Topconferentie begon in sfeer van diepe onzekerheid schilderzelfmet Spionagevluchten worden niet voortgezet HET WEER Russen vroegen de opening een uur uit te stellen DE WOLF van 1833 OPELS 1960 OATS VAN HAMBURG Coiffure et Beauté Drie deelnemers dingen naar eerste prijs Acht doden in het verkeer Nederland gaat een atoomdisikboot bouwen Russisch protest tegen schending van het Oostduitse luchtruim Indonesische marine houdt oefeningen „Groot misverstand over verklaring van Herter, zegt George Allen Geen volledig akkoord op de RTC in Brussel Weinig wind In de krant van heden: SHBDH Het woord is aan Militair gezag ingesteld in en om Leopoldstad De KNVB-toto Handelsreizigers blijven in vakcentrale MAANDAG 16 MEI 196 0 45e JAARGANG NUMMER 162 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 8 8 b®" m m *1 "W «II" Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. TTl J jj £jS I f| 1 T f f| M T Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X A JL X %JL X \JL X \J? LX X \JL XXL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Hal™ Wdred8 en "leid" lis! DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMDIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS. BEVEHWIJK EN OMGEVING vërkrifebfar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 presenteert: de nieuwste Franse en Italiaanse HAARMODE Flatteuze houdbare coiffures Institut de Beauté Haute Coiffure Verwachting lot morgenavond: Veranderlijke bewolking en aan vankelijk nog hier en daar een bui. Weinig wind. Morgen de zelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Volledige weerrapportèn op pagina twee. pag Weerrapportèn 1, 2 Uit het binnenland2, 4, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Kunst 4 Weg en Wiel5 Agenda van IJ mond en Haarlem 6 Uit stad en omgeving 6', 8 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Toch Is Het Zo7 Beeldverhalen 7 In de Vishal en op zee8 Economisch nieuws 9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11, 12, 13 DU nummer bestaai tut veertien pagina's ReBnSBBHHBBn •TRANS HALSSTR. 23 - TEL. 61971 In verband met de laatste afwerking van onze verbouwing is de zaak dins dag 17 en woensdag 18 mei gesloten, behalve voor afspraken. Vanaf donderdagmiddag 3 uur ont vangen wij u weer gaarne in onze gemoderniseerde salon. veiligheid voor alles! zie advertentie op pagina 14 Stendhal: Alledaagse mensen geloven niet in grote daden; pas wanneer deze verricht zijn, zien die mensen de mogelijkheid ervan. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma PARIJS, 16 mei. De tweede topconferentie sinds de oorlog, tot voor enkele weken nog met zoveel hoop tegemoet gezien, is vanochtend in Parijs begonnen in een atmosfeer van diepe onzekerheid en achter een scherm van volstrekte geheimhouding, dat alles verborg, behalve het spook van een crisis. Vanochtend om elf uur verzamelden Kroesjtsjev, Eisenhower, De Gaulle en premier Mac- millan, zich, na een uur uitstel als gevolg van een verrassend verzoek van Rus sische zijde, in het bureau van de Franse président in het Elysée. Daar lazen dc Grote Vier hun openingsverklaringen voor, een moeizaam proces, want iedere speech werd na afloop in de andere twee conferentietalen vertaald. Volgens diplomatieke waarnemers hebben de Russen geen reden opgegeven voor liet gevraagde uitstel. Doch zij vragen zich af of het motief wellicht is geweest dat Kroesjtsjev, na liet voorgevallene met de U-2, niet met Eisenhower in een be sloten zitting wil beraadslagen, zelfs niet in aanwezigheid van De Gaulle en Macmillan. Van Russische zijde werd bevestigd dat Kroesjtsjev niet met Eisen hower in een besloten zitting wil beraadslagen. Iiij had er echter geen bezwaar tegen in een voltallige zitting met de president van gedachten te wisselen. In plaats van met een ochtendzitting uitsluitend van de vier regeringsleiders be gonnen de besprekingen door de vier voltallige afvaardigingen regeringschefs, ministers van Buitenlandse Zaken en andere delegatieleden. BRUSSEL (Reuter) De Belgisch- Kongölese Rondetafelconferentie over eco nomische en financiële vraagstukken is zondag in feite geëindigd zonder dat er overeenstemming is bereikt over de Bel gische militaire bases in Kongo of over de begroting voor I960. Een studiegroep van vijftien leden, die door de conferentie is samengesteld, zal beide kwesties bestude ren. Vandaag wordt de conferentie offici eel gesloten. Drie deelnemers aan de KNVB-toto van zondag komen in aanmerking voor de eer ste prijs van 112.530. Het zijn de heren B. Biemolt te Apeldoorn, lid van Colum bia, J. H. Hijneman te Rijswijk, lid van Vredenburch en W. Vogelaar te Rotter dam, lid van CKC. Zij behaalden 14 pun ten. Voor de tweede prijs even groot als dc eerste zijn reeds ongeveer 100 mel dingen met 13 punten binnen. Niemand van de 36.322 leden van de stichting Caritas, die deelnamen aan de toto van afgelopen zondag, heeft het maximum aantal punten (12) bereikt. De eerste prijs van 7.470 wordt nu verdeeld tussen 25 leden met 11 punten. De tweede prijs van 4.022 wordt verdeeld tussen 15 leden, die het tot 10 punten brachten. (ANP) Politieauto's met schijnwer pers hebben de afgelopen nachten gepa trouilleerd in Leopoldstad, de hoofdplaats van Belgisch Kongo, waar vrijdag vijf Kongolezen zijn gedood en een tiental werd gewond bij nieuwe incidenten tussen Loeloea en Baloeba. Politiemannen staan op wacht voor de officiële gebouwen en gemotoriseerde eenheden van de rijks wacht en van de strijdkrachten in Kongo staan opgesteld op strategische punten in de stad en omliggende gemeenten. Nieuwe onlusten hebben zich echter volgens tot zondagavond in Brussel ontvangen berich ten niet voorgedaan. Van officiële zijde in Leopoldstad is medegedeeld, dat de ordemaatregelen niet alleen zijn ingegeven door de incidenten tussen de stammen van de Loeloea en Baloeba, doch dat de autoriteiten een ein de willen maken aan de gespannen toe stand en de angst, die in Kongo heersen. De heer A. Stenmans, waarnemend gouverneur van de provincie Leopoldstad, heeft op een persconferentie te Leopold stad verklaard dat de toestand „bijzondei ernstig" is. De negerwijken van Leopold stad staan thans, evenals dorpen in de om geving, onder militair gezag. Vertegen woordigers van de Baloeba en de Loeloea hebben hun stamleden via de radio tot kalmte aangemaand. Advertentie de verf voor het schilder feest tIKKEMS-TJALLEMA PRODUKT OFFICIAL DEALER Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Advertentie Uitsluitend de allernieuwste Verhuur z. ch. - 1. v. d. L U B 3 SOPHIASTR. 25 - HAARLEM - TE* 19902 deur Vinogradov, alwaar men hem later, gelijk een schooljongen die niets om han den heeft, bezig zag platte steentjes over de vijver te keilen. Tezelfdertijd onder hield De Gaulle zich met bondskanselier Adenauer, het eerste bedrijf van het eeuwige en moeizame conferentiedrama, dat bestaat uit het geruststellen van onge ruste Westduitsers. Gistermorgen begaf Kroesjtsjev zich goedgemutst in een nieuwe zwarte Tschei- ka-cabriolet, bestuurd door een chauffeur met een groene jagershoed, een bruin pak een een Schiller-kraag naar het Elysée. Maar wat er door de gordijnen van de geheimhouding lekte was minder opge wekt: Kroesjtsjev bulderde over het vlieg tuigincident en liet zich door De Gaulle nauwelijks sussen. Of De Gaulle gepro beerd heeft hem over te halen in een tête a tète met Eisenhower dc strijdbijl van de U-2 te begraven, werd niet bekend. Het onderhoud verliep kil, met de maar schalk aan zijn zijde en het nieuwe Rus- siche ruimteschip boven het hoofd toonde de Russische premier zich geenszins ver zoeningsgezind. Eisenhower en Macmillan waren zon dagochtend aangekomen. Eisenhower richtte in zijn aankomstwoord een zijde lingse oproep tot Kroesjtsjev om hart en brein van vooroordeel en rancune te zui veren, zei dat Amerika in een poging een begin te maken met de oplossing van de Zaterdagnacht te 04.00 uur is bij het Poolse kerkhof bij Lommei, op de weg van Hasselt naar Eindhoven een personen auto tegen een boom gereden. Drie per sonen werden gedood, één zwaar en de vijfde werd licht gewond. De wagen werd bestuurd door de 29-ja rige heer Frans Heesakkers. Hij overleed ter plaatse. De 40-jarige mevrouw A. Frunt en de 31-jarige heer Jean Trom- mer werden eveneens gedood. Ernstig go- wond werd de 35-jarige heer J. Vos. Frans Heesakkers had met enkele vrienden de uitslag gevierd van een voetbalwedstrijd van de club Eindhoven. Het gezelschap besloot naar België te gaan om daar het feest voort te zetten. Op de thuisrii rem de dc chauffeur in een lichte bocht te krachtig en verloor de macht over het stuur, waarop de wagen tegen een boom terecht kwam. Drie van dc inzittenden werden uit de auto geslingerd, de twee anderen moesten cr met snijbranders uit gehaald worden. De gewonden werden naar een kliniek te Lommei gebracht. De zeventigjarige gehuwde V. Eefting werd zondagavond bij een verkeersonge val in Borger (Dy.) gewond. Hij werd per ambulance naar een ziekenhuis te Gron- ningen vervoerd. Nadat hij hier behandeld was, werd hij weer naar zijn woning in Ees gebracht. Hier is hij later aan zijn verwondingen bezweken. Het ongeluk gebeurde, toen dc heer E. omstreeks half negen zondagavond zonder richting aan te geven per fiets de Am- bachtsstraat te Borger wilde inslaan en daarbij werd aangereden door de brom fietser E. B. uit Drouwenerveen. De 38-jarige automobilist J. Vredeveld uit Wapserveen (Overijssel) is zondag avond omstreeks tien uur te Steenwijk met zijn bestelwagen tegen een boom ge reden. Hij overleed kort na het ongeluk. Over de toedracht van het ongeluk is niets bekend. De 61-jarige landbouwer D. Grandia is zondagmorgen, toen hij met zijn brom fiets rijksweg 15 in Geldermalsen wilde oversteken, door een Duitse personenauto, die hij geen voorrang verleende, aangere den, hij werd zo ernstig gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk daarna overleed. Omstreeks half elf is zondagavond de 55- jarige gemeentebode uit Woerden, de heer M. D. Karsdorp te Kamerik met zijn mo tor tegen een vrachtauto gebotst. De man overleed tijdens de botsing. Zijn 15-jarige zoon Jan die op de duo zat, is in levens gevaarlijke toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Waarschijnlijk werd de heer Karsdorp verblind door een tegenlig ger. Maandagmorgen omstreeks half vijf werden aan de Trekweg tussen Dokkum en Driesum de lichamen van twee jonge mannen gevonden, die dodelijk veronge lukt waren. Zij waren met een motor te gen een brugleuning gereden. De slacht offers zijn de twintigjarige W. van dei- Kooi en diens even oude duorijder P. Kui- tert. Kuitert was gehuwd en had een kind. ernstige problemen iedere stap zal doen die veiligheid en eer zouden toelaten. Macmillan zei dat de wetenschap het mensdom kan vernietigen, maar ook een rijker leven kan scheppen dan wij ooit ge kend hebben. Het zou dwaasheid zijn de toekomst, zo vol van beloften, weg te wer pen. „Wij kunnen de ongelooflijk moeilij ke problemen niet in één keer oplossen", zei Macmillan. „Wat wij moeten doen is een ordelijk proces van discussie en on derhandeling op gang brengen." )Vervolg op pag. 3) WASHINGTON (AFP) Zondag is in Washington van welingelichte zijde ver nomen dat de Congrescommissie voor de kernenergie donderdag a.s. zal beginnen met de behandeling van een wetsontwerp, dat voorziet in Amerikaanse hulp aan Nederland bij de bouw van een onderzee boot met aandrijving door kernenergie. De Amerikaanse regering wil de Neder landse autoriteiten alle gegevens verschaf fen voor de bouw, behalve die welke be trekking hebben op het kernenergieaan- drijvingsmechanisme. Dit laatste geschiedt met het oog op de wet, waarin de regering beperkingen wor den opgelegd bij het delen van kernener- giegegevens met andere staten. MOSKOU (Reuter) Het Russische persbureau „Tass" meldt, dat de Sovjet- Unie bij de „westerse Grote Drie" heeft geprotesteerd tegen een schending, op 5 mei van het Oostduitse luchtruim door een vliegtuig zonder kenmerken afkomstig uit West-Duitsland. Het vloog op onge veer anderhalve kilometer hoogte en het drong ongeveer negentig kilometer boven Oostduits gebied door. Russische jagers gaven het vliegtuig herhaaldelijk seinen om te landen. Het sloeg hier echter geen acht op en het vloog weer terug over de Westduitse grens. Het protest wordt aldus besloten: het Russische opperbevel in Oost- Duitsland, zal bij nieuwe schendingen van het Oostduitse luchtruim, de meest krach tige maatregelen nemen, om hieraan een einde te maken". In de te Amersfoort gehouden vergade ring van de „Nederlandsche Handelsreizi- gersvereeniging" (N.H.R.V.) is naar aan leiding van een voorstel van de afdeling Middelburg om uit de Nederlandse Vakcen trale (N.V.C.) te treden, de verhouding van de N.H.R.V. tot de N.V.C. en de be tekenis van laatstgenoemde organisatie uitvoerig besproken. Middelburg bleef in zijn eritiek ten aanzien van de N.V.C. al leen staan. Plet voorstel werd niet aan vaard. President Eisenhower op hei vliegveld van Orly, waar hij dadelijk na aan komst een verklaring aflegde. Achter hem zijn minister van buitenlandse zaken Herter. Minister Luns en staalssecrtaris Veld kamp zijn zaterdagavond in Wassenaar benoemd tot Seigneur van het prins dom Franc-Pineau"We zien de minis ter, terwijl hij in de kledij welke bij z{jn nieuwe waardigheid behoort onder de ogen van de prins van het „Dom", graaf D'Herbemont, een bokaal wijn ledigt. Gedurende de cén misschien twee we ken die de conferentie zal duren, zal door het moeizame vertalingsproces een derde van de toch al schaarse gespreksuren aan werkelijke onderhandelingen kunnen wor den besteed over de vele en gecompliceer de punten van de agenda: ontwapening, stopzetting van kernproeven, Duitsland, Berlijn en ontspanning in dc verhouding Oost-West. Op dat laatste punt zijn de voorbereidende besprekingen zeker niet hoopvol geweest en wel om twee redenen: a) Kroesjtsjev bracht gisterochtend een bezoek aan De Gaulle (dat allerminst har telijk verliep) en in de middag ging hij op de thee bij Macmillan (waar hij zich wel iswaar niet onvriendelijk, maar toch al lerminst uitbundig gedroeg), maar hij vermeed Eisenhower. De pogingen om een gesprek te arrangeren tussen de „twee grootsten" en daar de sfeer te zui veren van het vliegtuigincident mislukten. Noch Kroesjtsjev, noch Eisenhower wilde de eerste stap doen. b) Waar Kroesjtsjev ging vergezelde hem de massieve gestalte van zijn minister van Defensie, maar schalk Malinovski. Bij het bezoek aan De Gaulle kon er zelfs geen tête a tête af. Kroesjtsjev liet zijn minister van Buiten landse Zaken, Gromyko, aanvankelijk zelfs buiten wachten, maar de geünifor meerde, gedecoreerde maarschalk nam hij mee. Deze onprotocolaire handelwijze deed twee speculaties opkomen: ofwel Kroesjtsjev acht het incident met de U-2 allerminst gesloten en paradeert nu met de militaire macht van de Sovjet-Unie, ofwel de maarschalk is meegestuurd als waakhond door die kringen in het Krem lin die in Kroesjtsjevs ontspanningsbelcid geen heil zien. Nu beginnen de meeste Oost-West-con- ferenties met een crisis men hoeft deze voorvallen niet te dramatiseren, maar in westelijke delegatiekringen is men uiterst waakzaam. Men kent het interne verzet tegen Kroesjtsjevs ontspanningsbeleid en men moet rekening houden met de moge lijkheid dat zijn positie in gevaar komt als hij met lege handen naar Moskou te rugkeert of dat hij zal proberen de kwes- tie-Berlijn, waarop hij zich zozeer heeft vastgelegd, te forceren. De spanning ontstond overigens pas zon dag: Kroesjtsjev kwam zaterdag in Pa rijs aan, hield een gematigde aankomst rede op het vliegveld Orly, waarin hij niet de kwestie-Berlijn, maar de ontwape ning als eerste gespreksonderwerp noem de en ging 's middags door dc omgeving van Parijs wat rondtoeren. Hij bezichtigde een fraai panorama en begaf zich vervol gens naar het buitenhuis van ambassa- DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche marine houdt vloot- en landingsoefe ningen in de oostelijke wateren van Indo nesië, aldus heeft de Indonesische marine zondag bekendgemaakt. Aan deze oefe ningen, de operatie-„Waspada" („Ge weld"), wordt deelgenomen door torpedo- bootjagers, torpedoboten, onderzeeboten, mariniers en vliegtuigen van de marine en dc luchtmacht. De vlootocfeningen be staan uit het beschermen van konvooien, het leggen van mijnen, het lanceren van torpedo's door onderzeeboten en motor torpedoboten. De woordvoerder van de Indonesische marine, majoor Iman Sudjono, heeft in antwoord op de vraag of deze oefeningen iets te maken hebben met de Nederland se militaire maatregelen ten aanzien van Nieuw-Guinea gezegd: „U moet er zelf maar een uitleg aan geven, maar het is wel zo dat deze operatie de meest om vattende is die de Indonesische marine tot dusver heeft ondernomen". Over enige tijd zullen het vliegkamp schip „Karei Doorman" en twee andere Nederlandse oorlogsschepen naar de wa teren rondom Nieuw-Guinea gaan. De Indonesische marine is klein, maar neemt snel in sterkte toe. Het grootste op pervlakteschip is een torpedobootjager. In het laatste jaar zijn een onderzeeboot afdeling en een luchtvaartdienst aan de marine toegevoegd. WASHINGTON (Reuter) Het hoofd van de Amerikaanse voorlichtingsdienst George Allen Dulles, heeft ontkend dat minister Herter gezegd had. dat de vluch ten hoven de Sovjet-Unie zouden worden voortgezet. Alien Dulles zei in een televisieprogramma, dat er „groot misverstand" is geweest ovcr hetgeen Herter heeft gezegd. In werkelijk heid had hij gezegd dat „de Amerikaanse regering en de vrije wereld verplicht zijn te pogen inlichtingen te verkrijgen om zich te hoeden voor een verrassingsaanval. Hij zei niet dat wij zullen blijven vliegen", aldus George Allen Dulles. George Allen Dulles zei voorts dat er ver schillende definities voor spionage zijn en voegde hieraan toe: ..Ik geloof dat wij hierop moeten wijzen: toen Powers neer kwam, vertelde hij precies wat zijn op dracht was wat van hem verwacht werd en hij had opdracht dit te doen". ..Hij gaf een eerlijk verslag over zijn op dracht en ik ben van mening dat iedere betrokkene dit moet beseffen". Stevenson: „een bok" Adlai Stevenson, een belangrijke figuur in de Amerikaanse Democratische partij heeft in een vraaggesprek met een ver slaggever van het Londense blad „Sunday Express" verklaard dat de Verenigde Sta- eten „een bok geschoten" hebben bij de behandeling van het incident met de U-2. Deze „bok" heeft de taak van Eisenhower op de topconferentie moeilijker gemaakt, aldus Stevenson. Hij zei dat men de Russen niet in de schoenen kan schuiven dat zij „maar voortdurend trachten wereldrevoluties te ontketenen". Nixon: „Altijd fout" Vice-president Nixon heeft de vlucht van de U-2, die boven Rusland werd neerge haald. „zeer openhartig" verdedigd in een rede tot zakenmensen die niet voor publi- katie bestemd was. De aanwezigen deel den later mee, dat Nixon gezegd had: het tijdstip is altijd fout als je gepakt wordt. Naar de Sunday Times uit Parijs meldt, aldus onze correspondent te Londen, zou de regering van de Verenigde Staten op dracht hebben gegeven de spionagevluch ten boven Russisch grondgebied te staken. De Verenigde Staten zouden zich echter het recht vooi'behouden deze vluchten te hervatten indien het voortbestaan van de vrije wereld op het spel zou staan. Aan gezien de Amerikanen ervan overtuigd zijn dat een dergelijke bedreiging thans niet bestaat, zijn orders gegeven om een eind te maken aan de operatie welke heeft geleid tot het incident met de U-2. In het bericht wordt gezegd, dat aange nomen moet worden dat president Eisen hower bij zijn ontmoeting met Kroesjtsjev deze de verzekering zal geven dat de Ver enigde Staten de grenzen van de Sovjet- Unie niet wensen te schenden. Advertentie Advertentie SUÈDE DAMESTASJES IN KLEUREN Advertentie

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1