Mensen op Biak verbazen zich over interesse in hun familie WEG EN WIEL OLIE ZONDER AANSLAG MAAK DE TANK NIET TE VOL WACHT U EVEN? Gereformeerde synode over apartheid Zwendelaars verkochten goedkope doeken als waardevolle werken In mei waren 716 schepen opgelegd Westduitse jeugd wil vroeg met pensioen Zomerdienst N.S. brengt tal van veranderingen „Veronica" tijdelijk uit de ether 5 DEMOGRAFISCH ONDERZOEK Begin van een bur gelijke stand voor Nieuw-Guinea Zij wil geen voorbarige en nutteloze beoordeling" Parijscarnaval in Den Haag Weduwe van Utrillo te gast op Haagse expositie Ouderen geloven niet dat deze mening beklijft MAANDAG 16 MEI 1960 HOLLANDIA (ANP) Sedert septem ber 1959 werkt op Biak een Nederlander, die op het moment waarschynlijk meer van de bevolking van dit eiland weet dan menig bestuursambtenaar. Het is name lijk zijn taak een studie te maken van de menselijke verhoudingen in dit land. Deze Nederlander is de heer J. Gemmink die, aan het hoofd van een onderzoekploeg, opdracht heelt een demografisch onder zoek in te stellen in Nederlands Nieuw- Guinea. Het tijdelijke basiskamp voor dit onder zoek ligt aan de noordkust van het eiland Soepiori, dat slechts door een smalle zee straat van het eiland Biak is gescheiden. In de nabijheid van het zestig inwoners tellende dorpje Warkamnam zijn op een gehuurd voetbalveld dicht bij zee een tien tal tenten opgezet. Hier werken de onder zoekers. Het onderzoek dat door de heer Gemmink wordt uitgevoerd valt in twee elementen uiteen: het vormen van een structuurbeeld van de bevolking en het vastleggen van een burgerlijke stand. Door verwerking van de resultaten van dit onderzoek kan men voor de eerste 10 tot 14 jaar de ontwikkeling van de loop der bevolking volgen. Dit is uiteraard van groot belang voor de opstelling van plan nen, die verband houden met onderwijs, volksgezondheid, landbouw en industrie ten behoeve van de inheemse bevolking. Aan de hand van deze cijfers kunnen vragen worden beantwoord als: „Wat is de in vloed van de Westeuropese ingreep op de bevolking van dit land op medisch ter rein?" „Hoe groot is de vruchtbaarheid van de bevolking en hoe verloopt de na tuurlijke groei in verband met plannen voor het onderwijs?" Tot op dit ogenblik is over dit alles nog weinig bekend en moest men plannen baseren op te hooi en te gras verstrekte gegevens van bestuurs ambtenaren. In betrekkelijk korte tijd moet nu in deze leemte worden voorzien door middel van dit onderzoek. Het tweede element van het demogra fisch onderzoek vormt het verkrijgen van een burgerlijke stand. Voor Nederlands Nieuw-Guinea is dit geheel nieuw. Deze registratie heeft betrekking op geboorte en sterfte. Hiervoor zal nodig zijn invoering van openbare registers van geboorten en overlijden, uitgifte van geboortebewijzen en periodieke verwerking van geboorte- en sterftecijfers tot statistieken. E.E.G. betaalt Het demografisch onderzoek wordt be kostigd door het ontwikkelingsfonds voor landen en gebieden overzee van de Euro pese Economische Gemeenschap (E.E.G.). De commissie van de E.E.G. heeft on langs dit project, waarvoor een bedrag van 2.487.000 beschikbaar is gesteld, goedgekeurd. Dit bedrag is volgens de heer Gemmink toereikend tot eind 1962. Op het moment is op het eiland Biak on geveer de helft van de bevolking gere gistreerd en is reeds een betrouwbaar in zicht verkregen in de bevolkings-strilc- tuur. In september 1959 is de heer Gemmink begonnen met het onderzoek van Noord- Biak bij Warsa. Met behulp van de infor mant meestal een vooraanstaande be woner uit het te ondervragen dorp worden aan alle bewoners vragen gesteld, waaruit een beeld ontstaat van de familie- Op de openbare slotzitting van de ge nerale synode der gereformeerde kerken in Utrecht, heeft men zich bezig gehouden met brieven van de classis Rotterdam, waarin verzocht werd een uitspraak te willen doen over de „Apartheid". Brieven waren er verder van de kerk van Gies- sendam-Nederhardinxveld, waarin even eens een oordeel wordt gevraagd over de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika en van de classis Almelo, verzoekend een schrij ven te richten tot de zusterkerken in Zuid- Afrika. waarin de bezorgdheid der gerefor meerde kerken over de daar bestaande spanningen onder woorden wordt gebracht De synode overwoog dat het voor haar niet mogelijk is te treden in een beoordeling van de politieke oplossing van het uiterst gecompliceerde vraagstuk van de onderlinge verhoudingen der rassen in Zuid-Afrika. Zij vertrouwt, dat de uitspra ken van de gereformeerde oecumenische synode van Potchefstroom 1958, waarin gesproken wordt over de verantwoorde lijkheid der kerken ten aanzien van de rassenverhoudingen, waaraan de Zuid- afrikaanse kerken hebben meegewerkt, een leidraad voor het denken en handelen van deze kerken zullen blijven. De synode be sloot aan het verzoek van de classis-Rot- terdam en de kerk van Giessendam-Ne- derhardinx-veld niet te voldoen, omdat zij zich onthoudt van elke beoordeling van de jongste gebeurtenissen in Zuid-Afrika. Aan het verzoek van de classis Almelo zal de synode in zoverre voldoen, dat aan de zusterkerken in Zuid-Afrika met wie de gereformeerde kerken samenwerken in de Gereformeerde Oecumenische Synode, een schrijven zal worden gericht, waarin tot uitdrukking wordt gebracht, dat de synode zich distancieert van elke voorba rige en nutteloze beoordeling van de ver houding blanken en niet-blanken van Zuid Afrika in het algemeen en van de gere formeerde zusterkerken in het bijzonder. In de brief zal voorts komen te staan dat de synode met dankbaarheid kennis neemt, dat de gereformeerde zusterkerken met name de Nederduits gereformeerde kerk in Afrika, zich volgens haar verkla ring van 13 april 1960 blijven stellen ach ter de uitspraken van de gereformeerde oecumenische synode van Potchefstroom. In deze uitspraken werd onder andere ge steld dat voor de gelovigen in hun ver houding tot de leden van een ander ras de regel geldt, die God zelf voor alle menselijke verhoudingen heeft gegeven, na melijk, dat wij onze naaste moeten lief hebben als ons zelf en dat. het de plicht van de kerk is om zelfs de schijn te ver mijden van een houding, die verwijdering kan veroorzaken en om alles in het werk te stellen om de reeds gespannen verhou dingen te verbeteren. verhoudingen. Terwijl het structuur-onder- zoek een gebeurtenis is die één keer wordt uitgevoerd, moet een Burgerlijke Stand een blijvende registratie zijn, aangezien dit anders geen waarde heeft. Het is de bedoeling dat in de toekomst voor het bijhouden van een burgerlijke stand „dorpsregistrators" zullen worden aangetrokken om met de blijvende admi nistratie in de dorpsgemeenschappen te worden belast. Dit is bovendien een van de redenen geweest waarom met dit on derzoek in Biak is begonnen, aangezien de ontwikkeling op dit eiland het meest is gevorderd. Over het contact met de bevolking w&s hij zeer tevreden. „In het begin tonen ze zich nog al eens terughoudend, maar als blijkt, dat wij met de beste bedoelingen komen is het ijs al gauw gebroken. Je kunt overigens bij een eerste contact aan hun reacties zien. dat ze het vreemd vin den. dat blanken zich interesseren voor hun familie-aangelegenheden. Maar het is nu eenmaal ook weer zo, dat men door dergelijke vragen bij vrijwel ieder mens al gauw een sfeer van vertrouwen schept. Zeer verbaasd zijn ze vaak indien ze be merken dat we bij voorbeeld alles weten van familieleden in andere dorpen die juist door ons zijn bezocht". Vol spotternij en zotternij is zondagmid dag op de tentoonstelling „Gast en Gast heer" in Den Haag een carnaval „in Pa- rijse sfeer gevierd". Op het Haagse Place du Tertre werden in hoge aanwezigheid van de keizering van Montmartre, me vrouw Utrillo (de moeder van de befaam de schilder), drie ereburgers van dit dorp se staatje in stedelijk' Parijs benoemd. Deze hoge eer viel te beurt aan een rech ter in het Internationaal Geréchtshof, Hen rique Armand d'Ugon, aan de voorzitter van de tentoonstelling, de 'heer J. Pronk en aan de architect van „Ëast'èn Gast heer" Hans Bieck. Vloedgolven van rethoriek, erewijn en „accolades" omspoelden de verheugde slachtoffers van deze plechtigheid en de dikke hagen van juichende 'toeschouwers. Onnavolgbaar vals bliezen de „pompiers" (brandweerlieden van Montmartre) van onder hun koperen helmen uit fanfares en eremarsen. De graaf d'Herbemont, hoofd van de wijnorde Franc Pineau en zijn ge volg in statiekleding waren bij de plech tigheid aanwezig. De graaf werd door bur gemeester Pierre Labrique als sluitstuk van het Haagse bezoek tot gevolmachtigd minister en ambassadeur van Montmar tre voor alle landen van de wereld be noemd. Daarna volgde een vrolijk carna valesk feest geheel in de stiji van de Place du Tertre, waarbij de burgemees ter wel zijn grijze hoge hoed, doch niet zijn humeur en zeker niet zijn dorst ver loor. Het gerechtshof te Arnhem heeft don derdag de gehele dag besteed aan de be handeling in hoger beroep van de zaak, die bekend is geworden onder de naam „schilderijenzwendel". De rechtbanken te Arnhem en te Zwolle hebben deze zaak reeds in eerste aanleg berecht en de drie verdachten, de 49-jarige restaurateur W. van W. te Dieren, de 55-jarige kunsthisto ricus F. H. te Amsterdam en de 48-jarige koopman B. L. te Dieren veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar elk. Het gerechtshof heeft het onderzoek niet kunnen voltooien, aangezien een der be langrijkste getuigen, de directeur van het Haagse gemeentemuseum, dr. L. Wijsen beek, niet aanwezig was. Onder presi dium van jhr. mr. G. W. Mollerus heeft het gerechtshof op deze dag zowel de drie verdachten, als een aantal getuigen aan een langdurig verhoor onderworpen. Ter zijde stonden de twee schilderijen, goed kope doeken die de verdachten als zijnde respectievelijk een Renoir en een Pissaro begeerden te verkopen aan de fabrikant Th. Reintjes te 's Heerenberg, een verza melaar van wie algemeen bekend was, dat hij op de markt is voor goede doe ken voor schappelijke prijs. Het doek. dat werd toegeschreven aan Renoir, was ge schilderd door de Nederlandse schilder Heyligers. De directeur van het gerechte lijk laboratorium had langs chemische weg de 'signatuur naar de oppervlakte ge bracht. Het doek stelde voor een tuinfeest en had ook min of meer de stijl van Re noir. (Van onze Haagse redacteur) Voorafgegaan door de luidruchtige fan fare van de Pompiers van Montmartre heeft de tweeëntachtigjarige weduwe van de Parijse schilder Maurice Utrillo aan de arm van de dynamische graaf d'Herbe mont, de organisator van de pret, zater dagmiddag de schilderssalon op de na- maak-Place du Tertre op de tentoonstel ling „Gast en gastheer" geopend. Daar er op dat uur maar weinig publiek was werd het een nogal geforceerde aan gelegenheid, hoe de chansonnier Serge Paul ook z'n best deed enige Franse am biance te scheppen in een lauwe Haagse omgeving. Misschien kwam dat ook al om dat de „burgemeester" van de „Vrije ge meente Montmartre", Pierre Labric. het spoor naar de Houtrusthallen bijster was geraakt en dus verstek liet gaan. De Pompiers, vrijwilligers in de leeftijd vanzeventien tot zeventig jaar die de schijn van een brandweerkorps ophouden, moesten met hun martiale onder erete kens schuil gaande commandant natuur lijk uitgebreid poseren voor de wand met doeken van Utrillo en mevrouw Utrillo- Pauwels, die zich onder de naam Lucie Vallore een hechtere plaats in de biogra fieën over haar echtgenoot dan in de kunstgeschiedenis heeft veroverd. De heer Paul voornoemd deed er een schepje op door haar als de „Keizerin van Montmar tre" aan te kondigen, hetgeen het frêle, maar krasse dametje zich goedmoedig liet welgevallen. Onder de gasten bevond zich ook de his toricus van de vrolijkste wijk van Parijs, de heer Paul Yaki. zoals Ginette van het eethuisje ,.La mère Catherine" ons tussen twee klaagzangen over de dure Hollandse arbeidskrachten door ons toevertrouwde. De schilder Boj'er, die in de expositie ruimte toezicht houdt, toonde zich aan merkelijk tevredener. Geen wonder: een van zijn meesterwerken was door de Oos tenrijkse ambassadeur aangekocht. ..Ik maak er wel drie per dag", zei hij met kennelijke fierheid over zijn prestaties als straatschilder. Per begin mei waren, blijkens een mede deling van de Engelse Kamer van Koop handel, in totaal 716 grote schepen, met een totaal tonnage van 5,5 miljoen ton, op gelegd: 319 vrachtschepen en 325 tankers, met een tonnage van respectievelijk 2.150.000 en 3.350.000 ton. Voor wat de vrachtschepen betreft is het grootste aantal van Liberia, namelijk 73 schepen. Voorts zijn 42 Griekse, 40 Pana mese, 39 Noorse, 39 Engelse, 37 Italiaanse en 29 Amerikaanse vrachtschepen opgelegd. Voor wat tankschepen betreft: er zijn 75 Engelse opgelegd. 65 Liberiaanse, 41 Noorse, 36 Amerikaanse en 29 Panamese opgelegd. Het andere schilderij, voorstellende „Wasvrouwen", moet zijn geschilderd door de Fransman Rogier. Een zekere L'H te Soesterberg, die eveneens wegens het zet ten van de valse handtekeningen op de doeken wordt vervolgd, promoveerde de beide schilderijen tot scheppingen van Pissaro en Renoir. Hei resultaat van deze vervalsingen, die werden gedekt door aanvechtbare certificaten, was dat de heer R. 9.000 betaalde voor de zoge naamde Pissaro en 6000 voor de valse Renoir, ofschoon echte doeken van deze schilders meer dan het tienvoudige waard zijn. Op 17 juni wordt dr. Wijsenbeek gehoord en dan zullen de procureur-generaal mr. G. W. C. Bijvoet en de drie raadslieden der drie verdachten trachten de zaak dei- vervalste doeken nader uit de doeken te doen. (Van onze correspondent in Bonn) Tot verwondering van Westduitse psy chologen en oudere volwassenen heeft een opinieonderzoek dezer dagen het volgen de uitgewezen: veie jonge* Westduitse mannen willen vèr voor hun 65ste jaar met pensioen. Dit staat in tegenstelling tot de algemene opvatting in de westelijke we reld van vooral oudere mensen, die hele maal niet gesteld zijn op hun pensioen op 65-jarige leeftijd. De vrees voor de „pen sioen-dood" het sterven kort na de pen sionering en voor lichamelijk verval gedurende een reeks van jaren na hun 65- ste, brengt er velen toe te menen, dat zij hun normale werk wel tot hun zeventigste kunnen verrichten, te meer daar de voe ding en het normale leven de gemiddelde leeftijd hebben verhoogd. Vooral in de Bondsrepubliek is men ge neigd oudere werkkrachten weliswaar te pensioneren, maar hen daarna nog in fa briek of kantoor gewoon te laten doorwer ken, hetzij in hun oude functie, waar men hun ervaring goed kan gebruiken, hetzij in een rustiger, toezichthoudende functie. De Westduitse jongemannen denken daar anders over. Uit een opinie-onder- zoek onder'vierduizend mannen blijkt dat 64 percent ver vóór zijn 65ste gepensio neerd wil worden, in het bijzonder jonge mensen tussen 25 en 29 jaar oud, alsmede ouderen met een goed gemiddeld inko men (8000 tot 12000 mark) willen er vroeg mee ophouden; 29 percent van de onder vraagden hield het op de 65-jarige leef tijd en slechts drie percent wilde ook na het bereiken van deze leeftijd verder wer ken. De voorstanders van vroege pensione ring geloven kennelijk, dat zij dan best een baantje kunnen krijgen, waardoor hun inkomen zou kunnen worden verhoogd. Aan de andere kant geldt, dat de pensioe nen in vele bedrijven in de Bondsrepubliek wel zo hoog zijn, dat velen een zo rede lijk bezit (een huis vooral) op 65-jarige leeftijd hopen te hebben, dat zij menen van hun 60ste af te kunnen „uitrusten". Of deze voorstanders van vroege pensio nering er ook nog zo over zullen denken als ze eenmaal zestig zijn geweest? 'Vele ouderen betwijfelen het. Vrijdag aanstaande verschijnt de zomer dienstregeling van de Nederlandse Spoor wegen. Het kaft van dit nieuwe spoor boekje is thans geplasticeerd terwille van de houdbaarheid, terwijl ook voor de tabel len een betere kwaliteit papier gebruikt is dan voorheen geschiedde. Bovendien is de tekst ruimer gezet en meer met wit door schoten. Daardoor werd de leesbaarheid van deze pagina's zeer bevorderd. De voornaamste wijzigingen in de dienst regeling betreffen: Sneltreinen AmsterdamMaastricht v.v. Inplaats van de bestaande uurverbinding Amsterdam—Maastricht, welke 16 stop plaatsen heeft, komt een snellere regel matige uurdienst met elf stopplaatsen. De hierdoor ontstane winst in de reisduur be draagt 20 minuten. De bestaande uur(stop)dienst wordt be perkt tot Eindhoven; tezamen met de bo vengenoemde sneldienst ontstaat tussen Amsterdam en Eindhoven een halfuur- dienst. Beneluxdicnst AmsterdamAntwerpen - Brussel. De dienstregeling van deze treinen is een half uur verschoven, waardoor te Rotterdam voor de aansluitingen met Noord- en Oost-Nederland de overstaptijd met 3 minuten is bekort. Sneltreinen RotterdamVlissingcn. Deze zullen thans ook op zaterdagen en op zon dagavond gaan lopen. Naast de 5 maal op werkdagen zullen met de zomerdienstrege ling de sneltreinen 6 maal op zaterdag en 1 maal op zondag worden ingelegd. Middennetdienst AmsterdamEindho ven. De tak van'naar Amsterdam. Rotter dam en Den Haag via Utrecht naar het zuiden wordt beperkt tot een stopdienst tot Eindhoven. Op het baanvak Amsterdam- Utrecht zullen deze treinen (dat is om de Iwee uur) ook té Abcoude en Breukelen stoppen. In de forensenuren zullen toege voegde treinen tussen Amstei-dam en Utrecht ook te Abcoude en Breukelen stop pen. Uursneldicnst ZwolleNijmegen. Ten einde het gehele noorden van ons land een goede en snelle verbinding te geven met de IJsselsteden Arnhem, Nijmegen en Noord- en Zuid-Limburg, is een snelle uurdienst ZwolleNijmegen ontworpen, welke te Wijhe en Olst stopt en in Zwolle aansluit op alle aldaar samenkomende richtingen. Het noorden en oosten verkrijgen hier door te Arnhem goede aansluiting op de 2-uurdienst van.'naar Keulen (57 minuten verbetering). De bestaande uurstopdienst Nijmegen—Zwolle wordt beperkt tot Arn hemDeventer. Amsterdam-Alkmaar-Den Helder. Meer en snellere verbindingen, vooral op de za terdagmiddag. AlkmaarHoorn. Ook hier verbeterin gen. Op zon- en feestdagen meer treinen. Vakantietreinen DuitslandHollands Westkust. Ter ontlasting van de binnen landse treinen zullen op zaterdag van 2 juli t.m. 27 augustus, alsmede op 21. 22 en 24 juli, 1 en 31 augustus voor vakantiegangers .speciale treinen rijden: j a.' 'van'Hagen, Essen en Ob'érhaüsen'via Arnhem naarHaarlem. Bëyérwijk,. CStStri-i cum. Alkmaar en terug: b. van Dortmund, Essen-Altenesssen en Oberhausen via Arnhem naar Haarlem, en Zandvoort en terug. Late verbindingen. De verschuiving in de dienstregeling van een half uur op een aantal lijnen bood de mogelijkheid tege moet te komen aan de veel vernomen vraag naar latere verbindingen: over het algemeen wordt op deze lijnen de dienst een half uur later begonnen en ook een half uur later geëindigd. HeemstedeAerdenhout. De wachttijd te Amsterdam van meestal pl.m. 30 minuten voor de aansluiting richting Utrecht en verder is teruggebracht tot gemiddeld 15 minuten. Internationale treinen Verbindingen mei Warschau en Moskou. Zowel in de HollandSkandinavië Expres als in de Nord-West Expres zullen de thans in deze treinen tot Berlijn lopende rijtui gen verder doorgetrokken worden tot War schau. In de Nord-West Expres zal vier maal per week een Russische slaaprijtuig de verbinding tussen Hoek van Holland en Moskou onderhouden. AmsterdamGroningenBremen. Een nieuwe doorgaande verbindingen Amster damGroningenBremen zal worden ge boden door een rijtuig 1ste en 2de klasse van de bestaande ochtendverbinding Bre inenGroningen over te brengen op de aansluitende sneltrein naar Amsterdam en 's middags terug; reisduur 5'/s a 6 uur. Lorelev Expres. Deze trein wordt op de heenheis tot Basel 29 minuten versneld en op de terugreis 16 minuten. De reisduur AmsterdamRome wordt 138 minuten verkort, de terugreis 130 mi nuten. EnschedeDüsseldorf. De vurig begeer de rechtstreekse verbinding Enschede Düsseldorf is er. Enschede v, 7.12, Düssel dorf a. 10.22; terug Düsseldorf v. 17.54, En schede a. 21.11. Zeven Franse mijnenvegers brengen op het ogenblik een bezoek aan Amsterdam. Eind vorige iveek kwamen zij in. IJmuiden aan. Men ziet ze hier in de Noordei sluis liggen. Al staan wij wellicht aan de vooravond van revolutionaire ontwikkelingen op autogebied wij denken hierbij aan de onlangs geïntroduceerde Wankel-motor, aan de turbine-motoren, waarmee grote automobielfabrikanten nu al jaren bezig zijn zonder dat men het tot dusver verder dan enige gangbare prototypen heeft gebracht en aan de mogelijke toepassing van kernenergie momenteel is het echter zo, dat onze auto's nog hoofdzakelijk gemaakt worden volgens dezelfde grondbeginselen, die de autopioniers reeds .hebben toegepast. De ontwikkeling van de automobielen is dan ook een geleidelijke perfectionering geweest van wat de makers van de eerste paardloze voertuigen hebben gewricht en deze ontwikkeling is meestal zo geruisloos geschied, dat wij haar pas goed realiseren als wij de huidige typen vergelijken met die van tientallen jaren geleden. Het zijn niet alleen de constructeurs geweest, die dit hebben bewerkstelligd, maar een belangrijk aandeel hierin hebben ook de benzine- en oliemaatschappijen gehad, die miljoenen aan speurwerk hebben uitgegeven voor verbetering van de brandstoffen en de smeermiddelen. De benzine verkreeg een steeds grotere klopvastheid, waardoor de compressieverhouding in de motor kon stijgen. Ook de eigenschappen van de olie werden door nieuwe raffinagemethoden steeds verbeterd, maar dat niet alleen, door toevoeging van doops kreeg de olie soms geheel nieuwe eigenschappen. Er kwamen doops, die de neerslag van vuil tegengingen en daardoor de motorslijtage in sterke mate beperkten. Sommige motoronderdelen werden langzamerhand zo danig belast, dat plaatselijk verhoogde slijtage optrad. Om dit te voorkomen voegde men doops toe, die de olie een sterke hechting aan het metaal gaven en op die manier de slijtage verminderden. De multigrade oliën hebben doops, die de olie vloeibaarder maken bij lage temperatuur, zodat men gemakkelijker kan starten bij strenge koude en die er tevens voor zorgen, dat men spoediger na de start een goede smering verkrijgt. Voor het probleem van de aanslag op wanden van de verbrandingsruimte had men tot dusver echter nog geen oplossing gevonden. Een kleine hoeveelheid aan slag kan vooral in de verbrandingsruimte van een kleine motor een, grote rol spelen. Door dit laagje wordt namelijk het vullingsrchdement verkleind. Voorts krijgt men door deze aanslag een ongewenste warmte-isolatie en bovendien wordt de bougievonk er door verzwakt. Al deze factoren tezamen kunnen een tamelijk groot verlies aan vermogen ver oorzaken, bij sommige motoren wel tien percent. Een grote maatschappij heeft dezer dagen een nieuwe X-100 multigrade olie geïntroduceerd, waaraan nieuwe doops zijn toegevoegd, die de olie de eigenschap zouden geven om zeer weinig of geen aanslag in de verbrandingsruimte te vormen. Als u even de wagen stil zet en u leest rustig de aanwijzingen, die onder het bord zijn aangebracht, dan begrijpt u beslist wat er bedoeld wordt. In ieder geval begrijpen wij, dat wij zondag niet aan de linkerkant van deze straat mogen parkeren. Stem er nooit in toe. dat een pompbediende het benzinereservoir van uw wagen geheel vult bij het tanken. Indien dit wel gebeurt, dan kan de oversrtomende benzine of de onvoldoende werking van ontluchtingsleidingen een benzinereuk veroorzaken, die vaak lang in uw wagen blijft hangen. Bovendien leidt het morsen van benzine tot geldverlies! Als een fotograaf met de „zwarte doek" vult deze Amerikaan tijdens een zuinig- heidsrit de benzinetank van één van de auto's. Op deze manier kan hij horen wanneer de tank vol raakt, zodat geen druppeltje benzine wordt gemorst. (Van onze Haagse redacteur) Radio „Veronica" is tijdelijk uit de ether verdwenen. In de loop van deze week hoopt, het commerciële station de uitzen dingen te hervatten, maar niet meer op de 183 meter. Om moeilijkheden met Nord- deich-radio in Duitsland te vermijden, zal het station boven de 190 meter gaan uit zenden. Het afgelopen weekeinde hebben de aan deelhouders van radio „Veronica" ver gaderd ende balans opgemaakt. Tot nu toe is er bijna ééndriekwart miljoen gul den in de commerciële zender geïnves teerd. De aandeelhouders besloten om de pogingen een vaste voet in de ether te krij gen, niet te staken. Zij hadden zelfs goede hoop, dat de zender „Veronica" na het verschuiven van 183 meter naar boven 190 meter niet meer door stoorzenders zal worden gehinderd, zodat dan met de uit zendingen van de commerciële program ma's een begin kan worden gemaakt. Het reclame-bureau „Koraal" in Den Haag, dat de reclame-uitzendingen ver zorgt. heeft na de aandeelhoudersvergade ring de juridische raadsman van „Veroni ca" mr. Klaasen opdracht gegeven tot het indien envan een protest bij de Duitse ambassadeur tegen het storen, met het verzoek om de regering in Bonn van deze, volgens „Veronica" onrechtmatige daad op de hoogte te stellen. Radio „Veronica" zelf heeft een protest-telegram gezonden aan de Europese Radio Unie in Genève, waarin wordt gezegd, dat het station Norddeich door het storen in strijd handelt met de conventie van de partnerlanden van de unie, die het in de lucht brengen van stoorzenders verbiedt.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5