Staatsbezoek Koninklijk Paar aan België duurt vier dagen Koningin opende herbouwde Zeeuwse Provinciehuis CETALAC Speciaal Europees comité voor landbouwkwesties GARANTIE Luxemburgse minister pleitte in den Haag voor zijn wijn De wetenschap zoekt bestendiger middelen voor geboorteregeling Dellaert betreurt „bakkeleien'- rond uitbreidingsplan Schiphol Ontvangsten te Brussel, Antwerpen, Mol en Luik Nationale luchthaven dreigt in ontwikkeling achterop te raken Abdij complex reeds gedeeltelijk herrezen Haagse ministersconferentie zet spoed achter harmonisatie vani" S3 8,- Postorderbedrijf uitgebrand Kandidaten voor twee vacatures 4 Herdenkingsrede bij jubileum Keer punt in de geschiedenis van Zeeland" Verf met gemak en... van Ceta Bever Unie van vrouwelijke vrijwilligers groeit Conclusie van Haagse internationale conferentie Vissershaven Colijnsplaat werd aanbesteed Zware ontploffing in meubelfabriek te Waalre Veilig kopen! 0 Tiende Electra voor K.L.M. aangekomen Hoge Raad WOENSDAG 18 MEI 196 0 Het staatsbezoek, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard aan het einde van de ze maand aan België zullen brengen, zal vier dagen duren. Dit is dinsdag in Brus sel bekendgemaakt. Het Nederlandse Ko ninklijk Paar zal tijdens het verblijf in België worden ontvangen in Brussel, Ant werpen, Mol en Luik. De Koningin en de Prins zullen maan dagochtend 30 mei per trein om elf uur aan het Centraal-Station van Brussel ar riveren, waar zij zullen worden begroet door Koning Boudewijn. Direct daarna zullen de koninklijke gasten zich naar het koninklijk paleis van Brussel begeven, waar de voorzitters van Senaat en Kamel en de leden van de Belgische regering aan hen zullen worden voorgesteld. In de ochtend zal een krans worden gelegd bij het graf van de onbekende soldaat in Brussel. Na een lunch in het paleis zul len de Koningin en de Prins worden ont vangen op het Brusselse stadhuis en een bezoek brengen aan de kapel van Nassau in de Belgische hoofdstad. Een ontvangst van de leden van het corps diplomatique -en een door Koning Boudewijn aangebo den galadiner in het paleis zullen de eer ste dag van het bezoek besluiten. Lunch in Rubens-huis Dinsdag zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard zich naar Antwerpen be geven. waar een bezoek aan de Gevaerts- fabrieken en enkele musea op het pro gramma staat. Ook hier zullen de Neder landse Koninklijke gasten ten stadhuize worden ontvangen. De lunch zal worden gebruikt in het Rubens-huis in Antwer pen. Na een bezichtiging van de Antwerp se havenwerken van helikopters uit zullen de Koningin en de Prins per auto naar het Belgische plaatsje Mol vertrekken voor een bezoek aan het daar gevestigde onderzoekcentrum voor kernenergie. De tweede dag zal worden besloten met een galavoorstelling in de Koninklijke Vlaam se Schouwburg in Brussel, aangeboden door de Belgische regering. Ontvangst van Nederlandse kolonie Woensdag, de derde dag, zullen Koning in Juliana en Prins Bernhard in Bx-ussel zijn. Hier staan bezoeken op het program ma aan de Nederlandse school en de Europese school. De Belgische regering biedt de koninklijke gasten op deze dag een déjeuner aan in het kasteel van Gaes- beek. Het verdere programma vermeldt een bezoek aan het Erasmushuis, een ont vangst van de Nederlandse kolonie en een galadiner, dat de Koningin in het ge bouw van de Nederlandse ambassade zal aanbieden aan Koning Boudewijn. De ho ge gasten zullen ten slotte woensdagavond het tweede deel bijwonen van het concert, dat de prijswinnaars van het onder aus piciën van Koningin Elizabeth staande pianistenconcours zullen geven. Bezoek aan Internat. Jaarbeurs De vierde dag zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard zich naar Luik bege ven, waar zij zullen worden ontvangen door provinciale en gemeentelijke autori teiten. Het stadsbestuur zal hier de ko ninklijke gasten een déjeuner aanbieden, dat zal worden gevolgd door een bezoek aan de Internationale Jaarbeurs van Luik. In de namiddag zal het Koninklijke Paar per vliegtuig uit Luik naar Nederland te rugkeren. Koningin Juliana en Prins Bernhard zul len tijdens het staatsbezoek logeren in het Koninklijke Paleis te Brussel. De Ko ningin zal haar intrek nemen in een ruim appartement van het paleis, dat uitzicht biedi op het park van Brussel. Het ver blijf is destijds in opdracht van Koning Leopold II ingericht voor Koningin Maria Henriette. Prins Bernhard zal logeren in apparte menten aan de tuinzijde van het paleis, die zijn ingericht in Karei X-stijl. „Om de tweede startbaan van 3300 meter en een nieuw verkeersareaal wordt thans gebakkeleid en tijd verloren, al sedert het begin van dit jaar". Verbitterd stelde Schiphols directeur U. F. M. Dellaert dit gistermiddag vast in zijn ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de luchthaven gehouden herdenkingsrede. Dinsdag heeft zich in de lakspuiterij van de meubelfabriek Verhoeven te Waalre bij Eindhoven, juist toen leden van het personeel bezig waren een be gin van brand te blussen, een zware ontploffing voorgedaan. Het gebouw van de spuilerij werd geheel verwoest. Advertentie „De jaarverslagen van afdelingen en cor respondentschappen van de U.V.V. die tel- kenjare op het secretariaat binnenkomen, vertonen aan de ene kant een zekere sta biliteit, maar aan de andere kant duiken er elk jaar weer nieuwe werkobjecten op Deze woorden staan te lezen in het jaar verslag over 1959 van de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers. Het verslag is opge nomen in een bijzonder nummer van het maandblad „Raad en Daad" van de U.V.V. Dit nummer bevat voorts beschouwingen en artikelen over de voorgeschiedenis van de U.V.V., die reeds in de jaren 1938 en 1939 op vele plaatsen in Nederland werd opgericht. De '^.'erkzaamheaen van de U.V.V. zijn nadien sterk gegroeid. Zo strekt het werk van de unie zich onder andere uit tot het bejaardenwerk. bescherming bevolking, de militairen, hulp aan de gerepatrieerden, ontheemden, welfare-werk en hulp in zie kenhuizen, blindenwerk, oppashulp en vele andere vormen van daadwerkelijke hulp en bijstand. Koningin Juliana heeft dinsdagmiddag de nieuwe Provinciale Griffie van Zeeland in de Middelburgse Abdij geopend. Zij opende de twee bronzen deuren van de hoofdingang ontworpen door de beeld houwer J. W. Radeckcr en onthulde daarna een gedenkplaat in de hal van het nieuwe gebouw. Eerder had zij reeds tijdens een rijtoer in oude Zeeuwse wagens een bord laten zakken voor de oude Griffie, waarop te lezen stond, dat de Provinciale Griffie was verhuisd. Duizenden .juichten haar toe. Een driewerf hoera klonk op, toen zij bij de bronzen deuren van het nieuwe gebouw arriveerde. De Koningin zou aanvankelijk per vlieg tuig naar Woensdrecht zijn gekomen. Dooi de mist bleek dit onmogelijk. Zij kwam nu per auto een half uur later dan verwacht werd aan bij het huis van de Commissaris der Koningin, waar zij een erewacht van de C.O.A.K., onder commando van kapi tein F. H. C. Koek, inspecteerde. Kort voor haar arriveerde ir. A. Marien. Gouverneur des Konings in de Belgische provincie Oost-Vlaanderen. Ook hij werd door honderden Middelburgers voor het huis van de Commissaris hartelijk toege juicht. In heel Middelburg hingen de vlaggen uit. Een boeket gele rozen werd de Koningin aangeboden door de 17-jarige Ank Mol, kleindochter van het oudste Zeeuwse Ge deputeerde Staten-lid, toen zij de Nieuwe Kerk binnenging. Daar waren reeds een vijfhonderd genodigden verzameld. De 17- jarige dochter van het jongste G.S.-lid, Marina van Poelje, bood haar een gecalli- grafeerd programma aan. In de Nieuwe Kerk droeg minister Toxopeus de gebou wen, die op Rijks kosten zijn hersteld, in gebruik en beheer over het aan het Pro vinciaal Bestuur. „Moge deze herrijzenis de ontwikkeling inluiden, die ook alle niet- Zeeuwen Zeeland zo van harte gunnen", zei hij. „Meer dan ooit en dieper dan ooit wor den wij op deze dag herinnerd aan Zee- lands wapenspreuk „Luctor et emergo", zei de Koningin in een korte toespraak. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, sprak van „een keerpunt in de geschiedenis van Zee land". Hij dankte ook de gevers van de artistieke versieringen van de abdij. „Goed Zeeuws, goed rond, wie niet geven wou, die deed dat ook niet", zei hij, daarmede herinnerend aan de weigering van o.a. de gemeente Terneuzen om een bijdrage te De wetenschappelijke onderzoekingen ten behoeve van de geboorteregeling gaat in de richting van de vervanging van de plaatselijke, voor één keer toe te passen middelen, naar een bestendig ingrijpen in het geheel van het menselijk voortplan tingsproces. Men wil daarin de zwakste schakels opzoeken en zo mogelijk aantas ten. Dit is de belangrijkste algemene con clusie welke uit de, op de vandaag ein digende gewestelijke conferentie van de Internationale Federatie voor Geboortere geling te Den Haag gehouden referaten kan worden getrokken. De door de rooms-katholieke sexuoloog dr. J. G. H. Holt .gehouden inleiding over een verbeterde methode van periodieke onthouding werd gewaardeerd als een goede bijdrage voor een wetenschappelij ke benadering van een middel, dat aan vankelijk een niet voor iedereen bruik baar rekenkundig gokspel was, zoals de voorzitter van de conferentie dr. C. van Emde Boas op een vanmorgen gehouden persconferentie uitdrukte. Volgens dr. Van Emde Boas moet het mogelijk zijn de periodieke onthouding aan te vullen met een eenvoudig chemisch middel, waardoor de vrouw zelf kan con stateren of haar onvruchtbare periode is aangebroken. De Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming heeft reeds in 1931 ae periodieke onthouding een weten schappelijke basis willen geven. Zij werd daarbij echter in de steek ge laten door de roomskatholieke medici, met uitzondering van de sexuologen Smulders en Holt, aldus de voorzitter van de con ferentie. De zogenaamde „pincus pil", welke eenvoudig ingenomen kan worden wordt volgens dr. Holt in roomskatholieke kring nog niet aanvaard, maar dr. Van Emde Boas wees erop, dat er in het bui tenland stemmen zijn opgegaan die de pincus pil beschouwen als een hulpmiddel voor de periodieke onthouding. Overigens toonde spreker zich omtrent het duurzaam effect van de pincus-pil op de vrouwelijke functies nog gereserveerd. Ten aanzien van de sterilisatie van man nen, welke op het ogenblik in de staat Madras in India wordt gepropageerd, ver klaarde de voorzitter van de conferentie, dat deze methode het doel van de ge boorteregeling in wezen voorbijschiet. Het uiterlijk belangrijkste effect van de in Den Haag gehouden conferentie vond dr. Van Emde Boas wel, dat er door de grote aandacht welke er door de pers aan is gewijd, men thans een omvangrijk pu bliek heeft bereikt nadat de beweging voor de geboorteregeling jarenlang in ons land is doodgezwegen. Niet de behoefte maar de machtsverhoudingen hebben de omvang van deze beweging bepaald, aldus de voorzitter. Namens de directeur-generaal van Rijks waterstaat is gisteren door de directie Deltawerken-Zuid aanbesteed het maken van een vissershaven te Colijpsplaat met bijkomende werken onder de gemeente Kortgene. Van de tien inschrijvingen was de laagste die van S. A. Sanders' Aanne mingsbedrijf in Rijswijk (Z.H.) met een bedrag van 1.700.000,—. De hoogste in schrijver was Cornm. Vennootschap Ge broeders van 't Verlaat uit Hardinxveld met 1.878.000,—. leveren. Na de plechtige en stijlvolle bij eenkomst in de Nieuwe Kerk begon de rijtoer. De Koningin stapte in een phaëton, die bestuurd werd door koetsier I. Wisse uit St. Laurens. Deze oude wagen werd voorafgegaan door boogschutters, ringrijders en twee fanfares en gevolgd door huifkarren, til bury's en sjezen, waarin o.a. minister Van Aartsen, staatssecretaris Y. Scholten en minister Toxopeus een plaatsje hadden ge vonden. Klank- en lichtspel Dinsdagavond heeft de Koningin de pre mière bijgewoond van het klank- en licht spel „Schrijn van zwaard en kluis" in de abdij van Middelburg. De tekst van dit spel is van de Zeeuwse journalist G. A. de Kok, de muziek werd verzorgd door de directeur van de Zeeuwse muziek school, de heer Henk Stam. Het klank- en lichtspel is in zijn opzet nieuw in Neder land. omdat in het spel een cchoballade is ingelast. Het spel duurt ongeveer een uur. Na afloop verklaarde de Koningin, diep ontroerd te zijn door de inhoud van het spel, dat was opgevoerd in de gangen en zalen van de abdij. Vandaag brengt de Koningin een werk bezoek aan de Deltawerken en aan Zeöüws-Vlaandeven. Gistermorgen omstreeks half twaalf heeft zich in de meubelfabriek Verhoeven te Waalre een zware ontploffing voorge daan, waardoor vier personen i ernstig en tien licht werden gewond. Het gebouw van de lakspuiterij van de fabriek, waar de ont ploffing gebeurde, is geheel vernield. Drie aangrenzende gebouwen werden zwaar be schadigd. De brand is ontstaan door een branden de sigaret, die de gassen in de trechter van een afzuiginstallatie voor cellulose- lakdampen deed ontvlammen. Vlak na de oorlog was Schiphol na een verbazend snelle opbouw relatief voor maar nu is het tegenover de luchthavens in de omringende landen afgezakt Londen Parijs, Frankfort en Brussel hebben reeds een tweede startbaan voor straalverkeer Zürich, Londen, Brussel, Parijs en Kopen hagen kregen prachtige nieuwe stationsge bouwen. Schiphol heeft, aldus de heer Del laert, behalve de door de oorlog vernie tigende slagen ook vertraging in zijn ont wikkeling gehad door de langdurige strijd over de plaats van Nederland's centrale luchthaven en ook doordat niet eerder dan in december 1957 van regeringszijde werd ingestemd met het grote ontwikkelingsplan volgens het tangentiele banensysteem. Ge lukkig kon de luchthaven-directeur op de 40-jarige geschiedenis met dankbaarheid en voldoening terugzien. De opmerking over de moeilijkheden, die Schiphol thans doormaakt hoevele heeft het vroeger niet overwonnen? boog hij daarom graag om in de wens dat met. het oog op de grote nationale belangen,die er op het spel staan, spoedig de weg zal wor den gevonden om deze impasse te door breken. (Van onze Haagse redacteur) Hoewel de zes ministers van Landbouw van de Europese Economische Gemeen schap, die maandag en dinsdag in Den Haag voor een routinevergadcring bijeen waren, twee middagen op stap zijn geweest naar Floriade en Deltawerken, hebben zij in de resterende tijd kans gezien een groot aantal onderwerpen af te werken en belangrijke beslissingen te nemen. De vice-voorzitter van de Europese Commissie, dr. S. L. Mansholt, heeft dinsdagmiddag op een persconferentie een aantal besluiten opgesomd. Het belangrijkste is wel, dat er een speciaal comité zal worden gevormd, bestaande uit ministers en staatssecretarissen van Landbouw en van departementen die bij landbouwvraagstukken betrokken worden (Economische Zaken, Financiën), dat de agrarische beleidskwesties voor de Raad van Ministers zal voorbereiden. Verder zal er in de loop van dit jaar een begin worden gemaakt met de prijs- toenadering voor granen en suiker in de zes landen en zal er een inventaris wor den opgesteld van alle concurrentieverval singen door middel van subsidies, export premies en dergelijke. Ook wordt een eer ste stap gezet op de weg naar de harmoni satie der wetgeving, op sanitair, vétérinair en planteziektenkundig gebied,waarbij men zich zal beperken tot die maatregelen welke een vrij handelsverkeer binnen de Gemeenschap beperken. Voorts is er een procedure-afspraak ge maakt over de harmonisatie der nationa le marktordeningen. Deze zal etappege- wijs worden uitgevoerd. Er zullen geen Advertentie bij de erkende vakhandel met de volledige garantie van De Technische Unie. DE compressiekoelkastt ECHNISCHE UNIE- met Tl handelsverdragen meer worden afgesloten die langer gelden dan de voorbereidende periode voor de gemeenschappelijke markt. Over de af te sluiten verdragen zullen de andere landen van de Gemeen schap eerst worden geraadpleegd, latei- zullen deze overeenkomsten ook aan een gemeenschappelijke goedkeuring onderwor pen worden. Er komt dit jaar, wanneer de Raad van ministers het eens is met het voor stel van de Europese commissie, een in grijpende wijziging in de Europese eieren- handel. Er komt een systeem van heffin gen gebaseerd op de voederkosten. Hier door zullen de bestaande subsidies, ex portpremies, tarieven en contingenten kunnen verdwijnen. Aan het eind van de overgangsperiode zullen ook de heffin gen afgeschaft kunnen worden. De nieu we regeling is in het voordeel van de lan den met het hoogste rendement in de produktie. De ministers hebben tevens de moeilijk heden besproken welke vooral de Franse en Duitse eiermarkt ondervindt van de prijsonderbieding door derde landen, met name Polen, Finland en Israel. Er zal overleg worden gepleegd over de daarte gen te nemen maatregelen. Hoewel dr. Mansholt niets wilde zeggen over het toekomstige agrarische prijspeil in de Euromarkt wegens de vele nog on zekere factoren, geloofde hij toch wel aan een voor Nederland voordelig niveau. Gisteren is de tiende van de twaalf door de K.L.M. bestelde Electra-vliegtuigen op Schiphol aangekomen. Het toestel arri veerde met enige vertraging uit New York aangezien een tussenlanding in Londen was gemaakt. De noodzakelijk geachte verbeteringen zijn aan deze tiende Electra nog niet aan gebracht. Waarschijnlijk zal dit wel het geval zijn bij de aflevering van de twee laatste toestellen voor de K.L.M. In totaal zullen op Schiphol zelf dus tien toestellen van het type Lockheed Electra worden verbeterd. Dikke rookwolken van smeulende tex tiel onttrokken het' brandende inaga- zijn van het postorderbedrijf aan de blikken van brandweer en kijkers. Er viel vrijwel niets te redden. Het maga zijn brandde tot de grond toe af. In een uur tijds is gistermiddag het post orderbedrijf Wehkamp's fabriekskantoor n.v. in Dedemsvaart totaal door brand verwoest, waarbij voor miljoenen guldens aan verbruiksgoederen, voornamelijk tex tiel, confectie en huishoudelijke goederen, verloren ging. De brand ontstond om vijf minuten over twaalf, juist nadat het 315 man tellende personeel het magazijn had verlaten om te gaan lunchen. De brandweer slaagde erin, het. aan het magazijn grenzende kan toorgebouw te behouden, waardoor de vol ledige administratie gespaard bleef. De n.v. was tegen brandschade verzekerd. Voor de herdenking van het jubileum had de luchthaven-directie een duizendtal genodigden ontvangen in hangar 4 „An- thony-Fokker". De rij van sprekers, die gelukwensen aanbood, werd geopend door burgemeester mr. G. van Hall van Am sterdam, die eraan herinnerde dat Schip hol als luchthaven vlak voor de oorlog vooraan stond in de wereld. In die jaren had de gemeente Amsterdam de verant woordelijkheid voor Schiphol. Er zijn toen investeringen gedaan onder moeilijker om standigheden dan waaronder wij thans le ven. Twee jaar geleden is Schiphol in een N.V. ondergebracht. Mr. Van Hall zei dat Amsterdam er op blijft vertrouwen dat er geen vertragingen in de uitvoering van het ontwikkelingsplan zullen ontstaan. De locoburgemeester van Haarlemmermeer wees op de prettige samenwerking met de luchthaven, die overigens sinds 1920 steeds meer grond heeft opgeëist. De pre sident-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, constateerde dat van Schiphol uit een groot stuk luchtvaartgeschiedenis is geschreven. Hij bood de heer Dellaert een decoratief raam aan voor het nieuwe stationsgebouw. „Ik hoop dat wij beiden in 1963 bij de onthulling aanwezig zullen zijn". Namens de Koninklijke Nederland- sche Vereniging voor Luchtvaart werd ten slotte een presse papier aangeboden. Met een vloot van autobussen maakten de genodigden een rondrit over de lucht haven. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend twee lijsten van aanbeveling, elk van zes kandidaten, voor de beide vacatues in de Hoge Raad, ontstaan door de uitbreiding van het college met één lid, en door de benoeming van de Raadsheer prof. mr. G. H. A. Feber tot vice-president. Kandidaten voor de eerste vacature zijn: Prof. mr. I. Kisch, (gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam.) Mr. H. Schadee, raadsheer-plaatsvervan ger in het Haagse gerechtshof; Mr. O. W. van Ewijk, raadaviseur bij het ministerie van Justitie; Mr. C. A. de Meyere, raadsheer in het Haagse gerechtshof; Prof. mr. Ch. J. Enschedé, (gemeente lijke universiteit te Amsterdam); Mr. J. Hollander, te 's Gravenhage Voor de tweede vacaute zijn de kandi daten: Mr. L. P. M. Loeff, advocaat-generaal bij de Hoge Raad; Mr. C.A. de Meyere, (zie boven) Prof. mr. Ch. J. Enschedé, (gemeente lijke universiteit te Amsterdam); Mr. H. Schadee, raadsheer-plaatsvervan ger in het Haagse gerechtshof; Mr. O. W. van Ewijk, (zie boven); Mr. W. P. Plantenga, raadsheer in het Haagse Gerechtshof. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) „Hoewel de Nederlanders in steeds gro ter getale de Luxemburgse wijnen blijken te waarderen, is de invoer in Nederland (belastingvrij door de Benelux) nog steeds zeer bescheiden: zeshonderdduizend liter per jaar. De Belgen drinken vier miljoen liter aan Sylvaner, Auxerrois en Riesling maar de Luxemburgers zelf spannen de kroon: de driehonderdduizend inwoners van het Groot-hertogdom consumeren jaarlijks niet minder dan zes miljoen liter. Het vo rig jaar zijn de Duitsers voor het eerst sinds veertig jaar weer op de Luxemburg se wijnmarkt verschenen. Zij namen het zevende deel van de produktie, twee mil joen liter, af voornamelijk met het doel de eigen wat zoetige Moezelwijn door ver snijding met de zuurdere Luxemburgse wijnen een drogere smaak te geven. Wan neer die belangstelling aanhoudt behoeven wij ons over onze wijnafzet geen zorgen meer te maken". Dat zei ons de Luxemburgse minister van land- en wijnbouw, onderwijs en ge zinspolitiek. de vroegere directeur van de Luxemburgse kweekschool Emile Schaus. dinsdagmiddag tijdens een bezoek aan de tentoonstelling „Gast en gastheer" in de Haagse Houtrusthallen. De naam Schaus is een begrip in het politieke le ven van het Groot-hertogdom. Een broer van minister Emile Schaus, Eugène, maakt eveneens deel van het Luxemburgse kabi net uit en twee leden van een andere tak hebben belangrijke functies in de Europe se organen, met name Lambert Schaus. die lid is van de Europese commissie en onder meer het vervoer behandelt. Portefeuille Minister Emile Schaus, die door zijn slank postuur langer lijkt dan hij in wer kelijkheid is. gaf tijdens het gesprek blijk van veel gevoel voor humor. De meeste van zijn portefeuilles kan hij wel motive ren: landbouw omdat hij voorzitter is van een vereniging op dat gebied, onderwijs omdat hij voor de oorlog leraar was in Latijn en Duits en na de oorlog directeur van de kweekschool. Alleen met de wijn bouw had hij weinig connecties. Hij nam die portefeuille over van de vroegere mi nister-president Joseph Bech, die haar dertig jaar had beheerd en er moeilijk af stand van kon doen. Toen 1959 een uit zonderlijk goed wijnjaar bleek, zei Bech een tikje zuur tegen zijn opvolger: „Ver schrikkelijk, dat een leek zoals jij direct met zo'n uitstekende wijnoogst te maken hebt gekregen!" Inderdaad vormen de veertien miljoen liter van 1959 een zelden voorkomende top. In de regel moeten de gezinnen van de twaalfhonderd Luxemburgse wijnbouwers van de opbrengst van tien miijoen liter vijf percent van het 'nationale inkomen leven. De oogst is dit jaar minder goed, al kan een periode van regen en hitte te zamen nog heel wat van de Sylvaner red den. De Luxemburgse wijnen onderschei den zich door hun lichtheid en frisheid en lenen zich goed voor de vervaardiging van mousserende dranken volgens de mé thode champenoise. De aanduiding „Cham pagne" is immers alleen voor de wijnen uit die streek toegestaan. Minister Schaus en de Luxemburgse ambassadeur in Nederland, de heer H. Kremer, hebben zich in de Luxemburgse afdeling van „Gast en gastheer" als be trouwbare gidsen in hun wijnland doen kennen. BEELDENDE KUNST Op zaterdag 21 mei zal mejuffrouw dr. M. E. Nolte, wethouder van Onderwijs en Culturele Zaken van Bloemendaal, in ge bouw Bloemenheuvel een tentoonstelling openen van beeldende unst van Bloemen- daalse beroepskunstenaars. De tentoon stelling is geopend tot 7 juni.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4