans het geval is en het zijn vooral de lagere planten en ontkiemende za den van bomen en struiken, die er wel bij varen omdat zij thans de kans krijgen de moeilijke eerste jeugdjaren te overleven en verder uit te groeien. Toch zijn er nog konijnen genoeg hoor! Voor de stoffe ring van onze duinen zijn ze haast onmisbaar, al moeten we erkennen dat ze schade lijk zijn. De meidoorns worden bij duizendtallen door de vogels uitgezaaid en komen nu spontaan overal te voor schijn. Dit gebeurde andere jaren natuurlijk ook, doch dan werden de jonge planten door de konijnen opge peuzeld. Wist u dat er twee soorten meidoorns zijn. De éénstijlige en twee-stijlige? De laatste is soms zelfs drie-stijlig. Er zijn botanisch nog wel meer verschillen, onder andere in het blad van de monogvna, dit is de éénstijlige, dat: bijna gaaf rand ig is. Als wij het zaad verzamelen en later uit zaaien moet er rekening mee worden gehouden dat het veelal een jaar overligt en dus pas het tweede jaar kiemt. Anders is het met het zaad dat door de vogels wordt verspreid. De maagzuren hebben dermate op de harde schaal ingewerkt, dat dit zaad het eerste jaar reeds op komt en dus een goede na tuurlijke voorbehandeling heeft gehad. Prunus Elk soort heeft zo haar bijzonderheden en de prunus en lijsterbes, die deze maand ook onze bijzondere belang stelling vragen, behoren eveneens daartoe. Het zijn trouwens leden van dezelfde familie, de Rosaceeën, waar toe ook peer en appel be horen. Let u eens op de verschil lende prunusstruiken onze vogelkers die elk jaar zo rijk vruchten dragen. Van de bessen, die eerst groen, latei- rood en tenslotte zwart zijn. mogen we gerust eens snoe pen (echter niet te veel, want zij werken purgerend). Velen zal het .niet bekend zijn dat de bessen van de Prunus sero- !ina in de distilleerderij bij ie fabricage van cherry brandy en whisky worden gebruikt. Deze Prunus serotina of late Amerikaanse troskers is de voornaamste en meest voorkomende onder de vele prunussoorten. Deze plant met gladde bladeren, die na het uitbotten van de bladeren als regel in de tweede helft van de Meimaand bloeit, ver breidt zich gemakkelijk en snel. Er zijn reeds naaldhout- bossen waaronder een sterke ondergroei van deze vogel kers is. Voor de bodem vormt het afgevallen blad samen met de dennenaalden een goede humus, die het' bos en de fauna ten goede komt. Een ander voordeel is dat het brandgevaar sterk vermin dert en de houtproductie; gro ter is, daar de vogelkers een uitstekende bodemverbete- Genoeg hierover, want onze aandacht wordt verder gevraagd voor de vele kruid achtige planten die als het ware in kleur en vorm wed ijveren in het verschaffen van zoveel mogelijk bekoring aan het duin: het blauw van hondsviooltje en ereprijs en het ruige vergeet-mij-nietje, het wil van de akkerhoorn- bloem en niet te vergeten het lelietje van dalen. Wilt u liever de vogels observeren, zoekt dan, op wegen en paden blijvend de vogelbroedplaatsen op in Castricum en Heemskerk rondom het infiltratiegebied, waar uw komst door de wul- Ze mochten niet meer bij Bob thuis oefenen, de „IJmond Boys". De repetities maakten teveel lawaai voor de baby. De IJmond Boys", een pas gevormd rock 'n roll-ensemble, bestaande uit zes IJmuidende knapen, moesten uitzien naar een ander oefenlokaal. De garage bij Bobs huis aan de Grahamstraat bleek voor dit doel uitstekend geschikt. Deu ren open voor licht en akoestiek en eventuele toeschouwers en toehoorders. De „IJmond Boys" zijn: Bob Carton, 12 jaar, vijfde klas Professor van der Leeuwschool, leider. Hij be speelt de gitaar en zingt; Dick Maagdelijn, 13 jaar, eerste klas Technische School (cursus machinebankwerker), gitaar en zang; Dick van Zonderen, 13 jaar, zesde klas Theo Thijssenschool, gitaar; Frans Ingelse, 13 jaar, zesde klas Marnixschool, gitaar; Gijsbert Schaap, 14 jaar, zesde klas Insing er school, drums; Sjoerd de Boer, 13 jaar, zesde klas Moerbergschool, gitaar. De vier eerslgenoemden ziet men op de foto in volle actie. pen met hun karakteristieke roep stellig wordt aangekon digd en de zilvers kokkend de andere vogels, zooals de grutto's, tureluurs en kieviten, op de wieken brengen. En de kans is nu groot, dat op uw wandeling moeder eend met een toom donzige jongen uw pad kruist op weg naar de polder, haar voedselgebied, waarheen u straks ook weer met een dankbaar gemoed voor de opgedane ervaringen zult terugkeren. Vorige week had IJmuiden weer eens bezoek van de „Oranje". Wanneer de gele schoorsteen boven de huizen zichtbaar wordt, krijgen vele IJmuidenaren de koorts in het bloed. Ze klimmen op hun fiets en snellen naar de sluis om de aankomst of het vertrek mee te maken. De .Oranje" kwam uit Amster dam en werd in de middag uren geschut. Maar de IJ muidenaren die aan kwamen snellen om het afscheids- spectakel mee te maken kwamen bedrogen uit. Want er stonden geen familieleden. Er waren een paar mensen in auto's, er was zelfs een span doek van een IJmuidense textielfirma, maar daar bleef het bij. Het was overigens, niet erg, want aan boord was genoeg te zien. Elegante man nequins schreden modieus gekleed langs de reling, men zag bekende artiesten, die even een kijkje namen, en ook bekende autoriteiten ontbraken niet. Tegen de avond was de Oranje al weer binnen. Want in het kader van de „Fashion Week" was op zee een modeshow ge geven. Enkele dagen later lag de Oranje weer in de sluis. Maar nu was het echt voor een afscheid. Honderden fa milieleden verdrongen zich op de kade, en zij maakten serpent ineverbindingen met het schip. Tot het uur van vertrek was aangebroken. De loopplank werd opgetakeld, men wilde de trossen al los gooien. Toen was er een mo ment van stagnatie. De loop plank kwam weer naar bui ten. de trossen bleven waar ze waren. Door honderden in opperste verbazing bekeken kwam een eerbiedwaardige oma de loopplank af. ..Dat had niet veel gescheeld, of je was in Londen terechtge- In de IJmuidense Heeren duinen, bij het bunkercom plex „De Moriaan" wordt gezaagd en getimmerd dat het een lust is: assistent kampleider van „IJmuiden" L. v. d. Roest is druk doende de accommodatie voor de oadvinders, die daar voortaan niet slechts in de zomer maar ook in de winter zullen kam peren, te verbeteren en uit te breiden. Over een dag of tien komen de eerste gasten; het zijn Zaanse padvinders, die hier hun selectiewedstrij den houden voor de grote nationale wedstrijden voor alle padvinders in'Nederland te Ommen, ih'. 'de pinkster dagen. Het kamp in de IJmuidense Heerenduinen is in beheer bij de NPV, district Amsterdam. De eerste groepen uit Am sterdam komen op Hemel vaartsdag hier voor hun se lectiewedstrijden voor Om men. Amsterdam is zeer in genomen met dit kamp; in en om de hoofdstad is geen geschikt terrein beschikbaar. komen", zei de zoon. „Dat had heel wat centen kunnen kos ten". Maar de uit Friesland afkomstige oma, die haar kleinkinderen had wegge bracht, bleek daar nog niet over gedacht te hebben. „Als ze waren weggevaren, zou ik niet op tijd voor het eten thuis zijn geweest", zei ze. Toen vertrok de „Oranje" werkelijk. Langzaam schoof het gevaarte de sluizen uit. Een grote menigte wuifde. Alleen één meisje zag niets. Ze stond met het hoofd in de handen te schreien. Lachend kwam een zusje haar troosten. Even later snikten ze allebei. En in de verte schoof de Oranje de pieren en Nederland uit. In Katwijk heerst koorts achtige activiteit. Het duurt niet zo lang meer, voor de loggervloot weer gaat uit varen, op zoek naar de Hol landse Nieuwe. Ook de KW 140 Voorwaarts is dezer da gen in de activiteit betrokken Op de foto worden de bal- lastblokken van boord ge haald. Daarna moesten ook de borden en galgen er nog af worden gehaald, en toen kon het gereed maken voor de drijfnetvisserij beginnen. De paarden maken van het vissersbedrijf in Katwijk nog altijd een schilderachtig geheel. De paarden op de foto zijn van reder Haas noot zelf, overigens de enige reder, die zelf nog over deze rossen beschikt.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5