Pastoor A. G. de Boer viert veertigjarig jubileum PH. DE KONING VSV-voorhoede moet zondag de wedstrijd beslissen Veerdienst met kotters van Scheveningen naar Walcheren Kort en bondig Kleinere aanvoer in april te IJmuiden van duurdere vis Chenille spreien COR 0LY heeft 'm de BET A-bromfiets en slechts ƒ525.- C0R 0LY Vlaggetjesdag wordt morgen een luisterrijk festijn In de vishal en op zee Stormvogels houdt kans, VSV niet Woninginr. A. J. BRASSER IJmuider Harmonie viert feest 11 Belangrijk feest voor parochie St. Joseph Opslagplaats van oud papier in brand Op de drempel van de eredivisie Honkbalcompetitie nu volledig begonnen School voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen komt in Santpoort Nieuwe toeristische attractie VRIJDAG 20 MEI 1960 De r.-k.-parochie van Sint Joseph in Velsen-Noord staat een grote gebeurtenis te wachten ter gelegenheid van de viering van het veertigjarig priesterschap van pastoor A. G. de Boer. Hoewel pastoor De Boer pas zes jaar zijn pastoraat in Velsen-Noord heeft, heeft hij in deze tijd een ruime plaats veroverd bij zijn parochianen, maar ook bij de velen, die niet tot zijn gemeente behoren en in hem een vriendelijke, tegemoet komende persoonlijkheid vinden, wat vooral in „Noord" bij verscheidene plaatselijke gebeurtenissen is gebleken. De priesterjubilaris, die op 29 mei zijn feest zal vieren, doorliep als student het klein-seminarie Hageveld en het groot-se minarie Warmond om veertig jaar gele den van de toenmalige bisschip van Haar lem, mgr. Callier, zijn wijding te ont vangen. Spoedig volgde zijn benoeming tot kape laan te Zoetermeer gedurende twee jaar om daarna als kapelaan twee jaar in Haarlem te dienen en vervolgens voor 4 jaar, in 1925 dus, Driehuis-Velsen tot standplaats aangewezen te krijgen. Pastoor De Boer had toen niet kunnen voorzien dat hij bijna dertig jaar later opnieuw in de gemeente Velsen terug zou keren, maar nu als pastoor. Voordat het echter zover was kwam de jubilaris in 1925 als kapelaan in Castri- cum, vanwaar hij in 1933 in dezelfde functie naar Rotterdam verhuisde. Het was in deze stad dat een einde kwam aan zijn kapelaanschap en in 1940 zijn benoe ming tot pastoor te Egmond aan de Hoef volge. Van hier kreeg hij in 1948 het pas toraat te Pijnacker en na al deze om zwervingen volgde hij wegens vertrek van pastoor Vollaerts naar Leiden, de stem van mgr. J. P. Huibers, die de St. Jo- seph-parochie van Velsen-Noord in 1954 onder zijn hoede stelde. Feestelijkheden De parochianen van Velsen-Noord ma ken zich op om hun jubilerende pastoor een grootse huldiging te bereiden, die al op zaterdag, 28 mei begint. Om zes uur die avond wordt pastoor De Boer aan de Wijkerstraatweg, hoek Wij- keroogstraat opgewacht door de paro chiële verenigingen met hun vaandels en vlaggen en de r.-k. harmonie St. Caecilia. De juiblaris wordt dan naar de pastorie geleid. Te zeven uur is er in de parochie- kerk een plechtig Lof, waarin kapelaan Advertentie In prijzen van 79.50 89.50 en 98.50 verkrijgbaar bij KENNEMERLAAN Om Vel sense amateurtitel Voor het amateurkampioenschap van Velsen zyn deze week weer twee wedstry- den gespeeld, namelyk StormvogelsTer rasvogels en VSVVVB. De eerste wedstrijd eindigde in een gelijk spel, hetgeen inhield, dat de Stormvogels hun eerste verliespunten kregen te noteren De Santpoortse Vogels namen in deze ont moeting zelfs de leiding, maar nog vóór de rust liepen de in het groen gestoken Storm vogels hun achterstand in, hetgeen, de krachtsverhouding in het veld in aanmer king genomen, zeker niet onverdiend mocht heten. Ook na de rust domineerden de IJmuidenaren, maar de Santpoortse ver dediging met de spil aan het hoofd hield tot het einde toe dapper stand. In de ontmoeting tussen VSV en VVB bleek de verdediging van de tweede klasser te sterk voor de VSV-aanval. De kamp eindigde dan 09k in een 4-0 zege voor de Breesapers! De stand is thans: POULE A: VVB 3 3 0 0 6 9—6 I E V 2 2 0 0 4 9—3 VSV 3 1 0 2 2 6—7 Kinheim 2 0 0 2 0 48 Waterloo 2 0 0 2 0 19 POULE B: Stormvogels 3 2 1 0 5 53 SVY2 1 1 0 3 9—6 Velsen 2 1 0 1 2 3—3 Terrasvogels 3 0 2 1 2 56 IJmuiden 2 0 0 2 0 4—8 A. B. M. Douwes zal spreken en de wij ding van de paramenten geschiedt. Zondag, 29 mei 's morgens om kwart over negen is er een plechtige hoogmis, waarin de jubilaris de celebrant is. Hij wordt geassisteerd door pastoor P. C. Vollebregt van O.L. Vrouw van Goede Raad te Beverwijk, studiegenoot van de jubilaris als presbyter-assistent, en de eerste kapelaans van pastoor De Boer in „Noord" als diaken en subdiaken. Receptie 's Middags om half twee is er in het St. Jozefhuis aan de Banjaertstraat een officiële receptie, gevolgd door een recep tie om kwart voor drie voor parochianen en belangstellenden. Te kwart over vier volgt een plechtig Danklof waarin de oud-kapelaans van het vorige pastoraat van pastoor De Boer as sisteren. Er komt zelfs een derde feestdag voor de jubilaris, want op maandag, 30 mei wordt in het Kennemer Theater te Beverwijk ter ere van dit veertigjarig jubileum een patrochiële ontspanningsavond gehouden met muziek, dans, sketches en zang, uit gevoerd door verschillende verenigingen. Voor r.-k. Velsen-Noord zal het veertig jarig priesterjubileum van zijn pastoor dus wel feestelijke gevolgen hebben. Advertentie in diverse prijzen KONINGSPLEIN 8 TELEF. 4540 Donderdagmiddag omstreeks half zes is er brand uitgebroken in een opslagplaats, aan de Arie Verheerentstraat te Heems kerk, waar 4Vi ton oud papier was opge slagen voor de Sint Vincentiusvereniging. De brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, was spoedig ter plaatse, en me de door de hoge drukspuit wist men het vuur betrekkelijk snel onder controle te krijgen. De nablussing nam echter zeer veel tijd in beslag. De brand is vermoe delijk ontstaan doordat kinderen met vuur hebben gespeeld. NAGEKOMEN TENNISUITSLAGEN. De tennisteams ingedeeld bij de ploegen uit Haarlem en omgeving boekten zondag de volgende resultaten: Overgangsklasse A: Thor RW 4DDV 3 27, Reimonias 2Park Marlot 63. Overgangsklasse B: Het Spieghel 2 Ready '28 53, LTV Zaandamde Aem- stelspelers 2 4—4. Tweede klasse: AmtenoKennemerland 2 3—5. Groen Wit 2—Shell 3—5, Shell 2— VVGA 2 8—0, Dash 4—Festina 3 6—2 en LTC Noordwijk 2Park Marlot 3 08. Derde klasse: Inside 6DEM 44, Be verwijkInside 4 44, Inside 5Bakkum 62 en Donald DuckTwentsche Bank 5—3. Vierde klasse: ForescateExcelsior 71, de Leidse Hout 3Sobri 3 62 en Room- burg 3Wilhelmus 44. Wie in deze dagen met VSV-kringen in aanraking komt, merkt, dat daar de spanning voelbaar is.*-En geen wonder: Zondag kan de beslissing vallen ten opzichte van de vraag, of de roodwitten al dan niet nu reeds zullen promoveren naar de eredivisie. Het is een feit, dat de competitie 1959 1960 voor V.S.V. een verloop heeft gehad, dat niemand bij de aanvang ervan had voorzien. Integendeel, vooral de insiders hadden er bepaald een zwaar hoofd in, immers het vorige seizoen hadden de rood witten slechts ternauwernood het vege lijf weten te bergen en de ploeg voor de nieu we competitie bestond vrijwel uit dezelf de spelers. Hoe geheel anders is het verlopen! Van de aanvang af nestelde V.S.V zich in de kopgroep en al zullen velen toen nog ge dacht hebben aan het eerste gewin, dat kattegespin heet te zijn, de spelers putten er zoveel moed uit, dat zij al vrij spoedig eens gingen denken aan het bezetten van de altijd toch nog een kans biedende en voor publiek zorgende derde plaats en toen het goed blééf gaan en de medegega digden voor de bovenste plaats nog al eens een steeek lieten vallen, werd zo hier en daar zelfs het woord „kampioenschap" ge- n0emd! 1. TT O \7 En nu zijn we dan zover, dat V.S.V. met nog één wedstrijd voor de boeg, zij het dan alleen door een beter doelgemid- delde op de bovenste plaats, dus met één been in de eredivisie staat. Het is dus geen wonder, dat in V.S.V.-kringen de spanning haar hoogtepunt heeft bereikt In deze laatste ontmoeting vinden de Met het spelen van de eerste wedstrijden voor junioren is deze week de competitie voor de honk- en softbalvereniging „Roos- wijk" volledig begonnen. Vanavond spelen de eerste teams van Rooswijk en TYBB uit Haarlem om zeven uur op „Watervliet" de eerste wedstrijd, aangezien de ontmoeting van vorige week in Amsterdam tegen Catchers verregende. Dinsdagavond is er de dameswedstrijd HHC—Rooswijk I in Haarlem en op 27 mei Rooswijk 2RCH 2. Zaterdagmiddag om vier uur krijgen de Rooswijk I-heren hun derde wedstrijd. Gezien de beide voorgaande overwinningen blijken de Velsenaren dit seizoen ernst met de overgangscompetitie te maken en zal The Catchers I uit Amsterdam hard voor een eventuele overwinning moeten vech- ten. Zondagmorgen worden verder gespeeld de herenwedstrijden Rooswijk 2Bloemen- daal 2 en DIO 2—Rooswijk 3. Het juniorenprogramma vermeldt vooi maandag 23 mei Rooswijk CSchoten B en voor dinsdag 24 mei Rooswijk AHHC A. De opstellingen zijn: Rooswijk 1 dames: M. de Vries, J. Wede- meyer, W. v. d. Kuil, D. Marckelbach, I. Renes, L. Blom, W. Schoorl, L. van Wes- sem, G. Slatman. Rooswijk I: heren: C. Honig, C. Heems kerk, G. Plooy, K. Klesser, C. Klesser, J de Bie. F. André, C. Tak, F. Kooimans, H. Heinen. Het bestuur van de Vereniging tot be vordering van het Gesticht van het Arme Kind Jezus te Maastricht heeft de mede werking verzocht voor de stichting van een school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen in de gemeente Velsen. Deze school zal worden verbonden aan het op 1 januari 1961 door deze vereniging te openen internaat „St. Rafael" aan de Dinkgrevelaan in Santpoort. Deze inrich ting, welke op aandrang van het minis terie van Justitie, door de genoemde ver eniging is gesticht, is bestemd voor ge- psychopatiseerde kinderen. Gezien de karakter-structuur van de leerlingen kunnen deze onmogelijk ge plaatst worden op de gewone lagere scho len in de omgeving. Aangevangen zal wor den met 72 leerlingen, welk aantal zal stijgen tot ongeveer honderd. B. en W. van Velsen stellen de gemeen teraad voor de gevraagde medewerking te verlenen. VSV-ers als tegenpartij tegenover zich Limburgia en dit betekent, dat Spaans en zijn mannen een ploeg te bekampen krij gen, die precies evenveel belang bij het winnen van deze ontmoeting heeft als de roodwitten, zij het dan ook, dat de Lim burgers vechten voor het behoud van het eerste divisieschap en dat VSV deze afde ling juist wenst te ruilen., voor de ere divisie. Dat er dus door beide partijen fel van leer zal worden getrokken, ligt voor de hand en dat VSV, ondanks het grote verschil van plaats op de competitielad der, nog niet gewonnen heeft, al evenzeer. Het is dan ook te hopen, dat de roodwitte voorhoede het gehele seizoen al het zwakke deel van de ploeg nu eens goed voor de dag komt en dat met name een speler als Van der Heyden, die uit een technisch oogpunt bekeken ongetwijfeld capaciteiten bezit, door een flinke dosis enthousiasme er toe komt genoemde capa citeiten produktief te maken, want er mag niet bij voorbaat op gerekend worden dat net als zondag jl. Farenhorst en Van Dolder wel weer voor de goals zullen zor gen. En wat de verdediging aangaat: Het sterke kwartet Geerlofs-Schoon-Spaans- Pieterse heeft ons volle vertrouwen! We geloven dat, als de voorhoede voor twee goals zorgt, Spaans c.s. de rest wel voor hun rekening zullen nemen en bij drie goals van de voeten van Farenhorst en de zijnen zijn we daar zelfs zeker van. De daad is nu aan de VSV-aanvallers! Advertentie Zo juist uit Italië ontvangen 2 versn., staande start, voor- en achter telescope, prima wegligging BREESTRAAT 108 BEVERWIJK De feestelijkheden in vlaggetjesdag vierend IJmuiden beginnen morgen eigen lijk al om half twee, want dan arriveert het hospitaalkerkschip De Hoop. Om 14.20 uur worden de genodigden ten gemeentehuize ontvangen door het ge meentebestuur. Om half drie precies vertrekt de optocht „Van vleet tot eet" van het Tiberiusplein. Er nemen niet alleen tal van jeugd- en sportverenigingen aan deel, maar ook de Marker dansers, de Spakenburgse Oratoriumvereniging en de Urker Harmonie. De route van de optocht luidt als volgt: Tiberiusplein, Platanenstraat, Meidoorn straat, Cederstraat, Velserduinweg, Oos terduinweg, Oosterduinplein, Kennemer- laan, Julianabrug, Wilhelminakade, Oran jestraat, Sluisplein, Tegeltjesmarkt, waar de aankomst is. De bewoners langs de route wordt verzocht de vlag uit te ste ken, evenals de eigenaren van de gebou wen langs de haven. De volgorde van de optocht is: 1 Urker Harmonie, 2 groep uit Spakenburg, 3 Mar ker dansers, 4 D.K.V., 5 Visserijschool, 6 TVIJ, 7 Zeekadetten, 8 IJmuider Har monie, 9 en 10 Oud-Katholieke jeugdver eniging, 11 Gereformeerd Evangelisch jeugdwerk, 12 Christelijke muziekvereni ging Wilhelmina, 13 Rode Kruis, 14 EHBO, 15 Waterloo, 16 R.-K. Sportvereniging Vel sen, 17 en 18 chr. gymnastiekvereniging Fit, 19 Christelijke gymnastiekvereniging IJmuiden, 20 Brulboek, 21 Leger des Heils, 22 Santpoortse muziekvereniging Wilhel mina. In de stoet zal ook een Katwijks tamboer- en pijperskorps meemarcheren. Feest op Tegeltjesmarkt Om drie uur vertrekken de genodigden, onder wie zich de minister van Visserij en de commissaris der Koningin bevinden, naar de Tegeltjesmarkt. Om halfvier komt daar de optocht aan. De deelnemers zul len langs „De Hoop" trekken en de jury zal de stoet beoordelen. Daarna worden er van „De Hoop" en de KW 163 toespraken gehouden. Sprekers zijn onder meer de heer H. de Boer, loco-burgemeester van Velsen en drs. D. J. van Dijk, voorzitter van het produktschap voor vis en vispro- dukten. Op de KW 163 zal de produkt- schapswimpel worden gehesen voor de best verzorgde haring in het vorige sei zoen. Na de „Verrassing" volgt dan nog het slotwoord. Feest op Stationsplein Om 16.30 wordt op het Stationsplein de folkloristische show „Binnenzee groet bui tenzee" opgevoerd. Hieraan werken mee de Spakenburgse Oratoriumvereniging, de Marker dansers, de Urker Harmonie en Cobi Schreier in Westfries kostuum met oude en nieuwe volksliederen uit binnen- en buitenland onder de titel „Liedjes van de zeven zeeën van vroeger en nu". Ieder optreden zal van te voren worden toege licht. Het programma luidt: 1. Défilé van de deelnemers/sters. 2. Urker Harmonie „Va lerius". 3. Spakenburgse Oratoriumvereni ging „Hosannah". 4. Marker Dansers on der leiding van Sijtje Boes, 5. Cobi Schreier Vanavond om acht uur opent de feestvierende IJmuider Harmonie de reeks manifestaties, die ter gelegenheid van het derde lustrum op touw worden gezet. Die reeks wordt beslist indruk wekkend, want in het mooie program maboekje met voorwoorden van onder meer loco-burgemeester De Boer komt men tal van klinkende namen tegen, zowel van muziekkorpsen als van bands. We zullen elke dag een uitvoerig pro gramma geven van de feestviering. Vanavond begint de Harmonie zelf. Eerst speelt 't jeugdorkest de Eurovisie Mars van Van Holland, „l'Aurore d'un beau jour" van J. Martin en „Fierial Ouverure" van P. B. Bisselink. Het „grote" orkest vervolgt daarna met „Mars der Medici" van Wichers, „Ouverture Gri Gri" van P. Lincke, „Die Czardasfürstin" van Kalman, de klompendans uit „Zar und Zimmer- mann" van Lortzing en de ouverture 1812 van Tschaikofski. Over dit concert hoeven we niets te zeggen. Hetzelfde programma is onlangs in het Patronaatsgebouw uitgevoerd met enorm succes. Het zal ook in de grote feesttent aan het Velserduinplein niet aan belangstelling ontbreken, menen we. Vooral niet omdat er ook nog een grote show wordt opgevoerd met tamboers en hoornblazers. Boven dien zal wethouder C. P. J. Maas het geschenk van de burgerij aanbieden. Ook op Vlaggetjesdag is er wat te doen in 't kader van de lustrumviering. Na afloop van de feestelijkheden kan men zich namelijk amuseren in de grote tent, waar de Dixieland Pipei-s onder leiding van Eric Krans spelen. Dit bal met een van Nederlands beste jazz-ensembles begint om tien uur, en wordt pas om twee uur beëindigd. Als het Ingenieursbureau I.B.U. uit Utrecht er in slaagt om nog deze week zijn plannen te verwezenlijken, krijgt Scheveningen er op 30 mei een aardige toeristische attractie bij: een veerdienst over zee tussen Scheveningen en Veere op Walcheren met voor passagiersvervoer geschikt gemaakte Noordzee-kotters. Deze kotters, die in 1959 zijn gebouwd, zijn eigendom van de rederij Klaas Junior te IJmuiden. Thans oefenen zij de visserij op de Noordzee nog uit. De drie schepen zijn de IJm.67 „Hans", IJm.66 „Paul" en IJm. 65 „Frank". De schepen metenll5 ton en zijn 21 meter lang. De schepen zijn door de Rederij Klaas Junior verhuurd tegen een vast be drag per week, dat bij vooruitbetaling moet worden voldaan. Het Ingenieursbu reau I.B.U. zal zelf de voorzieningen aan boord moeten treffen, waardoor de sche pen geschikt worden voor vervoer van toe risten. Het zal dan waarschijnlijk moge lijk zijn om 50 passagiers per keer te vervoeren. Het Ingenieursbureau spreekt zelf van 80 tot 100 personen. Het ligt in de bedoeling om de passa- giersdienst te openen met de IJm.67 bij wijze van proef. Wanneer deze proef slaagt, komen de andere twee kotters er bij. En wellicht later nog meer schepen van de Reedrij Klaas Junior, die een gro te vloot van Noordzeekotters bezit. De kotters zijn modern ingericht: dat wil zeggen voor de uitoefening van de visserij. De dagelijkse tocht naar Walcheren start vanuit de eerste binnenhaven in Scheve ningen 's morgens omstreeks acht uur. De aankomst in Veere is op twaalf uur ge steld. Het ingenieursbureau heeft volgens ei gen mededelingen ook contact opgenomen met de eigenaar van een schip van 1200 ton, dat geschikt zou zijn voor het vervoer van 700 passagiers. Als de onderhandelingen met deze eigenaar slagen, zal dit grote schip in juni bij de andere schepen wor den gevoegd. Dit schip kan niet in Veere binnenlopen vanwege de lage waterstand in de haven. Het heeft een diepgang van 3.10 meter en kan bij hoog water wel in Scheveningen binnenlopen. In Veere zullen de passagiers met behulp van motorbar ken worden gedebarkeerd. met buitenlandse liedjes van de zeven zeeën, 6. Urker Harmonie „Valerius", 7. Spakenburgse oratoriumvereniging „Ho- Sannah", 8. Marker Dansers, 9. Cobi Schrei er met Nederlandse liedjes van de zeven medewerkenden. Een jeugdgroep uit Urk zal tussen de bedrijven door attenties uit delen. Om acht uur wordt het feest op het Sta tionsplein voortgezet. Dan werken mee Johnny Kraaykamp, de Christelijke Gym nastiekvereniging IJmuiden en de IJmui- dey Harmonie. Het programma luidt: 1. Opmars-oefening 200 medewerkenden. 2. Delftse taptoe. 3. Spectaculaire oefening door de heren. 4. „De boetsters op het wantveld". 5. One man-show door Johnny Kraaykamp. 6. „Taptoe „Vlaggetjesdag 1960" met speciale belichting. Op het dak van het station staat een koperkwartet, bestaande uit Ank Roose en Wim Bou- man, trompet Fred van Roden, hoorn en Bob van der Nulft, trombone, opgesteld om vandaar af enkele nummers over de menigte te laten klinken. J. de Groot blaast de klaroensignalen vanaf een bal kon in de nabijheid. Bij de afmars naar de tent aan het Velserduinplein wordt het woord „vis" gevormd. Zowel op 21 als op 22 mei worden de schijnwerpers op de vlaggende vloot aan de halzijde ontstoken. De staf van de wereldomroep neemt op Vlaggetjesdag vier kinderen uit verschil lende landen mee naar IJmuiden. Deze kinderen zullen in de navolgende dagen hun landgenoten in een serie uitzendingen van de wereldomroep van hun indrukken van het feest vertellen. Ook de N.T.S. en de V.A.R.A. zullen opnamen van vlagge tjesdag in IJmuiden maken. Gas. De n.v. Nederlandse Aardolie Maatschappij deelt mee, dat haar explo ratieboring nabij Delfzijl zich tot een goede gasproducent heeft ontwikkeld. Boerderijbrand. In het gehucht Dijk te Asten (Noord-Brabant) is de met stro be dekte boerderij van de landbouwer L. Ver- voordeldonk tot de grond toe afgebrand. Het gezin met elf kinderen is dakloos. Het vee werd gered, benevens een klein ge deelte van de inboedel. De oorzaak van de brand was waarschijnlijk kortsluiting. Verdronken. Vlak bij zijn schip, het Engelse s.s. „Dotterel" is gistermorgen in de Merwedehaven te Rotterdam het stoffe lijk overschot aangetroffen van de eerste machinist, de 62-jarige George Henderson uit Glasgow. Vermoedelijk is hij de avond daarvoor reeds in de Merwehaven ver dronken. Geluidshinderdag. De Geluidsstichting te Delft houdt op 14 juni in het laborato rium voor technische fysica der Technische Hogeschool een lezingendag, die gewijd is aan de geluidshinder. Als sprekers zullen optreden prof. H. W. Ouweleen, ir. J. van den Eijck (lawaaibronnen), dr. J. H. Lam berts (medische aspecten), ir. G. J. van Os (verkeerslawaai) en ir. P. A. de Lange (bouwakoestische voorzieningen). Verdronken. De 27-jarige Belgische schippersvrouw N. J. Genst-Serie is in het Hollands Diep nabij de Moerdijkbruggen verdronken. De vrouw struikelde op het motorschip „Edmon" over opgestapelde luiken, verloor het evenwicht en sloeg over boord. Zij was moeder van twee kinderen. K.W.F.-loterij. De Nederlandse Ver eniging tot steun aan het Koningin Wilhel- minafonds voor de kankerbestrijding be gint zaterdag met de uitgifte van haar zevende nationale loterij. De eerste prijs bestaat uit goederen naar keuze ter waarde van 15.000, de tweede prijs is een per sonenauto ter waarde van 7.500. In totaal zijn er 300.000 loten. De trekking geschièdt uiterlijk 31 december van dit jaar. Het Ko ningin Wilhelminafonds heeft in de ruim tien jaar van zijn bestaan meer dan 15 mil joen guld enafgedragen voor research, ap paratuur en gebouwen van de geneeskun dige instituten. Voor het eerst in het jaar 1960 is er in een maand teruggang geconstateerd van de aanvoer van vis aan de Rijksvisafslag te IJmuiden. De aanvoer, die in april 1959 7.558.003 kilo bedroeg, liep in april 1960 namelijk terug tot 7.126.416 kilo. De opbrengst steeg ondanks deze teruggang aanmerkelijk: tegenover 3.798.369 in 1959 stond 4.4Ö7.365 in 1960. De oorzaak van de teruggelopen aanvoer zit niet alleen in de slechte rondvisvangsten maar ook in de verminderde aanvoer van schol. Bij de rondvis ging wijting terug van 831.811 kilo tot 447.581 kilo, schelvis van 553.343 tot. 440.759 kilo, en koolvis van 347.613 tot 158.646 kilo. Alleen kabeljauw steeg iets, namelijk van 327.286 kilo tot 345.988 kilo. Bij de schol was de daling zeer opvallend: van 1.127.808 kilo tot 669.794 kilo. Dat de opbrengst gestegen is wordt wel duidelijk als men ziet hoe het bijvoorbeeld bij koolvis is gegaan. Terwijl de aanvoer meer dan gehalveerd werd, daalde de op brengst maar van 139.291 tot 102.085 Bij schelvis steeg de opbrengst ondanks de gedaalde aanvoer. Hierdoor kon de opbrengst op peil blij ven ondanks de verminderde aanvoer. Dat ze zelfs zoveel gestegen is, komt in de eer ste plaats door de enorm gestegen tongprij- zen in april. Want terwijl de aanvoer van 501.801 kilo tot 650.727 kilo steeg, ging de opbrengst omhoog van f 1.323.827 tot 2.037.928. Aanvoer van donderdag De aanvoer van vis in IJmuiden bedroeg donderdag in totaal 3300 kisten. Daarvan waren 344 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 465 schol, 4 7schar, 38 bot, 585 haring, 1120 makreel, 164 schelvis, 211 wijting, 195 ka beljauw en gul, 15 leng, 50 poon, 55 koolvis, 10 diversen. Prijzen van donderdag Per kilo: heilbot 3,80 tot f 3,50, grote tong 3,20 tot 2,70, grootmiddel tong 2,90 tot 2,50, kleinmiddel tong f 2,60 tot 2,20, kleine tong I f 2,60 tot 2,20, kleine tong II f 2,20 tot f 1,80, tarbot f 3,60 tot 3, zalm f 5, steur 3,30. Per 50 kilo: tarbot IV 50. grote schol 45 tot 42, grootmiddel schol 45 tot f 44, kleinmiddel schol f 41 tot 39, kleine schol 1/50 tot 40, kleine schol II 56 tot 21, schar f 24 tot 15, bot f 20 tot 12, verse haring 22 tot 11, makreel 25 tot 3,40. grote schelvis f 54 tot 40, grootmiddel schelvis f 52 tot f 42, klein middel schelvis 51 tot 36, kleine schel vis 1/53 tot 45, kleine schelvis II f 42 tot 26, wijting 31 tot 8. grote gul 35, middel gul 30 tot 26, kleine gul 26 tot 13. poontjes 17 tot 16, kleine kool vis zwart 30 tot 26, kleine koolvis wit 35, kleine rode poon II 30 tot 16. Per 125 kilo: grote kabeljauw 200 tot 86, grote koolvis zwart f 81 tot 69, grote koolvis wit 96, grote leng 77 tot 65. Besommingen van donderdag HD 79 9.910, KW 104 7.140, KW 65 1.300, KW 61 1.490, IJM 31 1.880. Aanvoer van vrijdag Drie loggers en 29 kotters zorgden in totaal voor een aanvoer van 1700 kisten vis in IJmuiden, namelijk 57 schelvis, 33 wijting, 390 gul en kabeljauw, 26 makreel 442 schol, 260 diversen, 70 stuks stijve kabeljauw en 25.000 kilo tong. KW 7 (9 mei): 35 schelvis, 180 gul en kabeljauw, 20 makreel, 25 varia, 30 stuks kabeljauw. KW 28: 15 wijting, 10 schelvis, 110 gul en kabeljauw, 10 varia, 40 stuks kabeljauw. KW 90: 50 bot, 5 wijting, 10 schelvis, 100 gul en kabeljauw. Er waren 30 schepen die platvis aanvoerden. Pryzen van vrydag Export: grote regels kabeljauw 60— 70, kleine regels kabeljauw 4046, grote kisten kabeljauw 8088, grote, middel, zetschol en schol 1 4350. grote tong f 2.90f 3.10, grootmiddel tong f 2.70— f 2.80, kleinmiddel tong 2.30— f 2.50, tong 1 2.302.50, slips 1.90— 2.10. Binnenland: grote gul 30, middel gul 24—26, torren 11—15, braad 33— 42, pennen 65, kleinmiddel schelvis 5660, grootmiddel schelvis 5156, Maandag gaat de vloot naar zee. Maar zaterdag moet alles al klaar zijn. Dan liggen de schepen te pronk in IJmui den. De laatste klusjes worden dan ook in allerijl opgeknapt. Zoals het nog eens een keer grondig teren van het dek van deze logger, die nog in Katwijk aan de kant ligt. wijting 28—f 30, schol 2 40—48, schol 3 25—38, makreel 16—25. Besommingen van vrydag KW 7 f 5100, KW 28 f 4050, HD 125 f 8250, KW 109 f 5880, IJM 59 2890, IJM 4 5500, IJM 81 2650, WR 32 8900 Op zee Het was op zee erg briezig om de noord, maar wat veel erger was: de vangsten waren bijzonder slecht. Men kan van een diepterecord spreken. want er werden maar 50 tot 120 manden makreel, schelvis en koolvis gevangen. De Beatrice ving in twee trekken 40 manden hoops, de Polderman in twee trek ken 30 manden hoops, de Amsterdam in een trek twee pakjes. De loggers en kotters op de kust hadden mistig weer. De vangsten waren 90 tot 150 kilo tong en 10 tot 20 manden schol en gul per etmaal. De grote loggers zijn nu naar het Zandt, waar ze op rondvis vissen. De vangsten waren 40 tot 60 manden schelvis en gul en 10 tot. 20 stuks kabeljauw per etmaal. De Deining is weer naar zee vertrokken. Voor zaterdag IJM 33 Thorina 245 haring, 170 makreel, 60 bonken, 75 schelvis, 35 wijting 30 kool vis, 30 gul en kabeljauw, 15 diversen. To taal 660 kisten en 150 kleine kisten haring en 60 stuks kabeljauw. KW 101 Nestor 70 schelvis, 70 haring, 260 makreel, 100 wijting, 40 koolvis, 90 grove makreel en 25 varia. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 60 schelvis, 90 wijting, 40 gul en kabeljauw, 20 koolvis. 50 haring, 1500 makreel, 150 schol, 330 stuks kabeljauw. 6000 kilo tong. Ziekenhuis. Gisteren is in Hulst het nieuwe St. Liduinaziekenhuis door de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, dr. Ch. J. M. A. van Rooy, geopend. Het ziekenhuis dat 170 bedden heeft is tot stand gekomen door samenwerking der gemeenten Hulst, St. Jansteen, Koewacht, Clinge. Hontenisse, Vogelwaarde en Grouw. die zich hiervoor financieel garant hebben gesteld.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11