Kroesjtsjev nam afscheid, vurend uit al zijn propagandakanonnen Dolle persconferentie in een stampvolle zaal te Parijs Kroesjtsjev houdt morgen een rede in Oost-Berlijn WERELDNIEUWS BAKKERS BEHANG 1 i It raatótcel Komt, kinderen 3 5 Op de kop af.... Minister Lange zegt zijn bezoek aan Rusland af h\ Excellent voorhuid en handen Oostduits regime regisseert een massaal zvelkom Franse SS-11 raket voor het Westduitse leger p de DONDERDAG 19 MEI 1960 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) PABTJS Uit al zijn propaganda-kanonnen vurend heeft Nikita Kroesjtsjev gistermiddag de wereldpers een voorproefje gegeven van de toon, die ons de komende maanden na de mislukte topconferentie te wachten staat. Op een pers conferentie voor 2500 journalisten in het oude NAVO-gebomv van het Palais de Chaillot toonde de rode leider zijn nieuwe „kom maar op"-stemming. Fluisterend, dreigend, pochend, lachend, grapjes makend, de „Amerikaanse imperialisten" rakend waar hij kon, op iedere vraag de ongelukkige kapitein van de U-2 er met de haren bijslepend, ontvouwde Kroesjtsjev zijn visie op de huidige en de toe komstige wereldsituatie op de dolste persconferentie die ik ooit heb meegemaakt. Voor het eerst hoorde men op een persconferentie een leider van een wereld macht met lang en hevig boe-geroep verwelkomen. Kroesjtsjev niet in het minst geïmponeerd, tikte eerst glimlachend met zijn vinger tegen het voorhoofd tegen de groep uitjouwers (Westduitsers en Oosteuropese emigranten) die zich voor alle zekerheid vlak bij een uitgang had opgesteld. Toen het boe-geroep niet ophield, werd hij kwaad, stak de vuist omhoog en don derde: „Ik spreek nu tot de groep ex- Hitlerianen die door Adenauer hiernaar toe zijn gestuurd. Het zijn van die brave jongens die ook al in Stalingrad waren waar zij hun straf ontliepen omdat wij helaas nalieten hen af tc maken en drie meter' onder de grond tc stoppen. Plunde raars zijn het. Het grote Duitse volk zal zich voor dit tuig schamen. Wij dulden dit geraas niet. Want ik sta hier als leider van de Sovjet-Unie, de grote socialistische staat, het land van de zegevierende ok- tober-revolutie onder Lenin." En inder daad het gejoel en gejouw verstomde en werd pas aan het eind van de persconfe rentie weer aangeheven, aangevuld met „Kroesjtsjev is een moordenaar". Dat was een voorbeeld van de toon van de „nieuwe" Kroesjtsjev. Wat was de inhoud? Ontdaan van alle emoties, stemvei'hef- fing, sarcasme en vuistgebaren deed de Russische premier vier mededelingen van politiek belang. Die waren: 1) Wij hopen in zes tot acht maanden wederom met onze westelijke gespreks partners bijeen te komen. Dat kan zelfs vroeger gebeuren wanneer niemand al thans het socialistische kamp uitdaagt. 2) Zelfs na een oorlog weten de mensen weer in vrede en vriendschap met elkaar te leven. Nu, het Westen en wij hebben geen oorlog gemaakt. Alleen heeft iemand zijn neus in onze zaken gestoken. Op die neus hebben wij een klap gegeven. In fei te moet dus alles maar eens even ver teerd worden en over een tijdje zijn we weer vrienden. 3) Wij houden vast aan ons plan om van West,-Berlijn een vrije, gedemilitari seerde stad te maken. Wij wensen ook een vredesverdrag met Duitsland, als het moet met Oost-Duitsland alleen, te sluiten. Het Westen zou dan zijn bezettersrechten in Berlijn verliezen. Wanneer wij dat zul len doer, is onze zaak. Wij zullen dan de ontwerp-verdragen in onze zak steken, aan een ronde tafel gaan zitten, een ver drag tekenen en het aan de wereld bekend maken. Wij hebben op dit punt bijna de grens van ons geduld bereikt. 4) De Geneefse onderhandelingen over ontwapening en kernproeven gaan door. Als er een akkoord over de stopzetting der kernproeven mogelijk is, nemen wij het aan. Als Eisenhower echter de kernproe ven hervat, doe wij het ook. Helaas zijn wij, wat de ontwapening betreft, er vrij wel van overtuigd dat de tegenpartij geen ontwapening wil, maar alleen controle op bewapening, dat wil zeggen spionage. Als men ons op dit stuk in Genève blijft frus- teren, zullen wij de kwestie der ontwape ning aan de UNO-Assemblee voorleggen. Dat was de inhoud die eigenlijk niet onrustbarender was dan men verwachtte. Niets gemist Maar welk een toon, welk een atmos feer, twee uur lang in die afgestampte hete zaal. Advertentie V 600 verschillende dessins van Bakker's Behang liggen op u le wachten. W.o. 337 beneden 2.per rol. 600 mogelijk heden om in uw woning de sfeer te scheppen die u wenst. Bakker's Behang is niet alleen een kwaliteitspro duct. doch de prijzen zijn zo variërend, dat er zeker voor elke beurs wat bij is. Maak gebruik van onze plaktafel- en afrandservice. een uit komst voor de zelfplakkers. Gen. Croniéstr. 135 - Haarlem Telefoon 55432 OSLO (UPI) De Noorse minister van Buitenlandse Zaken Halvard M. Lange heeft in een communiqué laten weten dat hij afziet van zijn voorgenomen reis naar Moskou aan het einde van deze maand Als reden voor de afzegging werd opge geven „de toeneming van werkzaamheden als gevolg van de situatie die is ontstaan uit het mislukken van de Parijse topcon ferentie". De officiële reden voor Lange's Russi sche reis was deelneming aan het huwe lijk van de dochter van de Noorse ambas sadeur in Moskou. Het was echter een publiek geheim dat de minister verschil lende delen van de Sovjet-Unie zou be zoeken en gesprekken zou hebben met premier Kroesjtsjev en andere leiders. Kroesjtsjev, door een politie-escorte met huilende sirenes naar het Palais de Chail lot gevoerd, waar het hele personeel van de Westeuropcse Unie in een belendende vleugel twee uur lang uit de ramen hing en daarmee de westelijke' defensie ver zaakte, trad breed lachend binnen. Naast hem maarschalk Malinovsky, een figuur als een beer. wenkbrauwen als doornha gen. een gezicht van steen dat al die lijd slechts vijf keer bewogen heeft: een keer werd er langs de geweldige neus gewre ven. twee keer werd er met de geweldige mond gegaapt, drie keer kwam er een soort lach over de onafzienbare wangen. Aan de andere kant van Kroesjtsjev zat Gromyko, bleek en verder als altijd onde finieerbaar. Naast Gromyko de woordvoer der Kharlamov. een rood insigne flonke- ■end in het schijnwerperlicht en daarnast twee jonge tolken die twee uur moesten glibberen over het pad van Kroesjtsjevs beeldspraak. Die batterij van zes Russen, zwetend in de hitte van de „spotlights", staarde in de glazige ogen van 73 film camera's en 130 foto-apparaten, bemand door vastbesloten heren, die niets zouden missen. Kroesjtsjev schonk zich een glaasje spuit water in en daar brak een gesnor en geklik achter de lenzen los alsof er een volwas sen hagelbui naar beneden kwam. Kroesj tsjev vond het leuk. maakte een proost- gebaar en terstond werd de hagelbui ern stig noodweer. Achter de camera's zaten, stonden, hingen 2500 journalisten, laten we zeggen toehoorders, want de Franse vei ligheidsdienst, die Kroesjtsjev op zijn reis door Frankrijk met honderden van haar gorilla's" omringde, was blijkbaar een langzaam-aan-actie begonnen. Iedereen die maar een soort kaart had, was bin nen: functionarissen van de belasting en de waterwegen, elektriciens, portiers van het Palais de Chaillot. Sommigen hadden zelfs vrouwen en kinders mee. Er waren de emigranten, die één keer per maand het hun door het. communisme aangedane leed op stencil brengen en daarom een pers kaart hadden. Zij waren degenen die„boe" riepen, maar de aanwezige communisten brachten dat met hevig applaus in even wicht. De anderen, de echte journalisten, riepen vrijwel tevergeefs „stilte" en „blijf toch zitten". In die sfeer op kookhitte speelde Nikita Sergevitsj Kroesjtsjev zijn nieuwste Advertentie Crème Fl.25 Gelei 95ct Het is de Hamamelis die het'm doet karakterrol en die mocht er wezen. Fluis terend en dan weer donderend kwamen moedertje Rusland respectievelijk vader tje Sovjet op de planken en het verzamel- boek van oude Russische zegswijzen werd weer uitgebreid. Kroesjtsjev bleek geen kattenvriend: als waarschuwing tegen de spionerende Amerikanen zei hij dat zijn moeder „Wij waren een arm gezin en konden maar zelden room kopen" de kat, wanneer die van de room gesnoept had, in het nekvel placht te pakken door elkaar rammelde en vervolgens even aan de oren trok. Bij Kroesjtsjév's mijnwer kersvrienden in het Don-bekken ging het nog anders, zo zei hij: daar pakte men een kat die vlees stal bij de staart en sloeg het dier met de kop tegen de muur. Het. schijnt voor Amerikaanse katten raad zaam voorshands van Russische room en vlees af te blijven. Kroesjtsjev begon met een lange verkla ring, waarin het hele vliegtuig-incident van a tot z nog eens de revue passeerde. Maar die film met de schone moraal, dat men zich nooit moet laten betrappen, draait nu al zo lang in de Russische bios coop, dat ik er u van zal verschonen. Hieronder volgen dan flitsen uit Kroesjt sjevs „One man show". „Eisenhower's verklaring dat de spio- nagevluchten niet worden hervat, zolang hij president is, lijkt onvoldoende. Inter nationale overeenkomsten kunnen niet worden verbonden met presidentiële ter mijnen, anders verdwijnen zij later in de prullenmand. Wij konden met Eisen howers verklaring geen genoegen nemen, de publieke opinie in de Sovjet-Unie en de vredelievende landen zou dat nooit begre pen hebben. Wij verwerpen Eisenhower's plan voor luchtinspectie door de UNO. Wij zullen geen Amerikaanse spionage onder UNO-vïag dulden. Wij bedanken De Gaulle en Macmillan voor hun inspanning. Wij vinden het jammer dat zij zich door hun relaties met: de Verenigde Staten hebben laten weerhouden Eisenhower tot rede te brengen. Wij in het socialistische kamp zouden dat in zo'n geval wel doen. Maar ja. wij hebben de communistische moraal. Tot de boe-roepers: „Ons land is een kolos. Ik ga dolgraag op de vuist met de vijanden van het werkende volk, deze la keien van het imperialisme". Roosevelt Over Eisenhower: „Ik had in Camp Da vid mijn mond al open om met hem over spionagevluchten te spreken. Hij zei mij immers dat ik hem „mijn vriend" moest noemen. Maar er was toch iets niet in de haak met hem. Ik ben dan ook blij dat ik het niet gedaan heb. Want zelfs toen hij met zijn vuist in de jampot werd betrapt, probeerde hij eerst nog te ontkennen. En waarom? De Verenigde Staten hebben toch ook hun excuses aan Cuba aangebo den, toen daar een Amerikaans vliegtuig werd neergeschoten? Eisenhower is niet meer de oude: de reactionaire militairen in het Pentagon krijgen de overhand (de zaal keek naar Malinovsky, de maar schalk keek onbewogen terug). Of ik voor keur heb inzake een nieuwe president van de Verenigde Staten? Ja, Roosevelt. Maar helaas is die grote Amerikaan al dood en met hem zijn politiek. De Amerikanen wil len vrede al leven zij in een kapitalistische staat waar de werkers onderdrukt wor den. Maar zelfs dat is ten slotte een in terne aangelegenheid der Verenigde Sta ten (hoorde men werkelijk Lenin in zijn graf ronddraaien?). De beste president zal wel gekozen worden. Is het niet nu dan de volgende keer. Wij hebben geen haast. Wij zijn op de goede weg. Nu reeds op een na het belangrijkste land ter wereld en al het eerste in wetenschap en cul tuur. Wij zullen u inhalen en wanneer wij op u voorliggen, zullen wij u dat niet kwa lijk nemen, maar u helpen door onze er varingen tot uw beschikking te stellen. Wij laten ons niet intimideren door de Amerikaanse alarmoefeningen. Ziet daar Malinovsky zitten, een heldhaftige zoon van zijn socialistische vaderland met al zijn decoraties.." Die bezichtiging moest worden uitgesteld want op dat ogenblik be gaf het elektrisch net het. „Sabotage, ka pitalistische sabotage," riep Kroesjtsjev grinnikend. Toen het licht weer aan was zei hij, dat de zesurige werkdag de wer kelijke politiek van de Sovjet-Unie was. Hij groette het vrijheidsstreven der Zuid amerikanen, wees verheugd op Nixon's slechte ontvangst aldaar en zei toen: „Ik wil nog wel doorgaan, maar mijn tolken doen weten dat hun werkdag om is. Schrijf de waarheid, stel uw pen in dienst van de vrede. Vive la Paix. En hij liet een half groggy geprate zaal achter waarin men zich afvroeg of Kroesjtsjev zijn be leid of alleen maar zijn acteurstalent ge conformeerd heeft aan de nieuwe tenden- zen in het Kremlin. Van onze correspondent in Bonn) Kroesjtsjev zou morgenmiddag om vijf uur in het Sportpaleis te Oost-Berlijn op een massabijeenkomst een rede houden. Het Oostduitse regime heeft de Oostber- lijnse bevolking opgeroepen de Russische machthebber die vanmiddag op het vlieg veld Schönefeld werd verwacht, met ge juich te ontvangen. Er zal do Oostber- lijners, onder de knoet van de terreur, weinig anders overblijven dan dit bevel op te volgen. Niets duidt er tot dusver op, zo blijkt uit berichten uit Berlijn, dal het zou komen tot de ondertekening van een Russisch-Ooslduits vredesverdrag, dat aanleiding zou kunnen geven tot grote moeilijkheden rond Berlijn. Reeds dinsdagmiddag begonnen politie agenten en bouwvakarbeiders met het bou wen van houten tribunes in Oost-Berlijn. Men installeerde luidsprekers, een com mandotoren voor de politie van waaraf men het Marx-Engelsplein zal kunnen be heersen. Uit alles krijgen waarnemers de indruk dat de Oostduitse regering en het Russische propaganda-apparaat deze de monstratie reeds enige tijd geleden heb ben voorbereid. Alleen het tijdstip van de demonstratie stond niet vastde gang van zaken te Parijs zou voor de Oostduit se communistische leiders zeer verrassend zijn geweest. Kroesjtsjev zal waarschijnlijk tot en met zaterdag in Oost-Berlijn blijven. Waarover hij met partijchef Ulbricht en andere Oostduitse leiders zal onderhandelen, is niet duidelijk. Van Russische kant te Oost- Berlijn is slechts gezegd dat niets vast staat over de handhaving van de status quo van Berlijn tot een nieuwe topconfe rentie. c Bezorgdheid Het wordt opmerkelijk genoemd dat on der de bevolking in Oost-Berlijn veel meer ongerustheid en bezorgdheid bestaat dan in West-Berlijn. De Oostberlijners en Oost- duitsers vrezen kennelijk dat de huidige diplomatieke crisis zal leiden tot een her nieuwde afsluiting van geheel Berlijn en Oost-Duitsland van de westelijke wereld. In Oostduitse partijkringen zou men van mening zijn dat Kroesjtsjevs optreden niet zal leiden tot een snelle oplossing van de kwestie-Berlijn. De Westduitse minister van zaken die geheel Duitsland betreffen, Ernst Lemmer, is uit Bonn in West-Berlijn aangekomen met het oog op de politieke toestand en het bezoek van Kroesjtsjev. De Oostduit se autoriteiten hebben al brandhout aan gedragen voor een nieuwe uitbarsting van Kroesjtsjev tegen westelijke spionage door beschuldigingen te lanceren tegen het Amerikaanse leger, dat spionnen heen en weer naar Berlijn zou vervoeren. Nu de Russische premier er niet in ge slaagd is genoegdoening van Eisenhower te verkrijgen in verband met het vlieg tuigincident, zal hij mogelijk trachten zijn wraak te koelen op West-Berlijn. In Duit se diplomatieke kringen vreest men dat er moeilijke tijden in aantocht zijn voor de verdeelde Duitse natie en haar geïsoleer de hoofdstad. Van Russische zijde werd het gerucht verspreid dat er een nieuw twee jarenplan ten uitvoer zou worden ge bracht om de westelijke landen uit Ber lijn te verdrijven. PARIJS (Reuter) Het Westduitse leger heeft een contract met de Franse staatsvliegtuigfabriek Nord-Aviation ge sloten over de levering van SS-11 raket ten ten bedrage van tachtig miljoen gul den. De SS-11 is een geleid projectiel dat van de grond af wordt gelanceerd en be stemd is voor doelen op de grond. Het wapen is vooral geschikt voor de strijd tegen tanks. U hunt er zoooo veel! Wanneer u belangstelling hebt voor ra dijsjes, hun leven, werken en sterven, wanneer u wilt weten hoe het kruid ge naamd Silene zich gedraagt onder een winderig zon- en lichtloos tentje, hoe men de anjer bevrijdt van het beruchte mo zaïekvirus of bij welke zuurgraad de cham pignons zich het lekkerst voelen, dan, ja, dan moet u beslist naar de Floriade in Rotterdam. Wanneer u de gedragingen van verschil lende schepselen van Moeder Natuur wilt bestuderen onder verschillende en vaak wonderlijke omstandigheden, dan moet u vrouwtjes, die de voordelen van het zwaar verzilverde Floriade-theelepeltje verbazend luid en geestdriftig lopen aan te prijzen dwars tegen een bidkende noordwester in. U ziet er bronsbruine Jemenitische joden, in een rust en gelatenheid die u en mij even ver en vreemd zijn als het land dat hen voortbracht, aan aarden potjes en bie zen vlechtwerk arbeiden. U ziet er een knots van een Sansevieria bloeien en kaars recht, kerngezond ten hemel rijzen met de voetjes in een glaasje water, terwijl een paar laboranten even verder bezig zijn hun dagelijkse portie amoniak op te piepen in een buikig flesje boven een spi- rituspitje. U ziet er onder de electronen- microscoop, en 60.000 maal vergroot, het gevreesde Gebroken Tulpevirus aan z'n da gelijkse bezigheden. U kunt er in het veilinggebouw een op gewonden bezoekster een appeltje af zien drukkeii voor de somma van een gulden en achttien centen. Boven de kippesoep in het Erasmusrestaurant ziet u een wind- stabilisator die heen en weer deint als een grassprietje in de storm. En u ziet hoe weerloze knapen van de Zeevaart school in die zivabberende mast gejaagd worden om er, met de dood in de ogen, te leren hoe men een bewegende mast beklimt De bezoekers van het restaurant wordt zodoende een onvergetelijk kijkspel voorgezet, gelijk met de steak en friet. Het mes snijdt aan twee kanten. De hele organisatie van deze internationale ten toonstelling is indrukwekkend. Er is wer kelijk aan alles gedacht. Niet alleen dat er een renaissancetuin is, maar ook een daarbij behorend stijlvol ingericht heren huis met een knecht in rose-wit gestreept huisjasje als finishing touch in de hall. U kunt zich op de hoogte stellen van Churchills schilderoefeningen, en Adenau ers' vorderingen in de rozencultuur gade slaan, een tulp horen ademen, in een ka belbaantje het bezige bijenbestaan van Europa's grootste havenstad bekijken, de stam van een duizendjarige olijf betasten en de Neiv York Times kopen. U kunt op de Floriade zo ontzaglijk veel! Zóveel! Meer dan een mens op één dag bevatten kan. Maar, wankelend naar de uitgang, realiseert u zich dat dit éne als een paal boven water staat: de Natuur heeft op de Floriade maar bar weinig te vertellen. Zij functioneert er uitslui tend bij de gratie van de heer Jac. Klei boer en zijn staf van organisatoren. Cri Stellweg Ontvoering De politie van Tokio heeft het lijk gevonden van het zevenjarig zoon tje van een rijke fabrieksdirecteur, dat maandag op weg naar school is ont voerd. Het jongetje Masaki Ozeki ge heten was geworgd. De ontvoerders hadden de ouders herhaaldelijk opge beld om een losgeld van ongeveer 25.000 gulden te krijgen. Pogingen van de politie om hen in de val te laten lopen, mislukten. Mijn kleine zoon zat schrij lings op mijn schoot, alsof hij te paard op weg was naar een Braziliaanse markt om mango te verkopen. Hij keek mij ge amuseerd in de ogen en zei toen nadenkend: Wat zou 't een gek gezicht zijn, als in jouw gezicht in piaats van twee ogen twee grote gatte zatte. Naar mijn stellige overtui ging gaf de vierjarige daarmee blijk van een overweldigende mate van objectiviteit, een gave van afstandnemen die mij afgunstig stemde. Niet alleen immers had hij zich opgewerkt lot een volkomen neutrale be schouwing van een hem ver trouwd gezicht, doch tevens bleek hij met. gemak dat ge zicht te kunnen verruilen voor een dood masker van afzichte lijke makelij en het ergste van alles was dan nog, dat hij daarvan met humor kon ge nieten. Dit: intermezzo heeft mij voor de zoveelste maal in verwarring doen dwalen over het wazige terrein der peda gogie, waar men zoveel schijn bare houvast bij de eerste aan raking ziet oplossen in de nevel. Er is één wanhopig gehand haafd houvast in de verhou ding tussen volwassene en kind. dat telkens weer de wet van Meden en Perzen blijkt te zijn voor het doen en laten: dat is de stelling: het kind weet niets en moet alles leren, de volwassene weet alles en moet het doceren. Doch ervaringen als die met de twee grote gatte geven mij de ontstellende gewaarwor ding. dat de wet van Meden en Perzen eigenlijk een machtsverhouding is. waaraan wij, ouderen, een maatschap- pelijk-legaal tintje hebben verleend. Het staat niet vast, dat het kind niets weet en alles moet leren. Wel staat het vast, dat de jonge mens gedwongen wordt zich aan te passen bij de levensregelen der ouderen en dat hij zich moet voegen in de vormen ener maatschappij, die door volwassenen wordt geregeerd. Doch tevens lijkt het mij overduidelijk, dat het kind niet alleen méér weet dan wij het ooit zullen kunnen leren, maar tevens dat wij ons uiterste best. doen het die wetenschap te ontnemen, om in plaats daarvan de kinderen te dwingen in het etui waarin wijzelf passen. Misschien vergis ik mij, maar ik veronderstel dat de Topconferentie te Parijs op dit moment in gonzende activiteit gaande zou zijn, wanneer de heer Kroesjtsjev bij zijn eerste ontmoeting met Eisenhower zou hebben opgemerkt: Wat zou 't een gek gezicht zijn, als in jouw gezicht in plaats van twee ogen twee grote gatte zatte. Wij zouden moeten uitgaan van de overtuiging, dat op elk moment des levens de wereld bevolking bestaat uit drie zeer grote, algemene groeperingen volwaardige mensen: de kin deren, de jongelieden en de ouderen. Iedere groepering vertegenwoordigt een bepaalde levensstijl, bezit een bepaalde levenswijsheid en heeft recht op een bepaalde levensvrijheid. Het is volkomen ongerijmd, de stelling aan te hangen dat een van deze drie gelijkberechtigde groepen de roeping heeft, een der andere aan zich onderge schikt of aan zich gelijk te maken. En toch wordt het volkomen dolzinnige argument van leef tijd gebruikt om deze massale terreur te bedrijven. De kop pige, ongemotiveerde en vaak op dwaze vooroordelen ge baseerde overtuigingen van de vader worden de zoon inge pompt de kleinzielige, beu zelachtige, soms zelfs door neuroses in leven gehouden levensopvattingen van een moeder worden de dochters op het lijf gegrift. Een ganse nieuwe generatie wordt ge ïnjecteerd met de misverstan den en hebbelijkheden van de voorgaande, terwijl de gezonde, onbedorven en oorspronkelijke gedachten der kinderen als schadelijke afvalstof worden uitgeperst en weggeworpen. De gedachten van een kind: er schuilt een rijkdom van nieuwe ideeën in, die kersvers uit het ongewisse op aarde ko men. Er leeft een mateloze zelfstandigheid van denken in een kinderziel, die de wereld beschouwt gelijk een mens die voor het eerst de zee ziet. Hij nadert door het mulle zand de duinreep. hij bestijgt een top vol groene helm en ziet als een prentenboek de duizend kleu ren van water en lucht zich openvouwen: niet een grauwe, vlakke waterplas ziet hij, doch een eindeloos patroon van nuances en effecten, hier grijs, daar blauw, daar goud, daar groen en paars. Een rusteloos bewegende, afzonderlijke we reld, die hij niet is binnenge treden. Een schip aan de ein der is voor hem als een verre planeet met eigen leven. Hij staat buiten dit alles en kan de schoonheid ervan genieten als die van een diorama, dat in een eigen beslotenheid zijn eigen charmes toont als een behaagzieke vrouw. Zó ziet het kind de wereld. En wat doen wij dan? Wij grijpen de beschouwer bij het nekvel en slepen hem naar de brandipg. Wij stoppen ncm in het water tot hij hoest »n bibbert en iedere keer als lij bovenkomt schreeuwen wij lem jaartallen en mathema tische formules toe, en zinsont- edingen, en duizend botjes van gewervelde dieren op een rijtje, en namen van steden met hun uitvoerprodukten. En hij slikt het zoute water in en hijgt naar adem en herhaalt en leert van buiten en vergeet het schone panorama, waarin hij nu bijna verdronken is. Zo maken wij hem volwas sen. Zo maken wij een mens van hem, naar ons beeld en gelijkenis.' Wat doen wij eigenlijk an ders, de ganse dag, dan mensen maken naar ons eigen model? De kindex-en kunnen wij ma terieel bij de lurven grijpen en met geweld tot ons evenbeeld maken, doch daar houdt het niet mee op. Wij krijgen lief en trouwen, wij nemen hoge posities in en bevelen. En telkens weer is onze dagelijkse bezigheid het maken van mensen tot karika turen van onszelf. Wij vai-en woedend uit tegen onze gelief de, als zij anders is dan wij en als zij anders doet dan wij Jtdaan zouden hebben. Wij ;px-eken onze ondergeschikten streng en dwingend toe, als zij het wagen andei's te zijn dan wij en anders te doen dan wij gedaan zouden hebben. En de mensen die wij niet geti'ouwd of ondei'geschikt gemaakt heb ben, trachten wij te voi-men door onze intriges, onze kwaad sprekerij, onze roddelpraatjes en onze spot. Zo wandelt de volwassen mens over de aarde als een God voor zichzelf, watex-en en gronden scheidend, licht en lucht gebiedend, stormen en winden afbuigend naar zijn eigen belangen, medeschepse len knedend en kastijdend. En hij luistert niet naar de nieuwe gedachten, die dagelijks in de wiegen op aarde worden ge strooid als geheimen voor iedei-een. Hij laat ze geheimen blijven, hij opent de schalen niet doch werpt ze leeg in de sti-oom naar de zee en vult ze met zijn eigen, bepi'oefde, be stofte pi-estaties. Ik zou de mensen willen laten leven zonder dwang, de kinderen vooral. Zij zijn kleine mensen die vervuld zijn van de verwachtingen Gods zij weten zóveel dat wij vex-geten en vexdoren hebben. Soms ziet men een mens kind blijven tot zijn dood toe. Hij heeft zich als door een mi rakel ontworsteld aan de ter reur van de leeftijd en de in jecties van de volwassen dok toren. Hij heeft zich niet de mysterieuze bagage laten ont nemen, waarmee hij ai'riveerde op het station van zijn geboor- te. Hij kan naar vrije behoefte sentimenteel worden en be droefd. enthousiast en roman tisch. Hij kan in vervoering x-aken en verzen schrijven over het kleine licht in een blik of de streling van een hand op zijn wang. En als hij de vex-zen niet schrijft, dan vlieden ze toch ten hemel in zijn zuchten en zijn lach. Hij kan de belangrijke, gi gantische, indrukwekkende wereld in zijn twee handen vatten en met een goddelijke vonk van humor zeggen: Wat leuk zou het zijn, wereld, als in jouw gezicht in plaats van Moskou en Washing ton twee gi-ote gatte zatte. Komt, kinderen aller landen, blijft vx-olijk spelen aan de rand van de wex-eld, en geeft elkan der een hand. En geeft gehoor aan de verwachtingen Gods, waarover uw bloesje strak gespannen staat. Doorslag. Gisteren werd de eerste Russi sche personenauto, de Moskvitcj, aan een Brits eigenaar afgeleverd. Er zijn thans twintig Russische wagens in de show-rooms. De eerste koper verklaar de dat voor hem de lage prijs en het uitstekende ontwerp de doorslag hadden gegeven. Bijgelegd Het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een com muniqué bekend gemaakt dat Italië en Ax-gentinië hun geschillen hebben bijge legd. De Italiaanse minister van Justi tie heeft maatregelen genomen om een einde te xriaken aan het beslag leggen op Argentijnse vliegtuigen en schepen door een gebelgde Milanese zakenman. Stralingsgordels Jupiter wordt omgeven door een stralingsgordel die honderd biljoen maal zo sterk is als de stra lingsgordel rondom de aarde, aldus heb ben deskundigen van het technologisch instituut van Califoi'nië medegedeeld. De gordel rondom Jupiter die met een diameter van 88.000 mijl tien maal zo groot is als de aarde heeft een doorsnede van 400.000 tot 500.000 mijl, aldus heeft men met behulp van een radiotelescoop kunnen vaststellen. Ook andere planeten, als Mercux-ius, Mars, Venus en Saturnus hebben stralings- gox-dels, maar deze zijn niet zo krach tig. Deze stralingsgordels kunnen een ernstig beletsel vormen voor toekomsti ge x-uimtereizen naar planeten. Overgave Drie gewapende Indische ban dieten met een prijs op hun hoofd van 3.500 pond hebben zich overgegeven aan Vinoba Ghave, een leerling van Ghandi, bekend als „rondtrekkende heilige". Ghave preekt inkeer en bezoekt overal rijke landeigenaren en vx-aagt hen hein land te geven dat hij wegschenkt aan de ai-men. Grapjes De Polen hebben in de situatie rondom de Parijse topconferentie stof gevonden voor grapjes. Een voorbeeld: Roosevelt toonde het Amerikaanse volk dat het mogelijk was px-esident te zijn tot in de dood, Truman bewees dat men president kon zijn zonder zijn hersens te gebruiken en nu heeft Eisenhower zijn volk getoond dat men het net zo goed zonder president kan stellen. Bevel. Het Russische persbureau Tass heeft bericht, dat „binnenkort" het bevel -zal worden gegeven waarmee het ruimte schip naar de aarde zal terugkeren. De wetenschappelijke metingen zijn bijna voltooid, aldus Tass. De Russen hadden eerder gezegd dat de satelliet bij tex-ug- keer in de dampkring zou opbranden. Later meldde Tass evenwel dat het ruimteschip bedoeld was om het pro bleem van de terugkeer op te lossen. Voetzoeker. Een zeventienjarige Oosten rijkse jongen heeft woensdag met een voetzoekei'tje een hele opschudding ver- oorzaakt in de omgeving van het Impe rial-hotel waar de Sjah n Perzië ver blijft tijdens zijn officiële bezoek aan Oostenrijk. Hij liet het ding ontploffen aan de overkant van de straat met het gevolg dat tientallen wachten van de Sjah, en politiemannen in uniform en burgers meenden dat er een aanslag op de Sjah gepleegd werd. Zij spx-ongen op de verschrikte jongen af en namen hem mee naar het politiebux-eau voor een uitgebreid verhoor.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3