Washington slaat geen acht op dreigementen Nederland overwint felle Duitse tegenstand en boekt succes TARVO moutbrood HET WEER Patisserie Dekkers Landbouw wordt in het plan Hallstein opgenomen VERMIST VENLO'S MEISJE WERD IN BOS GEWURGD VERMAAT FRANKEN HAZENBERG Auto met soldaten in sloot gekanteld Noors protest bij de V.S. tegen gebruik van bases Agressieve bedoelingen worden in een nota aan Moskou tegengesproken Haringlogger ramde spoorbrug bij Leiden aardbeiensoezen 32 ct. DE E.E.G. EN DE LANDBOUW Ontsnapte psychopaat heeft bekend Automatiek J. N. TROMP BROEKEN In de krant van heden: Elf gewonden Watersnood in Hongkong Kans op buien Treinverkeer kreeg drie kwartier vertraging Het woord is aan Kroesjtsjev op expositie smaakt zo heerlijk, vooral als het gebakken is door ROOMBOTER KALFSVLEESCROQUETTEN VRIJDAG 13 MEI 1960 45e JAARGANG NUMMER 160 kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 5 ij b» m sn lit Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Ij 1| jffji ill 1(^11 jfpsifl f|^ |t j| 1 fj^ ÉT^Ii ll^n r Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. J1L Jgg J§g pIL JlL Jn hL hL i» franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekeninc ITmuider Courant no 129288 Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 1529S. DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ^gbaS Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Sinds dinsdagmiddag heeft de Neder landse delegatie met minister Marijnen en minister De Pous een hardnekkige strijd moeten voeren tegen het standpunt van Frankrijk, Italië en Duitsland dat overigens aan het gesprek begon met het standpunt dat het opnemen van de landbouw in de versnellingsprocedure in beginsel onaanvaardbaar was dat voor cle handel in agrarische produkten een voorwaardelijke regeling zou worden getroffen. Deze zienswijze kwamen erop neer, dat in het komende half jaar een studie zou moeten worden gemaakt van de ontwikke lingen in de agrarische industrie der ver schillende landen, waarna tegen het einde van 1960 een beslissing zou moeten wor den genomen, waarvoor bovendien nog eenstemmigheid was vereist. Met klem betoogde minister Luns tijdens de uren lange debatten, die herhaaldelijk werden onderbroken voor telefoongesprekken met de regeringen in alle zes hoofdsteden van de Gemeenschap, dat de agrarische sec tor recht had op een gelijke behandeling als de industrie, dus ook zonder voor waarden. De formule De bijna 20 formules, die donderdag door de ministers van de zes landen voor de landbouw werden gewogen en te licht bevonden leidden ten slotte tot een oplos sing, die aan de minimum-verlangens van ons land konden voldoen. Deze oplos sing, die naar Nederlandse opvatting slechts een kleine stap betekent op de weg naar een snellere landbouwintegratie, houdt het volgende in: 1) De maatregelen, die zijn voorzien in het verdrag en waarvan de toepassing ten achter is geraakt, moeten voor 31 decem ber van dit jaar worden ingevoerd. Dit artikel slaat op de achterstand bij de ope ning van landbouwcontingenten door de Bondsrepubliek, die onder meer heeft na gelaten deze per 1 januari jl. met tien percent te verhogen. 2) De voorbereiding van een gemeen schappelijke landbouwpolitiek van de zes landen der E.E.G. zal worden voortgezet en versneld. 3) De landbouwmaatregelen als onder deel van de versnellingsprocedure zullen o 1 januari 1961 van kracht worden. 4) De ministerraad van de E.E.G. zal een onderzoek instellen naar de moeilijk heden, die ontstaan bij de landbouwmaat regelen als gevolg van afwijkende concur rentieverhoudingen. pag Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 13 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Op en om het Binnenhof5 In de Vishal en op zee7 Medische verzorging 7 Uit stad en omgeving7, 9 Agenda van IJmond en Haarlem 9 Uitgaan in Haarlem13 Feuilleton 15 Horen en Zien15 Kunst 15 Beeldverhalen 15 Economisch nieuws17 Effecten en Geldmarkt 17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 DU nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's 5) Indien deze moeilijkheden op 31 de cember nog bestaan kan de Executieve Commissie aanvullende maatregelen voor stellen, die slechts met eenstemmigheid door de Ministerraad kunnen worden ge wijzigd en met gekwalificeerde meerder heid worden goedgekeurd. Behalve over deze algemene bepalingen ten aanzien van het landbouwbeleid in de E.E.G. zijn voorts de volgende concrete maatregelen aanvaard: 1) De douanetarieven in de Gemeen schap voor niet-geliberaliseerde landbouw- produkten worden verlaagd met een aan vullende vijf percent, zodat de totale ver laging ten aanzien van de basisrechten 25 percent zal bedragen (twee jaarlijkse verlagingen van tien percent plus de aan vullende vijf percent). 2) Er zullen in tegenstelling tot de in dustrie geen regelingen worden getroffen voor het aanpassen van de nationale douanetarieven aan het toekomstige bui tentarief, omdat hierin is voorzien in het toekomstige gemeenschappelijke land bouwbeleid. De 20 percent verlaging van het buitentarief voor de industrie zal dus niet van kracht zijn voor de landbouw. 3) De globale contingenten zullen tot aan het einde van de eerste etappe van de Gemeenschappelijke Markt worden ver hoogd met jaarlijks 20 percent; volgens het verdrag loopt de eerste etappe eind 1961 af, doch zijn twee verlengingen van elk een jaar mogelijk. (Vervolg op pag. 9) Op de Herenweg in Woubrugge (ge meente Rijnsaterswoude) is vanochtend een vrachtauto, die deel uitmaakte van een militaire kolonnc, van de weg geraakt en van de berm in de sloot naast de dijk ge kanteld. In de wagen zaten achttien mili tairen, van wie er elf met verwondingen naar ziekenhuizen zouden zijn overge bracht. Naar de Legervoorlichtingsdienst mede deelt reed een kolonne van vier drietonners van de 647ste Werktroepencompagnie, op een plaats waar de weg gedeeltelijk is op gebroken en de rijbaan dus is versmald, toen een tegenligger naderde. De eerste van de vier militaire auto's kon de ver smalling nog net passeren. De tweede en volgende moesten uitwijken. De tweede kantelde daarbij van de weg in de sloot, de derde kwam half in de sloot terecht en de vierde bleef in de berm hangen. In de tweede wagen werden elf personen ge wond. Zeven lichtgewonden zijn naar Haarlem overgebracht, vier ernstig ge wonden van wie één zeer ernstig zijn naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. OSLO (Reuter) Noorwegen heeft bij de Verenigde Staten geprotesteerd tegen het voornemen om het in Rusland neerge haalde verkenningsvliegtuig U-2 op een Noors vliegveld te laten landen. Dit heeft de minister van Buitenlandse Zaken Lange in het Noorse parlement meegedeeld. WASHINGTON (Reuter De Verenigde Staten hebben in een nota aan de Sovjet unie met klem de Russische beschuldiging tegengesproken, dat de vlucht van het op 1 mei neergeschoten Amerikaanse spiona- gevliegtuig enige agressieve bedoeling heeft gehad of ten doel had afbreuk te doen aan de topconferentie van de volgen de week. Volgens de Verenigde Staten zou juist de behandeling van deze week door de Rus sische regering twijfel kunnen doen rijzen over haar bedoelingen ten aanzien van aangelegenheden als deze. De nota, welke in Moskou is overhandigd, is een ant woord op een Russische nota van twee da gen geleden waarin gedreigd werd met vergeldingsmaatregelen als de Ameri kaanse verkenningsvluchten zouden wor den voortgezet. In de Amerikaanse nota, die veel korter is dan de Russische, wordt niet gewaagd van het Russische dreige ment. Wel wordt gezegd, dat de Amerikaanse regering aan de Parijse conferentie op 16 mei zal deelnemen met de bereidheid om tot het uiterste samen te werken bij het Vier doden, dertien vermisten en meer dan zesduizend daklozen, dat is de droeve balans van de ernstigste over stroming sinds zeventig jaar, welke Hong Kong heeft getroffen. De over stromingen zijn het gevolg van uitzon derlijk zware regenval boven de Britse kroonkolonie. zoeken naar overeenkomsten die vermin dering van de spanningen beogen, met in begrip van doeltreffende waarborgen te gen een onverhoedse aanval, die kwesties als de onderhavige onnodig zullen maken. De Verenigde Staten zeggen, dat hun po litiek om inlichtingen over de Sovjet-Unie te verzamelen door middel van Ameri kaanse vliegtuigen op louter defensieve doelen gericht is. MOSKOU (Reuter-AFP) Het Russische persbureau Tass zegt dat de Amerikaan se nota opnieuw bevestigt dat de verken ningsvluchten over Russisch gebied tot de vaste Amerikaanse tactiek horen. Tass noemt de Amerikaanse verklaring dat de vlucht geen agressieve bedoelingen had noch de topconferentie wilde beïnvloeden „in strijd met alle logica". In een voor Japan bestemde uitzending van radio Moskou is donderdagavond ge zegd dat een aanval met een kernraket zal worden gedaan op Amerikaanse bases in Japan, Turkije, Pakistan, of Perzië van waar een vliegtuig met een kernbom op stijgt voor een vlucht over Russisch ge bied. Men weet nooit zeker, aldus de uit zending, dat een Amerikaanse basiscom mandant niet op eigen gezag tot een der gelijke vlucht besluit. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL, 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL, 223596 TWEKA BIKINI'S Advertentie Verwachting tof morgenavond: Plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Vanmorgen om ongeveer kwart over acht is de haringlogger KW 25 Wilhelmi- na I uit Katwijk tegen de Vinkbrug over de Oude Rijn bij Leiden gevaren, met het gevolg dat de spoorrails over de brug ont zet werden. Het drukke treinverkeer op de lijn AmsterdamRotterdam moest ge- Thorbecke: Een wezenlijk talent zoekt zichzelf een rechter. staakt worden om herstelploegen van de N.S. gelegenheid te geven, de schade te verhelpen. Dit werk werd in ijltempo uit gevoerd, zodat de treinen reeds na een half uur de brug weer langzaam passeren kon den. Om negen uur kon de treinenloop normaal hervat worden. A.s. ZATERDAG een tractatie Rijk gevuld met slagroom. Wij verwerken uitsluitend roomboter. CENTRUM GALERIJ - TELEF. 4302 De Russische premier Nikita Kroesjtsjev heeft woensdag een onverwacht bezoek gebracht aan de tentoonstelling van het neergehaalde Amerikaanse spionage- vliegtuig in een gebouw in het Gorki- park te Moskou. De foto toont hem bij de vliegershelm van piloot Powers (Radiofoto) Advertentie Na dagen van afmattende besprekingen, eerst in Luxemburg en daarna donderdag in Brussel, heeft Nederland kunnen bereiken, dat de landbouw niet zal worden geïsoleerd bij de voorgestelde versnelling van de Europese Economische Gemeenschap. Na vrijwel veertien uur onafgebroken vergaderen kon de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, donderdagavond tegen middernacht mededelen, dat met de industrie ook de landbouw op 1 januari 1961 sneller in de Gemeenschap zal worden geïntegreerd. „Zelden heb ik dergelijke zware onderhandelingen moeten voeren", aldus zei minister Luns, die de houding van de Duitse delegatie „uiterst negatief" noemde. „Alleen de wetenschap, dat de Nederlandse delegatie het gesprek over de versnelling zou afbreken, indien over de landbouwkwestie geen resultaat zou worden bereikt, heeft tot het akkoord geleid", aldus de Nederlandse minister, die de voor de landbouw getroffen maatregelen een „aanvaardbare regeling" noemde. Solterdom-ihog mej de pure Kenluckyy die lekkere shag in de handige Het sinds dinsdagavond vermiste zestien-jarige meisje Joke van Groe- nendaal, de oudste uit een gezin van zeven kinderen in Venlo, blijkt die avond omstreeks acht uur te zijn ver moord in een met berken en struik gewas begroeid gebied, behorend tot het natuurreservaat „De Snelle Sprong" onder de gemeente Tegelen. De plaats van het misdrijf is onge veer een kilometer van de Duitse grens gelegen. De verdachte, de 24- jarige K. M., die gistermiddag gear resteerd werd, heeft na een verhoor van ongeveer twee uur door de Ven- lose politie een volledige bekentenis afgelegd. Hierbij is komen vast te staan, dat M. met nog een tweede verpleegde uit de psychiatrische inrichting te Heiloo op 5 mei is ontsnapt. Tezamen zijn ze in zuidelijke richting getrokken, waarbij ze onderweg diverse kleine inbraken hebben gepleegd, onder andere in Rotterdam en in Breda. Voorts hebben ze 350,- gestolen bij de te Waalwijk woonachtige ouders van de an dere ontsnapte jongeman, die verder niets met de moord op Joke S. heeft uit te staan. M. vond zijn kameraad te onerva ren en is alleen verder gegaan. Hij is in Hilvarenbeek terecht gekomen, waar hij buiten en in een hotel foto's heeft geno men, onder welke ook een van zichzelf in een spiegel. Met bus en trein is M. vervolgens naar Venlo gereisd, waar hij maandag aan kwam en de gemaakte foto's liet ontwik kelen. Nadat hij hotelkamer had gehuurd, bezocht hij een eethuisje, waar hij, zoals gisteren gemeld, via een serveuse in con tact kwam met zijn slachtoffer die hij ont moette in hotel „De Bovenste Molen". Hier en ook in de omgeving heeft hij fo to's van haar gemaakt. Vermoedelijk on der voorwendsel dat hij ook in de vrije natuur foto's van haar Wilde maken, heeft hij haar naar het eenzaam gelegen ter rein aan „De Snelle Sprong" gelokt, waar hij zijn misdaad heeft gepleegd. Hij wurgde haar met een sjaal, die hij kort tevoren in Venlo had gekocht. Na het lijk slechts gebrekkig te hebben verstopt is M. eerst naar Tegelen gegaan en ver volgens via het pontveer in Steyl naar Baarlo, waar hij een lunchroom en een café heeft bezocht. In een schuur heeft hij geprobeerd een auto te stelen, hetgeen mislukte. Hij stal vervolgens een oude da mesfiets,waarmee hij naar Kessel reed. Daar bemachtigde hij een betere fiets. Hiermee reed hij naar Weert na vermoe delijk onderweg in Haelen nog een inbraak te hebben gepleegd. Van Weert is M. met de trein naar Heerlen vertrokken. De nacht bracht hij door in Eijgelshoven, van waar hij gistermorgen in Maastricht arri veerde. Hier bestelde hij een hotelkamer. De eigenares van het hotel, die de pu- blikaties en de foto van M. (Het in Venlo ontwikkelde zelfportret) in de pers had had gezien, kreeg argwaan, ofschoon M. inmiddels zijn snor had afgeschoren. Zij waarschuwde de politie. De man had zich in zijn kamer opgesloten en hield de deur aanvankelijk op slot. Toen hem gezegd werd, dat zijn ontbijt gereed was, ontsloot hij de deur, waarna de politie hem kon inrekenen. Na aanvankelijk ontkend te hebben, viel M. door de mand toen de bewijzen zich tegen hem opstapelden, dankzij het snelle efficiënte speurwerk van de Venlose re- cherche. die aan de hand van de foto's Advertentie snel de identiteit van M. heeft weten vast te stellen. Via de fotozaak waar M. zijn filmpje had gebracht en waar men aan zijn dialect meende te horen, dat hij uit Tilburg afkomstig was, leidde het spoor naar deze stad. Na contact met de re cherche in Tilburg opgenomen te hebben, is men direct naar Hilvarenbeek vertrok ken, omdat de Tilburgse politie het hotel op een van de foto's herkende als staande in dit dorp. Daar bleek M. zich onder zijn eigen naam te hebben laten inschrij ven. Primeur In de nacht van dinsdag op woens dag heeft M. in Heerlen nog enkele café's bezocht en daar gevraagd om de nieuwsberichten aan te zetten. Hij gaf zich uit voor journalist en zei ver zot op primeurs te zijn. Hier legde hij ook de zeer belastende verklaring af, dat hij een primeur kon leveren omtrent een meisje, dat met een sjaal was vermoord. Bij het verhoor ver klaarde hij aanvankelijk, dat dit op de moordzaak „Blonde Dolly" sloeg. De sjaal, waarmee M. het misdrijf heeft gepleegd, is later in Tegelen gevonden. Daar had iemand ook reeds zijn fototoe stel gevonden, dat hij had weggeworpen. M. was, ter beschikking van de regering, in de inrichting te Heiloo geplaatst. Hij heeft een zeer uitgebreid strafblad, waar op echter nog geen zedendelict voorkwam. Onder andere is hij in Nice, Frankrijk, ook tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld. In zijn hotel te Venlo bleek hij een tas te hebben achtergelaten, waarin zich een zakboekje bevond. De opsporing van het slachtoffer vond gisteravond om zeven uur plaats met behulp van een speurhond van de rijkspolitie uit Maastricht. Bij zijn bekentenis verklaarde M., tot zijn daad te zijn gekomen, omdat het meisje begon te gillen. Dr. Zeldenrust zal heden in het zieken huis te Tegelen nog een sectie op het lijk verrichten. Advertentie ONS SUCCES PLANETENWEG 4 - TELEFOON 4008 Zie ook onze advertentie elders in dit blad. Advertentie Alles is even lekker en fjjn, Nog beter dan het moet zijn. Ik weet daarom gewis Dat HAZENBERG mjjn banketbakker is. (Inz.: Mevr. A. v. d. Worp, Lange Nieuwstraat 462, ontvangt een fijne hazelnoottaart.) ZATERDAG A.S.: een verrukkelijke MOCCA-HAZELNOOTTAART voor 2.— Advertentie ENORME SORTERING PANTALONS OVERHEMDEN COLBERTS PLEIN 1945 no. 48 - TELEFOON 7349 Vraagt zichtzending. Advertentie

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1