Captein, Rol en Van Sluys door noodweer kansloos voor zege VELPO Walküre kan Wilschot, Winston, Hanover en Very Nice verslaan De opstellingen Nederlandse tennissers kregen op eerste dag 0-2 achterstand DE RONDE VAN NEDERLAND Vroege ontsnapping van De Roo werd beloond SPORT TIJDENS HET WEEKEINDE ZATERDAG 14 MEI 1960 19 5e ETAPPE Stablinsky won eerste "rit van Ronde van Duinkerken Davis Cup-ontmoeting tegen Groot-Brittannië Doè het zelf met vau Ceta-JBever Tydens het noodweer, dat vrijdagmiddag boven Limburg woedde, zyn Joop Captein, Jan Rol en Bram van Sluys het slachtoffer geworden van een beslist onverantwoorde lijke route-keuze van het parkoers van de Ronde van Nederland. Op een smal grint pad tussen EIsloo en Geulle, dat door de stortregens het aanzien van een rivier bedding had gekregen, stootte het voorwiel van Captein temidden van een orgie van opspuitend modderwater en rondspringende kiezelstenen in stukken en behoorden Rol en Van Sluys tot de vele slachtoffers van lekke banden. Op dit stukje „hel" van nauwelijks een kilometer lengte viel het grote peloton na 142 km in vele kernen uiteen. Tot de gelukkigen die vrijwel zonder schade de begane grond even voor Geulle bereikten, behoorden Baens, Kersten, Post, Van der Steen, Zagers, Joossen, Niesten en Van den Eynde, acht renners van de elf, die in de rit naar Assen een vrijwel onaantastbare positie in de voorste gelederen hadden verworven. De overige drie stonden met verbeten gezichten langs de kant. Deze pech betekende het einde van hun aspiraties, want zij raakten niet minder dan 7 minuten en 15 seconden achter. De Radium-ploeg waarvan Captein en Rol deel uitmaken, verloor dus twee kans hebbers en het was slechts een zeer schrale troost voor dit zwarte eskadron, dat de winnaar van de Ronde van Sar dinië, Jo de Roo, de eerste prijs in Sittard voor de neuzen van Altweck, Lahye, Wim van Est en Molenaers wegkaapte. De Roo had na 90 kilometer de basis voor zijn zege gelegd, toen hij in zijn eentje uit het wandelende peloton demar reerde. Veel opschudding veroorzaakte zijn vlucht niet en alleen terwille van de posities in het ploegenklassement werden de Belg Marien en Piet Steenvoorden in zijn spoor gezet. Even later presenteerden ook de twee „Jeffen" zich de Limbur ger Lahaye en de Brabander Coone. Dit was een paar kilometer voor Roer mond (101 km) precies halverwege de koers De eerste dikke- regendruppels van een dreigend onweer begeleidden dit vijftal bij. hun uittocht. Zij konden nauwelijks enige verfrissing brengen in de broeiende atmosfeer, die op barsten stond. Tussen Roermond en Linne voegden de Duitser Altweck en de Belg Molenaers zich bij de Vluchtelingen en toen brak het onweer los. Het werd zo donker, dat de volgauto's zich moeizaam met volop brandende kop lampen een weg moesten banen door het bijna ondoordringbare regengordijn. De tocht langs de linker-Maasoever over smalle landelijke weggetjes werd een ver schrikking voor de renners. Op sommige plaatsen konden de landerijen de zond vloed niet meer verwerken en baande het water zich een uitweg dwars over het par koers. Dan gingen de ranke wieltjes bij na tot aan de assen onder en spoot het water de toch al doorweekte coureurs om de bren. In EIsloo de woonplaats van Sjefke Janssen, die nu in de ronde triomfen viert alsj ploegleider, had de kopgroep een voor sprong van twee minuten 50 seconden verövérd.'Twëè kilometer verder in de' afdaling van de Maasberg, in feite niets anders dan een korte afrit gevolgd door een smalle grintweg, kwam de karavaan terecht in de reeds eerder geschilderde poel, die het peloton in talloze stukjes uit een reet. Slechts een twintigtal renners bereikte ongeschonden de andere oever. Hierbij bevonden zich Baens, de drager van de oranjetrui, Peter Post, Jaap Kersten, Coen Niesten, Ab van der Steen en de Belgen Zagers, Joossen en Van den Eyn de. Achter hen ploeterden renners, ploeg- Jo de Roo, winnaar van de vierde etappe van de Ronde van Nederland kreeg in Sittard het gebruikelijke kusje van de Ronde-Miss. En omdat De Roo na een barre tocht ietwat smoezelig aan de finish was verschenen moest de miss even later door een soigneur weer toonbaar gemaakt worden. leiders en mecaniciëns om de opgelopen schade zo snel mogelijk te herstellen. Voor velen kwam dit herstel te laat, ook voor Joop Captein, Jan Rol en Bram van Sluys, die met tranen in de ogen hun kansen op de eindzege hier in de modder poel te niet zagen gaan. Het kleine groepje leiders was voor pech gespaard gebleven. Maar hun aan deel in de tegenslagen van deze dag vrijdag de dertiende kwam in het toe ristenoord Valkenburg (170 km), waar zij voor gesloten spoorbomen een minuut moeten wachten. Intussen was de groep achter hen vooral door het harde wer ken van Wim van Est steeds dichterbij gekomen. Bij het verlaten van Valken burg bedroeg de achterstand op De Roo en zijn makkers nog slechts twintig se conden. Op 2 min. 10 sec. reed een groep je met Frans Mahn, terwijl Captein, Rol en Van Sluys met een aantal achterblij vers al bijna zeven minuten op zich lie ten wachten. Piet Steenvoorden en Jef Coone hadden te veel van zichzelf gevergd en moesten uit de kop lossen. Op de heuvels van het Zuidlimburgse land slaagden De Roo, Molenaers, Marien en Lahaye, die gezel schap hadden gekregen van Wim van Est na een spectaculaire sprong, erin hun geslonken voorsprong weer wat op te voe ren, terwijl achter hen Jo de Haan en Piet Damen die in deze ronde nog bijna niets hadden laten zien, de hoofdmacht verlieten. Maar de leiders waren voor hen onbereikbaar en zij moesten zich met een zevende en achtste plaats tevreden stel len. De spurt van de grote groep werd gewonnen door het rappe Amsterdamse sprintertje Hennie Marinus. De Radium-ploeg leed na het afvallen van Captein en Rol als kanshebbers op de individuele eindzege ook een belangrijk verlies in het ploegenklassement. De zwar- W ielrennen ten, die na drie dagen met slechts 29 se conden achterstand op de Locomotief de tweede plaats bezetten, verloren vrijdag ruim vijf minuten en werden voorbijge streefd door de Belgen van Pirelli. De Italiaan Mori die na het sluiten van de controle in Sittard binnenkwam, mag zaterdag toch in de vijfde etappe starten. Hij kreeg die toestemming wegens ab normaal slechte v/eersomstandigheden, die in deze vierde rit overheersten. De prestatieprijs in de vierde etappe ging naar de Nederlander Jo de Roo van de Radium-ploeg. De uitslagen De uitslag van de vierde etappe luidt: 1. De Roo (Radium, Ned.l 5 uur 6 min. 59 sec., met bonificatie 5.09.59; 2. Altweck (Torpedo, Did.) 5.06.59, met bon. 5.06.29; 3. Lahaye (Mimosa, Ned.) A Verzorging 1Z.MEI - 103 KM 5.06:59; 4. Wim van Est (Mimosa, Ned.) z.t.; 5. Molenaars (B.) (Acifit, Belg./Ned.) z.t.; 6. Marien (B.) (Pirelli, Belg./Ned.) 5.07.04; 7. De Haan (N.) (Simca, Belg./Ned.) 5.07.51; 8. Damen (Locomo tief, Ned.) z.t.: 9. Marinus (Caltex, Ned.) 5.08.28; 10. Van Gompel (B.) (Pirelli. Belg/Ned.) 5.08.28; 11. Baens (B.) (Acifit, Belg./Ned.) z.t.; 12. Zagers (B.) (Pirelli, Belg./Ned.) z.t.; 13. Coone (Caltex, Ned.) z.t,.; 14. Jacquemeins (B.) (Simca, Belg.- Neö.) z.t.; 15. Kersten (Locomotief, Ned.) z.t.; 16. Post (Radium, Ned.) z.t. Na de vierde etappe luidt het algemeen klasse ment: 1. Baens (B.) (Acifit, Belg./Ned.) 20.55.34; 2. Kersten (Locomotief, Ned.) 20.56.04 3. Post (Radium, Ned.) 20.56.06; 4. Zagers (B.) (Pirelli, Belg./Ned.) 20.56.36; 5. Van der Steen (N.) (Aci fit, Belg./Ned.) 20.56.36; 6. Joossen (B.) (Pirelli. Belg./Ned.) 20.56.42: 7. Niesten (Locomotief, Ned.) 20.56.42; 8. Van den Eynde (B.) (Pirelli. Belg.- Ned.) 20.56.43; 9. Captein (Radium, Ned.) 21.03.42; 10. Rol .Radium, Ned.) 21.03.51; 11. Van Sluys (Locomotief, Ned.) 21.03.57; 12. De Haan (Simca, Belg./Ned.) 21.05.34; 13. Maliepaard i Acifit, Belg.- Ned.) 21.05.57; 14. Wim van Est (Mimosa, Ned.) 21.06.32; 15. Marien (B.) (Pirelli, Belg./Ned.) 21.08.42. Na de vierde etappe luidt het algemeen ploe- genklasement: 1. Locomotief (Ned.) (Damen, Kersten en Niesten) 62 uur 48 min. 1 sec.: 2. Pirelli (België/Ned.) (Marien. Van Gompel en Zagers) 62.48.24; 3. Radium (Ned.) (De Roo, Post en Enthoven) 62.53.45: 4. Acifit (België/Ned.) 62.56.18; 5. Mimosa (Ned.) 63.35.06; 6. Caltex (Ned.) 64.01.43; 7. Simca (Belg./Ned.) 64.02.51; 8. Torpedo Duitsl.) 64.05.08; 9. Caballero (Italië) 64.41.10. Vrijdag is de eerste etappe gereden van de Ronde van Duinkerken, een wegwed strijd voor profs. Deze eerste etappe lever de een overwinning op voor de Fransman Stablinsky, die voor de 233 km 5 uur 59 min. 45 sec. nodig had. De beslissing viel in de eindsprint. De uitslag was: 1. Stablinsky (Fr.) 5.59.45; 2. Everaert (Fr.) z.t.; 3. Plankaert (Belg.) z.t.; 4. Elliott (Ierl.) z.t., 5. Beuffeuil (Fr.) z.t. In het tien nummers tellende program ma, dat zondagmiddag op de baan Mere- veld wordt verreden, staat vrijwel geen enekele uitgesproken favoriet. Of het moet Walküre zijn, die woensdag op Duindigt op werkelijk magistrale wijze weer haar oude klasse demonstreerde. Herhaalt zij deze verrichting in de Maastricht-prijs dan kunnen Winson Hanover, Very Nice en Koersen op Mereveld Wilschot haar slechts tot op afstand be naderen. Voor Vanadis is de taak veel te zwaar. Door Walküre's overwicht zullen enkele paarden ongetwijfeld de Vaals- prijs kiezen, waarin Vrijdag zijn seizoen debuut maakt. Deze klasse-draver zal het echter tegen Way Jewel zeer moeilijk krij gen, doch door de lange afstand zal de iets grotere kracht van Vrijdag de balans naar hem doen overslaan. Walter Hollan- dia is een mogelijk outsider. Ook in het internationale nummer zal het aan span ning niet ontbreken, daar Seigneur Bas- com tegen een sterke groep paarden moet optornen. Quick Hollandia G en Peterhof en wellicht ook Tarantella zullen ongetwij feld in een gesloten aankomst voor de zo veelste keer het nut van de foto-finish- apparatuur trachten te bewijzen. Bij de amateurs kan Wybo K opnieuw winnen, doch het zal de heer Zeeman meer moeite kosten dan bij de vorige ge legenheden. Vico BS en Victrix V steken in glanzende vorm en zijn ieder in staat deze favoriet te kloppen. Outsider is Qua- drupes. Bij de driejarige hengsten mag een zege worden verwacht van de trouwe Ybert D, die Ypermoron en Y van Hollandia wel aan kan. In de afdeling voor het zwakke geslacht gaat de voor keur naar Yvonne Hollandia, daar de fa voriet IJsselmonde vermoedelijk nog geen voldoende conditie heeft om dit snelle paard te houden. Hoewel het met Victor Maire twee keer achtereen volkomen mis was zal hij in de Margraten-prijs weder om groot favoriet zijn, daar hij het nede rige gezelschap in snelheid verre de baas is. Het gevaar komt van Union, wiens draf echter vaak niet wordt getolereerd. Zijn laatste koers was echter beter, zodat een verrassing niet is uitgesloten. In de autostartkoers heeft Wally Parisien thans de gunstigste plaats, welke hij tot het ein de toe met succes zal kunnen verdedigen. De wisperlturige Valmiki kan op de twee de plaats eindigen. Outsiders zijn Xuthus T en Wanda Axkit. In het zeventien paar den tellende veld van de Meerssen-prijs zal tacticus Nottelman met Yanno Han over zijn grote aanhang vermoedelijk niet teleurstellen. Welti, Xanthia S en William Hanover K maken deze koers echter zeer open. Het openingsnummer kan eindelijk eens een prooi worden van Welcome Lady, die daartoe de keuze Geersen uit Xiphon en Xirene Hollandia moet slaan. Nederland heeft de vlag moeten strij ken voor Groot-Brittannië in de tweede ronde van het toernooi om de Davis Cup (Europese zone). Weliswaar is de beslis sing nog niet gevallen, doch dit uitstel zal zeker geen afstel betekenen. Het vonnis is reeds op deze eerste dag getekend door Billy Knight en Michael Davies, respec tievelijk de Britse no 1 en no 3, die Wim Maris en Piet van Eijsden elk in drie sets naar een nederlaag leidden. De vreugde van een gewonnen set mochten we zelfs niet beleven, maar toch is het niet de debacle geworden, die de zwart kijkers verwachtten. Vooral Van Eijsden heeft zich sterk verdedigd en al mocht Davies dan niet in zijn grootste vorm ste ken, verdienstelijk was ongetwijfeld de tegenstand, die hij geboden heeft. De pessimisten schenen gelijk te krij gen, toen Knight in de eerste set Maris overrompelde en op 6-0 de eerste scher mutselingen afsloot. Maris scheen zo ge ïmponeerd door zijn tegenstander, dat hij in 't geheel geen controle op zijn slagen had. Bovendien kreeg hij daarbij nog een VOETBAL Van de semi-profclubs uit Haarlem en omgeving moeten alleen VSV en RCH in de eerste divisie B in het veld verschij nen. Voor beide elftallen staat er echter bijzonder veel op het spel. VSV maakt namelijk, zoals men weet, aanspraak op de bovenste plaats in deze afdeling, hetgeen automatische promotie met zich meebrengt. Bovendien bestaat er een redelijk grote kans, dat de Velsenaren indien zij morgen niet de volle winst zouden behalen nog mogen uitkomen in een nacompetitie, via welke zij toch nog in de eredivisie zouden kunnen belanden. Het gedrang aan de top van de ranglijst is namelijk intens. VSV moet het zondag opnemen tegen ZFC, dat niets meer te winnen of te verliezen heeft. Bovendien zullen de VSV-ers ongetwijfeld graag revanche willen nemen voor de 2-0 nederlaag die zij destijds in de Zaanstreek leden. En de mogelijkheid lijkt ons niet gering, dat de Velsense supporters na af loop reden tot juichen hebben. RCH zit in de zorgen. Dat is zonder meer duidelijk. Maar toch bestaat er voor de Racing nog wel degelijk een kans om de dans en in dit geval degradatie te ontspringen. Maar dan zullen de Haarlem mers zondag van Leeuwarden moeten win nen of op zijn minst gelijk moeten spelen tegen de Friezen. De laatste mogelijkheid lijkt ons het waarschijnlijkst. D F C 30 40 A G O V V 30 30 VSV 30 40 H D V S 31 28 Alkmaar 30 40 Eindhoven 30 27 Heracles 30 37 Helmondia 30 24 D H C 30 35 R B C 30 22 Leeuwarden 30 34 Graafschap 30 21 S H S 31 32 Limburgia 29 19 ZFC 30 31 RCH 29 17 Go Ahead 30 31 Twee punten in mindering. EDO kan nog steeds niet genoeg van het voetballen krijgen. Zondag ontmoeten de Haarlemmers namelijk voor de tweede achtereenvolgende keer Be Quick uit Gro ningen in de strijd om het (officieuze) kampioenschap van de tweede divisie. De vorige keer wonnen de Groningers en het zou ons niets verbazen als deze keer de EDO-ers aan het langste eind trokken. EDO speelt in de volgende opstelling: doel: Van der Berg; achter: Petterson en Van der Oord; midden: De Waard, Arnoldi en C. Koene; voor: Belfroid, Plaizier, Spiers, Koek en Leonhardt. HONKBAL Met het oog op de interland-ontmoetin gen met België, die zondag worden ge speeld, is het programma voor de hoofd klasse wederom geheel vervallen. Voor de eerste klasse staat alleen de plaatselijke ontmoeting tussen HCK en SC Haarlem op het programma. Deze ongetwijfeld span nende ontmoeting wordt op zaterdagmid dag in het Van der Aartsportpark gespeeld om 15 uur. Zondagmiddag wordt het honk- balveld van Haarlem officieel geopend met de interland NederlandBelgië. Omtrent de kracht van de Belgen is weinig bekend, al kennen we Robijns als een sterke wer per. Als hij in de Belgische ploeg is opge nomen, kan men op een enigszins gelijke strijd rekenen, anders wordt het een grote Nederlandse zege. WATERPOLO In het Sportfondsenbad in Haarlem wordt zaterdagavond om half acht een waterpolotoernooi door DWT gehouden. Aan het toernooi voor dames wordt deel genomen door HZPC uit Den Haag, Nereus uit Zaandijk en de organiserende vereni ging DWT uit Haarlem. Voor de afdeling heren komen naast het team van DWT, Het Gooi uit Bussum en De Zijl uit Leiden in het strijdperk. TENNIS Zondag wordt de tweede helft van de tenniscompetitie ingezet. Aan de Span jaardslaan in Haarlem vragen twee duels de volle aandacht. Leider HLTC 2 ont vangst rivaal Brederode en HLTC 3 ont moet WOC, dat als ongeslagen leider al leen nog de concurrentie van de HLTC'ers behoeft te vrezen. Wij verwachten dat de HLTC 2 door de kracht van zijn heren de weg naar het kampioenschap zal effenen en dat de ontmoeting tussen de HLTC 3 en WOC na een enerverende strijd niet ver van een puntenverdeling zal eindigen. Het eerste team van de HLTC moet de volle winst op Lucky Stroke kunnen be halen. TC Heemstede zal op „Eindenhout" de kracht van het tweede team van de Hilv. LTC moeten erkennen. Bloemendaal ontvangt op Duinwijk het Alkmaarse In side en heeft de punten niet voor het op rapen. TC Zandvoort behoeft Heemstede 3 niet te vrezen. Heemstede 2 bezoekt de Hilv. LTC 3 en dient om de eerste plaats te behouden de tegenstanders niet te onder schatten. In Santpoort zullen Brederode 2 en Groenendaal elkaar weer weinig toe geven. Groenendaal 2 mag zich met een gelijkspel in Heemstede tegen de Oranje TC 2 uiterst tevreden tonen. In de lagere klassen is het plaatselijke duel tussen Velserbeek en Velsen van be lang. Het Kennemer Lyceum zal geen moeite hebben met Groenendaal 4 en Jati- loo evenmin met Bloemendaal 4. Achter het Stoopsbad zullen Duinlust en Bastione duelleren, waarbij de „veteranen" het de leiders niet cadeau zullen doen. HBC kan met een grote overwinning op Uitgeest 4 de zegetocht voortzetten. TAFELTENNIS Zondag wordt voor de derde maal een afdelings-ontmoeting gespeeld tussen teams van Kennemerland en Brabant, waarvoor die uit het westen thans de verre reis gaan maken naar Goirle, het nabij Tilburg gelegen plaatsje. In de vorige ont moetingen konden de Kennemers niet win nen en aldus zullen zij thans alles op alles gaan zetten om zich eens te revancheren. Het overgangsklasse-team is bijzonder sterk en ongetwijfeld maakt het trio G. Pliester (Togido), C. Schoof en J. Witteman (beiden TYBB) een uitstekende kans. In de 1ste klasse ontbreken de spelers van de beide kampioens-teams en aldus wordt het voor G. Vijfhuizen (DSB), C Bitter (Oranje-Zwart) en Th. van Honschoten (Winfried) een zeer zware opgave. De samenstelling van de overige teams is als volgt: 2e kl.: J. Visser, P. Nelis (TYBB), J. Smits (HBC), 3e kl.: B. Vrancken (Ready), J. Koster (VTC), F. Smit (Togido), 4e kl.: G. van Dolron (Droste), J. Kappers, A. Joosten (Oranje-Zwart), junioren: P. van Neste (TYBB), H. Amand ('t Spinneweb), J. Vermolen (DSB). jeugd: P. Oort (VTC), J Kok (Columbia), M Loman (Shot). Da mes 3e kl.: R. Top (DSB), R. Gras (CSV). M. van Kraalingen (TOC), 4e kl.: C. van Es (Ready), C. Duyn (Hotac), F. Klaver (OTTC). Voor de promotie-competitie naar de overgangsklasse zal VTC er goed aan doen zich goed voor te bereiden op de wedstrijd tegen het sterke Sportief 2 uit Den Haag. Zouden Harry van Weelderen c.s. immers opnieuw verliezen, dan zou men nagenoeg kansloos zijn. Dit geldt al voor TOG 2 dat echter desondanks toch al het mogelijke zal doen om Twenty one up 2 uit Rotter dam de baas te worden. KORFBAL Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de Haarlemse Korfbalbond, is het KNKB-districtentoernooi dit jaar in Haarlem vastgesteld. Er zijn twee afdelingen gevormd: in afd. A zijn ingedeeld Zuid-Holland, Noord en Amsterdam. Afd. B bestaat uit Noord holland, Oost en Zuid. Het programma luidt als volgt: Veld I: 1011 uur AmsterdamZuid- Holland; 11.3012.30 uur NoordAmster dam; 1314 uur Zuid-HollandNoord; 16 17 uur no. 1 afd. Ano. 1 afd. B. Veld II: 10.3011.30 uur ZuidNoord holland; 1213 uur OostZuid; 13.30 14.30 uur Noord-HollandOost; 1516 uur no. 3 afd. Ano. 3 afd. B; 1617 uur no. 2 afd. Ano. 2 afd. B. De wedstrijden hebben plaats op het gem. sportterrein aan de Kleverlaan. Men kan gerust stellen, dat een dergelijk korfbal-toernooi nog nimmer in Haarlem is verspeeld: de beste spelers(sters) uit ge heel Nederland nemen aan dit toernooi deel. De keuze-commissie zal volledig aan wezig zijn in verband met de Komende interland-wedstrijden. Als tussenwedstrijd speelt het Haarlems 12-tal van 23.45 uur tegen het GUKB-12-tal. HOCKEY Het hockeyseizoen nadert het einde. De laatste beslissingen staan voor de deur en dit zijn dan de beslissingen welke dames- en herenploeg de titel van landskampioen op zijn naam kan brengen. Bij de dames heeft Union al genoeg aan een gelijk spel om landskampioen te worden. Zondag spe len de hockeysters uit Nijmegen in Wasse naar tegen de ploeg van Kieviten. In Eind hoven wordt de wedstrijd EMHC -Gronin gen gespeeld, die van geen belang is, want beide ploegen zijn voor de titel kansloos. Bij de heren is de strijd zo mogelijk nog spannender dan bij de dameselftallen. Til burg, Laren en DKS hebben allemaal zes punten behaald, waarbij DKS een wedstrijd meer (namelijk vijf) heeft gespeeld. LHC uit Leeuwarden heeft alle wedstrijden tot nu toe verloren, zodat mag worden aan genomen, dat Laren op eigen terrein de volle winst tegen LHC zal behalen. DKS ontvangt in Enschede de ploeg van en uit Tilburg. Deze ontmoeting zal wel weinig krachtsverschil te zien geven, waardoor een puntenverdeling tot de mogelijkheden blijft behoren. Na zondag zullen de laatste wedstrijden om de landstitel op Hemelvaartsdag don derdag 26 mei worden gespeeld. De clubs uit Haarlem en omgeving lie uitkomen in het betaald voetbal, cijn voor hun wedstrijden van zondag ils volgt samengesteld: VSV (thuis tegen ZFC): Geerlofs; Schoon en Pieterse; Brederveld, Spaans en Brom; Van Dolder, Faren- horst, Uniken, Malesteyn en Van der Heijden. RCH (uit tegen Leeuwarden): Huyer; Honout en Liefhebbei-, Kruyer, Van der Brink en Biesbrouck sr.; Brouwer, Rooders, Peper, Biesbrouck jr. en Nanai. JUDO In Amsterdam werd vrijdagmiddag de loting verricht voor de wedstrijden om de Europese judotitels, die zaterdag en zon dag in de Apollohal worden gehouden. Vanmorgen begon het toernooi met de voorwedstrijden voor teams en junioren. Vanmiddag werd de strijd voortgezet met de voorwedstrijden in de gewichtsklassen en 's avonds zijn de halve finales en fina les voor teams, de zwaar gewichten en de junioren. De wedstrijden in de dan-graden en de resterende finales worden zondag gehou den. Het wedstrijdprogramma der Neder landers is aldus: Teams (10 inschrijvingen): eerste ronde: LuxemburgNederland. De winnaar komt in de tweede ronde uit tegen Zwitserland. Junioren (6 inschrijvingen): Eerste ronde: Kostelnik (Tsjechoslowakije)Paanen (Ned.). De winnaar krijgt in de tweede ronde Schroeder (Luxemb.) als tegenstan der. Lichtgewicht (18 deelnemers): Eerste ronde: Bonte (Ned.)Barsnik (Joegoslavië) Voogd (Ned.)—Mastela (Joegoslavië). De winnaars komen in de tweede ronde uit tegen respectievelijk de Italiaan Carmari en de Westduitser Schiessleder. Middengewicht (17 deelnemers): Eerste ronde: Roth (O.-Did.)Van Tergouw (Ned.); Essink (Ned.)winnaar voorronde Haenni (Zwits.)Zieniawa (Polen). Zwaargewicht (13 inschrijvingen): Twee de ronde: Philips (Ned.)winnaar Pflock (W.-Dld.)-Ehler (O.-Did.); Geesink (Ned.) —winnaar Polverari (It.)-Eck (W.-Dld.). Eerste dan (26 deelnemers): Eerste ron de: Van Ierland (Ned.)Eek (W.-Dld.); winnaar tegen de Luxemburger Origer. Harks (Ned.)Ehler (W.-Dld.); winnaar tegen Zwitser Fuhrmann. Tweede Dan (15 deelnemers): Eerste ron de: Lamers (Ned.)Clause (België). Dirks (Ned.)Durieux (België). Derde dan (10 deelnemers): Tweede ron de: Tempesta (It.)Dolewaard (Ned.); Dadema (Ned.)winnaar Delpech (Fr.)- Alpers (W.-Dld.). Vierde dan (3 deelnemers): halve finale: Essink (Ned.)—Outelet (België). Finale: Wagenaar (Ned.)winnaar Essink-Outelet. Alle categorieën (18 deelnemers): Twee de ronde: Docquier (Belg.)Geesink (Ned.) Perdaens (Belg.)—Bos (Ned.). Advertentie morele knak in de tweede game door op 40-0 eerst door een netbal te worden ver- rast en vervolgens door een foute be slissing van een lijnrechter, die een bal uit gaf, welke in was. Door een dubbele fout ontging Maris ten slotte toch nog deze servicegame. Maris deed krampachti ge pogingen, de Brit te stoppen, maar of schoon hij enkele keren tot verrassend goede prestaties kwam, zat er toch te weinig lijn in zijn spel en maakte hij te veel fouten om te slagen in zijn opzet. In de tweede set trad er een herstel bij Maris in, reeds in de eerste game slaag de hij erin door Knights service te bre ken, hetgeen hem hierna nog eenmaal ge lukte, terwijl hij bovendien zijn eigen ser vicegame won. Maris kwam hierdoor op 3-1. Deze voorsprong moet hem het nodige zelfvertrouwen hebben geschonken. Zijn spel kreeg meer allure en door een goede spreiding werd Knight tot groter krachts inspanning gedwongen. Knight mocht op 3-4 komen, Maris kwam terug tot 4-4. Dit betekende echter ook het einde. Met een lovegame op zijn eigen service tilde Knight de score op tot 4-5 en toen hij in de volgende game door Maris' service heenkwam, was het pleit beslecht 4-6. Tennis Wel nam hij in de derde set opnieuw een voorsprong: 1-0, kwam in de vijfde game weer aan de gunstige kant van de score: 3-2. maar toen Knight zijn gevaar lijkste wapen, de backhand, in stelling bracht en in de zevende set met vier aces uit zijn service naar 3-4 snelde, bleef Ma- ris ontmoedigd achter. In zeventig minu ten was de strijd gestreden. Knight had met vlag en wimpel gezegevierd en dui delijk onderstreept het verschil in klasse tussen het Britse en het Nederlandse top- tennis. Terwijl de zon schuil ging achter een diep grijs wolkendek en er inmiddels een koude, striemende zeewind was opgesto ken, begonnen Van Eijsden en Davies aan een traag baselineduel, dat pas na 48 mi nuten zijn ontknoping kreeg, toen de En gelsman de eerste set met 9-7 op zijn naam schreef. De drive overheerste in het strijdbeeld. Slechts met schroom waagden de spelers zich naar voren, hetgeen voor Van Eijsden niet zo vreemd is, daar zijn kracht in de ruimte ligt en niet aan het net. Het grootste aantal fouten, die van beslissen de invloed zouden zijn, maakte de Neder lander ook aan het net, want in de con trole op zijn slagen was hij niet zoveel de mindere van zijn tegenstander. Boven dien had Van Eijsden enkele fatale in zinkingen, waardoor hij onder meer in de slotfase van de eerste set twee lovegames tegen zich kreeg, die schriel afstaken te gen het .oms ook ongetwijfeld knappe spel, dat hij liet zien en waarvoor het vrij tal rijke publiek zijn waardering niet onder stoelen of banken stak. Tot driemaal toe kende Van Eijsden in de eerste set de weelde van een voor sprong, maar geen enkele keer slaagde hij erin deze zo uit te bouwen, dat hij een duidelijk overwicht kreeg. In de twee de set daarentegen, waarin ieder afwis selend, beginnende met Davies, zijn ser vicegame won, bleef de Engelsman steeds aan de gunstige kant van de score en toen hij er in de tiende game in slaagde nadat beiden een lovegame op hun naam hadden gebracht, door de service van de Nederlander te breken, kwam ook deze set aan Davies: 4-6. De tijdsduur: de helft van 48 minuten Davies had de weg naar succes gevon den en verstond nu beter de kunst van het afmaken dan in het begin. Meer en meer zag men hem nu aan het net ver schijnen en dit betekende de ondergang voor Van Eijsden. Op dit spel had Van Eijsden geen antwoord. Hij werd minder vast op zijn slagen en op de fouten, die onze landgenoot nu opstapelde, bouwde Davies zijn overwinning. Tot 1-4 liep Da vies in de derde set uit en dan mocht Van Eijsden nog even terugkomen tot 2-4, nu Davies de zege binnen zijn bereik wist, liet hij zich deze niet meer ontglippen. Met 6-2 won hij de derde set in een kwartier en daarmee de partij. Zaterdagmiddag volgt het dubbelspel, waarin voor Nederland zullen uitkomen Maris en Van Eijsden, voor Groot-Brit tannië Knight en Davies. De uitslag laat zich niet moeilijk raden na de ervaringen van de eerste dag. ROLHOCKEY. Het Nederlandse rol- hockeyteam heeft vrijdagavond in het toer nooi om het wereldkampioenschap te Ma drid met 5—1 gewonnen van Frankrijk. Bij de rust was de stand 21.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 19