U hoeft niet over de grens Van tuinderszoon tot grossier Vereniging Haerlem kan schilderij van Grote Kerk aankopen COR OLY de zee het land de lucht BOEKHANDEL AB DE JONG A.s. Bruidsparen TAXI 6000 J. L. Kloosterhuis I KRIJGER Mannequins uit alle 's heren landen CENOEC... KOOP ZE! 23 DANK ZIJ ZOMERZEGELS Plannen voor provinciale kunstaankopen ten behoeve van dorps- en buurthuizen Juwelier DE BOER P 0 N TIA C - horloges BROMFIETSEN Voor een to over Moederavond bij KAV Watervliet 2 voor beslissing Zweefvliegen in Castri- cum verloopt succesvol Juwelier DE BOER Moderne huiskamerklokjes II Vijfentwintig jaar De Kennemer Jagers Juwelier DE BOER Polaroid zonnebrillen Juwelier DE BOER DONDERDAG 19 MEI 196 0 s (Van onze Haagse redacteur) Dank zij de medewerking van het comi té Zomerpostzegels zal de Vereniging Haer lem in staat zijn een merkwaardig schil derij van het interieur van de Grote of Sint Bavokerk van de zeventiende eeuwse schilder Hendrik Cornelis van Vliet aan te kopen. Het is de bedoeling, dat dit schilderij door de vereniging Haerlem in langdurige bruikleep wordt afgestaan aan de kerk voogden der Nederlands Hervormde ge meente ter plaatsing in de Grote Kerk, of wanneer die niet mogelijk is, aan het ge meentebestuur. In dat geval zal het schil derij in het Stadhuis kunnen worden opge hangen. Het comté Zomerpostzegels draagt dui zend gulden in deze aankoop, waarmee on geveer vijfduizend gulden is gemoeid, bij. De medewerking van het comité Zomer postzegels toont vlak voordat de jaarlijkse verkoop van deze zegels begint het nut van deze bij het publiek te weinig bekende actie aan. De helft van de opbrengst, wel ke ongeveer twee ton bedraagt, komt ten goede aan cultureel werk, de andere helft aan bedrijvigheid op maatschappelijk ter rein en de volksgezondheid. Driekwart van de gelden gaat naar landelijke instellin gen, zoals het Prins Bernhardfonds, de Nederlandse Blindenbibliotheek, het Ere- fonds voor oud-verpleegsters, de stichting „Zorg- voor gerepatrieerden" en dergelij ke. Zo staat het nu al vast dat de Neder landse Blindenbibliotheek dit jaar vijfdui zend gulden zal ontvangen als bijdrage in de aanschaffingskosten van een reproduk- lie-apparaat voor gesproken boeken, welk apparaat ten goede komt aan het gehele Nederlandse blindenwezen. In het verleden hebben ook de lokale organisaties in deze omgeving van de op brengst van de Zomerpostzegels geprofi teerd. Zo heeft de stichting Kinderbewaar plaatsen te Haarlem geld gekregen voor de aankoop van twee bolderwagens, heeft de Stichting voor Moederschapszorg en kinderhygiëne, eveneens te Haarlem, een smalfilmapparatuur kunnen aanschaffen, hebben bejaardensociëteiten in wel twintig Noordhollandse gemeenten hun inrichting kunnen aanvullen en de lijst is daarmee nog lang niet uitgeput. Aankoop kunstwerken Het ziet er thans naar uit, dat een Zuid hollands initiatief in Noordholland navol ging zal vinden. Daar heeft men uit het provinciale aandeel in de opbrengst van de Zomerzegels een aankoopfonds voor beeldende kunst gevormd. Men heeft tot nu toe voor ongeveer zesduizend gulden zevenendertig schilderijen, tekeningen en andere werken van Zuidhollandse kunste naars aangekocht. Deze schilderijen wor den in bruikleen afgestaan aan buurt- en dorpshuizen, die in het algemeen wel een artistieke versiering kunnen gebruiken, Wij vernamen dat ook in Noordholland een kleine commissie met dat doel zal worden gevormd. Gemiddeld krijgt Noordholland Advertentie MARKLIN UW DEALER MARKTPLEIN tienduizend gulden uit de Zomerzegel- actie. Dit bedrag wordt echter hoger naar mate er in de provincie meer aan zegels en prentbriefkaarten wordt verkocht. Ontwerp van Haarlemmer De Zomerzegels 1960, welke van 23 mei tot en met 9 juli verkocht zullen worden, zijn ontworpen door de Haarlemse kunste naar P. Wetselaar. Dezelfde motieven die nen ook voor de prentbriefkaarten. Het zijn, ter gelegenheid van het jaar waarin het vierhonderdjarig bestaan van de Ne derlandse bloembollencultuur wordt her dacht, bloemfiguren, namelijk tulp, water lelies, gaspeldoorn, blauwe zeedistel en klaproos De voortreffelijke uitvoering wettigt de verwachting dat deze serie bij het publiek zeer in de smaak zal vallen. Advertentie KENNEMERLAAN 60-62 MARKTBERICHT BEVERWIJK Markt Beverwijk, 18 mei. Aardbeien 6298, bloemkool 4695, spinazie 822, sla 6—10, rabarber 6—24, postelein 1525. De aanvoer van spinazie kon woensdag weer geheel worden verwerkt. De prijzen waren wel niet hoog, maar vooral de goe de kwaliteit was beter te plaatsen. Advertentie heeft nog enige door de Bank teruggehaalde BREESTRAAT 108 Telefoon 4627 BEVERWIJK Advertentie srowl boek KENNEMERLAAN 59 TELEFOON 5326 De afdeling Beverwijk van de Katholieke Arbeiders Vrouwen heeft woensdagavond in het Centrum grote aandacht besteed aan de leden die in het afgelopen jaar moeder zijn geworden. De leden van het Meisjes- gilde van de Regina Caeli-parochie voer den onder leiding van mevrouw Verkooyen enkele aardige schetsjes op, die ook in het teken van de moeder stonden. Het koortje zong enkele Maria-liederen fen wiegelied jes. Kapelaan C. Stet sprak in de pauze nog een geestelijk, woord. Uit handen van mej. C. van der Kolk ontvingen de moeders die m het afgelopen jaar het leven schon ken aan een dochter of zoon een Lourdes- medaille. De korfbalvereniging „Watervliet" 2 speelt zondag een beslissende strijd tegen Archipel 3 uit Amsterdam' om het kam pioenschap van de reserve-derde klas KNKB. De wedstrijd wordt om twee uur op het neutrale terrein van Aurora in Haarlem gespeeld. De opstelling van Wa tervliet 2 luidt: dames C. Zandbergen. W. Nijkamp. I. Kolk, N.N., S. 'Meyer-Sanders, H. v. d. Ree en de heren W. Berghuis, H. Scholting, A. Redeker, A. Verkerk, T. v. Ladesteijn, J. van den Berg en M. Veer beek. In het Haarlems Jeugdtwaalftal zijn van Watervliet, gekozen G. Polak. H. v. d. Ree, H. Scholting en J. van Ladesteijn. Wegens de vlaggetjesdag in LTmuiden en de beslissingswedstrijd in Haarlem zullen de clubkampioenschappen naar een latere datum worden verschoven. Op uitnodiging van een Westduitse chemische fabriek hebben Europese modehuizen deelgenomen aan een grote show in Berlijn. Op de toegangstrap tot de Berlijnse congreshal zien we elf creaties van dralon. Vlnr: „Fiesole", een zomerjapon van Emilio Pucci (Florence), een strandpakje van Bessie Becker (München), „Soir de Stockholm", een avondjapon van gravin Schwerin-Maathaskolan (Stockholm), „Mon- treux", een mantel en ensemble van Halier (Zurich), „Voi-Voi", avondjapon met mantel van William (Oslo), „Bonheur Infini" een avondjapon van Jolo-Couture (Utrecht), „Jolie Madame", een ensemble van Pierre Gardin (Parijs), „Antilles", een avondjapon van Nina Ricci (Parijs), „Secrete", een namiddag japon van Jacques Heim (Parijs), „Gin-Fizz", een cocktailensemble van Franz Faschingbauer (Wenen) en „Sinikello", japon met mantel van Ika (Helsinki). Advertentie heeft u de prachtige nieuwe wagens van al gezien Ook u kunt er van profiteren, maar bestelt u liefst vroegtijdig •Gin niet te worden teleurgesteld Van Poptaplantsoen 11 Telefoon 6000 De E(erste) Z(aanse>i Z(weefvlieg) C(lub) heeft tot en met zondag 15 mei reeds meer dan 700 starts uit Castricum kunnen ma ken. Men was hiertoe mede in staat door de gunstige weersomstandigheden. De afgelopen weken heeft de vereniging echter een slag te incasseren gekregen want ac eenpersoons Fokker Baby 171 werd bij een landing beschadigd. Aan het einde van deze week komt de Baby weer uit de revisie en dan kan men met vier toestellen het aantal starts gaan vermenig vuldigen. Behalve de Fokker Baby heeft men na melijk ook de nieuwe eenpersoons Olym- pia 172, de Grünau Baby en de Rhönler- che, hot tweepersoons 'lesvliegtuig. Advertentie KENNEMERLAAN 60-62 Natuurlijk zal niemand die er de kans toe krijgt Vlagge tjesdag (op 21 mei) in IJmui- den willen missen. In deze krant zijn vandaag een aan tal pagina's gewijd aan de komende jacht pp de nieuwe haring. Zoals men weet, valt het volle licht van de lande lijke viering van het eerste uitvaren van de haringvloot dit jaar op IJmuiden. Maar ook in Scheveningen zullen de vissers en hun familie op de zelfde dag de opening van het haringvangstseizoen vie ren en aan belangstelling uit. alle windstreken zal het ook daar wel niet ontbreken. De vlootrevue zal in Schevenin gen in verband met het getij al vroeg in de middag aan vangen. Vlaggetjesdag is een mooie opening voor het vakantie seizoen. Daarna zullen in snel stijgend aantal Nederlanders de grens oversteken. Maar dit hoeft niet. Er is in eigen land in de komende maanden genoeg te beleven voor landgenoten op vakan tie. „Uit in eigen land", uit gegeven onder auspiciën van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer, in samenwer king met het Nederlandse VVV-wezen, doet ontelbare suggesties, waaruit we een greep doen. In schoon Limburg is het bij voorbeeld prachtig vissen in de Maas bii Lottum, het rozendorp bij Venlo: zo ook in deze rivier bij Heusden. En wie naar Gaasterland gaat. moet beslist de hengel meenemen. In Lemmer kunt u een bootje huren, om op de snoekbaars te gaan. In Gro ningen is 't Fox-holstermeer bij Hoogezand favoriet. Zelfs het zanderige Drente heeft prima snoekwateren Andere ideale plaatsen om te vissen: de Noordoostpolder, waar de visstand steeds beter wordt, de Wilgepiassen bij Maars- sen, de Afsluitdijk en het Vel u wem eer. Valkenburg viert 30 en 31 mei feest: de oudste VVV aldaar „het Geuldal" bestaat. 75 jaar. Valkenburg zal z'n gasten waardig ontvangen, ze zullen er een beste tijd hebben. „Het Geuldal" heeft 'n Valkenburg-pocket, (waar acht Limburgse journalisten aan meewerkten) uitgegeven, die als gids kan dienen. De demonstratietuin in Boskoop komt met een nieu wigheid: mén kan er Dlanten kopen volgens het zelfbedie- ni lossysteem. Het nationale park Hoge Veluwe bestaat een kwart eeuw; wie er nooit geweest is, doet geen slechte keus er nu eens heen te gaan. De dinsdag na pinksteren is het ringrijden in de meeste plaatsen van Walcheren. De jaarlijkse ringrijderij met versierde sjezen is 21 juli, op het Molenwater. Eveneens daar, op 25 augustus, is de grote ringrijderij te paard: eerder, 7 juli, viert de Zeeuwse Ringrijdersvereni- ging haar tienjarig bestaan. De Goudse Kaasmarkt is elke donderdag, behalve He melvaartsdag. Blokker houdt zijn festival, zo langzamer hand een traditie geworden, van 26 tot en met 29 mei. De Grote Prijs van Neder land wordt tweede pinkster dag verreden, op het cou reurscircuit van Zandvoort. Bossen, duinen, strand en zee bieden de „thuisblijvers" weer iets anders dan Ita liaanse of Franse Middelland se zeekust, waar zij wellicht vorig jaar of het jaar daar voor zijn geweest. Er zal, ook in eigen land, wel weer druk gekampeerd worden. De Nederlandse Reisvereniging heeft een nieuwe kring van kampeer- centra: „Bonafide", Renesse; „Zonneland", Roosendaal; „De Klinkaert", Drunen; „De Bonte Vlucht", Doorn; „De Srosselt", Velden (L.); „Beek huizen", Velp (G.); „Ruighen- rode", Lochem: „De Bos kamp Ennerveld", Wapen veld; „Witterzomer", Assen; „Haereland", Doornspijk; „De Eng", Wageningen en „Hil- denberg", Appelscha. De ANVV heeft een uit voerige lijst doen verschijnen van kindervakantieverblij ven: de lijst geeft adressen in Gelderland, Utrecht, Ame land. in Gelderland, Utrecht, Noordholland, Zuid-Holland en Noord-Brabant. Het gaat hard met de Del tawerken, Zeg dus niet te gauw: „al geweest", want er is sedertdien beslist veel veranderd. Verschillende re derijen organiseren rond- vaarttochten. Wie een fototoestel heeft of een apparaat om te fil men. zal dit zeker niet thuis laten. Watersportliefhebbers en natuurvrienden kunnen onder andere terecht in de Brabantse Biesbos. Wie ver standig is, schaft 'n ANWB- Biesboskaart aan want de Biesbos is groot en om er in het wildeweg rond te dwalen in dit uitgestrekte gebied is bepaald af te raden, het is zelfs gevaarlijk. Nog beter, neem een vertrouwde gids. Of maak van Dordrecht of van Gorinchem uit, 'n rond vaart; in het seizoen worden van die plaatsen uit geregeld rondvaarten gemaakt. Tenslotte wijzen we nog op het Holland Festival (15 juni tot en met 15 juli), dat opera, muziek, ballet en toneel biedt. Het ziet er naar uit, dat de Velser brandweer op weg is naar een indrukwekkend record, waar geen zinnig mens. zeker niet de mannen van dit hardwerkende korps, op gebrand is. Het aantal duinbrandjes, aangestoken door kinderen en waarvoor de brandweer moet uitruk ken wordt zeer bedenkelijk. Dikwijls zien volwassenen kinderen een vuurtje stoken in het gras, zonder er iets aan te doen of er zelfs maar iets over te zeggen, meestal uit vrees voor ongenoegen met de ouders van de brandstich ter tjes. Deze ouders moeten er aan denken, dat de brandweer genoeg te doen heeft; de brandweer kan niet overal tegelijk zijn: door wat men (ten onrechte) wel eens een „onschuldig brandje" noemt, waarheen de brandweer zich spoedt, zou zij elders, waar een grote brand uitbreekt, wel eens net te laat kunnen komen om een mensenleven te redden. Bovendien is er zo lang zamerhand dit jaar heus al meer dan genoeg natuur schoon verwoest in ons land. De heer K. Nagel, bekend ingezetene van Velsen- Noord, zal op 21 mei de vol doening hebben veertig jaar lang met grote werklust cn veel koopmansgeest een grossierderij te hebben ge leid. Wegens dit feit zal op de jubileumdag in het Sint Jozef huis van drie tot zes uur een receptie worden ge houden. De jubilerenude grossier werd als zoon van een Heemskerkse tuinder op 8 oktober 1891 geboren. Hij ging, toen hij zes jaar was, met zijn vader mee naar Be verwijk, waar pa een winkel' in levensmiddelen, groenten en brandstoffen begon. De jonge Nagel, die veel ziek was in die tijd, liep de school niet helmaal af. Hij hielp zijn vader al als tienjarige. Nagel, junior ging als vijX- tienjafige de wijk, die z(jn vader in Amsterdam had, geheel alleen verzorgen. Met een boot voer hij heen en terug. Al spoedig bleek hij een flinke dosis „handels brutaliteit" te bezitten. Aan deze eigenschap had hij ech ter vele jaren niets, want de handel sloeg om. Vanaf 1908 werkte hij een tijd bij Van Gelder Zonen en in de kolen mijnen van het Ruhrgebied. De gedachte naar Amerika over te steken liet hij varen. Hij leerde namelijk een meisje kennen dat later zijn vrouw zou worden. Zijn echtgenote stond hem van stonde af aan steeds trouw terzijde in al zijn onderne mingen. Het eerste eigen be drijfje van de heer Nagel was een groentezaak aan de voormalige Burgem. Weerts- straat. Hij verhandelde daar ook eikels (voor koffie), hout (ook voor de IJmuidense trawlers) en andere gedistri bueerde zaken. IJmonds Wandelsport Ver eniging „De Kennemer Ja gers" bestaat op 4 november 25 jaar. Dit feit zal feestelijk worden gevierd. Er is reeds een feestcommissie gevormd. Op woensdag 15 juni wordt in het kader van de sport week 's avonds een wandel tocht georganiseerd. Ook worden op zaterdag 17 en zondag 18 september grote wandeltochten gehouden. Voorts is „De Kennemer Ja gers" de organisatie opge dragen van de wandeltoch ten van de Noordhollandse Wandelsport Bond op 15 en 16 oktober in Beverwijk. Dan volgt op zaterdag 5 novem ber 's middags een receptie in „Kennemerhof". 's Avonds wordt een feestavond gege ven. Oudleden worden ook verzocht zich met het be stuur in verbinding te stel len. Van de 25 jaar dat „De Kennemer Jagers" bestaat, is de heer H. C. Smit al 24 jaar secretaris van de vereniging. In 1918 begon de heer Na gel een kruidenierszaak in de Corverslaan. Twee jaar later startte hij met zijn hui dige, zeer uitgebreide gros sierderij. Aanvankelijk ging de heer Nagel lopend langs alle winkels om de bestellin gen af te leveren. Dit gaf moeilijkheden. Een handkar bracht enige verlichting. La ter werd de „benenwagen" De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers houdt van 23 mei tot 9 juli zitting in het postkantoor aan de Hout manstraat te IJmuiden voor de verkoop van zomerzegels. Wat willen Zomerzegels eigenlijk zeggen? Waarom worden ze uitgegeven? Ze worden uitgegeven en ver kocht om hulp te kunnen geven aan oud-verpleeg sters, stille armen, astma- en tuberculoselijders, aan we tenschappelijke en culturele werkers, om „gesproken boe ken" voor blinden te kunnen maken en om goede ontspan ning te geven aan langdurig en chronisch zieken. Zomer zegels betekenen: meer le vensvreugde. Ze zijn wat duurder dan gewone fran keerzegels en dat duurdere maakt nu juist voor zeer veel landgenoten, die in moeilijke omstandigheden verkeren, het verschil uit tussen zorg en vreugde, tus sen somberheid en optimis me, tussen moedeloosheid en vertrouwen in het leven. vervangen door een paard en wagen, nog veel later door een auto. De heer Nagel breidde zijn zaak langzaam uit, Galanterieën en textiel, die weinig financiële zoden aan de dijk zetten, deed hij van de hand. Dank zij hard werken, van de vroege och tend tot de late avond en zelfs op zondag heeft de heer Nagel een bedrijf tot stand kunnen brengen, dat thans vijftien personeelsleden heeft. In 1945 deed hij zijn bloeien de kleinhandel aan naaste verwanten over. Hij werd grossier. Ondanks zijn drukke werk zaamheden, heeft de heer Nagel jarenlang veel tijd weten te vinden voor werk op sociaal terrein. Dertig jaar al maakt hij deel uit van de Velsense Commissie voor Ouden van Dagen. Vooral bij de Velsen-Noord- se bejaarden is hij zeer ge zien. Dertig jaar lang ook is hij lid van het r.-k. collec tantencollege. Bovendien is hij voorzitter van de Com missie van Samenwerking voor Bijzondere Noden in de gemeente Velsen. Lange tijd heeft de heer Nagel zich in gezet voor de financiële be langen voor het Nederlandse Rode Kruis in „Noord". ZILVEREN JUBILARISSEN Op 16 mei was de heer J. van Zijp 25 jaar bij Hoog ovens. Hij is werkzaam als warmbandwerker bij Breed band. De heer L. J. Hooisma is op 3 juni 25 jaar bij Hoog ovens. Hij verricht zijn werk nu op de kwaliteitsafdeling van Breedband. De heer J. A. van Velsen, werkzaam in de centrale werkplaats, viert zijn 25-jarig jubileum bij Hoogovens op 10 juni. NA RUIM 35 JAAR De oude stoomlokomotie- ve'n, die sinds jaar en dag op het Hoogoventerrein snui vend en schurend hun baan tjes over de rails hebben ge trokken, gaan eraan. Tot 'schroot gesneden zullen zij, na meer dan vijfendertig jaar trouwo dienst, een einde vin den in de ovens van de staalfabrieken. Nog dit jaar zullen zij ale door moderne stoomlokomotieven zijn ver vangen. TERUGGEVONDEN. Mevrouw D. uit de Broek- huizenstraat te IJmuiden, die enkele weken geleden 250,- dacht te zijn kwijtgeraakt, heeft dit geld zelf terugge vonden. Het lagin bed. Advertentie KENNEMERLAAN 60-62 ASPIRANTENTOERNOOI Zondag organiseert de jeugdafdeling van de voetbalvereniging Beverwijk een aspirantentoei-nooi om de „Zilveren schoen". Er wordt in twee poules gespeeld. In poule A komen uit: Oosterbeek, Beverwijk, Waterloo,-Assendelft, CSV en de houdster van de trofee, Alkmaarse Boys. Poule B: Kennemers, SDW, Velsen, QSC, ZVV en Onze Gezellen. De wedstrijden beginnen 's morgens half elf op de sport velden aan de St. Aagtendijk. Van vrijdagavond tot en met zondag avond krijgen de Beverwijk-aspiranten be zoek van de vereniging Oosterbeek uit Gelderland. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK GEBOREN: Geert P., z. van B. Buursma en E. Hazenberg; René, z. van J. Stammis en G. C. Cornelissens; Frank, z. van G. L. A. Rozestraten en A. J. M. Kos; Rudolf C. M., z. van C. J. M. de Goede en C. Mole naar; Elisabeth, d. van K. D. J. van Dam en G. Drost; Marcel G., z. van M. G. Veld huis en L. M. Gerding; Marinus L. z. van D. Slotboom en D. Verbaan; Petrus J. C., zoon van P. Dudink en C. J. van der Zon; Martin G., zoon van L. G. Krijt èn Y. R. J. Warnaar; Alie J„ z. van J. Smit en H. van Dam; Alberdina, d. van H. Kruithof en C. H. Griffioen. ONDERTROUWD: D. Dekker en T. J. Warmerdam;, R. A. de Mink en A. M. Schram; A.- Gerrits en C. Hiensch; H. L. Riedé en J. Ophuis. GETROUWD: H. J. F. Dijcks en D. T. M. van Lint; H. J. Duin en R. M. Kaijer; G. van den Outenaar en C. ICuijer; W. van Popering en E. Land; J. Zuyderduin en W. J. E. Nuijen. OVERLEDEN: H. M. de Vries, oud 84 jaren, wed. van J. Boon; G. Doodeman, oud 86 jaren, gehuwd met A. Sneek; J. Hofsté, oud 66 jaren, gehuwd met J. F. E. Schriek; J. Bleeker, oud 86 jaren, gehuwd met M. P. de Prie; F. G. van Leeuwen, oud 61 jaren, gehuwd met: M. L. Gijzen; H. D. van Leuven, oud 64 jaren, gehuwd met. M. S. Koster. Advertentie KENNEMERLAAN 60 - 62 Keltum Pfeet en Durfine Edelstaal cassettes ATLETIEKFILMS VOOR SCHOOL JEUGD. In samwerking met de centrale com- misise voor schoolatletiek houdt de Atle tiekvereniging „Suomi" vanavond om half acht in de Plantage-u.l.o. (Plantage 2) te Beverwijk een filmavond. Vertoond worden De Olympische Spe len 1952 te Helsinki (Finland); een loop training, een werptraining en de teken film „Dieren-olympiade". „EXCELSIOR" WON VAN „WIK" Het tunneltoernooi, georganiseerd dooi de Beverwijkse biljartvereniging „Excel sior", is voortgezet met een wedstrijd tus sen de organiserende vereniging en „WIK" uit Zaandam. Deze ontmoeting eindigde in een 124 overwinning voor „Excelsior".

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 23