Commodore Krab krijgt ridder orde voor trouw aan Vinke Bestuur „De Hyacint" gaat te veel uit van veronderstellingen Eén verzekering op komst voor opname in verpleeghuizen DISCUSSIE IN DE S.E.R. OVER PRESSIEGROEPEN Dagblad abonnees Haarlemse filiaalhouder verdacht van fraude van AO W/AWW-korting op ambtenaarspensioenen wordt verminderd Engeland betreurt Noors besluit over visserijzone Onweer richt schade aan in Limburg Gezellige foto-avond met veel publiek Vergroting van beplante oppervlakte met drie percent voorgesteld Volgend jaar tegemoetkoming van f4 per dag voor ziekenfondsleden én REDDE KOK UIT IJSKOUDE ZEE Plan van regering UITBREIDING TEELTAREAAL Landbouw en middenstand zouden in alle commissies willen zitten Betoging uiteengeslagen in San Francisco Medische verzorging tijdens het weekeinde Ouderdomsvoorziening gebaseerd op Nederlandse regeling in uw winkel! Ferdinands belevenissen ZATERDAG 14 MEI 196 0 6 MIDDEN OP DE ATLANTISCHE OCEAAN, het is zwaar weer, stampt en slingert het stoomschip Soesterberg. Het is midden in de winter. De „Soesterberg" kan" ze hebben, de wind en de koude golven. Het gaat alleen wat langzamer dan anders. Geen centje pijn. Totdat de deur van het stuurhuis wordt open geworpen. „Man overboord!", gilt de bootsman. „De kok ligt in het water!" Een ijzige windvlaag giert naar binnen. Een bliksemsnelle greep naar de telegraaf. Razendsnel Wentelt he tstuurrad onder de handen van de roerganger. Tergend langzaam draait de „Soesterberg" bij en nadert dan de bleke vlek in de donkere golven. Een bleke vlek die blauw wordt en af en toe onder water verdwijnt. Een boei plenst in het water. De kok grijpt er naar met loodzware armen. „Hij ver zuipt!", roept iemand, „hij haalt het nooit!" Tweede stuurman Krab weet wat hem te doen staat. Hij bindt een lange lijn om zijn middel en trekt zijn zwaarste kleding stukken uit. Hij stort zich in de golven. Komt even later snakkend naar adem weer naar boven. Het is of het ijskoude water hem samenknijpt, hem uitperst. Steeds vaker is de bleke vlek met de openge sperde ogen onzichtbaar. Krab komt echter dichterbij. Met trage slagen. De kok laat de boei los en zinkt weg. Krab grijpt hem en trekt hem naar zich toe. Hij slaagt erin het hoofd van de kok boven water te houden en ook zijn eigen Samen met Haarlemse artiest De Haarlemse Justitie onderzoekt sinds enige tijd een fraude-zaak bij het Haarlemse filiaal van een fietsen- fabriek in Amsterdam. De filiaal houder, een 33-jarige Haarlemmer, heeft bekend verduisteringen te heb ben gepleegd samen met een 38-jarige Haarlemse artiest die als hulpver koper in het bedrijf werkte. In on geveer anderhalf jaar is voor ongeveer 80.000 aan goederen uit het filiaal verdwenen. Ook de artiest heeft bekend. Beide mannen zijn voor de officier van Justitie ge leid en verblijven in het huis van bewaring. Op 8 maart deed de directeur van de fietsenfabriek bij de Haarlemse politie aangifte van verduistering. Hij wist toen nog niet om welk bedrag het ging. Hij had alleen de indruk dat er iets niet klop te. Een week later hield de politie de fi liaalhouder aan. De man ontkende zich aan verduistering te hebben schuldig ge maakt. Hij schoof alles op de administra tieve chaos die zou zijn ontstaan in de tijd dat iemand anders het beheer over het filiaal had. Nadat hij op 29 maart voor de officier van Justitie was geleid en de zaak in handen van de rechter commissaris was gesteld, bekende de man verduisteringen te hebben gepleegd, sa men met een Haarlemse artiest. De artiest werd daarna gearresteerd en hij bekende als hulpverkoper ongeveer drieduizend gulden te hebben verduisterd. Hij zal zich moeten verantwoorden we gens medeplichtigheid aan verduistering in dienstbetrekking en heling. Het filiaal verkoopt behalve fietsen, ra dio's, televisietoestellen en nuish^udelijke apparaten. De filiaalhouder heeft zodanig met de voorraad gemanoeuvreerd ciat hij tachtig mille in eigen zak kon steken. De administratie was zeer onvolledig en on overzichtelijk. Het onderzoek is nog steeds gaande. De regering heeft het plan, de korting van A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen op ambtenarenpensioenen, die thans twee percent per jaar bedraagt tot een maxi mum van 80 percent, geleidelijk aan af te schaffen. Het ligt in de bedoeling, de korting in eerste aanleg terug te brengen tot 1,3 percent per jaar. Bij veertig dienst jaren het uitgangspunt bij het thans geldende maximum van 80 pet. zou de hoogste korting dan 52 percent bedragen Dit (nog niet officiële) regeringsplan zal zeer binnenkort in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg van de amb- tenarenorganisaties worden besproken. In afwachting van deze bespreking en de gel dende geheimhouding in overlegzaken in aanmerking nemend, gaven de ambtena- renorganisaties er vanmorgen de voorkeur aan geen commentaar op het regerings voorstel te leveren. Het vlaggeschip van Vinke en Co. het motorschip „Hilversum". hoofd. De mannen aan boord palmen de lijn in. Even later liggen drenkeling en redder in kooi. onder de dekens. Koud tot in het merg. Maar met een warm hart. Dat gebeurde in 1927, even na Kerst mis. De Soesterberg van de maatschappij Vinke en Co. was toen op weg van Am sterdam naar New York. Tweede stuur man J. Krab is inmiddels commodore van de Vinkevloot geworden. Hij voert het bevel over het vlaggeschip de „Hilver sum". een snel (16 knopen) en sierlijk schip van 11.500 ton dwt. Trouw aan Vinke en Co. .„Ik heb altijd voor dezelfde maat schappij gevaren", vertelt commodore Krab. Hij is de oudste gezagvoerder van Vinke en Co. Zijn verdiensten zijn dezer dagen erkend met eeh koninklijke onder- Commodore J. Krab scheiding. Vrijdag werden hem de ver sierselen behorende bij het ridderschap in de Orde van Oranje Nassau op de borst gespeld. „Ze hebben me een reis achter gehouden ter gelegenheid van deze gebeurtenis", zegt de heer Krab. Zo heeft hij nog een paar mooie weken in zijn huis aan de Duinlustparkweg in Sant poort kunnen doorbrengen, samen met zijn vrouw en zijn pas uit Australië (voorgoed) teruggekeerde dochter met haar gezin. De heer Krab werd in 1900 te IJmuiden in een zeemansgezin geboren. Dus ging hij op zeventienjarige leeftijd voor het eerst op een vissersboot naar zee. De visserij beviel hem echter niet zo best. In 1919 stapte hij over naar de koopvaardij. In dertig jaar tijd werkte hij alle rangen door tot gezagvoerder. Die benoeming kreeg hij in 1949. Tien jaar later krijgt hij de hoogste rang die het varend personeel van Vinke en Co. kan bereiken: commo dore. De „Larenberg" was zijn eerste schip. Een lange rij volgde. Om maar en kele te noemen: de oude „Hilversum", de „Trompenberg" de vier jaar geleden ver kochte „Loppersum" (als gezagvoerder) en nu dan de nieuwe „Hilversum". Alle in hun tijd moderne vrachtschepen met passagiersaccommodatie. „Mijn lievelings schip was de „Ootmarsum". Een motor schip van 9500 ton. Van 1956 tot '59 heb ik daarop het bevel gevoerd. We voeren voornamelijk stukgoed in de Golf van Mexico. Een mooie tijd. Bijna altijd goed weer en een best schip", vertelde de commodore. In de oorlog heeft hij niet gevaren. Hij werd ziek vlak voor de Duitse inval en moest een baantje aan de wal zoeken. Zo werkte hij bij de spoorwegen en op een distributiekantoor. Node miste hij het deinende scheepsdek. „Ik weet niet of je het erg vindt, maar ik zal blij zijn als ik weer een schip onder mijn voeten heb", zei hij telkens tegen zijn vrouw (in 1929 trouwde hij. Resultaat: een gelukkig hu welijk en twee dochters). Zijn vrouw kon zich best indenken hoe haar man zich moest voelen. Zelf IJmuidense, dochter LONDEN (Reuter) De Britse rege ring heeft vrijdagavond verklaard het be sluit der Noorse autoriteietn, om voorbe reidingen te treffen voor de invoering van een visserijzone van twaalf mijl „buiten gewoon te betreuren, omdat dit werd ge nomen voordat het mogelijk was geweest hierover van gedachten te wisselen". Een woordvoerder van de federatie voor de Britse trawlervisserij verklaarde vrij dagavond het Noorse besluit „zeer ern stig" te achten. Hij zei dat het invloed zou hebben op de operaties van alle 235 bij de federatie ingeschreven trawlers, die de „verre visserij" beoefenden. De federatie meent dan ook, dat de Brit se regering deze kwestie met de Noorse autoriteiten moet opnemen. „Door het invoeren van een visserijzone ter breedte van twaalf mijl zou Noorwe gen vrijwel uitsluitend de beschikking krijgen over het gehele viswater langs zijn kust, daar zijn aangrenzende zeebo dem op sommige plaatsen tot twaalf mijl uit de kust reikt", aldus de woordvoerder. Tijdens een hevig onweer dat gistermid dag boven de Limburgse gemeente Ge leen en Spaubeek woedde, is de bliksem ingeslagen op de ondergrondse kabel van het telefoonnet bij het gemeentehuis van Geleen, waardoor deze kabel doorbrandde en 't. in- en uitgaande telefoonverkeer van gemeentehuis, politie en brandweer ge blokkeerd werd. Door deze blikseminslag werd tevens de luchtalarminstallatie van de gemeente in werking gesteld. Nadat de sirenes tien minuten lang geloeid hadden, slaagde de B.B. erin deze tot zwijgen te brengen. De tunnel die de verbinding vormt tus sen het centrum van Geleen en de Staats mijn Maurits, kwam door de zware regen val blank te staan, evenals de bloemen markt de Lindenheuvel-Geleen, de Kloos terstraat en de Mijnweg. In Oud-Geleen was het een ware bandjir, waarbij het water verscheidene woningen aan de voor kant binnenstroomde en aan de achter kant weer verliet. De tunnel te Spaubeek stond eveneens verscheidene uren onder water. Harmonie „De Eendracht" bij „Arion" Ter gelegenheid van het zestigjarig be staan van de Harmonie „Arion" te Wijk aan Zee zal de Harmoniekapel „De Een dracht" van de papierfabriek Van Gelder Zonen n.v. heden- zaterdagavond in de badplaats een concert geven, dat om acht uur begint. Om zeven uur zullen de badplaatsbewo ners „De Eendracht" tijdens een muzikale rondgang door het dorp kunnen beluiste ren. „De Eendracht" zal daarbij worden voorafgegaan door de Velsen-Noordse drumband van de speeltuinen „Schulpen" en ..de Meerwëiden". De heer Schraa uit Wormerveer heeft op de foto-avond van de Fotokring Vel- sen, die vrijdag in Royal te IJmuiden werd gehouden, een gezellige causerie ge houden over vakantiefoto's. Voor een tal rijk publiek vertelde hij veel over deze mooie hobby waarbij hij welbewust heel eenvoudig bleef. Hij kwam er trouwens ook telkens op tei'ug, dat fotograferen ook te doen is met een simpel toestelletje. „Begin liever met eén boxje" zei hij, „als u een duur toestel koopt, dat u nog niet aankunt, komen er moeilijkheden. Want als u er toch weer mee ophoudt is het verlies groter dan wanneer u een een voudig toestelletje hebt gekocht." Hij wees er op, dat vakantiefoto's zeer belangrijk zijn, omdat men daardoor wat men ondervonden heeft kan overdragen op een ander. Vakantiefoto's zijn prach tige herinneringen. Dat is belangrijker dan de eventuele kunstwaarde, en daar om kan ieder goede vakantiefoto's maken als hij maar de sfeer weet te treffen en goed oplet. „De praktijk bewijst, dat men door het fotograferen van zelf beter begint te kijken naar de omgeving" zei de spreker, die ook tal van waardevolle tips gaf op het gebied van compositie. Hij lichtte zijn causerie toe met foto'sen dia's. Vooraf wees voorzitter G. J. Kwak kel nog eens op de aanstaande grote wed strijd, waaraan iedere amateur uit Vel- sen kan deelnemen. Het onderwerp is vrij. Nadere mededelingen volgen nog in dit blad. De grote vraag in het bloembollen vak is: moeten de beplante opper vlakten flink worden uitgebreid of moet dit geleidelijk aan, jaar op jaar geschieden? Het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel, de publiek rechtelijke organisatie van de expor teurs, meent dat het areaal het best met 10 percent kan worden vergroot. De kwekers doen het liever wat voor zichtiger aan, want een groot aanbod drukt de prijzen. Het bestuur van de vereniging „de Hyacint" meent dat voorzichtigheid de moeder van de porseleinkast blijft en stelt de leden voor het Produktschap voor Sierge wassen te verzoeken de oppervlakte met drie procent te vergroten. Donderdag zullen de leden hierover be slissen. Het zal niet gemakkelijk zijn om een besluit te nemen, omdat de grootste Enige ziekenfondsorganisaties, de Cen trale bond van onderling beheerde zieken fondsen, de Federatie van door verzeker den en medewerkers bestuurde ziekenfond sen V.M.Z. en de Organisatie van algeme ne ziekenfondsen in Nederland hebben met de permanente commissie van overleg uit instellingen voor gezondheidszorg de bij hen aangesloten ziekenfondsen en instel lingen geadviseerd gezamenlijk over te gaan tot het invoeren van één landelijke verzekering ter gedeeltelijke dekking van de kosten voor verpleging in verpleeg huizen. Voor een dergelijke verzekering bestaat zowel bij het kabinet en de staten-gene- raal als ook bij de ziekenfondsraad grote belangstelling. In het midden gelaten of, bijvoorbeeld met ingang van 1961, de ziekenfondsen in staat zullen worden gesteld door middel van de hoofdverzekeringen hun verzeker den tegemoet te komen in de kosten van Bij de rondvraag van de in het ge bouw van de S.E.R. gehouden openbare vergadering van de Sociaal-Economische Raad heeft de heer De Heij. plaatsver vanger van het lid de heer Kriellaars, zich, naar hij zei tot zijn spijt, genood zaakt gezien vragen te stellen naar aan leiding van hetgeen de algemeen secre taris van de S.E.R., de heer Hub. L. Jan sen, blijkens een verslag in een dagblad (De Tijd-Maasbode) in een lezing voor een honderdtal studenten van het Neder lands Opleidings Instituut voor het Buitenland pressiegroepen zou hebben gezegd over Blijkens het verslag heeft de heer Jan sen daar medegedeeld: „Wezenlijk voor het optreden van de pressiegroepen achtte de heer Jansen het feit dat zij zich regel matig laten leiden door prestige-overwe- gingen. Dit blijkt met name bij het be mannen van de S.E.R.-commissies. Land bouw en middenstand verlangen in die commissies altijd één of meer zetels, ook wanneer het commissies betreft die hun eigen belangen nauwelijks of niet raken". De heer De Heij heeft nagegaan dat de landbouw in acht van de zestien commis sies die de S.E.R. kent is vertegenwoor digd. In al die commissies is de land- van eerste afslager van de IJmuidense vishallen, Dolf Visser, en afkomstig uit een familie die vele loodsen heeft voort gebracht, heeft zij ook zout water in haar bloed. De commodore van Vinke en Co. is niet de eerste van het gezin Krab, die een onderscheiding heeft gekregen. Twee jaar geleden werd zijn broer Piet geridderd. De heer Krab nadert nu zijn pensioen. „Jammer dat ik het bevel over zo'n mooi schip als de „Hilversum" zal moeten over geven", zegt hij. Krullend haar, groot en fors van gestalte, recht in het strakke uni form en een gebruind gezicht met veel rimpeltjes om de ogen. Hij ziet er niet bepaald uit als iemand die aan zijn pen sioen toe is. bouw naar zijn mening terecht vertegen woordigd. Inplaats van vermindering van het aantal vertegenwoordigers van de landbouw ziet de heer De Heij de gerede mogelijkheid voor uitbreiding (gelach). De voorzitter merkte op dat hij niet in de gelegenheid is geweest de uiteenzettin gen van de heer Jansen te volgen. Overigens is het zo, aldus zeide de voor zitter verder onder meer en hij wilde dit. bepaald geenszins opgevat zien als een ver wijt aan de pers, dat men, als men een rede aanhoort of in tekst voor zich ziet, een andere indruk daarvan kan krijgen dan als men een samenvatting van die rede in een persverslag leest. Het accent in een persverslag kan gemakkelijk op een andere plaats komen te liggen dan de spreker bij het uitspreken van zijn tekst heeft bedoeld. Het gaat daarom, naar de mening van prof. Verrijn Stuart, niet aan een spreker te atta queren op grond van hetgeen in een pers verslag wordt medegedeeld. Prof. Verrijn Stuart ried daarom de heer De Heij aan in de nodige rust kennis te nemen van de tekst van de rede van de heer Jansen. Geen der andere leden van de raad mengde zich in de discussie. SAN FRANCISCO (UPI) Naar schat ting tweehonderd personen hebben vrijdag in San Francisco gedemonstreerd tegen het optreden van de commissie voor on Amerikaanse activiteit van Californië. Zestig betogers, onder wie veertien vrou wen en vele studenten, werden gearres teerd. Zestien personen, onder wie zes agenten moesten zich in het ziekenhuis la ten behandelen voor verwondingen die zij opliepen toen de betoging door drie- tot vierhonderd agenten uit elkaar werd ge slagen. De commissie, gevormd uit leden van het Huis van Afgevaardigden van Califor nië, stelt een onderzoek in naar commu nistische activiteiten in Noord-Californië. verpleging in verpleeghuizen, wensen de genoemde ziekenfondsorganisaties en in stellingen op niet te lange termijn over te gaan tot het verlenen van tegemoetko mingen in de betreffende kosten, uit de aanvullingsfondsen -'an de ziekenfondsen, omdat aan een dergelijke verzekering, naar hun mening, grote behoefte bestaat. Groot is het aantal gevallen van patiën ten, die thuis bedlegerig zijn en noodza kelijke deskundige verpleging ontberen, hetzij omdat de hulp van de wijkzuster van de kruisvereniging niet afdoende kan worden geacht, hetzij omdat de noodzake lijke hulp thuis niet kan worden verleend, aangezien de huisgenoten daartoe niet in staat zijn. Daarnaast komt het veel voor, dat patiënten in ziekenhuizen blijven op genomen hoewel de zieke voor verder her stel geen specialistische behandeling meer behoeft en in een verpleeghuis zou kun nen worden verpleegd. Door het gezamenlijk instellen van een collectieve verzekering zal het mogelijk worden hen, die dringend verpleging in een goed verpleeghuis behoeven, in de kos ten daarvan tegemoet te komen. Wel zijn de verplegingskosten in dergelijke inrich tingen niet zó hoog als in ziekenhuizen, maar altijd toch nog te hoog om door elk individu persoonlijk te kunnen worden ge dragen. Het ligt in de bedoeling in samen werking met de hoofd-inspectie van de volksgezondheid, met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en met de be staande organisaties van verpleeginrichtin- verpleeghuizen, welke aan de eisen van de tijd voldoen, door de verzekering zul len worden erkend. Stap voor stap zal deze nieuwe verzeke ring worden opgebouwd en uitgebreid. Van de zijde van de Ziekenfondsraad wordt door een daartoe ingestelde com missie, bestudeerd of primair uit de hbofd- verzekering (i.e. de verplichte zieken fondsverzekering) een tegemoetkoming in de kosten van de hier bedoelde verpleging kan worden bijgedragen. De ziekenfond sen zullen, evenals dit thans reeds het ge val is bij ziekenhuis- en sanatoriumverple- ging, hun verzekerden ten aanzien van de overige kosten in ieder geval nog belang rijk tegemoet kunnen komen. In overleg met de gemeenten zal getracht worden te bereiken, dat van de zijde der gemeenten voor ziekenfondsverzekerden geen ver haal op onderhoudsplichtigen wordt toe gepast indien van gemeentewege even eens een tegemoetkoming in de verpleeg- kosten zou worden verstrekt. Mocht verstrekking uit de hoofdverzeke ring nog niet gerealiseerd kunnen worden, dan stelt men zich van ziekenfondswege voor reeds uiterlijk 1 januari 1961 door middel van de aanvullingsfondsen de zie kenfondsbevolking, die bij eerder ge noemde organisaties is ondergebracht (ongeveer 6Va miljoen) tegemoetkomingen te gaan verlenen, welke minimaal gesteld zijn op vier gulden per dag over een nog nader te bepalen periode. Berekend is, dat een dergelijke uitkering gedurende 100 da gen een ziekenfondspremie van twee cent per week per betalende verzekerde boven de zestien jaar zal behoeven. De met de ziekenfondsen samenwerkende instellin gen voor gezondheidszorg (ziekenkosten- verzekeringsinstellingen voor niet-zieken- fonds-verzekerden) stellen zich voor hun verzekerden eenzelfde mogelijkheid tot verzekering te bieden als van ziekenfonds wege het geval zal zijn. (Alle verzoeken zo mogelijk voor 10 uur zondagmorgen) IJMUIDEN Artsen: J. Nooró'a. M. K. Hofstedestraat 48, tel. 5652; P. I-I. J. de Weerdt j", C"'s- terduinweg 8, telefoon 6158. exporteurs van hyacinten in vele gevallen ook grote hoeveelheden kweken. Hoeveel heden die doorgaans niet voldoende zijn om hun gehele export te dekken. Hun be slissing' zal dus in hoge mate afhangen van het verschil tussen de opbrengst van hun kraam en hun verkoop. De kwekers hebben ook geen gemakke lijke keus. Zij hebben uit ervaring ge- leei-d, dat te dure bollen slecht verkocht kunnen worden. Houden ze de oppervlak te, dus het aanbod, klein dan kan dat het volgend jaar de verkoop remmen, zodat ze met overschotten komen te zitten. Zijn ze moedig en breiden ze uit, dan zal er een te klein aanbod zijn van kleinere ma ten, omdat die dan moeten worden ge bruikt voor de teelt. HET BESTUUR VAN „De Hyacint" werkt tegenwoordig zeer serieus. Het heeft haar voorstel gemotiveerd aan de hand van cijfers en schattingen. Aan de hand van deze schattingen nu stelt het voor de te beplanten oppervlakte met drie percent uit te breiden. In 1961 zal dan de export vier procent meer kunnen verkopen of in totaal 108.2 miljoen stuks. Men schat de verkoop in het binnenland op 2.8 miljoen stuks. Bij elkaar 111 miljoen. Daar de hyacinten meerjarige bollen zijn kan men ook ongeveer de oogst in aantal, niet in maten, schatten. Dat aantal zou 112 mil joen stuks zijn. Slecht verleden Heel eigenaardig is dat men dit verschil van een miljoen stuks betitelt met het woord: surplus. Het heeft een bijzonder slecht verleden, want surplus betekent in de hoofden van iedere bollenkweker: over schotten van tien tot dertig percent. Dat zit er nog ingeprent van de jaren dertig en van vlak na de oorlog toen de produktie veel groter was dan de verkoop in het buitenland. Maar een verschilletje van een miljoen bollen op een export van 111 mil joen kan enorme spanningen in de markt te weeg brengen. Cijferaars van het pro duktschap hebben wel eens geprobeerd dat woord „surplus" te vervangen door handelsreserve. Het is echter niet aange slagen. De kweker kijkt met genoegen naar een surplus van 0.9 percent. Dat betekent dat hij dan straks niet veel zal moeten beta len voor de opkoop van de overgeschoten bollen. Het is echter zeer de vraag of hij wel zo optimistisch zou kijken bij de me dedeling dat er bijna geen handelsreserve is. Het wordt voor hem dan niet zo moei lijk om zich voor te stellen dat een expor teur dan bijzonder voorzichtig wordt bij de verkoop. Een eigenaardigheid is ook dat het be stuur nog een berekening heeft gemaakt over de tegenwoordig zo moeilijke maat veertien en vijftien centimeter. De export hiervan is met meer dan twee miljoen stuks teruggelopen. Men neemt aan dat dit aantal bij gebrek aan aanbod niet kon worden geleverd. Ook hier: „men neemt aan", want nie mand is op het idee gekomen om een be scheiden enquête onder de exporteurs te houden en eenvoudig te vragen hoeveel zij hadden verkocht en hoeveel geleverd. Dan pas kan men weten hoeveel er werkelijk te weinig is aangeboden door de kwekerij. Men zou ook van de exporteurs hebben kunnen vernemen of er nog meer vraag was, want dat is ook belangrijk. Wij hebben namelijk eens iemand horen beweren, dat hij nog wel een miljoen en meer van die kleine maten had kunnen leveren als ze niet zó duur waren dat het verschil met de grote onevenredig klein was geworden. Als men toch met cijfex-s komt, moet men het goed doen. Goede prognoses kun nen dan leiden tot zakelijke gesprekken tussen de beide gi-oepen en kunnen de be grijpelijke strijd voox-komen tussen expor teurs en kwekei's, met de dikwijls zeer be langrijke groep kwekers die ook exporte ren en andersom om de constellatie goed ingewikkeld te houden. Die strijd is eigen lijk het gevolg van vier eeuwen bloem bollencultuur, in welke tijd kwekers gin gen exportei-en, exporteurs gingen kweken en anderen zich bij hun leest hielden, zo dat nergens homogeniteit in het denken is. Ned. A ntillen De Antilliaanse x-egering heeft een nota naar aanleiding van het verslag van de Staten op het ontwerp Landsverordening Algemene Ouderdomsvoox'ziening inge diend. In deze nota bevestigt de regering. dat de Nederlandse regeling als basis heeft ge diend voor het ontwerp, al is af en toe af geweken in verband met de lokale omstan digheden. Een punt bijvoorbeeld waarop de Antilliaanse regeling afwijkt is, dat deze wel de Nederlandse niet een concu- binaatbepaling heeft. In de nota worden voorts enkele nota's van wijziging aangekondigd. Is het inko men hoger dan NA 6000 per jaar dan be hoeft over het meerdere geen premie te worden betaald. Het ontwerp van een sta tuut van de Sociale Verzekeringsbank is in handen van de Raad van Advies en zal de Staten spoedig bereiken. Personen die kort op de Antillen verblijven zullen wel ni-emie moeten betalen doch kriigen. indien zij binnen vier jaar de Antillen vei-laten. deze premies terug en vallen dan buiten de verzekering. willen weten wat er te koop l« in de wereld, In het land, In de omgeving Copyright P. I. B. Bot 6 Copenhagen

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6