Koersfluctuaties aan de Beurs van Amsterdam CONJUNCTUURPOLITIEK NOG OMSTREDEN ZAAK De beurs Reacties op het akkoord over de landbouw Prof. Verrijn Stuart over de EEG Conflict op Alkmaars groenteveiling NIEUWE PIJPLEIDING VAN KARLSRUHE NAAR BEIEREN SCHEEPVAARTBERICHTEN Belgisch blad bestrijdt agrarisch defaitisme 17 EUROPEES PARLEMENT Lager dividend Van Nievelt, Goudriaan Meer coördinatie nodig Detaillisten willen gros siersmonopolie doorbreken De buitenlandse handel van Benelux in febr. Melkexport-order van 25 miljoen Interimdividend NISU De Benelux 26% 427% 257% Trekking premielenïng Amsterdam 1959 ZATERDAG 14 MEI 1960 Het tweedaagse economische debat in het Europese Parlement te Straatsburg is geëindigd met een rede van de Franse vice-voorzitter van de E.E.G. Executieve Commissie, Marjolin, die de verzekering gaf, dat het werk van de Gemeenschap gebaseerd is op vier gulden regels: volle dige werkgelegenheid, aanhoudende eco nomische ontplooiing, stabiliteit van de prijzen en behoud van het evenwicht op de betalingsbalans van de zes landen. Marjolin sprak er zijn vreugde over uit, dat de E.E.G.-Ministerraad zijn instem ming heeft betuigd met het plan voor een versnelde totstandkoming van de Euro- markt. Uit het debat, waarin twintig spre kers hun licht over de conjunctuurvraag stukken hebben laten schijnen, kan wor den opgemaakt, dat men algemeen voor stander is van een actieve conjunctuurpo- litiek, die economische recessies tegen gaat, doch men verschilt duidelijk van mening over de vraag, hoe dit doel moet worden bereikt. De oprichting van een conjunctuurraad van de E.E.G., die donderdag door de socialist Deist namens de economische commissie was bepleit naar het voorbeeld van het Nederlandse Centrale Planbureau, vond de heer Janssen (KVP) voorlopig niet gewenst. Men diende zich te hoeden voor een inflatie van Europese organen. Voorlopig zou men de diensten van de onlangs door de E.E.G.- Exécutieve Com missie in het leven geroepen conjunctuur commissie zoveel mogelijk moeten benut ten. Hij vond op dit punt de heer Mar jolin aan zijn zijde. De Nederlandse afgevaardigde de heer Neder'horst had aanzienlijke kritiek op de Europese Investeringsbank. Het blijkt, dat de bank leningen voor ontwikkeling ver strekt tegen een rente van vijf en een kwart percent. Dat is hoger dan de ren tevoet in verscheidene E.E.G.-landen, waaronder Nederland. Het gevolg hiervan is, dat de investeringsbank een gediffe rentieerde rentevoet moet invoeren zodat ook landen met een lagere rentevoet van de investeringskredieten kunnen profi teren. Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoom vaart Maatschappij n.v. in Rotterdam stelt voor het dividend te bepalen op zes per cent in contanten (vorig jaar zeven per cent, waarvan twee percent in contanten en vijf in aandelen). „Het resultaat is mager, maar we zijn niet helemaal ontevreden," zo luidt de eer ste, voorlopige reactie op de in Brussel be reikte overeenstemming over de versnel ling van de E.E.G., die we uit kringen van de georganiseerde landbouw vernamen. Verheugd was men dat Nederland bij deze zeer moeilijke onderhandelingen, waarbij een gezamenlijke Duits-Franse weerstand moest worden overwonnen en van de zijde van de Benelux-partners geen noemenswaardige steun kwam, toch heeft kunnen bereiken wat nu bereikt is. Dat de versnelling nu in principe ook voor de landbouw zal gelden en dat de acht erstand bij de contingentsverhogingen zal worden ingehaald, betekent zeker winst en „een stukje werkelijkheid van de E.E.G.". Aan de andere kant, zo meent men in deze kringen., bevat de overeenkomst al lerlei clausules die haar weer wat uithol len. Onder andere doelde men daarbij op de afspraak, dat een onderzoek zal wor den ingesteld naar de moeilijkheden, die bij de landbouwmaatregelen kunnen ont staan als gevolg van afwijkende concur rentieverhoudingen. Dat de verlaging van het buitentarief niet voor de landbouw zal gelden kan ons, politiek gezien, in een moeilijke positie brengen tegenover de „zeven" en in een land als Amerika zal het de gedachte kunnen aanwakkeren dat de E.E.G. voor wat de landbouw betreft de protectionistische kant op wil. „Wil de Europese Economische Gemeen schap tot ontwikkeling komen, dan is naast unificatie van het beleid in een aantal sec toren der volkshuishouding óók een niet onbelangrijke mate van coördinatie op eco nomisch cn sociaal gebied, met name op dat van de conjunctuurpolitiek cn het be leid met betrekking tot de betalingsbalans, vereist". Deze mening verkondigde prof. dr. G. M. Verrfjn Stuart, voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, tijdens een koffiemaaltijd van het departement Amsterdam van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Prof. Verrijn Stuart sprak over „mogelijkheden en grenzen van coördinatie van de econo mische politiek in de E.E.G.". De unificatie beperkt zich volgens het verdrag tot de douanepolitiek, de handels politiek, het landbouwbeleid, het vervoer beleid en het concurrentieregime. Volgens spreker eist iedere internationale econo mische toenadering op basis van liberali satie van het verkeer van goederen, dien sten, personen en kapitalen en met hand having van vaste wisselkoersen, een rede lijke mate van coördinatie ten aanzien van de economische politiek, en wel in het bijzonder ten aanzien van de conjunctuur- politiek en het monetaire beleid. Dit is volgens prof. Verrijn Stuart in het ver leden voldoende aangetoond. Spreker achtte de verwijten, dat het verdrag van Rome over de coördinatie van de economische politiek tekort schiet, slechts ten dele gerechtvaardigd. Gezonde coördinatie is volgens spreker voorlopig slechts bereikbaar op basis van een zekere regionale differentiatie. Voorlopig zal het zwaartepunt van de coördinatiepolitiek ge legen moeten blijven in het vlak van de maatregelen, die elke lid-staat op eigen verantwoordelijkheid dient te treffen ter handhaving van zijn interne en externe monetaire evenwicht en aan de wederzijdse hulpverlening zal niet meer dan een be scheiden, aanvullende rol toevallen. Naar zijn mening is het gevaar van kredietver lening, dat de zwakke tegen de sterke lan den gaan aanleunen, zoals ook in de E.B.U. is gebeurd. Bij de Alkmaarse veiling is het vrijdag tot een conflict gekomen tussen de gehele georganiseerde kleinhandel in groente en fruit en de Alkmaarse vereniging van grossiers. Het conflict is ontstaan om een betalingsregeling, doch heeft een veel ver der strekkende achtergrond. Een vijftig tal detailhandelaren uit Alkmaar en om geving heeft namelijk door het stichten van een eigen inkoopcombinatie een po ging gedaan, aan een monopoliepositie van grossiers in groente en fruit in Ne derland een eind te maken. De inkoopcombinatie,' A.B.I.M. gedoopt, werd eind vorige week opgericht. Het be stuur van deze A.B.I.M. verzocht het be stuur van de Alkmaarse veiling opslag ruimte in de veilinghal te mogen huren, zoals ook de grossiers doen, terwijl zij tevens gebruik wilde maken van de in casso-dienst van de veiling. Deze dienst verzorgt al jaren de betalingen van de detailhandel aan de grossiers. Toen het veilingbestuur aan de grossier vereniging meedeelde, dat het aan de ver zoeken van de A.B.I.M. wilde voldoen, doch daarbij, gezien de morele verplichtin gen jegens de grossiersvereniging, als voorwaarde wilde stellen, dat de A.B.I.M. ter veiling niet zou mogen handelen in verse groente van Nederlandse herkomst, liet de grossiersvereniging weten, daarmee niet akkoord te kunnen gaan. Het dage lijks bestuur van de veiling heeft daarna alle niet-contractuele afspraken, waarbij die met de grossiersvereniging, opgegeven om vrijheid van handelen te verkrijgen. Veiling terzijde geschoven De grossiersvereniging reageerde daar op met het besluit, dat betalingen van de détailhandelaren aan de vereniging voortaan rechtstreeks aan het kantoor der vereniging of per giro of via de bank dienen te geschieden. De incassodienst van de veiling werd dus terzijde geschoven. Daarop kwam vrijdag de gehele georgani seerde detailhandel in het geweer. Een spoedvergadering werd belegd waarop ook hoofdbestuursleden van de landelijke orga nisaties aanwezig waren. Besloten werd tot een tegenactie. De kleinhandelaren zullen niet meer van de grossiers afne men, totdat de betalingsregeling via de incassodienst van de veiling zal zijn her steld. Dit besluit werd gisteren ter vei ling omgeroepen en uitgevoerd. Er was voor gezorgd, dat de kleinhandel toch vol doende keuze had. Enkele grote oliemaatschappijen, welke reeds sinds geruime tijd West-Duitsland van olie voorzien en die reeds in het begin van dit jaar blijk gaven van hun belang stelling voor het vestigen van verwerkingscapaciteit in Beieren, hebben besloten de noodzakelijke voorbereidingen te treffen voor de oprichting van een nieuwe pijp leidingmaatschappij, aldus deelt Shell-Nederland mede. De betrokken maatschappijen zijn: BP Benzin und Petroleum A.G., Deutsche Erdöl A.G., Deutsche Shell A.G., Esso A.G., Gelsenberg Benzin A.G., Mobil Oil A.G. in Duitsland, Scholven Chemie A.G., Wintershall A.G., waarvan enkele hun brandstoffen aan de markt brengen door de BV-Aral A.G. Het doel van de onderneming is de aan leg en de exploitatie van een pijpleiding die zal lopen van Karlsruhe naar Beieren en die de in dat deel van West-Duitsland te bouwen raffinaderij van ruwe olie zal voorzien. Men verwacht dat deze pijplei ding op haar beurt zal worden voorzien van ruwe olie door de internationale pijp leiding die van Lavera naar Straatsburg en Karlsruhe loopt. De pijpleiding die in Lavera begint en waarvan kan worden aangenomen dat de bouw in 1963 zal zijn voltooid, wordt aangelegd door de Société du Pipe-line-sud-Européen. De pijpleiding van Karlsruhe naar Beieren ongeveer 250 km lang met een diameter van 55 cm zal een aanvangs- capaciteit hebben van vier miljoen ton per jaar. Dit project zal een investering van ongeveer DM 100 miljoen vergen. Zonodig kan door uitbreiding van het aantal pomp stations de capaciteit van de pijpleiding aanmerkelijk worden opgevoerd. Verwacht wordt dat noch de terreinge steldheid, noch andere belemmeringen de aanleg van de pijpleiding kunnen vertra gen, zodat het mogelijk zal zijn de bouw en ingebruikneming geliike tred te doen houden met het grotere Lavera-Karlsruhe project en de voltooiing van de raffina derij in Beieren. Na de verschillende mogelijkheden grondig te hebben onder zocht, zijn de belanghebbende maatschap pijen tot. de overtuiging gekomen dat het voorgestelde tracé het meest aantrekkelijk is, vooral uit een economische oogpunt, en dat het een regelmatige en concurrerende aanvoer van ruwe olie naar Beieren zal garanderen. Volgens mededeling van het secretariaat- generaal der Benelux Douane Unie, ge steund op cijfers verstrekt door het Cen traal Bureau voor de Statistiek van Neder land en het Nationaal Instituut voor de Statistiek van België, bedroeg de waarde van de invoer uit derde landen tijdens de maand februari 1960 ƒ2.177 miljoen (febr. 1959 ƒ1.695 miljoen), terwijl Benelux voor een waarde van 1.989 miljoen (febr. 1959 1.412 miljoen) naar derde landen uitvoer de. Ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1959 betekent dit derhalve een toeneming van de Benelux-invoer met 28 percent en een toeneming van de Benelux- uitvoer met 41 percent. De intra-Bene.luxhandel gaf tijdens de maand februari 1960 het volgende beeld te zien: invoer in de BLEU uit Nederland f 181 miljoen (febr. 1959 158 miljoen), in voer in Nederland uit de BLEU 243 mil joen (febr. 1959 214 miljoen). De toene ming van de intra-Benelux-handel tijdens de maand februari 1960 t.o.v. dezelfde periode in 1959 bedroeg zowel van noord naar zuid als van zuid naar noord onge veer 14 percent. Ten behoeve van de in Europa vertoe vende Amerikaanse militairen heeft melkexport Sterovita n.v. tezamen met het Coöperatieve Melkproduktiebedrijf Domo in Drente opdracht ontvangen voor de levering van 45 miljoen liter melk en melkprodukten gedurende het tijdvak van 1 juli 196030 juni 1961. Met deze exportorder is een bedrag van 25 mil joen gemoeid. Het is de elfde maal in successie dat Sterovita deze jaarorder heeft gekregen en het is in deze reeks de grootste die tot dusver is ontvangen. Zowel het melkwinningsgebied Domo in Drente als de Sterovitafabriek te Dor drecht staan onder voortdurende con trole van de Amerikaanse Veterinaire Dienst, welke zeer hoge eisen stelt aan de kwaliteit van het produkt. De in papier verpakte melk wordt dagelijks vanuit Dordrecht met koeltreinen naar West- Duitsland vervoerd en met koelauto's naar Frankrijk. Het bestuur van de Nederlands-Indone sische Suiker Unie n.v. in Den Haag heeft besloten op rekening van het boekjaar 1959 een interim dividend betaalbaar te stellen ad 15 per aandeel nominaal groot 150. In verband met lopende onderhandelingen, waarvan de uitslag bepalend is voor het bedrag dat in de loop van dit jaar op het kapitaal van de vennootschap zal worden terugbetaald, kan zo deelt de directie verder mede de algemene vergadering van aandeelhouders, waarin ten aanzien van een voorstel tot terugbetaling dient te worden beslist, nog niet worden bijeen geroepen. Aalsdijk 13 v. Mobile n. Texascity. vrijdag, dat er drie factoren in het don derdag door het Belgische parlement goed gekeurde verdrag voor de Economische Unie tussen de Benelux-landen zijn, die in België ongerustheid doen ontstaan. Als eerste noemt het blad de mening van som migen, die de Benelux zien als een dob belspel, dat alleen ten behoeve van de Nederlanders wordt gespeeld. „Dit is een opvatting, die de zaken wel erg eenvou dig voorstelt. De vrijmaking van het han delsverkeer zal uiteindelijk de meest ef- ficiënten en de meest dynamischen tot voordeel strekken". Als tweede factor noemt La Métropole de concurrentie op het gebied van de land bouw, een ernstig en moeilijk vraagstuk. Het blad noemt het echter defaitisme, wanneer vertegenwoordigers van de Bel gische landbouw weigeren het verdrag goed te keuren uit angst, dat het tot een liberalisatie zal komen, voordat de harmo nisatie in de landbouw een feit zal zijn. „Het is juist dat de harmonisatie aan de definitieve vrijmaking van de handel in agrarische produkten vooraf moet gaan, aldus het blad, dat doelend op de in het verdrag opgenomen overgangsperiode van vijf jaar betoogt, dat deze termijn vol doende moet zijn voor het gelijkmaken van de concurrentieverhoudingen in de landbouw en dat geen noodlottig uitstel daarvan moet volgen. „La Métropole" betoogt voorts, dat het verkeerd is te veronderstellen dat de Be nelux overbodig zou zijn geworden door het instellen van de E.E.G., daar de drie landen hierin gezamenlijk een „vierde macht" kunnen vormen. Emissie Demka Naar wij vernemen hebben bij de uitgifte van i.020.000 nominaal aandelen Koninklijke Demka Staaltabrieken n.v. te Utrecht nagenoeg alle hou- ders van claims van hun recht tot inschrijving I Naess Tiger 13 190 m. w.z.w. L'end n. Brem.haven, gebruik gemaakt. Noordwijk 13 215 m. z.z.w. L. Palm. n. Monrovia. Abbedijk 13 550 in. w.z.w. Landsend n. Antwerpen. Abbekerk 13 v. Yokohama n. Takobar. A.bida 13 15 m. n.w. Bornholm n. Rotterdam. Achilles 13 675 m. w.z.w. Azoren n. Le Havre. Acila 17 te Kaapstad verwacht. Acmaea 15 in Suezkanaal verwacht n. Spezia. A.donis 14 te Hamburg. Aegis 13 v. Mobile n. Port Arthur. Agamemnon 13 te Paramaribo verwacht. Akkrumdijk 13 450 m. o.z.o. Bermuda n. Liverpool. Alcor 13 500 m. z.o. St. Helena n. Las Palmas. Aldabi 13 v. Santos n. Rio de Janeiro. Algorab 13 25 m. z. Wight n. Las Palmas. Alpherat 13 310 m. w. Dakar n. Las Palmas. Amerskerk 12 v. Genua n. Port Said. Amstellaan 13 140 m. n.w. Singapore n. Singapore. Andijk 13 320 m. o.z.o. Bermuda n. Havana. Area 13 500 m. z.w. Azoren n. Landsend Arendskerk 14 te Melbourne verwacht. Argos 13 te Rotterdam n. Lissabon. Arnedijk 13 v. Tampa n. New Orleans. Astrid Naess 13 400 m. z.o. Halifax n. Kiel. Attis 12 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Averdijk 13 295 m. o.z.o. Bombay n. Tuticorin. Baarn 13 v. Antwerpen n. Amsterdam. Beninkust 14 te Freetown verwacht. Bengalen 13 v. Los Angeles n. San Francisco. Bennekom 13 te Trinidad v. Barbados. Blitar 13 v. Genua n. Marseille. Bonita 14 te Charleston. Bosco 13 v. Cochin n. Bombay. Breda 14 te Ciudad Bolivar verwacht. Calamares 13 300 m. 7.. Kp. Antonio n. N. Orleans. Caltex Amsterdam 13 420 m. n.o. Mombassa naar Kaapstad. Caltex Arnhem 13 195 m. o. Gibraltar n. R'dam. Caltex Delfzijl 13 10 m. n.w. Schiermonnikoog n. Rotterdam. Csltex Eindhoven 13 400 m. w.z.w. Manilla naar Yokohama. Caltex Nederland 13 v. Abadan n. Bahrein. Calt. The Hague 13 130 m. n.o. Socotra n. P. Elizab. Caltex Utrecht pass. 14 Bahrein n. Karachi. Carillo 13 40 m. z.w. Kp. Corrientes n. Armuelles. Cartogo 13 te Barrios verwacht. Casamance 13 te Rouaan v. Duinkerken. Castor 13 1 m. z.w. Kp. St. Vincent n. W.-Europa. Ceres 13 te Puna v. Huacho. Charis 13 te Wageningen verwacht. Cinulia 12 610 m. n.w. Kaapstad n. Durban. Clavella 14 te Mersey verwacht. Cleodora 14 et Devonport verwacht v. Hobart. Cradle of Lib. 13 165 m. w.n.w. Alexandr .n. Gibr. Crania 13 27 m. z.z.o. Wight n. Genua. Dalerdijk 14 v. Londen n. Cristobal. Delft 13 te La Guaira verwacht v. Amsterdam. Diogenes 13 28 m. n.o. Sombrero n. Antwerpen. Dongedijk 14 te Antwerpen. Dordrecht 13 v. Marseille n. Genua. Drente 14 te Port Swettenham. Eenhoorn 13 v. Lattakia n. Mersin. Friesland SSM 14 te Dimston verwacht. Friesland KRL 13 145 m. w. Algiers n. Lissabon. Fravizo 13 v. Casablanca n. Leningrad. Gaasterkerk 14 v. Port Said n. Genua. Gaasterland 13 v. Recife 14 te Bahia verwacht. Graveland 13 te Breinen v. Amsterdam. Hathor 12 te Rotterdam n Algiers. Heelsum 13 v. Duinkerken. 14 te Antwerpen. Hera 12 v. Barbados v. Trinidad. Hersilia 12 te Emden v. Bremen. Hilversum 14 te Lake Charles. Holland 13 v. Antonia Enes n. Macuze. Hoogkerk 13 v. Djibouti n. Singapore. Hydra 13 te Port Au Prince. Iberia 13 70 m. w.n.w. Stavanger n. Archangel, lvooi-kust 14 te Freetown. Kaap Hoorn 13 te Amsterdam. Kabylia verm. 14 v. Rotterdam n. Eastham. Kalinga 13 te New York verwacht. Kamperdijk 13 550 m. n.n.w. Azoren n. N. York. Kara 14 bij Hoek van Holland verwacht. Katelysia 14 te Puerto La Cruz verwacht. Kelletia 19 te Mersey verwacht. Kellia 18 te Las Palmas verwacht. Kenia 14 bij Hoek van Holland verwacht. Kerkedijk 13 v. New York n. Boston. Khasiella verm. 13 v. Three Rivers n. Curacao. Kinderdijk 14 te Tampico verwacht. Kopionella 20 te Curacao verwacht. Koratia 13 v. Curacao, 14 te Pto. Miranda verw. Korenia 13 v. Rouen n. Curacao. Korovina 13 v. Pta. Cardon n. Buenos Aires. Korenia 13 v. Rouen n. Curacao. Krebsia 25 te Buenos Aires verwacht. Kreon 13 te La Guaira verwacht. Krvptos 13 v. Rotterdam n. Sundsvall. Lnarderkerk oass. 13 Port Sudan n. Suez. Leeuwarden 13 v. New Orleans n. Havana. Lekkerkerk 13 40 m. n.w. Cochin n. Karwar. Leuvekerk 13 v. Bombay n. Bhavnagar. Lissekerk 14 v. Bandar Mashur n. Suez. Lombok 13 v. St. Nicolas n. Kaapstad. Loosdrecht 13 130 m. z.o. The Brothers n. Suez Maas 13 2 m. w Kp. St. Vincent n. Antwerpen. Maaslloyd 14 te Penang. Mariekerk 13 v. Antwerpen n. Rotterdam. Maron 13 v. Maracaibc n. Puerto Cabello. Medon 13 te La Gpaira. Meerkerk 14 te Marseille. Memnon 14 te Puerto Limon verwacht. Mentor 13 63 m. w ri-.w> Algiers n. Tripoli. Mississlppilloyd 13 te New Orleans. Moordrecht 13 v. Suez n. Mena. Munttoren 13 630 m. z.w. Dakar n. Curacao. Mvlady 14 te Nowendo verwacht. Nestor 13 v. Georgetown n. Curacao. Notos 12 15 m. w. Gibraltar n. Antwerpen. Neder-Waal 13 v. Djeddah n. Djibouti. Neder-Eems 13 v. Rabaul n. Tandjong Mani. Naess Lion 13 te Port Said. Naess Comm. 13 120 m. n.o. Massawa n. Antwerp. ACTIEVE Slot 6/5 Gisteren AANDELEN A.K.U 470/ 461/ Bergh Jurg 285/ 283/ Van Berkel 288 gb 294 gb Calvé Delft 792 830 Deli Mij 173.50 173.20 Fokker 394 390 Ford 430 gb 425 gb Van Gelder 269/ gb 266 gb Hoogovens 628'/2 619% Müller N.B 445 448 Ned. Kabelfabriek 470 gb 463 gb Philips 935 gl 947 Philips Pref 278 271 gb Unilever 835 gl 833/ Wilton Fijenoord 188/ gb 188/ Billiton le 443 440 Billiton 2e 343 348 Dordts. Petr 691 686 Dordts. Petr. 7% Pr. 691 687 Kon. Petr. 1 a 20 147.— 147.— Kon. Petr. 5 a f 20 145.80 f 145.40 Kon. Petr. 50 a 20. (145.40 gl 145.30 Moeara E 1305. 1305 Moeara E. 1 Wb 2030 gl Moeara 4 Wb 1972. 1950. H.A.L 135 gl 138/ Java-China Pak 142/ 142/ K.L.M 108.— 108 K.N.S.M. N.B 174/ gl 174 Kon. Paketv 133 130/ Stv. Nederland 152'/» gb 152 Niev. Goudr 134 135/ v. Ommeren 251 gb 258 Rotterd. Lloyd 138 143/ Scheepv. Unie 140/ 143/ gl OBLIGATIES Nederland 1959 4/.. 99% 993/,n Nederland 1959 4/.. 97/ 97% gl Staffell. 1947 3/-3.. 92'/» 91<s/l(i g Tnvesteringcertif. 3.. 97/ 97'/tr, Tnvest.cert. 1962-64 3 97/ 97,5/J(! B.N.G. Won.b. '57 6 109%„ 1093/ir B.N.G. W.b. '58/59 4/ 98/ 98"/t(i Z.-Holl. 1956 4/.... B.N.G. 1958 5/ 103/ 103/ B.N.G. W.b. '52 4/.. 96'/i0 B.N.G. rentesp. 1952 170 170 A.K.U. 1944 3/ 98% b 99 Alb. Heijn w.obl. 55 4 121/ 121 Va Coöp. melkc. 1951 4 99 b 99 b Phil. 250-1000 '51 4 95«%„ 94/ PEGEM 1-2 1957 6.. 109% 109/ Convert, obligaties Billiton 5 138 137/ Boeke Huidek. 4/ 103/ - Borsumij 3/ 81/ 81/ Ketjen 4 275 Ver. Mach. 1000 5 152/ Fremieleningen Slot 6/5 Gisteren A'm (c en a) '33 100 3 100 b 101 id. Pr.obl. '51 id. 2/ 84 84 id. 1956-3 id. 2/ 95/ 95 R'dam 1957 id. 2/ 99/ Z.-Holl. 1957 id. 2/ 94/ 95 AANDELEN Beleggingsmijen H.B.B. bel. d. 1/1 pb. 1735 1733 Wereldenergie 398 401 Interunie (50 194 194 Robeco (50 ƒ214.50 ƒ214.50 Unitas f 50 499 (483 Ver. Bezit v. 1894 50 118.— ƒ118.50 Can. Gen. Fund. c.v. 12% Chem. Fund. c.v. 11/ 11/ Mass. Tnv. Tr. c.v. 12/ 11% Tel. Elec. Fd. c.v. 8/ 8 Bank-, krediet- en verzekeringswezen Amst. Bank 339 339 H.B.U. c.v 214% 217 Ned. Midd.st.b 163/ 167 Ned. Overzee B 155 154 R'damsche B 285 280/ Slavenb B 163/ 164 Twents. B. 5-1000 c.v. 264 261 CULTURES Cult. Bank 36% 35 Amst. Rubber 108/ 109/ H.V.A 166 gl 162'/; gl Senembah 535 539 Besoeki fab 75 70 27 Ngombezi cult 229 229 N.I.S.U 292/ 290/ Vorstenl. 250—500 4 VS 5 Handel en industrie A.I.M.E 247% Alb. Heijn 411/ 411/ Alg. Norit 677 655 Alkmaar Mach 262/ 264 Amstelbr 405 402 Amst. Ballast 345 exd. 351 Amst. Droogd. 284 286 A.N.I.E.M. N.B. 58 55/ Becht Dyser. 181 Beeren Trie 118 116/ Bergh. papier B 265 Blijdenst. 1000.....— 160/ 160 b Bols Likeur 540 552 Borsumij 1000 59 57 Breda Mach 272 282 Brocades 336'/; 340 Bronswerk B 138/ 137/ Bührmann Pap 440 436 Bijenkorf 466 470 Centr. Suiker 295 304 Cobra 235 228 Curat;. H. Mij 159 159/ Dikkers Co 339 333 Dorp Co D.R.U Duyvis Elec. Dordt Emb. Houth Erdai Excelsior Met vi ifingfabr Gerofabriek N 3. Geveke Gist- Spir. Grofsmederij Güntzel en Sch Hagemeijer Havenwerken Hazemeijer Heem, v. d Heemaf Heineken Hero Cons Heybr.-Zéland Hoek Mach Holl. Kattenb Holl. Beton Holl. Constr Hoogenbosch Hooimeyer Indola Internatio Int. Gew. Bet Jongeneel Kemo Cors Ketjen K. Zw. Key Houth Kiene 1000 Kondor, De K. N. Papier K. N. Zout Koudijs Kromhout Mot K.V.T Leeuw Papier Lett. Amst Lindeteves Lijempf L. Gel. Delft Maxw. Land Meel. Ned. Bak. Meteoor Beton Naard. Ch. F. Ned. Aann. Ned. Dok N. Scheepsb... Nelle, Van Nyma Nijverd.-ten Cate Oranjeb Overz. Gas N.B. Pap. Geld Pont Houth. Reineveld Riva Rott. Drgd Rouppe v. d. Voort.. Rutten's Bier Rijnstaal Rijsdijk Schelde N.B Slot 6/5 76/4 105 218 176'/2 143 506 147/ 111?* 170 b 405 1 305% 144 172 306 177 220/ 340 533 174 262 510 b 100/ b 301 245 416 157% 210 249 1 485 497/ 190% 285 260 265 735 203 174 325 301 378 b 237 343 b 185/ 402 149 153/ 347 354/ 267 538 1 245 168 360 590 125 183 139 277 260 Gisteren 79% 100/ 214 172 143 508 Z 144 109/ 174 412 305 155 174 271 181 352 220 341 530/ 179 262 92 307 237/ ex 412 157% 208 248 b 500 505 289 260 273 750 205 177 330 310 n. g. ex. 128/ 108/, 232 502 b 360 188 402 149% 149/ 146/ 129/ 325 353 267 549 Z 236 174 361 589 121 181 138/ 280 1 264 Schokbeton A B Scholt. Aard Schuttersveld Sikkens Groep Simon de Wit Smit Transf Smuld. Mach Spaarnest. 5-1000 Spanjaard Stokvis 500-1000 St.spinn. Tw T.B. Marijnen Thom. Drijver iThom. Mf 500 jThom. Hav jTw. Kabel Tw. O. H Unil. 1000 eert. 7 c. pr. Unil. 1000 6 c.pr ,Unil. 1000 afl. 4%c.pr. I Union Rijw jUtermöhlen Utr. Asphalt 'Veen Spinn Ver Zwolsman Ver. Blik Ver. Mach (Ver. Touw 1 Victoria Bisc Vihamij Vliss. Katoen Vredest. Rubb. Vromen Pap Walvischvaart Wernink's Bn Wessanen Wit's Textiel ;Wyers' Ind Zaalberg Z.-Holl. Bier Zwanenburg-Org. Ver. Staten Am. ENK A Am. Motors Am. Sum. Tob Am. T&T. 5-10$100 Anaconda Atch. Top Bethl. Steel Cities Serv. 10 a 10 Curt. Wright Du Pont Nem. 10 $5 Gen. Electr. Gen. Motors Kenne. Copp. N.Y. Centr. Railr. Norf. West. Railw. Proct. Gamble Repub St Shell Oil St. Oil N. J. Texas Inst. U.S. Steel Canada Can. Pac. Railw. Int. Nickel Slot 6/5 139/ 615 248 620 274 111% 472 b 120'/ 226/ 164/ 176 675 265 1 165 428 exd. 70 149/ 128 89 279 1 138 300 212 191 143/ 505 400 304 112 146/ 263 180 320/ 120 599/ 21 21/ 2515/i 88 87/ 5013/i« 49'/; 22 22/ 44/ 43/ 41/ 20 18/ 211/ 207 87% 88/ 44/ 45 79%„ 79'Vifi 21/ 59 60/ 65 63'/; 41/ 41/ 205/ 221 75% 76/ 24/ 104%„ Gisteren 135 ex 639 270/ 114% 470 118/ 230/ 164/ 180 685 260 161% 438 65 1 151% 128/ 89 190 273 274 500 1 139 326 208% 305 190'/» 145 506 399 300 111 142 266 178 324 Z 115 595 Neverita 13 te Stanlow verwacht. Oranje 13 v. Suez n. Colombo. Ouwerkerk pass. 13 Lissabon n. Genua. Orestes 14 te Rotterdam. Overijsel 13 v. Rotterdam n. Bremen. Osiris 14 v. Port of Spain n. Puerto Ordaz. Orestes 13 23 m. o.n.o. Terschell.band n. Pernis. Ossendrecht 13 150 m. w.z.w. Lissabon n. Gdynia. Ootmarsum 13 te Hamburg v. Bremen. Philippia 13 v. Mena n. Gibraltar. Trins Casimir pass. 13 Kp. Race n. Montreal. Polydorus 13 v. Liverpool n. Dublin. Papendrecht 13 74 m. w. IJmuid. n. Novorossisk. Prins Casimir pass. 13 Kp. Race n. Montreal. Frov.singel 13 750 m. w. Landsend n. Avonmouth. Pr. der Nederl. 13 870 m, n.o. Barbados (bestem.). Prins Willem V 13 te Montreal. Philidora 14 in Suezkan. verw. n Mena Al Ahm. Fhiline verm. 14 te Early n. Mena Al Ahmadi. Ridderkerk 13 te Marseille. Roebiah 13 v. Penang n. Madras. Randfontein 14 v. Bremen n. Hamburg. Roepat 13 v. Mogadiscio n. Penang. Rondo pass. 13 Dakar n. Kaapstad. Saloum 13 et Fecamp. Scheldelloyd 12 v. Aden n. Penang. Salatiga 13 te Port Swettenham. Soestdijk 14 v. Rotterdam n. Antwerpen. Samarinda 13 v. Durban, 14 te Lorenco Marques. Schelpwijk 13 rede Pta. Cardon, 14 te Curacao. Schie 13 v. Hamburg n. Rotterdam. Schielloyd 13 ten anker Bangkok. Stad Arnhem 13 v. Ceuta n. Emden. Stad Breda 13 v. Kaapstad n. Dakar. Statendam 13 v. New York n. Southampton. Straat Mozambique 14 te East-London. Straat Torres 13 v. Lorenzo Marques n. Penang. Skade 13 40 m. w. Tarifa n. Nantes. Slamat 14 v. Akaba n. Aden. Stad Maassluis 13 65 m. z.w. K. Finist. n. IJmuid. Scnegalkust 13 150 m. n.n.w. Lissab. n. Freetown. Sc.ion 13 480 rn. w z.w. Oucssant n. Rotterdam. Stad Haarlem pas. 13 St. Vincent n. Italië. Stad Rotterd. 13 25 m. z. Minorca n. Civ. Vecchia. Stad Gouda 13 485 m. z.z.w. L. Palm. n. IJmuiden. Stanvac Djirak 13 te Sungeigerong. Tibia 13 v. Port Sudan n. Massawa. Tiimanuk 13 v. Shanghai n. Hongkong. Talisse 13 v. Marseille n. Port Said. Tamo 13 v. Lagos, 14 te Takoradi verwacht. Tjiluwah 14 te Singapore. Tjitjalengka 14 te Singapore. Towa 14 et Santos verwacht. Tiitarum 13 450 m. n.n.o. Brisbane n. Auckland. Tibia 13 v. Port Sudan n. Massawa. Tabian 14 v. Port Said n. Alexandrië. Tweelingen 14 te Rotterdam. Van Linschoten 13 v. Nagoya n. Kobe. Van Neck 13 te Napier. Van Linschoten 13 v. Nagoya n. Kobe. Vasum 15 in Suezkanala n. Bandar Mashur. Vivipara 13 te Montreal verwacht. Woltersum 13 v. Savannah n. Le Havre. Wonosari 13 v. Bangkok n. Makassar. Waterman 13 550 m. n.w. Fremantle n. Fremantle. We-sterdam 13 240 m. z. Kp. Race n. New York. Willemstad 13 te Paramaribo verwacht. Ijssel 13 v. Lissabon n. Barcelona. Zaankerk 13 te Rotterdam. KLEINE VAART Admiralengrachl 13 te Hamina. Appingedam 13 20 m. z. Ouesant n. Lisabon. Areas 12 v. Amsterdam n. Savona. Atlas 13 v. Kopenhagen n. Gothenburg. Boreas 12 30 m. n.o. Kp. Palos v. Gibr. n. Genua. Draco 12 v. Aarhus n. Amsterdam. Flevo 13 dw. Sandhammern n. Stockholm. Ihas 13 60 m. z.w. Casquets n. Antwerpen. Joost 12 te Domsjö v. Ostrand. Kaap St. Vincent 12 v. Zaandam n. Delfzijl. Manto 12 v. Stade n. Buitenhuizen. Midas 12 te Famagusta n. Limassol. Netta 9 v. Genua n. Casablanca. Phidias 12 5 m. z.o. Kp. Vincent n. Oran. Ponza pass. 13 ET-11 v. Zaandam n. Delfzijl. Thaletas 12 et Malta n. Rotterdam. Wilpo 11 te Norrsundet v. Skutskaer. SLEEPVAART Argus pass. 12 Vlissingen n. Gent. Gele Zee 12 v. R'dam n. Gent, 13 terug te R'dam. Maas 9 te Dakar. 103/ Goed prijshoudend tot iets hoger Voor de laatste dag van deze beursweek was de stemming voor de internationale waarden bij de opening lichtelijk verdeeld. De omzetten waren, in verband met het naderende weekeinde, over de gehele linie minimaal. De orders van het publiek wa ren dun gezaaid en de beroepshandel hield het beursboekje gesloten. Er kon rustig van een vakantiedag gesproken worden. In het laatste beurshalfuur trokken de koer sen voor de meeste internationals aan bij een tamelijk actieve handel door aankopen voor Amerikaanse rekening. Aandelen Philips openden een drietal punten hoger op 945. Gedurende het verdere beursver- loop werd 948 voor de èlektrostukken be taald. Unilever steeg van 830'/2 tot 834. AKU daalde van 462 tot 460 doch verliet de beurs op circa 462, onveranderd. Olie noteerde op 145.30 een halve gulden ho ger. In certificaten Hoogovens gaat de laat ste tijd heel weinig om. Het fonds was prijshoudend op 618. De scheepvaarten waren verdeeld. De handel had niet veel om het lijf. Van de cultuurwaarden lagen Amsterdam Rubber en certificaten Deli eerder iets hoger. In de buitenlandse sector waren noteringen in de Mexicaanse leningen overbodig, nu deze leningen worden afgelost. Deze fond sen noteerden van tijd tot tijd tussen de 14 en 21 dollar. De laatste verhandeldag van claims Vettewinkel bracht een advies prijs van 800 tot 825, neerkomende op 182 V2 percent voor de nieuwe aandelen. Aandelen A.S.W. Apparatenfabriek kregen een vijftal punten lagere adviesprijs op 265. ondanks de dividendverhoging van 12 tot 14 percent. Certificaten Calvé noteer den 831 (800) (ANP). Boeke Pluidekoper van 153 op 152. Figée van 185 op 186. Spaarnestad van 470 op 47914. VERHANDELDE FONDSEN 12 mei 13 mei Totaal 447 446 Hoger 132 (29.5%) 160 (35.9°/o) Lager 201 (44.9%) 167 (37.4%) Gelijk 114(25.6%) 119(26.7%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U462—464 464 Kon. Olie145.—145.50 145.20 Philips 946—951 950/ Unilever 836"-.—839 gl 837 Hoogovens 618 gl New York: vast Het was gisteren de derde dag achtereen dat de Newyorkse effectenbeurs hoger lag. Ook de omzet steeg Winsten van 2 en 3 dollar waren verspreid over de gehele lijst. En er waren groter avances, zoals bijna 8 dollar voor Minneapolis-Honeywell. Enkele recente favorieten kregen het moeilijk. Po laroid daalde ongeveer 2 Op de voorgrond (redende groepen waren die der staalwaar- den, auto- en elektronische fondsen. De winsten bij de staalfondsen liepen tot ruim 2 dollar. De omzet vrijdag was 3.750.000 aandelen. In totaal werden 1227 fondsen verhandeld. 715 hoger en 301 lager. Het industriegemiddelde kwam van 607.87 op 616,03, dat van spoorwegen van 138,54 op 139,47 en dat van openbare nutsbedrijven van 89,06 op 89,19. (UPI) Gisteren is de vijfde trekking gehouden van de 2'/- percent premielening Amsterdam 1959. waarbij de premie van 100.000 viel op nummer 4 van serie 19071, die van 50.000 op nummer 2 van serie 3030, die van 20.000 op nummer 7 van serie 16954, die van I 10.000 op nummer 8 van se rie 16810 en die van 5000 op nummer 2 van serie 77. De volgende vijf obligaties werden uitgeloot met een premie van 1000: nummer 5 van serie 77. nummer 8 van serie 12338, nummer 8 van se rie 8205, nummer 9 van serie 18997 en nummer 7 van serie 3030. De bezitters van de volgende vijf obligaties zagen zich een premie van 500 toé vallen: nummer 3 van serie 19071, nummer 2 van serie 3959, de nummers 7 en 9 van serie 8205 en numjner 1 van serie 19511. Tenslotte werden 105 niet hierboven genoemde obligaties uitgeloot met 125 elk.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 17