Tsjechoslowakije's culturele leven is boeiend en afwisselend zonder kringen Architecten genationaliseerd in Tsjechoslowakije en Hongarije Nehroe's toestel op weg naar Gaza gehinderd Japans Lagerhuis akkoord met veiligheidsverdrag Russisch ruimteschip zou gesplitst zijn Eerste opiniepeiling in de Sovjet-Unie VRIJDAG 2 0 MEI 1960 Goudswaard geeft in Cairo nog meer feiten toe Kroesjtsjevs Amerikaanse vriend Eaton in last De volmaakte HUISHOUD- handschoenen Oppositie boycot zitting en protesteert heftig REISINDRUKKEN UIT TSJECHOSLOWAKIJE (III) Chinese protesten bij de Indonesische regering Oostenrijks bezoek aan de Sovjet-Unie gaat door Eisenhowers cadeautje was al in Moskon Verwijdert vlekken Koning Boudewijn tekende Kongolese grondwet N.V. Glashandel stra-Vèrocnigde CAIRO (Reuter) De Nederlander Meewis Goudswaard uit Amsterdam, die met twee Italianen in Cairo terechtstaat op beschuldiging van spionage voor Israel, heeft donderdag erkend dat foto's en ge heime rapporten oven kustversterkingen, die in zijn huis in beslag waren genomen, van hem waren. De Italiaanse verdachte Fernando Pacciolla ontkende te hebben bekend dat overeengekomen was voor dui zend dollars per maand Egyptische mili taire geheimen te verstrekken. Hij zei, dat zijn verklaring mogelijk verkeerd was ver taald. Het reusachtige paviljoen Z" op het jaarbeurster rein in Br rib, dat impo neert door zijn perfecte structuur. CAIRO (UPI) De Verenigde Arabische Republiek heeft bij Israel geprotesteerd tegen schending van haar luchtruim ter wijl Premier Nehroe van India per vlieg tuig op weg was naar Gaza. Volgens een communiqué van de V.A.R. vlogen drie Mystère-straaljagers van de Israëlische luchtmacht over het toestel waarin Nehroe was gezeten, en scheerden opnieuw twee straal toestellen over het vliegtuig van Nehroe toen dit op het vliegveld van Gaza landde. Nehroe op vierdaags officieel be zoek aan president Nasser van de V.A.R. heeft donderdag de strook niemandsland tussen de Verenigde Arabische Republiek en Israel bezocht. Nehroe werd door een menigte van honderdduizend inwoners van Gaza geestdriftig toegejuicht. Hij bezocht een Arabisch vluchtelingenkamp in de om geving en bekeek vanaf een Indische ob servatiepost Israëlische installaties aan de andere kant van de grens. Nehroe gebruik te de lunch op het hoofdkwartier van het Indische regiment van het uit troepen van zeven landen samengestelde UNO-politie- leger. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se senator Thomas J. Dodd heeft het mi nisterie van Justitie verzocht de miljonair Cyrus Eaton in staat van beschuldiging te stellen wegens overtreding van de „Logan Act". Eaton, een industrieel uit Cleveland en winnaar van de Leninprijs, had woens dag een kort onderhoud met - premier Kroesjtsjev. Eaton, die reeds eerder in Moskou door de Russische premier werd ontvangen, is een krachtig voorstander van goede betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. De Logan Act" stelt contacten van een ambtloos burger met een buitenlandse mo gendheid met het doel het Amerikaanse regeringsbeleid te beïnvloeden strafbaar met maximaal vijfduizend dollar boete en/ of drie jaar gevangenisstraf. 'Advertentie 10 x sterker Gevoerd Bestand teger» bijtende stoffen Géén rubber yA Beschermen 'y Voor ledero i uw handen hulsvrouw t (óók in i- KOKEND onmisbaar. V water) j Verkrijgbaar bij de Drogisten en zaken in huishoudelijke artikelen. TOKIO (Reuter) Het Japanse Lager huis heeft donderdag goedkeuring gehecht aan het herziene veiligheidsverdrag tussen de Verenigde Staten en Japan. De opposi tie van socialisten en democratische socia listen was niet aanwezig. Zij stroomden samen voor de deur van de voorzitter van het Lagerhuis om te beletten, dat hij de bijeenkomst zou openen. De oppositieleden zaten arm in arm samengepakt in de gan gen die naar de vergaderzaal leiden. Drie politiemannen waren nodig om elk van hen te verwijderen en toegang voor de liberaal-democraten mogelijk te maken. Bij de wanordelijkheden werden 51 po litiemannen, vier socialistische Rijksdag leden en vijf secretarissen van socialis tische parlementsleden gewond. Buiten het gebouw protesteerden negen duizend vakbondleden en studenten in de druilerige regen tegen de ratificatie van het verdrag. Vandaag wordt een grote pro testdemonstratie gehouden. De politie heeft drieduizend man opgeroepen om be storming van het gebouw te voorkomen. les wat de staatsbureaus op papier had den gezet. Aanvankelijk leverden de ar chitecten met uitdrukkelijke vergunning van hogerhand, detail-ontwerpen en teke ningen, maar zij gingen gaandeweg iets verder en bouwden fabriekcomplexen en zelfs series woningen voor particulieren. Voor de regering werd dit succes van het particuliere initiatief ten slotte toch te bar. Nadat de officiële instanties twee jaar lang op de hoogte waren geweest van het beslaan en het werk van deze archi tecten-groepen, ontdekten zij plotseling dat dit werk een particulier en kapitalistisch karakter had aangenomen en dat de ar chitecten in strijd met de wet hadden ge handeld. De pers en de acte van be schuldiging verzwijgen dat ook de staats ondernemingen en vooral bepaalde minis teries tot de opdrachtgevers hebben be hoord. Volgens communistische opvatting kan echter de staat of de partij niet zon digen, wel echter de ambtenaren. Daar om is ook een aanzienlijk groep lagere ambtenaren aangeklaagd. Voortaan mo gen de architecten in Hongarije en Tsje- choslowakije geen particuliere opdrachten meer aannemen of uitvoeren, want ze zijn op dezelfde manier genationaliseerd als alle artsen, advocaten en de overige „be drijven". De schuldigen kregen vier tot zes jaar tuchthuis. BEDFORD (Reuter) Deskundigen, verbonden aan het Amerikaanse ruimte vaartstation te Bedford in de staat Mas sachusetts hebben meegedeeld, dat het Russische ruimteschip, dat zondag werd gelanceerd, op het ogenblik een versnelde baan rond de aarde maakt die meer ei vormig is dan in de eerste dagen. Hier door, zeiden zij, kan de satelliet langer rond de aarde blijven draaien dan voor zien was. De levensduur van het ruimte schip was vastgesteld op drie weken. Volgens het Smithsonian astrofvsisch observatorium in Cambridge (Massachu setts) is de vierde Spoetnik in „misschien vier" delen gesplitst, zoals ook de radio telescoop in Jodrellbank (Engeland) heeft waargenomen. De Russen hadden plannen kenbaar ge maakt om de hogedrukcabine van de rest van het schip te scheiden. Deze scheiding zou een voorproces kunnen zijn van terug keer van een gedeelte van de Spoetnik naar de aarde. MANCHESTER (UPI) In het obser vatorium bij de radiotelescoop van Jodrell Bank hebben Britse en Amerikaanse ge leerden gisteravond met een fuifje de voorspoedige reis van de „Pionier V" ge vierd. De Amerikaanse zonnesatelliet was gisteren ruim zestien miljoen kilometer van de aarde af. Tien weken geleden was de „Pionier V" gelanceerd. TOKIO (UPI) Communistisch-China heeft Indonesië? beschuldigd van het „ge wapend opbrengen" van één harer schepen en van 't schenden van „internationaal er kende normen" door het arresteren van Chinese consulaire autoriteiten. De Chine se beschuldigingen waren vervat in twee „zeer ernstige" protestnota's die begin mei aan de Indonesische regering werden over handigd en waarover „Nieuw China" pas nu bericht. In de nota's werd de Indonesische pro cureur-generaal beschuldigd van het val selijk beschuldigen van het stoomschip Téi Poo Hong van afvaart zonder toestemming en het „openlijk belasteren" van een com- munistisch-Chinese consul, die „onder huis arrest" werd geplaatst. De Indonesische regering heeft commu nistisch China met klem verzocht de con suls te Bandjermasin (Zuid-Bornco) en Me- dan (Sumatra) te vervangen wegens hun anti-Indonesische instelling. MOSKOU (UPI) Een Oostenrijkse parlementaire delegatie, geleid door de voorzitter van de Nationale Raad Leopold Figl, is donderdag voor een officieel be zoek van tien dagen aan de Sovjet-Unie in Moskou aangekomen. De delegatie maakt de reis op uitnodiging van de Opperste Sovjet. Premier Kroesjtsjev zal deze zo mer een bezoek aan Oostenrijk brengen. ZELFS BIJ EEN KORT BEZOEK valt het op, hoe intens het cultuurleven er ook nu onder het communistische regime nog is. En niet alleen in Praag, maar in heel Tsjechoslowakije. Overal vindt men tekenen van een niet te ver zadigen cultuurhonger. Die blijkt bij de kleinste wandeling, niet alleen door Praag maar ook in kleine provincie plaatsen, al dadelijk uit het verrassend grote aantal boekwinkels. Dikwijls jdin die winkels gespecialiseerd: uitsluitend studieboeken, uitsluitend technische wer ken, uitsluitend boeken op landbouwkun dig gebied, enzovoorts. In de etalages van de niet-gespecialiseerde boekhandels ziet men gewoonlijk vrij veel politieke wer ken maar onder de romanlitteratuur treft men er, naast de bekende communisten, ook heel wat werken van niet-communis- tische (maar natuurlijk niet van anti communistische) Westeuropese en Ame rikaanse auteurs aan. Er worden dus blijkbaar heel wat boeken gekócht, maar bovendien wordt er druk gebruik ge maakt. van uitleenbibliotheken, waarvan er in Tsjechoslowakije 56.000 zijn. dat wil zeggen vier op elke duizend inwoners. Vrijwel alle fabrieken en andere bedrij ven van enige omvang hebben hun eigen bedrijfsbibliotheek van zorgvuldig op hun ideologie geselecteerde werken, waaruit de personeelsleden en hun gezinnen boe ken kunnen lenen. Het pocketboek is nog maar nauwelijks tot Tsjechoslowakije doorgedrongen. Er zijn onlangs enkele werken, voornamelijk uit de internatio nale klassieke litteratuur, in zakformaat uitgegeven, maar verder is men op dat gebied nog niet gekomen. En dit ondanks het feit dat, zoals een deskundige mij vertelde, het pocketboek in de buurlan den Polen en Hongarije de laatste tijd enorm veel opgang maakt. Praag is altijd een toneelstad bij uit nemendheid geweest en daarin is ook na de revolutie van 1948 geen verandering gekomen. De twee opera's en twintig andere schouwburgen in deze stad (die ongeveer evenveel inwoners heeft als Amsterdam) zijn vrijwel avond aan avond uitverkocht. Daarvoor zijn twee goede redenen: de voorstellingen staan in 't algemeen op een zeer hoog peil en de toegangsprijzen zijn in de meeste theaters laag in de opera's bij voorbeeld van 20 tot 3 kronen of, volgens de toeristenkoers. van 5.30 gulden tot 80 cent. Beide opera's spelen een dagelijks wisselend repertoire, waarbij het eerbiedwaardige „Staats theater" (met zijn vermaard voordoek van de negentiende-eeuwse schilder Hynaise) zich hoofdzakelijk bepaalt tot het opvoeren van werken van Tsjechische en Slowaakse componisten als Smetana. Janatsjek en Soechon, terwijl de andere, het „Smetana-Theater"-, het alom gebrui kelijke opera-repertoire van Bi zet tot en met Wagner vertoont. In laatstgenoemde schouwburg, een gezellig-ouderwets theater in barokstijl, met ouderwets- ruime zitplaatsen, gangnaden en couloirs en ongeveer negentig pluche loipes die de zaal een allesbehalve communistisch aan zien geven, heb ik ondermeer een prach tige opvoering van „Carmen" gezien. Onder de meesterlijke regie van Vaclav Kaslik en met Vera Krilova en Lubornir Havlak (twee zangers die werkelijk kun nen acteren) in de hoofdrollen had Bizet's oude paradepaardje zoveel nieuw leven en dramatische spanning gekregen, dat het effect overromnelend was. Dat ook de balletkunst in Tsjechoslowakije op respectabel niveau staat bleek uit een opvoering van het avondvullende ballet in vier bedrijven ..De fontein van Racht- siisarai" van Asafjev. dat onder leiding van de Russische choreograaf A. R. Tomskij knap. met veel elan en grote muzikaliteit gedamd werd. zij het dan dat de choreografie niet uitblonk door oor spronkelijkheid. baarse schoonheid, dat volkomen met Soe- chon's muziek harmonieerde. De twaalf hoofdrollen van de opera waren alle dub bel bezet om het mogelijk te maken dat het werk avond aan avond werd vertoond zonder de zangers uit te putten. Nee, dit is geen vergissing: avond aan avond dezelfde opera, in wat. toch niet meer dan een flinke provinciestad is. En wat nog meer zegt: men moest drie weken tevoren plaats be spreken om „Svatopluk" te kunnen zien! Als voorbeeld van de kleinere provincie steden noem ik Gottivaldov (het voormalig Zlin), een gemeente met ongeveer hetzelfde inwonertal van Veisen. Er is een moderne schouwburg met 7.50 plaatsen en met een eigen beroepsgezelschap. In de week waarin ik Gottivaldov bezocht speelde dat gezel schap o.m. „Hamlet", „Midzomernacht- droom" en „Dood van een Handelsreiziger", en altijd voor volle zalen. Op mijn vraag of de personeels-organisatie van de „Svit" (vroeger Bata) -schoenenfabriek, de alles beheersende industrie van Goltwaldov, de schouivburg misschien vulde door voor het personeel verlaagde prijzen te bedingen, kreeg ik ten antwoord dat de culturele commissie uit het fabriekspersoneel hierbij wél een taak had, maar een andere taak dan ik dacht: die commissie reserveert namelijk een paar honderd plaatsen per avond voor haar leden, maar legen de nor male prijs en alleen om te voorkomen dat die leden anders de kans zouden missen om een bepaald stuk te zien. De culturele belangstelling is dus wel heel groot op het gebied van toneel en litteratuur. Maar voor andere kunst uitingen is ze niet veel kleiner. Een vijf tiental symfonie-orkesten (waaronder het internationaal bekende Tsjechisch Philhar- monisch Orkest.) kan maar nauwelijks vol doen aan de belangstelling voor klassieke muziek en voor de modernen, waaronder de Tsjechen Vaclav Dobias en -Bohuslav Martinu. (Dat de laatste al sedert jaren in het kapitalistische Amerika woont heeft zijn aanzien, ook onder het communis tische regime, in zijn geboorteland blijk baar in genen dele geschaad.) De uitvoe ringen van deze orkesten en van verschei dene kamermuziek-enscmbles zijn gewoon lijk al-voor een heel seizoen uitverkocht nog vóór het eerste concert van dat seizoen is gegeven. Ook de musea worden druk bezocht en waarlijk niet alleen of zelfs maar voor namelijk door buitenlandse toeristen. Deze laatste gaan maar al te vaak op zoek naar schilderkunst in het Staatsmuseum, dat op een heuvel aan het einde van het Wen- ceslausplein staat, en daardoor het centrum van Praag majestueus beheerst, maar dat hoofdzakelijk gewijd is aan de nationale ethnografie van Tsjechoslowakije, Het. staat daar danook wel wat bedrieglijk op dat centrale punt, terwijl men voor de echte kunstschatten van het. land moet zoeken naar het Nationale Museum (Narodni Ga lerie), waarvan de verzamelingen zijn on dergebracht in drie gebouwen in verschil lende delen van de stad! Maar de liefheb bers weten die gebouwen toch wel te vin den, evenals de behuizingen van de klei nere collecties waaraan Praag zo rijk is. En het is opvallend dat een ongewoon groot deel van het museumpubliek uit plattelanders bestaat, uit boeren en boerin nen, wier aandacht voor de middeleeuwse handschriften in het voormalige Strahov- klooster niet minder groot is dan voor de fascinerende „Zwarte Madonna" in de voormalige Loreto-kapel, nu eveneens een museum. Wat ook opvallend is: de eerbied, lp waarmee vele museumgidsen toch die naren van een communistische overheid nog altijd over de leden der vroegere vor stenhuizen spreken. De kroonjuwelen, die zij u tonen, zijn niet gewoon die van „Ru- dolf II" maar dikwijls die van „Zijne Ma jesteit Keizer Rudolf II", en u ziet niet de trouwjapon van koningin Anna maar van „Hare Majesteit Koningin Anna". Zo is het trouwens ook op religieus gebied: het is zelden „de Madonna", maar veelal „de hei lige Madonna", en het is nooit „hertog Wenceslaus" maar altijd „de-heilige Wen- ceslaus". Verrassingen van een heel andere aard kan men op het gebied van de bouw kunst beleven. Natuurlijk lang niet overal; de woningbouw is in de nieuwe stadswijken, zowel van Praag als van verscheidene provinciesteden die ik heb gezien, in architectonisch opzicht dikwijls alleen maar vervelend. Eerder irritant dan vervelend is de bouwstijl, die Oost-Europa van de Stalin-periode in Rusland heeft geërfd en waarin bij voorbeeld in de buurt van Ostrava een hele nieuwe woonstad voor mijnwer kers, Poruba geheten, is en nog wordt opgetrokken. Zuilen en bogen worden daarbij op de belachelijkste manier ge bruikt, vermoedelijk om toch vooral maar duidelijk te laten uitkomen dat de mensen die hier wonen geen „ver worpenen der aarde" meer zijn. Het is er échter wat al te dik op gelegd. Na het bezichtigen van zo'n woonwijk van arbeidspatriciërs is de verrassing des te groter als men elders voorbeelden ziet van een volop levende, frisse en oorspron kelijke bouwstijl, die niet onderdoet voor het beste dat men in West-Europa en in Amerika ziet. Heel bijzonder is in dat op zicht het administratiegebouw van de jaar beurs in Brno, een schepping die wel het uiterste contrast vormt met. het Stalinis tische pseudoklassicisme. Dit is als het ware de belichaming van de overwinning, die de moderne architectensehool onder lei ding van prei. Rozehnal na een felle strijd van enige jaren binnen de Tsjechische communistische partij op de imitators van Moskou heeft weten te behalen. EEN DER ANDERE GEBOUWEN van de jaarbeurs te Brno verdient tenslotte ver melding als een proeve van moderne bouw- IAnks: het Staatstheater te Praag, een tempel van muziekdramatische kunst. Rechts: het Staatsmuseum te Praag, géén tempel van beeldende kunst. De nieuwe arbeidersstad Poruba bij Ostrava wordt nog gebouwd in de reeds verouderde Stalinistische stijl die aan de wijk een auasi-voornaam karakter moet geven. techniek. Het kolossale „paviljoen Z", dat een oppervlakte van 18.000 vierkante meter beslaat, en waarvan het koepeldak door geen enkele pijler wordt gesteund. Deze ge weldige koepel werd op de grond gecon strueerd en daarna volgens dezelfde me thode waarmee verleden jaar in Rotterdam het restaurant van de Euromast, op zijn plaats werd gebracht in zijn geheel naar boven gevijzeld. Het interieur, dat in hoog te heel wat kerktorens overtreft en in breedte niet onderdoet voor de Haarlemse Grote Markt, levert een buitengewoon im posante aanblik op. Simon Koster MOSKOU (UPI) Voor de eerste maal is in de Sovjet-Unie een publiek opinie onderzoek gehouden. Deze werd van 10 tot 14 mei voor de topconferentie, maar na het neerhalen van de U-2 georganiseerd door de „Komsomolskaya Pravda", het orgaan van de communistische jeugdbe weging. Van de duizend personen, onder wie arbeiders, boeren en intellectuelen, die in tien steden van Europees Rusland wer den ondervraagd, beantwoordde 96.8 per cent de vraag „Kan de mensheid oorlog verhinderen?" bevestigend, aldus het blad. Slechts 21 personen gaven een ontkennend antwoord, elf hadden geen mening. Op de vraag „Waarop baseert u uw mening?" (dat oorlog kan worden voor komen) gaven de meesten twee antwoor den: door de toenemende kracht van het socialistische kamp en door het verzet van de volken tegen oorlog, zowel in de communistische als kapitalistische landen. De derde vraag luidde: „Hoe moet de vrede worden versterkt?" De meerder heid der ondervraagden antwoordde dat de arbeiders van de Sovjet-Unie harder moeten werken om de defensie te verbe teren en dat de regering haar strijd voor algehele en algemene ontwapening moet voortzetten, aldus de „Komsomolskaya Pravda". MOSKOU (UPI). Afgedekt, met zeil doek staat in de garage van de Amerikaan se ambassade te Moskou een zes meter lang plezierjacht, dat president Eisenhower tijdens zijn bezoek aan de Sovjet-Unie pre mier Kroesjtsjev zou aanbieden. Het is een kostbaar geschenk: het geelgeverfd jachtje wordt, voortgestuwd door een „straalmo tor", die een straal water achterwaarts uit- stuivt en de boot een grote snelheid kan geven. Het bootje is reeds enkele weken terug in Moskou aangekomen, maar nu Eisenhoivers bezoek aan de Sovjet-Unie niet door gaat, zal in Washington beslist worden wat er met het jacht gebeuren moet. Het jacht is niet het-enige souvenir dat de Amerikaanse ambassade in Moskou op geborgen heeft. Er zijn honderden gecalli- grafeerde uitnodigingen op geschept pa pier, bestemd voor de recepties welke Ei senhower tijdens zijn verblijf in Moskou zou geven. Ze gaan terug naar Washington. De residentie van ambassadeur Llewellyn Thompson was in verband met Eisenho ivers komst geheel gerestaureerd en ver fraaid. Dat wordt een aanzienlijke schade post. Maar toch niet zo erg als voor de Ita liaanse ambassade toen president Gronchi vorig jaar zijn bezoek aan de Sovjet-Unie uitstelde. De Italiaanse ambassade had zelfs al drank en levensmiddelen uit Italië laten komen, waaronder veel aan bederf onderhevige waar. Advertentie In het culturele leven van Europa heeft Tsjechoslowakije en dan vooral Praag van oudsher een voorname rol gespeeld. Praag is een van de oudste Europese universiteitsstedende houwkunst stond er reecls in de vroege middel eeuwen in hoog aanzien, en de Praagse verzamelingen van incunabelen en hand schriften waren al enige honderden jaren geleden wereldvermaard, om maar enkele aspecten van die cultuur te noemen. In de negentiende en twintigste eeuw is Praag voortdurend een belangrijk centrum van muziek, toneel en litteratuur geweest. MEN MENE NTET DAT HET TONEEL LEVEN van Tsjechoslowakije beperkt blijft tot Praag. Buiten de hoofdstad zijn er nog 52 schouwburgen, waarvan vele hun eigen vaste toneelgezelschappen heb ben. In de zogenaamde „provincie" vindt men nog negen opera-gezelschappen. Maar dat het karakter van deze opera's zeker niet in alle gevallen „provinciaals" is, kon ik constateren in Bratislava (een stad zo groot als Utrecht), waar ik het geluk had een van de eerste opvoeringen van een nieuwe opera „Svatopluk" van de Slo waakse componist Eugen Soechon te kunnen zien. Het gegeven van deze opera is. met enige fantasie, ontleend aan de ge schiedenis van het Moravische deel van Tsjechoslowakije. Koning Svatopluk re geerde in de negende eeuw over wat toen Groot Moravië was, een deels gekerstend, deels nog heidens rijk. Niettemin zijn de librettisten er in geslaagd, het drama een enigszins „volksdemocratisch" tintje te ge ven door een strijd om de troonopvolging te laten ontbranden tussen 's konings twee zoons: de „goede" zoon, die vredelievend is en de belangen van de arme boeren wil behartigen, en de „slechte" zoon, die heult met de priesters en de oorlogszuchtige ede len. Maar die tendens is overigens volstrekt onbelangrijk. „Svatopluk" is in de eerste plaats een machtig muziekdrama, Wagne riaans van dramatiek maar volkomen mo dern wat de muzikale vormgeving betreft. Er was aan de vertoning van dit nieuwe werk van eigen bodem buitengewoon veel zorg besteed. 1-Ieel Bratislava is er trots op, dat er in Tsjechoslowakije nog nooit zóveel geld voor het ten-tonele-brengen van een opera is uitgegeven als voor „Svatopluk", cn dat kan ook moeilijk anders, want de vervaardiging van de benodigde 700 histo rische kostuums en de indrukwekkende decors moet schatten hebben gekost. Het resultaat van de artistiek zeer verant woorde enscènering was dan ook een schouwspel van grote originaliteit en bar- (Va?i onze correspondent in Wenen) Kortgeleden pleegde in Boedapest een bekende hoogleraar in de architectuur zelfmoord, wegens een proces dat tegen hem en zestig andere architecten aanhan gig was gemaakt. Een soortgelijk proces wordt nu ook in Tsjechoslowakije gevoerd, waar zich zes professoren aan de hoge school voor architectuur in Brno (Brünn) te verantwoorden hebben. Tevens is in beide landen een grote groep hogere amb tenaren aangeklaagd, omdat zij met de beschuldigde architecten hebben samen gewerkt en hun particuliere opdrachten hebben verschaft, waarvoor de architec ten een afzonderlijk honorarium kregen. Het misdrijf waarvan de architecten worden beschuldigd is in feite dat zij de officiële instanties te veel hebben ver trouwd. Deze instanties hadden hun twee jaar geleden verlof gegeven werkgroepen te vormen, die in haar vrije tijd bepaalde projecten mochten uitwerken, waarvoor de staatsbureaus en ministeries geen tijd hadden. De regering had echter niet met de mogelijkheid gerekend dat deze particulie re werkgroepen zoveel succes zouden heb ben. Voor de opdrachten, die de staat van zich had afgeschoven en die daardoor een particulier karakter kregen, werden even wel afzonderlijke en goede honoraria be taald. Zodoende werkten de architecten mot grote zorg aan dergelijke opdrachten en spoedig bleek dat de tekeningen hier voor op tijd werden afgeleverd en dat de uitvoering sneller tot stand kwam dan al- BRUSSEL (Reuter) Koning Boudet wijn heeft donderdag de voorlopige grond wet voor Kongo getekend, waardoor zij van kracht is geworden. Op 30 juni wordt Kon go onafhankelijk. De nieuwe Kongolese re gering'zal later een definitieve grondwet opstellen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 15