Schoolverzuim-commissies in geding in vergadering raad Velsen Aanvaring op Mississippi kostte aan vier mannen het leven Herensandalen ƒ10.90 Havenberichten Duits luxe-schip gaat tussen Rotterdam en Bazel varen Dokter Van der Veld ten grave gedragen Piet te Nuyl sr. overleden Schaken bij „Pat Mat" in Beverwijk Handbaljeugddag op „Schoonenberg" Kinheim faalt tegen IEV (6-3) JAN v. d. VLUGT Grote „lepelbagger" voor Suezkanaal te water „Stormvogels" benoemt Frans Rybicki tot trainer 7 Ambtelijk of particulier toezicht Tweede hospitaalkerkschip gewenst Faillissementen Bromfietser aangereden door wielrijder Commando-overdracht van Marinehospitaal Overveen Vrijspraak voor kapitein en stuurman van „Bonita9 DONDERDAG 12 MEI 1960 Honderden belangstellenden Honderden hebben dr. R. P. van der Veld woensdag begeleid naar zijn laatste rustplaats. Dokter Van der Veld, die zich als geneesheer-directeur van het Sint An- toniusziekcnhuis in IJmuiden een plaats in vele Velsense harten heeft veroverd, overleed zondag op 63-jarige leeftijd na een kortstondige ziekte in het ziekenhuis. In de Paterskerk te IJmuidcn-Oost werd 's ochtends de plechtige uitvaartmis op gedragen. De kerk was stampvol. Onder de aanwezigen bevonden zich onder an deren loco burgemeester H. de Boer van Vclsen en wethouder C. P. J. Maas. Na de mis trok de lange stoet naar de r.k. begraafplaats in Driehuis. Zes ver pleegsters van 't Antoniusziekenhuis flan keerden de auto met de kist. De rij volg auto's werd voorafgegaan door een grote groep zusters, verpleegsters, artsen, ver tegenwoordigers van kruisverenigingen en van de Katholieke Geestelijkheid. Bij de begraafplaats voegde zich een groot aan tal belangstellenden bij de stoet. Gezamen lijk schaarde men zich om de groeve. Na afloop van de plechtigheid dekten een groot aantal kransen en bloemstukken het graf Dokter Van der Veld werd geboren in Lisse. In 1927, hij was toen 31 jaar, kreeg hij de leiding over het nieuwe Antonius ziekenhuis. Hij was een zeer bekwaam röntgenloog. Op zijn initiatief was Velsen een van de eerste Nederlandse gemeenten waar een bloedtransfusiedienst werd opge richt. Veel ook heeft dokter Van der Veld ge daan voor het Rode Kruis en het Wit-Gele Kruis. Zeer geprezen is hij om zijn hou ding in de bezettingstijd. Hij deed mee aan het artsenverzet en heeft velen gered van tewerkstelling in Duitsland. Dokter Van der Veld \yas een man die opviel door bescheidenheid en een groot plichts besef. Op de leeftijd van 68 jaar is te Hilver sum in het verpleeghuis 't Heem de hoor spelacteur en oud-toneelspeler Piet te Nuyl sr. overleden. Hjj was reeds geruime tyd ziek. De crematie heeft zaterdag op Wes- terveld plaats. Oorspronkelijk zou Piet te Nuyl opera zanger worden, maar die plannen vonden geen doorgang; hij werd acteur bij een gezelschap, waar onder meer Aaf en Her- EEN SIMPELE BENOEMINGSVOORDRACHT van drie leden voor de commissie tot wering van schoolverzuim, afdeling IJmuiden-West, heeft woens dagavond een onbelangrijke raadsvergadering van Velsen toch nog even boeiend gemaakt. Want dokter Van Leusen (P.v.d.A.) meende te kunnen twijfelen aan het nut van de huidige commissies tot wering van schoolverzuim, hetgeen dooi de heer Lips (A.R.) werd bestreden. Voorzitter H. de Boer bleek het grotendeels met de heer Lips eens te zijn. man Bouber en Johan Elsensohn werkten. Later speelde hij bij Herman Iieyermans en na de mobilisatie trad hij op in de revues in Flora te Amsterdam. Maar hij keerde spoedig terug naar het gezelschap van Herman Bouber, waar hij 'met veel succes optrad in „Mooie Neel". Vol varia ties bleef zijn loopbaan, want zijn volgen de rol was in de première in ons land van de operette „Het witte paard". Ook de film deed een beroep op hem en hij speelde onder meer in „De big van het regiment" Voor het maken van Nederlandse versies van Duitse en Franse films stond hij in die landen voor de camera. In 1937 kreeg hij een vast contract bij de radio. In 1940 weigerde hij een rol in een hoorspel met politieke inslag en ging heen, maar na de bevrijding keerde hij terug, eerst bij Herrijzend Nederland, latei- bij de hoorspelkern van de Nederlandse Radio Unie. In 1952 werd in Hilversum zijn zilveren radio-jubileum herdacht met een speciale uitzending voor de VARA-microfoon met een door S. de Vries jr. samengesteld radio-interview „De revue van mijn leven" en met een receptie in de AVRC-studio. P. Steeman jr. heeft zich bij de Bever- wijkse schaakclub „Pat Mat" als eerste aangemeld voor een kampioenschap. Hij deed dit door in de gecombineerde derde en vierde afdeling zijn naaste rivaal Alting de baas te blijven. Uiteraard houdt zijn succes promotie in. In de kampioensafdeling was het alles remise wat de klok sloeg. Hetgeen zich slechts als een gunstig teken voor M. P. Suiker laat aanzien. De stand luidt in de kampioensafdeling namelijk: 1. ir. D. G. Huygen (1) 9 4 2. M. P. Suiker (2) 3. J. Zoontjes 4. P. Zwart 5. K. Comis 6. A. Slings (1) 51/2 5 5 4 3 2V2 geeft het aantal afgebroken partijen aan. De uitslagen van de gespeelde partijen zijn: Kampioensafdeling: SuikerZwart re mise, SuikerComis remise. SlingsZoon tjes remise. Afd. 1 en 2: TijssenSoeteman 10, SonneveldRodenberg remise. Afd. 2 en 3: v. d. BergZwcers 01, JanssenWal afgebroken, LubertSche pel 01. Afd. 3 en 4: Steeman jrAlting 10. (Steeman kampioen). Afd. 4: G. de Reusvan Leeuwen 01, E. Hagen—Bijwaard 0—1. De heer Van Leusen begon zijn opmer kingen met de constatering dat de com missies tot wering van schoolverzuim steeds moeilijker werken. „Het wordt steeds moeilijker mensen voor dit werk te vinden. Is dit nu wel de juiste weg om het schoolverzuim te voorkomen, te beteugelen en eventueel te genezen?" vroeg hij zich af. „Het zou aanbeveling verdienen als de gemeente het oordeel over de werking van de commissies eens aan hogere instanties kenbaar zou ma ken." H. J. Lips De heer Lips was nogal verbaasd over deze uitlatingen. „Weest u eens wat pre ciezer" zei hij. „Ik ben zelf lid van zo'n commissie en ik weet niets van die moei lijkheden. Wat bedoelt u nu eigenlijk?" De voorzitter en wethouder van onder wijs, de heer H. de Boer (P.v.d.A.) zei dat het inderdaad wel moeilijker is ge worden om kandidaten te krijgen voor de commissies. Maar de werking ervan is degelijk serieus en effectief. Wanneer er moeilijkheden zijn, kan men de kanton rechter inschakelen. Er zijn al strenge straffen uitgedeeld en het systeem werkt dan ook zeer effectief. Dokter Van Leusen zag er toch wel wat in om een ambtenaar voor sociaal werk met het werk te belasten. „Er zijn veel gezinsmoeilijkheden op de achter grond van het schoolverzuim. De straf fen, die door de kantonrechter worden op gelegd, werken preventief door de angst die ontstaat. Maar het kwaad wordt hier mee niet in de wortel aangetast." De heer Lips zei dat er nu minder schoolverzuim is dan jaren geleden toen men nog meer met tuinders te doen had. Er zijn tal van ouders die de verant woordelijkheid niet voldoende beseffen. Als zij niet mee werken moet de kan tonrechter wel worden ingeschakeld. „Men moet er echter geen ambtelijke zaak van maken. Laat dit werk in par ticuliere handen. Ik ben blij. dat er nog mensen zijn. die dit werk in hun vrije tijd willen doen." De heer De Boer zag mogelijkheden om de twee standpunten enigermate te com bineren. Hij wilde evenals de heer Lips de activiteit van zelfgekozenen zoveel mo gelijk handhaven, maar misschien is het mogelijk voor aanvulling te zorgen met bepaalde diensten. Na deze discussie werden benoemd me vrouw A. M. Zonneveld-Kemper en de he ren P. Pippel en P. A. H. Hilt. Tot hoofd van de openbare school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijk heden werd benoemd de heer H. Doeve- óans. Mejuffrouw J. J. Braakman werd tot onderwijzeres benoemd aan de open bare lagere Prof. J. H. Gunningschool te IJmuiden. Lerares of leraar aan de voor lichtingscursussen van de huishoudschool te IJmuiden-oost werden de heer J. T. Groot, de heer G. J. Kwakkel, Z. Kuiper, M. A. van Kleef-van Wanrooy, M. Mar- seille-Beeks, D. Spiers en B. van Veen- Kamp. De raad besloot tot het aangaan van een geldlening ad 700.000. De heer Nuy- ens wilde overigens wel weten, waarom het Velsen nu maar niet lukt om buiten de Bank voor Nederlandse Gemeenten om een lening tegen betere voorwaarden te sluiten. Het antwoord van wethouder A. de Jong (A.R.) wond er totaal geen doek jes om: elke keer als Velsen ook eens de kans krijgt, grijpt de overheid, die de zaak juist had vrijgegeven, weer in. Waar door Velsen steeds het slachtoffer wordt van de eigen bezonnenheid, want bij het vrijgeven gaat de gemeente nooit over één nacht ijs om overhaast een lening te sluiten. En juist daardoor komt men dan te laat. Men besloot tot deelneming in de uit gifte van aandelen B in het maatschap pelijk kapitaal van de n.v. bank voor Ne derlandse Gemeenten en tot aanvaarding van een bijdrage van het Rijk ingevol ge artikel 12 der boswet 1922 voor het landgoed „Schoonenberg". Over een verzoekschrift van de heer A. Graaman te Driehuis ter verkrijging van vergoeding van de naar zijn oordeel dooi de gemeente veroorzaakte schade, werd nu maar weinig meer gezegd, nadat het punt de vorige keer ter nadere bestu dering was aangehouden. De heer Koop man (K.V.P.) uitte zijn erkentelijkheid voor dit aanhouden, dat een betere be studering mogelijk had gemaakt. De heer Koopman zei te kunnen meegaan met net voorgestelde schadeloosstellingbedrag, zo dat men in eensgezindheid tot de vergoe ding besloot. De afdeling Haarlem van het Nederlands Handbal Verbond houdt zondag de gehele dag een speciale handbaljeugddag op het sportpark „Schoonenberg", waaraan alle jeugdige leden van de tot de afdeling Haar lem behorende verenigingen deelnemen. Van de vereniging „IJmond", die de grootste van de jeugdafdelingen heeft, zul len niet minder dan zes aspiranten-meis jesteams deelnemen, vijf teams van jon gensaspiranten en twee ploegen van jon gensjunioren. Voor vrijdagavond is door het „IJmond"- bestuur een filmavond vastgesteld in het jeugdhonk aan de Noorderlaan voor wel pen. aspiranten en junioren. Tijdens het weekeinde van 18 en 19 juni komen verschillende buitenlandse vereni gingen naar Nederland om de eindwed- strijden voor het wereldkampioenschap da meshandbal in het Amsterdamse Ajax- stadion te bezoeken. Op zaterdag 18 juni zullen vele van de buitenlandse verenigingen wedstrijden spelen tegen een Nederlands team en de nacht van 18 op 19 juni doorbrengen bij de ontvangende club. Er is grote kans. dat „IJmond" in dit ver band bezoek krijgt van Westfalia '04 uit Herne bij Recklinghausen, met een heren elftal. In het jaarverslag over 1959 van de Ver is een belangrijke vraag door het bestuur van de vereniging opgeworpen. Men vraagt zich namelijk af, of er geen behoefte aan een tweede schip is. Hierdoor zouden vele problemen worden opgelost: dg continuï teit van de hulpverlening aan en de ver zorging van de vissers op de Noordzee zou verzekerd zijn en het zich steeds uitbrei dende werkterrein, als gevolg van de wij zigingen die zich bij ,1e visserij voordoen zou beter bestreken kunnen worden. Meer en meer gaan de rederijen over van het drijfnet naar de treilvisserij, waardoor minder concentraties voorkomen. De meer verspreide vloot vist over een veel grotere uitgestrektheid. „Het is zaak, deze ont wikkeling bij te houden", aldus het besluit van de vereniging in de inleiding tot het jaarverslag. A. J. van Leusen Men besloot ook tot het treffen van voor zieningen aan het woonwagenkamp, die volgens de heer Van Dongen (C.H.U.) hoognodig zijn. Is het waar dat men er clandestien stroom afneemt? wilde hij we ten. En de heer Van Dongen zei ook ge hoord te hebben dat het woonwagen kamp er op den duur weg zal moeten. Dit laatste werd door wethouder Verbeek (P.v.d.A.) bevestigd. Als de zuiveringsin stallatie is voltooid en de reinigingsdienst volledig is overgeplaatst, zal het woon wagenkamp moeten verhuizen. Naar wet houder Maas (K.V.P.) mededeelde, is men nog steeds in bespreking over een IJmond-kamp. De moeilijkheden zijn ech ter groot, want alleen al het verkrijgen van grond duurt vele maanden. Ook al door weigeringen van defensie, polderbe sturen en het woonwagenwerk. Men praat nu ook met Beverwijk over een eventuele kampbeheerder. Er wordt inderdaad clandestien stroom afgetapt; dit bleek uit het antwoord van de wethouder, die zei niet aan de rap porten van de dienst behoeven te twij felen. Het raadsbesluit van 23 september 1958 tot het verlenen van een krediet voor de aanleg van een schoolsportterrein aan de Dokweg te IJmuiden werd ingetrok ken. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: P. J. Jonker, Tesselschadestraat 77, Haar lem. Rechter-commissaris: mr. L. W. M. M. Drabbe. Curator: mr. J. C. Smithuysen, advocaat en procureur te Haarlem aan de Ged, Oude Gracht 65. Wegens gebrek aan actief werd dinsdag opgeheven het faillissement van: mr. J. R. Carp, koopman, verblijvende te Rotterdam, Schoonveld 35, Zuidwijk, vroeger wonende te Heemstede, Lorentzlaan 37. Rechter commissaris: mr. L. W. M. M. Drabbe. Curator: mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur te Haarlem aan de Ged. Oude Gracht 92. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijsten zijn op 10 mei 1960 geëindigd de faillissementen van: G. Od- dens, Pijnboomstraat 6 te Haarlem en al daar handelende onder de naam of firma Oddens Betonbouw; van J. V. J. Bertholee, kelner, Amsterdamsevaart 170 d, te Haar lem; en van de vennootschap onder firma H. Plant.ié en Zn„ gevestigd en kantoor- houdende te Haarlem aan het Donkere Spaarne 6 en haar vennoten H. Plantjé en H. H. W. Plantjé, wonende Donkere Spaarne 6 en Wagenweg 61 te Haarlem. Op de Zeestraat in Beverwijk is dinsdag middag een 14-jarige jongen uit Castricum met zijn fiets in aanrijding gekomen met een bromfietser. Hij wilde van de rijbaan het fietspad oprijden. Fietser en brom- fietser vielen en moesten naar het Rode Kruisziekenhuis worden overgebracht. Beiden hebben vermoedelijk een hersen schudding opgelopen. De kapitein-ter-zee-arts T. A. de Haan. die is benoemd tot chef Geneeskundige Dienst Zeemacht als opvolger van de schout-bij-nacht W. A. Borgeld, zal op woensdag 1 juni het commando van het Marine Hospitaal in Overveen officieel overdragen aan de kapitein-ter-zee-arts C. Mets, tot voor kort werkzaam op het bureau van de Chef Geneeskundige Dienst Zeemacht in Den Haag. Velsens voetbalkampioenschap Voor de tweede wedstryd, die Kinheim woensdagavond om het Velsense voetbal kampioenschap op „Rooswijk" tegen de medebewoner van dit sportpark, IEV speelde, hebben de geel-zwarten volkomen gefaald en een grote, maar zeer verdiende nederlaag geleden (6-3). Deze nederlaag zou nog groter zijn ge weest als IEV in de laatste vijf minuten niet ook nog eens twee strafschoppen had gemist in de periode van het halve uur, toen doelman Pigmans door aanvoerder Paap van zijn taak was ontheven -en weg gezonden en spil Brethouwer zijn plaats onder de lat had ingenomen. Van de Kinheimers valt in deze wed strijd, die door de geel-zwarten blijkbaar niet au sérieux was genomen niet veel goeds te zeggen. In alle linies werd gefaald tegen de veel strijdlustiger IEV-ers. Af en toe kwam er van individueel spel bij de Kinheimers nog iets terecht, doch in het combineren en samenspel, gepaard aar, veel grotere snelheid, beheerste IEV deze wedstrijd. Weliswaar begon Kinheim aardig en moest doelman Jansen zich al spoedig op de bal werpen, maar Pigmans kreeg in het geel-zwarte doel veel gevaarlijker werk ie verrichten. Plotseling had toch Kinheim (na acht minuten) het eerst succes, toen de in het nauw gebrachte Castricum in eigen doel schoot (0-1) om vlak daarop net naast eigen doel te plaatsen. Twee minu ten later had de IEV-er Korver pech toen de bal uit het keiharde schot tussen onder kant en juist vóór de Kinheim-doellijn weer wegsprong. Maar toen spil Brethou wer zich gemakkelijk liet passeren, was er voor Pigmans geen redden meer aan (11). Uit een ingooi schoot, na 25 minuten, Smit scherp langs de paal diagonaal raak (1-2) voor Kinheim. Na een half uur veroorzaak te Brethouwer opnieuw een gemakkelijke kans (2-2) en toen even later v. d. Plas terugspeelde, zorgde de IEV-er Metten voor 3-2. Binnen twee minuten na de hervatting werd Pigmans volkomen verrast door een. fraaie trekbal (4-2). Kinheim stelde er niets tegenover; het ontbrak aan enig vuur, zodat elke aanval op de IEV-verdediging doodliep. Nadat eerst Brethouwer (na 15 minuten) een zeker doelpunt had voor komen, zorgde Korver voor 5-2. Kort daar op maakte J. de Reus er 6-2 van. Doelman Pigmans verliet nu het veld en Kinheim speelde met tien man verder. Nu liep het wél bij Kinheim. Mosk rende langs de lijn, gaf een voorzet en Demmers kopte fraai in (6-3). In de laatste tien minuten was het Hamers, die een keihard schot net langs het IEV-doel zag gaan. IEV werd hierdoor opnieuw tot actie gestimu leerd. In de laatste vijf minuten maakten achtereenvolgens Paap en v. d. Plas voor het Kinheim-doel hands, doch de IEV-ers J. de Reus en Kramer misten beiden de strafschoppen. Voor IEV is dit na de zege op VSV 3 met 0-3 de tweede overwinning in de strijd om het Velsense kampioenschap. Advertentie VERKRIJGBAAR BIJ WIJK AAN ZEEëRWEG 74 - IJMUIDEN (O.) - TEL. 7361 Er gaat binnenkort (5 juni eerste af vaart) een luxe passagiersschip op de Rijn varen van Rotterdam naar Basel en terug. In zes dagen naar boven, in vier dagen van de Zwitserse Rijnstad terug naar Rotterdam. Niet minder dan 209 pas sagiers zal dit schip dat de naam „Euro pa" heeft gekregen kunnen vervoeren, die worden ondergebracht in 75 hutten. Dit zijn alle tweepersoonshutten, maar in de meeste kan een extra bed worden bijge zet. De prijzen liggen echter niet laag. Voor een hut betaalt men 50 gulden tot 85 gulden per dag per passagier, naar ge lang de inrichting (met of zonder douche en toilet). Die prijs ligt gemiddeld lager dan op een schip dat een zeereis onder neemt, meent de rederij. Het motorschip „Europa", dat op 3 juni in Rotterdam zal aankomen om twee da gen later zijn eerste reis naar Basel te ondernemen, is gebouwd voor de oudste Rijnrederij, de Köln-Düsseldorfer Rhein- dampfschifffahrt, die reeds in 1825 haar bedrijf op de Rijn begon. Het schip zal geen vracht vervoeren en dus geheel aan de passagiersvaart zijn gewijd die van maart tot oktober wordt bedreven. De „Europa" is 90 meter lang, 12 me ter breed en heeft een waterverplaatsing van 620 ton. Het wordt voortgestuwd door 4 motoren van gezamenlijk 1700 p.k., die twee Voith-Schneider schroeven aandrij ven. Het schip heeft 3 dekken die voor passagiers zijn bestemd, te weten het bo vendek waarop de publicrooms liggen en het hoofddek en benedendek waarop zich de hutten bevinden. De open dekken be vinden zich achter en boven het bovendek, het zogenaamde zonnedek. Op dat laatste bevindt zich ook het zwembad. De „Euro pa" beschikt ook over een café, een ve randa, een bar, een leessalon, een grill- room en een eetzaal. Elke hut heeft een telefoon waarmee op elk gewenst moment verbindingen ook in het internationale verkeer totstand kunnen worden gebracht. De verzorging die in de hutprijzen is in begrepen zal gelijk zijn aan die van eerste klas hotels. Het motorschip „Europa" zal slechts overdag varen en dus overeenkom stig het karakter van de reis 's nachts gemeerd liggen in interessante plaatsen. De overnachtingshavens zijn tijdens de De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft thans uitspraak gedaan inzake de aanvaring van het Nederlandse motorschip „Bonita" met het Amerikaanse ber gingsvaartuig „Indian Prince" op de Mississippi, ten gevolge waarvan laatstgenoemd schip is gezonken en vier opvarenden het leven verloren. Als betrokkenen hadden zich te verantwoorden de kapitein J. II. B. en de tweede stuurman K. K. De Raad heeft beiden vrijgesproken van alle schuld. De aanvaring vond plaats op 22 januari 1958 op de rrvier de Mississippi in de bocht bij Fort Jackson. De „Bonita" was op weg van La Ceiba naar New Orleans. opvaart: Rotterdam, Emmerik, Köln, Rü- desheim, Karlsruhe, Straatsburg en Basel. Op de terugreis: Basel, Straatsburg, Ko blenz, Emmerik en Rotterdam. Het schip arriveert altijd voor 's avonds zeven uur in deze plaatsen en er is dus voldoende ge legenheid voor sight-seeing, bezoek aan theater enz. Door samenwerking met de Alpina-Rhi- ne-Line van de Schweizerischen Reederei A.G. nemen nog twee schepen aan de ge regelde dienst tussen Rotterdam en Basel V.V. deel. Het zijn de motorschepen „Ba- silea" (55 passagiers) en „Bosco" (16 passagiers). In Rotterdam, dat geduren de het seizoen de feitelijke thuishaven van de „Europa" zal zijn, heeft de rederij een eigen kantoor gevestigd. Advertentie Toonaangevend is onze sortering Prijzen vanaf SCHOENHANDEL KENNEMERLAAN 63 Telefoon 4781 - IJmuiden De Raad is van oordeel dat deze aan varing is veroorzaakt door een voor de „Bonita" niet te voorziene en voor de Raad onbegrypelyke koersverandering van de „Indian Prince", waarby het schip zonder enige waarschuwing plotseling, snel naar stuurboord draaiend, in de koerslijn van de „Bonita" is gekomen, en wel op zo korte afstand vóór de „Bonita", dat door dit schip een aanvaring met de „Indian Prince" niet meer kon worden vermeden. Bij de nadering van de bocht in de Mis sissippi bij Fort Jackson heeft de „Bonita" de binnenbocht willen nemen en daarvoor tijdig haar b.b.-oever opgezocht, zoals voor opvarende schepen normaal en gebruike lijk is. Toen daarop te ongeveer 3.50 uur even over stuurboord het toplicht en het groene boordlicht van de „Indian Prince" werden waargenomen, heeft de „Bonita" een sig naal van twee korte stoten gegeven met de fluit, daarmede te kennen willende geven, dat zij bakboord wilde aanhouden, waarna, toen dit signaal door de „Indian Prince" niet werd beantwoord, de loods Van een van de werven van J. en K. Smits scheepswerven n.v. te Kinderdijk is te water gelaten een drijvend baggerwerk- tuig met lepel- en rotsbrekersinstallatie, een zogenaamde lepelbagger, genaamd „Kaser". Dit werktuig wordt gebouwd voor de Industriële Handelscombinatie „Holland" te Den Haag in opdracht van de „Suez Canal Authority" te Cairo. Het werktuig is bestemd om in het Suezka naal materiaal op te baggeren, dat met een ander baggerwerktuig niet of moei lijk verwerkt kan worden, zoals rotsen of harde grond met grote stenen. De door een 22,5 ton zware rotsbeitel gebroken stukken kunnen met een 3,8 kubieke me ter grote lepel van de kanaalbodem wor den verwijderd en in langszij liggende bak ken worden gestort. De lepelbagger is 38 meter lang. De tewaterlating geschiedde door de di recteur van de „Suez Canal Authority", de heer Mohsen Idris. Bij de plechtigheid waren onder meer aanwezig de ambas sadeur van de Verenigde Arabische Repu bliek in ons land, dr. Ali Assad Khandji met echtgenote en de consul-generaal van deze republiek in Amsterdam, de heer El Ashry. Voorts gaven vertegenwoordigers van het ministerie van Buitenlandse Za ken en van het ministerie van Economi sche Zaken en van het Egyptische minis terie van Landbouw en de Nederlands- Egyptische Kamer van Koophandel van hun belangstelling blijk. aan boord van de „Bonita" gemeld signaal heeft herhaald, terwijl hij nog meer bak boord heeft laten houden tot stijf onder de b.b.-wal. Al die tijd bleef men het groene boordlicht van de „Indian Prince" waarnemen. Plotseling draaide de „Indian Prince" hierop, zonder enig signaal of andere waar schuwing" te geven, naar stuurboord, waar bij dit schip steeds meer de koerslijn van de „Bonita" naderde. Dit geschiedde op zo korte afstand, dat hoewel direct daarop door de loods van de „Bonita" onder het geven van een aantal attentiesignalen volle kracht achteruit werd gecommandeerd, wélke order door de machinekamer onmid dellijk is opgevolgd, vrijwel terstond daar op de „Bonita" de „Indian Prince" in de midscheeps heeft aan- en overvaren, waar bij laatstgenoemd schip in tweeën is ge broken ,is gekanteld en onder water is verdwenen. Naar het oordcel van de Raad volgt uit het vorenstaande, dat noch aan betrok kene J. H. B., kapitein van de „Bonita", noch aan betrokkene K. K., tweede stuur man van de „Bonita" en op het ogenblik van de ramp met de wacht belast, schuld aan de aanvaring kan worden verweten, weshalve de Raad beiden vrijspreekt van schuld daaraan. De Raad betreurt, dat bij deze ramp vier opvarenden van de „Indian Prince" het leven hebben verloren. Overigens wil de Raad nog opmerken, dat hij met enige bevreemding uit de mond van genoemde kapitein en stuurman heeft vernomen, dat geen van beiden, hoewel zij reeds enige malen tevoren op de Missis sippi hadden gevaren, bekend was met het bestaan van een reglement speciaal voor de western rivers, dat ook van toepassing is op de Mississippi. De Raad is van oordeel, dat onder de ge bleken omstandigheden beiden niet alleen van het bestaan van dat reglement, maar ook van de inhoud daarvan op de hoogte hadden behoren te zijn. hetgeen door tij dige raadpleging van een zeemansgids, met name van de Engelse uitgave van de West Indian Pilot, zonder veel moeite mogelijk zou zijn geweest. Verder acht de Raad het bepaald on juist, dat aan boord van de „Bonita" geen uitkijk op de bak was geplaatst. Deze moet nodig worden geacht zowel als wacht bij de ankers als voor uitkijk in een bochtig vaarwater. Tenslotte is de Raad van oordeel, dat het voorzichtig zou zijn geweest, indien aan boord van de „Bonita" alleen reeds met het oog op de bocht bij Fort Jackson de vaart bij de nadering van die bocht ware verminderd en dat dit feitelijk had behoren te geschieden, toen op het eerste signaal van twee korte stoten van de „Bonita" door de „Indian Prince" niet werd geant woord. Het bestuur van de IJmuidense voetbal- vex-eniging „Stormvogels" heeft met in gang van 1 juni voor het seizoen 1960- 1961 tot trainer benoemd de heer Franz Rybicki, thans in dienst bij de vereniging DFC (Doi-drecht). In 1940 speelde hij als middenvoor in het bex-oemde Oostenrijk- se team „Rapid" en bezette in dit elf tal later ook de back-plaats. Van 1947 tot 1950 speelde hij voor „Vienna" en tot 1953 kwam hij uit voor de eerste divi sieclub „Kapfenberg". De laatste zeven jaren van zijn actie ve voetballoopbaan speelde hij uitsluitend als back. De heer Rybicki trainde enige .iai-en in Griekenland en is de laatste twee jaar bij DFC werkzaam geweest. Naast zijn trainer-diploma's is deze oefenmeester ook in het bezit van het Oostenrijkse diploma elektrotechnisch-in- genieur. Geen „schaakweer" De strijd om de persoonlijke schaakti tels van Haarlem, die deze week zou moe ten beginnen is voor onbepaalde tijd uit gesteld. De belangstelling met name van de sterke spelers blijkt op dit moment niet groot te zijn. Vei'moedelijk vindt dit zijn oorzaak in het feit dat de NHSB nog bekerwedstx-ijden houdt waarbij enkele spelers zijn betrokken. Voor „Het Oosten" zit de promotiecompetitie met de daai-- aan verbonden spanning nog volop in ge dachten. Voeg daarbij de voor schaken allerminst aantrekkelijke weersgesteld- heid en het feit dat enkele spelers er niets voor voelen in de kwetsbare viei-- kampen te spelen, dan is er voor de or ganisatoren alle aanleiding geweest de wedstrijden naar een later tijdstip te ver schuiven. De inschrijving zal opnieuw worden opengesteld. GROENTEVEILING De noteringen op de gx-oenteveiling te Bevex-wijk waren woensdag: spinazie ZVi 20, rabarber 527. bloemkool 2274, sla 1028, prei 2766, radijs 48, postelein 41—54. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Flut van Rotterdam; Francina, Mantyluoto; Kaap Sint Vin cent. Valdemarsvik, hout voor Zaandam; Schel- deslroom, Fowey; Otto, Hamburg; Thorpe Grange, Rotterdam; Togokust, Antwerpen; David M, Nor wich; Joseph Frering, Pepel, erts Hoogovens; Tvventhe, Londen; Homberg. Hamburg; Colum bus, Londen; Suriname, Rotterdam; Goeree, Nor- talje: Dagfria, Einden; Tosteroe, Gefle, erts voor Hoogovens: Pollux, Hamburg; Amvntas, Ham burg; Draco. Rotterdam; Teunika, Rochester, la den Hoogovens: Leo, Rotterdam: Goote, Antwer pen: Mynias, Rotterdam; Fodgoe, Rotterdam; Amnion, Antwerpen. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Areas van Rotterdam; Hu.vbergen. Calais; Anna Elisa- beth, Londen: Gjendefjell, Norfolk; Loppersum, Le Havre; Zuiderkerk, Antwerpen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Maria Schulte naar Sundsvall; Kontiki, Vastervik; An- ge.ia. Dagenham. walsmateriaal van IJmuiden: Narek, Mena Al Ahniadi; Mira, Helsinki; Elbrus, Novorossisk: Jan Brons, Antwerpen: Anne. Rot terdam. ledig Hoogovens: Holland, Odense, wals materiaal van IJmuiden: Gruno, Saint Broge: Peregrine. Harlingen; Batavier 3, Rotterdam: Barlind, Kiel; Martha Ahrens, Hamburg: Flut. Gothenburg; Trito, Rotterdam; Wodan. Gdynia; Frans Böhmer. Rotterdam: Randfontein, Bremen: Hornstern. Hamburg: Oranjestad. Hamburg; Da- homeykust, Antwerpen; Hammelwarden, Ham burg. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Sichlwall naar Christinahamn: I.Tstroom. Portsmouth: Otto, Hamburg: Poti, Rotterdam; Marmara, La Guaira; Artemis, Curagao. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7