Min. Luns: Bondgenoten doen hun toezeggingen gestand TRICOTBEST Consument is „voetganger in het verkeer" Kort en bondig Geen grote veranderingen De defensie van Nieuw Guinea Aankondiging van troepenzendingen ontmoet critiek Kamer corrigeert minister Visser Toelating en uitzetting op de Antillen Stucadoor stal auto en reed jongen dood Tien branches vragen om doorberekening Tienjarenplan van het Rode Kruis beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! CKeforine 4 WOENSDAG 18 MEI 1960 2 Schippers weigeren V eronica-be manning te helpen aflossen Geschrapte passage weer in Handelingen opgenomen Regering wil buitengewone pensioenen verhogen MISSHOLLAND1960 Tweede Kamer verleent Nederlanderschap aan ex-N.S.B.-er Dronken en zonder rijbewijs STA A TSSECRETA RIS VELDKA MP Ledental thans 670.000 „Meer waardering voor paranormale genezers" Ondiepwater mijnenveger door bok te water getild „Bello"-monument in Bergen duizendmaal mooier! Advertentie De Eerste Kamer heeft dinsdag een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken. Daarbij heeft mr. De Niet (P.v.d.A.) nog al felle kritiek geleverd op het beleid van minister Luns, die hij een tekort aan crea tieve arbeid verweet. Mr. De Niet keerde zich vooral tegen het regeringsbeleid met betrekking tot Indonesië, dat hij desa streus noemde. Over deze opmerking moest de P.v.d.A.-afgevaardigde later van dr. Beaufort (K.V.P.) en de heer Algra (A.R.) enkele scherpe verwijten in ont vangst nemen. De laatste herinnerde mr. De Niet er nl. aan, dat het regeringsbe leid met betrekking tot Indonesië in het verleden gevoerd is door kabinetten, waarin ook socialisten zitting hadden. Mr. De Niet hekelde voorts de „mislei dende voorlichting", die aan adspirant- emigranten t.a.v. Zuid-Afrika wordt gege ven en deed een beroep op potentiële emi granten voor Zuid-Afrika en Zuid-Rhode- sia, zolang daar regimes heersen, die een zo verderfelijke rassenpolitiek voeren, de ze landen als emigratie-land af te schrij ven, zo niet voor zichzelf dan toch voor hun kinderen. Mr. Vixseboxse (C.H.) hield o.m. een pleidooi voor meer hulp aan de onder-ont wikkelde landen. Dit deed ook dr. Beau fort (K.V.P.). De voorgenomen verster king van de verdediging van Nieuw-Gui- nea had de instemming van dr. Beaufort, evenals dit het geval was bij mr. De Wilde (V.V.D.) en de heren Berghuis (A.R.) en Algra (A.R.). Critiek op publikatie Had mr. De Niet (P.v.d.A.) reeds cri tiek geuit op de wijze, waarop publikatie was gegeven aan de maatregelen tot ver sterking van de defensie van Nieuw-Gui- nea, ook dr. Beaufort en mr. De Wilde hadden deze wel op enigszins andere wij ze gewenst. Mr. De Wilde (V.V.D.) verklaarde ove rigens respect te hebben voor het streven van minister Luns om tot samenwerking tussen „de zes" en „de zeven" in Europa te komen. Mr. De Wilde sprak de hoop uit, dat een aanvaardbare oplossing zal worden verkregen voor de vervoersproble men te water in West-Duitsland. Hij zei verder te geloven, dat Nederland met be trekking tot de luchtlandingsrechten in de V.S. niet behoeft te wanhopen. Voorzichtigheid geboden Dr. Berghuis (A.R.), die zijn maiden speech hield, besprak o.m. ook het rassen probleem. Hij meende wel, dat we ons hierover politiek mogen uitspreken, maar dat moet dan wel met grote voorzichtig heid gebeuren. De opvatting van mr. De Niet met betrekking tot de adspirant-emi- granten noemde dr. Berghuis „weinig missionair". Hij gaf overigens toe, dat de tegenwoordige rassenpolitiek elementen bevat, die hij niet kan goedkeuren. Tenslotte heeft mr. Van Campen (K.V.P.) een aantal vraagstukken betref fende de E.E.G. besproken. Hij meende, dat de verhouding van „de zes" tegenover de rest van Europa niet zonder perspec tief is. Des avonds heeft minister Luns nog een aantal opmerkingen beantwoord. Hij wees de scherpe aanval van mr. De Niet o.m. af door op te merken, dat sinds 1952 het buitenlands beleid niet alleen voor zijn rekening komt, maar ook van zijn mede ministers. Het was kabinetsbeleid. Als mr. De Niet mr. Luns had willen zien ver dwijnen, had hij dit tot uiting kunnen bren gen door tegen de begroting te stemmen, maar dat heeft hij nagelaten. Wat Indo nesië betreft, de minister had er weinig Advertentie Voor iedere huisvrouw onmisbaar. fx Beschermen *y uw handen (óók in f KOKEND f 'tf water) §|£*-f+++^ ji.Vi Glashandel Dijkstra-Vcrecnigdc Verkrijgbaar bij de Drogisten en zaken in huishoudelijke artikelen „Neem ons mee. We moeten naar de wal", riepen opvarenden van de „Veroni ca", het Panamese schip, waarop de uit zendingen van de commerciële radio „Ve ronica" worden verzorgd, naar de schip per van de logger SCH 195. Tevoren had den zij ook al andere schepen gepraaid met hetzelfde verzoek. Maar geen schipper of kapitein voldeed aan het met een loud- healer over het water geschreeuwde ver zoek. Dit voorval illustreert echter wel een van de vele moeilijkheden, waarmee radio „Veronica" thans te kampen heeft. Het aflossen van de bemanningen voor het radioschip, dat thans vlak voor Scheve- ningen ligt, gaat allesbehalve makkelijk, omdat er nauwelijks een schipper voor dat werk is te vinden. „In Scheveningen wor den de schippers bewerkt om mij niet te helpen", zegt de agent van Radio Veroni ca zelf over dit probleem." Men hoeft zich echter niet bezorgd te maken. Ik haal die jongens heus wel op tijd van het schip af". Maandae was hij echter beslist te laat behoefte aan, op de schuldvraag in te gaan. De versterking van de defensie van Nieuw-Guinea noemde mr. Luns een on vermijdelijke consequentie van de verant woordelijkheid van Nederland tegenover dat land en zijn bevolking. Toen de be slissing daaromtrent viel, was de minister in het buitenland. De beslissing en de motivering waren een zaak van kabinets- politiek. Na mr. Luns' terugkeer in ons land heeft hij deze aanvaard. Over de toezeggingen over eventuele hulp van de bondgenoten bij een aanval op Nieuw Guinea wenste de minister met terughoudendheid te spreken. De toezeg gingen in 1958 gedaan en later bevestigd, zijn onverminderd van kracht gebleven. Verschillende verzekeringen zijn nog zeer onlangs herhaald en bevestigd. Voor de hoogst ernstige situatie, in Pa rijs ontstaan, stelde minister Luns Kroes- jtsjev verantwoordelijk. Het is niet de eer ste maal, dat Sovjet-Rusland een conflict forceert. Zolang het Westen echter stand vastigheid en vertrouwen bewaart, behoeft men niet bezorgd te zijn voor de toekomst. Met betrekking tot de jongste beslissingen inzake de versnelling van de E.E.G., ver klaarde minister Luns, dat de Nederland se delegatie er in is geslaagd, in principe de gelijke behandeling van de indu striële en agrarische sector te bedingen. Intussen blijven er t.a.v. de landbouw nog een aantal onzekere punten. Er zijn echter ook winstpunten, meende mr. Luns. (Van onze parlementaire redacteur) In het debat over de defensiemaatrege len ten behoeve van Nieuw-Guinea heeft minister Visser vorige week enige malen verklaard dat wij, bij een aanval op Nieuw-Guinea, „op internationale hulp re kenen en daarop kunnen rekenen". In het officiële verslag van de Kamervergade ringen, de Handelingen, heeft minister Visser, naar hij gisteren verklaarde „om stylistische redenen de woorden „en daar op kunnen rekenen" geschrapt. Op ande re plaatsen in de Handelingen is echter blijven staan dat wij op internationale hulp kunnen rekenen. Daarom meende de minister de volgens hem overbodige woor den te kunnen schrappen. Hij heeft met deze schrapping „geen bijbedoelingen ge had". Gistermiddag verklaarde de heer Tila- nus als voorzitter van de Kamercommis sie voor de stenografie, dat door de schrapping der passage in kwestie op in het oog vallende wijze van het gesproke ne is afgeweken. De commissie is daar om niet akkoord gegaan met de schrap ping en na overleg met de minister, zijn de geschrapte woorden in het officieel verslag weer ingevoegd. Uit dg Kamer werd op de kwestie niet verder ingegaan. In de Memorie van Antwoord inzake een ontwerp-landsverordening regelende de toelating en uitzetting in de Ned. Antillen kondigt de Antilliaanse regering aan, dat Nederlanders die niet geboren op de Antillen langer dan 15 jaar er woon achtig zijn in het oorspronkelijke ont werp werd over 12 jaar gesproken) de zelfde rechten zullen ontvangen als dege nen die op de Antillen geboren zijn. Ge zegd wordt dat. de economische structuur en de mogelijkheden van elk der drie rijksdelen onderling zo verschillen dat een regeling op basis van wederkerigheid niet mogelijk is. Wel is het de bedoeling bin nen het raam der bestaande economische mogelijkheden Rijksgenoten zoveel moge lijk een bevoorrecht positie boven vreem delingen te geven. Er wordt op gewezen dat de toelating van arbeidskrachten be perkt moet worden, gezien de groei van het werkende deel der bevolking. De kwes tie der deposito-stortingen is nog altijd onderwerp van bespreking met de rege ring der beide andere Rijksdelen. Totdat hiervoor een oplossing is gevonden in dien zin, dat iedere regering zich bereid ver klaart de kosten van overtocht van een hulpbehoevende landgenoot op zich te ne men, zal de storting van depositogelden noodzakelijk blijven. Blijkens een bijgevoegde lijst zijn er op Aruba 3115 buitenlandse arbeidskrachten werkzaam waarvan 942 in het huishouden. Het aantal werklozen op Aruba was op 31 december 1959 1395. Op Curasao zijn 2827 buitenlandse werkkrachten waarvan er 1318 in huishoudelijke functies. Curasao telde per 31 december 1959 654 werklozen. Ongeveer 5000 niet op de Antillen geboren Nederlanders wonen langer dan 12 jaar onafgebroken op de Ned. Antillen. Om het aantrekken van Nederlandse rechters gemakkelijker te maken stelt de regering voor boven de bestaande sala riëring een persoonlijke toelage vanaf 3000 per jaar uit te betalen en tevens te bepalen dat na een verblijf van drie jaar een verlof van drie maanden zal wor den toegekend mits de uitzending voor een totale periode van zes jaar geschiedt. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp mgediend, waarbij de volledige af trek van de uitkeringen ingevolge de We duwen- en Wezenwet op een buitengewoon weduwen- of wezenpensioen ingevolge de Wet Buitengewoon Pensioen 1940'45 wordt veranderd in een aftrek van 80 pet. De aftrek van thans acht de regering na melijk te rigoreus. Zij vindt het redelijk, dat ook de „buitengewoon-gepensioneer- de' weduwen en wezen een pensioenver hoging door de inwex-kingtreding van de A.W.W. krijgen. Hoewel het buitengewoon pensioen nu verhoogd zal worden met 20 pet. van de A.A.W, zullen de eventuele uitkeringen die buitengewoon gepensioneerden krijgen op grond van de Invaliditeitswet of parti culiere pensioenen niet in mindering wor den gebracht. De regering schat de kosten voor de A.W.W.-uitkeringen aan de buiten gewoon gepensioneerden op 600.000 per jaar. in badpak van Alle mooie meisjes, die graag Miss Holland 1960 wilden wor den, toonden zich op hun mooist in prachtige, flatteren de badpakken. Zowel tijdens de voorverkiezingen als bij de finale droegen zij allen Tricot best-badpakken van Enkalon- mousse. Vraag uw winkelier ernaar: u baadt ermee in weelde De Tweede Kamer heeft gistermiddag besloten het Nederlanderschap te verlenen aan de ex-Nederlander J. S.. wonende te Mechelen in België. Hij is N.S.B.er geweest en W.A.-man. P.v.d.A., P.S.P. en de communisten von den hem daarom als Nederlander onaan vaardbaar. Men moet niet zwichten, zei de heer Scheps (P.v.d.A.) voor het Belgische dreigement, hem uit te wijzen. Minister Beerman herinnerde eraan, dat S. is gestraft met een internering van drie jaar. Hij is statenloos geworden omdat hij dienst had genomen bij de landwacht, waaruit hij na'twee maanden is gedeser teerd. België stelt er nu prijs op, dat S. weer het Nederlanderschap krijgt. Als hij in Nederland was gebleven, zou dat reeds km,geruisloos zijn gebeurdingevolge de wet op het wegnemen van staatloosheid. Op grond van die wet hebben 8500 ex- Ned'ërlahöèrs Rónder wi'ff mét' 'èëri ëfgef staat van dienst dan S.) geruisloos weer de Nederlandse nationaliteit gekregen. S. is maatschappelijk gereclasseerd, maar het zal moeilijk zijn voor hem met zijn gezin van 10 kinderen hier een woning te vinden. Omdat de grens met België aan betekenis begint te verliezen, meende de minister dat hier sprake kon zijn van een gerechtvaar digde uitzondering. Daar was de grote meerderheid van de Tweede Kamer het mee eens. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft de 20-jarige stukadoor G. A. P. terecht ge staan, die op 24 januari onder invloed van drank, zonder een rijbewijs te hebben en met een gestolen vrachtauto een dodelijk ongeluk veroorzaakte. Slachtoffer werd de 21-jarige jongen A. van Hooven, enige zoon van een Dordrechtse familie. De officier van Justitie, mr. J. A. Hoek, eiste tegen P. tweëenhalfjaar jeugdge- vangenisstrf-'f en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Op de zitting kwam naar voren, dat verdachte die avond verscheidene cafe's had bezocht en in totaal vijftien tot ze ventien glazen bier en een glas genever gedronken had. Met enkele anderen was hij meegereden in een taxi naar Rotter dam Zuid. Zelf moest hij naar het noor den van de stad. Hoewel hij geen rijbe wijs had stal hij een vrachtauto en reed weg. Even na de Maastunnel op de 's Gra- vendijkwal. ging het mis. Hij raakte de macht over het stuur kwijt, schoot over de afscheiding van de weg en kwam op de rijbaan die voor het verkeer uit de tegenovergestelde richting bestemd is. Daar naderde de jongen Van Hooven in een kleine personenauto. Er volgde een botsing, waarbij de personenauto totaal vernield werd en de bestuurder bekneld raakte tussen de wrakstukken. Hij is vrij wel meteen overleden. P. vluchtte weg en probeerde verderop weer een auto te stelen. Hij kreeg deze echter niet aan het starten en ging toen maar naar huis lopen. De volgende dag bezocht hij nog een voetbalwedstrijd. „Er is uit een en ander afgeleid, dat deze verdachte volmaakt onverschillig is", zei de officier van Justitie. „Maar later en nu ook op de zitting is toch gebleken, dat dit niet zo is. Hij heeft zich het ge beurde heel erg aangetrokken". De officier betuigde zijn deernis met de ouders van de jongeman die het leven liet. Verdachte heeft niet alleen dat van hem maar ook zijn eigen leven vernietigd, zei hij. Mi-. Hoek memoreerde, dat verdachte al eerder terecht heeft gestaan wegens diefstal van een bromfiets en joyriding. Omdat van de zijde van de reclassering was aangevoerd dat het P. in zijn leven ontbroken heeft aan leiding en jeugdge vangenis werd geadviseerd, wilde de offi cier een zodanige straf eisen. De raadsvrouw, mevrouw mr. C. P. La- beij-Kehrer, betuigde ook haar medeleven met de getroffen ouders. Zij refereerde zich voorts aan het oordeel van de recht bank. Uitspraak over veertien dagen. (Van onze parlementaire redacteur) In zyn beschouwingen over het middenstandsbeleid heeft staatssecretaris Veldkamp gisteren in de Tweede Kamer opgemerkt dat de positie van de consument grote aan dacht vraagt. De invloed van de individuele consument is kleiner geworden en de afstand tussen de producent en consument is groter. Merkwaardigerwijze blijkt de consument in vele opzichten te zijn uitgeschakeld, hoewel men nog nooit zo hard om zijn gunst heeft gevochten. Men zou de consument kunnen aanduiden als de voet ganger in het economische verkeer. Of dit probleem, dat alle aandacht verdient, tot een nota aan de Tweede Kamer moet leiden, kon de staatssecretaris nog niet beoor delen. Hij zal daarover overleg plegen met zyn betreffende ambtgenoten. Met de klachten uit de Kamer dat de dienstverlenende bedrijven moeilijkheden ondervinden door het verbod, loonsverho gingen door te berekenen, was de staats secretaris het eens. Het kan zich voordoen dat een produktiviteitsstijging niet aan de ondernemer, maar aan de afnemers ten goede komt. Hier past dan een uitzonde ring op de algemene regel. Uit een tiental sectoren zijn thans ver zoeken ontvangen, loonsverhogingen te mogen doorberekenen. De verzoeken heb ben soms betrekking op enkele individue le gevallen uit een sector, soms betreffen zij de gehele sector. Van deze verzoeken zijn er zes in behandeling, terwijl er drie zijn afgewezen. Slechts het verzoek van de nachtveiligheidsdiensten en bewakings bedrijven is toegestaan. Middenstandsonderwijs Wat het middenstandsonderwijs betreft, zei staatssecretaris Veldkamp dat op het gebied van de handelskennis, met alle eer bied voor de historische ontwikkelingen op Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis wil in samenwerking met de afdelingsbesturen trachten, het ledental, dat thans 670.000 bedraagt, binnen twee jaar op te voeren tot 750.000 leden. Dit zei dinsdagmiddag een van de directeuren van het Roode Kruis, de heer A. van Em- den, tijdens een in Zeist gehouden pers bijeenkomst. De voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, mr. F. H. A. de Graaft merkte op, dat de Nederlandse bevolking, die jaarlijks in belangrijke mate aan het Rode Kruis offert, ook weieens wil we ten op welke wijze al dit geld in 1959 werd bijna 3,5 miljoen gulden uitgegeven wordt besteed. In opdracht van het hoofdbestuur heeft de Nederlandse Stich ting voor Statistiek een onderzoek inge steld. De uitkomsten van deze enquête zijn o.m.: In ongeveer een kwart van de ge zinnen is men lid van het Rode Kruis. De relatief laagste percentages leden wor den gevonden in de laagste welstandsklasr sën, in de' leeftijdsgroepen van 18 tot 35 jaar, in het zuiden van het land en in de grote gemeenten, daarbij echter niet mee gerekend de grootste drie steden. De over grote meerderheid van het Nederlandse volk heeft het Rode Kruis wel eens op de een of andere manier geholpen, hetzij met giften dan wel met goederen. In 22 per cent van de gezinnen heeft men wel eens bloed ter beschikking gesteld van de bloed transfusiedienst. Rond dertig percent van het aantal ondervraagden blijkt ten on rechte van mening te zijn dat het Rode Kruis afhankelijk is van de overheid. In ongeveer negentien percent van het aantal gezinnen zegt men weieens hulp van het Rode Kruis te hebben ontvangen. Vele wensen In 1959 werden de inkomsten ver door de uitgaven overtroffen. Desondanks ziet men de toekomst van het Rode Kruis met optimisme tegemoet. Er is een tienjaren plan opgesteld tot het realiseren van de volgende wensen: 1. Uitbreiding van de opleiding van „welfare"-werk in bejaar dentehuizen met minstens vijftig personen, 2. Opvoeren van het aantal vakantieda gen voor chronische invaliden in het Hen ry Dur.ant-huis te Zeist van twaalf tot minstens 20 weken (jaarlijks ontvangt men thans 450 invaliden. Er zijn echter 150.000 gegadigden), 3. Uitbreiding van het aantal jaarlijkse boottochten met het hos pitaalschip J. Henry Dunant van 26 tot 36 tochten, 4. Plaatsing van meer invalide wagens op de spoorwegstations, 5. Meer voorzieningen inzake de hulpposten voor het verkeer langs de wegen en het ver voer van zieken, 6. Het werven van meer donors voor de Bloedtransfusiedienst, 7. Het verlenen van meer steun aan de werk zaamheden van het Rode Kruis in Suri name, de Antillen en Nieuw-Guinea, 8. Uitbreiding van de mobile medische een heden van vier tot minstens veertien en 9. Het verstrekken van voorlichting met betrekking tot de rechten van burgers in oorlogstijd. Op de jaarvergadering van de Neder landse Werkgroep van Paranormale Ge nezers in Utrecht constateerde voorzitter, mr. A. van Doorninck, notaris te Epe, een toenemende waardering voor het werk der paranormale genezers, zowel bij het publiek, als bij de overheid. Hij memo reerde uitspraken dienaangaande van de ministers van Justitie en van Sociale Za ken en Volksgezondheid in de Tweede Kamer. De nieuw-ontworpen statuten en het nieu we huishoudelijke reglement werden met algemene stemmen aangenomen. In de nieuwe statuten prevaleert het maatschap pelijk belang boven de belangen der ge nezers. Het presidium en het secretariaat der vereniging mogen thans niet meer door praktizerende paranormale genezers wor den bekleed. Een voorstel van de afdeling Amsterdam, om met kleine groepen ongecontroleerde en onbevoegde genezers een federatie aan te gaan, werd vrijwel unaniem ver worpen. De vergadering besloot voorlopig 10.000,- van de begroting 1960 te bestem men voor een massale voorlichting van het publiek over de paranormale genees kunst. dit terrein, de tijd voor vernieuwing is gekomen. De opleiding voor het midden standsdiploma heeft te kampen met grote moeilijkheden. In de regel is de duur van deze opleiding te kort. De aanpassing van het desbetreffende onderwijs aan de snel le ontwikkeling van de na-oorlogse jaren is niet voldoende geweest en op dit ter rein zal krachtig naar vernieuwing moe ten worden gestreefd. Er is goede hoop dat in de naaste toekomst tastbare resul taten op dit punt zullen worden bereikt. Het is vooralsnog niet de bedoeling aan het getuigschrift voor de lagere, vierja rige detailhandelschool een erkenning te geven als bewijs voor vakbekwaamheid voor enig detailhandelbedrijf. Wel is dit de bedoeling voor detailhandelsscholen op middelbaar niveau, waarvan de opzet thans wordt bestudeerd. Te zijner tijd zal worden bezien of en in hoeverre het ge tuigschrift van die scholen kan gelden als bewijs van vakbekwaamheid voor meer dan een branche. In tegenwoordigheid van Nederlandse en Amerikaanse marine-autoriteiten is dins dagmiddag op de werf van de Arnhemse scheepsbouwmaatschappij n.v. te Arnhem de ondiepwatermijnenveger „Van Strae- len" te water gelaten. De tewaterlating geschiedde door middel van een grote drij vende bok, zulks in verband met de lage waterstand van de Rijn. De mijnenveger is gedoopt door de echtgenote van het Hoofd wetenschappelijk onderzoek van het ministerie van Defensie, mevrouw J. A. J. GallasDronkers. Deze mijnenveger is één van de zestien ondiepwatermijnenvegers, die op de Nederlandse werven worden ge bouwd. De bouw van de Van Straelen wordt gefinancierd door de Verenigde Sta ten. De gemeenteraad van Bergen heeft een krediet gevoteerd van 3.067,teneinde de oude locomotief van de vroegere Ber ger tram de bekende Bello naar Ber gen te halen en als monument op een voet stuk te plaatsen. Bello zal een plaatsje krijgen op een betonnen voetstuk nabij het nieuwe Dorpsplein, dat in aanleg is op de plaats, waar eens het tramemplacement lag. Het leger zal „Bello", die op het ogen7 blik in een remise te Hoorn staat, gratis naar Bergen vervoeren.. Merkendicf. De 24-jarige Haagse fabrikant J. A. S. heeft zich schuldig ge maakt aan oneerlijke concurrentie door lege limonadeflesjes van een bepaald merk op te kopen en deze met een vloeistof van eigen fabrikaat te vullen. De man had nog veertien dagen gevangenisstraf tegoed we gens een vorige veroordeling. Toen de politie bij zijn huis kwam om hem aan te houden, vluchtte hij op het dak, echter tevergeefs. Dertig kratten met limonade werden in beslag genomen. Bouwcentrum. Het Bouwcentrum te Rotterdam heeft volgens de onlangs uit Amerika teruggekeerde directeur, ir. J. van Ettinger, uitbreidingsplannen, waarmee een bedrag van 22 miljoen gulden gemoeid zou zijn. Als de plannen gerealiseerd wor den zou het bestaande complex uitgebreid worden met een ambachtscentrum, waar van al jaren sprake is, een toren van acht tien verdiepingen en een ondergrondse garage, aldus de mededelingen van de directeur, die nog zeide te hopen het vol gende jaar de eerste plaal te kunnen slaan. Horlogetentoonstelling:. De Neder landse bond van horlogemakers en detail handelaren in uurwerken, goud, zilver en aanverwante artikelen, heeft in Amster dam zijn zestigjarig bestaan gevierd. In het museum Willet Holthuysen is nu een internationale tentoonstelling van uurwer ken en sieraden ingericht, die maandag is geopend. De expositie, die tot 16 juni a.s. duurt, omvat allerlei soorten horloges, waarbij zeer kostbare met edelstenen versierd, mo derne en antieke klokken, sieraden en een afdeling gewijd aan de vakschool te Schoonhoven en aan daar vervaardigd handwerk. Gasontploffing. In de kelder van een boerderij te Nieuw Scheemda is maandag een fles gas ontploft. Door de explosie wer den enkele muren ontzet en weggeslagen. Een kind dat boven de kelder in de keuken speelde, werd weggeslingerd en kwam on der een tafel terecht. Een ander kind dat in de bijkeuken stond, viel onder een stoel. Geen der kinderen liep letsel op. De huis vrouw in de slaapkamer kwam eveneens met de schrik vrij. Zomerreces Tweede Kamer. Naar wij vernemen zal de Tweede Kamer zo moge lijk op donderdag 7 juli op zomerreces gaan. Aan de regering is verzocht om een urgentielijst van zaken die nog afgedaan moeten worden. De mogelijkheid is echter geenszins uitgesloten, dat de omstandig heden zullen medebrengen, dat het zomer reces een week later zal ingaan. Advertentie Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel labiel dal U weer mei plezier Uw werk 'kunt doen! 20 labl. 1.0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 labl. 1.3,60 Advertentie KLEURENFOTO'S vergroot formaat Govacolor kleurenfoto's 9x9 cm. 9x13 cm. vroeger 1.80- nil 85 ct. 90 ct. Gevacolor rolfilms 4 x 6,5 cm. 6 x S en 6 x 9 cm. 2.80 2 95 Gevacolor kleinbceldfilms 2O opnamen 36 opnamen 3.60 5.SO Ontwikkelen 1.30 COM 6024 Het KNMI deelt mede: In grote delen van Europa veranderde de luchtdruk vrijwel niet. De enige uit zondering kwam in Spanje en het zui den van Frankrijk voor, waar de lucht druk lager werd. Dit hing samen met een depressie die van de oceaan afkom stig was. De zwakke winden die in onze omgeving ook in de hogere luchtlagen voorkomen, maken het onwaarschijn lijk dat de genoemde depressie het weer in Nederland zal gaan beïnvloeden. Veel verandering is er daarom niet te ver wachten. De regenkansen blijven be trekkelijk klein, en er is zelfs kans, dat de bewolking wat zal gaan afnemen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur i - O SP Donderdag 19 mei Zon op 4.41 uur, onder 20.33 uur. Maan op 2.22 uur, onder 13.53 uur. Maanstanden 25 mei 13.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 18 mei Hoog water 9.33 en 22.13 uur. Laag water 4.48 en 17.24 uur. Donderdag 19 mei Hoog water 10.52 en 23.27 uur. Laag water 5.58 en 18.49 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissitigen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. mist geheel bew. mist geheel bew. onbewolkt half bew. regen geheel bew. geheel bew. geheel bew. mist mist geheel bew. geheel bew. regen regen zwaar bew. zwaar bew. lichl bew. mist regen geheel bew onbewolkt half bew licht bew. onbewolkt geheel bew regen half hew, half bew. regenbui zzw 12 windst. 12 windst. 12 windst. 15 windst. 13 nnw 23 n 17 nnw 19 w 18 windst. 23 ono 18 n 18 nno 19 verand. 12 no 18 no 20 no 22 ono 24 windst. 25 ono w ono z nnw 24 24 24 24 25 windst. 25 windst. 24 zw 27 w 29 z 29 windst. ono 29 windst. 23 zw z 24 wzw 18 60 .5'g y p S E o - c.p 0 0 0 0 0,1 0 0,1 0 0 0 0,1 0 0 0 1 0 0 12 1 19 0,2 0 0 0 0,1 4 0 0 0 0 0 1 4 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2