(T' r TRAGI-KOMEDIE VAN HET ONGEBOREN TOPO VERLEG De kunst van het luisteren Loemoemba eist terugtrekking der Belgische versterkingen WERELDNIEUWS Van dag tot dag Vergissing Kroesjtsjev speelde hoofdrol van een acteur met twee gezichten 'sfimc raatótcei AKKERTJES 3 Belgische vlieger postLum onderscheiden Kannibalen staan terecht in Australisch Nw-Guinea OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Telegrafisch beroep op Koning Boudewijn Op de 's Nachts pijn overdag niet fit: neem vlug Akkertjes Echtpaar Armstrong-Jones in West-Indië aangekomen WOENSDAG 18 MEI 196 0 De Federatie van Nederlandse Oudstrij- ders-organisaties heeft onlangs aan de Staatssecretaris van O.K. en W. het ver zoek gericht, de Pacifistisch Socialistische Partij haar radio-zendtijd te ontnemen, omdat volgens deze federatie de P.S.P. de ze zendtijd gebruikt om „de defensie-in spanning van de vrije wereld" te onder mijnen, waardoor zij een gevaar voor de democratische vrijheid vormt. De P.S.P. heeft daarop uiteraard gereageerd met een protest, ofschoon de Staatssecretaris geen enkele neiging heeft vertoond aan de eis van de Oudstrijders gevolg te geven. Het protest was geformuleerd in een open brief aan de federatie van Oudstrijders, waarin getracht werd een summiere uit eenzetting van het standpunt der P.S.P. te geven en de federatie werd uitgeno digd tot een discussie. Deze aangelegenheid is een kwestie tus sen de twee betrokken organisaties, voor zover ten minste de Staatssecretaris zich onthoudt van stappen. Doch er is alle reden met een enkel woord de aandacht te vestigen op een merkwaardig ver schijnsel in deze zaak, waaruit voor de buitenstaander weer wat te leren valt. Er valt namelijk uit te leren, dat som mige luidruchtige verdedigers van de „democratische vrijheid" geenszins blij ken te beseffen, wat deze vrijheid eigen lijk inhoudt, sterker nog, waarop deze vrij heid is gebaseerd. Wanneer de P.S.P. een bepaalde politiek voorstaat ten aanzien van het latente wereldconflict, waarin wij heden ten dage verwikkeld zijn geraakt, dan moet zij het volledige recht hebben die politiek als haar eigen standpunt naar voren te brengen. Daarvoor heeft zij haar tien minuten zendtijd gekregen, evenals al le andere politieke partijen (uitgezonderd de communistische). Wanneer men het niet met dat standpunt eens is en hoe- velen zullen het met de P.S.P. oneens zijn! dan beschikt men over dezelfde middelen als de P.S.P. om die afwijken de of tegengestelde mening tot uiting te brengen. Hoe onberedeneerd en paradoxaal de dwaze eis van de Oudstrijders wel is, kan men duidelijk opmaken uit de volgende veronderstelling: aangezien radio en pers en andere publiciteitsmiddelen als spreek buizen van opinies over één kam te sche ren zijn, zouden de Oudstrijders evenzeer hebben kunnen eisen dat de P.S.P. een verbod van verkiezingspropaganda, affi chering, adverteren, publiceren in algeme ne zin zou worden opgelegd. Een .regel rechte onderdrukking van de vrije me ningsuiting dus is het, die de Oudstrijders in naam van de vrijheid van de Staats secretaris eisen. Ook al is men het met het standpunt van de P.S.P. oneens, dan nog moet men haar recht verdedigen om dat standpunt op de legale manieren aan de man te brengen. Het is een recht dat wij en ieder een in onze democratische, vrije samenle ving moeizaam hebben verworven en tot de laatste vezel zullen moeten verdedigen. De vrijheid dienen door haar te kwetsen is een fatale vergissing, die vaak gemaakt wordt en die méér schade toebrengt aan datgene, wat het hoogste goed van onze westelijke samenleving uitmaakt, dan het vrij laten uitspreken en beluisleren van de veelheid van opinies, die in die samen leving uit volksgroepen omhoogrijzen. De erepenning voor menslievend hulp betoon, in goud is postuum toegekend aan wijlen tweede-luitenanl-vlieger L. Buelens der Belgische luchtmacht uit Tervueren die op 28 januari 1960 een motorstoring in zijn straaljager kreeg boven de stad Eind hoven en toen, met opoffering van eigen leven, met het door hem bestuurde vlieg tuig zodanig wist te manoeuvreren, dat het toestel buiten de bebouwde kom neerstort te, waardoor Eindhoven voor een ernstige ramp bewaard bleef. Zondag was het vijf jaren geleden, dat Oostenrijk weer zelfbestuur kreeg na een bezetting door de troepen van de Grote Vier. In aanwezigheid van het corps diplomatique heeft president Scharf in Wenen een militaire parade afgenomen. Zoals men ziet maakt de ondersteuningscompagnie zware machinegeweren en mortieren in Oostenrijk nog gebruik van lastdieren. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Een tragi-komedie: dat was de dag van gisteren waarop drie westelijke leiders tevergeefs probeerden de topconferentie nog op gang te brengen. En de man, die jarenlang geprobeerd had een topconfe rentie af te dwingen en die haar nu te grabbel gooit, de hoofdrolspeler Nikita Kroesjtsjev, bleef een acteur met twee gezichten. Het grimmige gezicht keerde hij naar zijn gesprekspartners, naar de „zondaar" Eisenhower, de verzoener Mac- millan en naar de man, die de knoop maar wilde doorhakken, Charles de Gaul le, die de deelnemers gisteren eenvoudig opriep om te drie uur naar de top te ko men. De westelijke leiders kwamen, maar de vierde stoel bleef leeg. Kroesjtsjev bleef stokstijf op zijn standpunt staan: Eisenhower moet als een boetvaardige zondaar op de knieën, vergiffenis smeken en beloven nooit meer met vliegtuigjes te zullen spelen, alvorens Kroesjtsjev bereid zou zijn aan het in de hele wereld met zoveel spanning tegemoet geziene topover- leg deel te nemen. Dat was het grimmige gezicht van de Russische Janus, over wie ook gisteren de machtige schaduw van maarschalk Mali- novsky de hele dag bleef vallen. Maar in het gezelschap van diezelfde maarschalk toonde Nikita zijn glimlach, de jovialiteit, de boerse grappen, die hem het middel punt der publieke belangstelling maakten in de dagen van zijn reizen door het Wes ten, dagen die nu zo ver weg lijken, nu er weer een kille wind door het kremlin waait. De Amerikaanse voorlichtings dienst heeft bekend gemaakt dat Rusland de uitzendingen van de „Voice of Ameri ca" weer zwaar stoort. Ook de B.B.C. heeft meegedeeld dat haar uitzendingen in het Russisch met toenemende hevigheid gestoord worden. Terwijl de westelijke leiders zich het hoofd braken, speelde Kroesjtsjev zijn oude rol. Hij hield midden op straat, in de Rue de Grenelle een geïmproviseerde persconferentie waarop hij olijk zei: „Als de topconferentie mislukt, gaan wij naar Moskou terug via Berlijn waar ik mijn vriend Walter Ulbricht nog wel even wil spreken". Dat was een dreigement met een knipoog en een glimlach. Vervolgens sprak Kroesjtsjev anderhalf uur met het gelijkgezinde echtpaar Thorez en daarna ging hij met Malinovsky pet- auto een toer maken naar de slagvelden bij Sézanne, waar sergant Malinovsky in de eerste wereldoorlog in het tsaristisch -bataljon „met de Fransen tegen de Duit sers" streed, totdat hij door de Fransen wegens aanzetten tot desertie was gear resteerd. Hun rit werd gestopt door een boom die over de weg lag: geen nood. Kroesjtsjev stapte uit, nam de bijl ter hand en hielp, zwetend maar gelukkig en druk gefoto grafeerd, de houthakker. En daarna be zocht Kroesjtsjev met Malinovsky de cafés en de boerenschuur waar de oorlogsherin neringen van de maarschalk lagen, de knap pe meisjes vanfoen. nu bejaarde dame tjes geworden, omarmden de maarschalk en riepen vertederd „Mischa, Mischa" Op het hoogtepunt van de vrolijkheid echter stopte een motorkoerier van De Gaulle voor de cafédeur in het plaatsje Pleurs. Hij bracht de convocatie van De Gaulle voor de zitting van de vier groter, des middags om drie uur, de convocatie waartoe de westelijke drie des ochtends besloten hadden om te weten waar zij aan toe waren. „Als De Gaulle mij per soonlijk wenst te zien, dan zal het mij een waar genoegen zijn hem te ontmoeten", zei Kroesjtsjev. Maar hij voegde er het voorbehoud aan toe dat hij niet met de Amerikanen wenst te onderhandelen, zo lang die niet toegegeven hadden met de vlucht van de U-2 een daad van agressie te hebben begaan. Welnu, dat voorbehoud maakte hij waar in de vreemde komedie die volgde nadat hij per auto naar Parijs was gegaan. Om even voor drie meldden Eisenhower en Macmillan zich present op het Elysée. Telefonisch Een minuut later ging de telefoon, de Russische ambassaderaad Koedrijatsjev was aan de lijn. Hij wilde weten namens Kroesjtsjev of het om een voorbereidende bijeenkomst ging, zoals maandag, of een echte zitting van de top. In het eerste ge val wilde Kroesjtsjev wel komen, mits de bijeenkomst tot vijf uur werd uitgesteld omdat hij nog niet geluncht had, maal ais het om een echte topzitting ging kwam hij niet. 3.20 uur: hernieuwde telefonische na vraag van Koedrijatsjev: ging het alleen om een preliminaire bijeenkomst om vast te stellen of de nodige voorwaarden voor de top vervuld waren? 3.25 uur: Het Elysée telefoneerde de Russische ambassade om te vragen of er een schriftelijk antwoord van Kroesjtsjev op de schriftelijke invitatie van De Gaulle te verwachten viel. 3.30 uur: Koedrijatsjev weer aan het toe stel. Kroesjtsjev zou niet schriftelijk ant woorden. Hij verwachtte een antwoord op zijn telefonische vragen. 3.45 uur: Op het Elysée glipte een ver klaring van de Russische woordvoerder Kharlamov binnen, die inmiddels al aan de pers was uitgereikt en waarin stond dat Kroesjtsjev bereid was tot een preliminai re conferentie met de drie westelijke staatslieden, maar dat hij slechts aan de top zou deelnemen als de Verenigde Sta- steten het verraderlijke binnendringen een hunner vliegtuigen in het luchtruim van de Sovjet-Unie veroordeeld zouden hebben, er hun spijt over zouden betui gen. de er voor verantwoordelijken zouden kastijden en schriftelijk zouden garande ren zo iets nooit meer te doen. 4.15 uur: De Russen stelden de wachten de leiders van het Westen van de inhoud van deze verklaring officieel op de hoogte. 4.45 uur: De Gaulle maakte een einde aan de klucht met het koelste communi qué van deze tot op heden ongeboren top conferentie: „Op de samenkomst, bijeen geroepen om na te gaan of de topconfe rentie kon beginnen met een discussie over de overeengekomen onderwerper- waren president Eisenhower en premier Macmillan aanwezig. De aanwezigheid van Kroesjtsjev viel niet op te merken. De president der Franse republiek erkent dat onder deze omstandigheden de discus sies niet konden doorgaan." Dat was dan de vermoedelijke overlijdensakte van vergeef mij de kromme beeldspraak het ongeboren kind dat topconferentie moest heten. Daaraan kon een achteraf ontvan gen schriftelijk antwoord van Kroesjtsjev, dat zijn standpunt herhaalde, niet veel meer verhelpen. Na deze reeks telefoon tjes, niet ongelijk aan die van een hbs- meisje dat aan een afspraak probeert te ontkomen, bleven de versmade westelijke vrijers nog een kwartiertje bijeen op de plaats van het gemiste rendez-vous. Zij besloten gisteravond om half tien nog maals bijeen te komen om zich te bera den over de vraag: Wat nu? Verzuurd Kroesjtsjev had inmiddels nog op een andere afspraak verstek laten gaan. De Russische delegatie had om halfvijf een persconferentie van de Russische premier in het uitzicht gesteld en die belofte lokte de hele wereldpers naar de conferentie zaal in het perscentrum van het Palais de Chaillot. Twee uur lang hebben tweedui zend journalisten, fotografen, cameraman nen in die gloeiendhete, bedompte zaal eerst nieuwsgierig, toen wat transpire rend. later echt zwetend, vervolgens zeer ongeduldig en ten slotte scheldend in alle talen der wereld, van Japans tot Brazi liaans. tevergeefs op Kroesjtsjev ge wacht. Toen kwam de lakonieke medede ling dat de Russische premier het liet af weten. Die zweetdruppels moeten het beeld dat de journalisten gisteren van Kroesjtsjev-met-de-i wee-gezichten schil derden wel verzuurd hebben. Het beeld van de conferentie kon zelf mogelijk niet zuurder zijn. De Ameri kaanse woordvoerder Hagerty had de laatste, overigens theoretische, kans om Kroesjtsjev naar de middagzitting te lok- kèh in de grond geboord door te verkla ren dat als hij kwam Eisenhower dit op zou vatten als een intrekking van het Russische ultimatum. Dat was de zoveel ste Amerikaanse onhandigheid, maar zelfs de Britten waren zo moedeloos dat zij er alleen nog maar hun schouders over kon den ophalen. Kroesjtsjevs standpunt In afwachting van het komende einde van wat men het overleg heeft genoemd resteerde de vraag wat Kroesjtsjev bewo gen heeft niet alleen op die eerder ge noemde boom maar ook zo op Eisenho wer in te hakken. Uit kringen van de Rus- sche delegatie vernam ik. dat Kroesjt sjev zich inderdaad gedupeerd voelde door Eisenhower, op wie hij zo zwaar had gespeeld, hij die, meer dan enig ander Russisch leider, zijn beleid op ontspan ning met het Westen had gebouwd. Kroesjtsjev had Eisenhower in de Sov jet-Unie als een gast willen ontvangen. Hij had in Camp David met Eisenhower afgesproken dat geen van de beide par tijen iets zou doen dat de sfeer zou kun nen bederven. De eerder gedane harde verklaringen van Dillon, de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, hadden al twijfel bij hem doen ontstaan. Ondanks dat gaf hij Eisenhower de kans op een fatsoenlijke manier uit de benar de situatie van het luchtincident te ont snappen. Toen verhief Eisenhower de spio- nagevluchten tot regeringsbeleid. Kroesjt sjevs eigen gevoel bedrogen te zijn, te gelijkertijd de noodzaak om tegemoet te komen aan de verontwaai-diging van het Russische volk, de ongerustheid in het le ger, de bezorgdheid van de bondgenoten, vooral in Peking, lieten Kroesjtsjev geen andere keus dan zijn harde eisen aan de Amerikaanse president te stellen, zo lie ten Russische bronnen mij weten. SYDNEY (UPI) In het opperste ge rechtshof van Australisch Nieuw-Guinea in Wewak zijn dinsdag bijzonderheden ont huld over een festijn waarbij kannibalen drie bij een overval op een dorp gedode plaatselijke slagers, opaten. De bijzonder heden over de overval en het daarop ge houden feest, werden verteld door de eni ge man die het er levend afbracht. Deze man, Sowasa geheten, getuigde dat zijn leven door de zestien ovei-vallers van de kannibalenstam der Mianmin werd ge spaard, omdat zijn zuster voor zijn leven pleitte. De beschuldigde inboorlingen, in leeftijd variërend van dertien tot vijfentwintig jaar,verklaarden zich ge envan allen schul dig. Tegen het uur van de siësta, tij dens het verhoor van de getuigen, lagen vier van hen op de vloer van de rechtszaal te slapen en soesden de anderen met de hoofden tussen de knieën. De aanval op het dorp, dat op Sowasa na geheel werd uitgemoord, had plaats op 15 januari 1959. Volgens Sowasa waren de armen en be nen van de doden afgehakt en de delen in bladeren gerold meegenomen. Hij iden tificeerde verscheidene verdachten als de moordenaars en de anderen als medeplichtigen. De krijgers waren gewa pend geweest met pijl en boog en stenen bijlen. Advertentie Weet U dat luisteren eigenlijk veel belangrijker is dan spreken? Heus, al bent U op grootwildjacht geweest in het hartje van de Kongo, al kent U alle nieuwe grappen van Wim Kan en Toon Hermans uit de eerste hand al bent U nog zo welbespraakt ook de anderen willen dol graag iets bijdragen tot de conversatie, zijn dankbaar voor een aandachtig gehoor. Wie kan luisteren is altijd een welkome gast - en een hooggeprezen gastheer of gastvrouw! Weet U wat ook de conversatie in hoge mate veraangenaamt? Het aan bieden van een Gladstone! Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt! KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F t.- STANLEYSTAD (Reuier) Patrice Loemoemba, de leider van de Kongolese Nationale Beweging, heeft koning Boude wijn van België een telegram gezonden waarin hij onmiddelijke terugtrekking van de naar Kongo gestuurde Belgische troepen vraagt. Loemoemba verklaarde aan een vertegenwoordiger van Reuter: „Deze invasie is een poging om de bevol king vrees aan te jagen en de verkiezin gen te beïnvloeden ten gunste van de kandidaten van het bestuur. Vele van mijn leiders zijn in de afgelopen dagen gear resteerd. Deze invasie bewijst dat de be volking geen vertrouwen in de Belgen heeft". Loemoemba zou in Stanleystad een on derhoud hebben met generaal Janssens, de bevelhebber van de Belgische strijd krachten in Kongo, om de toestand te be spreken. De eerste Belgische eenheden van bases in België en West-Duitsland zijn al op de basis Kamina in Zuid-Kongo aan gekomen. Loemoemba wil onmiddellijke over dracht van de macht door de Belgen, die hij ervan beticht de huidige verkiezingen in hun voordeel te willen doen doorslaan door gebruikmaking van de Nationale Vooruitgangspartij. Triomftocht Loemoemba heeft dit telegram verzon den na een ware triomftocht door het noordwesten van Belgische Kongo. Op de ze tocht, die maandag begon juichten aan hangers hem toe als „koning". Er deed zich dadelijk na het begin van deze tocht een incident voor. Een Belgi sche officier en een kleine afdeling Kongo lese soldaten trachtten een samenscholing van Loemoemba's aanhangers te versprei den. De officier riep door een megafoon dat de mensen uit elkaar moesten gaan omdat op grond van de noodmaatregelen samenscholingen van meer dan vijf perso nen verboden zijn. Loemoemba, die in zijn auto de krant zat te lezen, antwoordde dat de militairen maar naar huis moes ten gaan. Na enige aarzeling klommen de soldaten weer in hun vrachtauto. De offi cier haalde de schouders op en reed weg. Toen enige tijd later de auto's van Loe moemba en een aantal volgelingen ver trokken, juichten de Afrikaanse soldaten de leider toe. In alle dorpen aan de weg door het oerwoud werden Loemoemba ge schenken aangeboden. In het dorp Bengamisa, honderd kilo meter ten noorden van Stanleystad heeft Loemoemba van de plaatselijke Belgische bestuursambtenaar geëist dat aanhangers van hem zitting krijgen in de commissies die toezicht op de verkiezingen uitoefenen. De door de Belgen benoemde leden knoeien, aldus Loemoemba. Na een kort gesprek gaf de Belg toe. Noodzaak BRUSSEL (ANP) „België zou schro melijk in zijn plichten tekort schieten, in dien het onder de huidige omstandigheden zou weigeren de maatregelen te treffen, die noodzakelijk zijn om de orde in Bel gisch Kongo te herstellen", zo heeft de Belgische eerste-minister, de heer Eys- kens, dinsdag in een verklaring aan de Kamer van Volksvertegenwoordigers over de jongste maatregelen in Kongo ver klaard. Hij zei verder dat naar de over tuiging van de regering met deze maatre gelen tegemoet wordt gekomen aan de wens van de openbare mening zowel in ■België als in Kongo. De Belgische regering heeft een bedrag van 31 miljoen Belgische frank (ruim 2.3 miljoen gulden) ter beschikking gesteld van het comité, dat werkt aan de voorbe reidingen voor de feestelijkheden, waar mede op 30 juni de overdracht van dc soevereiniteit aan Belgisch Kongo gepaard zal gaan. Dit is de helft van het bedrag, dat toereikend zal moeten zijn voor de pas sende viering van de onafhankelijkheids dag. De Kongolezen zelf zullen de overige 31 miljoen frank moeten bijpassen. Ik en Rembrandt Er hangt een Rembrandt in mijn hotel kamer. Het is het portret van een wat oudere man gezien van half-links, met een prachtige helm op. Ik herinner me, dat ik dit schilderij al eens ergens anders gezien heb. In het Rijksmuseum of in het Mauritshuis of in de National Gallery? Ik woon tijdelijk in de hoofdstad van een Oostelijk land. Indien iverkelijk in deze wat versleten pensionkamer een echte Rembrandt hangt, hoe komt hij dan hier? Geroofd tijdens de oorlog? In dat geval moet ik terstond de Nederlandse Gezant opbellen. Of gewoon gestolen? In dat ge val moet ik de politie verwittigen. Ik ivas over de huurprijs van deze wat vale pensionkamer enigszins gebelgd. Maar ja, de pensiondame had gezegd dat er een echte Rembrandt boven mijn bed hing. dan had ik natuurlijk niet gepro testeerd. Het enige is echter, als dit een echte Rembrandt is, dan moet het schilderij dat ik in het Rijksmuseum of elders zag dat weet ik niet meer een vervasling zijn, een kopie van het origineel dat in mijn hotelkamer hangt. Het zou voor de dame van mijn pension een grote reclame zijn: „Het origineel van dit schilderij hangt in Pension Elton. Berlijn". Of ook: „Uit de Collectie Margarethe Frese". Indien zij nu zo argeloos een R,embrandt in mijn kamer plaatst, dan vraag ik me af: wat er hangt in de naburige kamers, die meestal groter en dus duurder zijn? Bijvoorbeeld kamer 19. waar ze vanmid dag zo'n lawaaiige theevisite blijken te hebben. Waarschijnlijk een paar Rubens doeken en ivat Gauguins. Ein de dubbele suite, slaapkamer en zitkamer, nummer 23 en 24, op zijn minst een Breughel èn een Jeroen Bosch. Nu blijft het probleem, waarom deze dame die blijkbaar een collectie moet heb ben als Onassis, ivaarom ze voor een voor mij hoog doch voor haar laag bedrag, ka mers verhuurt met bediening. Als i k Rem- brandts had, liet ik niemand in mijn huis toe. Toch kan ik hel misschien wel begrijpen. Het schilderij is tamelijk vuil en dient schoongemaakt te worden. Dat kost geld. Ook zitten er plooien in het doek. En dan de verzekering. Waarschijnlijk heeft de eigenares alleen een pension om haar schilderijen-collectie goed te kunnen onderhouden. Een andere mogelijkheid is tenslotte, daa de Rembrandt niet helemaal echt is. In dat geval hangt het origineel niet hier en is dit alleen een kopie, vervaardigd om in huurkamers de vuile plekken in het be hang te bedekken. Maar zolang ik hier woon, wil ik mijn illusie behouden. Het geeft mij een gevoel van trots en zekerheid. Anderen mogen logeren in het duurste hotel ter plaatse, dat evenveel pages en portiers als gasten heeft. Anderen mogen een heel huis gehuurd hebben met eigen peisoneel. Maar wie heeft er in deze stad, ja in gans Europa, een Rembrandt boven zijn bed? H. B. Fortuin Advertentie flitsen de pijn weg Hoofdzaak. Door de toenemende automatie stijgt het aantal hoofdarbeiders in Oos tenrijk steeds meer ten opzichte van het aantal handarbeiders: terwijl tus sen september 1950 en september 1959 het aantal industrie-werknemers met een kwart toenam, steeg dat van de employé's met twee-derden. Spionage. Volgens autoriteiten van de Griekse marine, heeft het Russisch ma rineschip Lots 97 spionage tegen de Noordat lantischc Verdragsorganisatie in de Middellandse Zee gepleegd. Het vaartuig zou herhaaldelijk in de Griek se territoriale wateren zijn verschenen. Het schip, dat van een basis in Alba nië afkomstig zou zijn, heeft naar men gelooft speciale apparatuur aan boord om kuststellingen op Kreta en het Griek se vasteland te fotograferen, aldus de Griekse marinea-utoriteiten. Moord. De voormalige bureauchef van de politie in de Zuidkoreaanse hoofd stad Seoel, is gearresteerd op beschul diging van moord. In de aanklacht wordt hij verantwoordelijk gesteld voor het bevel om op 19 april het vuur te openen op demonstranten met het ge volg dat ruim 140 mensen de dood von den. Het Britse koninklijke jacht Britannia, aan boord waarvan prinses Margaret en Antony Armstrong-Jones hun huwelijks reis maken, is voor anker gegaan bij het Westindische eiland Tobago ten noordoos ten van Trinidad, na een vaart van elf dagen over de Atlantische Oceaan. De haven waaraan de Britannia meerde zal voor alle verkeer gesloten blijven ge durende de drie dagen dat het jonge paar de zeebenen strekt. Advertentie Stalinist De Hongaarse minister van De fensie, Geza Revesz, is van zijn functie ontheven en benoemd tot ambassadeur in Moskou. Zijn vervanging wordt in Wenen beschouwd als een maatregel om de invloed van de partij op het leger te versterken. Revesz staat bekend als een stalinist. Onder Rakosi was hij hoofd van de inlichtingendienst van het leger. Eis. De politie van Izmir in Turkije heeft dinsdag een menigte van tussen de vijfhonderd en zeshonderd studenten uiteen gedreven die het aftreden van premier Menderes eiste. Acht studenten werden gearresteerd. Ondergronds. Een deel van het personeel van de Parijse buslijnen en de onder grondse is dinsdag voor langere of kor tere tijd in staking gegaan om zijn loon eisen kracht bij te zetten. De vakbon den van transportpersoneel hebben alle loonvoorstellen van de directie van de hand gewezen. De vakbonden hebben laten weten dat de korte stakingen door een grote staking zullen worden gevolgd wanneer hun eisen niet worden ingewil ligd. Testament. Uit het testament van de op 2 mei terechtgestelde Amerikaanse misdadiger Caryl Chessman, blijkt, dat hij niet meer dan vijfduizend dol lar heeft nagelaten, waarin de vijdui- zend dollar royalties zijn begrepen die Chessman nog van zijn boeken tegoed heeft. Over een dochter die hij zou heb ben gehad, wordt in het testament niet gerept. Hoger. Het Russische persbureau Tass heeft te verstaan gegeven dat de aan biedingen van vrijwilligers uit het bui genland om in een Russische raket de ruimte in te gaan. zijn afgewezen. Rus land kan hier niet op in gaan, zo wordt gezegd, omdat een mensenleven hier hoger geschat wordt dan al het an dere. Eerder. De directeur van het planeta rium van het Franklininstituut te Phila delphia, dr. Levitt, heeft gezegd dat de Amerikanen korte tijd voor kerstmis van dit jaar de eerste ruimtevaarder te Cape Canaveral zullen lanceren. De Amerikanen zullen eerder een man in de ruimte hebben dan de Russen, aldus dr. Levitt. Donald Duck. De Amerikaanse professor Meivin V. Landon beweert dat hij uit zendingen met menselijke stemmen van de nieuwe Russische satelliet heeft ge hoord. Professor Landon beschreef het geluid als dat van „Donald Duck met een schorre keel".

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3